Ik betaal luistergeld als die narigheid voorbij is Hagenaar heeft al vijf jaar (over)last van zendamateur Hobbyist: Hij is een querulant Getergde ambtenaar Strijd op leven en dood Van clen Berg leed tweemaal een nederlaag Treinverkeer over Vinkbrugg was vanmorgen gestremd Gisteren dubbel succes voor Kangeroes teams SCHEPEND J Boeing verloor neuswiel Sterke LP van Boy's Big Band NIFTTWF. r.EIDSE COURANT 6 DINSDAG 23 JANUARI 1 K.N.S.B. verbood wielrenner te schaatsen Gerben Karstens kwaad over startverbod LEIDEN Wielrenner Gerben Kars tens, die enkele jaren geleden ook een vashte plaats had in de kernploeg van de KNSB, is kwaad omdat de schaatsbond heem een startverbod voor schaatswed strijden heeft opgelegd. De Leidenaar. die in de winter, wan neer hij de fiets bijna niet aankijkt, nog graag schaatst, heeft het startverbod ge kregen, omdat hij als wielrenner zijn brood verdient. Het merkwaardige is echter, dat de KNSB eerst het schaatspaspoort van Karstens heeft verlengd. Het startver bod is gekomen, nadat Karstens samen met Chris Meeuwisse een tweetal kop pelwedstrijden in de jongste ijsperiode had gewonnen. In een brief aan het be stuur van de KNSB heeft Karsens nu ge protesteerd tegen de maatregel. „Het is erg, wanneer men je op deze manier de mogelijkheid ontneemt om sport te beoefenen. Natuurlijk kun je ook gewoon baantjes gaan trekken, maar dat zijn wij ontwend. Bovendien maakte ik nog propaganda voor de schaatssport ook want de mensen vindien het maar wat leuk om de wielrenner Karstens op de schaats te zien" aldus de verontwaardigde oud-9chaatscrack. ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN. H januari Kand. ex. soclo- i Oostrum (Den Haag), mej R T M Pasman (Heemstede), mej. N Y Stammeijer (Haar (Den Haag). m): kand. ex. psychologie: mej. E M Feld- brugge (Den Haag). W J E E van Waas- bergen (Den Haag): doet. ex. psychologie: P J M Rombouts (Geldrop: kand. ex. Chi nees en Japanse taal- en letterkunde: mej. M L TJoa. cum laude (Amsterdam): doet. ex. farmacie: C G Opwljrda (Lelden). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Na bijna vijf jaar heeft het geduld van de Sociale Dienst ambtenaar Piet v. d. Abeelen (Perenstraat 190) een flinke deuk gekregen. Toch zegt hij vastberaden: „Het wordt een strijd op leven en dood, al moet het nog jaren duren!" Sinds augustus '61 heeft de 42-jarige Hagenaar (over) last van een zend amateur. die schuin aan de overkant, in de Appelstraait 137, woonit, meet dan honderd meter van zijn huis. Ais de 41-jarige vertegenwoordiger in ver pakkingsmateriaal C. J. Beekman (sinds zijn twaalfde jaar verwoed radiohobbyist) in de lucht is. hoort de heer v. d. Abeelen diens stem door de luidsprekers van zijn televisietoestel, radio en bandrecorder. „Laag frequent detectie" noemen tech nici het verschijnsel. Zij kennen de oor zaak, maar zij zijn er tot nu toe ondanks al hun pogingen niet in geslaagd, de ap paratuur van de ambtenaar te ontstoren. Philips heeft het televisietoestel en de bandrecorder een dag lang onderzocht. Het resultaat was nihil. De heer v. d. Abeelen heeft daarna een tv-toestel van ander merk gekocht, met dit apparaat heeft hij geen last van de storing. Bij elkaar heeft hij een kleine duizend gul den uitgegeven aan nieuwe (draagbare) radio's en een nieuwe bandrecorder. Het weggegooid geld. Als de ambtenaar i radioprogramma of een versje, dat zijn oudste zoon op school heeft geleerd, op de band wil opnemen, maakt hij een kans. dat de stem van de zend amateur er tussendoor komt De heer v. d. Abeelen heeft tientallen brieven geschreven naar instanties, die hem mogelijk kunnen helpen. Ambtena- i van de Radio Controledienst (RCD) technici van Philips zijn een paar keer bij hem thuis geweest en hebben ook in de woning van de heer Beekman een onderzoek ingesteld. Maar tot nu toe heb ben hun bemoeiingen niets uitgericht. Hoogovenschaak: BEVERWIJK In bet Hoogovenschaak toernooi werden gis teren de