Nieuwe JLeidse Courant Golf van arbeidsonrust dreigtPI WIE ER GETUIGEN EN BRUIDSKINDEREN ZIJN Centraal lanbureau: gunstig perspectief Laatste pogingen in Stichting mislukt Werkgevers vrezen -dramatische gevolgen C""Q h .Wijziging in het ultimatum Fischböck stapt niet in vliegtuig naar Rio Kwalijke rol van Silberkuhl Te koud om te rijden Mr. Pieter weer opgenomen Commentaren Toestand in N-.Nigeria weer normaal HAAK Donderdag 20 januari 1966, 46ste jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StanlvMtich ia gtieblevee MfH kart In tagkanapoat Abonnementsprijzen p.v 3.75. p.kw. 11.30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 r>r> (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Het staat nu wel vast, dat de arbeidsrust in een aantal j bedrijfstakken en ondernemingen in de komende weken ernstig zal wor- den verstoord. ïn de Stichting van de Arbeid is gisteren namelijk een tweetal „laatste pogingen" om op centraal niveau alsnog tot overeenstem ming te komen over de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden op een volslagen mislukking uitgelopen. Namens de drie vakcentrales verklaarde NW-voorzitter A. H. KIoos gisteravond, dat „ernstige conflicten in het j bedrijfsleven nu wel onvermijdelijk zijn geworden". En werkgeversvoor- zitter ir. J. Bosma zei het niet uitgesloten te achten, dat het ontbreken j van overeenstemming „hier en daar dramatische gevolgen zal hebben". KU KLUX KLAN BLIJFT ACTUEEL - Experiment in zes bedrijven ter gelegen heid van het jubileum der Chr. werkgevers pagina Kernmerk. Pieter van Vollen hoven wordt ambtenaar op het Binnenhof pagina 7. zet Ambonezen uit ba rakken in Westerbork pagina 7. Duizenden muzikan. ten naar Kerkrade pagina 7. Mannenlonen voor werkende vrouwen pagina 7. zie pagina 5 Somber perspectief voor de middenstander pagina 9. Prijzen stegen niet verder dan voorspeld was pagina 9. Sport: ook vandaag r schaatsen en scha- Gewapende politie CNV-voorzitter Van ken pagina 11. Zaak-Ben Barka: ingrijpend - pagina 5 Zowel van werkgevers- als van werknemerszijde is gisteren een, wat van beide kanten genoemd werd, „laatste poging" gedaan om de kloof te overbruggen, teneinde de steeds acuter wordende dreiging van een golf van arbeidsontrust de kop in te drukken. De kloof bleek echter op nieuw te breed Plan vakbeweging De vakcentrales brachten het plan ter tafel om de verlangde individuele be- voordeling van georganiseerde werkne mers in een nieuwe vorm te gieten. Zij stelden nl. voor om centrale fondsen te Vakbonden aan AKU: (Van een onzer verslaggevers) EMMEN Op advies van hun ad- Ivocaat hebben de drie vakbonden het NW, het NKV en het CNV, gis termiddag in een telegram aan de directie van de AKU te Arnhem het Itijdstip maandag 24 januari te 14 uur vervangen door „op zeer korte ter- jmijn" Het tijdstip maandagmiddag •te 14 uur (op welk moment overeen stemming zou moeten zijn bereikt over een nieuwe cao) heeft men la ten vallen daar de vakbonden be vreesd zijn via een door de AKU aan te spannen kort geding in ge breke te worden gesteld, i Het telegram met de oorspronkelijke tekst dat gistermorgen werd verzonden, pou reeds als een ultimatum kunnen korden aangemerkt, meende de juridi sche adviseur. Het eerste telegram werd gistermorgen baar de AKU-directie verstuurd na af loop van een bijeenkomst die was uit geschreven door de Algemene Bedrijfs groepen Centrale, de r.k. bond St. WL1H- brordus en de Nederlandse christelijke bond van werknemers in de textiel- en