^Nieuwe Leidlse Corcuraml BOMBARDEMENTEN OP N.-VIETNAM HERVAT Verjaardag Beatrix: op de ski's EEG kan nu weer verder Urker vissersvloot zocht naar UK 58 Grootscheepse landing: succes op Vietcong Initiatief van het Vaticaan Rijkswachters vochten met betogers Weddenschap met cafébezoekers Dronken man stak drie schuren in brand Hotelgast kwam bij brand om 191 Diracteur: F. DIEMER Sfoofdredactour: Or. E. DIEMER CHRISTE1.IJK-NATI0NAAL DAGBLAD mijn hert in teghentpoet I" Maandag JM Jamiarf 1966. 46ft*» jaargang Kantoren leiden - Steenstraat 37 - Postbus 76 - Telefoon 31441 - GiroYSSJTJó r^^T*lAE>onnement5priiien p.w. 0,88, p.m. 3.75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 m)j DEN HAAG Als eerste resul taat van het zaterdagnacht te Luxemburg bereikte akkoord tussen es EEG-landen zal de minister raad van de EEG over enkele weken r te Brussel bijeenkomen voor het eerst in zeven maanden. Met spoed zal worden gewerkt aan de verdere verordeningen voor het landbouwbeleid. Op Duits verzoek zal met eenstemmigheid hierover beslist moeten worden. Zulks in verband met he feit, dat de beslissigen al vóór 1 januari genomen moesten worden, toen het vetorecht in de ministerraad nog van kracht was. Bij de akkoorden behoort verder een Franse toezegging, vóór 15 febr. de be grotingen van de EEG en Euratom vast te stellen. Dat had al in november moe ten gebeuren. Ook zal over enkele weken worden gesproken over de samenstelling van de nieuwe Europese commissie (na samen smelting van de drie bestaande execu tieven). Daarna kan op korte termijn het verdrag tot fusie van kracht wor den. Er wordt naar gestreefd, de nieuwe commissie al vóór 1 juli a.s. te doen func. tioneren. Het werkprogramma omvat voorts be langrijke kwesties als de Kennedyronde over afbraak van douanetarieven er rief van de zes jegens landen buiten de Gemeenschap. (Zie voorts pag. 5) Kaapvaarders in Hoorn zie pagina 5 STAPHORST WEER RUMOERIG - pagina 7 Johan Kaart: 50 jaar toneel pagina 7 SHEPHERDS Vanavond begint de eerste ronde van het Nederlandse songfestival. Hoeveel compli caties het voor de drie Shepherds meebrengt, van avond voor de televisie te verschijnen, leest u op de pa gina Ethergolven. Poloegajewski Op de sportpagina's (9, 10 en 11) vandaag o.a. de afloop van het Hoogovenschaak- toernooi met de Rus Poloe- gajewski als winnaar. SAIGON Sinds vanmorgen vliegen weer Amerikaanse eskaders boven Noord-Vietnam om daar militaire doelen aan te vallen. In een gezamen lijke verklaring hebben de Zuidvietnamese regering en de Amerikaanse ambassadeur in Saigon meegedeeld, dat de bombardementen zijn hervat. De Amerikanen staakten 24 december hun aanvallen op Noord-Vietnam als onderdeel van de wapenstilstand, die toen inging. Het besluit van de Amerikanen weer tot een totale oorlog over te gaan werd bekendgemaakt, terwijl er in de wereld vele vredesgeruch- ten in omloop waren. Paus Paulus landing hebben uitgevoei-d in de cen trale taagvlaakte van Zuid-Vietnam. Het de grootste landing sinds de bekende Amerikaanse landing bij Inchon in de Koreaanse oorlog. Om veiligheidsrede- hebben de Amerikanen deze spec taculaire landing enige dagen geheim ge houden. Twintig vaartuigen van de zevende vloot waren bij de landing betrokken. De Amerikaanse mariniers die werden ingezet, kwamen voor het eerst in con tact met de vijand. De Zuidvietnamese regering deelde vanmorgen mee, dat het leger bij een driedaagse actie ongeveer 170 km ten zuiden van de hoofdstad 108 Vietcong- Kolenmijn Zwartberg (België) gaat dicht Veel gewonden - veel arrestaties ZWARTBERG Terwijl kompels ondergronds een sit-down staking hielden, hebben betogers tegen slui ting van de kolenmijn Zwartberg zondag urenlang verbitterd gevoch ten tegen een legertje rijkswachters. Nadat de