IMr. Stikker nam afscheid 2 van het openbare leven IJzel g Van bankbediende tot secretaris-generaal Noordoostpolder vraagt aandacht en begrip s Memoires laten zich L1 lezen als roman Dameskapper Mario gevlucht Museumdirectrice stoort zich niet aan B. en W. Ambonezen gaan niet in nieuw huis Commentaar Spoedoperatie - en de telefoon weigerde I ÏIJHEUTTE LEIDSE COURANT VRIJDAG 21 JANUARI 196# i; 3 j 1 Ho, sei (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM „Dit was mijn afscheid van het openbare leven. Van nu af aan geeu persconferenties meer en geen televisie-interviews. Als je t>an eenmaal besloten hebt je terug te trekken, moet je je daar ook aan hou- svrt <}©n, laat het dan over aan je opvolgers". Met deze woorden besloot mr. D. U. Stikker, de Nederlander drie 't van bankbediende bracht tot de hoog- ,n ste post bij de Noordatlantische Verdragsorganisatie, die van secretaris- valv generaal, de persconferentie in het Amsterdams Amstelhotel, waar hjj enige lent toelichting had gegeven op zijn Memoires, vertaald uit het Amerikaans n en gisteren verschenen bij Nijgh en Van Ditmar (347 blz. ƒ29,50). De Amerikaanse en Duitse uitgaven verschijnen binnenkort. koll Deze uitspraak typeert de rustige :hot nuchtere en bescheiden Groninger. Na Ch een leven van hard werken geniet hij indj met zyn echtgenote van de rust aan m, het Comomeer. Van een afsitand volgt an hij de politieke ontwikkelingen, corres pondeert met vele groten der aarde en iverl krijgt nog wel eens bezoek van Aden- eg auer aan het Comomeer ..dan wordt •elei er PÜ'ig gesproken want ik ben het )e u totaal niet met hem eens". Zijn op vol- j ger als secretaris-generaal, Brosip, in j, heeft hij echter nog slechts een keer ontmoet. Hij heeft zich teruggetrokken en zijn Memoires, een voortreffelijk boek "dat zich als een roman laat le- zen, ziet hij als een punt achter zijn deelname aan het politieke leven. iliti Minister van buitenlandse zaken was hij in een van de meest bewogen pe- to> riodes van de naoorlogse Nederlandse -uil* geschiedenis, van 1948 tot 1952. Op die md periode gaat hij in zijn „persoonlijke »n i herinneringen" diep in. De kwestie- Ie g' Indonesië hield de gemoederen bezig, n vt Zijn standpunt kwam neer op onvoor- te waardelijke overdracht en dat bracht an<3 hem in conflict met het driemanschap r dl Beel. Sassen en Romme. De heer Stik ker meent nu dat Beel in het begin dicht bij hem stond maar later over- r9 rï Tussen vorst '2 en dooi DE BILT. Een oude in diepte af nemende depressie is van donderdag 001 op vrijdag langzaam langs het Engelse Kanaal naar het oost-nnordoosten ge- 0t trokken. De kern lag vrijdagmorgen f bij het lichtschip Noord Hinder, en zal *1 zaterdag zo goed als geheel zijn op- "3 gevuld. Aan de voorzijde ervan stroomde zachtere lucht van Frankrijk -J over België ons land binnen, waarbij vuj op uitgebreide schaal ijzel voorkwam. In Duitsland wist de vorst zich bijna overal te handhaven, zodat dc vorst- 1 grens vrijdagmorgen ongeveer langs den Rijn liep en vervolgens over ons lvol land naar de omgeving van Den Hel- 3 der. Verwacht mag worden, dat de vorst ista i 4 teruggedrongen en zich waarschijn- i lijk in het uiterste noordoosten van het k land zal kunnen handhaven. Elders zullen de temperaturen geen verdere Yj stijging ondergaan, daar de aanvoer van zachte lucht ophoudt. De kans op ,'J neerslag wordt nu weer tijdelijk klei- r I ner, maar die op mist neemt toe. Op l€* de oceaan trekt langs de Azoren een in diepte toenemende nieuwe storing fftwiar het oosten, welke morgen boven de Golf van Biscaje zal aankomen en in Frankrijk de luchtdruk weer zal doen dalen. jJJ] HOOGWATER SCHEVEN1NGEN vei 22 januari: 3.48 v.m.; 15.57 n.m :ke Zon en maan Zaterdag 22 januari. Zon op 8.35, onder 17.09; maan op 9.36, onder 17.44 Zaterdag 29 januari eerste kwartier HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Helsinki