KU KLUX KLAM Nagy werd begin 1957 al gedood Verloving tussen neef en nicht? fcy&d .ten Reeds na zeven jaar verboden beweging Zonder vorm van proces in Roemenië Zeg het met bloemen Spaak wil niet terecht staan in Straatsburg ,Te laat betalen kost Russen geld GRIEP? NEEM DIREKT EEN AKKERTJE' Jjt eeft étojxte, Kij, VRIJDAG 21 JAMT AKI 1964 Rhodesië T TIT reacties van lezers blijkt, dat men weinig begrip heeft voor de sancties, die de Nederlandse re gering met betrekking tot Rhodesië heeft uitgevaardigd. Het zou tussen komst zijn in binnenlandse aangele genheden van een vreemde mogend heid. We dienen er echter nog steeds van uit te gaan, dat Engeland de volle soevereiniteit over Rhodesië bezit, met alle rechten en plichten, die daaruit voortvloeien. Nederland zou zich dus hebben ingelaten met de binnenlandse zaken van Engeland. Hier dient te worden opgemerkt, dat Nederland handelt op verzoek van Engeland. Ons land wil de Britse regering in staat stellen het interne probleem met het als illegaal be schouwde bewind van Ian Smith vreedzaam te regelen. Van tussenkomst is dus geen spra ke. Eer zou zulks het geval zijn ge weest, als de Nederlandse regering het Britse verzoek naast zich neer sou hebben gelegd. Zij zou dan een onvriendelijke daad hebben begaan jegens een bevriende mogendheid. Engeland staat onder zware druk van Afrikaanse, Aziatische en an dere landen om geweld te gebrui ken tegen het blanke minderheids bewind. Sancties zijn het enige wa pen, waarover premier Wilson be schikt. Om doeltreffend te zijn moe ten zij zo volledig mogelijk worden toegepast. Dat premier Wilson een „afwach tende houding" aanneemt is geen erkenning van twijfel over het be staan van een toestand, die hem recht zou geven in te grijpen. Voorts is het onjuist, dat de premier de zaak een internationaal karakter heeft gegeven. Hij erkent slechts het belang, dat de wereld heeft hU op lossing van het Rhodesische pro bleem. Als Nederland een embargo heeft afgekondigd op de handel met de Rhodesiërs, heeft het zich slechts willen onthouden van maatregelen, die de moeilijkheden van de Britse regering slechts zouden vergroten. We dienen niet- te vergeten, dat de bevolking van Rhodesië hoe pa radoxaal het ook klinkt met ge baat is bij mislukking van de poging gen van Wilson, het conflict met Sa lisbury vreedzaam tot oplossing te brengen. Dan blijft geweld als laat ste machtsmiddel over. Anderhalf jaar verzwegen 21 januari (Van onze correspondent) BONN Een nieuw verslag over de wqze, waarop Imre Nagy, de Hongaarse premier uit de dagen van de opstand van 1956 de dood gevonden heeft, is deze week gepubliceerd in „Der Spiegel". Volgens dit artikel zijn Nagy en drie medewerkers door de Hongaarse ge heime politie vermoord in Sinaia in Roemenië, omstreeks 18 maanden voordat het officiële Russische nieuws agentschap Tass 17 juni 1958 meldde, dat allevier na een proces ter dood gebracht waren. „Der Spiegel" baseert dit bericht op de getuigenis van een vluchteling, die tot de herfst van het vorige jaar klaar blijkelijk een hoge functie in de Hon gaarse regering gehad heeft. Zijn naam, die bij het blad bekend is. werd niet aan de lezers onthuld. Onthulling Het bericht van het persbureau Tass over de dood van Imre Nagy gaf inder tijd geen details van tijd en plaats van het beweerde proces en de daarop vol gende executie. Twee dagen later ver telde Geza Szehasi, de Staatsofficier van Justitie, aan de pers, dat het pro ces