Nieuwe JLeidse Courant AKU ONDER ZWARE DRUK Fischböck in Duitsland? Overleg gestrand Ultimatum van bonden Ironsi „Stroman" van rebellen? Mevrouw Gandhi premier India Trein wordt 7.2 pet duurder Goedkoop avondretourtje itaking of angzaam - lan - actie ZO GEZIEN IS DE WINTER ROMANTISCH Mislukte aanslag op nieuwe leider van Nigeria Vrouw in het ambt ook in igeref. kerken Strenger Twee vrouwen dood door verstikking Commentaren mammoetwet gelukwens rookworstje iedere 2e 49 Woensdag 19 Januari 1966, 46ste jaargang CHRISTEtIJK-NATIONAAl DAGBLAD Telefoon 31441 - Giro 58936 „Stanlvaitick h ghebU»«« mijw k«rl ie teghenspoet I" Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3.75, p.kw. 11,30 - Klachtendiens» bezorging 18.00-19.00 [Van onze soc.-econ. redactie 1 YHEM Na intensief overleg, van gistermorgen 11 uur tot gis- ivond 6 uur lieeft geduurd en dat «malen voor intern beraad werd erbroken, zijn de onderhandelin- over de nieuwe cao voor werk- iers van de Algemene Kunstzijde opnieuw gestrand op de eisen je vakbonden voor extra tege- jtkomingen aan de georganiseer- werknemers. De acht by deze betrokken vakorganisaties zullen i nu beraden over het stellen van ultimatum bü niet inwilliging irvan waarschijnlijk tot staking langzaam-aan-aktie zal worden rgegaan. !et AKU-personeel in Arnhem en heeft zich gisteravond reeds niem akkoord verklaard met een matum aan de directie. Tijdens e vergadering gaven vele perso- Isleden zich op als lid van een i de bonden. Alleen de vergade- l van de katholieke federatie van mbtenbonden besloot nog eens te beren overeenstemming te berei- alvorens een ultimatum te Tijdens de onderhandelingen van lieren heeft de delegatie van de KU-directie, geleid door dr- ir. J E. Hessels, voorgesteld de kwestie ri individuele bevoordeling van kbondsleden enige maanden uit te ïlLen, in afwachting van een ak- ord dat misschien toch nog op nt-raal niveau zou kunnen worden reikt. (Zoals bekend zou het aaigstuik vanmiddag in de Stichting in de Arbeid aan de orde komen. >k het zogenaamde zeven voorzit- rsoverleg houdt zich met het pro- eem bezig). Ttragingsmanoeuvre e vakbonden hebben dit voorstel de hand gewezen omdat zij, naar claard werd. geen heil verwachten het beraad in de Stichting van de eid. Zij bleven vasthouden aan opvatting dat overeenstemming de cao afhankelijk zal zijn van reenstemming over het treffen van a-voorzieningen voor de fieorga- >erden. aarop werd door de directie voor- eld, ook de onderhandelingen over cao tijdelijk op te schorten en het ege van rijksbemiddelaars toestem- g te vragen voor het als „voor- t'' verlenen van een loonsverho- van zeven procent overeenkom- het AKU-voorstel (Voor vervolg zie pag. 7) Weersverwachting Meer wind Bilt verwacht tot morgenavond: cht tot half bewolkt en droog we ige tot krachtige later mogelijk harde elijke wind. Matige tot strenge vorst gemaakt om 11.15 uur). LAGOS In het leger, dat de macht in Nigeria in handen heeft ge nomen, woedt een vinnige strijd. Meer dan 50 ofiicieren zouden zijn terecht gesteld in een verwarde strijd rondom de nieuwe leider van het land, gene raal IrinsL Er zou ook een aanslag op de generaal zijn gepleegd. Een luite nant-kolonel is in verband daarmee doodgeschoten. Intussen ie de dood bevestigd van oud minister van financiën Eboh. Zijn lijk werd tezamen met de stoffelijke resten van nog vijf mensen gevonden in een graf op 50 km buiten Lagos. Men vreest nu ook voor het leven van de ontvoerde premier Balewa. In een vraaggesprek heeft Ironsi be weerd, dat alle militaire eenheden hem trouw hebben beloofd. Maar zelfs de positie van Ironsi is onzeker. Twee ko lonels, die behoord hebben tot degenen die dit weekeinde een staatsgreep heb ben ondernomen, zouden iedere stap van de