onbew. Stockholm gh. bew. Oslo gh. bew. Kopenh. gh. bew. Aberdeen gh. bew. Grenoble regen Nice regen Berlijn gh. bew. Athene gh be Borne regen Stag is gegaan. Met Schermerhorn kon hij goeddeels meegaan. Hij onder schreef zijn Indonesië-politiek, maar het was de doorbraak, waarin Stikker, naar hij nu meent, terecht niet ge loofde, die de Indonesië-kwestie heeft beïnvloed en de afwikkeling heeft ver traagd. Ook vertelt mr. Stikker altijd aarze lend te hebben gestaan tegenover prof. Oud „een uitstekend staatsrechtge leerde maar de politicus ging wel eens met de professor op de loop". In de Memoires van Stikker wordt prof. Oud afgeschilderd als een lastig man. die het Stikker voortdurend kwalijk blijft nemen dat hij een van de partij af wijkend standpunt inneemt. Het is zeer wel denkbaar dat over deze kwestie het laatste woord nog niet is gezegd en dat de liberaal Oud zal reageren op de Memoires van de liberale-libe- raal Stikker. Uitbarsting Het conflict kwam tot een uitbar sting toen Stikker, net teruggekeerd van een reis door Indonesië, in Am sterdam verkiezingspamfletten van d< VVD zag hangen met de leuze: „Het roer moet om". Als partijvoorzitter wist hij hier niets van, want over deze kwestie zou nog vooroverleg gepleegd worden. Het hoofdbestuur en ook de fractievoorzitter Oud deden echter niets. Oud diende wèl de beruchte motie op 23 januari 1951 in. waarin het ka binetsvoorstel om Nieuw-Guinea aan de Indonesische Unie over te dra gen werd afgewezen. De mode werd verworpen, maar de liberalen stemden voor. waarop Stikker aftrad. Het ka binet Drees-Van Schaik viel. Stikker dreigde uit de VVD te stap pen toen de liberalen niet aan een nieuwe regering wilden meewerken, waarop de liberalen wel meewerkten. Oud kon het echiter niet verkroppen. De heer Stikker snijdt in zijn boek talloze onderwerpen aan. Hij heeft dan ook een veelbewogen en actief leven achter de rug. Zijn jeugd en studententijd in Groningen, daarna bankbediende op de bank vap zijn vader met f 90 per maand en op de Twentsche Bank met f 10 opslag. Jaren lang rouitinewerkzaamheden verricht, tot hij directeur wordt van de Lissesche Bankvereniging od 30- jarige leeftijd. Fischböck Achtendertig is hij als Heineken hem vraagt mededirecteur te worden. Geanimeerd kan Stikker over deze tijd van expansie en groei in het brouwers vak vertellen. In deze betrekking ook komt hij in aanraking met de sociale problemen van het bedrijfsleven. In de bezettingstijd speelt hij 'n vooraan staande rol in het organisatiewerk van het bedrijfsleven. In deze functie ont moette hij Fischböck, rechterhand van Seyss-Inquart: „Ik ben blij dat deze man aan de kaak gesteld is. want zon der twijfel is hij een oorlogsmisdadi ger die ons land onnoemeliike schade berokkend heeft" Hij was een der oprichters van de Stichting van de Arbeid, waarover hij nu zegt: ,,In die tijd was de Stichting een zegen voor ons land. Er moest een uniforme loonbasis komen en ons geluk was dat ieder bezeten was door de idee van sa menwerking. Nu is dat alles wegge vallen. De banden binnen de vakbe- iveging zijn weggevallen, ook in on dernemerskringen is het ieder voor zich. Een groot gevaar bedreigt ons, want dat het goed gaat slechts schijn. De gulden houdt het op deze manier niet en de loontrekker wordt hiervan de duve". Nadat hij ontslag genomen heeft als minister wordt mr. Stikker ambassa deur in Londen en gaat vandaar naar jrmanente vertegenwoordiging bij AVO en de OEES. Steeds dichter kómt hij bij de bron van de westelijke macht, tot hij in 1961 Spaak opvolgt als secretaris-generaal van de NAVO. Van dat moment af is hij werkelijk een internationale figuur. Hij kent ze allemaal, de machthebbers der aarde: Churchill en De Gaulle zijn voor hem de grootste staatslieden van deze tijd. hoewel het Frankrijk onder De Gaulle de „zwakste schakel in de NAVO