Oost, west, thuis best Tailleurs en mantels met korte mouwen JOHAN KAART een halve eeuw veelzijdig acteur Jeugd van Staphorst ging weer tekeer Tijd genoeg voor geldbelegging Soekarno gaat niet in Japan wonen Straalvliegtuig voor Philips Opvallendheid: geen kragen 7 MAANDAG 31 JANUARI 196« Tweede voorzitter NVV: Ook compromissen van werknemers in textiel nodi°[ ENSCHEDE Door heropening va het overleg in de textielsector zou men uit de impasse kunnen geraken, aldus zaterdagmiddag de heer A. de Boon, tweede voorzitter van het NVV, op een vergadering van de Twentse Algemene t bond textiel en kleding De Eendracht in de Diekmanhal. Compromissen ook van de zijde van de werknemers zijn hierbij noodzakelijk- De heer De Boon leverde kritiek op de verdeeldheid bij de werkgevers die tot ge volg heeft, dat vele beslissingen achter wege moeten blijven De heer De Boon hoopte dat de werkgevers zo wijs waren toe te geven aan de wensen van de werk nemers ..Zo niet", aldus de heer De i Boon. „Dan wordt ons een strijd opge drongen. die we in alle ernst zullen aan vaarden". De heer Th. De Jong. voorzitter van De Eendracht, uitte kritiek op de ook in het verleden aangenomen patriarchale houdin gvan de werkgevers die aanleiding kan zyn tot grote ongelukken. Brood in Gouda nu 44 cent GOUDA De broodoorlog tussen de firma Kranendonk en de overige Goudse bakkers en broodbedrijven duurt onver minderd voort. Zaterdagmorgen zijn de prijzen officieel met 2 cent verlaagd zo dat het witbrood nu al 19 cent beneden de normale prijs van 63 cent wordt ver kocht. De bebaarde cineast Louis van Gasteren heeft in Eind hoven op de van hem be kende wijze kritiek geleverd op de televisieprogramma's. Hp vindt dat dit prachtige medium voor onbenullighe den wordt gebruikt. Hij gai twee voorbeelden zonder te vertellen wat er dan eigen lijk fout was. „Het gulden schot" van de KRO was niets: ,,Daar zitten we dan met zijn driemiljoe- nen als imbecielen naar te küken". ,,Tel uit je winst" van Theo Eerdmans: 't Is niet te geloven; 't is te gek om over te praten, dat het Nederlandse volk op ten bij het lager en het kleuteronderwijs in het ray. Doertanchem hebben ook diKir de omroepen do krMek d<_ televisio. Hun mm! ,n gestuurd wordt Machten Stoffer, de onder. De heer Vut Gasteren litels blj buitenlandse f|W v"\.le" e5en Daar komen zoveel fouten de VARA. En.ge tud geleden i„ vnor. dut men het onver- had hu m opdracht van de ankwoorf vind, ze te to- de jeugd. Daarom VARA een film gemaakt over de Amerikaanse neger- glut w'btaniiS'S' dichter Ted Joans De film naar d NTS om hierin weegeklaag werd niet uitgezonden Van verandering te brengen Bo vendien is de inspecteur van dit rayon van mening, dat hoorn moet gebruik maken ran een binnenantenne. Al- leen wanneer dan de ont vangst slecht is, mag ge bruik worden gemaakt van een buitenantennemaar deze mag niet boven Je nok van het dak uitsteken en vanaf de openbare weg niet zichtbaar zijn. Ach- de politierechter verant woorden voor vechtpartijen in café's. Hij schijnt zo wild te keer gegaan te zijn, dat de officier verzuchtte: „Hoe kan zo'n man wethouder zUn". Het gebeurde op 11 augus tus van het vorig jaar. De wethouder was al zover aan geschoten dat er geen hou den meer aan was. Een ge tuige verklaarde dat hij alles had geprobeerd om dc wet houders te kalmeren. Hij had zelfs nog een lied met hem gezongen. Er ontstond toch een fikse vechtpartij. De wethouders maakte zich daarop met een taxi uit de voeten en ging naar een ander café. Maar ook daar liep het uit de hand. Twee in de bekende rokken ge hulde Schotten moesten het ontgelden. In dit café werd de toestand wel zeer kritiek toen een van de geruite bui- Gasteren schreef dit toe bet feit, dat de dichter zich in de film laatdunkend uit- de lessem\ Dave Brubeck dat Gijs Stappershoef, hoofd tv-afdeling, toevallig van Brubeck houdt. Van Gasteren ging over tot het vertonen van enkele van zün films. Na afloop klapte niemand. 