Nieuwe leidse Courant frankrijk wil met Marokko breken Boeing stort neer op Mont Blanc respannen verhouding na affaire-Barka Supermarkt verkoopt brood voor 49 cent Intensieve speurtocht naar vermiste bom bmputer stuurt ook u een dwangbevel Gezin ontsnapt uit brandend huis Bij AKU: geen spoedig overleg Leidse jongen overleed na dramatische redding Brand bij Leger des Heils in Amsterdam Soekarno stelt beslissing uit Spelletje kost huzaar het leveu Ballonnetjes ontploft: zestig gewonden Maandag 24 januari 1966. 46?te jaargang K».ur: f. DIEMER >rg|fdf«d«cf^»r. Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAl DAGBLAD „SUntoartich m ghabUva* miin fcert in toghantpoal K* Kantoren Leiden Steenstraat 37 ger ABAT/PARIJS De affaire-Ben Barka heeft geleid tot een gespan verhouding tussen Frankrijk en Marokko. De koning van dit land is mtwaardigd over het tegen een van zijn ministers uitgevaardigde nse arrestatiebevel. Generaal de Gaulle heeft zjjn ambassadeur uit Ra- teruggeroepen en overweegt verbreking va'n de diplomatieke betrek- ten met Marokko. et arrestatiebevel tegen minis- (generaal) Oufkir heeft in Ma- ko grote beroering gewekt. Ko- Tg Hassan verklaarde, dat de be- lichfildigingen tegen Oufkir en twee perjere vooraanstaande Marokkanen on1h bij hem noch bij het volk weer- nk hebben gevonden. Hij bestem de de Franse stap als een „ma- iuvre" die volkomen in strijd zou i met het tussen beide landen be ende verdrag. Dit bepaalt, dat hun lerdanen niet zullen worden uit- everd. frankrijk stelt daar tegenover, dat Igens het verdrag onder bepaalde istandigheden wel uitlevering kan rden geëist. Bovendien heeft Parijs Cs niet-officiële weg maatregelen Fraagd tegen Oufkir c s. Marokko 'daar niet op ingegaan. Dit land (ent dat Frankrijk verbitterd is Ir de toenemende invloed van de r. Staten in een vroeger Frans kolo- pl gebied. tl Ahram, een Egyptisch blad, juicht Franse stap toe. Het zegt dat Ben rka door zijn strijd verhonden is met hoogste menselijke waarden van vrij- id en vooruitgang in Afrika. Azië en [jns-Amerika. Gereformeerden eenzelfde bun del als Hervormden pagina Kernmerk Rijksweg 4 wordt eindelijk snel weg Wegwijzer op paoina 7 wKu Klux Klan pag. 5 Jo van Ammers-Küller en<f°verleden pagina °^Sport: Schaatsen, ^schaken, volleybal, enz. pagina's 8, 9,11 Zoals men weet werd Ben Barka, lei der van de (verboden) oppositie in Ma rokko, meer dood dan levend uit Parys naar Marokko ontvoerd. Oufkir zou de leiding hebben gehad by deze ontvoe ring. Franse politie-autoriteiten verleen den medewerking. Generaal Oufkir is de sterke man achter de troon van koning Hassan. De lange donikerogrge Berber uit de Atlas- berden ziet er eerder uit als een door de zon gebruinde filmster dan als een militair, die naar macht hongert. Wan neer hij zijn enorme zonnebril afzet lijkt hij op de Franse acteur Robert Hossein. Hij beweert slechts zijn jonge Koning te willen dienen, wiens vriend schap hij al meer dan tien jaar geniet. Er znjn maar weinig mannen in Afrika, die de communisten meer haten dan deze vroegere officier vai do's, die beweert m te hebben gekregen in de tweede wereldoorlog, dan de Gaul le zelf. Zolang Oufkir in Marokko wat Ie Franse comma n- r onderscheidingen r zijn verdiensten te vertellen heeft, zal dit land in het Westerse kamp blijven. Oufkir werd 41 jaar geleden als zoon van een welgestelde feodale grootgrond bezitter geboren op de zuidelijke uitlo pers van het Atlasgebergte, die op de Sahara Uitzien. Hij kreeg zijn opvoeding op een dure Franse school in Marokko en studeerde aan de