GROTERE OFFERS NODIG WERELDDIAKONAAT Puzzelhoek Geref. synode zegt: mensen en geld Een woord voor vandaag ASPIRIN* is reeds vele jaren de meest gebruikte pijnstiller ter wereld. Waarom? BAYER Uw probleem is het onze Specialist helpt nu meer patiënten dan in 1940 DUET Geref. Kerken schenken aandacht aan recreatie VVD verdeeld over de Erasmiaanse geest Huwelijk stimuleert lelijke student mam Ds. L. M. Ruitenberg over synode in Lunteren VRIJDAG 21 JANUARI 19» ,Maar spreek (slechts) een woord en mijn knecht moet gene zen" (Lucas 716). Merkwaardige gebeurtenis. Een hoofdman, die zich het lot aan trekt van zijn slaaf. Slaven hadden in die tijd niet veel te betekenen. Zij hadden hun werk maar te doen en zich verder stil te houden. Veel waarde werd er aan hun leven niet gehecht. Zij behoorden tot de minsten in die samenleving. De hoofdman maakt zich bezorgd over de toestand van zijn slaaf. Hij is ziek, zo ziek zelfs dat de dood ermee is gemoeid. En wat nu? Er moet hulp komen. De hoofdman stelt alles in het werk om zijn knecht van de dood te redden. Jezus kan dat? Dan moet Jezus helpen. Een heer, die zich moeite geeft om zijn knecht. Die het wel en wee van die knecht ter harte gaat. Misschien hebben zijn vrienden hem wel uitgelachen. Man, laat toch, wat is nu een slaaf! Is het een goede slaaf, dan is het jammer, dat hij sterft. Meer niet. Een heer, die zich bekommerd om zijn knecht. Zo is de Heer der heren. De minste heeft Zijn aandacht, kent Hij bij naam. De minste, gewoon maar een mens. die niets heeft te beteke nen, voor de vooruitgang van de maatschappij geen enkel nut heeft. Jezus gaat naar hem toe. Zo is Jezus. Hij houdt Zijn ogen op de minste onder ons gericht. Wij lezen vanavond Micha 1 vers 1 tot 16. Honingraat-puzzel Om de cijfers, te beginnen bij en in de richting van de pijltjes, woorden invul len die betekenen: 1. specerij, 2. ingang, 3. vroeger. 4. op enige plaats, 5. begerig, 6. naam of opschrift van een boek(meerv). 7. uitga ve, 8. plaats in Zeeland. 9. berg ten Wes ten van het Meer van Genesareth. Oplossing vorige puzzel Horizontaal: 1. pastoor-aa, i. A. M.-tel- kens, 3. ree-ei-aloë, 4. kier-eerde, 5. ide- aal-oer, 6. een-raster, 7. troep-tere, 8. por tier-is, 9. o.e.-moer-met. Vertikaal: 1. parkiet-Po, 2. Ameide-roe, 3. stee-enorm, 4. teer-are-To, 5. olie-aap-ie, 6. Oka-els-ter, 7. rel-r.o- term, 8. anode-Erie. 9. as-eer-rest. Wij allen weten: Aspirin helpt. Bayer verzekert met z'n ervaring van tientallen jaren zuiverheid en betrouwbaarheid. Aspirin is fijn gegranuleerd en werkt dus zeer snel De pijn verdwijnt. De koorts daalt. Snel en zeker. Miljoenen mensen vertrouwen erop. Bij hoofdpijn, verkoudheid, griep: Aspirin helpt. 0 DAAR STAAT ACHTER (Van onze kerkredactie) LUNTEREN De Gereformeerde Kerken zullen in een herder lijk schrijven de gemeenten wijzen op de grote armoede in de ont wikkelingslanden Gemeenteleden zullen opgeroepen worden in hun levensstijl ern stig rekening te houden met de grote nood in vele delen van de wereld. Eer gewezen wordt op de mogelijkheid om geld te geven zullen gemeenteleden opgeroepen worden zichzelf beschikbaar te stel len voor de noodlijdende verre naaste. Dit is de directe reactie van de synode o phetverzoek van de classis-Goes om de hulp aan de ontwikkelingslanden kerkelijk en nationaal uit te breiden. Brief aan de Tweede Kamer Goes wilde dat de synode de overheid op haar taak zou wijzen om de nood in de ontwikkelingslanden te lenigen en de christelijke partijen op hun bijzondere verantwoordelijkheid. Zover is de syno de nog niet gegaan. Wel werd een studie commissie ingesteld om na te gaan in hoeverre het mogelijk is de