Het geheime dorp feletccf l&Accf Ilit de Haagse hof geplukt. Kortsluiting zonder drama van Kaesen TENTOONSTELLING Brick Bradford Senmoet VRTJD \C :i JAMT.ARI musical. 22.20 Herman Heijermans als Jood, lezing 22.30 Nie» -- -- - - 22.40 Internationale grammoloonmuziek. 23.5524.00 Elke avond nieuwe jury HILVERSUM Op elke avond van het Nederlandse Songfestival zal een nieuwe jury van vijftien personen bepa len welke van de drie liedjes in aanmer king komt voor de finale op zaterdaga vond 5 februari. De organisatoren zijn afgestapt van het systeem waarbij elke avond dezelfde drie jury's de liedjes be oordelen. De juryleden van de vijf avonden 75 personen zullen op de finale uitma ken welke vocalist (e) met welk liedje op 5 maart ons land in Luxemburg zal verte genwoordigen. Als er in een voorronde twee liedjes met hetzelfde aantal stemmen eindigen, mag de zanger (es) zelf beslissen met welk liedje hij of zij aan de nationale finale zal deelnemen. Televisie morgen (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Luck (Lucas) Dekker (19) heeft zes dagen uitstel van militaire dienst gekregen om met zijn verloofde, Berrie (Bep) Kluft (20), aan het Nederlandse Songfestival te kunnen deel nemen. Hij had dinsdag 1 februari moeten opkomen; dankzij het uitstel waarvoor manager Frans van Wijk zich druk heeft gemaakt hoeft hij zich nu pas op 7 februari te melden. In de week van 31 januari tot en met 4 februari, waarin televisiekij kend Nederland elke avond op 25 mi nuten Songfestival wordt getracteerd, komen The Luckberries (samenvoe ging van beider voornamen) woensdag 2 februari voor de camera's. Zaterdaga vond 5 februari treden zij met de ande re deelnemers in de finale op. Het Alkmaarse zangduo, sinds een jaar beroeps, is dolgelukkig met de uitnodiging, aan het Songfestival mee te doen. Luck en Berrie, die elkaar al van de banken in de vglo- school ken nen, beschouwen hun optreden als een hoogtepunt in hun carrière, die ruim vier jaar geleden als hobby begon. „Ze werken er dag en nacht voor", verze kert Frans van Wijk. ,J)at moeten ze ook wel, willen ze goed voor de dag komen." Overigens staat het nog steeds niet vast welke liedjes zij gaan zingen. Eén is er nu definitief gekozen; voor de andere twee moet nog een keus worden ge maakt. Manager Van Wijk (verontwaar digd); „Eind november had dat al moe ten gebeuren en nu weten we nog niets aeker. Zij worden daar de dupe van." Staking Luck en Berrie zijn op een heel bij- rondere manier een duo geworden. Ber rie vertelt: „Ik was 'n jaar of twaalf, dertien, toen ik van m'n ouders 'n gi taar kreeg. Het was 'n manie in die tijd, dat gitaarspelen. Ik trad op feestavondjes en fuifjes en 't ging heel aardig." Haar partner en verloofde wa diezelfde tijd ook een graag geziene Jast op feestelijke bijeenkomstei .lkmaar en wijde omgeving. Luck zong samen met een vriend. Toen hij ging varen, kwam daar niet zoveel meer van. Alleen nog als hij met lof thuis was. Op 'n zaterdagavond, zo'n vier en een half jaar geleden, zouden we ook samen optreden. Maar zijn schip had vertraging gekregen door staking in 'n Italiaanse haven. Hij kon onmogelijk op tijd in Alkmaar zijn. Wat moest ik doen? De zaal was besproken, de affiches gedrukt, 't Moest doorgaan." „Toen herinnerde ik me Berrie. Ik naar haar toe. Ze woont 'n paar straten verder. Ze wilde graag hel pen. 