Nieuwe Leidse Courannt KANS OP COMPROMIS IN AKU-CONFLICT Den Uyl: 'Nog niet klaar met slagers' TOP X Moordenaars Henk Drost naar de psychiater Zoon schoot vader dood Scholier plotseling aan griep overleden Vijf grote partijen geven één verkiezingskrant uit Commentaren Ziekteverzuim toegenomen Ziekenverzorgster door bijlslagen gedood Dirscteww F. (NEMER Jfoofdredactoun Or. E. OIEMER Kantoren Leiden Stee CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD «S<an*v«tlkti m ghebleve* mijn Hert in tegh«mpo«t V Donderdag 27 januari 1966, 46ste jaargang Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 De zuigkracht van Stockholm pagina De beroemde pianovirtuoos Ar thur Rubinstein hoopt morgen tach tig jaar te worden. Of is hij toch twee jaar jonger? Hijzelf weet het niet Zie pagina 9 Den Uyl: Wel gezond maar nog niet kerngezondpagina 2 Sportpagina: Davos, Beverwijk 11 Hokij pagina 11 pagina 9 PTT-fraude: terugbetalen „Ik heb je kamer opgeruimd, Ellen. Het ziet er niet naar uit dat de vakbonden zich bij de AKU in een stakingsavontuur zullen storten. De kans op een over winning wordt niet groot geacht. Er bestaat nu een mogelijkheid tot een tactisch terugtrekken van .het front omdat de AKU-directie een niet al te onaantrekkelijk voorstel zal doen. Vakbeweging akkoord met voorstel Ruime financiering bondswerk EXCLUSIEF LX (Van onze sociaal-economische redactie) ARNHEM Naar wij vernemen zal de AKU- directie in het overleg met de vakbonden, dat morgen wordt hervat, zich bereid verklaren een nader vast te stellen percentage van de loonsom beschikbaar te stellen ter financiering van vak bondsactiviteiten in het algemeen belang en wel in zo ruime mate, dat de vakbonden daardoor voldoende geld overhouden om desgewenst zélf een financiële tegemoet koming aan hun leden, al of niet bij het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd te kunnen geven. KT KWARTET Het is zo goed als zeker dat de vak bonden dit compromis-voorstel zul- Rechtbank besliste vanmorgen: STOCKHOLM De rechtbank heeft vandaag beslist dat de moorde naars van Henk Drost, de Rotterdam pen zullen worden aan een onderzoek naar hun geestvermogens. Een derge lijk onderzoek duurt doorgaans vier maanden. De twee jongelui zullen in arrest blij ven tot het onderzoek achter de rug is en de rechtbank uitspraak heeft gedaan in hun zaak. (Zie ook pagina 5). STRAUBIN De negentienjarige Duitse scholier Siegfried Bergemeier, leerling van een vaksohool in Regens burg. heeft zijn 59-jarige vader doodge schoten, nadat deze zijn zoon een uit brander had gegeven, omdat hij voor een wiskunde-examen was gezakt. De jongen doodde zijn vader met vijf Kleurenfoto s in 5 minuten St. PAUL (Minnesota) De 3m-Com- pany in St. Paul heeft een nieuw pro cédé ontwikkeld, dat het mogelijk maakt kleurenfoto's automatisch af te drukken en te vergroten binnen een tijdsbestek van vijf minuten. Het nieuwe procédé, dat de naam ,£m electrocolor print process" kreeg is gebaseerd op het langs elektrolytische weg overbrengen van gele, rode en blauwe kleurstof op een elektrisch ge leidende onderlaag. Bij de methode worden geen zilververbindingen ge- De 59-jarige C. R. Lijfsocht is giste ren in Amsterdam bij een verkeerson-' geluk om het leven gekomen. Op zijn bromfiets probeerde hij twee wielrijders in te halen, toen hü door een vracht wagen werd gegrepen Hij meende dat zijn departement weliswaar geen feilloze, maar toch een hanteerbare maatstaf heeft vastgesteld waarmee de gemiddelde marge-ont wikkeling van het gemiddelde slagers- bedrijf kan worden berekend. Vol- met een gezellig boek fUJTtryn niet duur we! heerlijk Weersverwachting Enkele opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele opklaringen en aanvankelijk hier en daar enige regen. Matige, aan de kust aanvankelijk vrij krachtige wind tussen zuid en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag, maar in het noorden iets hogere temperaturen. (Op gemaakt om 11.15 uur). (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Den Uyl wil binnenkort met de slagers tot een „eindafrekening" over de vlees- prijzen komen. „Er mag