oveiheid en het bedrijfsleven verder in te schakelen bij de kerkelijke hulp aan de ontwikke lingsgebieden. Reeds eerder werd beslo ten dat ook een brief zou gaan naar de Tweede Kamer, waarin deze verzocht zal worden bijzondere aandacht te blij ven schenken aan de noodzaak van hulpverlening. In het uiteindelijk besluit worden de christelijke partijen niet met nadruk genoemd, maar van de kant van deputaten voor algemene diakonale arbeid werd ons verzekerd dat ook die niet vergeten zullen worden. Persoonlijk Persoonlijk legde Goes vooral de na druk op de gaven die geschonken moe ten worden, in het uiteindelijk besluit Dr. J. van Klinken, directeur gereformeerde Algemeen Diakonaal Bu reau verzekerde ons onlangs dat de be hoefte aan mensen nog groter is dan de behoefte aan geld. De synode droeg de deputaten voor algemene diakonale arbeid op de kerken nog meer dan tot nu toe voor te lichten en zo te activeren, zodat de bijdragen der kerken zo veel en zo snel mogelijk zullen stijgen. Het herderlijk schrijven en de directe oproep om meer te geven (de commissie van pre- advies dacht oorspronkelijk aan een richtbedrag van 1 pet. van het jaarin komen, maar dit komt in het uiteindelij ke besluit niet meer ter sprake) is d< eerste nieuwe daad die de gereformeerde synode stelde. lijk schrijven nog voor de grote collecte j voor wereldhulp (in vrijwel alle Neder- I landse kerken op 6 februari) zal verschij- Contact Kwam het door de haast waarmee de aanvaarde voorstellen tussen midden- en avondvergadering werden geformuleerd? We weten het niet, maar in de uiteinde lijke besluiten ontbreekt het voorstel uit de terzijde gelegde conclusies van de i commissie voor pre-advies om contact j op te nemen met de andere kerken, die j lid zijn van Contact in Overheidszaken (CIO). Het rapport wilde een zo breed moge lijke, nationale en internationale samen werking bij het bezinningswerk. De sy node was vrijwel aan het einde van haar drie vergaderweken in januari en kenne-1 lijk moe. Niemand schonk aandacht aan dit voorstel tijdens de besprekingen en ook in de uiteindelijke bes'uiten ontbreekt het. Bezinning Brieven die niet c(Jn voorzien van naam en adres kannen niet in behandeling worden genomen. Geheimhouding Is verzekerd. Vra gen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten In af zonderlijke brieven worden ge steld. Per brief dient een gulden aan postzegels (s worden ingeslo ten. Vraag: Onlangs las ik dat Indonesië met Birma rijst ruilt tegen allerlei eigen produkten o. a. betelnoten. Wat zijn dit eigenlijk? Antwoord: De betelnoot is bekend omdat daarvan sirih gemaakt wordt en is afkomstig van de piper betle L. een klimplant die tot de perperachti- gen behoort en in de Indonesische archipel gekweekt wordt. Sirih wordt in Indonesië gekauwd ondanks de aanvankelijk onaangename smaak. Zij wordt voor het gebruik met kalk in een blad gerold. Vaak mengt men haar nog met wat gambir en tabak. Men ziet direkt aan de vuurrode mond en tanden de mensen het sirih kau wen aan en vindt overal in verschil lende oosterse landen de rode sirih- vlekken op de grond. Het kauwen versnelt de bloedsomloop en zuivert tanden en tandvlees. Dit wordt veroor zaakt door de betelolie in het blad (die voor 35 tot 70 pet uit phenolen bestaat, en aan de arecoline in de noot. Sirihpruimen werd in vorige eeuwen door de Indische Nederlanders overge nomen en bekende Indische families bezaten prachtige gouden sirlhpotten. Bekend is het verhaal van een scheepskapitein honderd iaar geleden die speciaal een haven aandeed om de door een dame uit een vooraanstaan de Indische familie vergeten gouden «irihpot op te haler., opdat zij