Nieuwe Leidse Cowarnt BELGIË SOMBER: WEER 2 DODEN BIJ ONLUSTEN Serenade voor jarige Beatrix Werkgevers zetten tegenaanval in Weer treinrover op vrije voeten Drieduizend soldaten naar mijnstreek jKBIBÉi Kans op overlevenden UK 58 is gering, maar.. Urkers willen weten wat er gebeurd is Commentaren Delegatie scholieren bij huwelijk Beatrix Dinsdag 1 februari 1966. 46ste jaargang CHRISTEtIJK-NATIONAAl DAGBLAD „Stontvasticii ghebleve» mijn Hert in ♦egben»poet f Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Waarom doen we er niets mee Hoe is het mogelijk dat minister Bot vorig jaar HONDERD MILJOEN GULDEN van de gelden voor de „ontwikkelingshulp" overhield? Deze indringende vraag stellen wij in een artikel op pagina 7 aan de orde. Wij spraken met mr. W. J. Geertsema over het beginsel programma van de VVD. Aan voorspellingen over de ko mende verkiezingen waagt hij zich niet. Pagina 9 Songfestival: verrassing voor Piet Sybrandy zie ethergolven DOE HET ZELF IN DE TUIN pagina 7 Verlichte soldaten pagina 2 Scooter in de ruimte RIT A „Geen as op ons Traangas hielp nietOproepkalm blijven Kabinet: overleg Vakbonden gedagvaard (Van onze soc.-econ. redactie) MAASTRICHT/GRONINGEN Donderdagmorgen kwart over tien dient voor de president van de Haag se rechtbank een kort geding dat door de twee Maastrichtse aarde werkfabrieken Sphinx-Ceramiek en Misa is aangespannen tegen de bei de vakbonden die in deze bedrijfstak opereren, namelijk de Algemene Be drijfsgroepen Centrale en St. Willi- brordus. De directies van deze be drijven hebben beide vakbonden evenals hun vakcentralen, het NVV en het NKV, in kort geding gedag vaard. Dit is het antwoord op het ultimatum van vorige week, waarin de Maastrichtse aardewerkfabrieken bedreigd worden met een staking op maandag 7 februari indien de directies vóór vrijdag 4 febru ari niet bereid zijn in te stemmen met financiële bevoordeling van de georga niseerde werknemers. Het ultimatum is hiermee radicaal af gewezen en van de vakbonden zal per dag dat er gestaakt wordt een dwang som worden geëist wegens het plegen van een onrechtmatige daad. De werk gevers zijn van oordeel dat hier misbruik wordt gemaakt van een machtspositie zonder dat er werkelijk dringende be langen van de werknemers geschaad worden. De kans op het winnen van het geding door de werkgevers wordt niet uitgesloten geacht. De vakbonden kunnen daarna nog in hoger beroep gaan. maar deze procedure neemt een veel langere tijd in beslag. Verwacht wordt dat de president van de Haagse rechtbank nog deze week een uitspraak zal doen, zodat vóór maandag, de dag waarop de stakingen zouden moeten beginnen, de eventuele gerech telijke gevolgen hiervan bekend ziin. Confectie-indiistrie Eenzelfde stap als in de aardewerk industrie is in de confectie-industrie genomën. Ook hier heeft de vakbewe ging vorige week een ultimatum ge steld met de dreiging van een staking op 7 februari. Als antwoord hierop bedreigde gisteren het Sociaal Werk gevers Verbond in de confectie-indus trie de drie betrokken vakbonden eveneens met een kort geding, indien zij vóór vanmorgen negen nur htm ul timatum niet introkken. Op dit gisteren ontvangen telegram hebben de bonden zich nauwelijks kun nen bezinnen. Gisteravond was echter al bekend dat de bonden het telegram naast zich neer zouden leggen. Dit kort geding zal voor de Amsterdamse recht bank dienen. De aardewerkindustrieën hadden de vakbonden bedenktijd gegeven tot gis termorgen tien uur. Op verzoek van de bonden is deze termijn daarna nog ver lengd