Kledingbedrijven. Deze vergadering, die eem rustig (verloop had, werd gehouden nadat de onderhandelingen over de nieuwe cao (waren gestrand op de ertsen van de vakbonden voor een extra tegemoet koming aan de georganiseerde werk nemers. Van de zijde van de Christelijke be drijfsgroepen centrale werd gisteravond hieegedeeld, dat gehoopt wordt dat bij nieuwe onderhandelingen overeenstem ming zal worden bereikt. Een actie kerd door de CBC voorlopig niet wen- peliik geacht. Voetbal afgelast DEN HAAG In verband met He gesteldheid van de terreinen is alle .KNVB-voetbal voor zaterdag reeds af gelast. Ook in de afdelingen kan niet (gevoetbald worden stichten (bij elke vakcentrale één), uit de vakbondsleden b\j het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd eer nader vast te stellen bedrag zullen ont vangen op basis van het aantal lidmaat schapsjaren. Deze fondsen zouden per bedrijfstak uit de ondernemingen moeten worden gefinancierd op grond van de ging dat de georganiseerde werknemers recht hebben op een waarderingsbelo- ning voor de offers die zij zich hebben getroost voor het bereiken van arbeids voorwaarden en sociale voorzieningen waarvan ook de ongeorganiseerden (ge heel gratis) profiteren. De vakbeweging heeft dit voorstel ge daan om tegemoet te komen aan het be zwaar van de werkgevers dat door indi- viduele bevoordeling van georganiseer - den discriminatie binnen de onderneming zou ontstaan. Door het onderbrengen centrale fondsen bij de vakcentrales er volgens haar geen sprake meer van aanwijsbare discriminatie. Dit plan is ook reeds in discussie geweest zgn. zeven voorzittersoverleg, dat even eens ten doel had een oplossing tf vinden voor het vraagstuk van de ge- organiseerden-ongeorganiseerden. Plan werkgevers De centrale werkgeversorganisaties in de Stichting van de Arbeid hebben de „oplossing" van de vakbeweging van de hand gewezen, omdat naar hun mening het instellen van dnie centra le fondsen geen verandering zou bren gen in het principe van de individue le bevoordeling. Ir. Bosma noemde het plan van de vakcentrales een „aan zienlijke concessie", die voor de werk gevers niettemin niet aanvaardbaar is, omdat het in wezen toch discrimi nerend werkt. De werkgevers hebben zich even wel bereid verklaard het gesprek over de kwestie voort te zetten, om na de mislukking van het overleg daarover de daarvoor benoemde commissie van de Stichting van de Arbeid op nieuw ernstig naar een oplossing te zoeken. Zulks evenwel op de voor waarde dat de kwestie wordt losge maakt van de c.a.o.-onderhandelingen (Voor vervolg zie pag. 9) Net was in vliegtuig gespannen... (Van onze speciale verslaggever Link van Brugge) FRANKFORT Dr. Hans Fisch böck bevond zich gisteravond niet in het toestel van de Lufthansa, dat van Frankfort naar Rio de Janeiro en Buenos Aires vloog. Vlucht 500 die om kwart over negen van start ging, had hetzelfde verloop als op elke an dere woensdagavond. De weinige passagiers, die in het straalvliegtuig stapten, hadden met het geringste vermoeden dat ze van alle kanten in de gaten werden ge houden. Wat de nog altijd voortvluch tige heeft bewogen gisteravond ver stek te laten gaan. is voor alsnog een raadsel. De informaties, dit we uit be trouwbare bron ontvingen logen er niet om. De thans 70-jarige Fischböck zou zich van een open vliegticket naar Buenos Aires hebben voorzien, en zou van het vliegveld van Frankfort af naar zijn tweede vaderland Argentinië vertrekken Zijn afscheid van Europa zou definitief