is". De Gaulle was groot in de oorlog en in 1958 Dat sluit echter niet uit dat ook genieën fouten kunnen maken, aldus mr. Stikker. Bijzonder getroffen is hij door het scherpe verstand van Kennedy die zich ware hij niet vermoord, ongetwijfeld plaats in de rij der grote staatslie- zou hebben verworven. Kennedy spreekt hem aan en dat is niet ver wonderlijk. want evenals de Ameri kaanse president is Stikker een Atlan tisch en Europees man, niet nationaal denkend. (Vervolg van pagina 1) Bus en tram De trams van de HTM reden normaal, maar de bussen hadden vertraging. De WSM en Citosa die de streekverbin- dingen tot Rotterdam verzorgen be sloten op het daglicht te wachten. Rond Utrecht hadden de plaatselijke verbindin gen eveneens met ernstige vertragingen te maken. Veel bussen waren meer dan anderhalf uur over tijd binnen. De zuid ooster meldde dat het rayon Gennep en Eindhoven vrijwel stillag, maar dat de verbinding tussen Venlo en Nijmegen re delijk in stand kon worden gehouden. De Ned am, die het meer zuidelijke deel van Limburg bestrijkt vanuit Roermond, verklaarde dat de bussen wel alle waren uitgereden, maar dat ook daar het tijd schema al ver was overschreden. Boven dien was een bus van de weg geraakt en een tweede van achteren aangereden. Schiphol is de gehele nacht gesloten geweest voor alle luchtverkeer. Om half elf vanmorgen was het daar nog zo glad, dat alle luchtverkeer gelijk was. DC-8 machines K.L.M. uit New York en Tokio weken uit naar Brussel en Ziirich. Om elf uur liep de temperatuur op tot 2 graden boven nul en het ijs kon van de startbaan worden geveegd. Maar terwijl men met dit werk bezig was, begon het te misten. Om kwart voor 12 was er nog slechts 8ft0 meter zicht. Nog steeds was geen enkel vlieg tuig vertrokken of aangekomen. In tussen waren bijna alle ochtendvluch- ten naar en van Schiphol voor zover het Europees verkeer betrof geannu leerd. Berichten van ernstige ongelukken als gevolg van de gladheid ten gevolge van onderkoelde regen waren er bij het af sluiten van deze editie niet. Uiteraard speelt daarbij een rol dat men in het ver keer de uiterste voorzichtigheid betracht- De memoires van mr. D. U. Stik ker zijn verschenen. Ter gelegen heid daarvan gaf de schrijver gisteren een persconferentie in Amsterdam. Op de foto: mr. Stik ker met zijn boek. Daarom ook is Stikker bezorgd ovei de loop der gebeurtenissen in Duits land. Erhard Schroder en Von Hassel doen het volgens hem goed. maar hij vraagt zich af of ze het vol kunnen houden tegen de oppositie van figuren als Strauss, Zu Guttenberg en ooi Adenauer, die ongewild het middel- Sunt is geworden van de groep die „de om" wil hebben, Herlevend nationa lisme in Duitsland kan rampzalige ge volgen hebben, zegt Stikker. Wat Europa betreft merkt hij op dat de eenheid zal komen, maar niet in de nabije toekomst. De Vijf moeten echter wel het been stijf houden te genover De Gaulie, want het zit er in dat deze gedwongen door binnenlandse politieke overwegingen het roer zal moe.ten omgooien. AMSTERDAM De 25-jarige dames kapper Maria W. die verleden maand in Looswdrecht werd gearresteerd op ver denking van oplichting en flessetrekke- rij voortvluchtig. De week voor zijn aan houding was Mario failliet verklaard. Zijn curator bevestigde ons dat hij ver dwenen is. Vermoedelijk is hij naar het buitenland, wat voor een failliet ver- klarade zonder toestemming van zijn cu rator verboden is. Rel om autem catalogus UTRECHT In de Domstad is een ru- over het auteurschap van een catalo- as van Nederlandse 17e eeuwse Italia niserende landschapsschilders uitgegroeid en prestigekwestie op hoog niveau, i W hebben museumdirectrice mej. dr. M. E. Houtzager nu opdracht gege ven in de catalogus een inlegvel te leg gen waarop vermeld moet staan dat al leen A. Blankert de catalogus samen stelde. Mej. Houtzaker weigert dit er de uitspraak van