Bijbelgenootschappen in Europa gaan samenwerken Vier commissies bezinnen zich op toekomst CIO-M GPV aanvaardt program van richtlijnen GEORG FLIEDNER IN SPANJE OVERLEDEN Puzzelhoek Een ivoord voor vandaag Ds. J. Bosma (46) plotseling overleden Hervormde synode half februari weer bijeen Werkgemeenschap gaat coördineren Vier miljoen voor werk elders Symposium over archeologie oude binnenstad aan beginselen' - Kerk-n - hct Meer theologische studenten in Oost-Duitsland Met 110 tegen 21 stemmen Geen binding Wereldkerk van boeddhisten in de maak de echte griepbestrijder krachtig, direkt! Voor zending 500.000 mijl gevlogen Brede raad voor Jeruzalems instituut Nu zelfstandige uitgav e van De Weg Als Ramsev naar Rome gaat Poolse bisschoppen schrijven weer brief Wordt paus uitgenodigd Engeland te bezoeken? Uw probleem j! is het onze Beroepingswerk Nil MAANDAG 31 JANUARI 1966 ji Israël trekt onder Jozua het beloofde land binnen. Maar door ongeloof is het niet in staat om het geheel en al in bezit te nemen. Zo blijven de Kanaanietische stammen als een voort- dxLrende dreiging onder Israël wonen. Zo gebeurt het in ons leven ook, dat we niet ten volle de zegeningen van God ervaren. Dat ligt niet aan God. Hij is genadig. Hij wil ons van Zijn volheid schenken, maar het is zo veel dat we er soms geen weg mee weten. Wij zijn zo zwak in geloof dat we het soms ook niet kunnen aanvaarden. Zullen latere geslachten hun voorouders oordelen. Want zij dragen eveneens de gevolgen. Zullen onze kinderen ons oor delen. Want zij worden soms geconfronteerd met de gevolgen van onze zonden en ons ongeloof. Het wonderlijke in Gods werk is, dat in ieder van Zijn oor delen een zegen besloten ligt. Latere geslachten van Israël hebben dat beseft. Zo schrijft de auteur van Richteren (in 3 3) dat deze stammen bleven, opdat zij „met de strijd vertrouwd zouden raken, doordat Hij hen daarin oefende". Het oordeel Gods over de vaderen ook als de kinderen van het derde en vierde geslacht de gevolgen voelen is voor hen geen reden om hun grootouders te veroordelen. Voor hen is het een uitdaging om te geloven. Door wel in geloof, ver trouwen op God, deze problemen onder de ogen te zien, leert God hen de weg van de overwinning. Het oordeel over de vaders is een geloofsexamen voor de kinderen. Waar de eer sten faalden mogen de laatsten de overwinning smaken. Wij lezen vandaag: Efeze 3 113. ARNHEM Dezer dagen is plotseling op 4C-jarlge leeftijd de baptistenpredi kant dv J. Bosma overleden. Hij zal waarschijnlijk woensdag worden begra ven. Jan Bosma werd 16 mei 1919 te Veen- dam geboren. Na aanvankelijk enkele ja- ren op een kantoor werkzaam te zijr.1 geweest, ging hij in 1943 te Groningen aan de universiteit theologie studeren. Vier jaar later werd hij in de Unie van 1 Baptistengemcenten beroepbaar gesteld. Op 1" augustus 1947 deed hij zijn intree te Staveren. In 1950 vertrok hij naar Leeuwarden, vanwaar hij in 1955 een beroep naar Arnhem aanvaardde. In de tien jaar. dat hij in deze stad werkzaam was. werd het ledental van de gemeente zo goed als verdubbeld en werden evan- gelisatieposten gesticht in Doetinchem en Ede. Ds. Bosma had enkele jaren zitting in de evangelisatiecommissie van de Unie van Baptistengemeenten en in de evange lisatiestudiecommissie. Tevens was hij enige tijd secretaris van de broederschap van baptistenvoorgangers. DEN HAAG De generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zal van 14 tot 16 februari 1966 op Hijdepark in Driebergen bijeen ko men. Na de verkiezing van een pre sidium voor het nieuwe zittingsjaar zullen onder meer aan de orde ko men: de neven werkzaamheden van predikanten, de voorstellen tot reor