wegens „staatsbelangen" in het geheim gevoerd was. „Der Spiegel" onthult nu, dat wijlen Arpad Szaka- sits, de vroegere leider van de Hon gaarse socialisten en president van Hongarije, aan een aantal vrienden al zou hebben toevertrouwd, dat Nagy nooit door een gerechtshof berecht was, maar in begin 1957 was neerge schoten. Op 23 november 1956 verlieten Na- gy en een groep vrouwen en kinderen i de Joegoslavische ambassade in Boe- Advertentie Ik hoop, dat u de moed hebt het hiernavolgende als ..ingezonden" te willen opnemen. „Ik lach me rot", zegt het meisje. En de krant drukte haar verwilderd uiterlijk op bijna •en halve pagina levensgroot af. Niet •en of anaer laf drankje, maar bier. Ja, natuurlijk bier! Wij meisjes wil len bier! Wat zouden we anders moe ten drinken, want we willen toch drinken? Een glas bier a 5 procent alcohol is volgens mij viervijfde glaas- ie Oude Klare van 35 procent. Hoe oud zou het meisje zijn? Tussen 17 en 19? Al eerder werd zo'n meisje in een advertentie afgebeeld. Komen er nog meer? Ik spreek nu niet van de heren der bierbrouwerijen; commercie is commercie. Maar onze redactie? Ik achrik er werkelijk van. Waar gaan we heen? En dan de taal. „Rot" bete kent in staat van bederf. Wel heel toepasselijk. Om in dezelfde stijl te blijven; neen, christelijk nationaal dagblad, hardstikke zedenbedervend. Oegstgeest J. A. L. i Haarst Geen feest, toch feest... Januari, een saaie maand? Daar kunt u wat aan doenl „Zo maar" een bloemetje meenemen ia eigenlijk heel feestelijk. Er zijn nu bijvoorbeeld volop freeaia a. Kroonprins Harold van Noorwegen en prinses Bencdikte van Denemarken (Van een onzer redacteuren) Velen zullen wat vreemd hebben opgekeken, toen zij ver namen, dat kroonprins Harald van Noorwegen zich zou gaan verloven met prinses Benedikte van Denemarken. De konings huizen van beide landen zijn namelijk heel nauw met elkaar verwant, want de grootvaders van beide kanten waren broers. Toch is alles volgens de kranten in Kopenhagen erg serieus. En het zal dan ook waarschijnlijk niet lang meer duren, voor dat het nieuws van de verloving wereldkundig wordt gemaakt in Oslo en Kopenhagen. Prins Harald en prinses Benedik te (hij is 29 en zij 22 jaar oud) hebben dezelfde overgrootva der: koning Frederik de Achtste van Denemarken. De oudste zoon van deze vorst, Christian, volgde zijn vader op als koning van Dene marken. Hij was de grootvader van prinses Benedikte. Haar va der, koning Frederik de Negende, volgde Christian de Tiende op als koning van Denemarken. Benedik te heeft twee zusters. De oudste, prinses Margarethe, is kroonprin ses en lijkt voorbestemd te zijn. eens de plaats van haar vader in te nemen. Benediktes jongste zus ter. Anne Marie, is koningin van Griekenland. Prinses Margarethe is nog altijd ongehuwd. Ticeede soon De tweede zoon van koning Fre derik de Achtste van Denemarken heette Carl. Ook hij trouwde met een nicht, nl. met prinses Maud, dochter van de prins van Wales (de latere koning Edward de Ze vende van Engeland) en prinses Alexandra van Denemarken. Kort na de eeuwwisseling gaf het Noor se parlement te kennen, de van 1814 daterende unie met Zweden te willen ontbinden. Deze unie was Noorwegen opgelegd. Na de napoleontische oorlogen moest De nemarken Noorwegen aan Zweden afstaan. Tot die tijd had Noorwe gen onder de Deense kroon ge staan. In 1905 werd de scheiding een feit. De Noren hadden echter geen koning. Zij boden de troon aan prins Carl van