haar geliefkoosde bezigheid aan boord zou kunnen voortzetten Vraag: Wie is de uitgever van De Pelsdierfokker? Antwoord: Het orgaan De Pelsdie renfokker wordt uitgegeven door de Nederlandse vereniging van fokkers var edelpelsdieren. redactie en admi nistratie en adres van de vereniging is Nieuwe Parklaan 127. Schevenin- gen. Vraag: Ik meen gelezen te hebben dat de huurverhoging voor hulzen met lagere huur dan 75 per maand slechts IVt pet. mocht zijn. doch ons huis in een eerste klas-gemeente, met een basishuur van 73 wordt met 10 pet. opgeslagen. Mag dat Antwoord: Voor de drie grote ste den Amsterdam. Rotterdam en Den Haag, is de grens 75. voor de overi ge 70. Ziekenhuis verandert sterk (Van onze onderwijsredactie) list en hiervan maken de personeels- huis verbonden specialist kan op het ogenblik in zijn kliniek 40 procent meer patiënten helpen dan in 1940 het geval was. Voor de polikliniek ligt dat cijfer nog hoger. De resultaten van die behandeling zijn in de afgelopen kwart eeuw bovendien aanzienlijk ver beterd, terwijl de totale kosten van ziekenhuisbehandeling en idem-verple- ging, artsenhonoraria en arbeidsver zuim naar verhouding lager zijn ge worden. Dit heeft prof. dr. J. B. Stolte meege deeld in zijn inaugurele rede, waar mee hij gisteren het ambt aanvaardde van bijzoner hoogleraar in de leer van het ziekenhuiswezen aan de Kath. uni versiteit van Nijmegen. Prof. Stolte betoogde, dat de ontwik keling van de geneeskunde het zieken huis wezenlijk van karakter heeft doen veranderen. Dit proces is nog niet afgesloten. Naast ver doorgevoerde specialisatie ziet men dat voortdurend meer hulp personeel wordt aangetrokken. Waren in het ziekenhuis van 1940 ongeveer 16 personeelsleden per specialist werk zaam, in 1965 waren het er ongeveer 28. Allerlei hulpdiensten, zoals laborato ria, röntgenafdeling en sterilisatie worden gecentraliseerd, terwijl mecha nisatie en automatisering steeds vaker toepassing vinden. De kosten van investering en exploitatie zijn hier door sterk toegenomen. Per specialist was in 1940 in het ziekenhuis gemiddeld ongeveer 200.000 gulden geïnvesteerd, thans 1.600.000 gulden geïnvesteerd, thans 1.600.000 Ds. Kr. Smit in tx-uitzending (V— onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM In de rubriek Ach ter het nieuws heeft ds. Kr. Smit te Voorschoten het een en ander verteld over de wijze, waarop zijn actie voor mensen in onderontwikkelde gebieden is verlopen. Aan het einde van de uit zending bleek uit talrijke telefoontjes, dat velen het gironummer van de pre dikant wilden weten. Dat is no. 434329. Eredoctoraat VU voor prof. Mulia uit Indonesië (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM De Senaat van de Vrije Universiteit heeft besloten aan de Indonesische prof. dr. mr. Tudung gelar Sulan Gunung Mulia de titel van doctor in de godgeleerdheid honoris causa te verlenen, prof. Mulia, die heden 70 jaar wordt, krijgt de onderscheiding, omdat hij in verscheidene hoge functies veel heeft bijgedragen tot het instrueren en stimuleren van de christelijke gemeen schap in Indonesië. De erepromotie zal plaats vinden op 20 oktober 1966 ter gele genheid van de 86-ste dies natalts van de Vrije Universiteit. Prof. Mulia is in het Batakland gebo ren. Op Java kreeg hij zijn opleiding tot onderwijzer. Voor de eerste we reld-oorlog werd hij naar de chr. kweek school in Leiden gezonden om te stude ren voor de hoofdakte. Door het uitbre- 1 ken van de oorlog moest hij in ons land intensief deel in 1940 rond 25.000 gulden, tegen j ^rstitel 225.000 gulden thans. Ook als met de In Indonesië was hij van 1922 tot 1927 waardedaling van de gulden rekening vertegenwoordiger van de chr. staatkun-1 wordt gehouden, is dit een zeer belang-ciige partij in de Volksraad en ambtenaar rijke stijging, die echter heeft gere- van de ministeries van onderwijs en eco-1 sulteerd in een veel hoger rende-1 ^^ifhe ^ken.