politie in de loop van de middag de situatie niet meer meester kon worden, trok zij zich terug. Zij had toen meer dan zestig arrestaties verricht. De grauwe straten van het mijnwer kerstadje lagen 's avonds bezaaid met glasscherven en waren besmeurd met bloedvlekken van tientallen gewonden, die naar ziekenhuizen waren gebracht. Een rijkswachter uit Antwerpen werd met levensgevaar in een hospitaal op genomen. Hij had zeer ernstige messte ken opgelopen. Kinderen Onder de gewonden waren veertien kinderen, die het bewustzijn hadden ver loren toen er een traangasbom in hun huis werd gegooid Groot was ook de ravage. Van talrijke huizen werden ruiten vernield en deuren ingetrapt. Politiewagens werden vernield of in brand gestoken. Demonstraties De hevige vechtpartijen .waren eind vorige week voorafgegaan door de sta king van de ondergrondse mijnwer kers. Hun vrouwen en kinderen hiel den demonstraties voor de ingang en middenstanders brachten levensmidde len, drank en sigaretten naar de sta kers. Zondag bereikte de verontwaar diging over het besluit de kolenmijn te sluiten, waardoor meer dan duizend mijnwerkers brodeloos worden, haar kookpunt. Voorbereid De politie was voorbereid op ongere geldheden. Uit de wijde omgeving was de rijkswacht versterkt. Met gummiknup pels, karabijnen, traangas en waterka nonnen wachtten de agenten de demon stranten op. De betogers, die met elf bus sen naar Zwartberg waren gekomen, had den zich gewapend met straatstenen, mes sen en stokken. Zij kregen later de steun van leden van de Vlaamse Volksunie, die hun taalstrijd vergaten en zich met de demonstranten solidair verklaarden. Grote woede Waterkanonnen en traangas dreven de menigte uiteen, maar de betogers kwa men steeds terug. Hun woede werd nog groter, toen verscheidene rijkswachten provocerend optraden en er een traangas- bom in een huis met kinderen terecht- Nog groter werd de chaos, toen het gerucht werd verspreid, dat traangas de stakende kompels had bereikt. Rijkswachten sloegen er hard op los. schoten in de lucht klonken, links en rechts vielen politiemensen en beto gers op stf-aat. De overmacht werd op een gegeven ogenblik zó groot, dat de politie zich gedwongen zag terug te trekken. Daarna keerde langzaam de rust terug. Miljoen doden bij Leningrad LENINGRAD Het aantal doden tij dens de belegering van Leningrad in de tweede wereldoorlog dat aanvankelijk op ruim 600.000 is gesteld, is volgens een plaatselijk blad ruim een miljoen. Men heeft het oude cijfer aangehouden tot alle gegevens waren verwerkt. De stad telde bij het uitbreken van de oorlog bijna 3,5 miljoen onder het huiswerk niet duur wel heerlijk i'jAi-iu'imi-i.ui.t.i Zuidelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond veel bewolking met aanvankelijk hier en daar enige regen of motregen en plaatselijk mist. Morgen overdag en kele opklaringen en op de meeste plaatsen droog. Zwakke tot matige zuidelijke wiid. Aanhoudend zacht. (Opgemaakt om 11.15 uur). had namelijk in Vaticaanstad gesteld, dat de Verenigde Naties via bemiddelen in neutrale landen moes ten proberen een vrede in Vietnam te bereiken. De Paus sprak zaterdag r.-k. verslaggevers toe en had ge zegd, dat de verschrikkelijke Viet namese kwestie liever vandaag dan morgen moest worden opgelost Pre sident Johnson had de Verenigde Naties reeds laten weten dat hij zeer erkentelijk is voor het voorstel van de Paus. De Paus sprak zijn bewondering uit voor het Amerikaanse vredesoffensief, dat al zo lang gaande is. Bij mijn vredesactie, zei de Paus, word ik door geen enkel aards belang gedre ven. „Wij hebben gesproken met het hartdat geen enkel voordeel zoekt bui ten de liefde van Christus. We spreken met een hart ,dat geen enkel voorkeur heeft, maar dat geleid wordt door de liefde