Een woord voor vandaag Hervormd Nederland schrijft: Ds. Bcirtlema terecht tot de orde geroepen Joden in VS gaan werken onder buitenkerkelijken „MEER DOEN VOOR MINDER KINDEREN" „Ik heb economie niet kerngezond' genoemd" DaiflP°breekt Engelse zondagsschool trekt minder kinderen Puzzelhoek Uw probleem is het onze DONDERDAG 27 1ANDARI 19M Een van de wonderlijkste teksten uit het eerste hoofdstuk van het hoek Richteren is vers 19. Daar staat: „En de Here was met Juda, zodat hij het gebergte in bezit nam; maar hij was niet in staat de bewoners van de vlakte te verdrijvenwant dezen hadden ijzeren strijdwagens." Waar was de Here dan, toen de vlakte veroverd moest worden? Was de Here niet groot genoeg toen de „tanks" van die tijd in de strijd geworpen werden? Was Hij niet bij machte om Juda m die strijd te helpen? Het lag niet aan de Heer. Natuurlijk is Hij machtiger dan een tankof welke aardse oorlogsuitvinding ook. Maar de Here kan niet altijd Zijn macht openbaren. Christus heeft beloofd: ,Jk ben met u", maar als wij plotseling van de weg afdwalen en onze eigen richting inslaan, kan Hij ons niet altijd volgen. Zo is het ook met Gods macht. God kan ons alleen Zijn macht openbaren als we op Hem vertrouwen, als we in Zijn kracht vooruitgaan. Maar als er iets op onze weg komt waarvoor we bang zijn, en we deinzen terug, verliezen we onmiddellijk Zijn kracht. Iets daarvan zien we in de wapenrusting waarover Paulus spreekt in Efeze 6. De rug is onbedekt. Als we de vijand de rug toekeren om te vluchten zijn we onbeschermd. Gods kracht beleven we alleen als we op Gods weg vooruit gaan. We lezen vandaag: Efeze 11-14. Voor het eerst sinds 315 (Van onze kerkredactie) SAN FRANCISCO De Ame rikaanse Reform-Joden gaan hun ideeën herzien met betrekking tot de bekering van niet-Joden tot het Jodendom. „Wij hebben al te lang de indruk gewekt, dat wij een exclusieve club vormen, waarin je geboren moet zijn" zo zei dr. Maurice Eisendrath, de president van de Unie van Amerikaanse Hebreeuwse gemeenten op de on langs gehouden jaarlijkse bijeen komst van deze gemeenten. De kwestie van de overgangen tot het Jodendom wordt voor de Re form-Joden (een mildere vorm van Jodendom dan de orthodoxe Joden) steeds acuter door de gemengde huwe lijken. Geschat wordt, dat 98 procent van de Amerikanen, die tot het Joden dom overgaan, dat doen wegens hun huwelijk. Men heeft de indruk dat veel meer mensen over zouden willen -gaan, als er wat actiever propaganda zou worden bedreven. Een commissie, die verleden jaar was ingesteld om deze kwestie te be studeren. legde er in haar rapport de nadruk op, dat de Joden duidelijk i ten maken, dat zij bekeerlingen zoe ken niet onder de kerkelijken, maar de on kerkelijken. Balast Welke vorm de propaganda ook zal krijgen, men was het er over eens, dat het geen zending of evangelisatie mag worden genoemd, woorden, die voor de meeste Joden te zwaar belast zijn. Vooralsnog zal de benadering van de „buitensynagogelijken" op kleine Telefonische hulp in Friesland schaal en vooral op het intellectuele niveau geschieden. Het is bekend, dat de Joden vroeger zeer actief waren in het benaderen van niet-Joden. In de Nieuwtestamen tische tijd omreisden de Schriftgeleer den naar het woord van de Here Jezus stad en land om een Jodengenoot te maken. Dit eindigde abrupt in het jaar 315, toen keizer Constantijn de Grote de doodstraf stelde op pogingen om personen te winnen voor het Joden dom. Later kwam daarbij de militante Islam, die het Jodendom verder in het defensief drong. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG De sectie Kerk en Krijgsmacht van de Hervorm de Kerk heeft ds. H. Bartlema terecht tot de orde geroepen, toen hij weigerde zijn rangonderschei dingen te dragen, schrijft het zo juist verschenen blad „Hervormd Nederland". Het blad is er voor dat militaire onderscheidingste kenen voor krijgsmachtpredikan ten worden afgeschaft, maar wil wel een eigen teken (het kruis) op de uniforme kleding handha- Toch stelt het blad zich achter het besluit van de sectie Kerk en Krijgs macht die ds. Bartlema tot de orde „In de eerste plaats omdat hij eigen- naresse „Werkmateriaal" van het Cen- machtig bestaande voorschriften trum voor Gereformeerd Jeugdwerk overtrad. In de tweede plaats, omdat 'n Amersfoort is benoemd met ingang zijn individulele actie, hoe goed be- van 1 februari 1966 mejuffrouw T. A. doeld ook, niet ten goede zou komen Faber te Leeuwarden. Mejuffrouw Fa- aan een goede gang van zaken in de ber werd in 1938 in Leeuwarden gebo- protestants geestelijke verzor ren* b'"a het behalen van het diplomaj ging." h.b^.-a studeerde zij m.o.-Engels en l HITCTF ga' onder «neer enige jaren les aan de' DUO 1 E» Christelijke m.m.s. in Rotterdam. In het Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk werken sinds 1 september 1965 samen de Bond voor Gereformeer de Jeugdorganisatie en de Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen. Naast de afdeling „Werkmateriaal" Dat behoeft nog niet te betekenen, dat er geen leiding zou kunnen en moeten zijn. Hervormd Nederland meent dat ten onrechte is gezegd en geschreven dat zulk een leiding ge lijkgesteld zou kunnen worden met een onreformatorisch heersen vai het ene ambt over het andere. Inmiddels hebben ook de kleine ker ken in het Contact in Overheidsza ken-militairen (CIO-M) elkaar reeds ontmoet. Er vond een gesprek plaats over de problemen van dt laatste tijd. De bijeenkomst vonc plaats op uitnodiging van de Doops gezinde Broederschap. Er zijn geen conclusies gepubliceerd. CGJ benoemt nu een staffunctionaresse Het blad vervolgt: „Er is een inter kerkelijk beraad aan de gang (waar aan de hervormde studiecommissie een bijdrage wil geven) over de re organisatie van de protestantse gees- liöOiïl Uc dlUClillg tVCl lulldlcll telijke verzorging. Daarin moet het;dje zorg draagt voor de schetsen, zijn niet voor of tegen de opvattingen in het Centum voor Gereformeerd ds. Bartlema gaan, of voor of tegen die van welke krijgsmacht predikant dan ook, maar alleen over de vraag wat het beste is voor de protestants geestelijke verzorging." waaraan predikanten deelnemen van verschillende kerken, opdracht van AL die kerken en ten behoeve van ALLEN die in krijgsmacht zijn opgenomen. Wel hoopt Hervormd Nederland, dat het incident-Bartlema de hervormde studiecommissie voor zover dat no dig was, duidelijk heeft gemaakt, dat de uniformkwestie niet onbelang rijk is. Ook dat van hervormde zijde in elk geval krachtig zal worden ge pleit voor afschaffing van de militai re rangonderscheidingen in de pro testantse geestelijke verzorging. Motto voor nieuwe subsidie Meer rekening houden met de prijsstijging DEN HAAG „Meer doen voor minder kinderen". Onder dit mot to tracht de centrale raad voor kinderuitzending een nieuw sub sidiesysteem te krijgen. Dit deelde de heer W. L. Viersma, voorzitter van deze raad gistermiddag tijdens een persconferentie mee. Werden tot voor de Tweede We reldoorlog nog uitsluitend „bleek neusjes" uitgezonden naar vakan tiehuizen, de laatste decennia zijn de problemen verlegd. Momenteel neeL derland. Dit advies kan echter niet voor 1968 worden gegeven. Men hoopt daarom op een interimuitspraak in de loop van het jaar. Voorlopig kan de kinderuitzending nog enigszins door werken op subsidies van de meeste provinciale en gemeentebesturen die meermalen worden aangepast. Volgens de centrale raad voor de kinderuitzending is de behoefte aan kinderuitzending zeer reëel. In 1965 werden er 18000 kinderen uitgezon den, maar naar haar mening had dit aantal, als er voldoende geldmiddelen waren geweest veel groter kunnen zijn, want alleen al in Amsterdam was er behoefte aan 20.000 