Denemarken Prins Carl, grootvader van kroonprins Harald, gaf er de voor keur aan, door een vrije volksstem ming te worden gekozen. Hij kreeg driekwart van het aantal stemmen, hoewel er heel wat repu blikeinen in Noorwegen rondlie pen. In 1906 werd prins Carl tot koning gekroond. Hij koos de Noorse naam Haakon, de naam van de koningen uit de Vikingtijd en de Ynglingendynastie. Zijn zoon Alexander (enig kind) kreeg ook een Noorse naam: Olav. Nadat koning Haakon in 1957 was gestor ven werd zijn zoon als Olav de Zesde koning. Prins Harald is zijn enige zoon. De beide zusters van de kroonprins zijn met niet-vorste- lijke personen in het huwelijk ge treden. Geruchten Het heeft nogal even geduurd, voordat prins Harald kon beslui ten, wie de vrouw van zijn keuze zou zijn. Er hebben geruchten de ronde gedaan, als zou hij met een „gewoon Noors meisje" hebben willen trouwen. Men deed het toen voorkomen, alsof de prins be sloten had, vrijgezel te blijven, als hij niet met dat meisje mocht trou wen. Als de berichten van de afge lopen dagen juist zijn, dan blijkt alles dus nogal meegevallen te zijn. Volgens mensen die het we ten kunnen, heeft Harald een goe de keus gedaan. De Deense prinses is een vlotte verschijning, die nog meer dan haar beide zusters er in geslaagd schijnt te zijn, de harten van haar landgenoten te win nen.... ...en bestel tijdig. X dapest, waar zij na het oproer hun toevlucht gezocht hadden. Zij waren in het bezit van een vrijgeleide van de regering-Kadar. Volgens „Der Spie gel" gingen zij niet naar huis, -oals het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken had beweerd. De bus, waarin het gezelschap had plaats geno men, werd 300 meter van de ambassa de aangehouden. De twee Joegoslaven, die het gezelschap begeleidden kregen de order te verdwijnen en een Russi sche officier nam de bewaking over. Tussen twee tanks in werd de bus ver volgens naar het Sowjet-hoofdkwar- tier in Boedapest geleid. De Hongaarse regering antwoordde op de verontwaardigde protesten van president Tito van Joegoslavië, dat Nagy uit vrije wil naar Roemenië was gegaan en dat indien Nagy in Boedapest gebleven was hij het slacht offer zou hebben kunnen worden van een komplot, waarvoor zij verantwoor delijk gesteld zou worden. Der Spiegel onthult verder, dat het Amerikaanse Central Intelligence Agency de bewe gingen van Nagy en diens metgezellen tot aan hun aankomst in Sinaia heeft kunnen nagaan, maar daarna het con tact met hen verloren heeft. De ande re leden van het gezelschap werden later vrijgelaten, maar Nagy en de overigen bleven onder strenge bewa king. Op 28 of 29 januari werden zij door een speciaal commando van de Hongaarse geheime politie „geliqui deerd". Het detachement reisde per trein op 30 januari in twee gereserveerde cou p's terug naar Boedapest. Roemeense grensbeambten hadden de (|pdracht ge kregen geen controle van welke aard dan ook in de betreffende comparti menten uit te oefenen. De gevluchte hoge ambtenaar had volgens „Der Spiegel" enkele flarden van een ge sprek opgevangen. „Feris hand trilde, Ik zag het duidelijk." „Hij werd ner veus, toen de oude man zo strak naar hem bleef kijken. Daarom sloeg hij zijn bril van zijn neus. Maar Imre Nagy maakte grote indruk op me." Het commando werd aan het station opgewacht door een kolonel en vervol gens naar twee grote wagens geleid. De eerste wagen, aldus „Der Spiegel" had een nummerbord van het bureau van de procureur-generaal