voor allen". Opmerkelijk is. dat de diplomatieke vertegenwoordigers van het Vaticaan in de gehele wereld na deze toespraak een diplomatieke activiteit aan de dag heb ben gelegd. Vaticaanstad zou als neutraal land ze ker voor een bemiddelingsoffensief in aanmerking komen. Voordeel President Johnson heeft echter be vel moeten geven tot hernieuwde bom bardementen. omdat de veiligheid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Viet- nam gevaar liep. De Noordvietname- zen maakten namelijk van de pauze, die ruim 5 weken heeft geduurd, ge bruik om materiaal en manschappen naar Zuid-Vietnam t Zodoende wist Noord-Vietnam een mi litair voordeel te verhoveren. De be slissing van de president is in strijd met het advies van een groot aantal senatoren en congresleden. De New York Times van vandaag dringt aan op een bijeenkomst van het Congres om over de vrede in Vietnam te spre ken. Landing Eerst nu is bekend geworden, dat de Amerikaanse mariniers ten zuiden van de stad Kwoeang Ngai een grootscheepse Kotter wordt sinds dinsdag vermist EMMELOORD De gehele Ur ker vissersvloot is vanmorgen uit gevaren om te zoeken naar de ver miste kotter Mera Gratia (UK 58), die sinds vorige week dinsdag wordt vermist. Hiertoe is in het afgelopen weekeinde besloten tijdens een bij eenkomst in de gereformeerde Pe- trakerk in Urk. De UK 58, die een vijfkoppige bemanning aan boord heeft, had vrijdag al in Urk terug moeten zijn. Nu het schip nog steeds niet is komen opdagen, vreest men in Urk het ergste. Bij het bespreken van een eventueel gezamenlijk te voeren opsporingsactie kwam de heer J. Hoekstra, voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Nederlandse visserijbond. met het voorstel alle uit Urk afkomstige vis sersschepen in te schakelen. Eerder had hij alle havens en haventjes waar vis sersschepen liggen, afgebeld. De UK 58 bleef echter onvindbaar. Men meent te weten, dat de schipper- eigenaar van de UK 58 de heer J Ras. met zijn kotter was gaan vissen ten i den van Ameland, maar helemaal zeker is men er niet van. Schipper Ras heeft vorige week dinsdag geseind dat zijn net vastzat. Deze radioboodschap werd acht uur herhaald. Daarna heeft niemand taal noch teken van de kotter nomen. Ook is al een vliegtuig van de m; i de lucht geweest om naar het miste schip te zoeken. Zelfs wrakstukken werden niet waargenomen. Twee onder- zeebootbestrijdingsvliegtuigen van d« Karei Doorman, die gestationeerc zijn op het vliegveld Valkenburg (Z.-H.). hebben eveneens naar het schip gezocht. Radar aan boord Aan boord van de UK 58 bevinden zich de gebroeders J. en II. Ras. vader en zoon Foppen uit Harderwijk en jongeman uit Staveren. De kotter is zes jaar oud en meet vijftig ton. Een jaar geleden werd in het schip een nieuwe motor aangebracht. Het i sersscheepje heeft radar aan boord. strijders heeft gedood. Verder is 22 ton munitie buitgemaakt. Duizenden Boedhisten hebben zondag in de noordelijke stad Hoe een gebeds- bijeekomst voor de vrede gehouden. Indonesië meldt neerschieten negen vliegtuigen DJAKARTA Antara meldt dat het Indonesische luchtdoelgeschut negen vijandelijke vliegtuigen heeft neerge schoten, waarbij twee straaljagers. Niet gemeld wordt, wanneer dit is geschied en van welke landaard die toestellen Prinses Alexandra in verwachting LONDEN Prinses Alexandra, een nicht van koningin Elizabeth, verwacht deze zomer haar tweede baby. Zjj heeft reeds een zoon die in februari 1964 is geboren. De Prinses is getrouwd met dc zakenman Angus Ogilvy. Prinses Margriet duwt voor het hotel in Lech een slee met haar verloofde Pieter van Vollenhoven erop. Hij moet nog kalmaan doen met zijn been, dat hij vofig jaar bij het skiën brak. De mannen achter de slee zijn Neder landse politiemannen. Een frisse dronk na een skitocht: v.l-n.r. de Koningin, de Prins, prinses Beatrix, de heer Claus von Amsbergmr. Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet. Mevrouw Kennedy bij de paus VATICAANSTAD Mevrouw Jacqueline Kennedy, de weduwe van president John F. Kennedy, heeft vanmorgen een kwar tier met de paus gesproken. Zij was ge sl.iierd en in het zwart gekleed In werd mevrouw Kennedy door paus ies XXIII in audiëntie ontvangen Twee diefstallen bij juwelier: buit f75.000 AMSTERDAM B(j twee zaken va dezelfde juwelier, de firma Bonewit In Amsterdam zijn gistermorgen binnen uur lijd voor in totaal 75.000 gulden sieraden ontvreemd. Om vier uur werd een etalageruit •n winkel in de Albert Kuypstraat met .•n tegel ingegooid. Er worden armban- »n en horloges vermist, waarvan eer iet briljanten. Een uur later werd op dezelfde wijze ingebroken in een winkel in de Kinker straat. Daar worden soortgelijke sier a den buitgemaakt, namelijk 80.000 gulden. Door het werken met tegels zijn vele kostbaarheden beschadigd. De politie ver. moedt dat de inbraken door dezelfde mannen zijn gepleegd. Wegens belediging Liibke Oostduitse journalist verwijderd van tentoonstelling BERLIJN Een correspondent van het Oostduitse persbureau A.D.N. is het ten toonstellingsgebouw in West-Berlijn uit gewerkt waar de agrarische week wordt gehouden. Hij zou president Lübke. die de tentoonstelling opende, hebben bele digd Lübke wordt de laatste tijd door Oost-Duitsland beschuldigd te hebben meegeholpen bij de bouw van concen tratiekampen. De correspondent last van Lübke zelf zijn verwijderd. Hij heeft zijn beklag gedaan over mishand* NIJMEGEN Een 27-jarige on gehuwde grondwerker uit VelcMriel heeft zaterdagmiddag tegenover de politie bekend in de nacht van vrij dag op zaterdag drie grote boerde- rijschuren in de omgeving van Ros- nabij Zalt-bommel, in brand te hebben gestoken. De man, die gees telijk onvolwaardig wordt geacht, had tevoren ettelijke tientallen gla- in bier gedronken. Bezoekers van dat café hadden hem uitgedaagd te laten zien, dat hij brand zou durven stichten en hem onbeperkt drank beloofd als hij het zou doen. Als resultaat van deze weddenschap gingen even later drie grote vee- en hooischuren in vlammen op. De gedu peerde boeren konden op het nipper tje hun dieren nog in veiligheid brengen. Met een uiterste krachtsin spanning van de samenwerkende brandweren bleven de drie boerderijen gespaard. Van de in brand geraakte schuren bleef geen steen overeind. Aanhouding van de grondwerker kon worden verricht dank zij twee jonge mannen uit Velddriel, die de avond min nekozend hadden doorgebracht bij twee boerendochters. Zij hadden kort voordat de brand uitbrak, dc dronken grond werker enkele malen langs de stille weg zien fietsen. Toen zij omstreeks twaalf uur afscheid namen en achterom kijkend de brand gewaar werden, kregen achterdocht. Ze reden terug en troffen vlak bij de derde brand opnieuw de grondwerker aan. die op zijn gemak het blussingswerk keek. zijn aangestoken, maar tot dusver is onbekend wie dat heeft gedaan. De grondwerker ontkent hardnekkig hier in schuldig te zijn geweest. Zijn aanhouding bracht grote opluch ting in Ross urn en wijde omgeving, waar tot op zondagavond in grote angst leefde voor nieuwe, mysterieuze bran- Beschonkei Hierop attent gemaakt, nam de rijks politie de man voor een verhoor mee. Aanvankelijk leverde dat niets op. omdat de arrestant te zeer beschonken was om een samenhangend relaas te kunnen doen. Pas gisteren kwam de grondwerker tot een bekentenis. Aanleiding tot de weddenschap w. een grote brand, die vorige week zater dag in Velddriel woedde. Toen ging kapitale boerderij, gelegen tegenover het huisje van de grondwerker, geheel in GRONINGEN Bij de uitslaande brand in hotel Kerstholt in