IJSKOUDE HANDEL IN WARME DEKENS U Huisvrouwen lokken: boeiend en lucratief Een kruik in bed is smeken om reumatiek Verkoopmethoden laten „nette rillen van onfatsoen mensen Nederlandse deken (met kema- (keur) goedkoper We°' naar bet u/™°D/G/NG tot cezinsvooruchting Geluk, een wecJ naar §eluk" dure route BENDER IEUWE LEIDSE COUKANT S DONDERDAG 27 JANUARI H« (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE - Het kleine catechisatielokardtje van het ge reformeerde verenigingsgebouw aan de Hoofdstraat is vol: bijna alle in twee half-cirkelvormige rijen geplaatste stoelen zijn bezet. Er zijn 28 mensen. Stipt op tijd - om twee uur - steekt de man vóór in het zaaltje van wal. Op het tafeltje achter zijn rug staan enige onduidelijke attri buten en een grote reizigerstas van kunstleer. Het publiek heeft de win- terkleding losgemaakt vamvege de meer dan behaaglijke temperatuur. Men is benieuwd wat er gaat komen. Elektrische deken voor 100 sulden DE MAN is so te zien even in de dertig. Hij is goed gekleed in een gemakkelijk zittende combinatie. Zijn postuur is dat van iemanddie méér dan door de zorg voor het dagelijks brood wordt gekweld door het probleem, dat dit „brood" aan zetmeel en vetten veroorzaakt. De man heeft een intelligent en innemend gezicht. Hij maakt een sympathieke indruk. Zijn manier van spre ken is beschaafd en rustig. Handige appèls aan burgerlijke ressentimenten vertellen, dat van groot belang is voor uw gezondheid. Die gezondheid is onze grootste dagelijkse zorg". Hij laat de mensen beamend knikken, en ver volgt: ,.De temperatuur is zeer belang rijk. Voor elke verandering zijn wij ge voelig. Let maar eens op -wat er ge beurt als u op een warme dag aan strand bent. en er komt plotseling een wolk voor de zon: u krijgt een rilling." De warmte in het vertrek, de januari- kou erbuiten het levendige voorstellings vermogen doen de mensen meerillen. Er volgt een aannemelijk klinkend verhaal over zich openende en sluitende bloed- vaen, het sneller en trager ons bloed. V aalvernmiiving druk, „stroomt het bloed langzamer en dan krijgen de afvalstoffen tijd on zich tegen de wanden van onze bloed vaten af te zetten. Het gevolg is die akelige vaatvernauwing, waar vooral oudere mensen last van hebben". Geknik nu. heftig geknik; vooral de „oudere mensen" zijn hier in de zaal ver i: meerderheid. Het zeer populair-wetenschappelijke verhaal gaat verder in de slaapkai (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK Volledig heidshalve zijn wij na afloop van de „happening met elek trische dekens" even binnen gegaan bij een erkend installa teur. Daar bleek ons dat een degelijk-dure onderdeken van zelfs grotere afmetingen on geveer 75 kost. Hierbij bevindt zich een kast je, waarin een transformator om de hoae netspanning om laag te transformeren, een thermostaat om de tempera tuur beneden de lichaamstem peratuur te houden, een regel- knop voor diverse temperatu ren (niet hoger dan 37) en een mechanisme dat de stroom uitschakelt wanneer door ge weld kortsluiting zou ontstaan, een beveiligingsmechanisme Andere voordelen van deze gangbare dekens zijn een rand- stekher, waardoor men bij rei nigen of wassen geen last heeft van het snoer, een KEMA- goedkeuringsmerk, een dege lijke verpakking en een uit voerige schriftelijke handlei ding met tips en waarschu wingen u kunt er natuurlijk niet alles mee uithalen). Spoedig liggen 27 mensen mee te rillen tussen de „natte- ijskoude dekens". Hij zegt: „Leg n.u eens een kruik in uw koude bed. Wat voelt u dan spoedig bovenop de dekens Hij hoeft ndet lang te wachten: ..Nattigheid", zeggen ver scheidene stemmen. Hij, voldaan over het effect: „Natuurlijk, want die kruik van zo'n tachtig graden trekt alle vocht uilt de kamer aan. dus worden uw dekens nog vochtiger. Zo ziet u: een kruik is gevaarlijk in bed". „Kou en vocht", zegt hij pathetisch. ,.