zijn- De laaitste weken i zou hij hebben gebruikt om zijn zaken I aan deze kant van de oceaan af te wikkelen. Duidelijk ts dat de door ir. Simon Wiesenthal ontdekte oorlogsmisdadiger het wat neet onder voeten heeft. Sinds de Kerstweek, toen een in Wenen wo nende Nederlandse journalist aan zijn woning in Essen aanbelde, en daardoor het landsbelang en het tegen hem onder nomen, geneime vooronderzoek ernstig schaadde, is hij spoorloos. Er wordt thans wel gespeculeerd dat hij in Wenen was of is. in München. in Kitzbühel. in Marburg aan de Lahn en zelf» top een ander adresin Essen, maar tot nog toe is het niemand, ook de justitie niet, ge lukt zijn gangen na te gaan Ondanks de inzet van het hele Oos tenrijkse opsporingsapparaat heeft men tussen Salzburg en Wenen geen spoor van Fischböck kunnen ontdekken Niet alleen Kitzbühel. waar op het ogenblik 4000 wintersDortvakantiegangers ver blijven. werd geheel uitgekamd, maar ook Zeil am See. Od aandringen van Wenen werd alles in het werk gesteld om de voortvluchtige ex-Oostenrijker te localiseren. Overigens niet om hem uit te leveren of te berechten, noch om nem als ongewenste vreemdeling over de grens te zetten. (Voor vervolg zie pag. 7) DEN HAAG In verband met de hui dige weersomstandigheden is met bi- gang van heden. 20 januari 1966 de jacht op alle soorten ganzen gesloten. Dit blijkt uit een beschikking van de minister landbouw en visserij. Bestuurder staakte LONDEN De bestuurder van een ondergrondse trein is gisteren derweg in staking gegaan omdat hij het in zijn cabine te koud vond. Te Harrow-on-the-Hill, een Londense voorstad waar de ondergrondse boven de grond komt, vroeg de bestuurder de reizigers uit te stappen. Hij zei dat hij het te koud had om door te rijden. De meeste forensen wensten echter geen gevolg te geven aan zijn verzoek. Na zich 10 minuten gewarmd te hebben Stemde de bestuurder er mee in de reis voort te zetten. Gisteren stond het kwik in Londen op 5 graden. LEIDEN Mr. Pieter van Vollen hoven is vanmorgen weer in de An- nakliniek opgenomen. Het betreft hier een routine-controle van zijn been. De heer Van Vollenhoven zal enige dagen in Anna-kliniek blijven, ten einde hem te doen wennen aan het lopen op het gipsverband. Hij heeft zijn geblesseerde been na de operatie nl- nog niet belast. AMSTERDAM De 3-jarige Rob bie van den Berg en zijn 40-jarige pleegmoeder mevrouw R. v. d. B.-A., die sedert begin september 1965 wer den vermist, zijn terecht. De kinder politie trof hen in blakende welstand aan in haar woning in de Palmstraat. (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het Centraal Plan bureau acht de economische vooruit zichten voor dit jaar gunstig. Blij kens het vandaag verschenen Cen traal Economisch Plan 1966 zal er sprake zijn van een zeer bevredigen de groei en zal de betalingsbalans een belangrijke fundamentele ver betering ondergaan. De prijsstijging zal naar verwachting even groot zijn als in 1965. De inflatoire druk is iets afgenomen, maar de spanning op de arbeidsmarkt zal zich handhaven, waardoor het risico van verdergaan de inflatoire ontwikkelingen nog steeds groot is, zowel in 1966 als daarna. Het Centraal Planbureau heeft bij zijn prognoses rekening gehouden met de verwachting dat de lonen per werknemer, zowel in het particulie re bedrijfsleven als bij de overheid, zal stijgen met gemiddeld 9.5 pro cent (in het bedrijfsleven in 1965: 11 procent, in 1964: 15 procent; bij de overheid in 1965: 15 procent en in 1964: 20 procent). In