f P Nationale actie vluchtelingenvervoer Ernstige deining rond actie beter wegblijven 7ü een. &an£e hJj, Moord eerste Luns: Zo kan Couve van geplande serie van 4 Mysterie rond dood Figon ANP contra Veronica Haliplus Haliplus in Duitse raffinaderij WOENSDAG 19 JANUARI 1966 Brengt hen naar veilige haven Be„zegelhun vlucht BhENGJHEN NAA'ïC VmiCf HAVEN Reeds op zondag 30 januari en in de loop van maandaig 31 januari zullen re portages over de vliegreis van de vluchte lingen worden uitgezonden. De organisatie van de hele actie en van de uitzendingen (Van een onzer verslaggevers) Inaar New-York (het toestel vliegt speci- aal over Amsterdam) en daarna tot 20 T> OTTERDAM „Brengt hen [j^e®^rJ°^mentaire over het vluchte' Tnaar veilige haven", Juliana.' Deze persoonlijke oproep van deP"„kdTl^° de2,°i.?.Urdo0»7JnlSVp™: H.M. Koningin Juliana aan het sident Cals, gevolgd door de verkoop van Nederlandse volk staat op tw ;'1TeVriS!lT"b°éirt "«'"«-e"'e"j speciale postzegels die aan het jmma ..Nog vele jaren" met reportages eind van deze maand uitgebracht en resu,taten van de verkoop tot 22.3' zullen worden. Deze zegels (een van achttien cent met zeven cent toeslag en een van veertig met twintig cent toeslag) zullen het middelpunt zijn van de nationale actie ten bate van het ICEM- i vluchtelingenvervoer „Be"zegel "hun vlucht". Om de verkoop van de zegels te stimu leren is de actie (eigenlijk twee) in het leven geroepen. De ICEM (Intergouverne mentele Comité voor Europese Migratie) wil met de opbrengst een fonds vormen waardoor vertragingen in het vervoer van vluchtelingen naar hun definitieve land van vestiging kan worden voorko- Het is voor de eerste maal in de postale geschiedenis van ons land dat een staatshoofd zich op deze wijze tol het volk richt. Minister-president Cals zal op de avond van 31 januari (de verjaardag van Prinses Beatrix) tij dens het nationale programma via de radiozenders Hilversum 1 en 2 en via de t.v. het startsein geven van de eerste helft van de actie. Duizenden medewerkers, scholieren (niet van de lagere scholen) padvinders, sportverenigingen zullen huis-aan-huis zogenaamde „zevenmijlskaarten" verko pen voor 1.50 waarop drie speciale post zegels zijn geplakt. De bedoeling is dat deze kaarten (het adres is er reeds opge drukt) naar Koningin Juliana worden gestuurd. De naam „zeven mijl" is gekozen omdat de opbrengst van één kaart vol doende is om een vluchteling zeven mijl ongeveer tien kilometer weg te brengen). Het moet op die avond dus een spoedverkoop worden. ACHTER ACTIE De vijf omroepverenigingen hebben zich achter de actie gesteld en veel zend tijd er voor gereserveerd. Over Hilver sum 2 is op 31 januari van 19.30-19.35 uur een reportage over een vliegtuigreis met Armeense vluchtelingen van Beyroet Vietnam "TEN Amerikaanse generaal heeft dezer dagen een waar woord gesproken. Hij zei, dat de oorlog in Vietnam op een nederlaag: kan uit lopen, ook al zouden alle leden van de Vietcong en alle Noordvietname- se infiltranten worden gedood. Dat zou het geval zijn, als het pro gram voor de burgerlijke pacificatie van Zuid-Vietnam niet zou slagen. De bevolking is in sterke mate ge demoraliseerd. En het is nu zaak, deze bevolking te winnen voor de te Saigon zetelende regering. Is het al bijzonder moeilijk, een be volking temidden van oorlogstumult van zijn goede bedoelingen te over tuigen, een nog groter probleem is, vertrouwen te kweken in een mili tair bewind, dat elk ogenblik kan worden weggevaagd