ïk heb me laten vertellen dat ruim veertig proeent van on* volk aan matiek lijdt. Gewrichtsreuma maakt een gebaar van vergroeide knuisten) is wel het ergste. Dat komt door dat vocht en daarom is kruik slecht voor reuma". De Aap verhaal gaat er in als gesneden koek. De tijd is rijp om voor de draad te komen met zijn verkoopartikel, x over nog alle mogelijke onwetendheid heerst. Maar de aap komt uit de m „Kijk. Ik ben hier in het belang uw gezondheid namens de directie m'n firma in Amsterdam. Mijn firma heeft mij een aantal elektrische dekens gegeven, die in Zwitserland op dokters advies tegen reuma worden verkocht. De ziekenfondsen verstrekken ze zelfs te gen een kleine vergoeding. De deken is dan ook ontworpen door professor Schna- bel, die grote bekendheid geniet in West. europese medische kringen". Misschien kijken er een paar ongelo vig, want hij vult aan: ,,Ja de Zwitserse ziekenfondsen verstrekken deze rei dekens. U ziet, dat er in Holland ook nog wel wait kan verbeteren". Kijk, denken wij. dat is het wel. Even appelleren aan het in bijna elke Nederlander sluimerende gevoel „en-hier-is-het-ook-niet-alles", breekt het restantje ijs bet is de onverbiddelijke knock-out van de w«w- Voltreffers EEFT een van de aanwezigen mis schien een elektrische deken thuis?", vraagt hij nu. Achter on6 zegt bijna bejaarde mevrouw: „Ja ik. Maar ik hem 'm nooit nodig". Hij: „Weet u wat u ervoor hebt be taald Zij: „Hij kostte toen f50, maar ik heb goedkoper met zegeltjes. Ik heb er ongeveer f 42 voor betaald, vier jaar geleden". Hij, met een teleurgestelde uitdruk king: „Ach ja. dat is natuurlijk onmoge- te vergelijken, met die zegeltjes en En trouwens, de prijzen van vier jaar geleden zijn nu zo'n beetje ver dubbeld" Heftig geknik. want deze opmerking 'er de iedereen wel verontrustende prijsstijgingen raakt als een voltreffer de roos. Voelen -N vr„u deur pakt hij e deze eens voelen", zegt /an een stoel naast de :n opgerolde plaid, waar- it met de stekker in het stopcontact Die haalt hij eruit en met het bundeltje gaat hij de stoelen langs Iedereen nodig hij uit een hand erin te steken. „Voelt u hoe heerlijk warm Een constante temperatuur van 38 gra den. ongeveer uw lichaamstemperatuur, -r zit hier geen kastje-zus of kastje bij. Géén regel knoppen, waarbij een vergissing soms zulke fatale gevolgen heeft. Daar hebt u natuurlijk weieens over gelezen in de krant. Deze deken heeflt alleen een schakelaar in het snoer, n de deken hier. voelt u maar klein thermostaatje, dat de tempe ratuur constant op 38 graden houdt. Ziet eenvoudig en veilig. En handig met ssen natuurlijk, al moet u wel zorgen dat het snoer niet nat wordt". Aan, deze deken voelen de mensen geen 'nattigheid, letterlijk noch figuur lijk. Wat een wonder van techniek, voelt denken. ..Deze deken heeft in Duitsland het garantiemerk gekre gen. En deken met een waarborg dus. En nieit zoals hier in de winkel zomaar ongecontroleerde deken. Bovendien it een onderdeken. Warmte stijgt omhoog, dus moet de verwarming onder komen. Wat heb je tenslotte deken, waarvan de warmte opstijgt zonder langs je lichaam te komen". De prijs 3 mensen moeten alleen nog op de mogelijke schok van de prijs wor den voorbereid. Dat gaat ongeveer ,In april komt mijn firma op de