Franse militaire academie te Meknes. Hij vocht in Italië en in Indo-China. Zijn vijanden beschou wen hem als een meedogenloze houw degen. Volgens zijn vrienden is hij het slacht offers van een complot van linkse samen zweerders. HOORN Een supermarkt in Hoorn heeft de broodoorlog verklaard aan en kele plaatselijke bakkers, die de prijs van in de winkel afgehaald brood hebben verlaagd tot 55 cent. De supermarkt biedt nu brood aan voor 49 cent De normale winkelprijs is 62 cent, de prijs voor be zorgd brood 65 cent Het gewijzigde wetsontwerp lot op heffing van de gemeente Weesperkarspel dat nu aan de Eerste Kamer is voorge legd is in Ouder-Amstel goed ontvangen. Zeer zwakke sporen van radio-activiteit ALMEIRA (SPANJE) Het zoe ken naar de kernbom en ander geheim materiaal, vermist nadat een Ameri kaanse bommenwerper neerstortte wordt voortgezet en uitgebreid tot een strook langs de Middellandse Zee buiten het afgezette gebied, waar het grootste gedeelte van de wrakstukken is gevonden. Inmiddels hebben medici de mensen onderzocht die wrakstukken in handen hebben gehad en gemeld, dat „zeer, zeer zwakke sporen van radio-activiteit, die van geen betekenis worden geacht" zijn aangetroffen in de urine van ongeveer 15 Spaanse politie-ambtenaren. Zij heb ben opdracht gekregen al hun kleding te wassen en zo lang mogeiyk in de zon te laten drogen, waarna zij voor een verder onderzoek moeten terugkomen. Een officiële Spaanse woordvoerder heeft ontkend, dat te Cueva de Alman- zora, een van de drie gehuchten ten noordoosten van Almeira die het meest rechtstreeks betrokken waren bij de iutomatisering bij 1' belastingdienst APELDOORN De rijksbelasting- tnst zal alle gegevens voortaan in ji computer verwerken. De machine n de betalingen administreren, de onder 't werk a?n^n niet duur we/ heerlijk iVeersverwachting Plaatselijk mist De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met plaat- lijk enige regen, voornamelijk in het Iden van het land, en op verschillende latsen mist. Meest matige wind tussen' ld en oost. In het noorden van het Od temperaturen om het vriespunt, el- <rs temperaturen enkele graden boven li. (Opgemaakt om 11.15 uur). waarschuwingen verzenden en de dwangbevelen gereed maken. Een ge ruststelling is, dat men de machine er nog niet op uit stuurt om beslag te leg gen op goederen van iemand, die niet betaalt. Staatssecretaris van financiën, dr. W. L. G. S. Hoefnagels' deelde dit vanmid dag mee bij de officiële opening van het nieuwe gebouw voor het rekencentrum van de belastingdienst in Apeldoorn. Zoals bekend bestaan er reeds plannen motorrijtuigenbelasting geheel te automa- De staatssecretaris toonde aan. dat de automatisering noodzakelijk is: ..anders zou het ambtelijk apparaat wel een zeer grote omvang krijgen. De uitvoering van sommige wetten wordt nu eenmaal zo in gewikkeld. dat alleen een computer een rendabele aanpak mogelijk maakt''. Met de automatisering hoopt men te be reiken. dat het ambtelijk apparaat de eerste vier a vijf jaar niet behoeft te worden uitgebreid. Verder zal het huis vestingsprobleem van de belastingdienst minder nijpend worden. Het 400 ton metende Nederlandse vrachtschip Volente is gisteren vlotge- komen na elf dagen aan de grond 'e hebben gezeten in de monding van de rivier'de Tweed, nabij Berwick. ramp, een anti-Amerikaanse betoging heeft plaatsgehad. De belangstelling dit gebied voor het gebeurde schijnt te verminderen," jafge^ien van enige onge rustheid over de aanwezigheid vai nog niet gevonden kernbom. 