$I˧§& Vietnam nu in de V eiligheidsraad Loena 9 op weg de naar maan Ben Bella sprak met moeder coldrex Amerikaanse sterrenkundige overleden VS paraat voor kernproeven in 1 bc-bestrii ding in Saigon is mogelijk Meisje gewurgd alles goed i en wel1 Smokkel tv-toestelleiA nog zeer omvangrijk Jn een &onte lij, 5 DINSDAG 1 FEBRUARI 1966 België vreest weer staking Artsen moeten vóór zondag zin krijgen BRUSSEL In België is giste- verplichting tot betaling van een klein ren het gevaar van een nieuwe bedrag door de patiënten (genoemd Een groep van 114 Armeniërs, afkomstig uit Beiroet, heeft gis teren een uur op Schiphol ver toefd. Ze waren met een DC-8 i de K.L.M. op weg naar hun uwe vaderland, de Ver. Sta ten. Het was een eerste groep van een actie, die georganiseerd wordt door de ICEM. Zoals be kend doet ook Nederland aan deze actie (Be'zegel hun vlucht) Hongerbetoging in India de kop ingedrukt NEW DELHI Gisteren hebben duizenden studenten opnieuw een hon gerbetoging gehouden in Kerala. De politie trad hardhandig op. Met gum mistokken en traangas gingen de agen ten de betogers te lijf. De studenten hadden zich in het universiteitsge bouw verschanst en bekogelden de agenten met stenen. In bijna alle belangrijke steden India werden hongerbetogingen gehou den. Deze demonstraties gingen ge paard met geweld. Banden van auto's werden gesloopt, spoorlijnen werden gebarrricadeerd en alle auto's die pas seerden werden met stenen bekogeld. Een bus werd in brand gestoken. Bij deze onlusten vielen zes doden waar onder twee politiemannen. Zeven studenten werden gewond. Tegen het vallen van de avond de politie in het land de toestand weer meester. ALGIERS Naar verluidt heeft de moeder van de afgezette president Ben Bella gelegenheid gehad haar zooi een geheime plaats te bezoeken. Zij klaarde dat hij in goede gezondheid keerde maar een erg vermoeide indruk maakte. Op verzoek van Johnson Sowjetunie in een moeilijke positie artsenstaking weer groter gewor- jden door het uitblijven van een akkoord over het beginsel van de kosteloze geneeskundige behande ling. Het compromis-voorstel werd op een bijeenkomst van vertegen- woordigers van de ziekenfondsen en artsen verworpen. De leiders van de artsen hebben gis- I teravond laat besloten dat wanneer jhun eisen niet voor zondagavond te gen middernacht worden ingewilligd zij direct in staking zullen gaan. Alleen in spoedgevallen zou dan medi sche behandeling worden gegeven. I De doktoren eisen dat voor alle groe pen verzekerden naar schatting meer dan zeventig procent van alle Belgen het stelsel van „remgeld" wordt ingesteld tegen mogelijke mis bruiken bij medische behandeling. De Vijf tieners dood in auto gevonden bedrag van dertig frank) zou vol gens de artsenfederatie het ongerecht vaardigd inroepen van medische hulp beteugelen. Bovendien vrezen de ge neesheren dat volledige kosteloze ge neeskundige verzorging zou kunnen leiden tot een genationaliseerde ge zondheidsdienst. De onderhandelingen zijn nodig ge worden, omdat de akkoorden ter uitvoering van de ziekte- en invalidi teitswet zijn verlopen. In deze wet wordt gratis geneeskundige hulp voor zien voor weduwen, wezen, invaliden en gepensioneerden. Aanvankelijk wa ren er ook moeilijkheden over de ver hoging van de honoraria van de artsen, maar over deze kwestie is de vorige week overeenstemming be reikt. CONTRIBUTIE Verder speelt een rol de medische verzorging in zeven socialistische kli nieken. In deze klinieken genieten de artsen een vast salaris. De leden van j de socialistische ziekenfondsen die1 hier verpleegd worden betalen een vas- te contributie. De socialistische zieken-1 fondsen weigeren nu het remgeld en j de afschaffing van het contributiesys- teem te aanvaarden. Jongens, 't klopt zo boem in mijn hoofd boem boem, Maar verkoudheid is méér dan alleen een bonzend hoofd.Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! Hoofdpijn is ma8r één symptoom van snelt het herstel en verhoogt boven- een verkoudheid. Ook koorts, neus- dien uw weerstand, omdat het vitami- verstopping en dat gevoel van ziek neCbevat.Neemuwverkoudheir sa- zijn moet bestreden worden. Daarom rieus. Bestrijd hoofdpijn.neusverstop- hebt u Coldrex nodig. Coldrex be- ping en koorts tegelijk met Coldrex! strijdt uw hele verkoudheid. Coldrex stilt de pijn en verjaagt uw verkoud- heidsnarighedenradicaal.Coldrexver- NEW YORK Op verzoek van de Amerikaanse president zou de Veiligheidsraad vanmiddag om half vyf Ned. tijd bijeenkomen ter bespreking van het Vietnamese conflict. De laatste maal dat de raad de kwestie besprak was in augustus 1964, toen Noordvietna- mese kanonneerboten in de Golf van Tonkin incidenten hadden ver oorzaakt. Hervatting £)E hervatting van de bombarde menten op Noord-Vietnam is een ernstige stap. Zij werd echter gezet nadat in een periode van meer dan vijf weken was gebleken, dat Hanoi en Peking slechts tevreden zijn met onvoorwaardelijke capitu latie. Duidelijk verkeerden de communis tische leiders in de mening, dat de Ver. Staten zich een hervatting van de bombardementen niet konden veroorloven. En van die veronder stelling uit reageerden zij op John sons vredesvoorstellen. Intussen bouwden de communisten van Noord-Vietnam uit in het Zuiden nieuwe posities op, om met groter kracht de Zuidvietnamese en Amerikaanse strijdkrachten te kun nen aanvallen. In Zuid-Vietnam werkte dit op de lange duur demo raliserend. Uit militaire overwegin gen kon hervatting niet uitblijven. Vietcong pOLITIEKE overwegingen hebben president Johnson er geruime tijd toegebracht, de bombardements pauze langer te laten voortduren. Dezelfde motieven hebben hem doen besluiten, de kwestie-Vietnam aan de Veiligheidsraad voor te leggen. De raad zal op soortgelijke proble men stuiten als de bemiddelaars hebben ontmoet, die vijf weken lang Hanoi met vredesvoorstellen hebben bestormd. Een probleem is vooral, dat Noord-Vietnam geen lid van de Ver. Naties is en ook de vol kerenorganisaties niet erkent in navolging van Peking. Bovendien acht Hanoi alleen de Viet cong representatief voor Zuid-Viet nam. De Veiligheidsraad zou zich dus rechtstreeks tot de Vietcong moeten wenden voor onderhandelin gen. De hervatting van de bombardemen ten heeft het Vietnamese conflict echter tot zijn ware staat terugge bracht. deur Goldberg ingediende resolutie wordt de raad verzocht, te streven naar onmiddellijke en onvoorwaarde lijke besprekingen over bet treffen van maatregelen voor de door presi dent Johnson voorgestelde vredesconfe rentie. Deze moet tot doel hebben, dé toepassing van de akkoorden van Genève van 1954 en 1962 en de instel ling van een duurzame vrede in Zuid oost- Azië. Andere punten zijn. 1. een staakt het vuren onder doeltreffend toezicht; 2. het gebruik van arbiters of bemidde laars; 3. een oproep aan alle betrokke nen, volledig met de raad samen te werken; en 4. een verzoek aan secreta ris-generaal Oe Thant, bijstand te ver lenen. Voorzitter van de raad is deze maand de Japanner Akira Matsoei. Dat hij een Aziaat is, kan een gunstige omstandigheid rijn. OZARK