MENEER COHEN DICHT BIJ WILLEM VOOR DE VUIST WEG 1&be(Scr' Doms wil je een stuk kaas uit het vuistje Is I Het geheime dorp lit de Haagse hof geplukt. Satirische programma's aan banden gelegd ASPIRIN H-BAYER Brick Bradford SUCROSA Senmoet 9 WOENSDAG 19 JAMT ART 1966 fTHERGOlVEN-EIHEKGOlVEN-ETHERGOlVEN-ETHERGOLVEN- Nieuwe serie STADHUIS OP STELTEN HILVERSUM De KRO zal ongetwij- feld vele kijkers een genoegen doen met de eerste aflevering van de nieuwe (vier- de) serie „Stadhuis op stelten" door Hans Keuls: zondagavond via Nederland Wegens reparatie museum vloeren 60 VAN GOGHS NAAR ARNHEM (Va e kunstredactie) ROTTERDAM Ja, z\jn dochter, de jonge ac trice Inneke Cohen, is al vaker voor de televisie opgetreden, maar dat meneer Cohen nog eens voor de camera's zou staan 't Is nooit in hem opge- komen. Toch gaat het gebeuren: vrijdag in ,,Voor de vuist weg" van Willem O. Duys. Willem had al veel over meneer Cohen gehoord. IDat is niet zo'n wonder, want de eigenaar van een sigarenmagazijn aan de Rotterdamse Havenstraat, I heeft tot ver buiten de Maasstad faam als .Snel dichter van Delf shaven". Duys kreeg een van zijn laatsten verzen, een kerstgedicht, onder ogen en dat pakte hem zó, dat hij meneer Cohen opbeldë en uitnodigde, mee Ite werken aan het programma „Voor de vuist weg". IWat hij dan wel moest doen, wilde meneer Cohen weten. Willem Duys en regisseur Bob Rooyens liadden be- I dacht, dat de sneldichter onmiddellijk na elk programma-ondrdeel een toe- J passelijk vers zal moeten maken. Mis schien wel van twee maal vier regels. Nou is meneer Cohen heel wat mans. Uit z'n schrijfmachine op de toonbank rammelt hij zo een gelegenheidsvers; klaar terwijl u wacht. Maar onder die gloeiende schijnwerpers en dan voor een miljoenenpubliek, dat is een ander karwei. De Voordevuistweggers maakten het nog gortiger door te bepalen dat me neer Cohen zal moeten sneldichten op het ritme van een op te geven melo dietje, een tune in nieuw-Nederlands een extra moeilijkheid is ook, dat Co- hen pas voor de camera's in Bussums „Concordia" aan de weet komt, welke onderwerpen Willem zal brengen. Als r de tijd het toelaat, moet meneer Co- VS-STUDENTEN ROEPEN OP TOT BOETE NEW YORK De Amerikaanse christelijke studentenvereniging heeft alle Amerikanen opgeroepen tot b.-ete wegens de methoden, die in Vietnam worden aangewend. De studenten ver wijzen daarbij naar een bericht in de New York Times, dat Amerikaanse vliegtuigen chemische middelen uit strooien over rijstvelden in door de Vietcong beheerste gebieden met het doel de oogst te doen mislukken. Dit bewijst volgens hen, dat het Ameri kaanse leger zich steeds minder be kommert om het welzijn' van de Viet namese bevolking. NCRV kreeg weer j meer leden HILVERSUM Als enige omroepvere- niging heeft de NCRV in 1964 en 1965 haar aantal leden zien groeien. In 1964 kwamen er 31.789 nieuwe leden bij: vo rig jaar 10.065. De winst is hoofdzakelijk te danken aan de activiteiten van leden. Zij brach ten 85 procent aan. Propagandisten zorg- acht procent en ruim zes pro- Van 23 januari tot en met 27 februari il in het Arnhemse gemeentemuseum Blijkerk bestaat binnenkort zevenhon- i een speciale expositie van werken van derd jaar. In de gemeenteraad wordt datyan Gogh worden gehouden. jgenoeg - - --- De veertig schilderijen en ongev terloops opgemerkt, maar het i voor een kwestie, die in deze s belangrijke rol gaat spelen. Boer