Is Georges Brassens wel een randfiguur CommentaarUlt de Ha,,9se hof 9e«»lukf Ernst van Altena zegt: ja REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Minister Cals leidt de ICEM-actie in Brick Bradford Senmoet 9 WOENSDAG 26 JANUARI 1966 ETHERGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN-ETHERGOtVEN ITHERGOLVEN-ETHERGOIVEN.ETHERGOLVEN-ETHERGOI.VEN- Vanavond op Ned. 1 „Versier de leegte". Terpstra's eerste Hilversum I 402 m. NCRV 1 weerpraatje. 19.10 Ra-ctiokranl man af, praatje. 19.35 Leger tier. (gr.) 1.9 50 Wereldpanorar o: Licht instrumentaal kwinte orkest en solist. 31.15 Gezin er Haussadorp Matameve. lezinj fragmenten (gr 22.00 Sport familie in het 21.30 Opera- celmgen. 22.15 beschouwing (I). 23.15 Plate Hilversum II 298 m. VARA 18.00 Nieuws. 18 15 Aktuaüteiten. 18.20 Uitzending van de Katholieke Volkspartij. 18.30 VARA's Pop show: dansorkest en solisten. 19 00 Voor de ïziek. 19.30 Artistieke vanavono NTS: 18.30 Teleat 3). 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Franse les (Les 17 en herh. les 21.50 Versier de leegte, kor ia! kwartet een chansonier i speelfilm 22.20 mbus mogen. 22.05 Dag sluiting. NTS: 22.10-22.15 Journaal. Radio morsen Hilversum I. 402 Meditatie. 7.45 Lichte (7.30-7.32 Nieuws. 7.45 KNAC/ANWB informatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek (8.308.32 Nieuws). 8.40 Voor de huisvrouw. 9.33 Water standen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Licht muziek programma. 11.00 Voor de zieken. VPRO: 11 45 Lichte muziek (gr). 13.15 Klassieke grammofoonmuziek. NCRV: 14.15 Lichte grammofoonmuziek. 14.35 Pianotrio (opn.) 13 00 Bijbelo /erdenking. 15.30 Geestelijke lie deren (opn.) (herhaling van 21 januari jl.) 18.00 Stereo: Omroeporkest. 16.45 Oude ka mermuziek 'gr.) 17,00 Voor de jeugd. 17.15 Zang en plano. 17.35 Lichte grammofoonmu ziek. 17.50 Sportrubriek. 18.10 Metropole orkest. 18.40 Halte. Hilversum n. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgvmnastiek. 7.20 Lichte grammo foonmuziek. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuziek. (Om 8.25—8.30 De groenteman) 8.45 Morgen- wijding. 9.00 Fragmenten uit de opera Les m*- 10 00 Nieuws. 10.02 Licht gevarieerd Huguenots ,gr.) 9.40 Lichte grammofoonmu-j ziekprogramma. 11.00 Nieuws. 11.02 Licht pla- zlek voor oudere luisteraars. 10 00 Voor de1 nnn w-m kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nieuws). 12.00 Lichte orkestmu ziek (opn.) 32.27 Mededelingen tb.v. land en tuinbouw. 1230 Lichte orkestmuziek (opn.). 13.00 Niéuws. 13.10 Journaal. 13.30 Licht instrumentaal ensemble. 13.55 Huishou- - - d.lijk, zaken. „laatje voor de vrouw I'M"™.' Liedjesprogramma, (herhaling van dins Jl.) 14 35 Vier Sans. radiostrip (herh v. d: dag jl.) 15.05 Dansmuziek 15 20 Liedjes HILVERSUM „Is Georges Brassens eigenlijk wel een „rand figuur" in de zin, welke de VPRO huldigt bij de interessante televi sie-uitzendingen onder deze titel0" Dat is de vraag, waarop Ernst van Altena, die deze rubriek verzorgt, „ja" antwoordt: „Ogenschijnlijk niet", licht hij toe, „wij hebben met onszelf afgesproken, toen wij een jaar geleden met dit program ma begonnen, dat „randfiguren dichters zijn, die offeren aan de lichte en de ernstige muze, le vend op de rand van liedje en poëzie.en voor de meeste Ne derlanders is Brassens niet meer dan een moeilijk verstaanbare Franse chansonnier"'. „Maar voor ons", schrijft hij in Vrije Geluiden, ,,is Georges Brassens een dichter, die