verpleegdagen waaraan bij gebrek aan financiën niet kon worden voldaan. De centrale raad meent echter dat men pas weet hoe het staat met de behoefte aan uitzending als het de ouders duidelijk wordt wat de raad beoogt. De gewenste subsidie moet volgens de heer Viersma gebaseerd zijn op de loonschalen van het benodigde perso- DEN HAAG Voor de werknemers in de goud- en zilvernijverheid is een CAO tot stand gekomen voor het jaar 1966, die voorziet in een loonsverhoging van 5,25 procent met inbegrip van de huurcom- pensatie van 1,25 procent. Voor 1967 en 1968 zijn reeds loonsverhogingen van tel- 'eens 5 procent overeengekomen. De va- HEERENVEEN - D, werkgrotp die heeft het kind hulP nodiS in zijn, Eerst dan kan de kinderuitzending kantietoestag is verhoogd van 4 tot 6 psychische moeilijkheden. |zich aanpassen aan de eisen die dl gSSLS-SÏÏ ST-SjFgSS. maatschappij aa«) de kinderen en 10.a. wat betreft de vakanties voor jeugdi gen en ouderen, verbeterd. Jeugdwerk nog vier afdelingen ge vormd: Kaderwerk/vormingswerk, open jeugdwerk, kampwerk en publiciteit, geleid door de heren L. Kranenborg, ds. J. Goumare, H. de Boer en J. F. P. Stellingwerf. Als directeur van het CGJ treedt op de heer Jacq. de Smit. Joost de Blank wordt bisschop van Hongkong De vroegere anglikaanse aartsbis schop van Kaapstad, dr. Joost de Blank, die door zijn afwijzende hou ding tegenover de apartheidspolitiek nogal naam maakte, maar in 1963 om gezondheidsredenen als zodanig moest aftreden en toen benoemd werd tot kanunnik van de Westminster Abdij, aanvaardde dezer dagen een benoe ming op een andere buitenlandse post in de anglikaanse gemeenschap. Hij wordt bisschop van Hongkong. Dr. De Blank, die niet alleen een Nederlandse naam draagt, maar zelfs in Nederland geboren werd, hoewel hij in Engeland werd opgevoed, was eerst enige tijd werkzaam in Enge land, als predikant en vanaf 1952 als bisschop van Stepney. Vijf jaar later werd hij benoemd tot leider van de kerk in Kaapstad. Nu gaat 'hij bis schop Hall opvolgen, die meer dan 30 jaar de zetel in Hongkong bezette. In Hongkong zijn weer andere proble men, zoals die van de duizenden vluchtelingen en van de overbe volking, maar aan de andere kant is het daar ook een mengelmoes van verschillende rassen. De meeste van de vijftig geestelijken in dat diocees zijn echter van Chinese afkomst. CAO-akkoord in edelmetaal in de afgelopen zomer op zondag korte samenkomsten voor mensen onderweg in de Rotondekerk in Heerenveen heeft ver zorgd. stelt op het ogenblik een onder- de wenselijkheid van het i interkerkelijke telefo- beginnen met nisehe hulpdienst in Friesland. De werkgroep is voorts al weer druk bezig met het voorbereiden van de sa menkomsten, die volgend jaar in de Ro tondekerk zullen worden gehouden. De bijeenkomsten zullen een half uur vroeger beginnen dan in de afgelopen zomer, namelijk om tien uur en om elf uur zondagsmorgens. In de samenkom sten van Eerste Pinksterdag af tot half augustus, zal dezelfde liturgie worden gebruikt. De liederen zullen gedrukt aan de deelnemers worden uitgereikt. Er zal geen collecte zijn, maar wel zal na afloop gelegenheid bestaan bijdragen af te geven voor het bestrijden van kos ten. Het doel van de kinderuitzending i ouders in deze tijd stelt, bestaat tegenwoordig uit het hulp bie-j den in de psychische en sociale situa-l~ tie van het kind. Daarbij zijn nodig deskundige leiding in en behoorlijke accommodatie van het kindertehuis, communicatie van de selectie eZn nau contact met het plaatselijk orgaan van de nazorg. Deze noodzakelijkheden zijn niet meer te verwerkelijken in de caritas- sfeer en daarom protesteerde de heer Viersma tegen de houding van de staatssecretaris, die met de subsidiëring niet de loonbewegingen en prijsstijgin gen volgt. Oorspronkelijk had deze beloofd om tijdens de jaren die een