de gemeentelijke raad van beroep afwachten. B en W nemen dat niet. Een onafhan kelijke commissie van deskundigen heeft uitgemaakt dat wetenschappelijk ambte naar A. Blankert inderdaad de enige teur is en niet zoals in de catalogus staat vermeld mej. dr. Houtzager, adjunct directeur De Smedt en de heer Blankert gezamenlijk. De werkzaamheden van d< eerste twee hebben zich beperkt tot sti listische wijzigingen. De heer Blankert wilde de catalogus gebruiken als docto raalscriptie kunstgeschiedenis. Wethouder Van der Vllst kondigde aar het er niet bj) te willen laten: „Het zot In Westerbork WESTERBORK De vier Ambone- se gezinnen, die woensdag onder toe zicht van bewapende politiemannen uit hun barakken zijn gezet, weigeren nu hun nieuwe woonruimte te betrek ken. Een verklaring voor hun gedrag geven zij echter niet. Ook weigeren ze elke steun in welke vorm dan ook terwijl ze hun kinderen niet toestaan hun school te bezoeken. Elektriciteitsrekeningen worden niet betaald. „De regering heeft ons naar Nederland gebracht en dus moeten zij ons ook onderhouden", aldus het aloude commentaar. De leider van de groep van twintig Ambonezen, de heer A. Leasa, verklaarde middels een telegram aan de regering zijn standpunt kenbaar te hebben ge maakt Over de feitelijke inhoud wil hij geen mededelingen doen Anecdotes Stikkers Memoires zijn doorspekt met leuke anecdotes Over zijn minis terschap toen hij een lucratief direc teurschap ruilde voor een salaris van f 18.000 met een onkositentoelage van f 8.000, die na twee recepties schoon op was. ,Na elke ontvangst moest ik zelf de flessen gaan tellen om een declaratie te kunnen indienen". Over het aanbieden van de geloofsbrieven aan koningin Elizabeth van Engeland; over zijn handel op de Londense beurs waardoor hij zich de middelen ver schafte om zich nu enigermate vrii te kunnen bewegen. Mr. D. U. Stikker, nu 68 jaar, heeft het zich in zijn leven niet gemakkelijk gemaakt Weinig is hem mislukt, hij toonde zich een geboren diplomaat, maar tegelijkertijd trouw aan prin cipes. Terecht kan hij in zijn Memoi res trots terugkijken op het leven van een man die betrokken was by de voortdurende wereldcrisis- Het meest getypeerd is hij mis schien wel door het motto dat hij aan zijn boek meegaf: „Men wil van mij een partyman maken, en dat ben ik niet: men schrijft mij harts tochten toe. terwijl ik alleen menin gen heb, of, beter gezegd, ik heb slechts één hartstocht, dat is de lief de voor vrijheid en menselijke waar digheid. Alle vormen van regering zijn in mijn ogen slechts de middelen, meer of minder volmaakt, om deze geheiligde en gewettigde hartstocht van de mens te bevredigen". Reizen met 't CJV De Reis Pocket 1966 van het Christe lijk Jongeren verbond geeft weer een schait van gegevens over de vele bui tenlandse reizen, binnenlandse kampen vakantieweken op de Ernst Sillem Hoeve. Er zijn jongerenkampen in Huls horst, Leusden, Sluipwijk (zeilen) en Harfsen, er zijn tal van provinciale kampen (voor Zuid-Holland in Otterlo). zijn rustige waterreizen en sportieve avonturen reizen, trektochten en skirei- reizen, reizen voor alle leeftijden v.a 16 jaar, voor groepen van 16—35 jaar en voor ouderen. De avonturen tochten leiden naar Noorwegen, Joegoslavië en de Dolomieten. Men gaat fietsen, wande len, met bus. trein en vliegtuig, er zijn speciale reizen van Den Haag, Rotter dam. Zwolle en Amsterdam, en YWCA-verband kan men ook naar inter nationale kampen en zelfs naar Ameri ka. De administratie Buitenlandse Rei zen CJV is gevestigd in Den Haag, Hoef kade 927. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Het gemeentebestuur van Noordoost polder was giste ren naar Nieuwspoort gekomen om aan de pers iets te vertellen over de noden van deze uitzonderlijke gemeente. Noden die op 3 februari aan minister Smallenbroek zullen worden voorgelegd wanneer hij tezamen met de commissaris der Koningin van Overijssel en gedeputeerden Em- meloord, stad in de ruimte, gaat bezoeken. verzoek als kerngebied beschouwd te worden is afgewezen. Men hoopt nu de verschillende departementen te kunnen overtuigen van de noodzaak enige wel willendheid te betonen ten aanzien van mogelijke hulp bij kredietverlening, ver goedingen van verplaatsingskosten e.d. Gemeentebestuur kwam naar Nieuwspoort Emmeloord, drieëntwintig jaar geleden als dorp begonnen, durft zich nu 6tad te noemen. Noordoostpoldcr is namelijk niet het agrarische gebied gebleven dat zich gedacht had by de orooglegging dit gedeelte van de Zuiderzee. De landbouwbedrijven kunnen niet meer werkkrachten opnemen dan er reeds werkzaam zijn, maar in de loop der ja ren is een nieuwe generatie opgegloeid, waardoor jaarlijks een 600 a 750 jonge mensen in het arbeidsproces moeten wor den opgenomen. Daarvoor vraagt het gemeentebestuur nu aandacht. Moeizaam Moeizaam tracht het nieuwe industrieën aan te trekken, waardoor werkgelegen heid geschapen wordt. Maar iedere nieu we industrie moet eigen kader en dik wijls ook geschoolde werkkrachten mee brengen, waardoor bij de woningvoorzie ning nieuwe problemen ontstaan. Het Niet 10.000 maar 3500 dienstplichtigen meer DEIN HAAG De overheid zal in 1966 het aantal dienstplichtigen met met 10.000 (zoals we gisteren schreven) doch met 3500 uitbreiden. In de betrokken ge van het Centraal Economisch Pian werd als enige reden voor de toe neming van het overheidspersoneel met 10.000 man de uitbreiding van hot aan tal dienstplichtigen opgegeven. Voor 65 procent blijkt dat echter op rekening van andere overheidslichamen te komen Er zijn. en hierop werd by de begroting voor 1966 reeds gezinspeeld, ongeveer 3500 dienstplichtigen meer nodig dan vorig jaar door het paraat worden van enkele nieuwe eenheden van de land macht en door het gereedkomen va vorming van groepen geleide wapens in Duitsland van de luchtmacht. Het totaal aantal dienstplichtigen bedraagt thans ongeveer 50.000 per jaar. In Amsterdam: Brand bij PTT AMSTERDAM In het nieuwe ge bouw van de PTT aan de Oosterdoks kade nabij het Centraalstation is van morgen omstreeks acht uur brand uit gebroken. Hoewel de brand zich ernsti# liet aanzien en de kou en dc gladheid hel blussingswerk ernstig belemmerden had de brandweer omstreeks half negen de brand geblust De brand heeft ern stige vertraging doen ontstaan in de Moeilijkheden Ook wil men meer aandacht vesti gen op recreatiemogelijkheden, die de Noordoostpoldcr biedt. De grote bos- complexen De Voorst en Kuinderbos kunnen voor honderden ontspanning en rust betekenen, terwijl er voor zieningen getroffen zijn en er nog meer zullen komen om het kampeer- Eis 10 maanden Leidenaar roofde uit twaalf kerken HAARLEM Hoewel de dagvaarding slechts diefstal van twee antieke kande laars uit de rooms-katholieke kerk in Krommenie vermeldde, was uit het on derzoek gebleken dat de 21-jarige W. B. uit Leiden zich aan twaalf kerkdiefstal len had schuldig gemaakt. Gistermiddag stond hij voor de Haar lemse rechtbank terecht en de officier van justitie eiste 10 maanden, waarvan twee voorwaardelijk. De diefstal in Krommenie was op 20 juli gepleegd en de jongeman had het gestolene aai een Amsterdamse antiquair verkocht voor f350,— Ook de buit van de andere dief stallen had hij verkocht. De raadsman mr. Mathuisen wees er in zijn pleidooi op dat de jongeman huiselijk moeilijkheden had, omdat zijn ouders gescheiden waren. Hij was uit militaire dienst gekomen en had plannen rechten te gaan studeren. Tevoren wilde hij nog een reis naar Spanje maken, en om aan geld te komen pleegde hij de diefstallen. De raadsman vroeg een straf op te leggen gelijk aan het voorarrest Huurverhoging in Lisse LISSE Burgemeester en wethou ders stellen de raad voor de huur van de gemeentewoningen aan de Irissen- straat. de Oranjelaan