1 de schoolradio veel geld kijkers helpt niet. Het gemeentebestuur onverbiddellijk. de glazige tenlanders een trok. televisie te moeilijk zijn voor de klassen bedoeld zijn. In Uithoorn heeft het ge meentebestuur de stryd aangebonden tegen het ,.an- tennebos" op de daken. Zevenhonderd leerkrach- Iedere tv-bezitter in Uit- Kort daarop viel de be is kende sisser waardoor alles Het geeft nog goed afliep. Maar de wethouder ging de cel in. fronting van uithoorn en wil De officler wjide hem daar het aanzien met laten be- weer jn terug zien en eiste derven. vjer weken onvoorwaarde. Ijjk en een boete van 30 gulden. De politierechter Een uitzondering op de was milder van opvatting en statige figuur van wethou- maakte er een boete van 200 der vormt ongetwijfeld de gulden van. Het is nog niet heer H. S. uit Vlodrop. HU bekend of de wethouder uit moest zich vorige week voor zyn functie wordt ontheven. DE BILT Een de pressie gebied dat zich tussen IJsland en Schotland bevond, heeft zich gedurende het weekeinde over Scandinavië naar noord-Rusland uitgebreid. De vorst werd tot voorbij Stockholm lerugge- i dreven en naar het oosten toe drong zachte lucht tot diep in Rusland door. In ons land steeg het kwik zondag op vele plaatsen in het binnenland tot 1 12 graden. Het depressiegebied bij IJsland neemt nu snel in betekenis af. Van meer belang is een depressie die zich ten noorden van de Azoren bevindt. Een storing die zich hiervan heeft losgemaakt, drong snel naar West- Europa op en bracht in de afgelopen nacht en vanmorgen op vele plaatsen in ons land regen. Onder invloed van het naderbijkomende depressiegebied van de oceaan, zal de wind morgen weer iets toenemen uit zuidelijke rich- 1 ting. Het blijft daarbij zacht weer. Waarschijnlijk zal het een groot deel van de dag droog zijn. omdat het vol gende regengebied van de depressie nog tamelijk ver weg is. Hoogwater Scheveningen 1 februari: 10,36 v.m.; 23.24 n.m. Zon en Maan Dinsdag 1 februari: zon op 8.21, onder 17.27; maan op 12.33, onder 4.39. Zaterdag 5 februari: volle maan. HET WEER IN EVROP.i Rapporten hedenmorgen zeven uur 5c «a ësi?&3 (Van kunstredactie) 1 toneel, cabaret, revne, film en musical, heeft er een halve eeuw opzitten en dat is aanleiding genoeg om deze populaire figuur, die zelfs bekend heid heeft bU een publiek dat niet in schouwburgen, cabarets of bioscopen komt door zjjn optreden voor de T.V., te huldigen. Op de avond van de tweede februari zal het toneelgezelschap „Ensemble" in de Stadsschouwburg te Amsterdam een ju bileumvoorstelling ge ven van het Franse blyspel „Struisvogel eieren" van André Roussin. waarin de jubilaris dan de hoofdrol zal spelen. De andere medewerken den zyn Magda Jans- sens Lili Bouwmeester Guus Verstraete( die ook de regie voert) Arnold Gelderman en Betty Kapsenberg. Doch voor de voor stelling begint zal men aandacht wijden aan Kaart's jubileum en zal hem een geschenk worden aangeboden. Een jubileumcomité is nog hard aan 't werk om deze avond voor deze acteur on vergetelijk te maken. Bijna 70 Bijna 70 jaar, maar nog vitaal en vol le venslust, een man met een sterk gevoel voor humor en de komi sche zijde van zijn „hobby" heeft geko zen. want zoals hij zelf eens heeft gezegd het toneelspelen is voor mij beroep en hobby tegelijk. Vijftig jaar geleden begon hij als vo lontair bij de Koninklijke Vereniging Het Nederlands Toneel, zij het onder protest van zijn ouders die hem liever in de handel wilden zien. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan: hij wilde aan het toneel. Door de jaren heen bouw de hij een carriere op en won een grote populariteit bij het publiek. Deze be reikte een waarlijk hoogtepunt toen hij de schele speelde in „De Jan- Hij ontdekte in zijn loopbaan dat het komische hem in het bijzonder lag en dat had het publiek al gauw met hem ontdekt. Zoiets kun je niet leren, dat heb je als een gave meegekregen. Je wordt geen komiek door grappig te doen maar je moet het van nature zijn, zo meent Johan Kaart en terecht. Zijn grote voor- DJAKARTA President Soekarno heeft gisteren ontkend spoedig In donesië te willen verlaten om in Ja pan te gaan wonen. Hij sprak ook berichten tegen als zou hij een ern stige hartkwaal hebben. Deze leugens zijn rondgestrooid door neo-kolonialisten en imperialisten, al dus 't Indonesische staatshoofd in een rede voor honderdduizend mensen in het Djakartaanse stadion ter gelegen heid van de 40e verjaardag van de islamtische Nahdotoel Oelama partij- Ook generaal Nasoetion hield een toespraak. Hij zei dat de elementen die aan de mislukte staatsgreep hebben deelgenomen zonder onderscheids des persoons door een militaire rechtbank zullen worden veroordeeld. Volgens Nasoetion heeft de communistische partijvoorzitter Aidit de staatsgreep zelf geleid. Aidit zelf had de moord op de zes generaals georganiseerd, al dus Nasoetion. Een 82-jarige Griek die drie jaar heeft moeten uitzitten wegens bedelen, heeft de dag na zijn vrijlating tienduizend gul den weggegeven en wel aan een liefda digheidsinstelling en aan dne meisjes die geen bruidsschat hadden. Hij gaat nu elders bedelen. Cor Ruys, i verschijning op het toneel reeds de sfeer bracht die hij nodig had voor zijn conferences liedjes. Echter, het altijd komische rollen spe len bevredigde Kaart niet. Een werkelij ke toneelspeler moet alles kunnen aan pakken. Die andere aspiraties heeft hij kunnen uitleven in ernstige rollen de televisie. Hij heeft met Jan van Ees en Fien de la Mar een eigen groepje gehad en begon te regisseren. Dit heeft echter maai jaar geduurd. Toen viel hij terug. na. wereld van het amusement, werkte met Buziau in de bekende Bouwmeesterre- speelde sketches in het cabaret van Louis Davids en luisterde en keek naai deze fameuze cabaretier en heeft daar zijn voordeel uitgetrokken in de musical „My Fair Lady", waarin hij avond avond succes oogstte als Doolittle. Hij mag terugzien op belangrijke to neelrollen en op niet minder dan twaalf rollen in Nederlandse films. Bijna 25 jaar geleden richtte hij een gezelschap op. Een Jet Falcon (711 km per uur) (Van onze luchtvaartmedewerker) PARIJS De Phillpsfabriek heeft voor haar vliegbedrijf, dat reeds ovei enkele één- en tweemotorige propeller' machines beschikt, by Dassault een Jet Falcon besteld. Het is een klein verkeers vliegtuig, dat plaats biedt aan aebt tot twaalf personen. Dit moderne zakenvliegtuig wordt voortgedreven door twee straalmotoren, die het toestel een kruissnelheid van 711 km per uur geven. Op één dag kunnen nu verscheidene Europese luchthavens worden bezocht. De Jet Falcon zal de eerste in zijr soort worden in het Nederlandse lucht vaar tregister. waarmede hij ruim 20 jaar kluchten speelde. Toen echter zijn succesvol op treden in „My Fair Lady" begon leefde dit gezelschap nog maar een half jaar. want het ging niet zonder zijn onmid dellijke medewerking. Ruim 1600 maal speelde hij „Potasch en Perlemoer" met Johan Boskamp, een komedie die het nog steeds doet. Het toneel is hem nog steeds alles en in* een interview met Petri Stam in 1962 heeft hij gezegd op de vraag of hij nog niet was: „Moe? Van komediespelen wordt je niet moe. Toneel is m'n hobby misschien word ik wel negentig", 'o'n gouden jubileum vieren is een vreugde. Burgemeester verkocht zijn snor STRAMPOROLJ De burgemeester van het Limburgse Stramproij, mr. H. Defesche, heeft gisteravond tijdens een Amerikaanse verkoping voor het