Voorthuizen. secretaris Jansen, de burgemeester, bode Bulthuis, de indus trieel Van Kampen en kapper Spoelman zullen in de komende jubileumviering genoeg stof vinden voor kostelijke dorps roddel en komische verwikkelingen. twintig tekeningen zijn afkomstig uit het Kröller-Müller-museum in het Nationale Park „De Hoge Veluwe" internatio naal bekend om zijn 272 werken omvat tende Van Gogh-collectie. Omdat het mu seum tot 1 maart gesloten wordt wegens een ingrijpende reparatie van de vloe ren. is overeengekomen een belangrijk gedeelte van Van Goghs werken niet tijdelijk aan het oog te onttrekken, maar in het Arnhemse museum te expose ren. Voor Arnehm zijn vele van de popu lairste stukken van Van Gogh uitgezocht, zoals „Het bruggetje van Arles", „Weg met cypres en ster" en „Bloeiende boom". Zijn vaste versklanten zullen zeker voor hem duimen dat het lukt. Wij denken, dat de sneldichter nog met één probleempje zit. Of hij nu zijn cliënten van allerlei nationalitei ten en in alle denkbare zeemanstalen helpt, of hij verzen maakt dan wel pia no speelt, liedjes componeert of naar de t.v. kijkt (bijv. aanstaande zater dag als Inneke „Zwaantje" is in de kinderstrip „De geest in de fles"): me neer Cohen houdt er altijd zijn hoed bij op. Daaronder groeit namelijk niet zo bar veel haar meer. Hoe moet dat in Bussum? Vrijdagavond kijken. cent meldde zichzelf a Op 31 december 1965 leden 469.535. Commentaar Gevarieerd Strengere normen in Bondsrepubliek Terwijl probeerde, gaf de VARA in Achter het enkele interessante reportages, o.a. een interview met mevrouw Gandhi, die vandaag tot premier van India I werd gekozen. De uitzending hiervan was een aardig staaltje van samenwer- i king, omdat de reportage gemaakt werd door Brandpunt-redacteur Ed van Westerloo. Met het oog op de actu aliteit had de KRO het interview afgestaan aan Achter het nieuws. De korte inhoud ervan hadden we enkele dagen geleden in ons blad vermeld. De reportage over Beetsterzwaag, j waar moeilijkheden zijn rondom de bouw van een inrichting voor zwakzin- rtige kinderen, was niet erg overtui gend. Boeiend was daarentegen het i interview met. Fidel Castro, de Cubaan- I se premier. Simon Carmiggelt slaagde er voorlezend uit eigen werk in, j een gevoelige snaar te raken. De NCRV wijdde aandacht aan de licha- Imelijke toestand van bejaarden en (ih \een documentair cabaretprogramma j „bouwen". Op hét andere net konden de filmliefhebbers zich te goed doen aan de komische politiefilm Z-cars, die niet altijd even komisch was. De moeite waard was Viermaal Eindsprint, waarin de schrijver Peter Ustinov commentaar geeft op zijn to- (Van onze correspondent) BONN In West-Duitsland worden satirische programma's voor radio en televisie aan normen gebonden. De adviesraad van de Norddeutsche Rundfunk, waarin vertegenwoordigers van kerken, vakbonden, werkgevers- en jeugd organisaties zitting hebben, heeft 'satirici verboden voor de tv- camera's te komen, tenzij zij zich de NCRV op Nederland 2onderwerpen aan de regels, „die 'AitXk?IMAchte""het nieuws voor al,e politieke uitzendingen van toepassing zijn". Dit betekent: de inhoud van politieke programma's moet voortaan worden geba seerd op feiten, niet op verzinsels. Perso nen, groepen personen of vertegenwoordi gers van bepaalde groepen mogen niét worden gehekeld voor verklaringen, die zij niet 'nebben afgelegd. Verdraaiingen van bepaalde feiten moeten