zijn lyrische verzen alleen maar vermomt tot chansons om zodoende een groter publiek te kunnen bereiken." Zo denkt ook de biograaf van Bras sens, Alphonse Bonnafé, er over: „Zijn werk heeft het grote publiek de smaak voor poëzie teruggegeven... eindelijk is de meest wezenlijke dich ter ook weer eens de meest populai- maakt. waarop hij o.a. zijn eigen lied je „Houtepoot" zingt. Vanavond hoort U hem in drie (ver taalde) chansons van Brassens: „II suf- fit de passer le pont", „La guerre de '14-'18" en „l'Amendier". (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Versier de leegte" is de korte speelfilm, waarmee de nu 28-jarige Nederlandse cineast Erik Terpstra, verleden jaar februari zijn verrassend debuut maakte. Hij ging tijdens een persvoorstelling van het toenmalige ministerie van onderwijs, kunsten mière en kritiek. Vanavond 9.50 uur heel Nederland in staat stel len via het eerste net deze produktie Morgen gaat ter gelegenheid van de Utrechtse filmweek de derde SDeelfilm van Erik Terpstra. getiteld „Eiland", voor het eerst in vertoning: in de laat ste weken heeft hij heel hard moeten werken om hem af te krijgen. Zijn tweede, „De ander", zal de VPRO bin nenkort nok uitzenden. Deze film gaat begin februari naar het festival in Oberhausen. Erik Terpstra zegt dat hij zich nu pas bewust is geworden, dat alle drie zijn films eenzelfde grondthema heb ben: het gaat telkens om verhoudin- voegt hij er aan toe, „ik probeer geen. boodschap te brengen, de overeen komst is niet expres gemaakt". De jonge cineast kreeg zijn oplei ding op de filmacademie, nadat hij eerst twee jaar op een schip de wereld had rondgezworven en daarna korte' tijd de toneelschool bezocht. Het to- welke niet willen lukken. „Maar", Onmiddellijke verlichting van Doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten nja ae toneclscnooi Mzocnt. net .o- chc „n„„p|inen. neel bleek echter niet voor hem le K verstuikingen, stijve nek en ledematen zijn weggelegd, pas op de academie nicts werkt sneller, niets werkt aangenamer ontdekte hij ziin richting. ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. De korte inhoud van „Versier de Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt wetenschappen in pre- leegte" is: het meisie Simone (ge-iAlgesal diep op de weefsels in tot was zeer veel lof In de speeld door Lucia Campert) ontvlucht j haard - ,",n *r nnnM^ vond zal de VPRO om het vervelende bestaan in de provin-1 Ie pijn (zonder oppervlakkige nm.rin i ««nntesensatle of irritatie van de huid ta 4PI veroorzaken) en doorstraaltverlichtend cie. Zi) wil in de grote stad een vvecfse|s cn sp|eren tot in de gewrichten, „opwindend leven" zoeken. Zij „ver-1 Reumatische pijner siert daar de leegte" met sex, auto's, i spoedig plaats mooie kleren, juwelen, feesten en wat verlichting e dies meer zij... totdat zij tot de ontdek- I king komt Hal het on deze manier nwila li de plln U stijfheid maken durend gevoel van velbehagen. Vacht niet tot de pijn uitbreektI Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het r verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. gezochte „geluk" slechts in haar ver beelding bestaat en de ware bestrij ding van de verveling van binnen uit moet komen. j Mount Redoubt, een vulkaan in Een Vietcong-journalist. die dei Alaska, is actief geworden en stoot as Vietnamese oorlog voor de rebellen uit, die neervalt in een gebied van 75 versloeg, is maandag naar de zijde van vierkante kilometer. De laatste eruptie de regeringstroepen overgelopen. 