ganisatie van de Oecumenische Raad van Kerken en het rapport over *»-♦ open en oecumenisch avondmaal. (Van onze kerkredactie) DÜSSELDORF Was de zen ding de eerste die het Europese economische voorbeeld volgde en een coördinerend orgaan (speci aal voor Indonesië) formeerde, de bijbelgenootschappen hebben nu dit voorbeeld gevolgd. Op een ver gadering in Düsseldorf werd tot nauwere samenwerking besloten. Vertegenwoordigd waren de bij- Op 24 en 25 januari vergaderden de belgenootschappcn ui, Nederland.; Duitsland. Noorwegen en Zwitser- Europese samenwerking te komen. Aanwezig was de secretaris-generaal van de Verenigde Bijbelgenootschap pen, dr. Olivier Beguin uit Londen. Op deze eerste conferentie bezonnen de vier genootschappen zich vooral op de opdracht om de bijbel in onze tijd land. Tot nu toe waren de drie grootste, en op internationaal gebied de toon aangevende. bijbelgenootschappen die van Groot-Britannië, Amerika en Ne derland. Daar regionale bijbelgenoot schappen in Duitsland hun werkzaam heden gingen coördineren en de Duit se kerken meer gingen bijdragen aan de bijbelverspreiding in wereldver- band werd coördinatie op grotere schaal nodig. (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM/DEN HAAG Van 18 tot 23 maart zal in Rotterdam een sympo sion worden gehouden over „Middeleeuw se archeologie in oude binnensteden". Dit symposion wordt georganiseerd door de Coördinatie Commissie Advies inzake archeologisch onderzoek binnen het res sort Rotterdam, onder patronage van het gemeentebestuur van Rotterdam en de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bo demonderzoek te Amersfoort Van maandag 21 tot en met woensdag 23 maart zal een reeks lezingen worden gehouden door binnenlandse- en buiten landse specialisten. Om het symposion zullen enkele tentoonstellingen worden georganiseerd. In het museum Bov- mans-Van Beuningen, Historisch Mu seum, Maritiem museum Prins Hendrik en het gemeente-archief te Rotterdam, het Stedelijk Museum te Schiedam en het museum „Het Prinsenhof* te Delft zullen verschillende onderwerpen wor den geëxposeerd zoals pelgrimtekens, (las. scheepswrakken, tekeningen van astclen van Roelant Roghman en kan nen en kruiken uit de 17e tot de 19e eeuw. Op 19 maart zal een speciale Neder landse dag worden gehouden met als sprekers dr. A. L. J. van de Walle uit Gent, dr. J. G. N. Renaud. ir. H. Vos en C. Hoek. Voor dit symposion is o.a. een aantal leden van de Archeologische Werkgemeenschap Nederland uitgeno digd. sprake is. ,,'t Gaat niet om binding aan beginselen, want er is geen binding en er zijn geen beginselen. Met een poli tieke belijdenis, die naast Schrift en Geloofsbelijdenis een eigen leven zou gaan lijden, hebben de richtlijnen niets te maken." Het Tweede-Kamer lid P. Jongeling, die wegens ziekte afwezig was maar zich in een brief tot DEN HAAG Met 110 stem- vergadering wendde, noemde de men vóór, 27 tegen en 6 onthou- richtlijnen politieke doelstellingen. Er dingen heeft het Gereformeerd is jarenlang aan gewerkt en daar moet e nu eens een keer een eind aan komen. (Van onze parlementsredactie) Oecumeniscne «aaa 1*1 BERLIJN Het aantal studenten haan de protestantse theologische acade mies in Oost- Duitsland bedroeg in 1964 624, dat is 32 meer dan het vorige jaar. In 1958 waren er nog 751 protes tantse theologische studenten. In de volgende jaren werd dit getal steeds lager, tot in 1961 een dieptepunt werd bereikt van 494. Sindsdien gaat het aantal weer omhoog. Ter vergelijking: het aantal in West- Duitsland bedraagt 3.500. gebruik van de bijbel in de evangelisa tie en vooral op de taak van het conti nent om de bijbelverspreiding in de wereld te vergroten. De