^Weer in^Nederla^stu- ment. Maar verdere bezinning kan niet ge mist worden. Daarom benoemde de syno de een commissie met de volgende opdracht: Een studie maken van de eisen die de ongelijke welvaartsverdeling de wereld aan de houding en het gedrag van de christenen stelt, vanuit (christelij ke) gerechtigheid en barmhartigheid. Richtlijnen en suggesties formuleren opdat de studieresultaten in de praktijk verwerkelijkt kunnen worden. In het algemeen moet aandacht geschonken den aan de verdere structuur vai kerkelijke hulpverlening. Nagaan hoe de overheid en het be drijfsleven verder kunnen worden Inge schakeld bij de kerkelijke hulp aan de ontwikkelingslanden. Fonds Na de enthousiaste reacties ge week in de synode op het voorstel- Goes had de commissie voor pre- aöviej nieuwe besluiten geformuleerd. De com missie wilde ook de studiecommissie, bovendien de vorming van een fonds voor structurele (opbouwende) hulpverlening. Er kwam op deze gedach te heel wat kritiek, niet omdat men niet wilde helpen, maar omdat men meende dat de hulp bij nood en de structurele hulp niet uit elkaar getrokken moeten worden. Twee organen, het werelddiako- naat en dit nieuwe steunfonds, vonden de meeste synodeleden te veel. Boven dien werd een commissie als bestuur voorgesteld die vrijwel een duplicaat was van de diakonale werelddlakonaat leidt. Tijdens het debat bleek dat men het volste vertrouwen had in het werk- dat reeds nu gedaan wordt. De synode wil dit nog verder tot ontwikkeling brengen. Besloten werd dan ook dat het herder- Spaar plezierigmet \MONS met gratis waardezegels van 15 en 25 ct. vraag vooral om de DUET-spaarkaart NE». HERV. KERK Aangenomen de benoem, tot pred. voor buitengew. werkzaamh. van de classis Amsterdam predik, vormingsleider t. be hoeve v. de Oecumenische Commissie Evangelie en Bedrijfsleven Agglomeraat Amsterdam, benoemd door het provinc. vormingscentrum De Haaf te Bergen (N.H.): W. v. Gelder te Eindhoven; naar Ede (vac. E. F. Vergunst): A. den Har- togh te Bodegraven. Bedankt voor Scheveningen (vac. J. J. Poldervaart): L. J. Bloemsma te Om men (O.); voor Jaarsveld (toez.): F. v. Dieren te Heusden (N.B.). Dr. C. Mac Lean hoogleraar VU (Van onze onderwijsredactie) AMSTERDAM Aan de Vr«e Unij •ersiteit is benoemd tot gewoon hoog leraar in de fysische chemie, in het bijzonder belast met het onderwijs in de spectroscopie, dr. ir. C. Mac Leaq te Amstelveen. Dr. Mac Lean werd in; 1925 te Rotterdam geboren. In 1948 liet hij zich inschrijven aan de TH t« Delft, waar hij in 1954 het diploma na tuurkundig ingenieur haalde. In 1957 promoveerde hij op het proefschrift Nieuwe onderzoekingen over magne' tische resonantie. Sinds 1954 is hij me dewerker van het Shell-laboratorium te Amsterdam-Noord, (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Gisteren kwam het recreatievraagstuk ter sprake op de gereformeerde synode, maar op de problematiek zelf werd nau welijks ingegaan. Er werd niet over gediscussieerd. Toen niemand zich meldde voor een algemeen debat kon de praeses onmiddellijk de conclusies van de commissie voor pre-advies aan de orde stel len. In 'het uiteindelijk besluit werden de kerkeraden verzocht aandacht te schenken aan de ont wikkeling der recreatie. Zij moe ten zich afvragen of en zo ja, we1- deXk™alï"e<;üeencItóUni'Chrt ke maatregelen genomen moeten ,w,r,aoi i.m» worden om de kerk op dit terrein gestalte te