geen sfeer ontstaan van: de slagers zitten niet goed en de minister doet daar niets aan", zei hij gisteren bij de begro tingsbehandeling in de Tweede-Ka mercommissie voor economische zaken. Hij erkende dat de winstmarges van het rundvlees de laatste twee maan den enigszins zijn gedaald. Deze da ling is echter niet voldoende. „Er zal met de marges iets meer moeten ge beuren dan tot dusver het geval is geweest". Daarover wil de bewinds man met het bedrijfschap voor het slagersbedrijf nog tot een akkoord zien te komen. Op dit ogenblik is er naar zijn mening geen aanleiding bijzondere overheids maatregelen te nemen. Dit in verband met de omstandigheid, dat de slagers momenteel moeilijk zitten voor wat be treft de varkensvleesmarges als gevolg van het mond- en klauwzeer waardoor anvoer verruimd is. „Maar wat het rundvlees aangaat ben ik nog niet klaar met de slagers. De prijswaarneming wordt voortgezet", aldus de minister. Maatstaf gens die berekening zijn de marges te hoog opgelopen. De slagers verweren zich met de kreet: „Voor elke slager en elke koe ligt het verband weer an ders", maar de miiraister kon zich niet aan de indruk onttrekken dat dat een poging is om aan een redelijke maat staf te ontsnappen, Terloops merkte hij nog op, dat de mond- en klauwzeerepi- demie nu wel leidt tot een daling van de marges, maar straiks tot een stijging als gevolg van de te verwachten schaarste. Niet slecht Drs. Den Uyl was het niet eens met de opmerking van de heer Rool- vink (a.r.), dat de sfeer tussen het bedrijfschap voor het slagersbedrijf en de minister slecht is. Er heeft zich inderdaad een incident voorgedaan: nadat met het bedrijfschap de af spraak was gemaakt dat het de sla gers zou opwekken de prijzen te ver lagen werd daaraan ernstig afbreuk gedaan door een „bijzonder giftig artikel" in het vakblad „De Slager". Maar de voorzitter van het schap heeft zich daar onmiddellijk van ge- distancieerd. De oproep van het Consumenten Contact Orgaan tot een kopersstaking vond de minister onjuist. Hij vond dat de CCO-actie een normale afhandeling de zaak heeft doorkruist. Od de provinciale weg ErpVeghel is een personenauto, bestuurd door de Bilthovenaar H. J. B. uit de bocht ge vlogen en tegen een boom gebotst. De dertigjarige passagiere T. H. T. Brug uit Hilversum overleed later in het zie kenhuis aan haar verwondingen. len aangrijpen om met de AKU-di rectie alsnog tot overeenstemming te komen. Niet, omdat zjj „onderste boven" zullen zijn van de oplossing, die de AKU-directie morgen zal bie den, maar omdat dit voorstel hen in de gelegenheid zal stellen het hoofd front in de strijd om individuele be voordeling van georganiseerde werk nemers te verleggen. Geen grote kans Het is de laatste tijd steeds duide lijker geworden dat de vakbonden er in geen enkel opzicht op uit zijn om het verschil van mening met de A.K.U. op de spits te drijven en het op een staking bij deze onderneming te laten uit draaien, al is daarop door een aantal werknemers wel sterk aangedrongen. De bonden deinzen er weliswaar niet voor terug de kwestie georgamiseerden- ongeorganiseerden in een aantal onder nemingen en bedrijfstakken uit te vechten, maar zij voelen er in feite weinig voor om daarmee bij een krachtig concern als de A.ILV. be ginnen. Dit is temeer begrijpelijk omdat de laatste weken bovendien duidelijk ij worden dat een staking bij de A.K.U. de werkgeversorganisaties (er van uitgaan de dat toch „ergens" het eerste gevecht moet plaats vinden) niet onwelkom zijn. Immers, de kans dat de vakbeweging een dergelijk gevecht volledig zou win- wordt (ook door de betrokken werk nemersbonden zelf) niet zo hoog aange- Zwakke plekken Zowel de werkgevers als de vak bonden weten dat er daarentegen ir de verdedigingsgordel, die de centrale ondernemersorganisaties hebben opge bouwd (o.m. door het verstrekken van stringente richtlijnen voor de te vol gen taktiek), een aantal zwakke plek- ken zitten. Gedacht kan bijv. worden de Groninger confectie-industrie. de aardewerkindustrie te Maastricht de chemische industrie in Zeeuws- Vlaanderen. (Voor vervolg zie pag. 7) Een van