't Was haastwerk. We studeer den twee liedjes in en toen we op het toneel stonden zongen we, ge heel onvoorbereid, nog een derde, in steenkool Italiaans. Dat was 't groot ste succes van de avond. Tot de dag van vandaag zijn Luck en Berrie die havenstaking in Italië dankbaar. Sinds die gedenkwaardige zaterdagavond zijn ze samen blijven zingen, eerst als amateurs en goede vrienden, nu als professionals en ver loofd paar en in de toekomst wel licht als man en vrouio. Drnkker I mli, i -i I'I 1KCïïV- talentenjacht „Kom er maar eens voor" i wonnen zij de eerste prijs en het effect 1 yan hun optreden in een Rudi Carrell- Banaal De maatstaven, die de Amerikaanse televisie aanlegt om het verwende en veeleisende, maar desondanks kenne lijk alles slikkende publiek „verstrooi ing" op het scherm te geven, zijn vol gens Nederlandse opvattingen onbe grijpelijk. Voorbeeld daarvan is de film, die de VARA gisteravond via Nederland 2 uitzond: Dan O'Brien, advocaat. Het is bijna niet aan te nemen, dat er ook maar iemand is, die niet geërgerd heeft gekeken naar de prac- tijken van de advocaat O'Brien, die niets van een jurist, maar alles van een ordinaire gangster heeft. Men zou nog achteloos de schouders over dat optreden kunnen ophalen, als niet de indruk werd gewekt, dat de meeste Amerikaanse advicaten ook zo onge veer te werk gaan. Het is bekend: in Amerika kan veel, meer dan hier in elk geval. Maar dat op de manier van meneer O'Brien de advocatuur, het openbaar ministerie, de politie, de jury door het slijk wor den gehaald zonder protesten van ju risten c.s. is niet te geloven. De VARA laat er zich graag op voor staan, de vereniging te zijn, die liet kijkerspubliek behulpzaam is bij voor lichting op alle mogelijke gebieden, bij culturele opvoeding en bij nog meer ideëele doelstellingen. Tijdens de keuring van deze banale film, die het niet verder had mogen brengen dan het witte doek in een achteraf bio scoop, heeft de socialistische omroep kennelijk beide ogen stijf dichtgekne pen. show was wat manager Van Wijk noemt „een prachtige drukker". Zij kregen meer en meer uitnodigingen en een con tract voor Bovema's Imperial-label. Twee platen zijn er nu van hen uitgebracht; na het Songfestival volgen er nog twee (met de drie liedjes, die zij voor de televisie zingen en nog een ander). Mallorca Verleden jaar traden zij twee weken op In de club van Max Woiski Sr. in Palma op Mallorca. Op de avond van hun verloving stapten zij er binnen. Woiski had via via gehoord, dat ze zou den komen en tracteerde op champagne. De uitnodiging voor zijn gasten op te treden grepen zij met beide handen aan. Het internationale publiek was elke avond opnieuw enthousiast over het char mante Hollandse duo met zijn veelzijdi ge repertoire van Spaanse, Franse, Duit se. Engelse, Italiaanse en natuurlijk Ne derlandse liedjes. Met het verwarmende enthousiasme van een amateur vertelt Berrie hoe fijn zij het vindt, beroeps te zijn: „Heerlijk Uitstel Bovema heeft ervoor gezorgd, dat zij naast Helen Shepherd, Piet "Sybrandy, Bob Bouber en Milly Scott aan het Song festival meedoen. Het was op het kantje af: zonder dat weekje uitstel van dienst was het onmogelijk geweest. Dat neemt toch niet weg, dat op het ogenblik, dat Luck de kazernepoort binnenstapt er voor zo'n anderhalf jaar een punt achter de loopbaan van The Luckberries wordt gezet. En dat Berrie gedurende die tijd weer een kantoorbaantje moet gaan zoe ken. Manager Van Wijk en Bovema doen wat zij kunnen om voor Luck nog een jaar uitstel te krijgen. Omdat zij Luck hadden beloofd, dat hij pas aan het einde van dit Jaar zou worden opgeroe pen, had Frans van Wijk tot december contracten voor de Luckberries afgeslo ten. Als Luck geen uitstel krijgt, moeten die worden geannuleerd! Somber Frans van Wijk, die ook de manager is van Imca Marina, ziet het nogal somber in: „Als hij geen uitstel krijgt, is het een enorme tegenslag. In zijn diensttijd kun nen zij alleen tijdens de weekeinden optreden. Daarna moet ik met verdubbel de energie reclame voor hen gaan ma- n ken. want na anderhalf jaar heeft het publiek The Luckberries vergeten. Alles LJ wat we tot nu toe hebben bereikt is eigenlijk voor niets geweest. Luck zelf is. niet zo pessimistisch. En n»fs!;ri; Berrie hoopt: „Laten al die officieren uitstel." land. 18.30 Jazz nlng, kritisch commentaa: oudere jeugd. 