huis houdbeurs in Amsterdam. Daarna zijn deze dekens ook in de winkel te koop. Maar houdt u er rekening mee. dat ze dan zeker f 40 duurder zijn dan nu. Mijn directie heeft mij er een aantal voor deze prijs gegeven om het publiek wat bereiden". meen zijn even verbaasd die veertig gulden verschil. ,,U moet natuurlijk van mijn directie niet ver wachten dat het sinterklazen zijn. Als de prijzen van de concurrenten veertig of vijftig gulden hoger liggen, dan past mijn directie die prijzen daarbij aar u moet niet vèngeten, dat met 1 januari de belasting van minister Vondeling op elektrische artikelen belangrijk omhoog gegaan". Weer nu echter zéér ten onrechte - een appel op dat gevoel van „die- Vondeling-met-zijn-belastingen-ookHij spreekt de mensen volkomen naar de mond. Zij begrijpen ook. dat hun hier koopje te wachten staat. Als de „De reumadeken (aan de ene kant plaid en aan de andere kant wollige krulletjes) kost u hier f 108. Hebt u geen last van reuma, dan kunt u ook met deze (beide kanten plaid) volstaan f 10 minder". Men krijgt even tijd om de klap te incasseren. Niet te lang natuurlijk, want hij gaat verder: „De enige deken die hier een beetje mee kan worden geleken en niet die van de bekende gloeilampenfabriek kost u in de kei f148. En nu begrijp ik best dat f 100 ook in deze tijd nog een heel bedrag is. Daar hoeft u zich niet voor te scha men. Dat is het voor mij ook. Maar kunt de deken het is ten slotte voor uw gezondheid meteen met men en in termijnen betalen; drie, en ais u AOW of invaliditeitsrenta hebt, zelfs in negen termijnen". De teerling lit. De teerling hangt de men- sen voor de (ver)gapende mond. Er moet alleen nog worden gehapt. En'dat lukt j gauw. „Hoe denkt u er over, met deze vraag gaat hij iedereen langs. De mensen reageren aarzelend: Geweldig, maar wel een beetje duur". Daar is niet veel tegen te doen. Een betrekkelijk jonge mevrouw zegt: „Mooi, daar ben ik nog te jong voor". Pas op, dat had u niet moeten doen: Dat denkt u maar. En wat dacht u jeugdreuma? Wie zegt u dat u daar wijst met uitgestoken wijsvinger in de richting van mevrouw's taille) al niet het begin van reuma zit? Dat u nü nog niets voelt, zegt namelijk niots", is zijn drei gend weerwoord. Een andere mevrouw: „Mooi. Maar ik heb een man en kinderen. En ik ga zelf niet lekker warm slapen, als de anderen het koud hebben". De man zegt verheu gend: „Ik heb zelf ook kinderen dachten er eerst ook zo over. Maar ten eerste kunt u deze deken (formaat on geveer 1.50 x 0.75 m) dwars, in uw twee persoonsledikant leggen. Dat is ook een voordeel van deze Zwitserse deken bo ven de in Nederland verkrijgbare. En weet u wat WÜ iu het begin deden met de kinderen? We legden onze deken eerst in het bed van de kleinste want die ging vóór Klaas Vaak slapen. Het was toen nog Barend de Beer, die eigen lijk veel beter was, vindt u niet? (Suc ces weer een voltreffer). En onze eerste ging een half uurtje later en in die tijd was zijn bed dan weer warm en droog. Wij gebruiken nu allemaal een deken, want u weet niet hoe heerlijk het is een droog, warm bed te gaan slapen' Beurzen open ALS er dan nog geen koper is, vertelt hij: „Onlangs was ik in de Bollen streek. En toen waren er twee beren, die later studenten irn de natuurkunde ble ken, die mij over deze deken allerlei bij zonderheden en technische details a gen. Ik kon ze overal op antwoorden. Ze waren ten slotte zélf verbaasd over de technische mogelijkheden van deze de ken. Dat hadden ze niet verwacht". Deze anekdote heeft waarschijnlijk de deur dicht gedaan, en tegelijkertijd