door mededin gende krachten. Het heeft volgens berichten uit Sai gon vorige weck weinig gescheeld, of het regime van premier Ky (hoofd van de luchtmacht; zou reeds ten val zijn gebracht. Blijkbaar heeft voortijdige publika- tie van het plan en de onverwachte komst van Dean Rusk (de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken) tot afstel van de actie tegen Ky geleid. Dan zou er slechts sprake zijn van uitstel van executie. Genoemde Amerikaanse generaal bedoelde te zeggen, dat met militai re middelen alleen in Vietnam geen oplossing kan worden bereikt. Het tegendeel is eerder het geval, als men het onbeschrijfelijke leed in aanmerking neemt, dat het oorlogs geweld veroorzaakt. Slechts met politieke middelen kan het Vietnamese probleem tot een goed einde worden gebracht. Voor waarde daarvoor is, dat de bevol king met name die op het platte land vertrouwen krijgt in de re gering, aan wier leiding zij zich moet toevertrouwen. Die voorwaarde ontbreekt al enkele jaren. Het gevolg is, dat men ge neigd is, de kat uit de boom te kij ken. De Vietcong heeft vrijwel over al vrij spel, omdat de bevolking er de voorkeur aan geeft, met haar goede vrienden te blijven. Op deze manier is het voor Zuid- Vietnamese en Amerikaanse troepen bijzonder moeilijk, vriend van vijand te onderscheiden, omdat bij na iedereen verdacht kan lijken. Dit is in wezen het grote probleem van Vietnam. ROTTERDAM Er is nogal wat deining ontstaan rond de actie van het ICEM. Terwijl de regering „ja" zei (de staatssecre taris van onderwijs heeft toes temming gegeven dat schoolkin deren geen l.o. meewerken en de minister-president opent de actie zelfs hebben vele commissarissen der koningin de gemeentebesturen geadviseerd geen medewerking te verlenen! Er is nog een instantie die dit advies geefthet Centraal Archief- en Inlichtingenbureau voor maatschappelijk hulpbe toon te Amsterdam. Het Centraal Archief coördineert financiële acties en collectes. De ICEM-actie loopt echter buiten het Centraal Archief om. De voorzitter van het Centraal Archief, oud-bur gemeester Nooteboom van Voor burg zegt: „Wij hebben al een actie voor gezamenlijke vluchtelin genhulp op ons collecteplan in sep tember. bovendien zijn er andere acties in het voorjaar. Deze ICEM-actie doorkruist alles. Als we er „ja" tegen zeggen, halen we een streep door ons eigen coördinerend werk De rege ring moet voor zichzelf beslissen. We willen niet klein zijn anders hadden we nog wel een protest laten horen. Als gemeentebesturen ons nu om advies vragen, advise ren we „tegen". We hebben ook geprotesteerd bij de minister maar die had toen reeds zijn goedkeuring gegeven. De ICEM-organisatoren zeiden toen dat ze op bescheiden wijze actie zouden voeren, maar je moet nu eens kijken. Moeilijkheden heb je altijd bij coördinerend werk Ik had ze graag geadviseerd in september met de andere samen te doen." Tussenruimte Wat zeggen de organisatoren? „Onze actie doorkruist geen ande re. De tussenruimte is groot ge noeg. Bovendien, in 1963 toen in het voorjaar enkele miljoenen voor Open het Dorp werden inge zameld, was de najaarsactie van de vluchtelingenorganisaties beter als ooit tevoren. De najaarsactie van dit jaar geldt andere aspecten van de vluchtelingenhulp dan die wij nastreven." De organisatoren geven toe dat het bijzonder spijtig is dat het Cen traal Archief de negatieve advie zen geeft. Ze zeggen van diverse gemeenten positieve reacties te hebben gekregen. „Sommige com missarissen hebben