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.88. p.m. 3.75, p.kw. 11.30 - Klachtendienst bezorging V8.00-19.00 Zestig mensen geëvacueerd Aan boord 117 passagiers GENèVE Een Boeing 707 van de Air India is vanmorgen bij de landingsmanoeuvre op de Franse helling van de Mont Blanc neerge stort. Het toestel had 117 passagiers en bemanningsleden aan boord. Over het aantal doden tast men in het duister. Het wrak is slechts waarge nomen. maar nog niet bereikt. De rap gebeurde vanmorgen om twee minuten over acht. Op dat moment werd het radio-contact met de verkeers toren van het vliegveld van Genève verbroken, He^ Vlieöfaig wg* op weg tTMriBeiroe"^ tfïa Geneve en "tonden naar New York. Hoe de ramp is gebeurd is onbekend. ARNHEM Door zich aan langs elkaar geknoopte lakens van de bovenverdie ping naar beneden te laten zakken is het echtpaar Bokkes en hun vijf kinderen in de nacht van zaterdag op zondag ontsnapt uit een brandend huis in Arnhem. Alleen de pyama's die zij aan hadden, konden zij redden. De schade aan de woning wordt op een ton geschat. De kruide nierswinkel onder het huis bleef ge spaard. Oorzaak van de brand was de gaskachel. Zaterdag was de Koningin o getuige van dschitterende presta ties van onze topschaatsenr\jders Ard Schenk en Cees Verkerk bij de Europese kampioenschappen. Haar aanwezigheid werd door het enthou siaste publiek zeer op prijs gesteld. (Meer over de Europese titelstrijd schaatsen op pagina 8). Mohammedanen Id'ul Fitr DEN HAAG Naar schatting twee duizend personen, onder wie de am bassadeur van Pakistan, mr Quadra- tullah Shahb en vele Turkse, Marok kaanse en Jordaanse arbeiders, heb ben zondag het einde van dc Moham medaanse vastenmaand, het Id'Ul Fitr. gevierd. Het stond aanvankelijk nog niet vast dat de Boeing was verongelukt. Een Italiaans militair vliegtuig ontdekte later op de morgen een donkere plek op de wand van de Mont Blanc. Of dit het wrak van de Boeing was viel moeilijk te ontdekken omdat de berg in dichte wolken was ge huld. Een Italiaanse bergbeklimmer vond op de berg verbrande poststukken met Indische en Aziatische poststempels. Een wrak zag hij niet. Het Italiaanse reddingscentrum in Linate bij Milaan deelde later mee, dat het toestel op de Mont Blanc was waargenomen op Frans grondgebied. Reddingsploegen uit Italië, Frankrijk en Zwitserland zijn onderweg. Vlieg tuigen en helikopters speuren de wand van de Mont Blanc af. Het was het tweede toestel dat de Air India verloor op de Mont Blanc. In 1950 verongelukte daar een Constellation. Het Nederlandse schip Gaasterland (4375 brt) heeft zaterdag in de Britse Humber de bemanning gered van de 499 ton metende Duitse Birgit Müller. Dit schip is na aanvaring met een nog onbekend Nederlands schip gezonken. De loods wordt vermist Jongetje door ijs gezakt - vriendje kon hem niet redden WINSCHOTEN De vijfjarige Sibolt Wiersma uit Winschoten is gistermiddag op de vijver van het stadspark in zijn woonplaats door het ijs gezakt en ver dronken. Het jongetje was met een vriendje op het ijs van de eendenvijver in dit nog in aanleg zijnde park. Zijn vriendje, de vijfjarige Arie B.. kon de jongen niet uit het water halen. Hij is toen naar huis gelopen om het gebeurde •ertellen. Zodoende kon pas veel later andere zijde hulp geboden worden. De politie heeft, in samenwerking met de brandweer, het stoffelijk overschot uit het •ater gehaald. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg zijn niet erg onder de indruk van de grote schare persfotografen in Gstaad, w> zij hun wintersportvakantie doorbrengen. Het lijkt erop of Claus de „plaatjesschieters" aan. wijzingengeeft. UTRECHT Men verwacht dat het nadere overleg tussen de directie van Aku en de acht by de collectieve ar beidsovereenkomsten betrokken werkne mersbonden niet voor het einde van de week zal mogelijk zijn. Zoals bekend is, vraagd en heeft Aku's directie de bonden hebben de bonden om dit overleg ge- telegrafisch tot een nader overleg uitge nodigd. In de wekelijkse bestuursverga deringen van de acht bonden komt de zaak heden in behandeling, waarna nog inwendig overleg zal volgen. Dan zal men de directie een geschikte datum voorstel len. Vooreerst levert dit veel moeilijk heden op. aangezien veel bondsbestuur- ders betrokken zijn in actueel overleg in andere bedrijfstakken, zoals aardewerk en textiel (confectie). Italiaanse artsen in staking ROME Ruim 20.000 artsen en Ita liaanse staatsziekenhuizen zijn vanmor gen een zesdaagse staking begonnen. Zij eisen hogere salarissen, een nieuwe rangindelingen een verstrekkend moder niseringsprogramma voor de ziekenhui zen. waarin zij moeten werken. De artsenorganisatie heeft slechts toe stemming verleend voor uiters kleine sta ven. die alleen in noodgevallen mogen werken. AMSTERDAM In een telegram minister Th. Bot (zonder portefeuille, be last met de ontwikkelingshulp) heeft de werkgemeenschap van jonge wereldfede ralisten gevraagd om hulp voor de volke ren van Noord- en Zuid-Vietnam. Zij vraagt de regering in deze het voorbeeld van paus Paulus VI en enige Nederland se organisaties te volgen. In Voorschoten door ijs gezakt VOORSCHOTEN Een snelle actie van Voorschotense en Leidse po litiemannen alsmede van dc Voorschotense huisarts dokter S. van der Kooij en artsen van het Academisch Ziekenhuis heeft, ondanks een aan- vankelijk gunstige afloop, niet kunnen voorkomen, dat de 10-jarige Leidse jongen Frans Koot uit dc Sibeliusstraat door verdrinking om het leven is gekomen. Na zijn redding en een operatieve ingreep in het Academisch Ziekenhuis gaf zyn toestand reden tot hoop. Later trad echter een ver slechtering in. De jongen is vanmorgen vroeg overleden. De jongen was zaterdagmiddag om streeks vijf uur door het ijs van de Korte Vliet gezakt, dat door de re cente bemaling van het hoogheem raadschap van Rijnlijnd onbetrouw baar was geworden. Bewoners van de Leidseweg trachtten de jongen, die onder het ijs was verdwenen, te red den. terwijl anderen de politie belden. Binnen zeer korte tijd waren de Voorschotense politiemannen M Quist E A Verwoerd met een surveillance wagen ter plaatse. Nadat zij het ijs ten dele met een bootje verder had den opengebroken, gelukte het hun tenslotte, de bewusteloze jongen bbven te halen. Dokter Van der Kooij- die inmid dels ook was gearriveerd, paste di rect mond-op-mond-beademing toe en hij zette deze behandeling voort in de politie-auto. die met snelle vaart naar het Academisch Ziekenhuis reed, voor afgegaan door een wagen van de Leid se politie, die het verkeer op de an dere politie-auto attent maakte In het ziekenhuis werden hart en AMSTERDAM Ruim zestig be woners van het Leger des Heilsge- bouw aan het Rapenburg werden zon dagmorgen vroeg geëvacueerd, nad t in de werkplaats op de begane grond brand was uitgebroken in oud papier, lompen en archiefstukken- Twintig personen werden bij de over buren ondergebracht: de anderen kregen onderdak in het politiebureau J. D. Meijerplein. De brand, 's morgens omstreeks half vier door een voorbijganger ontdekt, wa« om negen uur bedwongen. DJAKARTA President Soe karno zei gisteren in een toe spraak ter gelegenheid van het einde van de Ramadan (vastentijd) dat hij zijn plan voor een politieke vernieuwing wil uitstellen zolang de agitatie in zijn land voortduurt. Tevo ren had hij aangekondigd deze aan het eind der vasten te zullen geven. De berichten dat minister Soebandrie om veiligheidsredenen naar het buiten land zou zijn vertrokken, is ni t waar gebleken. Soebandrio vertoeft nog steeds in het land. Gisteren woonde liij met Soekamo een mohammedaanse plechtig heid bij. Intussen hebben alle benzine stations op last van de regering de ben zineprijzen gehalveerd tot een halve roepiah per liter. Enige tijd geleden zijn de benzineprijzen aanzienlijk omhoog gegaan tot grote ontevredenheid van het volk. Soekarno was ook aanwezig en ver klaarde: ..Ik ben een leider. Zolang ik mUn plicht als leider doe, kan geen ge vaar mij benauwen. Alleen God en nie mand andere kan mij vrees aanjagen". De bevelhebber van het leger, gene- raal-majoor Soeharto, steunt het verbod van het Soekarno-front in We9t-Java. Het nationale instituut voor ruimte verkenning zal 15 maart te Bandoeng een symposion houden over raket-tech nologie om de slechte ondervindingen met de binnenlandse raketproduktie te onderzoeken en verdere verspilling va» geld en energie te voorkomen. De minister van verdediging, generaal Nasoetion. en de chefs der strijdkrachten hebben gemeenschappelijk vertelaard, dat het beter is geen vice-president te benoemen opdat contra-revolutionaire elementen niet de kans krijgen de po sitie van de president te ondergraven. Naast het Soekarnofront van Soeban drio en het Pantjasilafront van gods dienstige en rechtse nationalistische stromingen, heeft dr. Ohaeroel Saleh nu 'n actiecomité tot verdediging van Boeng Soekarno gesticht, een opvolgster van zijn nationale front. De politie moest vrijdag te Djakarta tussenbeide komen bij een botsing tussen betogers van de anti-communistische en de met de com munisten heulende vleugels der Partai Nasional Indonesia. De eersten beloofden steun aan de persoon van Soekarno doch bekritiseerden diens ministers. Irt legerplaats 9t Harde DEN HAAG Een soldatenspelle tje ih de legerplaats 't Harde heeft het Wen gekost aan een dienstplichtig soldaat. Vanochtend is namelijk in het Sophiaziekenhuis in Zwolle de 21-ja- rige dienstplichtige huzaar der eerste klasse C. J. Ruiters overleden aan verwondingen die hij opliep toen hij gisteravond een ongelukkige val maak te. In een van de soldatenverblijven in de legerplaats waren huzaren gisteravond bezig om vanaf een tafel naar de ijzeren u-balken in het vertrek te springen. Aan die balken maakten ze wat gymnastische toeren. Op een gegeven moment kon huzaar Ruiters zich niet meer vast hou den en hij viel op z'n hoofd en rug op de betonnen vloer. Hij liep daarbij onder meer een sohedelbasisfractuur op. De overleden militair woonde in Kerk- rade en hij was ongehuwd. Hij was in gedeeld bij 43 tankbataljon iin de leger plaats 't Harde. MEXICO Zestig mensen liepen zaterdag in het centrum van de Mexicaanse hoofdstad brandwonden op, toen honderden met gas gevulde ballonnen tegelijk ontploften. Van vyf mensen is dc toestand ernstig. De ballonnen zouden worden opgelaten ter gelegenheid van de terugkeer van president Diax Ordas van een reis door middcn-Amerika. Een half miljoen mensen was op het Plein van de Grondwet samengestroomd om de president te verwelkomen. Toen de ballonnen ontploften, was de president nog niet gearriveerd. Volgens de politie ontstond de explosie, toen een man een lucifer naar één van de ballonnetjes gooide.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1