Beurs verwacht dat rente gaat stijgen Oost, west, thuis best Hoogovens met werkt samen Duitse combinatie Winterweer houdt aan Ban de benzinemotor uit de binnenstad Oostenrijkers: Fischböck is niet te vinden Deel havenarbeiders wijst nieuwe cao af Duizenden werknemers overbodig NUA] 7 MAANDAG 17 JANUARI 1966 deri Financieel weekoverzicht Beatri p 10 r heeft worddSTERDAM De effectenbeurs iadmste verrast door de royale voor- Voorien der nieuwe lening Bank ge wajsjed. Gemeenten, welke een ren- PRaaqnt van 6,4 pet. zal opleveren. irokken van het mislukken der emissie, heeft men nu een ngen Ikkelijke aanbieding gedaan in cebrwachting, dat een goed resul- hetV^ de bus zal komen. Voor een via et-overheidsinstelling als de cen- gemeentebank is, moet het ren- mt hoog genoemd worden. Het van <je emissie wordt ter soneete een goede kans genoemd, on- escha's het feit. dat de lening niet een consortium van banken is {enomen. de dagen gaan lengen, gaat de weer strengen, zou men met een te ric"1 °P een bekende spreekwijze u m?n constateren. De rente-ontwikke- gaat kennelijk weer in de richting onmihogere tarieven en moet als zo len c) een minder gunstige invloed op pei^i€ beurs hebben, aar'tf hebben reeds eerder de opmer- Nojgemaakt, dat de beursontwikkeling et nieuwe jaar voor een deel af- datelijk is van de vraag, of er veel iie-activiteit zal zijn. De eerste gas- lening in het nieuwe jaar is er namelijk f 100 miljoen, zo nodig e'erhogen tot f 150 miljoen. Men het beschouwen als „het eerste welip. dat over de dam komt", want r toewezen, dat de kapitaalmarkt wei- laafcelegenheid zal krijgen om zich te vanwege de grote financie- A ibehoeften, welke er in de over- teector en in die van het bedrijfs- man1 bestaan. De Ned. Gas Unie en u Staat zelf wachten op hun beurt i; de markt aan te boren in het we jaar. terwijl het bekend is. dat rrSe ondernemingen met ernstige sie-plannen rond lopen. riexi jianciering ïveke Technische Ondernemingen te terdam heeft al aangekondigd, dat korte termijn f5 miljoen conver- aare obligaties zullen worden uitge- nOndanlcs de dure rente gaat men tot emitteren over, omdat coüte coüte de financiering veilig moet 3en gesteld De obligatiemarkt schrok ierdag danig van het royale aanbod de Bank voor Ned. Gemeenten en i£ BILT. De vorst in Europn md onverminderd aan. In het zuid- ten van ons land heeft hei in dp at- jpen nacht 15 a 16 araden gevro- Elders waren de mlnimumtem- aturen minder laag, hetqeen sa iling met bewolkina. waaruit tv- <k lichte sneeuw viel. Strenoe tor strenge vorst kwam ook voor in slandFrankrijk, het Alpengebied .ioord-l talie. \et hogedrukgebied boven Scandi- ië. dat aan het einde van de vorige jk nog bijzonder krachtig was. Is ertussen verdwenen. Dit heeft ech- voor het winderweer in onze teving weinig te betekenen. Zach- luchtstromivqen kunnen ook na wegtrekken van het Scandinavt- hogedrukgebied niet tot West- ma doordringen. Het temperatuur- oop wordt daarom alleen maar be id door in- en uitstraling, die in \e mate afhankelijk is van de be- \king. Verwacht wordt dat er ook komende etmaal weer enkele lo- e opklaringen zullen voorkomen. er plaatselijk op strenge vorst Onief worden gerekend Overigens znl overwegend matig zijn en kan de bewolking af en toe wat lichte stafeuw vallen. De wind blijft tn het adwen!nn<2 zwak, maar aan de kust zal matige zuidelijke wind waaien. ^roc HOOGWATER SCHEVENINGEN 8 januari: 0.44 v.m.; :13.04 n.in. n Zon en maan ^gjlinsdag 18 januari: zon op 8.39, onder QeJ2; maan op 6.30. onder 13.54. bjijrijdag 21 januari: nieuwe maan ET WEER IN EUROPA rentpporten hedenmorgen zeven uur j er p— b.>e.a Aljenbi: !n:|1Büt n a es a« windstil 1 -2 windstil -6 -10 0.4 windstil -5 -15 windstil -12 -17 wnw 2 -11 -18 wzw 1 -5 -14 windstil 0 -13 windstil 14 10 Geldbederf remt de spaarzin de koersen daalden belangrijk. Gisteren was er echter enig herstel en keerde de rust enigszins weer. Op de aandelenmarkt is het niet veel gedaan geweest deze week. De gang is er op het ogenblik alweer uit. De nieuwe rentestijging werkt verlammend op de ontwikkeling van het koerspeil, terwijl we daarnaast nog met het be kende probleem der lonen en prijzen zitten, dat deze week aan scherpte won. Geld De geldontwaarding ligt de besturen der spaarbanken als „een steen op de maag", aldus deze week de