zich meer la ten leiden door het advies van het Centraal Archief dan door het feit dat de regering en de minister-pre sident er achter staan." De bestuursleden noemden de si tuatie: Buitengewoon betreurens- Intussen heeft zich nog een moei lijkheid voorgedaan. De VPRO heeft namelijk laten weten zich te distantiëren van de reclametekst die is afgedrukt aan de achterzijde ven het wedstrijdreglement dat op ruime schaal zal worden verspreid. De VPRO blijft de actie zelf echter steunen. Deze omroepvereniging acht het ontoelaatbaar een nationale vluch- telingenactle te gebruiken als re clame voor eigen zaak (de omroep verenigingen, Red.) en heeft bo vendien ernstig bezwaar tegen de vereenzelving van de vijf omroep verenigingen met het Nederlandse volk zoals in deze tekst wordt ge steld. Nu de naam van de VPRO toch bij de tekst is vermeld, ver klaart de VPRO zich hiervan na drukkelijk te distanti6ren. Moraal. De (Nederlandse) directeur van het in Genève zeteltende ICEM dr. ir. B. W. Ha- veman zette dinsdag tijdens een persconfe rentie het belang van het ICEM uiteen. Het ICEM, opgericht in 1952, brengt vluchtelingen van landen waar zij over de grens zijn gekomen naar landen waar zij zich kunnen vestigen. Tot 1965 zijn 640.000 vluchtelingen ge holpen, inclusief 140.000 Hongaarse vluch telingen. Het ICEM werkt samen met de Hoge Commissaris voor de Vluchtelingen die deze actie bij de regering en de minister van justitie heeft aangevraagd en waarvoor goedkeuring werd verkre gen. De bij het ICEM aangesloten landen dragen jaarlijks zeven miljoen Ameri kaanse dollars bij (Nederland 117.500 dol lar). In 1964 'konden echter meer dan duizend vluchtelingen (gezinshereniging) niet worden geholpen omdat de midde len ontbraken. In de komende twee jaar is minstens een bedrag van zes miljoen gulden nodig om de continuïteit van de groeiende vluchtelingenprogramina's te verzekeren. De actie moet hiervan een deel opbrengen. WEDSTRIJD De tweede helft van de actie begint op j dinsdag 1 februari en zal veertien dagen duren. Het is een grote wedstrijd waar bij prijzen tot een ton zijn te verdienen. Het gaat hier ook om kaarten (andere dan op de dag ervoor) waarop het totaal aan kilometers (tien per kaart) dat de inzender van de hele actie verwacht, moet worden ingevuld. De extra franke ring met de speciale zegels zorgt hier ook voor de opbrengst. De vijf omroepverenigingen zul len ook dit deel van de actie uit voerig begeleiden. De uitzendin gen die hierop betrekking hebben zullen steeds «worden gepresen teerd door Marga van Arnhem en Henk van Stipriaan. Ook hier is de organisatie in handen van Teun van Gelder en Jan Moraal. Tenslot te: de V.N. zal de zegelactie over de hele wereld steunen. Een groep Joegoslaven wordt, voor ze het land van hun keuze binnen gaan, zorgvuUIig ondervraagd. EEG-overleg wordt voortgezet Zaak H. Drost: j Frankrijk contra hecht front van Vijf LUXEMBURG Zonder dat de HOOFDPIJN? Wèg pijn... WITTE KRUIS poeders kiest! STOCKHOLM De twee Neder- Iandse verdachten die maandag in de Zweedse hoofdstad terecht staan we gens moord op de twintigjarige H. Drost uit Harderwijk, zouden plannen hebben gehad nog twee Nederlanders en een Zweed of een Fin te vermoor den. De moord op Drost, die beide ver dachten hebben bekend, was bedoeld als eerste van een reeks. Het was de ministers een oplossing hebben bedoeling geweest ieder slachtoffer op kunnen bereiken is de bijzondere andere wijze te doden. Wel zou telkens 1 hnepnk-nir»«u