nieuwe gemeenschapshuis zijn snor van de hand gedaan. Hij droeg hem al tien jaar. Het was de Limburgse gouverneur mr. Van Rooy, die de snor van de burgemeester voor f 19.78 verkocht. In totaal bracht de verkoping 3103 gulden op. Ten aan schouwen van het hele dorp schoor kap per Van Eyck de snor nog dezelfde avond af. EINDHOVEN Bij Philips-Weert zullen de tik-klokken uit het bedrijf worden verwijderd. Dit is, naar de Phi- lipskoerier meldt, het gevolg van een langdurige en met succes bekroonde proef tot het doen vervallen van de plicht van de werknemers om in- en uit te tikken. In plaats hiervan is gekomen de aan wezigheidsregistratie door de onderbazen. Zedige principes maakten plaats voor baldadigheid Parijs Grenoble Nice Berlijn Frankfurt Mtlnchen ZUrich Genève windstil 11 windstil 12 vindstil 18 STAPHORST Zowel vrijdag als zaterdagavond en -nacht is het onrustig geweest in Staphorst. Schre ven wij vrijdag nog, dat het rumoer bestemd was voor een jong bruids paar waarvan de man zich in zijn verlovingstijd volgens de regelen van de jongelui zou hebben „mis dragen", thans laat het zich aanzien dat baldadigheid de boventoon voert. In de nacht van vrijdag op zaterdag kwam het tot een vechtpartij met de politie, die speciaal voor deze gelegen heid versterkt was. Maar ook de jon gelui kregen versterking-van kameraden uit omligende dorpen die ook wel iets voelden voor een „verzetje". H^t ging hard tegen hard. Vijftien jongens die na sommatie niet wensten door te lopen werden opgepakt en in het politiebureau in Zwolle ingesloten. Nadat zij waren voorgeleid werden zij op een borgtocht van 400 gulden vrijgelaten. Dit was gedaan om de jongens de zondag in het dorp door te laten brengen. De zondagsheiliging weegt in deze dorpen De zedige en vredige opvoeding ten spijt zagen de jongelui op de wel zeer vroege zondagmorgen toch kans te schreeuwen ..Wy willen de burgemees ter, wfj willen de politie. wU willen bloed". Dit alles om een vechtpartij uit te lokken. Maar de politie, die de zon dag niet wilde misbruiken Het zicb niet verlokken. He b'/ k nog een goede tac tiek ook, want door de lijdelijke houding van de politie was voor de ruziezoekers de pret eraf en droop men af naar de ouderlijke woning. Wel had zich zaterdagavond nog een rel afgespeeld bij de boerderij var. de heer Huls, waar het veel omstreden jonge bruidspaar onderdak heeft gevonden. De jongelui wisten een sohandboog op tt richten. Spoedig ging men over tot al gemene baldadigheid. De straatverlich- Vrije Burgers in negen plaatsen DEN HAAG De Partij van de Vrije Burgers neemt in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Haarlem, Wage- ningen, Leeuwarden, Delft, Naaldwijk en Monster deel aan de verkeizingen voor de gemeenteraden. In deze ge meenten zijn plaatselijke afdelingen op gericht ting werd defect gemaakt. In spreekkoor ging het door het dorp. Het is o.a. aan de zelfbeheersing van burgemeester Haverkamp te daniken geweest dat er geen vechtpartij met de politie is ge weest. Hij had wel reden zich kwaad te maken, want donderdagavond had de jeugd een steen door zijn ruit ge- Bij de modellen van Pierre Cardin werden sieraden getoond van de Amerikaan Harry Winston. Het zijn ingewikkelde en sprankelende constructies. Dit exemplaar bestaat uit speldvormige zwartgespoten spijltjes, bezaaid met diamanten en een enkele fonkelende sma ragd. Typerend voor Cardin is de brede band langs het trapezium vormige decolleté. Financieel weekoverzicht Zaterdag dc Bank voor Nederlandsche Gemeenten is geslaafd te noemen, daar ongeveer f 600 miljoen werd ingeschreven, ter wijl f 150 miljoen kon worden toe gewezen. Natuurlijk is er flink ge majoreerd en men kan die f 600 mil joen niet als reëel beschouwen. De gunstige leningsvoorwaarden hebben tot het succes