voorzitter van de Ned. Spaarbankbond. Wij ver moeden, dat die „steen" voorlopig niet verwijderd zal worden, gezien de voor uitzichten van de koopkracht van het geld. Volgens prof. Verrijn Stuart kan men onmogelijk optimistisch zijn over de waardevastheid van de diverse valu ta's. In Engeland is de controle op de lonen een paskwil geworden, in West- Duitsland gaat de stijging der lonen sneller dan de stijging der produktivi- teit, in Frankrijk heeft men een minis ter van financiën aan de dijk gezet, die ernstig streefde naar stabiliteit, terwijl in Amerika de kansen op inflatie door het bereiken van volle werkgelegenheid zijn toegenomen. President Johnson heeft deze week zijn begroting voor het jaar 1966/67 in gediend met het indrukwekkende totaal cijfer van 112,80 miljard, waarvan een zeer groot deel weg gaat aan defen sie. De werkloosheid is in de Ver. Sta ten teruggelopen tot 3,5 pet., het laag ste niveau in 9 jaren! Amerika Het begroot deficit bedraagt slechts $1,8 miljard, ongetwijfeld een presta tie van betekenis als de cijfers straks blijken te kloppen. De oorlog in Viet nam en de enorme bedragen, welke voor ruimtevaart en andere strategische doeleinden beschikbaar worden gesteld, vormen een „motor" voor de welvaart in Amerika. In Wallstreet zyn defensie fondsen telkens weer gezocht en we leiden daaruit af, dat het met een goed resultaat van het brede vredesoffensief van president Johnson niet al te best staat. Zodra de kansen op' een verge lijk stijgen, zal Wallstreet reageren en we menen, dat de beurs in dezen een vrjj veilige thermometer voor „heet of koud" voor de vredeskansen in het Ver re Oosten kan worden genoemd. De internationale fondsen hebben on regelmatig gereageerd deze week. Kon. Olie was gezocht door Amerika en dit fonds steeeg van f 149,40, tot ruim f 154, Daarentegen was Unilever wederom aangeboden door de Amerikanen en de koers daalde van f 117,50 tot f 112,20. Wij menen, dat de onzekere toestand in het „zwarte werelddeel" (Rhodesië!) de Unileverbelangen daar min of meer bedreigt en dat daarom Amerika liqui- Mr. Meynen, de president-directeur van de AKU, heeft medegedeeld, dat de winst over 1965 weinig zal afwijken van die over het voorafgaande jaar, zo dat blijkbaar de sterke winstdaling in het 3e kwartaal in het laatste kwar taal van 1965 niet gecontinueerd is. De koers van de aand. AKU bleef deze week vrijwel onveranderd, terwijl Philips, na een aanvankelijke rijzing, tot f 118,20 terugviel. Scheepvaart Het jaarverslag van de Kon. Ned. Redersvereniging is verschenen, met een overzicht van de gang van zaken in de nationale scheepvaart. In het al gemeen is het afgelopen jaar beter ge weest dan 1964, met uitzondering van de tankvaart, die weer een moeilijke periode achter de rug heeft. De grote aankopen van graan door India, de Chi nese Volksrepubliek en Japan hebben de vrachtwaarde in 1965 gestimuleerd en verwacht wordt, dat die graanim- porten ook in de komende jaren van invloed zullen zijn op de vrachten- markt. Er is echter een voortgaande stijging van de kosten voor de scheepvaart te constateren, welke een belangrijke stij ging van de winsten tegenhoudt. De scheepvaart is een diensten-exporteren- de bedrijfstak en de al maar stijgen de loonkosten kunnen niet resulteren in een evenredige verhoging van de vrachten, omdat men met de buiten landse concurrentie rekening moet hou- Het jaarverslag van de Redersvere niging wijst op de gevaren voor een achterblijven van de modernisering der Ned. vloot bij andere landen, omdat de bedryfsoversehotten na de fiscaal toe gelaten afschrijvingen onvoldoende zijn Dikkers werkt samen met Newman Hender HENGELO De appendagefabriek G. Dikkers en Co. zal een overeenkomst te kenen met Newman Hender and Co. Ltd waarbij zij deze baar kennis en ervaring zal ter beschikking stellen ten aanzien van hogedrukafsluiters voor thermische centrales. Newman Hender ls een der grootste Britse fabrieken van appendages HAL Holland Amerika Lijn heeft reeds me degedeeld, dat de omzet van het vracht- bedrijf in 1965 gestegen is, het passa- gebedrijf hield een gelijke bezetting. Als gevolg van de sterke stijging der kos ten en de langdurige havenstaking in Amerika zal de netto winst over 1965 weinig afwijken van die over 1964. Het dividend zal 8 pet. (onveranderd) be dragen, maar