geven. Prof. Stolte voompelde dat de kos ten van investering en exploitatie nog belangrijk zullen stijgen. Met name zal de invoering van verdere automatisering door middel van de computer in de zin van het zieken- huisinformatiesysteem, met grote kosten gepaard gaan. Hij pleitte daarom voor regionale samenwer king. deerde hij culturele anthropologic in Amsterdam en Leiden, waar hij in 1933 promoveerde. Na de tweede wereldoor-1 hij minister van onderwijs in; het tweede kabinet van de Republiek Indonesië. Dr. Mulia moet gezien worden als de pionier van de oecumenische sa menwerking der kerken in zijn land. Hij is jarenlang voorzitter geweest van Indonesiscne Raad van Kerken. Hij oprichter van de chr. universiteit Djakarta en voorzitter sche Bijbelgenootschap. Ontwerp beginselprogram 9? (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG ,J)e Partij ziet de P. d.® Nederlandse samenleving, zoals deze e 1Jvan zic'1 heeft ontwikkeld na de losma- 'het "ndonesi- king der Verenigde Provinciën uit het 1 Bourgondische staatsverband, boven- (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Ds. L. al zulk soort vragen definitief for muleert." Na de opsomming van nog enkele Nederland zijn vreugde over inhoud, het besluit van de synode der Ds Rujte „D„n Gereformeerde Kerken om aan )noet ik beginne' met te ,eggen. het verzoek tot wederzijdse af- dat ik niets terugvond van het vaardiging naar eikaars svno- -beeld der vaderen", u weet, van dp tp voldoen Wii moeten die stoere zelfverzekerden, die de te voldoen. ,W1J moeien graag over gereformeerden over en weer veel meer de ge- spreken. Niet alleen, dat dit woord legenheid aangrijpen eikaars helemaal niet gevallen is, maar de houding was er ook niet naar. Bij alle behandelde onderwerpen kwam (toevallig) steeds ook de her vormde kerk ter sprake, maar dan noch als afschrikwekkend noch als jaloersmakend verschijnsel, wel als van zaken.^Ik doen en laten te leren kennen' schrijft deze perspredikant van de Nederlandse Hervormde Kerk. Zoals bekend heeft hij een syno- 'realiteit. dedag in Lunteren bijgewoond en van zijn impressies achter de pers tafel doet hij nu verslag. Hij verge lijkt met „zijn eigen" synode. Tussen beide is veel overeenkomst. behoudens enkele opvallende trek- sum aan je orde gesteld. Prof. Rot jes. huizen gaf een voortreffelijk pré-advies, waarbij bij het hande len van de gereformeerde voor ons typisch gereformeerde trekken naar voren. Zonder dat het uitgesproken werd, bleek bij alle formulering het besef te leven, dat niemand buiten zijn boekje mag gaan. Men heeft de stelling, dat het ene ambt niet mag heersen over het andere, levende inhoud gege ven. Onze organen van bijstand hebben dunkt mij, meer speelruim- fe en beleidbepalende invloed, dan de gereformeerde deputaatschap- pen. Training Verder viel mij de welsprekend heid op. Het lijkt wel of alle syno deleden hun training in de knapen- en jongelingsvereniging gehad heb ben. Men spreekt met grote kennis Pré-advies vond ik het diepst gaan bij bepaald onder de indruk van een discussie tussen ik meen prof. C. v. d. Woude en de Groningse ouderling Wigbol- dus. waarbij de laatste, gans niet de bespreking over het oorlogs- onder de indruk van een'titeleen "raagstuk, door de classis Hilvei-- paar treffende Calvijn-citaten uit tn-, de mouw schudde. In het algemeen leek mij, dat van overwicht der theologen hier minder sprake was dan bij ons. Mis- AMSTERDAM De mannelijke getrouwde studenten achten het huwelijk in het algemeen van stimulerende, de vrouwelijke gehuwde studen.jn van remmende invloed op hun studie. De gehuwde studenten (mannelijke zowel als vrouwelijkezijn voor het