1 was in 1933. Ernst van Altena zegt verder: „Wie de chansons van Brassens als poëzie erkent, hoort daarin talloze echo's van Frankriiks literaire verleden. Niette min is Brassens, ondanks ziin kwetsba re romantiek en ogenschijnlijk ouder wetse vorm gevoeligheid, een van de vooraanstaande lyrische verslaggevers van de „ontluistering der 20ste eeuw". Hij is allerminst braaf of zoetelijk, integendeel: „geen heilig huisie is vei lig voor zijn hyper-individualistische, anarchistische observaties, hij richt zich tegen de kerk en het huwelijk. I tenprogramma. 12.00 Neiuwa. 12.0: ht pla- ofoonmuzlek. (12.25-12.30 Aktualitei- 13.00 Nieuws 13.02 Nederlandse amuse- tsmuziek. 13.30 Dixielandmuziek. 14 00 iws. 14 02 Pianotrio. 14.25 Lichte orkest- lek (gr 15.00 Nieuws. 15 02 Licht platen- i programma en tips voor de vrouw. 16.Q0 Nieuws. 16.02 Programma voor de tieners 17 00 Nieuws. 17.02—13.00 Licht gevarieerd platenprogramma. (17.25 Aktualiteiten). De Rotterdamse cabaretier Peter Blanker, die vanavond in „Randfi guren" liedjes van George Brassens tegen overkuise taalwetten en de bur germoraal, maar hij is vierkant voor gevoel en liefde, schoonheid en integri teit." Over zichzelf praten doet hij weinig en ongaarne. Wie toch iets meer van zi.ln persoonllik leven wil weten moet het met luttele gegevens doen: Geor ges Brassens loopt nu tegen de 50. is de zoon van een metselaar uit het Zuidfranse Sète hij heeft zijn Pro vencaals accent nooit afgeleerd en woont in een achterafsteegje in Parijs, gedichten uit [opn.). vijf. RA: 9.00 Nieui 16.0: Televisie morgen Cp Beatrix' verjaardag Nationale radio- progrt Op Hilversum II gaat tussen p,.35 en 10.15 uur een programma „Nog vele jaren" bij wijze van ge'ukwens voor de jarige prinses de lucht in. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Op de avond van prinses Beatrix' verjaardag, maandag 31 januari a.s„ zal minister-president mr. J. M. L. Th. Cals voor radio en televisie de nationale actie „Be'zegel* hun vlocht" ten bate van het ICEM-vluchtelingenvervoer inleiden. Om 8 uur zal de minister de start van de verkoop der zevenmrilskaarten afkondigen in een 5-minutentoespraak via Ned. I (het journaal berint om 8.05 uur die avond) en voor de beide Hilversumse radiozenders, die hiermee hun nationaal programma beginnen. De radio zal er nog iets meer aan doen. Tussen half acht en acht uur gaan Henk van Stioriaan en Marga van Arnhem in het VARA-programma de luisteraars al op de actie attent maken en tussen 8 en 8.30 uur wordt deze uitzending onder de titel „Brengt hen naar veilige haven" over de twee zenders voortgezet met reportages over de eerste reacties uit het land. Om 9.40 meer nieuws daarover op Hil versum I. De NTS laat om 7.55 uur een kort filmpje over de noden op het gebied van vluchtelingenvervoer aan de rede van minister Cals. Verder zal deze avond mevrouw mr. J. M. Stof fels-van Haaf ten als presi dente van het uitvoerend comité van de Stichting Nationaal Huwelijksge schenk voor prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg, onder de ti tel „Voor het huis van de bruid" eei toesnraak van 5 minuten houden voor de NTS op Ned. 1 '8.55 uur), welke om 10.15 uur via Ned. 2 wordt her haald. TWEEZIJDIG Zoals te doen gebruikelijk zullen de radioprogramma's na 8.30 uur wel tionaal" blijven, maar twee kanten uitgaan: de luchtige en de meer ernsti ge Hilversum I biedt o.m. om 8.40 uur een concert door bet Ommeoorkest onder leiding van Henk Soruit. Om 9.45 uur 'reedt het Meester Trio 00 en om 10.10 uur volgt rechtstreekse aansluiting met de T.