Verenigde Bijbelgenootschappen willen het aantal bijbels en delen van de Schrift in enkele jaren verdrievou digen om de groei van de wereldbevol king en de toeneming van het alfabe tisme bij te houden. De vier bijbelge nootschappen zullen ook in het bijzon der aandacht besteden aan de bijbel verspreiding in Europese landen waar de bijbel nog een vrij onbekend boek is. In Düsseldorf werd besloten dat de vier organisaties dit jaar samen bijna vier miljoen gulden bijeen zullen bren gen voor de bijbelverspreiding buiten Europa. Dit geld zal besteed worden te verspreiden, op de plaats en het aan nieuwe vertalingen, de herziening I van vertalingen en de uitgave van bij- bels in Afrika, Azië en Latijns-Ameri- ;ka. i Inmiddels vergaderde reeds het hoofdbestuur van het Nederlands Bij— belgenootschap. De vertegenwoordi- gers in Düseldorf brachten verslag uit en het hoofdbestuur besloot zich volle dig achter deze Europese coördinatie te stellen. Politiek Verbond zaterdag op z'n algemene vergadering in Utrecht het nieuwe politieke richtlijnen- program van het verhond aan vaard. Dit gebeurde nadat onge veer vijftien sprekers in alle toon aarden hun bezwaren tegen het program naar voren hadden ge bracht. Aan het begin van de vergadering werd een schrijven voorgelezen van de oppositiegroep-Francke, die de vrees uitsprak dat door de aanvaar ding van het richtlijnenprogTam de enige grondslag van het GPV, nl. Schrift en Belijdenis, op de achter grond zal raken en de scheidslijnen met de andere partijen zullen verva gen. Elke binding van de GPV-leden laan het program werd nadrukkelijk van de hand gewezen. Tijdens de discussie bleek, dat som mige sprekers het nieuwe program hier en daar strijdig achtten met Schrift en Belijdenis. Een reden te meer om elke binding af te wijzen. Bij aanvaarding van het program, zo werd gezegd, zouden de bezwaarden in ge wetensnood komen en genoodzaakt zijn zich van kandidatenlijsten terug te trekken. Andere sprekers deden een beroep op de vergadering nu geen (ge forceerde) beslissing te nemen, maar de richtlijnen nog eens door te spre ken. GPV-voorzitter W. G. Beef tink wees' er in zijn antwoord op. dat van enige binding aan een beginselprogram geen TOKIO Boeddhisten werken aan de vorming van een „World Buddhist Church". Deze wereldkerk zal zich ten doel stellen ieder mens welzijn en ge luk te brengen door het boeddhisme. Dit blijkt uit een gemeenschappelij ke verklaring, afgelegd door Thich Tum Sjau. hoofd van de Verenigde Roeddhistenkerk van Vietnam, Sjinko Kisji, president van Japanse Boeddhis- 'enassociatie en dr. Tokoemei Matsoe- molo, voorzitter van het Japanse co- Thich bracht met zes collega's een be zoek van acht dagen aan Japan. Israël begon met experimentele tv JERUZALEM Op een 760 meter hoge berg dichtbij de stad is de eerstei Israëlische televisiezender begonnen EINDHOVEN Het blad De Weg, met experimentele uitzendingen, over het gesprek tussen de Reformatie Totnutoe bestond in de jonge staat en Rome. staat nu op eigen benen. Hei alleen onderwijstelevisie op gesloten is dus geen nieuweling, omdat net keten. Ook al zal niet iedereen er zijn eigen gedachten in terugvinden, het moment is nu gekomen om een beslissing te nemen. Zo dacht ook voorzitter Beef- tink er over. „Wie de richtlijnen niet wil aanvaarden, desavoueert het werk comité Politieke Richtlijnen, desavou eert ook de politieke en journalistieke arbeid van de heer Jongeling en spreekt afkeuring uit over het werk van de Verbondsraad." Ondanks de dreiging van een enkele kiesvereniging, dat ze bij aanvaarding van de richtlijnen geen heil meer zou i zien binnen het GPV, ging tenslotte; ruim 77 pet. van de