der emissie geleid, maar nu is het opvallend, dat de oblieatiemarkt weining er door ge stimuleerd wordt. Gisteren werd de joncste lening van 6.25 pet. verhan deld mat drie achtste procent boven de uittriftekoers, wat reen groot agio kan worden genoemd. De verwach ting bestaat, dat straks nieuwe emis sies de kapitaalmarkt zullen besto ken. In deze omstandigheden is er geen aanleiding om een ontspanning op het gebied der rente voorlopig te verwachten, zodat de beleggers nog gelegenheid voldoende krijgen om straks hun geld te beleggen tegen aantrekkelijke rentevoet. Op de aandelenmarkt is geen al gemene hausse in het nieuwe jaar ingezet, hoewel de stemming voor internationale aandelen en sommige lokale gefavoriseerde fondsen in de eerste maand van dit jaar beter is geworden. Duidelijk tekent zich de onzekerheid voor de naaste toekomst op het gebied van de lonen en prijzen in het koersbeeld van lokale waar den af, terwijl de internationale aan delen, behorend tot concerns, welke niet uitsluitend van de toestanden in Nederland afhankelijk zijn, een gun stiger koersontwikkeling (op Uni lever na) laten zien. De kwestie van de onderhandelin gen inzake de C.A.O.'s is deze week hier en daar nog scherper geworden en men heeft reeds ultimata gesteld met werkstakingen in het vooruit zicht, als de eisen niet ingewilligd worden. Het is begrijpelijk, dat, on der deze omstandigheden, de effec tenbeurs eerst eens wat meer inzicht wil krijgen over de verdere gang van zaken, alvorens zich te wagen aan een verlevendiging van de handel. Minister Den Uyl heeft onze econo mie gezond genoemd, hoewel niet kerngezond en hij is het beslist niet eens met mensen als prof. Zijlstra, drs. de Pous, dr. Holtrop en diver se voorzitters van kamers van koop handel. Laten we, voor ons aller bestwil, hopen, dat deze „uil een valk" zal blijken te zijn, die scher per ziet dan de anderen. Overigens zél „de tijd het leren" en we wach- rustig af, hoe de verdere ontwikkeling gedurende 1966 zal zijn. Scheepsbouw Minister Den Uyl heeft verder ge sproken over de positie van onze scheepsbouw, die hij als ongunstig en zorgwekkend beschouwde. Een subsidie acht hij echter in strijd met de normen van een goed econo misch beleid en zou een onjuiste be steding van overheidsgelden beteke nen. Hoe staat het dan met d< overige subsidies? Is dat niet in strijd met een goed economisch be leid? Scheepsbouwer Verolme heeft uit de doeken gedaan tegen welk een oneerlijke concurrentie onze scheeps- bouwnijverheid moet opboksen. Er zijn steunmaatregelen in Engeland, Zwe den en Noorwegen. In Japan zijn de lonen 30 pet. lager dan hier en spelen gereduceerde staalprijzen eer grote rol. Als men hier de zaak laat „uit zieken", kan het wel eens zijn, dat het scheepsbouwbedrijf, zeker wat be- Vreemde blikvangers op modemarkt treft nieuwbouw, geen levensvatbaar heid meer zal bezitten. De aand. Rott. Droogdok noteerden deze week 200, hetgeen 7 pet. lager is dan vo rige week. Van de internationale aandelen heeft Philips een goede beurt gemaakt, al ging er gisteren wel wat van de koerswinst af. Vanuit Amerika werd dit fonds be hoorlijk gekocht, naar men zegt van wege dc goede ontvangst van het nieuwe kleurentelevisie-apparaat, dat daar vanwege Philips op de markt wordt gebracht. De notering liep deze week op van f 124,50 tot f 133, gisteren kwam bet slot op f 131,50. Kon. Olie kwam van f 156 op f 158,50, terwijl Unilever tijdelijk ook veel beter in dc markt lag. Dit fonds kwam van f 114,50 op f 119, maar giste- :n kwam het slot op f 117,30. Hoogovens steeg van 464 op 476 pet., terwijl AKU verbeterde van 367 tot 383 pet, nu men weer hoop koestert, dat de opnieuw begonnen bespreking tussen bonded en directie van het con- •rn resultaten zal opleveren. K.L.M. lag niet stabiel in