de vijf zware lange-afstand-kanonnen, die gisteren met 't motor schip Korendijk in Rotterdam zijn gearriveerd, zweeft tussen schip en kade. De 175 mm kanonnen maken deel uit van een serie van 20 a 30, die door de landmacht in de VS is besteld. Epidemie in Groningen GRONINGEN De veertienjarige middelbare scholier Sjoerd Pijl is vry plotseling overleden aan een zeldzaam voorkomende complicatie van influenza. De overige dertig jongens van het internaat en huis werkinstituut Wümenga aan de rijks straatweg te Haren, zijn door de di rectie voor een week naar huis ge zonden om eventuele uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Sjoerd werd maandagmiddag op school onwel. Dinsdag had hij hoge kooris en de arts die geraadpleegd werd achtte overbrenging naar een zieken huis noodzakelijk. Daar is de jongen dinsdagavond overleden aan een kwaadaardige longontsteking voortge komen uit griep. De geneeskundige inspecteur van de volksgezondheid voor Groningen en Drente, dokter R. Manting deelde mee. men vooralsnog aanneemt dat het hier een incidenteel influenza-geval be treft Er zijn geen aanwijzingen voor dat het hier een begin van een epidemie aan- Dokter Manting heeft een enquête ge houden onder de huisartsen in zijn dis trict en kwam tot de bevinding dat epide miologisch op dit punt niets te signaleren Tot grote opluchting van heel de Nederlandse schaatswereld hebben het KNSB-bestuur en oefenmeester Anton Huiskes gisteravond de strijdbijl begra ven. Gisteravond nog vertrok Huiskes (rechts) van Schiphol ir Zwitserland om zich bij de nationale schaatsploeg te voe gen. Huiskes werd uitgeleide ge daan o.a. door zijn vrouw (die in het conflict een rol speelde) en voorzitter Wesselo (links) Zie pagina 11. De 59-jarige portier W. Janssen kwam om het leven toen hij in VenTaij op zijn fiets werd aangereden door een personen- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Bij de komende verkie zingen voor de Provinciale Staten zul len de P.v.d.A., de K.V.P., de V.V.D., de A.R.P. en de C.H.U. met een geza- melijke verkiezingskrant uitkomen, die in een oplaag van 900.000 exemplaren huis-aan-huis in Zuid-Holland wordt bezorgd. Elke partij zal in die krant een halve pagina schrijven over het werk van de Provinciale Staten en de pro blemen in Zuid-Holland. Opzet daarbij zal zijn: voorlichting geven en politiek bewustzijn kweken bij de kiezer. De partijen zullen elkaar in deze krant niett aanvallen, Evenmin zal de landspolitiek ter sprake komen. Op de voorpagina zal een hoofdartikel komen, waarschijnlijk geschreven door de Com missaris der Koningin, mr. J. Klaasesz. Zoals bekend, lag het in de bedoeling ook voor de Rijnmondverkiezingen een der gelijke krant uit te geven. Wegens tijd gebrek kon di( toen niet doorgaan. valt. Hij zei dat men in elk geval de waakzaamheid zal verhogen opdat als dit het geval mocht zijn men onmiddellijk waarschuwingen kan laten uitgaan. De ouders van Sjoerd wonen in Thai land. Daar is de heer Van de Pijl werk zaam bij een oliemaatschappij. Zij zijn telegrafisch op de hoogte gesteld en wor den vandaag in Nederland verwacht. De 19-jarige J. Schutte uit Hoofd dorp is vanmorgen in een ziekenhuis t« Haarlem overleden aan de verwondingen die hij kort tevoren bij een verkeerson geluk had opgelopen. Hij kwam te val len toen hij met zijn motor tegen een stilstaande bromfietser botste Beiden werden daarop aangereden door een auto De bromfietser werd ernstig gewond. GASMISÈRE Onlangs kwam een belangrijk deel van Amerika, waaronder de wereld stad New York, voor uren zonder stroom te zitten. Op kleinere, maar toch ook grote schaal heeft zich gisteren in Rotter dam-Zuid iets dergelijks voorgedaan, toen daar voor tienduizenden gezin nen, alsmede voor een aantal indus trieën en bedrijven, het ras uitviel. Zulke voorvallen bewijzen de kwets baarheid van de huidige maatschappij De ver gevorderde centralisering in diensten als deze, welke voordelen zij hebben mag, roept tegelijk omvang rijke risico's op. In dit geval van het gas laat zich de vraag stellen, of het niet te voorko men ware geweest. Bij buitenstaan ders wij