tot vanmorgen tden uur. Ook hier zal echter het stakingsultimatum niet worden ingetrokken. Behalve van het Sociaal Werkgevers Verbond voor de confectie-industrie ont vingen de drie vakbonden voor de tex- en confectie-bedrijven ook een te legram van de zes Groninger confectie bedrijven, aangesloten bij de stijlgroep Groningen, waarin eveneens met een kort geding wordt gedreigd. Deze bedrij- was door de vakbonden per ultima tum een staking op 7 februari aange kondigd. Hoewel de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale hetzelfde beleid voert als de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale en St. Willibrordus is de CBC geen kort geding aangezegd door de werkgevers in de aardewerkindustrie omdat deze bond geen georganiseerde werknemers als lid in deze bedrijven heeft. Inmiddels hebben deze drie fabrieks arbeidersbonden de Algemene Werkge- Vereniging laten weten dat voor deze week alle onderhandelingen in alle bedrijfstakken ressorterend onder deze bonden, zijn geschorst. Het onderhande len heeft op dit moment naar hun me ning toch geen zin. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Veel bewolking en overwegend droog, maar plaatselijk mist. Aanvankelijk wei nig wind, later zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere, maar vannacht in het noorden van het land temperaturen om het vriespunt. (Opgemaakt om 11.15 uur). Voor het eerst sinds vorige week de onlusten over de mijnsluiting (on derdeel van saneringsprogramma) begonnen, maakte de ordepolitie ge bruik van vuurwapens. Hoewel op de benen van de oproerige mijnwer kers werd geschoten, werd een 27- jarige arbeider dodelijk in de buik getroffen. De andere arbeider werd gisteravond aan het voorhoofd ge troffen door een traangasgranaat, die een dubbele schedelbreuk veroor zaakte. Dit incident deed zich voor toen een vijandige menigte een zie kenauto omsingelde, waarmee een gewonde vrouw naar huis werd ge bracht. (Voor vervolg zie pag. 9) DEN HAAG Prinses Margriet heeft besloten als leerling-helpster toe te tre den tot het Rode Kruiskorps. De oplei ding daartoe volgt zij tegelijk met een speciale opleiding in de verpleging die "n het Amersfoortse ziekenhuis De Lichtenberg ontvangt. Lichtpunt Ondanks al deze negatieve berichten blijft het gerucht aanhouden dat de door prof. Steenkamp ondernomen poging tot bemiddeling tussen de werkgeversver bonden en de vakcentrales achter de schermen nog steeds voortgang heeft niet helemaal zonder resultaat. Mede afwachting van het resultaat van deze bemiddeling zou het overleg in verschil lende bedrijfstakken thans geschorst zijn. Verzoeting Oosterschelde neemt sterk toe Miljoenen schade aan oester- en mosselcultuur YERSEKE Tengevolge van de verzoeting van het water van de Oos terschelde heeft de oestercultuur zware klap te incasseren gekregen. De schade wordt geschat op één a twee miljoen gulden. Ook de mosselcultuur heeft vat verzoeting, die een grote sterfte op de visserijpercelen in de hand werkt, veel schade ondervonden. Naar het zich laat aanzien is de gehele voorraad m len omgekomen Dit is de tweede maal binnen kele jaren, dat de oester- en mossel cultuur zwaar wordt getroffen. In de strenge winter van 19621963 werd zo'n grote schade aangericht, dat de 150 oesterkwekers die er toen Yerseke waren, er nu nog tien o BRUSSEL Bij botsingen tussen betogers en ordepolitie in het Belgisch- Limburgse kolenbekken zijn gisteren twee doden gevallen. Twee arbeiders werden zwaar gewond. De politie telt 19 gewonden. De incidenten