Gisteren zijn in Ozark, in de Amerikaanse staat Alabama, vijf heeft de hervatting van de bombarde-tieners dood in een auto aangetroffen, menten misdadig genoemd. Negentig 2ij werden sinds zaterdagavond ver- ïr» S& -*■ O. - 'wee ionsens bright, voorzitter van de commissie werden gevonden in een geparkeerde voor buitenlandse zaken van de Se-auto dicht bij een vliegveld. Een zesde jongen heeft de ramp overleefd, maar kon nog niet worden verhoord. Men weet daarom niet hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Het is bijzonder koud geweest in het weekeinde, maar de mogelijkheid van monoyide-vergif- tiging wordt ook niet uitgesloten. Er is een toxicoloog ontboden om de licha men te onderzoeken. De oudste van de jongelui is achttien, de jongste veer tien jaar. Premier Balewa stierf door verstikking LONDEN Premier sir Aboebakar Tafawa Balewa is bij de staatsgreep in Nigeria overleden door verstikking en naat. Deze senator heeft gezegd dat, nu het besluit eenmaal is gevallen, er niets meer aan kan worden veranderd. Hij hoopt, dat Johnson de deur voor onderhandelingen wijd open zal hou den. President Nkroemah van Ghana is van plan, spoedig naar Hanoi te vliegen, op uitnodiging van Ho Tsji Minh. Frankrijk kreeg geen overdreven concessies BRUSSEL Frankrijk heeft van zijn vijf EEG-partners „geen overdre- Hosnliitiü ven concessies" verkregen, aldus heeft MK&öl/iU'lltï gisteren een woordvoerder van het In de door de Amerikaanse ambassa-Belgische ministerie van buitenlandse zaken verklaard. De ware betekenis, die de „zes" zaterdagnacht te Luxem burg hebben gevonden noemde hij het feit, dat de normale activiteit van de gemeenschappen kan worden her vat. De woordvoerder wees er op, Vietcong Frankrijk daarbij aan Duitsland, Italië en de drie Beneluxlanden geen eisen heeft gesteld wat de agenda en de te volgen werkwijze betreft. Inmiddels wordt te Brussel ver wacht, dat nog deze week het comité van permanente vertegenwoordigers van de „zes" voor het eerst sinds de 30e juni van vorig jaar begonnen cri sis weer met een Franse vertegenwoor diger zal bijeenkomen. De Verenigde Staten en Engeland hebben het nieuws van de beëindiging van de crisis in de EEG met voldoe ning ontvangen. Washington en Lon den hopen dat het weer op gang bren gen van de EEG de hervatting van de onderhandelingen in het kader van de Kennedyronde mogelijk zal maken. j maakt. Men had Balewa een doek stijf om het hoofd gebonden. Het onder zoek was ingesteld ten behoeve vai „Amnestie internationaal", een partij loze groepering die opkomt voor de belangen van politieke gevangenen. Wanneer nodig Noord- Vietnam, dat geen lid van de VN is, erkent het gezag van de organisatie niet. Het is dan ook zeer onzeker, of het aan de debatten raad zal deelnemen. Daar komt nog bij, dat Ho Tsji Minh de Britse rege ring heeft laten weten, dat alleen de Vietcong erkend kan worden als de enige vertegenwoordiger van het Viet namese volk. De gesprekken in de wandelgangen van het VN- gebouw zullen wellicht belangrijker zijn dan de debatten in de vergaderzaal. Neu trale landen kunnen een belangrijke! -m rol spelen. Hp 5ltlTin^tPPT Intussen onthulde Dean Rusk (minis- LIL tl LlllVJüJ-V, v, i ter van buitenlandse zaken) dat Ame rika Hanoi had aangeboden, de bom bardementspauze te verlengen, als de communistische leiders een vredesge- baar zouden maken. President John son verklaarde in een toespraak voor tv en radio, dat hervatting van de bombardementen niet het einde van zijn vredespogingen betekent. Hi] Koningin