duidelijk als verdraaiingen herkenbaar zijn, zodat de argeloze kijker ze niet met de waarheid X Prof. dr. Mikko Juva, een luthers theo- loog van wereldnaam, is gekozen tot voorzitter van de Finse Liberale Volks partij, die onlangs is gevormd uit een samengaan van de Finse Volkspartij het Liberale Centrum. Prof. Juva is vt zitter van de theologische commissie 1 de Lutherse Wereldfederatie. j. De satire moet gebaseerd len beschouwden het verbod van het en niet op valse voorstellingen daar- Het aan banden leggen van de politie ke satire heeft in de Bondsrepubliek eer bijzonder onprettige indruk gewekt. Ve len beschouwden het verbod vzan het Rrogramma „Hallo Nachbarn" van orddeutsche Rundfunk als een inbreuk op de democratische rechten. De NDR heeft er nu wel in toege stemd. dat het programma op het scherm wordt gebracht, als het aan de no: wordt aangepast. 'l&iMtC/' Radiokr je. 19.33 Leger des Heilskwartier (gr.) 19- Wekelijkse beschouwing. 20.00 Concertge- bouwork. en solist. In de apuze: 20.33-0.50 Afrika spreekt vele talen, lezing. 21 Stere mentaal kwartet. 22.05 Si verdenking. 2 BH Licht OMMMHH in 't kort. 22.15 A- Nieuws. 22.40 Pianorecital Igr. J Stereo: Metropole c en solist. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m. VARA 18.00 Nieuws. 18.15 Aktualiteiten. 18.20 Uitzending 21.00 Socialistich commentaar. 21.15 Jazzmu ziek. 21.40 Gecombineerde quiz- en kegelcom- petitfi Dop 22.30 Niei: ten. 22.50 Klassieke en (opn. 23.55-24.00 Nieuws neelstuk Foto-finishaan de hand van de vertolking door toneelgezel schappen in Londen, Den Haag, Ber lijn en Zurich. Op het tweede net bracht CVK-IKOR het wekelijkse pro gramma Dichterbij, dat gepresenteerd werd door drs. K. Bouhuys. Het onder werp van gisteravond, „Laat ons men- Nederland i sen maken" zal de samenstellers van NTS:o 18.30^Teleac.^studievoorlichting. JL« deze rubriek zeker vele reacties ople- m 1 n' veren. 22.40 Aktualltei vanavonc en herh. les jrtredacteur KRO 20.50 Piste, gevarlee Griep? ASPIRIN® doet de koorts dalen. De pijn verdwijnt snel en zeker. Wij allen weten: Aspirin helpt Epiloog. NTS. 22.35-22. Durnaal. NEDERLAND II t kort. VPRO: documentaire film. 20.40 Extra. 21.00 Het brood van mijn jeugd. Mo. Film. NTS: 22.30-22.35. Journaal. VANAVOND TE ZIEN Nederland 1 KRO 8.20 nur Brandpuntpost. 8.50 uur Piste, variétéprogramma uit Treslong te Hillegom 9.35 uur Galerij, kunstzinnige en kunstige zaken. Nederland 2 VPRO 8.01 uur The Grafters, filmpje over Engelse marktkooplieden. 8.40 uur Extra, door Leo Kool. 9.00 uur Das Brot der frühen Jahre, modern art film. VANAVOND TE HOREN ;0: 7.00 Nieuws. ■m._. -15 Lichte gram- (7.30-7.32 Nieuws. 7.45 KNAC/ANWB WegeninformatieI 7.o5 Overwe ging 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmu- 1 ziek. (8.30-8.32 Nleuwsi. 8.40 Voor de huls- a -is w^tarctanriori n 40 Schoolradio MR11.00 VPRO: 11.45 Noordzecfestl- jl 1965. 12.10 Leven op het land. 12.27 Mededelingen t." L---- 12 40 D Hilversum I NCRV Hans 8.00 uur Concertgebouworkest o.l.v. Eugen Jochem en m.r Richter-Haaser. piano. 8.35 uur Afrika spreekt vele talen, causerie over taalproblemen in West-Afrika (in de pauze van Concertgebouworkest). 9.45 uur Kwartet Ad van den Hoed (stereo). 10.05 uur Sport in 't kort. 10.15 uur Avondoverdenking. Hilversum II VARA 8.05 uur Trammelant in Loeren aan de Hor 9.15 uur Boy's Big Band o.l.v. Boy Edgar. 