hebben geleid tot spoedoverleg in het Bel gische kabinet over de ernstige toe stand. De stakende en betogende mijn werkers werd gevraagd hun kalmte De nieuwe onlusten ontstonden toen gistermiddag ongeveer 700 mijnwerkers uit de met sluiting be dreigde mijn Zwartberg oprukten in de richting van de kolenmijn van Winterslag. Zij slaagden er daar in, de machinekamer en de elektrische centrale te bezetten. Vuurwapens r - i$ - URK Schipper Hessel Snoek, die de leiding heeft van de opspo ringsactie van 150 Urker vissers boten, heeft weinig hoop dat er nog overlevenden zullen worden gevon den van de spoorloos verdwenen UK 58. Gisteravond laat waren 80 van de 150 bootjes op de vermoedelijke onheilsplaats 60 mijl noordwest van Terschelling, gearriveerd. Maar op de plaats zelf werd niet meer gevonden dan een wijd uiteenlopende olievlek. Vijftig mijl noordelijk viste een van de kotters een blauwe spijkerbroek op. Eigendom van de 20-jarige op varende Jan de Groot? Men onder zoekt dat nu en blijkt het waar te zijn, dan zal de hele vloot daar ver der zoeken. Hoewel de kans overlevenden te vinden nihil is. zetten de vissers hun opsporingsactie voort. Men wil zeker heid en antwoord op de vraag hoe de ramp zich kon voltrekken. Er moet iets bijzonders gebeurd zijn, weet iedereen op Urk, want de bemanning van de UK 58 bestond uit zeer bekwa me vissers. Uit mannen die geen avon turen zouden uithalen. Zal alles weer in het ongewisse blijven zoals in ok tober 1954. toen vrijwel even myste rieus de UK 174 van schipper Hendrik Kapiein is verdwenen 7 Kalme zee Urk wil nu meer weten. Op de kalme e wierpen de scheepjes vannacht in slagorde hun netten uit om het water oppervlak gezamenlijk te doorploegen. Tegen de heldere uaohthemel leken het kleurig opgetuigde kerstbomen. En op Urk luistert men dag en nacht naar de radio. Men praat over het laatste ge sprek, dat een Helderse visser heeft gehad met schipper Jacob Ras. In dat gesprek had de schipper gezegd, dat een zijn netten achter een obstakel was blijven haken, los was getrokken en ten slotte vol grond was geraakt. 55 LONDEN Opnieuw is een ge vangene, die betrokken is geweest bij de geruchtmakende treinroof, Ronald Clark, ontsnapt. Samen met een andere gevangene slaagde hij er gisteren in over de muur te komen van de gevangenis van Wandsworth ten zuiden van Londen. Waarschijn lijk is het tweetal van buitenaf ge holpen. Minder kan.- op ontsnapping lijkt er te zijn voor de drie treinrovers, die tol 30 jaar zijn veroordeeld: Douglas Goody. Roy Jamesz (bijgenaamd de wezel) en Thomas Wisbey. Zij zitten nu nog in de Durham-gevangenis in noordoost-Enge- land, maar zullen nog deze week worden overgebracht naar de Parkhurst-gevan genis op het eiland Wight. Dit is een hypermodern met elektronische bewa kingssystemen uitgerust gebouw, dat ruim 2.5 miljoen gulden heeft gekost. Nog steeds kunnen de inwoners an Zwartberg de sluiting van de mijn niet verkroppen. Ook gistermid dag werd er gevochten met rijks- ivachters. Resultaat: twee doden en verscheidene ernstig gewonden. Op de foto dragen mijnwerkers een gewonde collega weg den ze per helikopter overgebracht. In Durham waren overigens al spe ciale veiligheidsmaatregelen genomen, nadat twee andere treinrovers, Charles Frederick Wilson en Ronald Arthur Biggs met hulp van buitenaf ui', andere gevangenissen waren ontsnapt. Zo was hot normale bewakingskorps versterkt met soldaten van het Lancashire-regi ment. Wanneer Goody. James en Wisbey die nu aan het naaien van postzakken zijn gezet