van dr> FFr een lange dolk worden gebruikt, die ba 0™s')an da EEG-mimster- de politie dan ook op de kamer van i raad geëindigd. Een lichtpuntje, een van de jongens heeft gevonden. I althans volgens minister Luns, is i;eeft aTebbden28 vrij snel nadat hij was overmeesterd. en Janui>ri het overleg voort te met een touw is gewurgd. Hij werdzetten over dezelfde punten: veto- aan een balk in een kamer op de der- recht, bevoegdheden Europese de verdieping van het leegstaande ge- [bouw vastgebonden. Drost zou zijn en samensmelting uit- beulen nog hebben aangeboden ner-voerende organen. I gens over te praten als ze hem direct I zouden losmaken. Dat moeten zijn Vandaag brengen enkele ministers 1 laatste woorden zyn geweest. in Straatsburg verslag uit van de be- sprekingen aan hun respectievelijke fracties. Het Europees parlement maakt zich op tot een groot politiek debat over de gemeenschap waarbij ook minister Luns en mogelijk enkele andere ministers van de Vijf aanwezig ziillèn zijn. Minister Couve zal zich waarschijnlijk niet laten Minister Luns drukte zijn pessimis me als volgt uit: „Ik hoop dat op basis van hetgeen de afgelopen twee dagen lis gebeurd de Franse regering haar houding nog eens zal overwegen. Indien minister Couve de Murville zelf niet de indruk zou hebben dat j nog iets kan worden gedaan, zou beter verder uit de EEG-ministerraad kunnen wegblijven". Sommigen noe men de besprekingen van volgende week uitstel van executie en zij me nen dat de breuk volledig is. Men weet nu tenminste hoe Parijs er tegen- |over staat en Frankrijk weet ook dat de Vijf een hecht front hebben ge vormd. Opvallend was de halsstarrige Mevrouw A. Bühner, die in de Verenigde Staten enige tijd ge leden gekozen is tot de vrouw van het jaar, kwam gisteren op Schiphol aan voor een kort be zoek aan ons land. Ondanks het gure weer was er een fikse bos Hollandse bloemen, die mevrouw Bühner dankbaar aanvaardde. DATUM Het kwam er op neer dat Frankrijk weer een strak werkschema gebonden aan een datum wilde doorvoeren. Als de Vijf akkoord gingen met de datum 1 april, dan zou Frankrijk kunnen meewerken aan de begrotingen van de gemeenschappen en de gemeenschappe lijke financiering van het landbouwbe leid, waarover in juni verleden jaar de crisis uitbrak. Voor 1 februari moest dan het veto recht geregeld zijn (voor de Vijf overi gens een onverteerbare zaak), akkoord bereikt zijn over de beknot ting van de bevoegdheden van de Europese commissie (ook geen haalba re kaart) en over de samensmelting van de executieven. Luns' commentaar was hierop: „Hoe kan een parlement het fusieverdrag ratificeren voordat overeenstemming is bereikt over de samenstelling van de commissie". De zaak Barka PARIJS Volgens justitiekringen was Lipez, de voornaamste verdachte in de zaak Ben Barka, erg terneerge slagen toen hij van de zelfmoord van Georges Figon hoorde. „Nu is er nie mand meer die de waarheid kan ver tellen. Heel wat mensen moeten zich nu wel opgelucht voelen", zo zou hij hebben gezegd. Overigens zou hij nu hebben ontkend ooit te hebben verklaard, dat een functionaris in de omgeving van president De Gaulle van te voren op de hoogte zou zijn geweest van de plannen om Ben Barka te ontvoe ren. De Gaulle, die de zaak nauwlettend volgt, heeft gisteren zich uitvoerig la ten inlichten door de procureur-gene raal en door premier Pompidou over de ontwikkelingen in het onderzoek. De Nationale Unie van volkskrach ten, die in Marokko in de oppositie is, verklaarde, dat