°'d*e Pieterskerk, voor een oecumenische dagsluiting j van studenten, onder de ♦'♦e,l ..De vluchtelingen herbergen" Het pro gramma besluit wat luchtiger, nl. met Van Altena is, dat hebt U T Dit wordt een soort ..Instuif", met schijnlijk al begrepen een groot be- wonderaar van het onversneden weiK van Brassens. Hij vertaalde vrijwel al zijn verzen. Een deel daarvan zult U vanavond, in deze vertaling, tijdens het programma kunnen horen. De lied jes worden gezegd of gezongen door Annelies Bouma, Arnold Geldermans en Peter Blanker. In Peter Blanker zult U de jonge Rotterdamse chansonnier, vooral be- Na de nieuwsberichten en een reeks; kend door ziin optreden in het „Roef- actualiteiten volgt om 11 uur nog een je'\ herkennen^ programma „Jarig zün met de harige" ÉHÉ 1 Dit wordt een soort „instuif", met n aantal rechtstreekse reportages uit het land. In de studio presenteert Ka rin Kraaykamo een show van muziek zan.r: behalve bekende orkesten en koren verwacht men tal van populaire vocalisten. In deze uitzending zal ook nog gele genheid ziin om het verloop van de actie te volgen. VVUU.U v„, J.I XT t. _-l_ omringd door een hele menagerie, want hij is gek op dieren. Jaren geleden schreef Brassens ook nog een roman, welke spoedig was uitverkocht en nimmer herdrukt werd, plus een toneelstuk, getiteld ,JDe minnaars schrijven op het water.. dat echter niet op talvoeren is. Ook over deze dingen zal vanavond in „Randfiguren" (Ned. 1, 9.15 uur) meer worden verteld. Heerlijk brommen Wie in de Kerstweek het NCRV-pro- gramma „Rendez-vous a Paris" heeft gezien, zal zich wel herinneren, dat Georges Brassens daarin optrad. Ook toen werd duidelijk gemaakt, dat deze poëet zich sterk verknocht voelt aan de vermaarde Franse kunstenaar-vage bond Frangois Villon, wiens gedichten hij. in zijn jonge jaren trachtte te imi teren, totdat hij een eigen stijl vond, welke hem grote roem bezorgde. Brassens heeft natuurlijk ook tegen standers, en die verwijten hem In de eerste plaats, dat hij niet kan zingen.; daad perikelen, waarbij ditmaal niet al „Kan hij ook niet", erkent Ernst van te veei bloed vloeide. Maar verwacht- Altena, „maar hij bromt heerlijk en te u ook telkens „Conny" te zien ver wat hij bromt is zo belangrijk". scj, jjnev I De KRO gaf intussen een heel inte- j ressante devionstratie van koperen 1 blaasinstrumenten, die wèl als goud Niet alles goud Het was niet alles goud wat er blonk in de televisieprogramma's gis teravond. Zo was het wel bijzonder in teressant om te zien hoe gesprekspart ners uit verschillende hoofdsteden in twee werelddelen elkaar „ontmoetten" via de satelliet Early Bird, maar wij kregen er slechts een twee dagen oude opname van. Hoewel journalisten uit Washington, Londen, Parijs, Bonn en Rome hardnekkig trachtten de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Dean Rusk iets nieuws te laten zeggen, gelukte dat niet werkelijk. Be halve zijn al vele malen afgelegde ver klaringen aangaande de Amerikaanse houding jegens Noord-Vietnam en de Vietcong vertelde Rusk dat de Ameri kaanse regering al vijf jaar bezig is, de Sowjetunie te betrekken in vredes onderhandelingen met Zuidoost-Azië. „Laten we niet vergeten dat we in een atoomtijd leven", zei de minister ver der nog. Europese journalisten verweefden herhaalde malen kun eigen