9.40 uur Alle negen! Een gecombineerde quiz- en kegelcompetitie. 10.15 uur Ik loop door het land. door Tom Manders, alias Dorus. 10.00 Gevarieerd de ziekei HP tuinbi week. praatje. 13.15 Stereo: Pianorecital. 13.45 Voor de vrouw. NCRV. 14.15 Licht grammofoonmuziek. 14.30 Pianotrio. 15.00 Bijbeloverdenking. 15J0 S.- menzang: geestelijke liederen. 16.00 Klassii balletmui 17.16 Kinderzang foonmuziek. 17.50 landse lichte 17.00 Voo gr.» 17.30 Lichte i 50 Spor luziek i AVRO: 7.00 Nieuws m-7.20 Licht grainmo. foonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO ochtendgym 8~<>0 Niet het aantal DRAADOMROEP VANAVOND 18.00 en 20.00 UUR. verture „Der Opernball" (Heuberger) Orkest Hermann Hagestedt Die Post im Walde (Schöffer) Franz Willy Neugebauer Orkest Franz Marszalek. Der Karneval in Venedig (Neugebauer) idem. Wals uit „Die Pupenfee" Bayer) Orkest Hermann Hage stedt: Sel. „Der Bettelstudent" (Millöcker) y«, Franz Feh Herta Talmai rans Willy Neugebauer Orkest Franz Mars- alek, Behut dich Gott (Nesslerl idem. Ball»- ïnen (Hellmesberger) Orkest Hermann Ha gestedt. Felicidades (Zaya) Los Paraguayos, Ay Nikolai (Argueso) Orkest Ramón Argue- "e siento feliz (del Parana) Los Paragu- Borrachita cha cha cha (EsperSn) Orkest Ramon Argueso, La le le (del Para na) Los Paraguayos. Merengue sl? (Argueso) Orkest Ramon Argueso. Eh, Figues (del Parana) Los Paraguayos. Relaxing (Guinn) Hank Garland, Joe Morello. Gary Burton. Joe Benjamin Move (Best) idem, On green Dolphin Street (Washington) Nancy Wilson. George Shearing Quintet. Oh look at me now (Bushkin) Idem. The nearness of you (Carmlchael) idem, You are there (Walter) 'em. I cover the waterfront (Green) Can- „onball Adderley, Orkest Richard Tlayman. A foggy day (Gershwin) idem, I've never ÉaIn love before (Loesser) idem, 's Won- 1-They can't take that away from me (Gershwin) Anita O'Day. Oscar Peterson. Ellis. Ray Brown. Milt Holland. Old moon (Lane) Idem, Well be together again (Fischer) idem..Them there eyes (Tra,. stukje Haags leven druk op een knop langs de trap een persianer ook een doodgewone waar een heleboel mensen hier diep omhoog wordt gehesen, waardoor een regenjas hangt. idagelijks huiselijke strijd afgedaan Misschien is hij wat verbitterd door was. de ongewone kleine glaasjes nationale hun hart verschrikkelijk trots op zijn. En als ze heel eerlijk zijn moe ten de lui van buiten, als venis vinden. het hapje, het was goed >ais net was. Tot opeens. een vreemdeling Dat brokje Haagse babbel heet „re- opdaagt. En verbijsterd terugkeert ceptie" of „cocktail". Het is: handje geve ten Het handje, het glimlachje, het drank, die hij aangeboden kreeg. „Bij echt Haagse receptie. Heel glimlachje plegen, glaasje vat- deftig, heel hoog: de receptie èn de vreemdeling. HH rmaken. Praatje hier, babbeltje daar, kennis making met knikje. Dan de gulden bij de garderobe deponeren, jas aan. huis toe. Dat is alles. Inderdaad. Maar met deze reeks van onschuldige handelin gen heb ie meegedaan aan een ritu eel, dat al jaren het symbool van een zekere status is en er zijn massa's mensen die erin geloven. Vooral ook omdat het ritueel zich man komt uit Parijs. In de poli- in een vrij besloten kring afspeelt. En tiek geweest, hij gooit met grote nieuw bijkomt doet mee in de Allemaal citcen heimwee in zijn blik. „Bij ms. o lala. bij ons alleen champagne. Misschien knort zijn maag wat, vant hij heeft het vanavond met die lapjes moeten doen. „Bij