Nieuwe Leidlse Comramit Als aanklacht juist is ontsla ik dr. Fischbock Claus (zonder jas) op ijzig Schiphol Franse opvatting onaanvaardbaar Tast toe I is van TEEKENS formaat Directeur van uitplunderaar Nederland: Essense journalisten: hij is naar Argentinië Verpleging ziekenhuis wordt duurder Weinig optimisme in Luxemburg Commentaren DrFouclié was borg voor 5 (geliquideerde) vissersmaatschappijen Zuidafrikaanse ambassadeur verliest zijn vermogen Dinsdag 18 januari 1966, 46ste jaargang nctovrz F. DIEMER joofdredsctsur. Dr. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAI DAGBLAD Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich it ghableven mijn hert in teghenspoet 1" Abonnetnentsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtend krant van Gebedsweek voor de eenheid Pagina Kermnerk DE GAULLE IS WOEDEND Pagina 5 Soekarno weg? Terwijl Indonesische studenten tegen de duurte demonstreren, overlegt Soekarno met zijn om geving. Staat Indoi-esië op het punt, naar de democratie terug te keren? Zie pagina 5. Wie is mevrouw Gandhi Pagina 7 De kwestie-Van der Lubbe is weer opgerakeld door berich ten over een herziening van het beruchte proces na de Rijksdag brand. Zie pagina 7. (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ESSEN De nog steeds onvindbare dr. Hans Fischböck de Oostenrijkse noch de Duitse en Nederlandse justitie zijn tot nog toe in staat ge bleken hem op te sporen is ontslagen. De direc teur van het bedryf, waar hij sinds zijn vestiging in Essen (1961) zijn medewerking aan gaf, ver klaarde dat hy niet meer van de diensten van de uitplunderaar van bezet Nederland gebruik zal maken, als de aanklacht tegen de laatste juist is. Fischböck, die overigens toch al met werken wilde ophouden (hjj wenst zijn levensavond in Beieren te slijten) en bovendien in het geld blykt te zwemmen, was van 1961 tot 1964 financieel adviseur van de Aktien Gesellschaft für Industrieplanung Silberkuhl, waarvan het hoofdkantoor zich in de Moorenstrasze 24 in Es- sep bevindt. Na 1964 werkte hij in los verband. Hy werd alleen voor spe ciale objecten ingeschakeld. EXCLUSIEF HET KWARTET Gisteravond hadden we een inter view met de 46-jarige ir. W. J. Sil berkuhl, die slechts aarzelend in ging op onze vragen, en het gesprek voortdurend dreigde af te breken. De man zag er kennelijk weinig in de 70-jarige Fischböck, die hij tegen over een Duitse journalist had ge kenschetst als iemand die „z'n grote levenservaring en z'n genie" in dienst van de firma had gesteld, op welke wijze dan ook te compromitteren. Wel verklaarde hij nadrukkelijk dat zijn medewerker niet naar Argen tinië was gevlucht. Hij bevond zich „ergens in Duitsland of Oostenrijk", maar het adres en het telefoonnum mer zouden hem niet bekend zijn. Vraag en antwoord Vraag: „Kunt u ons inlichtingen geven over dr. Fischböck?" Antwoord: „Nee, dat kan ik niet." Punctueel op tijd voor het oriëntatiebezoek SCHIPHOL Punctueel om 10 uur arriveerde vanochtend Claus von Amsberg per auto op Schiphol voor het oriëntatiebezoek, dat hij de hele dag aan de luchthaven brengt. Het vroor 7 graden, doch de ver loofde van onze Kroonprinses was zoals gebruikelijk zonder overjas van huis gegaan. Uiterst voorkomend en charmant gaf hij buiten een ware batterij van persfotografen alle tijd een plaatje te maken van de be groeting door de beide Schiphol- directeuren, mr. J. C. H. A. van Sta- pele en S. de Mul. In de directiekamer poseerde hij ver volgens, geflankeerd door de beide directeuren, achter een grote ma quette van de in opbouw zijnde nieuwe luchthaven. Geduldig liet hij een vuurwerk van blitzlicht over zich heen gaan, maar ondanks alle medewerking scheen het maar een stijf plaatje te wor den. Op verzoek van de fotografen nam daarop de toekomstige prins gemaal een modelletje van een DC- 8 in de hand en ging dit met be langstelling bekijken. Toen het vuurwerk ten slotte doofde, lachte hij minzaam en vroeg: „zo goed?" De fotografen waren inderdaad ge heel voldaan. Vrijwel accentloos Perschef A. A. Dullé, die uit de aard van zijn functie Claus von Amsberg vrij geregeld op Schiphol spreekt, vertelde onder de indruk te zijn het vrijwel accentloze Nederlands, Weersverwachting Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Op de meeste plaatsen droog weer