kiesverenigingen met het program akkoord. Aanvanke lijk gebeurde dit via een stemming bij i zitten en opstaan. Na een protest hier tegen werd hoofdelijk gestemd. Prof. Mekkes Bij de bespreking van andere zaken werd door enkele afgevaardigden be zwaar gemaakt tegen een recente radio uitzending van het GPV, waarin een niet-GPV-er. namelijk prof. Mekkes. was opgetreden. Voorzitter Beeftink vond dat niet onjuist, „want prof. Mek kes is iemand die al jaren GPV stemt en ook anderen oproept dit te doen". Hij staat niet alleen, want er zijn in AR-kring vele bezwaarden die in het GPV het geluid herkennen van een nationale gereformeerde politiek in de lijn van Groen van Prinsterer en de (goede) Kuyper" Van een alliantie tussen het GPV en de groep verontruste anti-revolutionai ren wier spreekbuis prof. Mekkes is, LAGOS (Nigeria) Het zen dingsvliegtuig in Nigeria heeft een stand van een half miljoen mijlen kunnen noteren (800.000 km). In 1959 ging het idee uit van het zendingsbureau van de Chris tian Reformed Church in Noord- Amerika om een vliegtuig aan te schaffen, dat bij het zendings werk in Nigeria zou kunnen hel pen. Sindsdien heeft het voor 500.000 mijl aan diensten verleend op een wijzedie 80 tot 95 procent sneller is dan enige andere vorm van verkeer en die tevens veel minder vermoeiend is. Piloot ,flog nooit is er iemand ge storven in ons vliegtuig", vertelt de piloot Ray Browneye. „maar we hebben een groot aantal men sen kunnen helpen, die voor de komst van het vliegtuig onher roepelijk zouden zijn gestorven. Ook is er nooit een kind in ons vliegtuig geboren, maar het is dikwijls gebeurd, dat de opname in een ziekenhuis werd mogelijk gemaakt, zodat het leven van een pasgeboren Afrikaantje en dat van de moeder konden worden gered." Het vliegtuig kent geen eerste klasse of toeristische klasse, maar zowel hoogwaardigheidsbekleders van Amerikaanse kerken als Afrikanen, die nog nooit eerder een vliegtuig dichtbij hadden ge zien, zijn erin vervoerd. Soms vlogen ze er samen in. BELLAGIO (Italië) Vijf en twin tig rooms-katholieke, protestantse, anglicaanse en oosterse (pre- en post-chalcedonische) theologen heb ben op een conferentie in Bellagio de academische raad gevormd, die leiding zal gaan geven aan een nieuw oecume nisch instituut voor gevorderde theolo gische studie waarvoor van rooms-ka tholieke zijde het initiatief is geno men. Dit instituut zal, zoals wij reeds eerder berichtten, worden gevestigd in het Arabisch gedeelte van Jeruza lem. De conferentie stond onder leiding van pater Theodore Hesburgh, voorzit ter van de internationale federatie van rooms-katholieke universiteiten, die door paus Paulus is belast met de voor bereiding van het nieuwe instituut. Pater Hesburgh verklaarde, dat het instituut allereerst is bedoeld voor ver gevorderde studenten en theologen, die hun studie reeds hebben voltooid, die er een speciaal onderzoek willen instellen. Het instituut zal daarbij zich vooral richten op de ontwikkeling van de oecumenische gedachte, zowel önder théblogen als'onder hiet-theolo- gen. De twee lutherse vertegenwoordi gers in de academische raad zijn de hoogleraars Oscar Cullman uit Bazel en Joseph A. Sittler uit Chicago. zag de heer Beeftink echter niets ko men, omdat bij nader beraad de door prof. Mekkes voorgestane wijsbegeerte der wetsidee ongetwijfeld het breek punt zou worden. De algemene vergadering stuurde za terdag nog een telegram naar minis ter-president Cals en minister Luns, waarin hun gevraagd wordt te bevor deren, dat voldaan wordt aan de „roep om hulp der Papoea's aan de Verenig de Naties en dat binnen het raam van de overeenkomst van 1962 recht en