de knip van enkele beurzen open. Binnen tien minuten verkoopt hij vier dekens. Met een royaal gebaar deelt hij kor tingen uit van enkele guldens. Twee da mes betalen de honderd gulden op staande voet. Een andere dame, die hem als geschenk aan haar moeder zal geven, belooft bij aflevering thuis diezelfde middag, even eens met contant geld te zullen vol- Een echtpaar van middelbare leeftijd zal bij aflevering meteen het girootje uit schrijven. Mógen open 2jEGT een gepensioneerde baas achter in de zaal: „Zo, jouw dag is ook weer goed met vier dekens". Antwoordt de gezondheidsverzorger: „Zo moet u het niet bekijken. Ik ben bly dat ik vier mensen heb mogen helpen". Het is niet t« geloven, maar er wordt met duide lijke waardering geknikt. De mensen geloven hem voor 100 pet. De dekens worden uitgedeeld. Ze zijn verpakt in dunne plastic zakken. Er zijn geen wasvoorschriften of gebruiksaan wijzingen bij. De dekens vertonen een embleem en geen plaatsnaam of de naam van het lar|d van herkomst. Wel de (Duitse) opmerking: niet aanzetten in ge vouwen of opgerolde toestand. De man tekent een viertal van het sta peltje garantiebewijzen dat hij uit zijn tas heeft opgevist. Dan rekent hij af i mensen zijn klaar. Hij haalt nu uit zijn auto een kartonnen doos. die hij op tafel zet. „En dan n prijzen, want daar bent u natuurlijk gekomen', zegt hij, speciaal tegen zijn niet-klanten. Iedereen blijkt een prijs te hebben gewonnen en alle prijzen blijken goedkope grabbeltonartikelen, voor het merendeel van zeer geringe waarde. Iedereen is de gelukkige bezitter van ;n tientje of een briefje van vijfentwin tig, waarop „toevallig" de gevraagde da- van uitgifte voorkomt. Men is te- Bij het weggaan zegt een gepen sioneerde tegen een AOW-collega: ,Zo, dat was weer een middag in de warmte". Misschien was dat nog de meest wijze van alle bezoekers Met een kruik naar bed? Dat is levensgevaarlijk volgens de ver koper van de Zwitserse elek trische dekens. (Van t i onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE Duizend huismoeders werden dezer dagen verblijd met een keurig gedrukt kaartje in hun brievenbus, een kaartje waarop hun „de weg naar het Geluk" werd beloofd. En daar bleef het niet bij. Het kaartje, dat een uitnodiging was tot het bijwo nen vam, een „geheel kosteloze, ver rassend interessante causerie met verbluffende tips in dienst van de gezondheid", Niet toegankelijk voor personen beneden 21 jaar Deze geheel kosteloze, verrassend interessante causerie met verbluffende tips staat in dienst van de gezondheid en mag u niet missen. Goedgekeurd door het grootste Europeso consumenten-testbulletin D.M. Door doktoren aanbevolen. SPELDJE gratis, indien u ons een bankbiljet kunt tonen met als uitgiftedatum 10 april 1955 of 23 maart 1953. BELANGRIJK UW GESCHENKNUMMER -► N° 034123 Iedere 25ste bezoeker ontvangt een gratis entreebiljet voor de 21ste Internationale Huishoudbeurs van 15 t/m 24 april 1966 in het RAI-gebouw te Amsterdam. bleek tevens een lot feze kaart op onze voorlichting even afstempelen, u ontvangt dan met een nummer waarop een prijs was gevallen. En verder werd alle bezoekers van deze „gezmsvoorlich- ting" een gratis speldje beloofd, zij een bankbiljet konden Urnen met als uitgiftedatum 10 april 1955 of 23 maart 1953, Een doorzichtige manier om wat men sen bij elkaar te krijgen voor dever niet doorzichtig genoeg kleine dertig huisvrouwen gereformeerd verenigingsgebouw te lokken, waar krachtige pressie op in stand 911912 op de HJrI.