Elizabeth van Engeland is vandaag voor een vijfweekse tocht naar het Caribische gebied vertrokken. Gisteren gebruikte in Londen de lunch met de hoge commissaris van Trinidad en Tobago in Londen. Bij haar aankomst bij het hotel werd deze charmante foto gemaakt. MOSKOU Rusland heeft een meetapparatuur aan boord heeft, die automatisch wordt ingeschakeld in overeenstemming met het vluchtpro- gramma en opdrachten van de aarde. De Russen hebben verklaard dat het met de Loena 8 bijna goed is gegaan. Pas op het allerlaatste moment kwam er een kink in de kabel. automatisch ruimtestation, de Loe na 9, gelanceerd dat zich thans in de richting van de maan beweegt volgens een koers die dicht bij de tevoren berekende ligt. De appa ratuur aan boord werkt goed. Op 3 december van het vorig jaar werd de Loena 8 gelanceerd met de bedoeling de apparatuur voor een zach- I te landing op de maan te beproeven. Dit ruimtestation lijkt in veel opzich ten op zijn voorganger. De bochtige reis van de aarde naar de maan duurt drie en een halve dag. De Loena 9 is kennelijk maandagmor gen vroeg gelanceerd. In het eerste stadium van de vlucht komt het ruim testation in een „parkeerbaan" om de aarde. Daarna vertrekt het definitief in de richting van de maan na een nieuwe raketlancering tijdens een omloop. Er is niet uitdrukkelijk ge meld dat dit systeem ook nu is ge bruikt. In de bekendmaking is gezegd dat het ruimteschip wetenschappelijke Negers eisen eten, werk en kleren GREENVILLE Een grote groep pover geklede negers is gisteren ópge trokken naar de niet meer gebruikte legerbasis te Greenville. Zij eisten kle ding, eten en werk. De bewakers van de basis werden door het bezoek ver rast. De politie behoefde niet in te grijpen. De mars was belegd tijdens een „conferentie van arme mensen" in het afgelopen weekeinde. In Rotterdam geboren WASHINGTON. De VS hebben de voorbereidingen in de Stille Oce-! aan om in het geval zij daartoe! gedwongen worden de kernproeven in de atmosfeer te hervatten, voltooid. Dit zegt de Amerikaanse atoomenergie in een rapport aan het Congres. klaarde dat rijn stap bij de Ver. Na- j Volgens het rapport had president ties werd gedaan in de geest van de Kennedy de commissie destijds oproep van de paus. Bijzonderheden over de bombardementen zullen niet meer worden gepubliceerd. Sowjetunie Nederlands project -I -I kernwapens, v L-' fjpn pn vprhptp opdracht gegeven te zorgen voor eeni hoge staat van paraatheid voor het| geval het gedeeltelijke kernstopver- drag van Moskou (waarbij het houden van bovengrondse kernproeven wordt verboden) zou worden opgeheven of hervatting in het belang van de natio nale veiligheid noodzakelijk zou zijn. De hoge staat van gereedheid was op 1 januari 1965 bereikt. De voortzetting van de ondergrond-', se kernproeven had vervolmaking van kernwapens, verder onderzoek van de voor het gebruik van voor vreedzame doelein den, en verbetering van de mogelijkhe den voor ontdekking en identificatie van ondergrondse kernexplosies tot doel. Met dit laatste doel zullen eind van dit jaar twee nieuwe satellieten worden gelanceerd. NEW HAVEN Een van de meest vooraanstaande sterrenkundigen van Amerika, de in Rotterdam gebaren D. Brouwer, is gisteren op 63-jarige leef tijd overleden in een ziekenhuis te New Haven in Connecticut, waarin hij een tiental dagen geleden wegens een hart kwaal was opgenomen. Vijfentwintig jaar 'ang stond hij aan het hoofd van het observatorium van de Yale-universiteit. Van zijn hand ver schenen tal van publikaties in