vrij- (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Vier studiecommis sies zijn aan het werk gegaan om zich te bezinnen op de toekomst van het heid in West-Irian snel worden her-l Contact in Overheidszaken-militairen steld." (CIO-M). Dit orgaan heeft zelf een In de middagvergadering sprak de, eigen commissie ingesteld, maar drie Voorburgse predikant dr. C. Trimp kerkelijke commissies zullen eventue- over het onderwerp „Antithetish en je voorstellen aan deze commissie voor- Enige dagen geleden publiceerden wij dat de kleine kerken in het CIO-M op uitnodiging van de Doopsgezinde Broederschap bijeengekomen waren voor een bespreking over de huidige situatie in het CIO-M. Volgens een verslag in het Evangelisch Luthers Weekblad is door deze conferentie ook een studiecommissie ingesteld. Universeel". Niettemin telt het land al 17.000 par ticuliere tv-ontvangers. want de be volking zit te springen om eigen pro gramma's. Nu trachten ze over de grenzen uitzendingen uit Egypte. Sy rië en Libanon op te vangen en voor het grootste deel gelukt dat heel goed. Wat televisie is. weten de Israëliëers dus al. Intussen wordt nabij Tel Aviv hard •ewerkt aan de bouw van een flinke, •mar eenvoudige televisiestudio, waar- 'ij men, zoals U weet, naar Neder- 'snds voorbeeld en met Nederlandse 'echnische en artistieke hulp arbeidt. Als de studio klaar is. hoopt de omroep binnen de drie maanden met een echt. geregeld programma 'e kun nen beginnen. (Van onze kerkredactie) MADRID De laatste Fliedner sinds" mei 1958 werd uitgegeven als in Spanje is op 91-jarige leeftijd bijvoegsel van de Nederlandse uitgave overiecjen Georg Fliedner heeft zijn opleidingsinstituut in Madrid een stempel gedrukt op de Spaanse gemeenten door de oplei ding van hun predikanten. Flied ner was de kleinzoon van de stich ter van de diakonessenhuizen in Kaiserswerth. de Gereformeerde Kerken in België. De Weg heeft dus een wat „onderga- doken bestaan" geleid, zoals de redac tie het uitdrukt. Hoewel men dank baar is voor „de lift" was het bezwaar, dat geen eigen lezerskring kon worder opgebouwd. De Weg verschijnt onder auspiciën van het deputaatschap Reformatie- Rome van de Gereformeerde Kerken. Het richt zich tot de leden van de Gereformeerde Kerken, maar ook tot de rooms-katholieken. Het blad is ook wat uiterlijk betreft veranderd. De bladen zijn kleiner, maar het aantal is groter. Ze zijn tot een klein boekje verwerkt. rium verhuisde naar Barcelona waar de politie geen moeilijkheden in de weg legde. Jarenlang was Fliedner ook predi kant van de Christus-gemeente in Noord-Madrid. Hoewel een jonge Spaanse predikant hem daar een aantal jaren geleden opvolgde, was Fliedner nog altijd actief in het pasto rale werk betrokken. LONDEN Bisschop Jan Willebrands. secretaris van het secretariaat voor de bevordering van de christelijke eenhcd van het Vaticaan. wordt volgende weck in Londen verwacht voor het bespreken van de regelingen voor het bezoek dat de aartsbisschop van Canterbury, dr. Michael Ramsey, op 23 maart aan paus Paulus zal brengen. Er zün onbevestigde berichten geweest dat hij de paus zal uitnodigen voor een bezoek aan Groot-Britannië. De opening van de nieuwe grote rooms- katholieke kathedraal in Liverpool volgend jaar zou daartoe een geschikte gelegenheid kunnen zijn Verwacht wordt ook dat bij het gesprek in Rome de kwestie van gemengde als hoofd van het enige protestantse gymnasium in Madrid in het jaar 1903. Deze school „El Porvenir" moest in de burgeroorlog sluiten. Toen in 1927 het seminarium voor de opleiding van Spaanse predikanten van Andalusië naar Madrid werd over geplaatst kreeg Georg Fliedner ook daarover de leiding. Maar ook deze school werd in