afgebroken partijen uitgespeeld. Van den Berg ver loor twee partijen; i de party uit de ne gende ronde tegen Bliek gaf hij zonder verder te spelen ge wonnen, waarna ook de party tegen C'zer- niak verloren ging. Zweed Hedlund in Davos na botsing ernstig gewond DAVOS Heike Hedlund, de 23-jarige Zweedse schaatsenrijder is gisteren tij dens een training voor de grote inter nationale wedstrijden, döe woensdag en donderdag in Davos worden gehouden, vry ernstig gewond geraakt. Hedluivi kwam in valle vaart in botsing fnet een mechanische baaanveger De Zweed werd met een gebroken arm, een hersenschud ding e>n schaafwonden in bewusteloze toestand naar een ziekenhuis vervoerd. Enkele uren na zij<n aankomst was Hed- lund nog steeds niet bij bewustzijn ge komen. Men weigerde in het ziekenhuis elk commentaar op de toestand va gewonde rijder te geven. De resultaten waren: Grootmeestergroep: Uit de negende ronde: Bilek (Hong.l Van den Berg (Ned.) 10 zonder ver der te spelen; Nei (USSR)Bobotsof (Buig) 1—0. Uit de tiende ronde: Van den Berg (Ned)Czerniak (1st.) 0—1. De stand na tien ronden: 1 Poloega- jewski 84; 2 Bilek 74; 3—4 Ivkof en Szabo 7; 5—7 Czerniak. Filip en Nei 5; won moeizaam in strijd om FA-cup LONDEN West Ham United, houder van de Europa-cup voor bekerwinnaars, heeft mandagavond de vierde ronde van het toernooi om de Engelse FA-cup bereikt. De Londe- 811 Van den Berg. Donner. Langeweg naren klopten in een „re-playde en Van Scheltinga 44; 12—13 Damjano- derde divisieclub Oldham Athletic West Ham United Verbolgen De ambtenaar, wiens hobby het is. met bandopnamen te experimenteren, is bly- sehrijven en telefoneren. Verbolgen zegt hij: „Het resultaat is, dat ik nu word behandeld als de man, die last veroor zaakt. Ambtenaren van de RCD hebben verteld, dat zij de apparatuur hebben m'n spullen te ontstoren, maar ze doen het niet. Ze zeggen, dat ze niet eens de bevoegdheid hebben om de knop van »n radio om te draaien". Hü laat opnamen horen, die door de stem van de zendamateur zqn verknoeid. De heer v. d. Abeelen heeft ze afgedraaid man, die hy nu als zün plaats geest beschouwt: „Hy wist niet wat hy hoorde Verleden jaar zomer beloofde de heer Beekman, aldus de ambtenaar, dat hij voortaan met klein vermogen zou zenden. Slechts een paar dagen per jaar zou hij de volle capaciteit van, zijn apparatuur gebruiken, als de atmosferische omstan digheden gunstig waren voor een ver bereik. Hu zou dat dan de heer v. d. Abeelen tevoren laten weten. De ambte- „Daar is niets van gekomen Van lieverlee is hij weer met zijn grote zen der gaan werken. Hele zondagen en avon den lang is hij bezig". Dit betekent, dat de heer v. d. Abeelen dan geen bandop namen kan maken, geen platen kan draai- <de pick up wordt door de bandre corder versterkt) en de radio niet ka» aanzetten. Aan het lijntje Voor de ambtenaar is de maat nu vol. „De RCD houdt me nu al jarenlang aan het lyntje door te zeggen, dat de zaak in onderzoek is. Ik vind. dat er maar 's wat moet gebeuren. Daarom heb ik schrifte lijk laten weten, dat ik pas weer luister geld ga betalen, als die narigheid achtar de rug is". Mevrouw v. d. Abeelen weet. dat er ïg meer mensen in de buurt storing heb ben. als de zendamateur in de lucht is. Een buurman heeft ook al eens by de heer Beekman geklaagd en in de zaak onder het huis van de zendamateur heeft men er last van. als er tv-toestellen wor den gedemonstreerd. „Veel mensen hier in de buurt hebben nog oudere typen radio's", vertelt de ambtenaar. „Die toestellen zyn ongevoe lig. Mensen, die wel storing hebben, kla gen niet, omdat ze denken, dat het toch niet helpt. Die man heeft immers 'n ver gunning, zeggen ze dan". De heer v. d. Abeelen kan die lakse houding niet vee kroppen, temeer daar hy best een paar medestanders kan gebruiken. Querulant Zendamateur Beekman aarzelt eerst om over zijn koude oorlog met de amb tenaar te praten. Dan slaat hij over de andere kant. Hij maakt de heer Abeelen