de markt, aar toch weer hoger. Gisteren no teerde dit fonds 354. Mooie verslagen De Meelfabrieken der Ned. Bakkerij kwam met een mooi verslag uit, maar ter beurze had men het gevoel, dat de winstberekening „van onderop" is gebouwd, uitgaande van een dividend basis van 15 pet. Dit dividend is al jaren onveranderd. In de jaarcijfers is ook verwerkt het bedrijfsresultaat de overgenomen meelfabriek De Sleutels te Leiden. Het aandelenkapi- daardoor gestegen tot f 20 mil joen. Ondanks de voortgaande daling het broodverbruik groeit de Mene- ba verder. Zoals bekend is men niet alleen meelproducent, maar heeft men grote belangen bij de broodproduktie. In toenemende mate interesseert men zich ook voor de sector der veevoe ders. Koudijs heeft een nauwe samen werking met Meneba en kon daarvan ook profiteren, want ditmaal wordt de hogere winst 10 pet. dividend voorgesteld (v. j. 9 pet). De koers van eert. Meneba was deze week niet ho- ïr, maar Koudijs kwam op 172 pet De Wereldhaven kwam ook met een ooi verslag en deze maatschappij, op het gebied van onroerend goed werk zaam, voert een actief beleid. Het divi dend wordt verhoogd van 18 op 20 pet, waartoe de hogere winst zeker aanlei ding geeft Men is nu bezig aan het kantorencomplex aan de Westblaak te Rotterdam en flatgebouwen in Den Haag. Ook zal de bouw van een motel Zestienhoven binnenkort aanvan gen. De financiering van alle werken rond, hetgeen in deze tijd wat zeg gen wiL De koers der aand. steeg van 404 tot 8. maar gisteren was er geen note ring, zodat de uitwerking van het ver slag op de beurskoers niet gemeten kan worden. Buizenmarkt Droevig is de positie van Rijnstaal. De huizenmarkt is door de concurren- eer ongunstig en op de verlaging aandeelhouders werd geen opbeu rend nieuws bekend. Men is nog in on derhandeling met een onderneming Hoogovens?) voor overneming. Er is en commissie van aandeelhouders be noemd. die op korte termijn rapport de toestand en mogelijkheden van het bedrijf moet uitbrengen. Koers der aandelen was gisteren bijna 70 pet, zodat geen verder achteruitgang is ont staan. Ubbink-Davo gaat op korte termijn de aandeelhouders inlichten over de gang van zaken in het bedrijf en de te nemen reorganisatiemaatregelen. Df|t ziet er daar ook al niet best uit De zwakke plekken ni het bedrijfsleven ne men onmiskenbaar toe. De converteerbare obligatieleningen zijn in de smaak gevallen bij de beurs. Geveke zag de waarde der claim de ze week op f30 gesteld, zodat een obli gatie op 130 pet. uitkwam. Op dit ge bied zal nu wel meer volgen. PARIJS De couturecollecties 1966 hebben ons er wel van overtuigd, dat het verschrikkelijk moeilijk is er wat fantasie in te brengen zon der onmiddellijk in malvulgair of onmogelijk te vervallen. Ca- pucci, een couturier, wiens collec ties altijd van smaak getuigden is er ditmaal niet aan ontsnapt vreemde blikvangers te maken. Bijvoorbeeld de hoeden. De man nequins dragen bij alle dagtoilet ten een bol, als een edammer kaas zo groot, op het hoofd. Over die „kaas" is dan een cellofaan stolp geplaatst. Ook werden cellofaan hoezen over cocktailtoiletten ge dragen. Hoes en japon waren dan bijvoorbeeld gelijkelijk versierd met kleine bloemetjes langs de zoom. Capucci toonde zich een meester in de tailleurs: korte manteltjes en rechte rokken. Het manteltje heeft dikwijls een ceintuurtje van dezelfde stof precies op de zoom. Opvallend was, dat er geen kragen wa ren. De hals sluit voor en achter, maar wijkt aan de schoudertop iets af. De tailleurs hadden korte mou wen, die tot de elleboog reikten. De zakken waren in de naden aange' bracht en hadden een klepje. Nieuwe weg (Van onze moderedactrice) De rechte japonnen hebben geen mouw of korte mouwtjes tot de helft van de bovenarm. Veel korte splittenopzij. Marineblauwe japonnen