ons," hij kiJkt wanhopig. „Bij -jns, o lala. een koud buffet! Kaviaar, kreeft, salades, paté... hier: zoute koekjes met een plakje ei. een likje mayonaise en één garnaal...." Misschien is hij wat eenzaam, want in nog iets is hij teleurgesteld. „Bij ons." wat uitgeput leunt hij terug in zijn stoel. „Bij ons. o lala. de dames! De robes, de stola's, de juwe len. hier excusez-moi, is het alle maal zo simpel, zo zonder allure. - En heel de Haagse status kromp ineen tot een dwergstatusje. Natuurlijk, ik heb hem bestreden. i en gewich- als een messenwerper op zijn gewezen op de chic van de eenvoud doel. Allemaal raak. en de eenvoud van de chic. Even Nu aan de top van een gewichtige venijnig geweest en gezegd, dat Pa- organisatie, met brede handgebaren rijs clochards heeft en wij zelfs geen firobeert hij doel en werken uit te gewone bedelaars meer. eggen. En natuurlijk zeer internatio- Hij knikte begrijpend: „Ja, ja. u menigmaal best 'leuk gevonden! "jï 14U! bent dus eigenlijk allemaal citoyen Daarom naar Nederland gekomen, geworden: wat gek w>j hebben daar oude stijl En vindt het even tig. Ach, beroepshalve draai ik zelf ook al jaren in die molen mee. En heb het krijgt van die receptie-vertrouw- _„i revolutie voor gemaakt... Zo doorgedrongen tot de „kring". Dan met een zucht: „Maar het is Vol verwachtingen gegaan. Het wel verschrikkelijk saai.." tie ben jé dikke "vrindjes. "Fluistert Haagse leven zou voor hem openbloei- een status-vrouw lachend in je oor, e°- E1" den. Nooit kom je ze ergens anders conferenties op hoog niveau. tegen. Je hebt geen (lauw idee van v hun dagelijks bestaan, maar ter recep- Ëindelijk zien t jaar geleden H I'vels leelt. aan heeft of vertelt een hoge ome Toen ontdekt dat het alleen het opeens vol trots van die kwajongen handje en de glimlach, het glaasje en van hem, die toch een machine heeft het hapje zijn. En de gulden van de gemaakt, waardoor de krant met een garderobe. Een garderobe waar naast W géén saccharine! luiker. Goedoekeurd Algorl i voor - de kleuters. 41' 19... Hl „kkuwu-v-. 12.30 Lichte grammofooi ziek. 13.00 Nieuws. 13.10 Journaal. 1330 Licht Instrumentaal ensemble en zangsolist. 13.55 Huishoudelijke zaken, lezing. 14.10 Howland In Holland: gevarieerd programma (herha- I ling van dinsdag Jl.) 15.20 pianorecital. 15.45 i Stereo: Utrechts houtblazers trio. 1600 i Nieuws. 16 02 Antieke wortels van modem 1 bijgeloof, lezing. 16.20 Sopraan en piano. 95 „Ach ja, waarom niet", antwoordde Christina een beetje verwonderd, „maar er zijn hier in de omgeving toch meisjes genoeg, die wat werk wil len doen?" Gert ging achter haar stil staan en legde zijn handen op de leuning, zijn stem was bedaard en toch heel ernstig. „Dat is zo. maar weet u wel hoeveel meisjes er telkens gepakt worden? Het gaat ermee als in elke strijd: de gelederen moeten tijdig aangevuld worden. Zodra de ouders erach ter komen, dat het niet zulk erg onschuldig werk dat koerieren, vang je er niemand meer voor." „Goed." zei Christina argeloos, „ik zal het erbij schrijven, Annet zorgt er verder wel voor. Jackie moet dan maar zolang hier op het hoofdkwartier komen." Ze draaide zich om en keek in zijn gezicht. Ze erraste hem. Hij sloeg haastig de ogen neer en er steeg een vluchtig rood naar zijn wangen. „Ja goed," zei hij en nam de wijk naar het raam. Christina was zo verbaasd over haar ontdek king, dat ze vergat verder te gaan aan haar