en de Von Bön- ninghousenlaan met ca. 10 pet te ver hogen. Ook voor twee woningen aan de Broekweg wordt een verhoging van 10 pet voorgesteld. Op de vóór 1921 gebouwde woningen aan de Stations weg, de Heereweg, de Kanaalstraat en de Meer- en Houtstraat wordt geen huurverhoging toegepast. Verder vragen B. en W. de raad een voorbereidingskrediet van f25.000 ter bestudering van het Komplan. Hier- overleg worden gepleegd met de Com. missie ruimtelijke ordening en de financiële commissie. ders, dagjesmensen en caravanbezitters naar genoegen te doen zijn. Schokland, waar 50.000 mensen per jaar het mu seum bezoeken, heeft bijvoorbeeld vlakbij een prachtig bos. nu vrijwel niet bezocht, maar wie het ontdekt is er verrukt van. Er zal in de Noordoostpolders meer hotelaccommodatie moeien komen, zijn er maar 73 hotelbedden en 5 pensions met totaal 45 bedden beschikbaar. Ver groting van de recreatie betekent zowel meer werkgelegenheid voor de Noord- oositpolders als een aanwinst voor het ge hele Nederlandse volk. Men denkt bij voorbeeld aan de watersport. Het water is er, maar er zal aan de wal de nodige accommodatie voor de bezoekers moeten worden gevonden. Kortom de Noordoostpolders heeft een lange verlanglijst, opdat het drei gende gevaar dat de jonge bevolking wegtrekt uit de gemeente wordt af gewend. Is er werkgelegenheid dan kan een gezonde groei doorgaan. Het nieuwe land is nu nog een ruimte in ons ruimteloze land, maar het zal een ruimte worden waar ook gewerkt kan worden. Bidden voor de eenheid VOORSCHOTEN Maandagavond om 8 uur wordt in de Laurentiuskerk een interkerkelijke bijeenkomst gehou den in verband met de bidweek. Het doel is: „Bidden voor de eenheid der christenen op de tijd en de wijze als God het wil". De bijeenkomst wordt geopend door pastoor J. Blonk, de me ditatie geschiedt door ds. E. Saraber, herv. predikant, en ds. K. Smit, geref. predikant, verzorgt de dienst der ge- te gek zijn tegenove de buitenwereld om te moeten zeggen dat deze juffrouw er geen «In in heeft". WENDING (II) (Van onze sociaal-economisch* redactie) Is het beleid van de vakbeweging met betrekking tot het vraagstuk van de ongeorganiseerden niet zonder wendingen geweest (zoals wij giste ren schreven), dc eerlijkheid gebiedt te stellen, dat ook gemanoeuvreer aan werkgeverszijde verre van be vorderlijk is geweest voor een goede ontwikkeling van het overleg. In de eerste plaats hebben vorig jaar individuele werkgevers de vak beweging duidelijke toezeggingen ge daan Bij de AKU heeft de directie een bedrag van f 250.000 genoemd, daarbij in het midden latend of dit geld door de vakbonden ook aan in dividuele leden uitbetaald zou mogen worden. En In Maastricht zijn de directies van de aardewerkfabrieken ook een heel eind gegaan. Er zouden in dit verband nog meer bedrijven te noemen zijn. Op centraal niveau hebben do werkgeversbonden daarna in do Stichting van de Arbeid enige tijd krachtig „nee" laten horen op de vak- bewegingsvoorstellen. Maar na enige tijd bleek men hier toch ook bereid een commissie te vormen, die een mogelijke oplossing van het probleem onder ogen moest zien. Deze commissie-Van Hengel ging met grote voortvarendheid te werk en na enkele vergaderingen leek do zaak al in kannen en kruiken. De werkgevers in de commissie stelden zelf voor, aan de vakbeweging per jaar per lid f 10 te betalen voor al gemene sociale activiteiten zoals scholing en vorming, en voorts f 50 per jaar per lid. uit te keren aan do georganiseerde werknemer op het ogenblik van ingang van zijn na- actieve periode (over het algemeen bij pensionering). Dit voorstel was voor de vakbeweging al een com promis. maar men wilde op deze basis verder praten. Een week later werd het hele voor stel echter weer ingetrokken en wa ren de werkgevers alleen nog bereid over de f 10 te praten. Aan wonder lijke wendingen heeft het dus ook hier