het onderzoek van de Franse autoriteiten heeft uitgewezen, dat de overheid te Marokko de ontvoe ring van Ben Barka heeft georgani seerd. In gevangenis Ankara Drie gevangenen na rel gedood ANKARA De Turkse politie heeft gisteren het vuur geopend op rebellerende gevangenen. Drie werden gedood en 18 gewond, van wie de toe stand van 8 zeer ernstig is. De opstand, die vier uur duurde en waarbij 1.000 gevangenen waren betrokken, was een protest tegen de voorgestelde amnestie wet, aldus de politie. De gevangenen zijn kwaad omdat de wet zich niet uitstrekt over mannen die gevangen zitten voor misdaden als diefstal, afpersing en fraude. Onder die wet zal wel de afgezette president Bayer, die levenslang heeft voor vergrijpen tegen de grondwet, vrijkomen. Staatsbegrafenis voor Korolof MOSKOU Honderden Russen bewe zen gisteren in de met sneeuw bedekte straten van de Russische hoofdstad de laatste eer aan Sergei Korolof, de ge heimzinnige „hoofdconstructeur" van het Russische ruimtevaartprogramma die de ze week is overleden op 59-jarige leef tijd. Hij kreeg een staatsbegrafenis. Pod- gorny en Brezjnef waren slippendragers, tezamen met elf kosmonauten. De eerste ruimtevaarder Gagarin hield een toe spraak. De urn met de as van de overle dene werd bijgezet in de muur van het Kremlin naast grote figuren uit de Sow- jet-geschiedenis. i i Josph Derroch uit het Engelse plaatsje Waking- ham zag toen hij thuis kwam, licht branden in de slaapkamer. Hij ver moedde dat er een inbre ker binnen was. Een voor bijganger bood aan zijn achterdeur in het oog te houden, terwijl Derroch post vatte bij de voor deur en zijn vrouw in een telefooncel de politie ging waarschuwen. Maar de gedienstige voorbijgan ger was zelf de inbreker en hij maakte zich uit de I Een straat te München die in 1925 werd ge noemd naar de natuur kundige Philip Lenard, heeft fisteren een andere naam gekregen, omdat Lenard zich later ontpopt heeft als een fanatieke Nazi. Nu is de straat ge noemd naar de winnaar van de Nobelprijs voor scheikunde Gerhard Do- magk. I In Hongkong komen wekelijks 1500 tot 2000 pakjes van een kilo aan, die uit China gezonden worden aan familieleden en vrienden in de Britse kroonkolonie ter gelegen heid van het nieuwe jaar. Vroeger was de geschen- kenstroom de andere rich ting uit, maar in China schijnt nu geen gebrek aan levensmiddelen te be staan. De pakjes bevatten meest vleeswaren. I Honden kunnen vals worden als zij te veel naar de televisie kijken, aldus de bevindingen van de gezondheidsdienst van de Amerikaanse stad Portland (Oregon). Vol- "zendt, zoals gens deze dienst meer dan genoeg wan neer een hond een uur per dag naar de tv kijkt. Het is gebleken dat poe Opperrechter van Rhodesië in Londen LONDEN Opperrechter sir Hugh Beedle van Rhodesië is gisteren naar Londen gegaan voor besprekingen met de Britse regering. Hij wordt door bei de partijen als opperrechter erkend. De Britse regering nodigde hem uit. Volgens Smith gaat sir Hugh als par ticulier, maar het is wel toevallig dat hij zonder moeilijkheden kon vertrek ken enige uren nadat premier Smith Had verklaard bereid te zijn tot onder handelen. ADDIS ABEBA Het plan om eind januari in Addis Abeba een buitenge wone conferentie over Rhodesië t< houden gaat niet door. Zeventien Afri kaanse landen hadden een uitnodiging aanvaard, maar twaalf verklaarden zich tegen, zodat het vereiste quorum van tweederde niet werd gehaald. Mogelijkheden voor aanklacht in studie DEN HAAG Het