voor een querulant uit, die pro beert hem (de zendamateur) een zend- verbod opgelegd te krijgen. „De hele zaak is een obsessie voor hem gewor den. Hij voelt zich op de een of andere manier tekort gedaan. Het gaat hem niet meer om de knikkers, maar om het spel Als hij ziet, dat er licht in deze kamer brandt, gaat hij met zijn bandrecorder werken, omdat hij dan vermoedt, dat ik aan het zenden ben". De vertegenwoordiger vindt de klach ten van de ambtenaar niet bijzonder. Vol gens hem heeft niemand in de buurt, behalve de radiohandelaar, last van zijn hobby. „Als de heer v. d Abeelen wil klagen, moet hij dat bij de betreffende instanties doen. Als hij maar weet, dat ik hem niet voor m'n plezier dwars zit. De fout is in zijn gevoelige apparatuur. De storing kan gemakkelijk verholpen worden. Ik heb hem aangeboden dat ta doen. maar hij wil er niet van weten" Naast zün zender staat een bandrecor der „Ik heb dat ding zelf ontstoord. Daarna heb ik nooit meer iets van sto ring gemerkt". De heer Beekman meent, dat klachten als die van de ambtenaar kunnen worden voorkomen, als de fabri kant twee kwartjes meer spendeert aan de toestellen! Voorkomend Overigens vindt de zendamateur, dat hij de heer v. d. Abeelen in de afgelopen jaren voorkomend tegemoet is getreden. „Soms ben ik weken niet in de lucht en 's avonds zend ik uitsluitend na de televisie. Als ik keihard wil zijn, heb ik niets met hem te maken, want de wet spreekt niet over bandrecorders De klacht van de heer Abeelen komt meer voor. Hij had er vier jaar geleden al kun nen zijn. Doorgaans worden dergeliike kwesties tussen zendamateurs en om wonende op plezierige wijze opgelost. Eén keer is de buurman van de heer v. d. Abeelen komen klagen, maar hij was kennelijk opgestook. Aan mijn zendappa ratuur zitten geen gebreken De PTT heeft de zender tweemaal gekeurd. Alles was in orde! De RCD onthoudt zich van alle com mentaar. Een woordvoerder zei: „De heer v. d. Abeelen heeft een brief naar de minister geschreven. Om niet vooruit te lopen op het antwoord van de bewinds man zeggen wy niets". Intussen heeft het conflict zendama teur Beekman én ambtenaar v. d. Abee len op de zenuwen gewerkt. Beekman (nijdig): „Als hij mij aan sprakelijk stelt, moet hij maar 'n rechts zaak tegen mij beginnen". V. d. Abeelen (driftig): ,£r zijn mo menten, dat ik hem kan aanvliegen dat ik 'n steen door zijn ruit kan gooi- Wang Chin Yu nog bij schaatstop HARBIN De Chinees Wang Chin Yu heeft in Harbin (N.O. China) tijdens de landenwedstrijd ChinaJapan bewezen nog steeds bij de schaatstop te behoren. Vorig jaar bereikte hij in de strijd om het wereldkampioenschap in Oslo de elfde plaats De Chinese kampioen legde in Harbin met 186.263 pnt. beslag op de eerste plaats. Zijn tijden op de vier afstanden waren: 500 m: 43,4. 1500 m.: 2.12,4., 5000 m.: 8.04,3., 10.000 m. 16.46.0. Ruim een uur lang is het voor het stationsgebouw in Leiden vanmorgen een geweldige drukte geweest. Honderden mensen maakten noodgedwongen gebruik van de NZH-bussen, die de spoorwegen inlegden omdat de lijn Den Haag-Leiden was gestremd. ïke LEIDEN Vanmorgen omstreeks half negen geraakte het beveiligktt systeem van de Vink brug defect zodat er tijdelijk geen treinen ov«Se brug konden rijden. Bussen namen de taak van de treinen over ti^ Leiden en Den Haag maar aangezien het nog spitsuur was, ontstondejor de stations in Leiden en Den Haag al gauw grote filese wachtende m gers. Om kwart voor tien was het euvel verholpen en kon het t reinvests worden hevat. 