hun straf hebben uitgeze ten. zullen ze de staat even veel hebben gekost als bij de treinroof werd buit gemaakt. Verrast De vissers weten wat dat kan hebben betekent. De kotter kan zijn om getrokken en onmiddellijk zijn gezon ken. Dat is een kwestie van enkele se conden. De bemanning zou dan volledig zijn verrast en niets meer hebben kunen doen. Maar dat weet men niet zeker. En zolang men geen zekerheid heeft, zoekt Urk door. Want men wil weten wat er gebeurd. GRONINGEN De gemeenteraad van Groningen besloot gisteravond 50.000 gul- uit te trekken voor de festiviteiten rond net huwelijk van prinses Beatrix De CPN- en PSP-fractie en een lid van de PvdA stemden tegen. Een foto die lierineringen op roept aan de meidagen van 1940 in Nederland. Het is in dit geval een eskader F-105 Thunderchiefs van de Amerikaanse luchtmacht, dat zijn bommenlast afwerpt boven Noordvietnamese doelen ten noorden van de zeventiende breedtegraad. (Zie ook pagina 5) LECH Gekleed in een „dirndl"- jurk met roze schort heeft prinses Beatrix gisteren geluisterd naar de serenade die het dorpsorkest Trachten Kapelle Lech haar giste ren op haar 28ste verjaardag bracht Enthousiaste Nederlandse vakantiegangers deelden in de vreugde en zongen uit volle borst mee. Hoewel het druilerig weer was, verscheen de gehele konink lijke familie op het balkon van Gasthof Post. Na afloop stapte het koninkhjk gezel schap in arresleden om in het intieme eethuisje Rote Wand in het naburige Zug de specialiteit van de streek te gaan gebruiken: fondue. Daar bleek dat ook prinses Margriet zich had aangepast aan de regioncle folklore, haar schortje was echter goudkleurig. In Lech is gewaarschuwd tegen lawine gevaar. De voortdurende dooi heeft de papperige sneeuw op de hellingen in be weging gebracht. Desondanks hebben prinses Beatrix en Claus von Amsberg gisteren nog langdurig geskied. VLUCHTELINGEN Gisteren is dan de vluchtelingenhulp gestart. Koningin Juliana heeft er een voorbeeld in willen geven. En gister avond, na de toespraak van minister president Cals, zijn duizenden jonge ren er op uit getrokken om de eerste zegels aan de man te brengen een poging om veel leed te helpen ver zachten. Voor vele zaken wordt onze financiële hulp gevraagd. Daar aan mag deze actie niet tekort komen. Ons hart mag trouwens niet alleen spreken, wan neer het noden betreft in onze naaste omgeving. De ellende van tienduizen den in de verte, slachtoffers van oor log en dictatuur, hun armoede en een zaamheid mogen ons al evenmin on bewogen laten. Het gaat om mensen die een nieuw bestaan willen opbouwen in een nieuw vaderland. Het geld voor de reis ontbreekt. Daarbij kunnen wij helpen. Het betreft hier een mense lijke plicht. Zou de christen daarvoor geen oog hebben STAPHORST Een merkwaardige plek in ons land Staphorst. Niet alleen uit folklo ristische overweging de aandacht waard. Een dorp dat moeite heeft met allerlei verschijnselen in de moderne tijd iets waarom het opzichzelf echt niet te laken is. Te laken is er overigens in het gedrag van een aantal Staphorsters wel iets. en wij vermoeden dat een aantal dor pelingen met dat gedrag ook niet kan instemmen, zelfs al wil men daarvan niet altijd laten blijken. De' bejegening van de medemens is er niet altijd zoals men mag verwachten van mensen die van hun christelijke overtuiging ernst maken. Dat moet ons bezorgd maken, ook omdat ande ren wel eens de neiging hebben om wat er gebeurt als symptomatisch te zien voor het christendom. Bezorgd zijn we ook om de misken ning van het