generaal schaduwen. Be„zegel hun vlucht - pagina Kernmerk Luns: Zo kan Couve beter wegblijven pagina 5 Schaatsen en schaken pagina 7 Hoe lang gaat een fiets mee Gemiddeld tien jaar. Maar hoe ziet het vehikel er dan uit Zie pagina 7 pagina o „Nóg meer, nóg meer roept dc zoon van dominee Smit. Sinds die preek van 2 januari heerst er een onvermoede geestdrift in Voorschoten Zie pagina 2 In augustus 1968 begint het eer ste jaar onder de Mammoetwet Minister Diepenhorst heeft zijn plannen bekendgemaakt. Pa gina 7 Wellicht is hij slechts paradepaard voor een groep jonge officieren van da Ibo-stam, die de staatsgreep organiseer den. Ironsi beweert dat hij de rebellie wilde verpletteren, maar dat de rebel len niet wilden vechten. Op verzoek van de politici zou hij toen de macht ln handen hebben genomen. Het is echter waarschijnlijker dat de rebellerende officieren hem voor de keus hebben geplaatst, zich bij hen aan te slui ten, of terechtgesteld te worden. Bij de onlusten in West-Nigeria zijn meer dan 250 dodeden en gewonden gevallen. Op standige torepen zouden in het bezit ziin van een groot aantal pantserwagens. Inhechtenisneming wordt overwogen (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) LUDWIGSBURG De Westduit- se justitie heeft aanwijzingen dat de geheimzinnige dooltocht van dr. Fischböck door Oostenrijk en Duits land voor een ontknoping staat. De uitplunderaar van bezet Nederland die spoorloos werd nadat hy op zyn woonadres in Essen op onverant woordelijke wyze door een in Wenen woonachtige Nederlandse journalist werd benaderd, zou zich thans in Duitsland bevinden. Argentinië scheen toch wel het einddoel zyn reis te zün. (Voor vervolg zie pag. 7) Ook de vestingstad Naarden werd rijkelijk bedeeld met sneeuw. Vanuit de lucht gezien is het daar een en al romantiek.. Luchtfoto ANP TAE WINTER in Europa wordt strenger. Het heeft zelfs geen zin meer om naar de vakantie streken van Zuid-Italië en de Franse Riviera te trekken, want ook daar is het bitter koud. Zo koud, dat drie Italianen de enor me temperatuurdaling niet over leefden. In Frankrijk zijn 18 mensen of doodgevroren of op de spekgladde wegen bij ver keersongelukken om het leven gekomen. In Parijs vroor het gisteren 15 graden. Arbeiders waren druk bezig om ongeveer 100.000 auto's uit de sneeuw te graven. In Can nes kwam het kwik een graad onder nul en in Marseille zelfs 4 graden. Vier uur lang raasde de storm over Italië, op Capri zelfs met :en snelheid van 120 km per uur. Er is wateroverlast. In Hongarije zijn vele wegen onbegaanbaar door de sneeuw. En wat Nederland betreft: on. 'der invloed van een groot de- pressiegebied, dat zich van de oceaan naar West-Europa uit breidt, zal de oostelijke wind het komende etmaal verder toene men waardoor de kou onaange naam wordt. Caesareaeen creatie van kap salon Femme Sistina in Rome. Lijkt ze niet wat op een Ro meinse oorlogshelm Of moet U misschien denken aan een exclu sieve paardestaart Prinses Beatrix en haar verloofde. Prinses Irene en Prinses Margriet en haar verloofde waren gisteren in de Stadsschouwburg te Utrecht bij het Spaanse dansgezelschap Fiesta Gitana. NEW-DELHI Mevrouw Gandhi- Nehroe werd vandaag gekozen tot fractieleidster van de Congresparty van India. Dat betekent, dat zy te vens premier van India zal worden. Mevrouw Gandhi kreeg 355 stemmen en haar tegenkandidaat, Desai, 169. Aanvankelijk was gemeld, dat Desai zyn kandidatuur had ingetrokken. Later bleek dit niet het geval te zyn. Voordat de verkiezing plaats had vroeg mevrouw Gandhi (dochter van wijlen premier Nehroe) Desai om diens zegen. Zij besloten niet op zichzelf te stemmen. Mrs. Gandhi vertoefde eerst nog geruime tijd bij de Joemnarivier, waar haar vader en mahatma Gandhi werden gecre