van de staat. Overheersend In alle commentaren over de SGP en de daaraan ten grondslag liggende geloofsovertuiging wordt steeds als vaststaand aangenomen, dat deze le vensbeschouwing nimmer in Neder land zal overheersen, zoals ook onlangs weer in het commentaar van ds. Ruitenberg op het verslag in Vrij Nederland van het interview met ir. Van Dis. Ik vraag echter: Hoe weet men dat zo zeker? Niet zonder bepaalde rede nen is ondergetekende de overtuiging toegedaan dat de Reformatorische be ginselen in Kerk en Staat nog weer eens de toon aangeven zullen. Rege ring en Kerk zullen dan gezamenlijk de eer en rechten Gods beogen en bevorderen. Een tijdperk, waarin bijv. op de Dag des Heeren geen trei nen zullen rijden, de Zandt's het voor het zeggen zullen hebben als de Heere allen die Sion gram zijn zal „ten onder gebracht hebben". Nieuw-Lekkerland A. de Gruijter Apartheid (3) Als de heer Hoeksema klaagt dat debatteren over apartheid eigenlijk een uitzichtloze bezigheid is, dan zeg ik: discussiëren is van gedachten wis selen. Dit heeft alleen zin, als men elkaar wil aanhoren en overwegen. Dat geldt voor beide partijen. Zodra de partijen zegt: ik duld betogen. Wanneer veel voor en tegen apart heid geschreven wordt (het zijn m.j. erg eenzijdige bladen die dat niet dur ven) dan gaat het kennelijk over een zaak waarover verschillend gedacht wordt. Indien nu iemand als de tv-re- porter Nico van Vliet (op zijn ma nier, dat geef ik toe, maar mag hij a.u.b.?) een reportage over Zuid-Afri- ka geeft die naar de smaak van zijn concurrenten niet genoeg anti is. dan betichten zij hem subiet van onzinde lijke berichtgeving e.d. Dèt vind ik onsmakelijk Laten we de discussie op peil houden, door zakelijk en prin cipieel te argumenteren. W. Geldof Alphen a.d. Rijn tegen de gemeenschap Al meer dan een eeuw zaaien Ku Klux Klan-leden angst en paniek in Amerika zonder dat de autoriteiten er veel tegen hebben kunnen uitrichten. Het begin van de acties dateert na melijk uit 1865, het jaar, dat een einde kwam aan de oorlog tegen de afvallige zuidelijke staten in de Ver. Staten. In een kleine herberg in het stadje Pulaski in de staat Tennessee kwamen toen regelmatig een half dozijn zuidelijke officieren van het leger bijeen. Zij konden het niet verkroppen, dat het noorden de teugels in handen had genomen en zij keerden zich fel tegen alle voornemens en plannen betreffende de vrijheid en gelijkberechtiging van de negers. De inwijding van nieuwe Klan- leden gaat met een geheimzinnig ritueel gepaard. Altijd komt er het verlichte kruis aan te pas en altijd zijn er de maskers en gewaden, die de identiteit der Klansmen verbergen. pij" met aan het hoofd een „Groot Tovenaar", geassisteerd door tien „ge nieën", „grote draken" en „grote ti tanen". Alleen een man, die populair is en representatief komt in aanmerking voor de hoge functie van „Groot Tovenaar". De K.K.K. doet een be roep op de zuidelijke generaal van de cavalerie Nathan Bedford Forrest en hij stemt er in toe de functie te aanvaarden maar in 1868, slechts drie jaar na de oprichting, is de K.K.K. geheel uit de hand van de oprichters gelopen. Blanken, die toe stemden in afschaffing van de slaver nij werden door de K.KK.