wetenschappe- HEN HAAG „Als we niet ook ane recjen om" op de ingeslagen weg hoe lv Minister Den Uyl: lijk onderzoek naar de vraag hoe L-f in 1966 rekening zouden moe- voort te gaan. De prijsgedragsr egels groot de behoefte op het terrein van houden met een voortgaande zijn een voortdurende stimulans ge Ho VtnHorillt7PnHini7 IC t'prpisf oon cta. De werkgroep heeft met andere werk groepen contact opgenomen en voorge- steld op 26 januari een landelijke bijeen- de kinderuitzending is vereist, een sta- komst te houden, waarop van gedachten tus Quo de subsidie te handhaven. c...0 kan worden gewisseld. De latere beslissing houdt in volgens verklaring van dinsdag onze eco- beruchte loon- en prijsspiraal voorko- Overwogen wordt op kerkelijke feest- de heer Viersma dat dit jaar in een nomie „kerngezond" hebben ge- men. en ten aanzien van de inkomens- kerk^ra^uTvoeren. Terbandstcr kinderuitzending een achterstand noemd. Nll heb ik met opzet het politiek een „niet onredelijke uitwer- v ontstaat, die niet meer is m te ha- -/l WQIlf king" gehad. Argumenten om die ge- |len. ™ord -gezond gebruikt want te ^jzigen zijn er niet. \DRES erken dat het voortwoekeren ook in het lbonbeleid is geen motief van prijsstijgingen in '66 een so- voor verandering gelegen. De staatssecretaris heeft de centrale ciaal euvel is zonder meer." do?„' *evmto"°e '^rrrlnr'"^ TL» ra v0?r d® volksgezondheid advies. Dit zei minister Den Uyl gisteren bij de prijzenbeschikklng voor de horecsbe- de Kracht varteen verkoudheid gevraagd omtrent de wijziging in en het voortgezette begrotingsdebat in drijven. Het onderzoek naar en het over de behoefte aan kinderzending in Ne- de Tweede-Kamercommissie wellicht leg over de wenselijkheid van opheffing enigszins geschrokken van de optimis tische krantenkoppen waartoe zijn be- toog van dinsdag had geleid, wees de minister erop, dat hij niet had gesteld tevreden te zijn. Ondanks de afnemen de inflatiegraad is de mate van prijs stijging die voor 1966 is voorspeld (4,5 pet.), op zichzelf bijzonder zorgwek- j Dat de overheid door verhoging van de tarieven der overheidsbedrij bij Vader, Moederen Kind. Conferentie over opbouivwerk Geref. maatschappelijk werk krijgt nieuwe huisvesting (Van c s kerkredactie) ROTTERDAM Maandag zal de Gereformeerde stichting voor maatschappelijk werk in Zuid- Holland, gevestigd in Den Haag, een nieuw gebouw betrekken. Het nieuwe adres is Groot Hertoginne- laan 45. Dit deelde de directeur van de stichting, ds. J. D. Koers, gisteren op de conferentie mee, die in het Rotterdamse Rijnhotel werd gehouden. Hij bracht in herinnering, dat jaren geleden van de kant van de diaken er weerstanden waren voor de stich ting er kwam. Toch heeft de Provin ciale diaconale conferentie de stoot tot het bestaan gegeven. Naar aanleiding van het thema van de conferentie: De opbouw van een ge meenschap sprak de voorzitter, ds. A. S. Timmer uit de Maasstad, een kort openingswoord. „Het leven naast en voor elkaar is het leven", zo zei hij. De eenzame mens is er slecht aan toe. Twee is beter dan een vanwege de dienst die de een aan de ander kan verlenen. Wijkgemeenten Ds. J. Wilschut uit Dordrecht vertelde over: De opbouw van een wijkge- meente. Hij noemde zich een van de vele predikanten, die te maken heb ben met een gemeente in opbouw. Als. predikant van een nieuwe wijk, waarin dus veel mensen van buiten komen, maakte hij enkele prakti sche opmerkingen. Spreker, wiens gemeente is begonnen in een bouwkeet, achtte het wense lijk, dat in nieuwe wijken nooit gro te kerken worden gebouwd. Hij noemde de bouwkeet ideaal, want dat schept een band. Hij vertelde over de gesprekskringen, die ver flauwden na twee jaar. Daarna is men begonnen met soepmaaltijden. Zestig tot zeventig procent komt erheen. Echte randleden vang je dan. Hij vond het belangrijk, dat ook de jeugd, waaronder