de nacht van donderdag op vrijdag is eerst gisteren ontdekt dat één van de gas ten, de 27-jarige H. Graafland uit Utrecht, om het leven is gekomen. Toen de heer Graafland zaterdag niet thuis kwam. belde zijn vrouw de politie in Groningen, die weer ging zoeken. On der een hoop puin en verbrande resten trof men na lang speuren het verkoolde lichaam van de man. De politie veronde'- stelt dat het slachtoffer op zijn vlucht bewusteloos is geraak. De oorzaak van de brand is nog steeds in onderzoek. Lijk van vrouw uit Amstel opgedregd AMSTERDAM Gistermiddag :s uit de Amstel tussen Amsterdam en Ouder kerk het lijk opgedregd van een jonge vrouw Roeiers, die aan het trainen wa ren. zagen het lichaam drijven en waar. schuwden de politie. Het stoffelijk over schot is naar het sectielokaal aan d* Overtoom gebracht. De indentitert var de vrouw, die waarschijnlijk van Suri. naamse of Aratillaansc afkomst ls, moet LECH Haar verjaardag f 28 brengt prinses Beatrix ditmaal sportend door. Met haar verloofde, ouders en zusje Margriet, die even eens door haar verloofde wordt vergezeld, geniet zij van het heer lijke weer en de prachtige sneeuw. Drommen fotografen zorgen ervoor dat de verjaardag van onze Prin ses de geschiedenis niet zonder foto's ingaat. Er wordt druk geskied. Alleen de heer Van Vollenhoven kan daar nog niet aan meedoen, vanwege zijn (herstel lende) voet. Wel vertoonde hij zich. onder algemene hilariteit, een keer op een sleetje, maar meestal blijft hij bin nen. De koningin houdt hem doorgaans gezelschap. Prinses Beatrix en de heer von Amsberg kon men gisteren voortdurend samen op de lange latten zien. Prins Bernhard maakte verscheidene afdalingen in ge zelschap van zijn dochter Margriet, ij zei tegen journalisten dat Beatrix, voor ze met wintersportvakantie ging. haar verjaardag al met een feestje had gevierd. De prinses en haar verloofde, zijn ondanks hun vakantie nog wel erg moe. in verband met de vele voorbe reidingen voor hun huwelijk, waarmee ze voortdurend bezig blijven. Huwelijksreis In een interview met vier Neder landse verslaggevers gaf prinses Bea trix te kennen, dat sij, althans op de huwelijksreis, niet naar de west zul len gaan. Dat zal pas gebeuren vol gend jaar, na de huwelijksreis. Waar de grote reis zelf naar toe zal gaan, hield zij nog geheim. Zij zal, in ieder geval enkele maanden duren. Sprekend over haar vakantie in Gttaad zei de Prinses: „de buitenlandse persfotografen hebben er drie degen verknoeid. We zijn er erg boos om geweest. De telelenzen richtten zij voortdurend op de ramen van ons cha let. Ze hadden de weg versperd. Ver- seheide malen hebben ze geprobeerd Claus als minder ervaren skiër te la ten vallen. Claus vulde aan: Ik heb er berip voor, dat het voor die categorie fotografen om keiharde business gaat. Maar het was wel levensgevaarlijk wat ze deden. De Nederlandse fotografen hielden zich netjes aan de afspraken, maar juist door het gedrag van hun buitenlandse collega's konden zij geen behoorlijke plaatjes maken. We vonden het toen redelijk, dat te nog eens apart de ge legenheid kregen om ons te fotografe- Serenade Vanavond om acht uur komt de Trachter Capelle Lech de jarige Prin ses voor hotel Post een serenade bren gen. Twee uur eerder zal de kapel naar hotel Zurscherhof in het nabu rige Zurs gaan. waar de sjah van Perzië logeert. i op. Ook die brand wekte de indruk nog worden vastgesteld. Adenauer hersteld BONN De 90-jarige ex-bondskanse- lici Adenauer zat vandaag weer achter zijn bureau in het Westduitse parlements gebouw. Hij is twee weken thuis geweest met een keelontsteking. Zijn ziekte maakte dat een bezoek aan president de Gaulle uitgesteld moest wor den. Er is nog geen nieuwe datum voor vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1