-leden gegeseld, meestal tot zij er dood bij neervielen. Zij werden dikwijls op een afschuwelijke manier gefolterd, verminkt, opgehangen, gecastreerd en hun bezittingen werden veelal in brand gestoken. GEEN COMPROMIS Alleen de blanke van het zuiden, Angelsakser en protestant is voor de Ku Klux Klan honderd procent Amerikaan en hierop is geen compro mis mogelijk. De gewelddadigheid neemt dergelijke vormen aan, dat de pers en de publieke opinie in het noorden van de Ver. Staten in beroe ring komen. Leden van het parle ment protesteren maar generaal Na than Forrest verwerpt alle beschuldi- digingen betreffende de Ku Klux Klan. „De Ku Klux Klan", zo ver klaart hij, „is een militaire en politie ke organisatie met een beschermend karakter. Het is mogelijk, dat bepaal de mdividuën zich getooid hebben met het tenue van de „klansmen" om zich aan excessen over te geven. Maar deze leden zijn geen lid van ons genootschap want wij tolereren het niet. dat onze leden zich misdra gen", aldus de generaal. Hij verklaar de zich zelfs bereid alle medewer king te verlenen om de misdadigers te arresteren. Korte tijd later moet de generaal echter toegevèn: de Ku Klux Klan, waarvan hij de hoogste post heeft „Waarom richten wij geen organi- aanvaard, heeft totaal alles gemeen Ministers in Europarlement STRAATSBURG Zonder uit zondering hebben de ministers of de staatssecretarissen van de Vijf scherp stelling genomen tegen het Franse standpunt inzake de Euro pese gemeenschap. De belangstel ling voor het Europese politieke debat was zeer groot. De vergader zaal van het Europese parlement was stampvol toen minister Wer- (Van een correspondent) MOSKOU Russische autori teiten hebben een zeer doeltref fende methode ontworpen om het vraagstuk van het ophalen van huurschulden, electriciteits- en te- lefoongelden van trage betalers uit de wereld te helpen. Die op lossing bestaat uit een heffing van 365 procent rente per jaar op onbetaalde rekeningen. De klant krijgt vijf dagen de tijd om zijn schulden te voldoen. Doet hij dat niet. dan moet hij voor iedere dag. dat hij te laat is 1 pet. extra betalen. Sommige instellingen hebben al ja renlang de gewoonte om het publiek om minder wettelijke redenen bepaal de heffingen op te leggen. „Izwestija" heeft dezer dagen een opsomming ge geven van extra heffingen, die bij be paalde instanties in zwang zijn. Voor registratie van een panpoort bijvoor beeld, dat iedere Sowjet-burger of bui tenlander nodig heeft om van zijn ver blijfplaats naar een andere stad te kunnen reizen, wordt in hotels in Mos oosten van de Sowjet-Unie kost dat 32 kopeken en in Tetukh 34 kopeken. Wanneer een onderdeel van een elec- trisch apparaat in Wladiwostok ter re paratie wordt gegeven, wordt eerst een bedrag van 60 kopeken in reke ning gebracht om „het defect te bepa len". Dat is in het geval van een was machine of een ijskast allemaal goed en wel, zegt „Izwestija". maar hoe kan men zo iets rechtvaardigen wanneer het alleen maar een electrisch snoer betreft, dat nieuw maar dertig kope ken kost? De Russische journalist, die het arti kel geschreven heeft, wijst op deze en andere voorbeelden als deel van wat hij noemt „filosofie van sociale betrek kingen". Hij noemt als voorbeeld zijn concierge, die geheel op eigen houtje op de deur van het ketelhuis in de kelder het zinnetje: „Verboden voor onbevoegden" in plaats van eenvoudig weg „Ketelhuis" heeft geschreven. „In hem", zo zegt de journalist, „vindt men op beperkte schaal de wijdver spreide neiging van verscheidene gro te organisaties en instellingen terug hun eigen belangen te stellen boven het belang van de gemeenschap, die zij geacht worden te dienen." Het doet hem herinneren aan het bord „verb den toegang", dat hij aantrof boven de toegangsweg tot een nieuw rivierstation met parkeerfacili- teiten. De reden waarom het publiek geen gebruik mag maken van het par keerterrein schuilt in het feit, dat de autoriteiten het gemakkelijker vonden een bord „verboden te parkeren" aan te brengen dan een autobewaker aan te stellen. Secretaris-generaal Oe Thant heeft gisteren gezegd dat hij voor Juni z*l meedelen of hij zich kandidaat zal stel len voor een nieuwe ambtstermijn die in november van dit jaar afloopt. ner van Luxemburg als eerste ver klaarde dat er geen sprake kan zijn van een wijziging van het Ver drag van Rome. Minister Spaak van België was kenne lijk wat geprikkeld door de geruchten dat hij wel wat voelde voor toegeven aan de Franse eisen. Hij zei dat de afge vaardigden er niet van moeten uitgaan dat ministers hypocrieten zijn. Hij was niet naar Straatsburg gekomen om er terecht te staan, maar om openhartig zijn mening aan het parlement voor te leggen. Die mening was dat er niet zcu worden afgeweken van het verdrag van Rome op liet essentiële punt ■••an de meerderheidsbesluiten en dat er ook geen sprake kon zijn van onderhandse regelingen. Over de Europese commissie zei Spaak: „Is het zo vreemd dat we na acht jaar het instituut van de Europese commissie eens gaan bezien, vooral nu we een nieuwe commissie gaan benoe- enige lichtpuntje was de Franse bereid heid om verder te onderhandelen „maar dan zullen ze toch met andere plannen moeten komen". Hij had hoop dat de Franse eisen ten aanzien van de Europe se commissie wel verzacht zouden wor den. Maar dan blijft er toch altijd nog het probleem dat wij als ministers met deze commissie zullen moeten gaan ver gaderen, aldus minister Luns, hierbij een mogelijk punt voor een impasse in de toekomst aanrakend. Uit het geheel van redevoeringen werd wel duidelijk dat de Vijf onwrikbaar od een afwijzend standpunt blijven staan tegenover de Franse eisen. Vanuit het parlement werd herhaaldelijk geapplau disseerd als hiervan werd gerept. niet nieuw want er bestonden mg allerlei orga deze aard. De organisatie „Ridders van de Gouden Cirkel" bij voorbeeld. die een afschuwelijke re putatie had omdat de leden ervar iedereen vervolgden die een welwil- heerst c groot deel is in handen een groep fanatici, die reeds sinds lang allerlei organisaties Amerika. De K.K.K is gekomen van een groep lynchpartijen tot een gewoonte heeft gemaakt en die slechts de wet van de terreur kent- Wanneer de generaal hiervan de bewijzen in handen krijgt, ontbindt hij de K.K.K. en verklaart zich be reid de autoriteiten te helpen bij de bestrijding van de misdaden maar helaas te laat. De macht van de KK.K. in de staten van het zuiden van de Ver Staten is zo groot geworden dat de organisatie door het plotselinge optreden SPOKEN De oud-legerofficieren in Pulaski besloten zich in verenigen en als i satie wordt ..De Ridders kei" voorgesteld. Volgen: de naam echter teveel ol „Ridders van de Gouden Cirkel", waarop een van de officieren er op wijst dat het woord „cirkel" afkom stig is van het Griekse „kuklos' „Wij moeten een clan van de Kuklc vormen", zo zegt hij. „The Kuklos Clan" zegt plotselinge organisatie te leider nauwelijks organi- van de Cir- velen lijkt van haar macht en aanzien inboet. BUITEN DE WET Er zullen nog twee jaar voorbij gaan voordat het Congres in Wash ington, verontrust door de vele 7PPt w.n tS« G—«elijks twee weken in Louisiana dezelfde lettere iS ïntïSk.ll?' S'de'KKKEr'wTrdT'iSTom het vinden van een naam -« te^cn de K K K" Er- wordk een com- k"x kIL'"T£ hTo» dü-theSÜ missie'eenTapifort ÏÏl°IL?