n opklaringen, vanavond en vannacht hier en daar mist, aanvankelijk zwakke. lat«' matige oostelijke wind. Matige tot strenge vorst, (opgemaakt te 11,15 uur) waarvan de toekomstige prins-ge- maal zich thans reeds weet te be dienen. De heer Dullé was het ook, die hem vanochtend vroeg of hij geen jas nodig had. Tegen het middaguur immers stond een rondleiding over het in aanbouw zijnde nieuwe areaal op het programma en daarbij zal men telkens de ijzige buitenlucht moeten doorkruisen. Riskeren Maar Claus riskeert liever deze wis seling van temperatuur, dan dat hij telkens zijn jas moet aan- eh uit trekken. Het viel vanochtend >p, dat zijn secretaris, mr. C. J. van Schelle, het voorbeeld van zijn baas volgend, eveneens zonder jas ver scheen. Na een bespreking van anderhalf uur, waarbij de Schiphol-directie een uit eenzetting gaf over de ontwikkeling en de uitbreidingsplannen van Schiphol, werden in de directieka mer de heren E. Bajema en adjudant L. Bosch, resp. chef douane Schiphol en hoofd doorlaatpost Schiphol van de Koninklijke marechaussee, aan de heer von Amsberg voorgesteld. Daarna begon een excursie per com bi-wagen naar de bouwwerken in het nieuwe centrale verkeersareaal van SchiphoL Vraag: „Wilt u het niet nf kunt u het niet?" Antwoord: „Ik ken de man te weinig om me er uitvoerig ovpr uit te la ten." Vraag: „Wist u dat dr. Fischböck een oorlogsmisdadiger is of een oorlogs verleden heeft?" Antwoord: „Nee, hiervan was mij tot de publikaties van de vorige week niets bekend. Ik heb dr. Fischböck, die als bankdirecteur, financieel ad viseur en jurist een grote naam had. op een aanbeveling van derden bii mij in dienst genomen. Stelt u zich voor dat ik bij iedereen, die bij mi» werkt, een onderzoek naar het ver leden in moet stellen." Vraag: „Dr. Fischböck was niet iedc een. Hij had een Argentijns paspoor* en is verleden jaar met uw mede weten nog drie maanden naar Bue- nos Aires geweest. Heeft deze ver binding met Zuid-Amerika, waar na de oorlog duizenden nazi's zijn on dergedoken, u niet bevreemd, te. meer daar u wist dat hij ook nog Oostenrijker was'" Antwoord: „Ik heb er nooit bij stil gestaan." Vraag: „Is het met dr. Fischböck niet net zo gegaan als met andere oor logsmisdadigers'' Eerst de vlucht daarna de tiideliike verdwijning, vervolgens weer een voorzichtig on- duiken na het signaal van de ver jaring, ten slotte de ontmaskering?" Antwoord: „Ik heb er geen flauwe no tie van. Zo dikwijls worden er trou wens geen nazi's gepakt." Vraag: „Zou het niet gewenst ziin wat openhartiger te ziin? Deze zaak is in Nederland van nationaal belane en gaat ver uit boven de interessen van uw eigen firma. Dr. Fischböck was in de oorlog een van de vier mi nisters van rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart. die in Neurenberg werd terechtgesteld. Hii was in deze functie mede verantwoordeliik voor de dood van 250.000 Nederlanders. Antwoord: „Van dat getal heb ik nog nooit gehoord. Ik begrijp dat deze zaak voor u van nationaal belang is, maar ik kan u geen verdere in lichtingen geven." Vraag: „Men zegt dat uw firma een mantelorganisatie van ex-nazi's is. Bevestigt u dit of ontkent u het?" Antwoord: „Men zegt zoveel." Vraag: „Achter de telefoonnummers van drie van uw medewerkers staat een naam. Achter dat van dr. Fisch böck staat alleen een adres. Is dat eigenlijk niet vreemd? Betekent dit dat er een geheim moest worden bewaard?" Antwoord: „Neen. Er kan van een toe valligheid gesproken worden, niet van opzet." Vraag (nu van ir. Silberkuhl): „U sprak daarnet over verjaring. Be- bjj ieder spel Cl 77l {y?l niet duur wel heerlijk DEN HAAG Verpleging in een ziekenhuis wordt tenminste enkele guldens per verpleegdag N duurder, in overheidszieikenlhuizen zelfs meer, in verbaind met de wijziging van de pen sioenwet 1922. De oorzaken zijn: gestegen personeels kosten en andere kostenstijgingen, aldus de Stichting centraal orgaan ziekenhuis tarieven. De tariefsverhoging loopt van ziekenhuis tot ziekenhuis uiteen. Een en ander is tot stand gekomen in het kader van de wet ziekenhuistarie ven. in overleg tussen het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, de ziekenfondsraad en het centraal orgaan ziekenhuis tarieven. De tariefsverhoging betreft uitsluitend de zogenaamde verpleegtarieven. De