de burgeroorlog geslo ten en mocht op last van het Fran co-regime niet meer heropend worden. Toen de oecumenische raad van Spaanse protestantse kerken in 1947 een nieuw seminarium in Madrid open de. kreeg Georg Fliedner een leerop dracht voor kerkgeschiedenis. Tien riwauu -vJ-„--.jaar geleden werd deze school echter huweliiken tussen rooms-kalhoiieken en anglikanen aan de orde zal komen.',door de politie verzegeld. Het semina- Ds. Theodor Fliedner was in de vori- j ge eeuw de grondlegger van de diaco- nesseninrichtingen. In Duitsland was j hij de eerste die vrouwen inschakelde bij de verpleging van de zieken. Was hij de zoon van een predikant, ook zijn zoon Fritz werd predikant. Hij bleef echter niet in Duitsland, maar vertrok in 1870 naar Spanje om daar de jonge protestantse gemeenten te De Rooms. Katholieke Kerk viet dit gaan helpen. Hu stichtte het Duitse jaar he( dui2end-jarig bestaan van het Hulpwerk voor de protestantse kerkchristendom in Poien. De kerstening in Spanje. H.j had drie zonen die zijn va„ h€, ,and nam namelijk een werk overnamen. aanvang met de doop van de eerste De heide andere Fliedners zijn reeds koning van Polen op 14 april 966. De nkaanse overleden. Georg volgde zijn vader op Poolse regering ziet in het jaar WARSCHAU De prestigestrijd tussen kerk en staat naar aanleiding van het feit, dat 1966 een Pools jubi leumjaar is .blijft voortduren. dragen. Een mogelijke reorganisatie van het CIO-M bleek nodig door de moeilijk heden die vorig jaar ontstonden bij j de geestelijke verzorging van de landmacht, meestal aangeduid als j het conflict Bos-Diekerhof De achtergrond was de problematiek rond het herderlijk schrijven van de Hervormde Kerk over de kernbewa pening. Maar andere problemen zijn daar later bij gekomen, zoals de vraag of legerpredikanten een uniform moe ten dragen en vooral of zij militaire rangordes kunnen bekleden. Enige wegen geleden kwam deze vraag weer in het nieuws, doordat ds. H. Bartlema zijn distinctieven had afge daan. Later droeg de Raad voor Kerk en Krijgsmacht van de Her vormde Kerk hem weer op om zich te houden aan de huidige voorschrif ten. Zoals bekend heeft de hervormde syno de reeds een studiecommissie aan het werk gezet om zich op deze pro blemen te bezinnen. Ook de deputa- ten voor de geestelijke verzorging van de krijgsmacht van de Gerefor meerde Kerken zijn aan het werk gegaan. Kruiswoord-puzzel Vondst in klooster volgens Knrt Aland niet spectaculair Horizontaal. 1. water in België. 5 schrijfkosten. 9. toekomend deel. 11. afkorting van tangens, 13. kleinste deel-, tje van een scheik. clement, 14. deel van een ontkenning (Fr), 15. op-egeven werk. 17. glijwerktuig, 19. familielid, 20. bijl, 22 arbeidseenheid, 23. meisjesnaam. 24. onbep. voornaamw, 25. voor, 26. onbep. voornaamw., 28. ontkenning. 30. dorpje in '"clderl., 32. graafschap in Engeland. 33. voorvoegsel. 34. water in Belgie. 37. stoomschip Cafk), 38. in de regel, 40. gramschap. 41. rund. Brieven die niet ztfn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten in af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraat: Na 25 jaar gewerkt te heb ben als uitvoerder ben ik ziek gewor- deri op 16 maart 1964. Op 20 april ben ik op doktersadvies weer begonnen te werken tot en met 29 april. Daar 30 april een verplichte snipperdag was., ben ik ziek geworden op 1 mei. Nu- word lk door de firma uitbetaald tot en met 25 maart 1965. Het sociaal fonds bouwbedrijven bevestigt mij dat ik tot en met 25 maart word uitbetaald. Hoe is uw mening daaro ver? Daar ik alles doorbetaald heb en 10 maanden gewerkt heb ik het tijd vak 1 juni 1963 tot en met mei 1964. heb ik dan volgens de wet ook recht