^dï°51ï K£a"de "'1 S' dertien deleri^De'eo^mfi l'^cïï! i ko- herbergen, waar men, „klaverns" te noe: gen in de organisatie op ke wijze te benamen en Klailiffs enz. Het stadje Pulaski wordt al spoe dig met deze merkwaardige organisa tie geconfronteerd. In het begin uitsluitend 's nachts. Mannen op wit- .eden in galop doo spoken. Het gezicht MwéM' achter de erg bijgelovige bevol king van het stadje sidderde van angst bij de aanblik van deze ver schijningen in hun omgeving. STRAFEXPEDITIES Deze onsmakelijke maar vrij onschuldige manier van zich te ontspannen van de K.K-leden is echter geen lang leven beschoren. De angst de neger weldra als gelijke te moeten beschouwen verandert de onschuldige nachtelijke ritten wel dra in evenzovele strafexpedities, die steeds misdadiger van aard worden, met het doel door terreur de privile ges van de blanken te bestendigen. Weldra sluiten zich nu ook oud-le den van de tijdens de oorlóg opge richte geheime verenigingen bij de Ku Klux Klan aan en het geheel wordt nu de .Onzichtbare Heerschap- Aorflal ii .-otticiwwciiug icgeil ue JJC- meenschap. Ze heeft elk moreel ge- Klansmen voel bij een groot deel van de bevol. king gedood en door macht en ter reur iedereen het zwijgen opge legd!" u.-s.utt.na nacms .»an„en op w,.- I?rwttl VTuWrSp fn !?eldenrCa1s spoken "He^'gezicfu'van ^SSZ^TSS^JTSSSSSA lakens en de erg bijgelovige bevol- meer mis'dtlJven begalt. Itl leilt eenter heeft het besluit tot het bul ten de wet stellen van de KKK. weinig zin aangezien de blanken in het zuiden bereids een overwinning hebben behaald in vormd van ras- senapartheid! Copyright Opera Mundi Het Kwartet Volgende keer: Film blies Klan nieuw leven in I In een vieze varkensstal achter de boerderij van Matos in het Portugese plaatsje Figeiro dos Vin hos heeft de politie een verwaarloosde jongen ontdekt, die van zijn zes de of zevende jaar in die stal opgesloten heeft geze ten. De jongen, Manuel Maria geheten, is nu ne gentien jaar. Men vond hem naakt. Hij kon noch lopen noch spreken. Boer Matos ontkent dat Manu el Maria zijn zoon is. I De Finse professor Erae- metsae heeft een electri- sche lamp ontwikkeld die van alle vrouwen schoon heidskoninginnen maakt. Hij wil zijn lamp introdu ceren op de internationa le verlichtingsbeurs, die in februari te Londen wordt gehouden. Een technicus die met de pro fessor samenwerkt, zei dat de lamp een buitenge woon prettig, gevoelig licht geeft, waar onder vrouwen ware schoon heidskoninginnen wor den. I Een Russische componist heeft van Shakespeare's Hamlet een opera in twee akten gemaakt. Dit nieu we opera-stuk zal voor het eerst dit jaar worden opgevoerd in Tbilisi, de hoofdstad van Georgië. De componist, Alexei Machvariani (50), heeft acht jaar geleden de mu ziek voor een ballet geba seerd op Othello, geschre ven. I De politie van Baltimore (VS) heeft wantoestan den ontdekt op het erf van een dierenhandelaar waar een hondenkennel staat. Er zaten twee hon den in een kleine kippe- mand geperst. Zij konden niet eten toen ze werden gevoerd. Ook werd een hond ontdekt die in een kist was doodgevroren. „Wij probeerden hem eruit te trekken maar hij zat er met een ketting aan vast", zo vertelde een politieagent. De dieren handelaar is gearres teerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7