landsbelan gen in de vragen. Zo informeerde Bonn of Amerika Duitse troepen voor Vietnam zou willen aanvaarden en of de VS ten bate udn deze oorlogsvoe ring de troepenmacht in West-Duits- land niet zullen verminderen. Op de eerste vraag bleef het antwoord vaag: „Er zijn al twaalf Nato-landen die ons op enigerlei wijze helpen, zij moeten zelf weten hoe. Wij zijn Duitsland heel dankbaar voor het gezonden hos pitaalschip". Op de tweede vraag liet Dean Rusk een geruststellend „neen" De Parijse bezorgdheid inzake kern wapens voor West-Duitsland beant woordde Rusk m$t de hèrhaalde verze kering dat de VS scherp gekant zijn tegen verspreiding van deze wapens: het is genoeg als de Nato ze heeft en Duitsland heeft er persoonlijk niet eens interesse voor. Door dit gesprek misten wij een deel van de Skymosters show van de AVROmaar dat bleek niet zo erg te zijn. We zagen en hoorden nog genoeg van het spektakel dat een wat kinder lijke alure vertoonde doordat de solis ten op allerlei vreemde obstakels wer den opgesteld en ten gevolge van ande re niet zo geslaagde grapjes. Er werd lustig gespeeld en gezongen, maar het nieuwe liedje van Gr eet je Kauffeld over James Bond, compleet met verto ning, was ronduit belachelijk. Melissaplaatste de kijkers (na een fijn stukje AVRO-propaganda door een taxichauffeur in gesprek met Elisabeth Mooy) midden in de mis- Hoelang is het geleden, dat het Ne derlandse volk verontrust en vergeefs protesteerde tegen de lange lijst van voorwaarden en bepalingen, die de banken aan hun geëerde clientèle oplegden? Dat was toen de hausse in fusies kwam. Het eindigde allemaal in een schou derophalen van de kleine man, die immers toch dat machtige bankwezen niet te lijf kon gaan. Voor de pessimisten was het weer eens het zoveelste bewijs, dat de hele groten het te zeggen hebben en de concurrentie, waar de klant dan van profiteert, van de baan is. Hoe hebben zij ongelijk gehad, die pessimisten. Kreeg ik vanmorgen niet een ge drukte brief van mijn bank (geda teerd december 1985!) met een welis waar ietwat gewrongen proza, maar ook met een verbazingwekkende me dedeling. De heren van de bank hebben ge merkt. dat de cliënten het helemaal niet leuk vinden wanneer elke hande ling enige kosten meebrengt. Daarom hebben de heren van de bank gezocht naar: „Een samenstel van condities dat beter is aangepast aan de aard relaties" (hè. komt de doorberekening van portokosten, zulks voor het eerst over 1966, te vervallen. Daar sta je toch wel van te kijken. In deze tijd opeens een brok service helemaal cadeau krijgen. Jarenlang moest het wat kosten en kan het voor niks. Daar ga je dan toch wel zitten peinzen. ;elaten. En het postkantoor het post kantoor. want ik kan alles rustig thuis afhandelen en langs een brieven- bus om de roze enveloppen in te brok service doen, kom je toch wel. Zou die bankbrief misschien het re- opeens sultaat zijn van al dat hoofdschudden van wijze postmannen achter loket- Ti over jes? Heel veel nieuwe girorekeningen, nu de stop op deze dienst is opgehe ven? Heel wat minder handelingen op de banken? Zouden de banken ontdekt hebben dat service toch wel een belangrijk stukje concurrentie inhoudt? De banken gaan dan ook nu maar meteen een stapje verder dan de giro dienst. De laatste geeft geen rente over de op de rekening staande gel den. De banken echter bieden nu: „Van 1 januari tot nader bericht over guldenstegceden in rekening-courant van binnenlandse particulieren een 