op de vakantiedagen? Ik heb wel va kantiegeld (4 pet) gehad maar vol gens mij heb ik nog recht op vakan tie. Antwoord: Dat u slechts tot en met 25 maart ziekengeld kreeg, is juist, aangezien de bedrijfsvereniging niet langer dan één jaar ziekengeld be hoeft te betalen. Op vakantiegeld heeft u recht. Na de ziekte kan u niet aanspraak maken op de vakantieda gen, die u anders zou hebben genoten over 1964 (wel op de toeslag). Overi gens raden wij u aan over uw rech ten de vakbond te raadplegen. Vraag: Met schade heb ik ondervon den dat een regenton gevuld met wa ter bij vorst stuk vriest. Dit klopt met de bekende wet uit de natuurkun de dag water bij 4 graden Celsius zijn grootste dichtheid heeft Men heeft mij verteld dat de ton niet stuk vriest, wanneer men er een paal of een plank inzet. Het lijkt me voordeli ger uw advies te vragen dan het expe riment uit te voeren, daar een nieuwe En ton bepaald niet goedkoop is. Antwoord: Tegen stuk vriezen van de ton is weinig te doen tenzij men deze tijdig leegt. Het enige doeltref fende lijkt ons er spiritus of anti vries in te gooien, maar als het hard vriest, wordt dit duur. Een paal of een plank in de ton zal weinig hel pen, maar misschien zal het wat ontspanning geven wanneer u deze er uit haalt, zodra het water al enigszins bevroren is. Vraag: Ik bezit een oud exemplaar van een Nieuw Testament waarin een plaatje staat, voorstellende Maria, die de voeten van Jezus zalft. De signa tuur is Sebastiaan Ricci. Was dit een bekende schilder en van welke natio naliteit? Antwoord: Sebastiano Ricci was een Italiaans schilder, die 1 augustus 1659 te Belluno werd geboren en 15 mei 1734 te Venetië overleed. Hij was de eerste schilder die verandering bracht in de Venetiaanse stijl van de 18de eeuw door opneming van Noord- Italiaanse en Vlaamse barokinvloeden in de Bolognese stijl van de Caracci. Zijn kenmerken zijn een licht en kleurig palet. Zijn voornaamste wer ken de beschildering van de koeperi der San Benardino te Milaan (169598), de „Aankomst van het lijk van S. Marcus" (Dogenpaleis 1728) ,.Het vinden van het kruis" (1733-37) ln de San Rocco te Venetië, De afbeel- w, ding in uw bijbel is ongetwijfeld een vl grafische reproductie naar een zijner schilderijen. r Vraag: Van een erfenis van 40.000 j gaat 55 pet. vrij van rechten naar vreemden en de rest is voor neven en nichten. Hoeveel successierechten moeten worden betaald. Antwoord: Er zijn niet voldoende "e«evens over de vraag hoe groot het restant voor neven en nichten, aange zien het niet bekend is of er vrijstel lingen van successierecht uit andere hoofde zijn en hoe groot de progres sie is over het aan vreemden geschon ken bedrag. Het percentage loopt van 36 tot 48 uiteen. Van het restant beta len neven en nichten niet gezamen lijk de rechten over het resterende bedrag, doch ieder betaalt voor zijn eigen portie, indien deze de f 250 te boven gaat. Over de eerste 100 is het percentage 27, over de volgende duizend 29, over de volgende driedui zend 31 en de volgende vijfduizend t( Vraag: Bjj mijn buren staat een Japanse kers in de voortuin. De stam heeft een doorsnede van 40 tot 50 cm. In het voorjaar als zij uitgebloeid is. liet mijn voortuin vol met .loesem en dit maakt mijn hele tuin onooglijk. In het najaar ligt de tuin vol met blade ren Is hier wat tegen te doen? Ze willen haar niet laten omhakken, maar ik zit in voor- en najaar met de rommel. Nu kan ik ze wel verplichten de over mijn grond hangende takken te laten snoeien, maar dat helpt niet want alles waait in mijn voortuin. Antwoord: Inderdaad kan u de over hangende takken laten weg nemen als de buurman dit niet op de eerste vordering doet. Als