weten schappelijke tijdschriften. De belangrijk ste wetenschappelijke bijdragen leverde hij op het terrein van de astronomische dynamica. wurgd man die in arrest is gesteld, spreekt geen woord. Luns naar Venezuela CARACAS Minister Luns gaat «ind februari naar Venezuela, aldus is van welingelichte zijde in de Venezo laanse hoofdstad meegedeeld. Het offi ciële bezoek zal ongeveer drie dagen duren en plaats hebben na de jaarlijk se bijeenkomst van Nederlandse ambassadeurs in Latijns Amerika. Het bezoek van Luns volgt op het geslaag de verblijf van 12 dagen van een Ne derlandse economische missie in Ve nezuela. Bingley (4) Bingley en Pannebakker, een braak liggend terrein voor psychiaters. Eén vraag wilde ik aan de heer B. stellen: kunt u werkelijk niet op een wat meer met uw leeftijd strokende ma nier uw naam onder de ogen van het publiek brengen? Bijzonder troffen mij de zinnen: „Ik schrijf maar wat raak" en „Als ze me zat worden, moe ten ze het maar zeggen" (dat gebeurt dnn bij deze) en „Ik wil mijn krach ten beschikbaar stellen aan de ge meenschap". Welnu heren, daarin faalt u wel het jammerlijkst met uw altijd maar weer afbrekende kri tiek. Leiden J. M. v. d. Horst jr. Democratie (3) Het ware te wensen, heer Beinema, dat er vele „dynamische Zandts" in onze volksvertegenwoordiging hun stem konden doen horen. Welk een „heerlijke overheerste dictatuur" zou den we dan krijgen. Eén, die niet de rechten en de eer van de méns op de voorgrond zou stellen, maar die, Dlij- kens art. 2 van het beginselprogram der SGP, alleen de beginselen van Gods Woord tot meerdere erkenning wil brengen. Gewis, als dit de waar achtige wens van het Ned. volk zou zijn, wat zouden wij dan van een zware „last" bevrijd zijn. Dan was er geen probleem meer van vrijetijdsbe steding en wel of niet sportfen en/of reizen op zondag, etc. Wanneer onze wens zou zijn als die van de dichter van Ps. 119: „Och, dat mijn wegen gericht werden om Uw inzettingen te bewaren, dan zou ik niet beschaamd worden wanneer ik merken zou op al Uwe geboden", dan zou er slechts één vraag overblijven, nl: „Mijn ziele doorziet gij uw lot? Hoe zult ge recht vaardig verschijnen voor God?" Wan neer we hier maar veel aan denken, dan zal het met die dictatuur echt wel meevallen. Sliedrecht J. Mackay Vrome In het ambt Als Gal. 3:28 wordt aangevoerd ter onderschrijving van „de vrouw in het ambt", dan vraag ik: gaat het er daar om de vrouw een volwaardige plaats te geven naast de man in dienst van de gemeente? Gaat het er daar niet ieder, hetzij man zegd: wat niet kon worden verkregen door de wet kan door het geloof in Christus ons deel worden? Neen, dan houd ik het liever bij de veel duidelij ker uitspraak in 1 Cor. 14, waar staat dat de vrouw moet zwijgen in de ok gemeente. Ik wijs o.m vers 11 en 12. 's-Gravenzande op 1 Tim M. Overkleeft Douane niet opgewassen tegen methode DEN HAAG De smokkel van I televisie-toestellen is nog steeds j zeer omvangrijk. Hoewel de doua ne nu en dan een goede slag weet te slaan, is het haar tot dusver nog niet mogelijk geweest een einde te maken aan deze smokkelhandel. Sedert medio 1964 heeft de douane "de hand weten te leggen op enkele duizenden gesmokkelde toestellen tot j een waarde van ruim een miljoen gul- Saigon hoogstwaarschijnlijk i inrich- Ec„ Bi.uw. uitvinding ,...0 bemanning van een ziekenhuis vereist nog een nadere studie ook al omdat het nog onzeker is of voldoende medisch personeel voorhanden zal zijn j om de continuïteit van het project te verzekeren. De bewindslieden