19.30 Lezen ido. 18.50 Naar mentaar. 19.00 Voor de schrijven. JO.OO Nieuws. 20.05 In alle iendschap, hoorspel. 20.35 Liederen. 20.45 lezing. VARA: i de schaats. 2250 Lichte DRAADOMROEP VANAVOND Kurt Böhme. bas (Hans Stadinger); ixme Schadle, sopraan (Marie); Hermann Prey, bariton (Ritter Graf von Liebenau); Gerhard Unger, tenor (Georg); Fritz Ollen- dorf. bas (Ritter Adelhof aus Schwaben); Giseia Litz, mezzo sopraan (Irmentraut); Frans Klarwein. tenor (Brenner): Otto De- chantsreiter, bas (Schmiedegeselle); Leden van Koor en Orkest van de Beierse Staatso- pera München: Dirigent: Fritz Lehan. 20.00 Journa; 20.20 Zoo zo voor U, show 9.35 Tele vizier. NTS: en weeroverzicht. AVRO dierenrubriek. 20.45 Alleen 21.40 Voor de vuistweg. NTS oenschappen 1966 in Deventer. Nederland U. NTS: 20.00 Nieuws in het kort. KRO: 20.01 Indrukken omtrent de voed seltoestand in de wereld. 20.30 Bezauberndes Fraulein, operette. NTS: 22.15—22.20 Jour- Teleac: Pech onderweg (herh. 11.3012.00 Teleac: Studievoorlichting (herh. les 2). 13.55—<17.55 Reportage van de Europe se schaatskampioenschappen 1966 te Deven ter. Na afloop van de reportage tussen 17.30 en 18.00 VARA: Voor de kinderen. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 AVRO 7.05 uur Studio Stalle», dertig minuten schijnwerperlicht op o.a. Sandra, The Caps en Paul Simon. 8.20 uur Aflevering van de dierenrubriek Zoo Zoo. 8.45 uur Alleen voor u, René Sleeswijk Revue met o.a. Willy Walden en Piet Muyselaar. 9.40 uur Voor de vuist weg. Nederland 2 KRO 8.01 uur De onmogelijke opgave, reportage over de voedseltoestand in de wereld. 8.30 uur Operette Bezauberndes Fraulein. VANAVOND TE HOREN Hilversum I NCRV 7.50 uur Mat Matthews Strings. 8.10 uur Prisma, programma met vele kanten. 8.50 uur Com nu met sangh. 9.20 uur Show-Schouw. Hilversum II VPRO en VARA 8.05 uur In alle vriendschap, hoorspel. 8.35 uur Leo Ferré zingt Leo Ferré. 9.00 uur Omroeporkest o.l.v. Hugo Rignold m.m.v. Groot Omroepkoor. 10.50 uur Prettig weekeind, platenprogramma. Het Nationale Ballet: Feestelijk eerste jazz-ballet ROTTERDAM Tot het laatst bleef het een verrassing, welk werk Het Nationale Ballet donderdagavond in de Rotterdamse Schouwburg zou brengen ter vervanging van Rudi van Dantzigs Mozart- Symfonie no. 29. Die Mozart- Symfonie zou als première worden uitgebracht, maar Rudi van Dantzig, die een dag of wat ziek is geweest, heeft zijn werk daarvoor niet bijtijds gereed kunnen maken. De ver vanger werd ten slotte Four Tempera ments van Balanchine, waarmee de avond werd geopend. De tweede pre mière, Kortsluiting van Robert Kae sen, was op het programma gebleven. Die kwam als slotballet. Kortsluiting was interessant genoeg, •ant het werd gepresenteerd als jazz-bal- „•t het eerste op het repertoire van Het Nationale Ballet en Ruud Bos heeft niet alleen de begeleidende muziek speciaal voor Kaesens choreografie ge componeerd, hij heeft ook de arrange menten gemaakt voor het Nederlands Balletorkest, dat zoals altijd de muzikale begeleiding verzorgde. Dirigent was van zelfsprekend André Presser. Hoewel Kortsluiting dus modern van opvattingen techniek is. is het op een goede, ouder wetse en in het verleden terdege beproef- ïanier ontstaan: in nauwe samenwer king tussen choreograaf, componist en orkestleiding. Dat is eigenlijk de beste manier om een goed ballet te maken, mits deze drie samenwerkende componen- n een even goed peil hebben. Kortsluiting bood, in tegenstelling tot ROTTERDAMSE KUNSTKRING Witte de Withstraot 35 OUDE KUNST DIRVEN ANTIQUITEITEN EINDHOVEN Van 22 januari t/m 6 februari dagelijks van 10 tot 5.30 uur. 