rekenen ons tot hen is wel de indruk ontstaan, dat van het gevonden gas in een overtrokken snel tempo gebruik moest worden ge maakt. Waarom niet nog wat meer geëxpe rimenteerd? Haastige spoed is wel vaker niet goed gebleken. De vraag is temeer gewettigd, als deskundigen zoals nu aanne melijk over vermoedelijke oorzaken weten te spreken. ALLEEN GEZOND De minister van economische zaken is geschrokken van de wijze waarop zijn aanvankelijke uiteenzettingen over onze economische positie in de publiciteit zijn gekomen. Ik heb niet van kerngezond gespro ken. zegt hij. alleen van gezond. Gisteren hebben wij zelf vastgesteld, dat ook de bewindsman waakzaam heid geboden acht. Wij achten het verstandig van hem, dat hij toch ook het element van terughoudendheid in zijn betoog opgemerkt wenst te zien. Anders zou hij ook niet zonder be zorgdheid het debat van straks in de Eerste Kamer met iemand als de heer Zijlstra tegemoet kunnen gaan. Deze heeft al gezegd, bij zijn standpunt te De vraag dringt zich trouwens op, in hoeverre een verklaring van gezond heid zich laat verenigen met kwets baarheid die tot behoedzaamheid noopt. Gezondheid doet veronderstel len dat men weer tegen een stootje kan. Maar zo ..kerngezond", geeft de minister toe, is onze economie nu toch weer niet. Prinses Benedikte namens Deense hof naar huwelijk KOPENHAGEN De 21-jarige prin ses Benedikte zal de Deense koninklijke familie vertegenwoordigen bij het huwe lijk van prinses Beatrix. Dit heeft het Deense hof gisteren medegedeeld. Prinses Benedikte komt in de rang orde van het Deense koninklijke huis onmiddellijk na haar vier jaar oudere zuster, kroonprinses Margaretha. Zij zal in Nederland haar 19-jarige zuster, koningin Anne-Marie van Griekenland, ontmoeten, die met koning Constantijn aan de bruiloft zal deelnemen. Brandstichter in Joods centrum: 17-jarige scholier NEW YORK De zeventienjarige scholier Thomas Ruppert wordt verdacht van de brandstichting in het Joodse een. trum in de wijk waarbij negen kinderen en crie volwassenen omkwamen. Het gebouw brandde op 20 december af. De jongen had een baan voor halve dagen in het kader van het anti-armoe deprogramma van de stad New York. DEN HAAG Het aantal ziektemel dingen in de bouwnijverheid is het afge lopen jaar met 28.000 gestegen tot 261.000, De stijging is voor een deel te verkla ren uit he>t feÜ dat het aantal verzekerde werknemers met 8.5 pet is gestegen. Aan ziekengeld werd 160 miljoen gul den uitgekeerd tegenover 115.5 miljoen in 1964. Dader wierp zich voor auto HEERENVEEN In het 'ustcrhuls van dc verpleeginrichting Iflauhus In Oranjewoud is gisteravond de 20-jarige gediplomeerde ziekenverzorgster Grietje Berga met bijlslagen om het leven ge bracht. De vermoedelijke dader, haar 25-1arige ex-verloofde J. C., die by de ouders van het meisje in Haulerwijk in de kost was. Is een half uur later by een verkeersongeluk zwaar gewond ge raakt. C. had van de directie van de ver pleeginrichting toestemming gekregen zijn ex-verloofde op haar kamer te be- Om acht uur hoorde een meisje in de kamer er naast glasgerinkel en een gil. Het meisje riep om hulp. waarop een bestuurslid van het Blauhus. die in het gebouw in vergadering was, toeliep. De deur bleek op slot waarop het be stuurslid de deur intrapte. Hij vond Grietje zwaar gewond op het bed liggen. Dc gewaarschuwde arts constateerde ernstig hersenletsel waaraan bet meisje even later is overleden. De ex-verloofde was door het raam dc tuin ingevlucht, waar een met bloed besmeurde byi werd aangetroffen Een half uur later werd de jongeman ge vonden Op rijksweg 32 in Oranjewoud was hjj plotseling voor een rtatloncar gelopen. De bestuurder moest de zwaar gewonde jongen zelf naar het ziekenhuis in Heerenveen rijden, omdat de ambu lance werd gebruikt om het stoffelijk overschot van Rietje Berga naar het zelfde ziekenhuis te vervoeren. De jongelui waren sinds kort verloofd. C. was al eens in een psychiatrische inrichting behandeld. Het morief voor de moord zou een recente ruzie zijn. waarbij Grietje de y.erloving .verbrak.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1