1(4 pet. per maand over het En al peinzende ging de herinne ring terug naar het ogenblik, dat ik weer eens zoveel girobiljetten aan een postambtenaar overhandigde om laagste creditsaldo'van die maand mijn schulden betalende een rijker aftrek van 1000. mens te worden. Het kan Die postambtenaar schudde het wij- bankwaarts te gaan hè) En dat samenstel van condities is. dat er geen omzet resp. administratie provisie meer in rekening zal worden gebracht. Zelfs nog verder gaat men: „Even- hoofd en zei: „Wat een postzegels, waarom neemt u geen girorekening Overschrijvingen zijn portvrij en stor- aftrekken tingen op het eigen nummer ook." ook! Hij toverde formuliertjes te voor schijn, die ik rap invulde en na een goede tien dagen had ik een gironum mer en blauwe boekjes, alles fijn be drukt met naam en adres. Sindsdien heb ik de bank de bank heel andere zaak, die 1000. ziet u. die kunnen ze er bij mij toch nooit dan nog rente geven 101 verzoekplaten van jongelui die dezeker door het gehele land op met lied dag ook jarig zijn en even oud werdenjes van zichzelf en van Ernst van als de prinses. Altena. Hij heeft al twee platen ge- muziek uit films en musical*. Ned. I VPRO 7.05 uur (NTS) Franse les. 7.35 uur: sportrubriek. 8.20 uur rubriek „Wat bezielt u?" Vanavond: de houding van ge zonden tegenover geestelijk gestoorden. 8.50 uur optreden van Ray Ellington en zijn kwartet. 9.15 uur programma Randfiguren, gewijd aan de chansonnier Georges Brassens. 9.50 uur speelfilm „Versier de leegte". Ned. 2 NCRV 8.01 uur dieren kijken op de Koraaleilanden 8.20 uur aflevering van ,,'t Is zo bij de luchtmacht", komische film. 8.15 uur voortzetting van „Koningsgambiet", naar spelen van Shake speare 9.40 uur rubriek „Boeren, burgers en buitenlui" 10.05 uur ds. A. T. Besselaar sluit de dag. Er gingen in hun gelederen zulke gruwelijke ver halen rond over de terroristenbende, die rich in de bossen verscholen hield, dat ze, al waren ze met zijn drieën, voor geen goud buiten de paden zou den gaan. Bovendien was het hun ten strengste verboden, Het gedrag van de jongens was echter Op^ het i!*ü~70 verdacht, dat ze wel lont moesten ruiken. Ze ln~~ i" werden opeens erg opgewonden, grepen de jon gens hardhandig vast en de ene, die Feldwebel bleek te zijn en die nogal goed Hollands sprak, begon een strenge ondervraging. Hij droeg een platte pet, waar een paar felle blauwe ogen on deruit keken. Het haar bij zijn oren was tot de wortel gemillimeterd, zodat het witte vel erdoor schemerde. Een van de anderen raapte de fietsen op. De gevangenen werden met hun rug tegen de bosrand gedrukt. „Nah, Terroristen, was!" zei de Feldwebel sma lend. Intussen was de oudste van de jongens weer bij zijn positieven gekomen. Hij schudde heftig van ..Also geen terroristen? Wat doen jullie dan hier zo diep in de bossen?" „Houthakken." „Ach zo. houthakken, ik vraag me af waar dat hout dan is?" „We wilden net beginnen." „Die dennen, die hakken jullie?" Hij wees op de dunne stammetjes van het bos, waartegen ze steeds dichter aan gedrukt werden door de dwin gende handen der soldaten. „En die Hollander hakken bij voorkeur bij nacht en als er soldaten aan komen, gaan ze er vandoor, verliezen hun bijl... Waarom ging die kamei l er zo hard vandoor?" Hij schopte tegen de bijl, die op het pad was blijven liggen. De jongen, die er in zijn verschooierde kleren NCRV 7.35 uur Leger des Heilskwartier. 