11 e Overgangsklasse volleybal LEIDEN In de gisteravond ge speelde thuiswedstrijden trokken zowel de Kangeroes-dames als het reserve-herenteam aan het langste eind. Voor de dames werd het een 3-1 zege op het Hilversumse GVC, waarna de heren het Haarlemse Alliance '22 royaal met 3-0 ver sloegen. Met Biencke Schutte op de plaats van Franny v. d. Horst trad Kangeroes aan tegen GVC. Deze wijziging in de opstel ling had geen nadelige gevolgen voor de Leidse dames. Met 159 bleef Kangeroes gemakkelijk de baas over GVC. Ook in de tweede set behield Kange roes het initiatief. GVC kwam later nog wel terug, maar moest zich ten slotte ook met 159 gewonnen geven. GVC zette in de derde set alles op de aanval en wist de achterstand in te lo pen: 1110. Men kon niet voorkomen dat GVC deze set met 1115 won. De voluit draaiende Kangeroes-aanval sloeg steeds raak en door een 158 set zege werd het een 31 overwinning v Kangeroes. Kangeroes-Alliance '22 De verrassend goed spelende Kange- hebben door een ruime 3 0 zege op Alliance '22 een goede stap om hoog gedaan. Onze stadgenoten overspeel, den hun tegenstandsters in de eerste twee sets volkomen. Door setzeges van 155 152 nam Kangeroes 2 een 20 voor sprong. De hierna volkomen uit balans ge raakte Haarlemmers probeerden nog wel terug te komen, maar Kange roes 2 bleef het heft in handen hou den en door een 15-10 setzege trok ken de Leidenaars de 3-0 zege tot zich. Bei Politie in IJmuidÊ wil inlichtingen orft In aanvaring VI. 15? E IJMUIDEN De politie van IjVo den heeft via Interpol een veflht gericht tot de Deense antoriteiteifbb inlichtingen over de aanvaring vajn Vlaardingse treiler VL 153. Het i v hoor van de bemanningsleden lhe< geen enkel resultaat opgeleverd. >de De politie in IJmuiden wil graag de resultaten van het onder in Denemarken weten. Het gaat er bij vooral om op grond waarvan -ï in Denemarken meent dat het de J 153 en geen ander schip moet zijn weest die bij de aanvaring was trokken. Eerste lijst ADONIS 28 Kingston REILEN EN ZEILElf NEW YORK Een Boemg-707 met 113 passagiers aan boord heeft gisteren tij- dens de landing op het Kennedy-vlieg- veld een neuswiel verloren. De inzitten den kwamen met de schrik vrij. Geen berechtingen op 10 maart DEN HAAG Omdat 10 maart, de huwelijksdatum van prinses Beatrix, wordt beschouwd als een algemeen er kende feestdag, wordt deze datum ook niet meegeteld in de berekening van de termijnen van wetten en algemene maat. regelen van bestuur. Gerechten en over heidsdiensten zullen 10 maart gesloten zijn. vic en Kuijpers 4; 14 Bobotsov 34; 15 Bachtair 3: 16 Lehmann 24. Meestergroep: Uit de eerste ronde: Ree (Ned.)— Gbi- tescu (Roem.) 44. Uit de vijfde ronde: Ree (Ned.)— Ostojovic (J. SI.) 4—4: Jongsma (Ned.) Kramer (Ned.) 44. Stand na zes ronden: 12 Ghitescu en Westerinen 44: 3—4 Ostojic en Ree 4; 56 Gaprindasvili en Smederevac 34; 7 Kramer 3: 8 Jongsma 24; 9 Waltemathe 2; 10—12 Beni. Gereben en Sandor 14 Dames groep: Uit de vijfde ronde: K. Jovanovic (J. SI.) Chaudc de Silans (Fr.) 4—4; Timmer (Ned.)Radzikowska (Polen) 0—1. De stand na zes ronden: 1 Nicolau 5; 2—3 K. Jovanovic, Karakas4: 48 Chau dc do Silans. Radzikowska en Vreeken 34; 7—9 Litmanowicz. Malypetrova moeizaam met 21. De eerste ont moeting tussen beide clubs, zaterdag gespeeld, leverde een 22 gelijk spel op. Oldham, in de competitie laag ge klasseerd. zorgde opnieuw voor een verrassing door in de 3e min de leiding te nemen. Na 20 min. maakte Geoff Hurst gelijk. Peter Brabrook scoorde met een gerichte kopbal 20 min. voor het einde het winnende doelpunt. West Ham United ontmoet in de vierde ronde op eigen terrein Blackburn Rovers. Manchester City. leider van de tweede divisie, versloeg Blackpool, dat in de hoogste afdeling uitkomt, met 31. De ploeg uit Manchester krijgt de winnaar van de wedstrijd Grimsby TownPorts mouth als tegenstander. De ontmoeting Huddersfield Town Hartlepools. die zaterdag in verband met het slechte weer werd afgelast, leverde een 31 zege voor Huddersfield H1 een stevige warming-up waarin de jazzkwaliteiten van Nina volledig tot hun recht komen. Direct daarop volgt als scherp contrast Blues for Porgy, gevoelig vertolkte ballad. Medium ET is er dan eindelijk van geko- geen gepluk in de ruimte. Hij kiest n: Boy Edgars Big Band heeft zorgvuldig zijn noten, er is van te- een plaat gemaakt, uitgebracht door voren goed op