ta rieven voor bijkomende verrichtingen zullen onveranderd blüven. staat er een kans dat dr. Fischböck helemaal niet voor het gerecht komt?" Antwoord (van mij): „Het moet voor u geen nieuws zijn dat economische misdrijven verjaard zijn." Vraag: „Heeft uw firma zakelijke be langen en projecten in en om Rot terdam?" Antwoord: „Nee, wij doen geen zaken in Nederland." In tegenspraak Het laatste is in tegenspraak met dat gene, wat ir. Silberkuhl tegenover een Duitse journalist zou hebben verklaard. en al even moeilijk gesprek met de laatste zou hii van zakelijke bindingen met ons land hebben gesproken. Ongelovige verbazing heerste in het 15 verdiepingen hoge flatgebouw aan de Alfredstrasze 140waarin de uit plunderaar van bezet Nederland sinds 1961 een appartement betrokken heeft. De kaarsrecht lovende, oude heer. die voor Kerstmis het laatste werd aesig- naleerd. werd door buren gekenschetst als een ..sportieve man met een asce tisch aezicht en volle haardos". Hij was stil en teruggetrokken, zou zich. be halve met kinderen, nooit met anderen hebben ingelaten, hij deed ziin zaken incognito. Met zijn eigen naam zou hij nooit naar buiten zijn getreden, hoewel deze met grote, glimmende letters op een binnen deur bij de Aktien Gesellschaft für In dustrieplanung Silberkuhl is aangebracht, zomede via kleinbordjes tot vier keer toe buiten en binnen het flatgebouw, waar- hii woont, is te vinden. Weinig twijfel Omtrent de huidige verblijfplaats van de jaren tevergeefs gezochte oorlogs misdadiger laten Essense journalisten inmiddels weinig twijfel bestaan. Zij zijn er vast van overtuigd dat hij naar Argentinië „gesluisd" is via alleen aan nazi's bekende kanalen. Ook zeggen ze veelbetekenend dat er bij Silberkuhl nog meer juristen, economen en inge nieurs boven de 65 werken. Op dit moment kan nog niet met zeker, heid gezegd worden wat er met Fisch böck gebeurd is sinds de Weense corres pondent van De Telegraaf hem in de Kerstweek op zulk een roekeloze wiize benaderde, waardoor de eerste weten kon dat zijn geheim was ontdekt (Voor vervolg zie pag. 7) H.K.H. prinses Margriet hoopt morgen haar drieëntwintigste verjaardag te vieren. Deze recente foto is van Tom Kroeze. LUXEMBURG Minister Couve de Murville heeft gisteren in de bij zondere bijeenkomst van de EEG- ministerraad de verwachte aanval gedaan op de bevoegdheden van de EEG-commissie en het beginsel der meerderheidsbesluiten. V riendelijk maar vastberaden hebben de vijf anderen, althans in eerste instantie, deze aanval op het supranationale karakter van de gemeenschap afge wezen. Minister Luns was na afloop wel zeer pessimistisch: Aanvaarding van het Franse verlangen zou een hele stap op weg zijn naar uitholling, aldus de minister- De vraag dringt zich op of het nut heeft met de besprekingen door te blijven gaan, als het overleg uitzichtloos blijft. Het viel overigens op, dat Couve de Murville zijn pakket met voorstellen niet als een ultimatum op tafel gelegd heeft, maar het deponeerde als basis voor on derhandelen. Overigens sloot minister Luns de mogelijkheid uit, dat de Franse formule inzake de meerderheidsbesluiten, een formule die in feite elk land het vetorecht geeft, door de Vijf zal worden aanvaard. De discussie van gisteren spitste zich toe op het beginsel der meer derheidsbesluiten. De Franse verlan gens inzake de beknotting van de LLG-commissie werden in een lijvig rapport overhandigd- De commissie zou niet ai te zelfstandig meer mogen onderhandelen met met-leden, zou niet in detauls mogen treden met de bij de ministerraad in te dienen richt lijnen om aan de regeringen de moge lijkheid te laten naar eigen inzicht het gestelde doel te bereiken en zou meer controle moeten krijgen op haar fi nanciële handelingen. Couve drong ook aan op spoedige sa mensmelting van de uitvoerende organen. De Vijf gaven te verstaan, dat hier geen kans op was. Op de achtergrond speelt de Franse wens de voorzitter van de EEG- commissie Hallstein en ook dr. Mansholt kwijt te raken, De Franse minister zei dit alles te wil len bereiken, zonder tot wijziging van het EEG-verdrag te willen overgaan Een politiek akkoord zou naar zijn mening kunnen volstaan. SOEKARNO De dagen van Soekarno als de feite lijke machthebber in Indonesië schij nen voorbij. Als symbool van de In