's zondags van 11 tot 5 uur. hetgeen de naam zou doen vermoeden, geen bijzondere psychologische proble men. Met Kortsluiting bedoelde Robert Kaesen niet een ontlading van menselij ke dramatische spanningen, maar heel simpel de flits of vonk, die bij een elek trische kortsluiting ontstaat. Kaesen heeft gezegd, dat een dergelij ke kortsluiting bij hemzelf ontstond, toen hij, dertien jaar oud. direct na de bevrijding kennis maakte met de jazz. Verder zei hij. dat de naam van zijr ballet maar een voorlopige titel is. Mis schien gaat hij het later heel anders noemen. Het ontbreken van drama hield niet in het ontbreken van spanningen. Die span ningen waren feestelijk, zij hielden de vaart er in. Kortsluiting bevatte choreo grafische vondsten en het maakte eer abstracter, meer klassiek-gestileerde indruk dan de jazz-balletten van Hans van Manen. De dans was mooi uitge werkt. Er waren heel gave gedeelten vooral het slot was goed maar er waren ook momenten dat men de indruk kreeg, dat Robert Kaesen de mogelijkhe den, die de muziek van Ruud Bos bood, niet ten volle had uitgebuit. Die muziek was kleurrijk en beweeglijk, bovendien sterk beeldend, volgde lang niet altijd een strak-syncopisch patroon, dwong als het ware de dansers in een bepaalde beweging. Minder gelukkig was ook de belich ting. Opvallend was bij de dansers Corrie van Gorp, die in dit jazz-ballet een gele genheid had gezien tot ontplooiing van een dansstijl die haar goed ligt. De schouwburg was druk bezet, het publiek ontving Kortsluiting enthousi ast. Verder bevatte het programma Dessins pour les six van John Taras, dat ook al te lijden bleek te hebben van een min der gunstige belichting: de zwarte cos- tuums vielen weg in de blauwe achter grond door onjuiste kleur van het licht. Voorts Jungle van Rudi van Dantzig en de met het Canadese echtpaar Holmes de Pas de Deux uit Le Corsaire van Petipa, ditmaal gedanst met andere costuums dan de vorige maal: blauw en zilver in plaats van goud. HANS W. LEDEBOER. Sir Shane Partridge, die woensdag aftrad als minister van defensie van Australië, is gisteren op 56-jarige leef tijd in Perth aan kanker overleden. 7.30 Nieuws. 7.32 Gewijde muziek (opn). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Djinn, gevari eerd programma (8.30—8.32 Nws. 9.35 Wa tersta-nden. plm. 11.30 Voorbeschouwing Euro pese kampioenschappen hardrijden op de schaats te Deventer.) 12.00 Angelus. 12.03 Country en Western muziek. 12.24 Marktbe richten. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- er tuinbouw. 12.30 Lichte grammofoon) :lek. recchtstreekse 14.10 Musicere en 18.00 reportagi de schaats. 14.30 Voor de kleuters. Pianoduo. 15.00 Lichte grammofoonmuziek. 15.30 Frans/Nederlands programma. 16.00 (1) Gevarieerd muziekprogramma. 17.10 SJook, Erogramma voor de twintigers. 17.25 Muzika- tombola (II). 18.20 Sportperiscoop. 18.30 Muzikale tombola (III). 18.50 Lichtbaken, le zing. foonmuziek. (7.307.35 Van oraatje). 8.00 Nieuws. 8.10 Licht* foonmuziek. (8.20-8.30 Tips vnn vakanties). 9.15 J*- bezongen leven. mis (UI), praatje. VARA: 10.00 Z. evarieerd programma. (Om 11.00 Nieuws). .00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmu- iek. 16.45 Vragenbeantwoording van jonge nensen. 17.00 Metropole orkest. 17.30 Radio- veekjournaal. Ill (F.M.-kanalen). NRU/ NRU/NCRV: 11.00 Nieuw; -kestmuziek (gr). 12. jerd piatenprogranu 11.02 Lichte leuws. 12.02 Geva- 12.30 Pli 13.02 Gevari- :rd muziekprogramma (opn.). 14.00 Nieuws. .02 Hoogtepunten uit operettes, musicals i films. 15.00 Nieuws. 15.02 Werken van de gevarieerd platenprograi 17.00 Nieuws. 