merendeel ran mening, dat kinderen in het studentenhuwelijk vertragend werken op de studie van zowel de man als de vrouw, terwijl ongeveer een kwart de inuloed op de studie van de vrouw als Junest" ziet. Dit zijn enkele conclusies van de Nederlandse Studenten Vakbeweging (SVB) afdeling Amsterdam over „gehuwd studeren in Amsterdam". Het SVB-bestuur pleit voor de oprichting pan een crèche, waar de kinderen t\jdens de college-uren kunnen werden ondergebracht. Bij de formulering van bovenge- i I, ,.l. ,,,nn-rrtomore v »•-» v-»"» II1II1U«SI" SUlÏAC WttS UHIi IJ1J OI1S. 1V11S- 1 11 i. ÏSo».,™ fn™elp Dre- vormde synodes vergeleek en in his- schier, wel, omdat men zich in gere- c,Vi rfjfarmelcTilze Mn ,orisch perspectief zotte. Hij kwam [ormeerde kring allemaal theoloog nf d* nelfSê daarljii noch tot een boetedoening voelt en de grens tussen „leek" en hendelen .fiejme.es, dfDeme tegenover het verleden noch tot „geestelijke" goed reformatorisch is ds. P. v. Strien, was geduldig, aanprijzing van de ander, wel tot uitKewist drooggeestig en waakzaam. Het be- „„^tere waardering. 8 sluit, om aan het hervormde ver zoek tot uitwisseling van waarne mers te voldoen moest zo geformu leerd worden, dat géén misverstand over de betekenis noch over de opdracht uan de ontstaan mocht. Helderheid kwestie van de atoombom en de Bonder en de confessioneel en de Daar besteedde men veel tijd oorlog, èn in eigen kring èn met vrijzinnige spreken toch samen. In aan. Oorzaak dunkt mij: een hang andere kerken, te zamen moet de gereformeerde synode is men naar formele helderheid én het aanpakken. Voor mij was deze dis- het eens, op meer rationele wijze, ontbreken van een breed modera- cussie het hoogtepunt van de dag. ook in leefklimaat", aldus ds. Rui men. dat in de hervormde synode Natuurlijk kwamen er allerlei al gedragen door de uit christendom en humanisme voortgekomen Eras miaanse geest, waarvan de grondleg ger onzer vrijheid, Willem van Oranje, een onvermoeibaar vertolker is ge weest." Deze passage vormt een van de be langrijkste artikelen in het ontwerp voor een nieuw beginselprogram van de WD. Zaterdag zal dit ontwerp in een Bui tengewone Algemene Vergadering te Dordrecht door de liberalen worden besproken Het nieuwe program is opgesteld door een commissie van vooraanstaande VVD- leden. Naast partijvoorzitter ir. K. van der Pols ma ken onder meer prof. P. J. Oud. mr. W. J. Geertsema en mr. H. van Riel er j deel van uit. Het is evenwel twijfelachtig of het geciteerde artikel ongewijzigd zal wor den overgenomen. Een aantal Kamer- centrales heeft een wijziging voorge- i steld. Men wil de verwijzing naar Wil- lem van Oranje en de Erasmiaanse I geest er uit nemen. De Partijraad is op dit punt verdeeld. Een meerderheid van 41 personen steunt het amende- ment. Een minderheid van 30 houdt vas' aan het oorspronkelijk: ontwerp. In het ontwerp worden voorts een j aantal nieuwe artikelen voorgesteld. Er wordt aandacht geschonken aan de I Europese integratie, de ontwikkelings- hulp, de ontwapening en de geestelij- I ke vrijheid van de mens. Hierbij j wordt verwezen naar de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Nieuw is ook de uitspraak dat de overheid de verkoop van anti- concep- tionele middelen niet aan banden mag leggen. Bij vergelijking met het thans be staande program valt op dat de formu lering in het ontwerp duidelijker en beknopter zijn. Op sociaal-economisch terrein is de VVD zichzelf gebleven. Haar voorkeur blijft uitgaan naar de particuliere bedrijfsvorm. De partij hecht grote waarde aan het bevorde ren van de vrije concurrentie. De over heid moet de weg openenen tot ontplooiing van