deze 9.5 procent zijn alle elementen zoals overloop van 1965, huurcompensatie, verhoging vakantietoeslag, en ver groting sociale lasten begrepen, zo dat voor verhoging van de cao-lonen gemiddeld 6 a 7 procent overblijft. Zoals bekend is dit percentage door de regering genoemd als de drempel van de „gevarenzone". Het werkne mersaandeel van het nationale inko men zal op basis van deze verwach te loonstijging omhoog gaan tot 74.6 procent (in 1965: 73.5 procent). Wineten Indien de lonen duidelijk meer zullen stijgen dan is verondersteld dan zal dat volgens het Centraal Bureau in eerste <nstantie leiden tot een verdere verslech tering van de ontwikkeling der winsten. Hierdoor zal de investeringopeneiedhei d afnemen, terwijl de consumptie wordt ee9timuleerd en de ruimte voor export wordt verkleind. De mate waarin dit het geval is hangt samen met de mate waarin de extra stij ging der lonen in de priizen kan worden doorberekend. In dezelfde mate treedt dan echter extra prijsstijging en aan tasting van de concurrentiepositie op. Het CPB verwacht in elk geval een verdere daling van de winstmarges, waardoor 't beschikbare niet-looninkn- men slechts weinig toeneemt en reëel zelfs daalt. (Zie ook pagina 9) Weersverwachting Meer bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt, met voorname lijk in bet zuiden van het land enige sneeuw of ijzei. Krachtige tot matige oos telijke wind. Matige tot lichte vorst. (Op gemaakt om 11.15 uur). INITIATIEF Het verbond van protestants-christe lijke werkgevers heeft bij de nade ring van zijn 50-jarig bestaan in 1968 een prijzenswaardig initiatief geno- Uver meer verantwoordelijkheid en medezeggenschap voor de werkne mer wordt in Nederland al vele ja ren gepraat. Het geheel is tamelijk onvruchtbaar gebleven, omdat de uitvoering vrijwel ontbrak. Het verbond gaat nu gedurende en kele jaren in een zestal bedrijven een experimenteel onderzoek beginnen Wetenschappelijk zal de invloed van grotere verantwoordelijkheid worden nagegaan op arbeidsvreugde, verhou dingen binnen het bedrijf en a r be ids- produkti- iteit. Werkgevers en werknemers zUn het in het algemeen eens over de nood zakelijkheid van grotere werkne mersinspraak in de arbeidssituatie. Wanneer het initiatief van het ver bond tot meer verwerkelijking leidt, kan men zich moeilijk een passender geschenk bij het jubileum denken. VOORTZETTING Alle sombere geluiden van vakeeo- nomen-van-naam ten spijt verwacht het Centraal Planbureau ook dit jaar een zeer bevredigende ontwikkeling van de nationale economie- Daarmee worden de herfstprognoses van de macro-economische verkenning en het economisch rapport van de SER actueel bevestigd. De CPB-bereke ningen immers zijn gebaseerd op ge gevens van 12 januari. Natuurlijk worden ook enige wolken aan de economische hemel gesigna leerd. zoals gevaar van verdergaande inflatie, dalende winst en spanning op de arbeidsmarkt, hoe dankbaar men voor dit laatste uit sociale mo tieven op zichzelf mag zijn. In het geheel genomen echter bevindt ons land zich nog altijd in hoogconjunc- turele sferen. Dat deze ontwikkeling nog steeds vrijwel ononderbroken voortduurt, is nauwelijks te geloven, vooral na de grote offers, de laatste Jaren van de nationale economie gevraagd. Het mag echter niet leiden tot over moedigheid, want ook in een staats huishouding ls verliezen altijd nog gemakkelijker dan verdienen. LAGOS De toestand in Noord- Nigeria schijnt opgehelderd te zijn. Het rebellerende leger van majoor Nzoegwe heeft zich geheel aan de zij de van het federale bewind van ge neraal Ironsi geschaard. is gisteren door radio-Kadoena ge meld. Nzoegwe heeft officieel zijn func- iran regeringsleider van het gebied majoor Assan Katsina overgedragen, die door Ironsi tot gouverneur van Noord-Nigeria is benoemd. Het lot van oud-premier Sir Aboebakar Tafawe Ba- lewa, die tijdens de staatsgreep werd ontvoerd, is nog steeds een mysterie. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat 50 officieren in de machtsstrijd ge dood zijn. De meesten van hen behoorden tot de groep die de coupe had georga niseerd. In Ibada zijn gisteren onlusten uitgebroken. Er zouden slachtoffers zijn gevallen. Dr. W. Drees DEN HAAG Bij het huwelijk van prin ses Beatrix en Claus von Amsberg zullen acht getuigen, zes bruidsmeisjes en vier bruidskinderen met strooimandies acte de présence geven. De opzienbarendste ge tuige Ls de voormalige minister-president dr W. Drees (78). Alle bruidstoiletten worden vervaardigd door het modehuis Linette in Den Bosch. De getuigen zijn: voor prinses Beatrix, dr. W. Drees. de En gelse prinses Alexan dra (nicht van konin gin Elizabeth), echtge note van de Britse za kenman Angus Ogil- vy. mevrouw Reneé Smit'h-Röell, een stu diegenoot en vriendin van prinses Beatrix, en de broer van prins Bernhardt prins Asco- win zur Lippe-Bies- terfelö. Voor de heer von Amsberg getuigen: z'n oom Freiherr Julius von dem Bussche Haa- denhausen, graaf Fer dinand von Bismarck, een vriend van Claus. Freöherr Johann Chris tian von Jeniscn en Freiherr Julius v dem Bussche Had- Alexandra Smith-Röell —I" denhausen jhr. prof. dr. F A. M. Van de zes bruids- Christina van Zwe- Alting von Geusau, meisjes dragen arie den. Christina von een jong geleerde die de voornaam Ohristi- Amsberg (zuster van de wericgroep van na. Het zyn: de Ne- de bruidegom), lady prinses Beatrix heeft derlandse prinses - opgericht. Christina, prinses Jhr. prof. dr. F. A. M. Alting von Geusau - Markus von Oeynhausen Sierstorpff Elisabeth Anson, jonkv rouwe E. Lou don en jonikvrouwe J. E. Röell. De vier bruidskin deren zijn: CarolUn Alting von Geusau. dochter van jnr. en mevrouw Alting von Geusau-Houben. Joa chim JencqueL zoon van de heer en me vrouw Jencauel-von Amsberg, Markus von Oeynhausen Siers torpff. zoon van graaf en gravin Caspar von Oeynhausen Siers torpff en Dapnne Ste wart Clark, dochter van mr. en mrs. Ste wart Clark-Loudon. In het huis van de familie Von Oeynhau sen Sierstorpff heb ben prinses Beatrix en Claus von Amsberg elkaar leren kennen. In deze adellijke sfeer valt direct ae figuur op van de thans 78-jarige oud-minis ter-president dr. Drees, thans de oud ste minister van staat. Hij was en is nog steeds de sobere so cialist. Drees heeft de laatste tien jaar veel contact met het Ko ninklijk Huis gehad. Ook heeft hij een paar keer advies gegeven over het huwelijk van onze kroonprinses. Het bruidstoilet van prinses Beatrix is ontworpen door me vrouw Bergé-Farwick, leidster van het mo dehuis Linette, dat ook de japonnen van de bruidsmeisjes voor haar rekening neemt. De koninklijke fa milie is al vele jaren klant bij dit mode huis. Bii Teekens iedere ochtend kersvers ROOKWORSTJE iedere 2e 49 Astronautenkapje in op de mode. Haak met Neveda wol een warm „Astronautenkapje"... in één uur klaar I Kosren f.4,50. MateriaalNeveda Sirene Tripla. SIRENE TRIPEA SIRENE TRIPLA alle kleuren. DE NIJVERHEID - Haarlemmerstr. 40-41

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1