17.02—18.00 .00 Sportshow. De journalistiek wordt door de bui- Schnitzel, maar de keus is ook wel- bouwd is. En direct zit ik in de zorg. tenstaander altijd een bijzonder avon tuurlijk, romantisch en bovenal be nijdbaar vak gevonden. Daar zitten ze weer, die journalis ten, op de eerste rij. Bij plechtighe den op het mooiste plaatsje, en in de geweest Truite bleu of stamppot Hoe moet dat straks? Op 17 februari van andijvie) naar de warmte van de gaan jügg A~ Kasteleyn, de doodgewone ruimte hier de koninklijke bruiloft Het ondertrouwfeest dat Den de televisiecamera al menig- Haag gegund is. nu Amsterdam de maal snorde. Het listen schrijven niet alleen veel, praten beslist meer. Ik proef de lichte verbazing, wan neer ik aankondig te komen werken. Dat kan hier. Daar is de Nieuwspoort min of meer voor tot stand gekomen. Me ontrukkend aan de collegiale ver leidingen liever gezellig te blijven be klim ik de trappen. In de nok is een vol. Journa- huwelijksdag krijgt en Den Bosch het bioscoop helemaal voor niks. Daar praten ze weer, die journalis ten, voor microfoon of camera met ministers en andere hoogmogendhe den, bijna net zo gewichtig als de bewindslieden zelf en zelfs nog een tikje gewichtiger. Ach hoe anders is de barre werke lijkheid. Een groot journalist heeft eens gezegd: We hebben een heerlijk vak, maar het heeft één bezwaar. Je moet altijd na al die puJieke pret ook nog een stukje schrijven". Zijn klacht onderschrijf ik op dit ogenblik volko men. Het was allemaal gezellig, nog interessant ook, maar dat stukje.... Het moest de deur uit. Geen uitstel piepklein kamertje met drie schrijf- bruidstoilet. De Ridderzaal zal voorjaarstuin worden maar wat doen ze met die steigers? Bevlaggen en bebloemen? Op de omlopen misschien de juichende menigte toelaten? Weer een nieuwe kopzorg er bij en dat met deze koude voeten. Met meer denken het veilige Je eiger» ma chine. De oplossing leek eenvoudig. Waar beter heen te vluchten dan naar ons eigen journalistennest, de Nieuws poort. Toneel van journalistieke be drijvigheid. Wie van het Spui machines, zes stoelen mand. De winterkou slaat eruit. Trap pen weer af en een vriendelijke geest sjouwt naar boven om de verwarming februari bij het licht dat boven de Hofvijver zal juichen, laat in de avond na de voorstelling van de Midzomernachtsdroom in de Koninklijke Schouwburg? Als de da gen lengen gaan de vorsten strengen, zei mijn grootmoeder altijd, en het gelijk was menigmaal aan haar kant. Zou het niet een tip voor een actief Irie schrijf- mens zijn snel een vilten sloffenfabri- één prulle- catie te beginnen, opdat de trappelen- eruit. Trap- de menigte daar mee voorzien kan Tiendelijkegeest te steken. Na een kwartier ga ik fRaar het wagen. De vrieskou is nu vermin- on der tot het peil, waarop men gaat het Binnehof gaat komt er langs. Een denken dat het morgen wel eens dooi- smal poortje aan de Hofcingel (met en kan. Ik worstel papier Je moet lid zijn of een zeer water dichte introductie hebben om de smal le poort door te gaan. En dan D'Af- trap te nemen. Die trap is een ge- aangereikt. Maar hier is het barre tuurlijk. Die sloffen kunnen alleen waarde stijgen, want ze wor- historisch souvenir. Daar kom iemand de trap op. Vrien- ui_ delijk informeren of ik nou nog niet jje klaar ben. „Neen" moet ik zeggen, „Ik heb nagedacht over de koninklijke brui loft. „Onzin", is het wrede weer- schenk van een Nederlandse automo bielfabriek (nee, we noemen geen na men). Door de bal waar het menu van de dag hangt (vandaag Wiener eenzaamheid. Goed voor de concentra tie. Heel grijs torent voor het zolder raampje de enorme steiger, die om de linkertoren van de Ridderzaal ge- 97 Juist toen alles geregeld was, kwamen er een paar zwaar bewa pende Duitsers een laantje uitgefietst, regelrecht op ons af. Nee, u had iedereen moeten zien, oom Chris. Als schichtige konijnen vloog iedereen er op eigen gelegenheid vandoor; het leek wel of de stormwind ons had opgenomen. Een