gezag, zoals die de laat ste dagen te Staphorst is gebleken. Het bewijst, dat ook heel andere ele menten zich daar laten gelden. BEMIDDELEN Het vraagstuk van de ongeorgani seerden, of wat het geworden is: het probleem van extra uitkeringen aan georganiseerden uit geld van de on dernemingen, wordt steeds onver kwikkelijker. Wanneer men tegen werpt, dat het hierom allang niet meer alleen gaat. maar dat het vraagstuk is uitgegroeid tot een pres tigekwestie tussen werkgevers en werknemers, een crisis in de positie van partijen bij het georganiseerde bedrijfsleven, dan menen wij. dat de zaak daarmee nog te onverkwikke lijker is geworden. Het zoeken van een snelle uitweg wordt te dringen der geboden. Ook in kringen van de vakbeweging wordt de kans niet hoog aangeslagen dat de vakbonden donderdag in Den Haag het kort geding, dat de aarde werkindustrie heeft aangespannen, zullen winnen. De bijzonder korte termijn waarop de president van de rechtbank bereid is geweest dit ge ding te laten dienen, wordt een veeg teken genoemd. Worden de vakbonden inderdaad ver oordeeld tot een dwangsom in geval van staking en tot betaling van de kosten van het geding, dan moet ver wacht worden dat de staking maan dag in Maastricht geen doorgang vindt. In hoeverre dit ook geldt voor de Groninger confectiebedrijven, ij op dit moment nog niet duidelijk, omdat het nog onzeker is. of dit kort geding ook deze week zal dienen, en zo ja. of er ook deze week een uitspraak komt. Gaan de stakingen ten gevolge van een uitspraak in kort geding maan dag niet door, dan wordt het voor het georganiseerd overleg in Neder land bepaald niet eenvoudiger. De individuele uitkering aan georgani seerde werknemers uit geld van de onderneming wordt dan in elk op zicht een onmogelijke zaak. Alle ver dere overleg of arbeidsovereenkom sten voor 1966 wordt hierdoor ge- niseerden gekoppeld heeft cao-overleg Het wordt steeds duidelijker, dat. wil de ontwikkeling in het bedrijfsleven zich ook in de toekomst langs geor dende banen blijven ontwikkelen, een bemiddelingspoging noodzakelijk is. Gelukkig wordt op dit moment een dergelijke poging ondernomen. Wij wensen haar graag alle succes toe. Moeten op 10 maart jarig zijn (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bij het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg in de Westerkerk in Amsterdam zullen 22 scholieren aanwezig zijn. Zij vertegenwoor digen de diverse instellingen van lager en middelbaar onderwijs. De jongelui moeten nog worden aan gewezen. Alleen diegenen komen in aanmerking die op 10 maart jarig zijn. De scholieren moeten minsten» elf jaar oud zijn. Zij kunnen worden opgegeven! Westerkerk nog ëcn h «h ^g'ebódeiÊ door het hoofd van hun school. In aan merking komen leerlingen van scholen voor lager en middelbaar onderwijs, van nijverheidsscholen, kweekscholen, ook opleidingsschool voor kleuterleidster en land- en tuinbouwdagscholen. Het schoolhoofd geeft de in aanmer king komende leerlingen op bij het ministerie van onderwijs en weten schappen. Hier houdt men zich bezig met de loting. Men wil de 22 scho lieren verdelen in elf jongens en elf meisjes. Er zou van elke provincie een jongen en een meisje aanwezig moeten zijn. Elk soort van onderwijs moet minstens een keer vertegen woordigd zijn. De 22 uitverkorenen komen aan de voor avond van het huwelijk bijeen in Den Haag. waar voor een diner en over nachting wordt gezorgd. De volgende dag krijgen zij na dc plechtigheid ir. de

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1