meerd. Daarna verbleef zy enige tijd in de vroegere woning van haar va der, thans een nationaal gedenk teken. Haar overwinning betekent niet ai- leen dat de familie Nehroe weer aan de macht is na een onderbreking van 19 maanden. Voor het eerst is een premier aan het bewind gekomen, die slechts zijdelings betrokken is geweest bij de campagne voor de onafhanke lijkheid van India. Wel heeft mevrouw Gandhi haar verkiezing voor een be langrijk deel te danken aan de steun van oudere politici, die ongetwijfeld invloed op haar beleid zullen uit oefenen. Desai heeft tot het laatst toe voor zyn zaak gevochten. Mevrouw Gandhi moet nu proberen de in de congres- partij ontstane breuk tussen de linker en rechtervleugel te helen. ALPHEN a. d RIJN De 83-jarige weduwe M. M. Singerling-Sogongan en haar 50-jarige dochter de weduwe J. C. Goedhart-Singerling werden gis teren dood in bed aangetroffen. Beide vrouwen sliepen op een klein kamer tje. waar de gehele nacht een butagas kachel had gebrand. Sectie door de patholoog-anatoom van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag heeft uitgewezen, dat beide vrou wen door zuurstofgebrek, veroorzaakt door het laten branden van de niet op een schoorsteen aangesloten kachel, om het leven zijn gekomen. Een andere doch. ter van de bejaarde vrouw, trof haar moeder en zuster gistermorgen levenloos in bed aan. Een gewaarschuwde huisarts kon niets meer uitrichten. Over goed tweeënhalf jaar zal de vernieuwing van het voortgezet on derwijs officieel van start gaan. Dan treedt namelijk aangenomen dat het parlement met de regerings plannen akkoord gaat de Mam moetwet in werking, weliswaar nog niet in volle omvang, want om al te grote schokken te vermijden is be sloten tot een geleidelijke, leer- jaarsgewijze omschakeling. Pas rond 1974 zal de vernieuwing haar beslag hebben gekregen. Dat lijkt vrij laat, maar realiseert men zich wat allemaal gaat veran deren. dan is de gekozen ingangs datum van 1 augustus 1968 eerde* aan de vroege kant. De regering zelf spreekt van een „spoedige in werkingtreding'' van de Mammoet wet en zij erkent dat daaraan risico's zijn verbonden. Kennelijk beseft ze. dat. voor het verwerkelijken van een opzet die slechts ten dele geënt is op de bestaande onderwijssituatie, eigenlijk een langere aanloopperiode dan vijf resp. negen jaar noodzake lijk is. De risico's zouden geringer zijn als het onderwijs zelf nog wat meer tijd zou worden gelaten om on derwijskundig (via experimenten) en psychologisch naar de nieuwe toestand toe te groeien- Aan de andere kant kan men be grip opbrengen voor het argument van de regering, dat aan de onzeker heid zo gauw mogelijk een eind dient te komen. Tal van vragen zijn immers gerezen, met name hoe de bestaande scholen in het nieuwe scholenbestand zullen overgaan. Het onderwijs verlangt daarop een con creet antwoord. Het wil nu wete*i waaraan het straks toe is. Daaruit blijkt, dat het zich in de geest al aan dat „straks" heeft aangepast Dat belooft een soepele uitvoering van de wet Prinses Margriet die vandaag 2S jaar wordt, zij ook onzerzijds van harte gelukgewenst. Met haar zus ters is zü onder ons volk gaarne ge zien en er is grote sympathie voor haar vriendelijke en innemende per soonlijkheid. Er wordt in deze eeuw van ledan van een Koninklijk Huis veel ge vraagd. We zijn ons dat als regel niet bewust, ook al doen wa er zelf aan mee. Er zijn vele verplichtingen, die bo-, vendicn veelal voor het oog van de publiciteit moeten worden verricht. Van wat dat inhoudt, kan men zich nauwelijks een voorstelling vormen. Koningschap in een democratisch bestel betekent niet zelden een ze kere spanningsverhouding, ontstaan door de terecht bepleite toenadering aan de ene, door enige even terecht