paar hadden hun fietsen in de steek gelaten. Joep en ik hebben ons een eindje verder verstopt. We konden natuur lijk niets zien, maar we hoorden de Duitsers schreeuwen en te keer gaan. Ze dachten er blijk baar niet over om de bossen in te gaan; dat was zeker te gevaarlijk. Even later kwamen ze vlak langs ons gereden met de opgepikte fietsen aan de hand. We zijn teruggegaan naar het Geheime Dorp. We wisten niet waar die jongens naar toe gestoven waren, maar gelukkig zijn ze allemaal terecht. Een voor een kwamen ze weer binnenval len. Joep en ik hebben toen maar weer dadelijk contact gezocht met de Elburgers om een nieuwe afspraak te maken; morgen proberen we het nog „Gelukkig dat het zo afgelopen is," zei oom Chris, „maar tjonge, wat zonde van die fietsen. Wc hebben er de laatste tijd al zoveel ver speeld!" „Ja en de onze heb ik verstopt. Er is een waar schuwing gekomen voor een fietsenvordering mor genvroeg", zei Christina. Joep rekte zich uit en gaapte ongegeneerd. „Da's het minste. Fietsen heb ben we tot nu toe altijd nog gedaan, we zullen blijven fietsen tot het einde. We organiseren wel weer een paar karretjes!" Heintje bracht zijn schoenen naar de keuken, maar eerst vroeg hij nog aan tante Christina: DOOR H. H. VAIV NIJNATTEN— DOFFEGNIES „Hebt u soms nog wat te eten voor me?" Daar schrok ze van. „Ach, lieve jongen, dat is waar ook, jij bent je diner misgelopen. Ik zal gauw wat eieren voor je bakken. En jij, Joep?" Hij wreef over zijn maag. „Nu u het zegt, m'n maag zou een kleine opvulling niet onverdienste lijk vinden." „Je blijft zeker slapen ook?" „Ik kan geen stap meer verzetten." Hij stak zijn lange benen recht voor zich uit; het lamplicht flikkerde in zijn brilleglazen. „Zeg, Christina," riep oom Chris haar na, „als je nu toch aan het bakken gaat, geef mij dan ook nog maar wat. wil je?" „Zeg, het is hier geen hotel! Daar heeft het soms veel van." Zo werd het weer bijna half twee voor ze in bed lagen. „Zet de wekker maar op zeven uur," bromde Chris van onder de dekens voor hij opnieuw insliep. „Ik ben er maar liever bij als de Duitsers werkelijk fietsen komen vorderen." De laatste week van oktober heerste er in het Geheime Dorp een uiterst nerveuze spanning. Het eten raakte op. Wat er nog aangevoerd werd, was mondjesmaat, en aan de moeite die het kostte om zelfs die kleine beetjes binnen tc krijgen, begrepen de bewoners hoe gevaarlijk de situatie was, hoe benauwd de omsingeling werd. De hele dag door patrouilleerden de Duitsers over de pa den en wegen der bossen. Het strenge verbod werd gegeven dat, zolang er nog maar één sprank je daglicht te bespeuren viel, niemand de vakken mocht verlaten of de brandgangen oversteken, la waai maken of zelfs maar hout hakken of zagen. Gelukkig was het weer druilerig, zodat de mensen meestal in de hutten bleven. Er waren geen ande re gesprekken meer dan over het eten en de vlucht als dat verschrikkelijke moment komen mocht, want gegrepen worden betekende voor hen allen de dood. De enkele keren, dat er iemand van de kamplei ding tot het Geheime Doip wist door te dringen, steeg de spanning ten top. Hij werd bestormd om „nieuws „nieuws", „nieuws"! Het werd hun tel kens weer op het hart gedrukt: geduld, voorzich tigheid. Er werd aan hun overbrenging gewerkt, maar mocht er alarm gegeven worden: vlucht, vlucht, met achterlating van alle bezittingen! Mistroostig zaten ze bij elkaar in de kille hut ten, omdat de kachels pas 's avonds gestookt moch ten worden als de Duitsers zich uit de bossen teruggetrokken hadden en de rook hen niet meer verraden kon. Wat gedurende het anderhalfjarig bestaan van het kamp niet te bereiken was ge weest: „eensgezindheid", dat bereikte nu het ge meenschapelij k gevaar. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 11