ANP heeft e... jurist opdracht gegeven, de mogelijkhe den voor een aanklacht tegen Radio Ve ronica te onderzoeken. Het piratenstation weet. sinds enige tijd elke uur nieuwsberichten uit. die het de radionieuwsdienst van het ANP opvangt. Verleden week zond de radionieuws dienst een gefingeerd bericht uit over het niet bestaande dorp dels die drie a \ier uur withuizen op dc Veluwe. Radio Veronica per dag kijken, een ge- meldde een uur later hetzelfde bericht, brek aan eetlust verto- Als het tot een aanklacht komt, zal nen. Parkieten die vijf deze waarschijnlijk in kort geding wor- uur per dag naar de tele- de" behandeld. visie keken, kregen I Radl° Veronica heeft enige tijd gele- koorts. Deze ontdekkin- de" '!?,rob.e£'£ "e" con(rart ,e ?lu'ten met het ANP voor nieuwsvoorziening, gen zijn gedaan door die- p>e hoofdredactie had daar geen bezwaar renartsen, aldus de ge-, tegen, maar de directie weigerde een zondheidsdienst. abonnement te verlenen. verhoogt uw weerstond tegen griep, vermoeidheid, slapte,, mul1 nervositeit, verkoudheid. Neem nu elke dag zo n kleine captule Haliplue dia bovendien zo gemakkelijk is in te nemen. o gezond de winter door. Paniek onder arbeiders Vernietigende explosie Dode en 72 gewonden FRANKFORT Een vernietigende ontploffing in een olieraffinaderij bij Kelsterbach in de nabijheid van Frankfort heeft gisteren minstens één dode geëist. Er werden 72 mensen gewond, van wie er 20 nog in levens gevaar verkeren en één persoon wordt vermist. Het aantal slachtoffers zou waarschijnlijk nog hoger geweest zijn niet het merendeel van de werknemers juist naar dc kantine was gegaan. Onder de 600 arbeiders die zich nog op het terrein bevonden brak paniek uit. Door de drukgolf werden tot een kilometer in de omtrek ruiten ver nield en deuren ontzet. Gisteravond schoten uit een voorraadtank met zeer ontplofbare stof nog metershoge vlam men op. Vermoedt wordt dat de ontploffing is veroorzaakt tijdens herstelwerk zaamheden in een compressorstation van de aethyleenfabriek. De omgeko men arbeider en een levensgevaarlijk gewonde zouden daar gewerkt hebben. Voorlopig wordt de schade op verschei dene miljoenen mark geschat. Omdat het gevaar bestond dat de andere voorraadtanks tijdens de blus- singswerkzaamheden ook in de lucht zouden vliegen moesten de nabijgele gen autoweg Frankfort-Mainz, de spoorweg tussen beide steden en het scheepvaartverkeer op de Main ver scheidene malen door de politie wor den geblokkeerd. Vakbondsleden zei den te vermoeden dat de leiding van de raffinaderij niet alle veiligheids voorschriften in acht heeft genomen. Door de explosie stagneert de levering van petro-chemisehe grondstoffen en raffinaderij-produkten aan een grote verffabriek. De ruwe olie voor de raffinaderij wordt, met als beginpunt Europoort, Rotterdam-Rijinpijpleiding Slechts met de grootste moeite konden de brandweerlieden de vuurzee in de olieraffinaderij van Caltex in Kelsterbach bij Frankfort) de baas worden. Op het moment van de ontploffing, die gevolgd werd door enorme steekvlammen, bevonden de meeste arbeiders zich in de kantine. De spoorbaan Frank fort-Mainz was lange tijd ge blokkeerd. Sedert gisteravond werd geen olie (volgens schema) aan de raffinaderij (Pernis) naar Frankfort getranspor- geleverd. Over wijzigingen, die voort- teerd. De ontploffing heeft echter geen vloeien uit de calamiteit, kon men ona directe invloed gehad op deze leiding.nog niets zeggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5