brief. Och kom, dacht ze. ik moet me vergist hebben. Hij is geen man voor zo iets. zeker niet zolang er nog Duitse laarzen over ons grondgebied marche- ren. „Daar komen oom Chris en Heintje aan, zei Gert zó bedaard, dat tante Christina nu zeker meende zich vergist te hebben. Ze vloeide haastig de brief af en zei: „Ik moet het eten nog opzetten en ze zullen hongerig zijn als wolven!" Ze likte het couvert dicht en vluchtte naar de keuken. Chris kwam haar daar begroeten. De tocht had H. H. VAN NIJNATTEN— DOFFEGNIES niet veel opgeleverd; de stroom van vluchtelingen uit Arnhem en Oosterbeek nam geen eind. Het zou nog minstens veertien dagen sjouwen worden voor ze de zesentachtig mensen uit het Geheime Dorp althans op papier onder dak hadden. Christina vroeg hem het kleine petroleumlamp je aan te steken, terwijl zij het zwarte verduiste ringsgordijn voor het keukenraam liet zakken. Toen ze omkeek, schrok ze van zijn doodmoe gezicht, zo grauw en uitgeblust, zo oud opeens boven het oliepitje, dat een rossig schijnsel opwierp naar het hoofd, dat er zich overboog. Zijn haar leek witter geworden, zijn kaken holler, de ogen doffer en zo mager en benig en wat beverig was de hand, die de lucifer vasthield, dat Christi na haastig naar hem toe liep en de armen om hem heen sloeg. „Je moet ermee uitscheiden, je móet vakantie nemen." zei ze half gebiedend, half met een zucht, die een snik inhield. „Ik wil niet lan ger, dat je je zo afbeult." Hij protesteerde niet heftig zoals gewoonlijk als ze onzinnige eisen stelde. Hij zei gelaten, maar toch op een toon die geen tegenspraak duldde: „Hoe kan dat nou? Juist nu?" In die woorden lag het hele ontnlosbare pro bleem opgesloten. Christina nam haar armen weg van zijn hals en ging terug naar het vuur om de spruitjes om te schudden, die ze aan het opwar men was. Hij was op de keukentafel gaan zitten en streek met een moe gebaar de grijze lok van zijn voorhoofd. „Waar blijft Heintje?" vroeg Christina, „hij was toch bij je daarnet?" „Die is doorgegaan, naar de afgesproken plek. Hij zou met de anderen een poging wagen om die groep van tien weg te krijgen uit het kamp. De Elburgers wachten bij het kruispunt in het bos om ze over te nemen." „Moest hij dan niet eerst eten?" „Eten komt later wel, het is wat laat gewor den." Ze zwegen een pdos. Toen vroeg om Chris, die na een warme kom soep wat bijgekomen was: „Is er nog nieuws?" Een ogenblik stond Christina zich te bezinnen. Nieuws betekende tegenwoordig bijna altijd „slecht nieuws". Het was eigenlijk een ongeloof lijk rustige middag geweest, zo alleen met Gert, zonder het haastig binnengevlieg van koeriersters en illegalen met brieven en boodschappen. Wat had Gert te zeggen gehad? Zei hij ooit veel? Oh ja, de blik die ze opving toen hij achter haar stoel stond, maar was dat nieuws waarin Chris geïnte resseerd zou zijn? Zeker niet? Ze schaamde zich, met toch een flauwe glimlach over haar echt vrou welijke gedachtengang. „Nee, niet dat ik weet." Toen schoot het haar te binnen, dat Gert gespro ken had over de troepen, die in aantocht waren. (Wordt vervolgd! 9.00 Nieuw: 10.00 Nlew gramma 10.02 Gevarieerd muzickpro- 11.00 Nieuws. 11.02 Licht ge- iprogramma. 12.00 Nieuws 12.02 Lichte grammofoonmuzli Aktuaiiteiti dieën-Expn 13.00 Niet 13.23 Lichte or) 14.02 Tango.re Lichte grammofj 16.00 Nieuws. 16.02 j 17.02-18.00 Gevi

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9