8.25 uur concert door het Gelders orkest en de pianist Jan Wijn. 9.30 uur het Concertgebouworkest speelt operafragmenten. 10.15 uur avondoverdenking. 10.40 uur pianorecital door Janny van Wering, werken van J. L en C. Ph. E. Bach. 11.15 uur nieuwe platen. 11 VARA (.10 uur jazzmuziek. 7.30 uur kunstrubriek. 8.05 uur meer Trammelant in Loeren aan de Hor. 9.15 uur stereofonische muziek: het Metropoleorkest speelt, Greetje Kauffeld en Don Lusher zingen. 9.45 uur voortzetting documentaires over Israël. 10.50 uur serieuze muziekrevue. niet erg indrukwekkend uitzag, stamelde met een groeiend verzet in zijn stem: „We mogen hier niet hakken eo we zijn al een paar keer achterna gezeten door de boswachter. Onze kameraad dacht zoker, dat het de boswach ter weer was en is er vandoor gegaan." „Je kunt heel goed liegen, zoals alle Hollander maar mij maak je niets wijs. Denk maar niet, dat hij' of jullie ontsnappen kunnen, er staat een wachtpost op iedere hoek van elk pad. Ik heb geen zin om jullie mee op sleeptouw te nemen." Hij keek op zijn horloge, kreeg opeens haast, wenkte de soldaten, greep de fiets en zei, terwijl hij zich op het zadel slingerde: „Lass nur gehen, wir müssen sofort zurück!" Voor de verbijsterde ogen van de jongens vlogen ze er vandoor, diep over hun stuur gebogen. Toen raakten de jongens in een verschrikkelijke opwinding. De oudste fluisterde met een door ze nuwen overslaande stem: „Die gaan versterking halen, vlakbij, we moeten weg." Hij rende een paar meter, bedacht zich plotseling en keerde te rug naar de ander, die verbijsterd was blijven staan. „Al die mensen in het Geheime Dorp. Ga mee! We moeten waarschuwen!" Ze vlogen achter elkaar de brandgang in, verga ten de bijl en het touw, vergaten de dennen, die. de ingang van het sluippad afsloten, weer op hun plaats te zetten, baanden zich !zo maar een weg door het dorre onderhout en gingen met onder drukt hees geschreeuw van hut tot hut, van vak tot vak: „De Duitsers!.... Vlucht.... vlucht.... vlucht.™! vlucht!. De paniek, die ze ontketenden, was verschrikke lijk om aan te zien. De discipline had de mensen geleerd geen lawaai te maken en ook nu in hoog ste nood hielden ze zich daaraan. De vrouwen huilden met krampachtig verwrongen monden en gingen, de handen omhooggestoken, radeloos heen ep weer. De kinderen verborgen zich in de rokken der moeders om hun angstkreten te smoren. De mannen groepten samen, enkele seconden maar, spraken opgewonden, liepen de jongens na, die al lang weer verder waren gegaan. Er was er niet een, die het bericht voor loos alarm aanzag, daar voor was de angst en de verwarring van de jon- gens te echt en te groot geweest. De vaart kreeg hen te pakken, ze rukten vrouw en kinderen naar zich toe en begonnen ze voort te-' drijven, de sluip- m. zich uitdreef met de striemende gesel van z'n paden af in een radeloze halve draf. Het leek of een razend snelle bosbrand alles wat leefe voor zich uitdreef met de striemende gesel va nz'n vuur. Iedereen was alleen als een schaduw verdwe nen, de gezinnen volgden, de ouderen kwaman' achteraan. Wie nog haastig wat had weten mee te nemen, moest het in de worsteling door het hout achterlaten. Het bos slokte alles op. het knetterde en kraakte overal van vluchtende voeten, die over de dorre takken gingen. Toen de bezinning terug kwam werd het stiller. Het gefluisterde comman do verspreidde zich: dekking zoeken ver moge lijk van het kamp en de nacht afwachten. (Wordi volffri)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9