-beurs een aardige verrassing. Met nylons aan de haal (Van een onzer redacteuren) NOORDWIJK AAN ZEE Hoe verfoeilijk de op deze pa gina gewraakte verkoopmetho den ook fijn, niet altijd ont breekt de vrolijke nóót er aan. Wen denken daarbij aan een in Noordwijk gehouden bijeen komst, waarop alle vrouwen die vam hun echtgenoot verge zeld waren voor een paar gra tis nulons in aanmerking kwamen. Een Noordwijkse mevrouw had haar man tot haar grote spijt niet bij zich. Maar de ny lons lokten zo, dat zij een vriendin toevertrouwde: Meid, ik kijk even buiten of ik niet toevallig een man langs zie komen. Werkelijk, even later kwam zij met een slachtoffer binnen, dat gedwee met haar in de rij ging staan. En spoedig had zij de felbegeerde kousen te pak- Maar of de man het niet goed had begrepen of dat hij zijn diensten niet voor niets wenste te leveren, hoe het ook zij, hij nam de nylons uit handen van de verblufte huisvrouw, zei haar - vriendelijk dank u wel, stopte ze in zijn binnenzak en liep naar buiten. Wat zal zijn wettige echtge note verrast hebben opge keken hen werd uitgeoefend om één-twee drie tot een uitgave van een slordige honderd gulden over te gaan voor de aankoop van een produkt dat zij niet direct nodig hebben en dat in de meeste gevallen absoluut geen plaats kan vinden in hun gezinsbudget. Hoe JJOE WORDEN deze merendeels voudige huisvrouwen verleid? In de eerste plaats door de keuze van het gebouw, dat bijna altijd een ker kelijk gebouw is. Natuurlijk, voor wie goed nadenkt, zegt dat niets, want zo'n gebouw wordt gewoon ver huurd en de Kerk is niet verant woordelijk voor wat de huurder op een in het gebouw belegde bijeen komst beweert. Maar de verkooporganisatie die van een dergelijke plaats gebruik maakt, heeft gegrasduind in de psychologie. Zij kent een begrip als drempelvrees en zij heeft weet van het vertrou wen, dat van een kerkelijk gebouw uitgaat, al is het maar in het onder bewustzijn. Het is in een gebouw dat bij de kerk hoort. Dus zal het wel goed zitten, zo redeneren vele mensen. Nieuwsgierig IfCHTER DE verkooporganisatie voor honderd procent zekerheid hebben, dat er een voldoende aantal mensen komt. Behalve met het inboe zemen van vertrouwen werkt men daarom ook met het opwekken van de nieuwsgierigheid, een algemeen menselijke eigenschap. Een woord als „gezinsvoorlichting" met de toevoeging „niet toegankelijk personen beneden de 21 jaar" associaties op met seksuele voorlich ting. Verbind die met het woord ge zondheidwaarvoor bijkans iedereen gevoelig is en zeg ook nog even. dat de geheimzinnige zaak wan gaat door doktoren wordt aanbe volen. Dan hebt u de mensen al hal verwege uw bijeenkomst. Het laatste stootje kan men hun geven door ze een prijs te laten winnen. Het lijkt een lot uit de loterij, want op de achterkant van het kaartje staan de nummers waarop een prijs is gevallen en het schijnt dat het nummer van de voorkant daar toe- vallia bij is. Pas wanneer men alle kaarten in handen kriigt. ziet men. dat iedereen een prijs heeft Geld iyU ZIJN we dus zover, dat een rede lijk aantal mensen is overgehaald de bijeenkomst te bezoeken. Rest de organisatoren nog één probleem: de dames moeten wat geld bij zich heb ben. Ook deze moeilijkheid is met behulp van de psychologie te lijf ge gaan. Deze huis-tuin-en-keuken- psychologen beloven een speld ie. wanneer men hun een bankbiljet kan tonen met als uitgiftedatum 10 april 1955 of 25 maart 1953. Kijkt u nu even op een willekeuria tientje of briefje van vijfentwintig en u zult tot uw blijdschap ervaren, dat u voor zo'n mooi speldje in merking komt. Dat komen nameliik alle bezitters van