plaatselijkeregle- menten en gebruiken niet anders be palen, moet de boom twee meter van de grens verwijderd zijn. daar u anders de buurman kan dwingen deze °m hakken. Is de boom meer dan twee meter van de grens verwijdert en is er geen plaatselijke verordening tot wegneming verplicht, dan is er niets tegen te doen dan behoort het tot de normale hinder, die buren van elkaar ondervinden. Maar misschien is de buurman genegen uw tuin wat op te harken. Buren moeten elkaar altijd ter wille zijn. U zou nog eens een procedure wegens onrechtmatige daad kunnen overwegen, maar dit lijkt me al zeer riskant. Ij echter het geboortejaar van de Poolse natie en is vastbesloten dit feit te ge denken. Gisteren is van de rooms- katholie ke kansels weer een herderlijk schrij ven van het episkopaat voorgelezen, waarin gezegd wordt, dat Polen door de eeuwen heen gefungeerd heeft als bolwerk van het christendom. Gelijk bekend heeft de communisti sche regering juist tegen deze omschrijving ernstig bezwaar. De bis schoppen wijzen er in hun brief ver der op, dat Polen het westers christen dom heeft gered in 1241 tegen de Tartaren) en in 168 3 tegen de Turken). Vertikaal. 1. zuiver gewicht. 2. scheik. element (aft), 3. zandplaat in zee. 4. MüNSTER Het bericht van Ame- boomloot. 5. jongensnaam. 6. rivier in geleerden in Zuid-Egypte. Duitsland. 7 munt in Nederl. <afk.). 8. dat zij in een kloosterruïne een hand- j straatje. 10. hoogte nabij een moe- schrift hebben ontdekt, dat een tot nu Lu,ti j6 bHb'njSS nunT"?0 toe onbekend verhaal uit de mondelin- de A,'lcr 20. s'trehng. *21.sportterm, 25 ge overlevering van het oude christen--grote deur, 27. rivier in Duitsland dom bevat, is tegengesproken door een vooraanstaand Duits Nieuwtestamenti- eus, prof. Kurt Aland, directeur van het instituut voor het onderzoek van de tekst van het Nieuwe Testament aan de universiteit van Munster. Volgens hem hebben de Amerikanen een handschrift gevonden van het apo- kriefe geschrift „Brief der apostelen", dat reeds in 1913 bekend was in een volledige Ethiopische vertaling. Prof. Aland meent met zekerheid te kunnen zeggen, dat de vondst geen nieuwe dingen aan het licht brengt voor de kennis van het Nieuwe Testament. graveur. 31. rivier in Duitsland. 32. kist van latwerk. 35. telwoord 36. gravure. 38. soort onderwijs (afk.), 39. munt in China. Onlossiiig vorïcfp pn7.7p' oneer - staar. 5. A.D. - sa mand - NED. HERV. KERK Aangenomen naar Hernelum (Fr.-toez vie. H. Faas te Meppel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hasselt <Ov>: S. Hoekstra te H. I. Ambacht: te Wassenaar-zuid vac. E. Pijlman): mr. dr. J. Osinga te Lunteren; te IJsselmuiden: G. Sinia te Ee. Aangenomen naar Amsterdam (als missionair pred. voor Israëli: J. Dijk :e Tuindorp-Oostzaan. Bedankt voor Drachten (6e pred. pl. H, Peper te Slootdorp; voor Bolnes. Mid- denmeer. Berkum en Hoorn: W Stolte ;e Kamerik. GEREF. KERKEN (vrügem.) Aangenomen naar Wetsinge-Sauwerd: kand. P. Schelling te Nijmegen, die be dankte voor Lemele-LemelervelL Niiegt,- Opeinde. Tweede Exloërmonri-Valther- mond en Drogeham. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Slikkerveer: A. Elshout te Seheveningen en L. Kieboom te Norwich (Ont. Can.). Horizontaal. 1. kabeljauw, aria. 3. silo - An - aal. 4. toga - emelt - rare. 6. ronde - evoë. 7. - riant 8. Leiden - akk. 9. pl nar. Vertikaal. 1. koster - alp. 2. Anio - UNIE v. BAPT. GEM. Aa?", r.3'1!?.; t V Ds '7 Delftijl „1 voorlopig 7 »r»' tafn a "/'"o i Üljn amb< neerleS«en wegens verdere stu- ara -aa - \aan. 8. ui - Aaron - Aa. 9.1 die aan de Sociale Academie in Gronin- wal - reet - kr. gen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2