waren met wit gevoerd en bij het lopen tipte dan even dat wit bij het split te voorschijn. De mantels hebben ook korte mouwen en zijn of ?i. Brede plooien achter val len van de schouders of beginnen onder de martingale. Veel gelakte materialen in dikwijls hélle tinten. Bij de cocktail- en avondtoiletten was de decolleté voor en aohter weer hoog, maar de schouder bloot en slechts „be legd" met een bandje aan de uiterste zijde van de schouder. Fosforiserend Als clou: fosforiserende japonnen. De lichten in de salons gingen uit ®n daar zweefden hoofdloze gestaltes binnen. Nog grappiger was een japon, waarvan alleen het lijfje en de rokzoom lichtge vend waren. Alleen is het de vraag waar en wanneer zo'n japon volledig effect geeft. Hoogstens in een donkere schouwburgzaal. Heel weet wit, pasteltinten (zachtblauw GUY LAROCHE heeft indertijd naam gemaakt met zijn prachtige cocktail- tailleurs, die hij geheel met pareltjes borduurde. Hij bouwde zo een eigen stijl op. Maar nu heeft bij een geheel nieuwe weg ingeslagen. Dat sticht dan nogal verwarring. Gelukkig was in zijn mantels en tailleurs weer zijn eigen stijl te herkennen. De mantels vallen recht en hebben opzij twee diepe plooien in de rug. De tailleurs met wat langere jasjes hadden plooi rokken. De gewone tailleurs vielen absoluut recht zonder enige taille ring. Bepaald lelijk vonden we de kragen, die er uitzagen als hadden de mannequins een bodem- en dek selloos doosje om de hals gezet. Het derde type tailleur kreeg terecht de naam battledress. De blouson valt vrij lang. Daarbij werden helmen ge dragen met als, in volle strijd, een camouflage-net. Voor de avond wor den de hoeden grote bollen van tule of veren. LAROCHE heeft voor de op-art een flinke plaats ingeruimd. Zelfs bij de avond japonnen. Een was bijvoorbeeld samen gesteld van witte vierkanten met zwart, die schots en scheef opgebouwd waren. Overigens mag wel vermeld worden dat de buitenlandse inkopers grote be langstelling tonen en het dus wel zeker is, dat de effectvolle Parijse tendensen een rage zullen worden. Het is alleen de vraag hoe lang die rage duren zal. Doden in verkeer MAASBRACHT De 47-jarige J. v. d. Sluis uit Roermond en de 20- jarige mevrouw J. M. Hou ben- Theu- nissen uit Reuver zijn zaterdag met hun sportwagen verongelukt. De be stuurder: de heer Van der Sluis, verloor de macht over het stuur in 'n flauwe bocht en reed tegen een boom. De passagiere werd uit de auto ge slingerd en kwam naast de wagen terecht. Zij was op slag dood. De be stuurder vloog ook uit de auto en belandde op het wegdek. RAUWERD Op de Snekerstraatweg is een VoLkswagenbusje met vier inzit tenden tegen een boom gebotst De 21- jarige B. de W. uit Drachten was op slag dood. Zijn 18-jarige plaatsgenoot J. F. werd met een hersenschudding, en de 20-jarige R. N. uit Bergum met een ge broken been naar een ziekenhuis over gebracht. DEN HELDER Op het kruispunt DoggersvaartNieuiweweg is zaterdag middag bij een botsing tussen twee per sonenauto's de 52-jarige mevrouw J. C. R.-V. uit Den Holder om het leven ge komen. LIMBRICHT De 23-jarige F. J. C. Heffels uit Limbricht is zaterdagmiddag in de Dorpsstraat bij een ongeluk met de motor met zijspan, waarop hij als duo-passagier meereed, verongelukt. MEP PEL Op de rijksweg Meppel. Steenwijk is gisterochtend een auto te gen een boom gereden. De 51-jarige E. Schouwstra uit Akkrum kwam om het leven. De bestuurder, de 24-jarige J Sellm, eveneens uit Akkrum, werd le vensgevaarlijk gewond. AALSMEER De 49-jarige L. Verzaal uit Aalsmeer ls gistermiddag bij een verkeersongeluk vlak voor zijn woning om het leven gekomen. Dc man, die uit een bus was gestapt, stak aohter de bus om over en werd aangereden door een personenauto.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7