een dergelijk bank biljet. Het is een ietwat goedkope truc. maar gewoonlijk bereiken de heren van de verkooporganisatie er toch hun doel mee: alle aanwezige huisvrouwen hebben tenminste een tientje bij zich. goed voor een eerste aanbetaling op het te leveren artikel begripvol luistert en handig praat, die niet zijn publiek speelt. Lees el ders op deze pagina, hoe hij ten slotte met zijn elektrische dekens op de proppen komt en er vier tegen gemiddeld honderd gulden per stuk weet te slijten. Ziehier, hoe de mensen bij de neus worden genomen. Men lokt hen naar een zaal en daar vindt men een man, die al zijn overwicht gebruikt om hen verbruiksvoorwerpen te laten kopen, die zij (nog) niet van plan waren zich aan te schaffen en die zij op een tijdstip dat hun gelegen komt de winkel goedkoper kunnen krij- Mits dat \[AG DAT zomaar? Ja. In Nederland kan dat nog. hoewel de eerste pro cessen de critici van verfoeilijke ver koopmethoden in het gelijk hebben gesteld. Niet alleen elektrische de kens worden namelijk op deze ma nier aan de vrouw gebracht, men probeert het met allerlei dure arti kelen. In Duitsland krijgen de heren dank zij een bepaald wetsartikel geen kans meer en daar zal het in ons land ook naartoe moeten. De protesten klinken ook hier steeds luider. Het Nederlands katholiek vakverbond heeft zijn aanval onlangs zeer fraai geformuleerd. Het schrijft in zijn officiële uitgave Ruim Zicht: „De on frisse verkooppraktijken van onder nemingen die het met hun methode van verkopen niet zo heel nauw nemen, kunnen, hier nog altijd onge hinderd op een volkomen onbe schermde consument worden toege past. Methoden die ieder zindelijk denkend mens tegen de goede zeden acht zoals het geraffineerd bespelen van de goedgelovigheid en het ver- antiooordelijkheidsgevoel, het uit oefenen van psychologische druk en misleiding door het. geven van vol komen fictieve kortingen op veel te hooa gestelde vrijzenzijn in Neder land anno 1966 nog toegestaan". MUZIKALE PROEFTIJD Muzikale studie willen wij stimuleren. Noemt U het gerust eigenbelang, maar houdt het m gedachten. Bij voorbeeld als Uw kind piano wil leren spelen en U niet weet of U met een tijdelijke bevlieging dan wel met een ontluikend virtuoos te maken hebt. Bender geeft Uw kind een muzikale proeftijd. Is het ernst dsn blijft de piano en betaalt U de koopsom. Was het toch een bevlieging dan zijn Uw enige kosten de huurprijs. Overigens zijn er veel meer redenen om altijd bij Bender advies in te winnenl deskundig in klank Beschaafd rj^HANS ZITTEN de mensen dus in het zaaltje, waarin sommigen van hen nog catechisatieles hebben gehad. Maar nu geen predikant achter de tafel, maar een goedgeklede en be schaafde verkoper, die zijn woorden het juiste accent weet te geven, die Klinkende munt in Leids ijsje (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN In een in een Leid.se bioscoop gekocht ijsje heeft dc negen tien jarige Gerrit Dubbelaar uit Val kenburg een zilveren gulden aange troffen De jongeman nam zoals vele apde- ren in de pauze een ijsje, waarvoor hij dertig cent betaalde. Reeds bij de eerste hap meende hij een zurige smaak aan het ijs te proeven. Bij de voLgende hap stootten zijn tanden op iets keihards en werd iets zilverkleu rigs zichtbaar- Even lateT had de Val kenburger een ijskoude gulden in han- Afscheid van lab LEIDEN Na een veertigjarig dienstverband hoopt fotograaf P. A. Bouter maandag middag om vijf uur af scheid te nemen van het pathologisch laboratorium van de universiteit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 3