niet ontbroken. De werkgeverbonden stichtten ver volgens een garantiefonds om zich to wapenen tegen eventuele stakingen in het bedrijfsleven. Aan de georga niseerde leden van de werkgevers- bonden werden uitkeringen in het vooruitzicht gesteld in geval van staking in hun hedrijf. Deze gelden zouden worden bijeengebracht uit de middelen van de ondernemingen. Is het to onbegrijpelijk dat mede daardoor de vakbeweging nog minder bereid was het verzet van de werk gevers te respecteren tegen de Indi viduele bevoordeling van georgani seerde werknemers eveneens uit de middelen van de ondernemingen? Met dit beleid hebben de werkge vers de vakbeweging tegen de haren in gestreken. Dit zal ook in de toe komst gevolgen hebben, wanneer ge sproken moet worden over zaken als de vermogensaanwasdeling en de herzienine van de rechtsvorm van de onderneming Op niet te lange termijn vallen de adviezen van de Sociaal-Economische Raad over deze onderwerpen aan de regering te verwachten. Het zullen wel weer verdeelde adviezen worden en daarna kan ook hierover het ge vecht beginnen. De vakbeweging zal in het klimaat dat thans is opgeroe pen ook op deze punten niet tot grote concessies bereid blijken. Door hun beleid in de zaak van de ongeorgani seerden zullen de werkgevers aan deze ontwikkeling tevens debet zijn. Wanneer er werkgevers zijn. die op deze wijze hun rancunes tegen een minder gewaardeerd beleid van de minister van sociale zaken hebben uitgeleefd, is dit allesbehalve verstan dig te noemen. We willen dan nog maar niet veronderstellen, zoals an deren hebben gedaan, dat de werkge vers zich een slordig en nonchalant beleid gepermitteerd hebben, omdat er toch een ontspanning op de ar beidsmarkt in de lucht hangt. Om uit de moeilijkheden van dit moment te komen, zou arbitrage wel licht nog de snelste en billijkste op- lossine brengen. Sommigen menen, dat dit station reeds is gepasseerd. Maar mochten de drie vakcentrales tot arbitrage bereid zijn. dan menen wij, dat de werkgeversvakbonden, ge let op hun niet smetteloze beleid, zich hieraan niet mogen onttrekken. Spannende momenten in Wassenaar (Van onze correspondent) WASSENAAR Om tien minu ten over half acht gisteravond kwam met één klap geheel Wassenaar zonder stroom, en dus zonder licht en telefoon, te zitten. Het licht bleek niet zo'n erg grote hinder, maar de stroomlozetelefoon. die ge woon geen kiestoon gaf. bracht ve len tot wanhoop. In de meest letterlijke zin van het woord kwam deze wanhoop tot uit drukking in de operatiekamer van St. Ursulakliniek aan de Rijksstraatweg, waar een flauw licht nog wel opgewekt kon worden door middel van een nood- aggregaat, doch waar menige zweet druppel gevallen is, bij het trachten een chirurg te bereiken via de overbe laste telefoon: er lag een patiënt in de operatickamer, die een spoedoperatie moest ondergaan. Na enkele spannende ogenblikken ge lukte het de chirurg te bereiken. De pa tiënt heeft verder geen nadelige gevol gen ondervonden. Naast wanhoop kwam ook paniek voor: in het Sportfondsenbad, waar ruim 200 kinderen les en demonstraties kregen van de Wassenaarsc Reddingsbrigade. Door het donker dreigde er een paniek uit te breken, vooral in het kleine oefenbad onder het grote binnenbad. Gelukkig werd dit door koelbloedig optreden van het personeel voorkomen. Van de plot seling ingevallen duisternis werd niet erg veel hinder ondervonden. Kacheltjes De oorzaak van het doorbranden van het beveiligingsrelais in de Wasesnaarse hoofdschakelaar van de elektriciteitscen trale van Leiden, wordt gezocht in over belasting, door overmatig stroomver bruik: ten gevolge van de koude is het gebruik van elektrische straalkacheltjes sterk toegenomen. Omstreeks kwart over acht slaagde en erin, Wasesnaar in het licht te zeU n en de inwoners van een ongemak te verlossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5