gestudeerd. Van der Artone, „Now is the time" is de titel Capellen is een bassist, die met zijn en hij is in één woord af. Men raakt eerlijke opvattingen beslist meer aan- al direct geboeid bij het titelstuk. Na dacht verdient. Hij overklaste zelfs swingend wordt You'd be so nice to come home van Cole Porter gespeeld. Na een instrumentaal begin zingt Nina het nummer als het ware op naar een climax. Flo me la is een op Afrika geïnspireerd nummer, waar bij Nina Simone zingt op het ritme van bongo's. Hieruit spreekt een enthousiasme dat de hele plaat ken merkt. De stimulerende aanwezigheid van jazz-publiek is hieraan niet vreemd. Dit laatste is een verschil met de opname gemaakt in Town Hall in New York. Er zitten uiteraard jazz-liefheb- bers onder het publiek maar ook ve len die naar een zangeres komen luis teren. Daarom wat minder de plotse linge blues-explosie van Newport. Maar dat geeft de gelegenheid Nina eens op een andere manier te beluis teren. Op deze LP zingt zij enkele ballades zoals Black is the colour of my true love's hair, You can have him van Irving Berlin en Summertime van Gershwin. Deze nummers, die vaak minder met jazz te maken hebben, worden door Nina Simone in haar eigen harde stijl vertolkt. Op deze LP aantal uithalen van het orkest Jacques Schols in een gezamenlijk 4 wordt het thema ingezet. De sax-groep om 4 in Competitive Challenge, geeft zijn visitekaartje af met drie De stersolist op de LP is ongetwij- rake solo's. Een verrassend felle Her- feld alt-saxofonist Piet Noordijk, Met man Schoonderwalt, Theo Loevendie zijn felle dynamiek en sterke frase- op sopraan-sax en een heerlijke „op- ring laat hij nog eens duidelijk blli- warmer" van Piet Noordijk, die zijn solo als een thermometer naar een climax blaast. Het orkest sluit als een bus. Men voelt elkaar aan. men weet wat men aan elkaar heeft. Als we bovendien bedenken onder welke moeilijke om standigheden de opnamen zijn ge maakt bassist Jacques Schols zat ingebouwd in een soort kiosk, pianist Cees Slinger moest vanachter een scherm maar zien hoe hij het klaar speelde, de LP werd grotendeels in een nacht opgenomen dan moeten jeden, hij de prijs voor de Ne derlandse jazz kreeg. „Now is the time" is een LP van internationale klasse. De veelzijdig heid, de goede arrangementen en de sterke soli maken dat de plaat toet sing met opnamen van buitenlandse orkesten met glans doorstaat. wij onze pet afnemen voor de musici en Boy Edgar. Alle arragementen zijn van Edgar behalve die in het nummer Return, dat een compositie is van Theo Loc- vendie. De nummers zijn stuk voor stuk veelzijdig. Er worden verschil lende ritmen toegepast zoals in Com petitive Challenge goede free-solo pix heeft 2 LP's van Nina Simone uit gegeven tegen een gereduceerde prijs. Het zijn opnamen van enkele jaren ge- „Nina Simone at Town Hall", (opgenomen in 1959) en „Nina Via naold en plaat Simone at Newport" (opgenomen in 1960). Het zijn twee verschillende platen, drummer Jotomy De eprrame irr Newport b (eUer. Hier bedoeld is verschil in stijl. "i>eelt ziJ twee instrumentele r bet 5/e „Nina Simone at Town Hall" is statiger. In twee nummers speelt bassist omgeving via Dick van der Capellen mee. In Soli- beide platen wordt Nina begeleid door tude speelt hij een free-solo. Na enig een trio. luisteren weet Dick van der Capellen Trouble in mind is een felle blues toch bewondering voor zijn stijl van waarmee de LP van het Newport spelen af te dwingen. Het is beslist jazz-festival wordt geopend. Het is In Under the lowest breidt zij de harde blues-zangeres voort °P het thema °P een wijze die imone at Town aan de barbaarse stijl van Monk doet afgestemd op de denken. Het geheel swingt als een concertzaal. Op Mn- Het verschil in plaats van op treden is goed merkbaar in Return Home waarin de Afrikaanse sfeer lang niet zo sterk spreekt als op de LP ge maakt in Newport. Tom Blom

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 6