de kleinere kinde ren af en toe bij de dienst worden betrokken. Soms mogen ze echt mee doen bijvoorbeeld met de blokfluit of triangel. Er is ook een groot kin derkoor opgericht., Experimenten Mr. Chr. F. Bramer, directeur van het Christelijk centrum in Leeuwarden sprak over: De opbouw van de eigen groep. Dit centrum is een provinci aal centrum ten dienste van de socia le en diaconale arbeid. Hier experi menteert men sinds een jaar met wat er binnen de Gereformeerde Kerken aan het opbouwwerk kan gebeuren. „Opbouw wil dat doen waardoor u u Beroept ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Wierden (toez.): J. v. Wier te Putten; door de gen. synode tot pred. voor buitengew. werkzaamh. (legerpred.)t M. J. v. Wijck te Edam. Bedankt voor Wattwill (Zwitserland) 'Schweitzer Ref. Kirche): P. Landweer te Nigtevecht. West-Duitsland heeft een twee de schip beschikbaar gesteld als hospitaalschip voor het Roode Kruis in Vietnam. Het is de „Wappen von Hamburg" het vlaggeschip van de Kieler vloot. Het schip werd in 1962 gebouwd. aan uw sociale omgeving kunt aanpassen en waarbij u uzelf moet inschakelen", stelde mr. Bramer. Hij sprak de verwachting uit, dat de overheid veel aandacht zal besteden aan het opbouwwerk. Zij zal echter rekenen op de medewerking van de versohillende groeperingen. Mr. L. Bouma, wetenschappelijk hoofd ambtenaar van het ministerie voor Cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk sprak over. De opbouw van de gehele samenleving. Het doel van de samenleving is, dat iedereen betrokken aan de hem omringende wereld zo goed mogelijk functio neert en tot zijn recht komt. Het opbouwwerk moet daarop worden ingesteld. Het bemiddelt, bevordert en activeert en is geen doei op zich zelf, maar stelt zich ter beschikking van een stuk van de samenleving. Concilieverklaring zal in Spanje worden nagekomen MAlDRID De concilieverklaring over de godsdienstvrijheid zal in Spanje beslist worden nagekomen, zo heeft de Spaanse ambassadeur bij het Vaticaan, Antonio Garrigues, ver klaard in een vraaggesprek met het Spaanse monarchistische dagblad ABC. De idee van een christelijke natie, waarin de rooms-katholieke meer derheid vriendschappelijk omgaat met en respect heeft voor niet- katholieke vormen van christendom of met niet- christenen of gewoon met hen, die geen godsdienst hebben, is mogelijk omdat een natie niet echt christelijk zou zijn, als ze andere vormen van geloof, die niet in strijd zijn met de openbare orde, zou pogen te verstik- Ambassadeur Garrigues vatte de leer van het concilie samen met het „Wat gij niet wil, dat u geschiedt, doe dat ook aan een ander niet" en noem de dit op geen enkele wijze in strijd met het Spaanse karakter. Eerder heeft de secretaris- generaal van de nationale unie van het leken- apostolaat, Enrique Miret, gezegd, dat de verklaring over de godsdienstvrij heid een heel nieuwe situatie in Spanje en andere rooms-katholiekeZ landen zal scheppen. Hij herinnerde er echter aan, dat in de Middeleeu wen nergens in Europa de verdraag zaamheid zo groot was, als tussen de christenen en de mohammedanen in Spanje. Miret sprak de mening uit, dat proselitisme verboden moet worden, zowel voor rooms-katholieken als voor protestanten, als voor volgelin gen van elke andere godsdienst, om dat het winnen van bekeerlingen be rust op zuiver menselijke methoden in plaats van op voldoende vertrou wen in de innerlijke kracht van de waarheid. Premier Sjastri van India leefde altijd eijvoudig. Onroerende goederen had hij niet. Zyn kleine auto was nog niet afbetaald. Een levensverzekering 1 had hij niet. Een deel van zijn salaris bestemde hij voor een liefdadig doel. wordt voortgezet. In verband met de moeilijke rentabiliteltspositie van de ho- recasector heeft de minister zich al tot zekere prijsverhogingen bereid ver klaard, maar