donesische revolutie kan hij aanblij ven, zijn bewind zelf loopt op het eind. Het heeft veel gekost. De mislukte revolte, waartoe zijn bewind had ge leid, is gevolgd door het ombrengen van officieel bekendgemaakt 87.000 doden. Soekarno zelf bleek door dit getal geïrriteerd. Hij had kunnen bedenken dat onder zijn re gering het klimaat daarvoor was ge schapen. De sterke man is zwak geworden, de machtige werd een machteloze. Die machteloosheid kwam met name uit in zijn wilde uitroepen tijdens de zit ting van zijn wel zeer omvangrijke kabinet. Het was merkwaardig dat hij juist voor dit wilde uitroepen zich bediende van de Nederlandse taaL Deze gang van zaken is overigens een onvermijdelijke. De man, die krachtig genoeg was om zijn land onafhankelijk te maken, heeft ver der niet veel kunnen doen. Het land verkeert in zorg. De komende weken kunnen voor de toekomst van Indonesië een land waarheen onze sympatie nog altijd zo sterk uitgaat beslissend zün. AANEENSLUITING In het ondernemingsleven vooral in het grote voltrekken zich in deze tijd allerlei vormen van toena dering tussen wie voorheen overwe gend concourrenten waren. De ene fusie na de andere heeft plaats. De krant heeft daarvan al vele voorbeelden soms markante mogen vermelden. Er spreekt een bewustheid uit, dat, wil men tegen de economische strijd in wereldverband opgewassen zijn, grotere groeperingen noodzakelijk moeten heten. Deze overweging zit ook achter het streven naar Europese economische eenheid. Niet zelden overschrijden de bereikte concentraties en fusies de nationale landsgrenzen. Zo ook bij de jongste fusie op het ge bied van het staal. Reeds omvang rijke bedrijven in Duitsland en Ne derland zijn erbij betrokken. Politiek bezien moge het nieuwe Europa moeiijk van de grond ko men, de economische kent haar eigen wegen en gaat voort. Maar er worden op deze wijze wel ontzagwekkende machten gecreëerd. De enkele, simpele mens wordt er te kleiner tegenover. Ned. schaatsploeg zonder Nottet DEN HAAG De Nederlandse ploeg, die komend weekeinde Ml deelnemen aan de Europese schaatskampioensdhap- pen op de Deventer kunstijsbaan, bestaat uit: de nationale kampioen Cees Ver kerk. Ard Schenk, Rudi Liebrechts, Firits Bartting en Eddy Verheyen. Peter Nottet is aangewezen als reserve. Bii Teekens iedere ochtend kersvers ROOKWORSTJE iedere 2e 49 Zie onze openingsadvertentie ACHTERPAGINA Deze Canadees geeft alle Nederlanders die kampen met het euvel van een koud gezicht het advies een neuswarmer te dragen. Het is niet alleen gerieflijk, nee het flatteert ook.... Nou ja, dat zegt men VPRO krijgt iets meer zen dtijd (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De VPRO krijgt nog dit jaar meer zendtijd op de televisie. Van 2 uur en 21 minuten wordt het 2% per week. Deze maatregel is het gevolg van het nieuwe radio- en t.v.-bes'.2l dat 1 december van het vorig jaar is ingegaan. Volgens dit nieuwe bestel is de VPRO C-omroep. De vermeerdering van zendtijd is geen chending van de overgangs periode van twee jaar waarin de toestand voor 1 '"ecember gelijk blijft Dat zou dan betekenen dat de AVRO al zendtijd moeten verliezen. Volgens het nieuwe bestel is het minimum aantal tv.-zend- per week 2% uur. Alle nieuwe ge gadigden zullen ook 2% uur krijgen KAAPSTAD Dr. J. J. Fouché, de Zuidafrikaanse ambassadeur in Ne derland, is naar zyn land terugge keerd in verband met de liquidatie van vijf visserijmaatschappijen, waarvoor de ambassadeur indertijd open borg had getekend. Het bete kent dat de heer Fouché bijna zijn hele vermogen kwijt is. Het verlies zou enkele miljoenen guldens dragen. De vijf maatschappijen zijn: Bee en Yellow Fin. Bonita. All Seas en Senber Refrigeration. Dr. Fouché zag indertijd geen gevaar in het tekenen van open borg omdat het goed ging en nog gaat met de vis serij in Zuid-Afrika Toen hij in septem ber 1964 zijn ambt in Nederland aanvaard-1 de liet hij vijf florerende bedrijven achter. Het bevreemdde herr daarom zeer plotseling te moeten horen, dat de zaak te gronde was gegaan. Wat er is misge gaan bij de ondernemingen is dr. Fouché nog niet bekend. De ambassadeur zal trachten zyn andere bezittingen zo snel mogelijk te gelde te maken in de hoop, dat dit de schulden zal dekken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1