delen dit mede in antwoord op schriftelijke vragen over de verlening van geneeskundige hulp aan Vietnam van het tweede-kamerlid Wal burg (soc.). Zij merken in dit verband nog op dat zorgvuldige overweging nood zakelijk is opdat de beide vormen van hulpverlening de charitatieve- en de ontwikkelingshulp in juiste harmonie worden gebracht. om het verkeer in de sle den te ontlasten en af komstig uit Amerika: Men konpt een kaartje bij een computer en er rijdt een eenpersoonsauto voor. Die brengt de klant met een snelheid van zeventig ki lometer per uur naar liet andere eind van de stad. Uitvinder van deze vorm van vervoer is de direc teur van een grote maat- l schappij, die de autootjes door een roestvrij stalen buis wil laten rijden, naar verkiezing onder de grond of een meter of achttien er boven. I In Amerika loopt het aantal mensen dat klaagt over vermoeide voeten sterk terug, de meest voorkomende klachten zijn nu eeltplekken en eksterogen. Dat heeft een Amerikaans voetspccia- list gezegd. Dat er min der vermoeide voeten zijn, komt omdat de da mes niet meer winkelen, maar de boodschappen per auto doen. I Italiaanse automobilis ten kunnen zich verzeke ren tegen de tijdelijke intrekking van hun rijbe wijs. Als zij de verzeke ring sluiten, krijgen ze voor iedere dag zonder rijbewijs een bepaald be drag dat ze dan aan taxi's kunnen besteden. Het Britse parlement zal ter nagedachtenis aan sir Winston Churchill een bronzen standbeeld schen ken dat in de lobby ge plaatst zal worden. Dat heeft de Britse minister voor openbare werken gisteren gezegd. Het beeld wordt gemaakt door Oscar Nemon, die ook beelden maakte van de Britse vorstin, Eisen hower, MacMillan en lord] Beaverbrook. den. De autoriteiten schatten echter dat dit maar ongeveer tien procent is van het totale aantal gesmokkelde toe stellen. Men heeft bij het ministerie van fi nanciën de indruk, dat de apparaten, die vrijwel gloednieuw zijn, hun weg vinden naar wederverkopers in het ge hele land. Er zijn zelfs handelaren, die een servicedienst hebben opgezet ten behoeve van de klanten, die de toestel len kopen. Door de methode die de smokke laars volgen, is het de douane veelal moeilijk de sluikhandel te beletten. De smokkel vindt bijvoorbeeld veelal plaats van boerderij naar boerderij, d.w.z. de toestellen worden in een boerderij aan de Duitse grens opgesla gen en dan op een geschikt ogenblik overgebracht naar een aangrenzende boerderij op Nederlands grondgebied. Treft de douane in één of mdere land- I bouwschuur een grote hoeveelheid zi]n. Het ministerie van financiën ver wacht, dat de smokkel van televisie toestellen naar de noordoosthoek van ons land, waar de kijkdichtheid het geringst is, voorlopig nog wel zal aanhouden. Leger arresteert jonge Chinezen DJAKARTA Op West-Java heb ben militairen een aantal jonge Chi nezen gearresteerd wegens poging tot aanzetten tot rassenonlusten. De Chine zen hadden vorige week op muren woorden geklad die krenkend waren voor de mohammedanen. De daders deden dit, zo bleek uit een onderzoek, op bevel van een communistische orga nisatie. Intussen hebben zes mensen zich be schikbaar gesteld voor de post van mi nister voor prijsverlaging. Zij zullen door het kabinet worden ondervraagd. Zoals bekend had president Soekarno gezegd dat ieder die binnen drie maan den de prijzen kan verlagen tot minis ter benoemd zal worden. Faalt hij, dan krijgt hij tien jaar, wordt de eco nomie nog slechter dan wacht hem de dood.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5