daarover kon tot dusver nog GEREF. KERKEN Beroepen te Haastrecht: kand. H. J Bruning te Amsterdam. Benoemd te Utrecht-oost tot 2e stu- dentenpred. voor Utrecht: P. Heinen te Utrecht-oost. (Van onze kerkredactie) door verhoging van de indirekte belas- LONDEN In Engeland, de bakermat van de zondagsscholen, hebben tingen zelf zou meewerken aan infla- ille kerken thans te kampen met een sterke teruggang van het zondagschool- toire prijsstijgingen, ontkende de mi- bezoek. Terwijl de congregationalisten in 1955 nog 235.373 kinderen op hun nister met klem. De tariefsverhoging zondagsscholen hadden, waren dat er in 1965 nog maar 150.287. Elk jaar wordt het getal minder, terwijl dat voor 1955 nog steeds was gestegen. Bij de anglicaanse zondagsscholen doet zich dezelfde ontwikkeling voor. Hier waren er bij het begin van deze eeuw nog 2,3 miljoen kinderen, terwijl het er in 1960 slechts een miljoen waren. De methodisten zagen het getal van 19631964 teruglopen van 518.000 naar 509.000. De enige kerk. die een kleine winst boeken kon. Is die van de baptisten, die bij de kinderen onder de 14 in één jaar een vermeerdering met 954 zagen. Daar staat echter tegen over, dat zij In de leeftijdsgroep boven de 14 in hetzelfde jaar drieduizend kinderen verloren. (bij Spoorwegen en PTT) is juist be doeld om een inflatoire financiering tegen te gaan. En de verhoging van de indirekte belastingen heeft ten doel inflatoire bestedingen terug te drin gen. De uit deze maatregelen resulte rende prijsstijgingen mag men „niet zomaar bij de inflatie tellen". Al met al zag de minister geen aanleiding om het prijsbeleid te gaan geen overeenstemming worden bereikt. De liberaal Portheine wilde weten GEREF. GEMEENTEN waarom de minister recentelijk een ver- Tweetal te Nijkerk: W. Haee te Klaas- scherpte pnjsbewakins heeft afgekon- waal en c Wisse te Eispeet: te H. I. Am- digd terwijl toch volgens 21,n eigen me-,bacht. K do Gier te Den Haag en w. dedehngen, het bedrijfsleven zich over Ha»e te Klaaswaal. algemeen naar de pnjsgedragsregels B.roep,n Gorkum1 c. Wisse te heeft gedragen. Is dat niet wat para doxaal? De minister vond van niet. Op het moment dat allerlei prijzen als ge volg van de verhoging der indirekte be lastingen stegen, moest worden voorko men dat van de gelegenheid gebruik zou worden gemaakt om ook andere prijsver hogingen „mee te pikken". Mocht blijken dat toch dergelijke verhogingen zijn doorgevoerd, dan zullen die aan de prijs- gedragsregels worden getoetst. De minis ter liet er geen twijfel over bestaan dat desnoods prijsmaatregelen zullen worden genomen. „Want de prijsontwikkeling in 1966 moet blijven binnen de door het CPB geraamde 4,5 pet." Elspeet. WITMARSUM In Friesland denkt men aan een nlan om te komen tot de stichting van een oecumenisch bezinnines- of retraitehuis. Vier vormingscentra onderzoeken de mogelijkheid van een gemeenschappelijk curatorium, dat lei ding en vorm kan geven aan de toene mende samenwerking. Het zijn het rooms- katholiek centrum Vinea Domini te Wit- marsum. het hervormd centrum De Oor sprong te Sint Nicolaasga, de volkshoge school te Bakkeveen en het Woodbro- kershuis te Kortehemmen. Anagram-puzzel Uit de woorden van van de eerste rij moeten de woorden van de tweede rij worden gevormd. De beginletters van de woorden uit de eerste rij vormen dé naam van een ge meente m Gelderland. 1. kleur - niet gevuld; 2. niet gesloten - geld (barg); 3. gordel - insekt; 4. stuk hout - voedsel; 5. plaats v - dier. vracht; 6. einde - Europeaan; 7. leeg - vlug. Oplossing vorige p 117/0' 1. groen; 2. order; 3. sloot; 4. kreet; 5 baret; 6. gevel; 7. moede; 8. spits; 9. glans; 10. preek; 11. maart; 12. stift; 13. roest. GROET - BEETS - GRAFT. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten ln af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels te worden Ingeslo ten. Vraag: Hoe kan ik een rubbervlek van kunstleer verwijderen? Antwoord; Rubber is oplosbaar fa. benzol. Maar vertel als u naar de drogist gaat om benzol te kopen -f tevens welk soort kunstleer het is, Wia^?ttbepaalde soorten kunstleer zijn niet bestand tegen benzol en dan is het raadzaam de rubbervlek maar te laten zitten. Vraag: Als iemand achttien Jaar ge leden veroordeeld is wegens heling en hij verder een blanco straflijst heeft, maakt dit dan verschil als hij geld wil tenen of op afbetaling kopen? Het blijkt in de praktijk, dat een derge lijk persoon na informatie steeds be richt krijgt, dat men hem niet kan helpen. Antwoord: Het staat een bank vrij geld te lenen aan wie zij wil. Zij is tevens vrij om te weigeren. In een dergelijk geval als hier genoemd wordt, is het raadzaam zich in verbin ding te stellen met het reclasserings bureau, dat de betrokkene indertijd geholpen heeft. Zo dit niet is ge schied, zijn er altijd wel christelijke reclasseringsverenigingen, die bereid zijn hulp te vferlenen. Vraag: Ik wil een kamer behangen. Nu is op de muur asbestplaat beves tigd en er is geen ruimte tussen. Het zit er al jaren op. Met vochtig weer slaat de muur nogal vocht uit. Mijn vraag: Bestaat er een middel om de muur droog te krijgen? Antwoord: Als er geen middelen zijn om de muur zelf vochtvrij te maken, bijvoorbeeld aan de buitenzij de en u verder niet te veel en te vaak last van vocht heeft, is het beste op de asbestplaat board te bevestigen, zodat het vocht daarachter kan blij ven. Als dit niet mogelijk is, kunt u eerst op de muur vloeibaar grondpa- pier plakken en dat 24 uur laten dro gen. vervolgens gewoon behangen. Als de muur erg vochtig is, zal het vocht na ongeveer een jaar er toch weer doorheen komen. Daartegen is name lijk weinig te doen, zolang de muur zelf niet afdoende onderhanden geno- Vraag: Mijn zoon werd beboet op een donderdag, terwijl de agent de zogenaamde bon uitschreef op vrijdag dus de volgende dag, terwijl ook zijn achternaam op dit bewijs ontbrak. Zelf heb ik het bureau opgebeld en gevraagd hoe mijn zoon beboet kon worden op een dag en een uur, die nog moesten komen. Ik kreeg toen het woord: Kom vandaag nog maar betalen, want anders gaat het u meer kosten, terwijl het dus al vrij dag was en de agent tegen mijn zoon had gezegd dat het dezelfde dag (dus donderdag) nog betaald kon worden. Ik heb niet betaald maar een en ander aan de officier geschreven. Ik ontving daarop niets anders dan een giro overschrijving voor een bepaald bedrag dat ik maar betaald heb. Toch zit het me niet lekker en daarom wil ik u nog eens vragen: „Wie stond er in het gelijk?" En als ik dit mocht zijn, is er dan een mogelijkheid om daarop terug te komen? Antwoord: Uw zoon had naar de zitting kunnen gaan en na het requisi toir van de officier wijzen op de fou ten. Nu u eenmaal betaald heeft, is er niets meer aan te doen. In de regel correspondeert de officier niet over fouten, daar men deze op de terecht zitting naar voren kan brengen. Vraag: Ik ben in het bezit van een schoorsteenklok met een voet van ge stampte rijst. Deze voet is vuil gewor den en op enkele plaatsen verkleurd. Hoe kan ik die schoonmaken zonder het materiaal aan te tasten? Antwoord: Wij weten niet of de voet van gestampte rijst met een kunstharsverbinding of met een ande re stof is tot stand gekomen. Daarom is het nogal gevaarlijk een raad te geven. Misschien kan u het eens pro beren met lauw water, maar dan is de kans groot dat het materiaal gaat uitzetten of oplost. Het beste lijkt ons de vloer schoon te wrijven met. een sohoon doekje, waarop wat verdunde spiritus zit. Daarna moet u het zo vlug mogelijk weer droog wrijven. Als dit niet lukt, dan is het beste een deskundige inzake dergelijke oosterse voorwerpen te raadplegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2