betrachte afstand aan de andere kant. Dit alles laat zich alleen verwerkelij ken op dc basis van een daarop als van nature ingestelde persoonlijkheid. Het mag ons als volk dankbaar stemmen, dat de daartoe wenselijke eigenschappen in ons Koningshuis zo ruim worden aangetroffen. Ook prinses Margriet, ongekunsteld en vriendelijk als zij is, heeft er weet van. Bij onze gelukwens voor vandaag voegt zich als vanzelf een sterkte- wens voor de taken die wachten in het nieuwe jaar. Dat haar verloofde haar tot steun zal zijn, is voor ons geen vraag. niet duur wel heerlijk Bii Teekens iedere ochtend kersvers UTRECHT De trein wordt weei duurder. Met ingang van 4 februari zullen de reizigerstarieven met ge middeld 7,2 procent worden ver hoogd. Het ministerie heeft reeds goedkeuring hiervoor afgegeven. Een enkele reis wordt 7.5 tot 8 pet. duurder, een retour 6 pet. Alge mene abonnementskaarten 7.7 pet., maand en weektrajectkaarten 8 pet. Nieuw is de introductie van een VIJFDAAGSE trajectkaart waarmee men aanpassing heeft verkregen aan de vijfdaagse werkweek. De vijfdaag se wordt iets goedkoper dan de hui dige zevendaagse, zodat voor reizigers die dit abonnement gebruiken, in feite geen prijsverhoging optreedt De zesdaagse weekkaart verdwijnt Avondretour VUf maanden (3 voorw.j kreeg 18-jarige koopman van de Arnhemse i rechtbank omdat hy geprobeerd had Het ..vooroorlogse" AVONDRETOUR met zyn auto een echtpaar in Nymegen dat in sept. '64. de spoorwegjubileum- op het trottoir omver te ryden. De ei* maand, me» succes werd beproefd, wordt was 6 weken. lopniew ingvoerd. Het gaat evenveel kos ten als een enkele reis plus 25 cent. Het zal op vrijdag- en zondagavond, geldig z(in vanaf 18.30 uur. Voor de SCHOLIERENKAART, die er 1 mrt. komt, is een verklaring van het hoofd der school vereist Deze kaart wordt 5 pet duurder dan de huidige jeugdkaart waarmee in een overgangs periode minderjarigen nog kunnen bly- T oeristenkaart Naast het niet ln prijs verhoogde achtdaagse abonnement van 40 gulden wordt, eveneens 1 maart, een driedaags TOERISTISCH ABONNEMENT inge voerd, waarmee men onbeperkt gebruik kan maken van dc spoorwegen in het westen des lands en van de stedelUke bussen en trams in Amsterdam, Den Ilaag en Rotterdam. Dit driedaagse abon nement gaat 25 gulden (tweede klas) of 35 gulden (eerste klas) kosten. Het PERRONKAARTJE wordt 25 ct. Zoals bekend, verwachten de NS voor het boekjaar 1965 een verlies van 25 min gulden. Deze verhogingen resulteren ln een meeropbrengst van 23.4 miljoen, maar het vervoersveriies is dan nog niet verdisconteerd. Voorbeelden In Utrecht is men druk doende om dc nieuwe tarieven vast te stellen. Vanmorgen kon de voorlichtingsdienst ons nog maar drie prijzen noemen, die van belang zijn voor forensen uit Den Haag en Leiden. Hier volgen ze Tweede klas Den HaagLeiden: enkel f 1(was: f 0,90); retour f 1-50 (f 1 40). Tweede klas maandkaart Den HaagRotterdam f 37.80 (was f 35—). leidenUtrecht f 81.— (was f 75—). Overheidspensioenen worden verhoogd DEN HAAG In verband met de verhoging van de salarissen van de ambtenaren met ingang van 1 januari met 4.87 procent en de verhoging van de vakantie-uitkering van 4 tot 6 proeent, zullen de overheidspen sioenen een overeenkomstige verho ging ondergaan. Verder worden de pensioenen verhoogd met de per 1 juli ingegane verbetering der sala rissen. zodat per 1 januari 1966 dc pensioenen met 9.52 procent worden verhoogd. In afwaohting van de totstandkoming van een regeling zyn instanties gemach tigd by wyze van voorschot met boven genoemde verhogingen rekening te houden. De uitkering van het voorschot zal. met terugwerkende kracht, plaan hebben in het tweede kwartaal van dit jaar.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1