de individuele De Partijraad staat positief tegeno ver een aantal aangebrachte amende menten. Te verwachten valt dat het ontwerp-program in hoofdstukken zal worden onderverdeeld. Er zal een cul turele paragraaf worden ontworpen alsmede een artikel over de ruimtelij ke ordening. ■fr De Soembanese Christelijke Kerken, waarmee de Gereformeerde Kerken in ons land nauwe contacten onderhouden, zijn in de periode oktober 1964 tot okto ber 1965 gegroeid van 23-858 tot 26.707 'eden Dat betekent een toename in één jaar van twaalf procent. gelisatiemogelijkheden. De deputate voor diakonale arbeid moeten voc hen die van „ontspanning en uitspan ning" in een christelijk klimaat ver stoken blijven, mogelijkheden openen Bovendien moet er een nieuw depti taafschap komen, dat o.a. moet najj gaan of er verbetering kan worde ij gebracht in de voorlichting over creatie. BKV Tweemaal wordt de Bybel Kiosk Vereniging genoemd. De deputatei voor evangelisatie worden aangera den om met de BKV samen te wer ken, die een speciale directeur be- noemd heeft (wika L. van Ginkel) om de plaatselijke kerken te helper, haar verantwoordelijkheid in recrea tiegebieden te dragen. Bovendien zul len de deputaten voor recreatie moe ten bestuderen hoe het werk van d( BKV dienstbaar gemaakt kan wordefj om een organisatievorm te vinden di(« samenwerking met andere kerken oj' dit terrein mogelijk maakt. Bronnenuitgave van l geschiedenis Nederlands Indië DEN HAAG De commissie v bronnenpublicatie betreffende de geschie denis van Nederlands Indië 1900-1942 vs he% Historisch Genootschap heeft ha: derde uitgave gepubliceerd. Het is e< stuk over de Volksraad en de staatkun dige ontwikkeling van Nederlands Indi» in de periode 1927-1942. Deze uitgavi werd samengesteld door dr. S. L. Wal en beschrijft de invloed Volksraad in dit tijdvak. Aandacht word! geschonken aan de petitie-Soetardjo in de Indonesische actie voor een parlemen taire regeringsvorm. De uitgave kwan tot stand met steun van de Nederlandse organisatie voor Zuiver Wetenschappe lijk Onderzoek. Zelfs geen kaal uniform, zegt ds. J. van Dam (Van onze kerkredactie) SNEEK De hervormde le- gerpredikant ds. H. Bartlema, die in het nieuws kwam, omdat hij weigerde zijn rangonderschei dingstekenen van majoor te dra gen. heeft biival gekregen van ds. J. van Dam in het Baptisten- weekblad „de Christen". Ds. Van Dam gaat zelfs nog verder en zegt: niet alleen geen distinc tieven, maar ook geen uniform. De Sneker pastor schrijft: We zijn het van harte met ds. Bartlema eens wanneer hij zegt, dat de militaire hiërarchie ook een min of meer formele niet van toepassing mag zijn op de legerpredikanten. Wij gaan zelfs nog een stap verder dan ds. Bartlema en zijn van mening, dat zelfs een kaal legeruniform, zonder rangonderscheidingste kenen, niet gedragen mag wor den door een predikant, die zijn taak als pastor en als ver kondiger van het evangelie ver vult in het leger. Ook dat uni form lijft hem in en maakt hem hoe men het ook plooit en keert in beginsel onderge schikt aan een vreemde macht. We hebben het vaker op deze plaats beoleit: Legerpredikanten in de zin van evangeliediena ren die zich willen belasten met de geestelijke verzorging van de mensen binnen de kazerne zijn nodig, maar zij moeten die arbeid doen als mensen die vol komen onafhankelijk van de staat zijn. Dat betekent praktisch, dat zij ten eerste niet door de staat mo gen worden gesalarieerd, ten tweede dat zij met de militaire hiërarchie niets te maken mogen hebben en ten derde, dat zij hun arbeid moeten verrichten als burgers, dus in burger, aldus ds. Van Dam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 2