daarvoor moet een zeker bedrag aan de reserves worden onttrok ken. De koers der aand. HAL liep te rug van 131 tot 129 pet. Overigens moeten we zeggen, dat de directie van deze scheepvaartonderneming „zijn les je heeft geleerd" na de opmerkelijke jaarvergadering van vorig jaar! Op de lokale industrie-markt viel wei nig te beleven. Bührmann Tetterode steeg van 658 tot 675 pot. Dr. F. A. Schneider: (Van onze speciale verslaggever) EINDHOVEN Het uitgangspunt van dr. F, A. Schneider is niet nieuw. Met véle anderen is hij van mening dat onze binnensteden, en bij uit breiding Randstad Holland, zodanig geplaagd worden door het lawaai van luid ronkende voer tuigen dat ze niet meer leefbaar zijn. Als gevolg van de ontsnappende benzine- en dieseloliedam- pen is er bovendien sprake van een ernstige vorm van luchtverontreiniging, die schadelijk voor de gezondheid is. Niet in de laatste plaats verstopt het nog steeds groeiend aantal auto's de veelal nauwe straten, terwijl parkeren moeilijk, zo niet onmogelijk is. (Vervolg van pagina 1) j Hoewel rekening gehouden wordt met de mogelijkheid dat de overigens met zijn gezondheid kwakkelende oor logsmisdadiger naar een andere win-\ tersportplaats in Oostenrijk of Dirits- land is gegaan, lijkt hij te zijr ver-1 dwenen Inmiddels is gebleken dat Fischböck de Kerstweek door een Nederlandse journalist benaderd is. De laatste. Jules Huf. Weens corresDondent van oji Telegraaf, haalde de stommiteit uit bij hem voor een interview aan t2 bellen. Deze zaak wordt nog kwalijker als men bedenkt dat de betreffende kran teman zich evenals wit. moreel gebon den had voorlopig niets te ondernemen wat argwaan zou kunnen wekkr deliik werd hierbij gesteld dat het landsbelang zwaarder woog dan het Dubliciteitsbelang. Het was niet de be doeling de oorlogsmisdadiger op de vlucht te jagen, maar juist om hem alsnog voor het gerecht te krijgen. Huf lokte vorige week de Dubliciteitsgolf over Fischböck uit. toen bekend werd, dat hij bii De Telegaaf een Interview met de oorlogsmisdadiger had gedepo neerd. Dit zou op afroep moeten kun nen verschijnen wat na de-? publi- katie dan ook is gebeurd en wel op de dag dat Simon Wiesenthal zijn nieu we vondst bekend zou maken. De laat- ste zal ook ir de kleine Kongsi, die, met welke ïctiviteit dan ook. zou wach ten tot het ministerie van justitie zou hebben onderzocht welke stappen mogelijk waren. Voor het laatst Wiesenthal verklaarde zaterdagavond tegenover ons voorgoed met Huf te hebben gebroken. „Ik heb hem na dat idiote, nietszeggende interview opgebeld", zei hij, „en gezegd dat hij voor de laatste keer met me sprak. Hij wordt niet meer in mijn bureau toegelaten. Mij is ook gebleken dat hij de zaak-Fischböck aan een Duitse krant heeft -;llen verkopen. En dat terwijl hij nder absolute geheim houding stond, met andere woorden beloofd had nitts te zullen onder nemen wat de zaak zou kunnen schaden. Bij hem heeft het Neder lands belang kennelijk totaal geen rol gespeeld. Hij wilde ten koste van alles een primeur uitspelen, die van mij was. Het was trouwens geen pri meur meer, omdat enkele andere krantemensen er al maandenlang van op de hoogte waren. Ze hebben zich wel aan de afspraak gehouden vooral leen slapende honden wakker te maken, hoewel zij, evenals hij, over het adres van de oorlogsmis dadiger beschikten", 0 Nou, èn? ben je bijna geneigd te verzuchten als je tegenover de elektrochemische expert in de Technische Hogeschool van Eind hoven zit. Waarheden als koeien. Oude kost. Iedereen heeft het er tegenwoordig over. Wat is er, van een praktisch standpunt uit be keken, eigenlijk tegen te doen? Met overtuiging en een verbluf fende technische kennis trapt ae wetenschappelijke hoofdmede werker van prof, ir. J. G. Hoog land (afdeling: scheikundige tecn- nologie: sectie: toegepaste elek trochemie) meteen de deur in: Elektrisch „Ban de benzinemotor en de die selmotor uit de binnenstad! Ga over op elektrische tractie, op voertuigen, welke door middel van elektromotoren worden voortge dreven. Geen lawaai, geen lucnt- verontreiniging en stank, geen ge- nrikkelheid door stadsneuroses. En als de brandstofcel op econo mische basis kan worden ge schoeid. veel goedkoper". We zitten meteen midden in de problematiek. Ook het voertuig, dat met een elektromotor is uitge rust. is niet nieuw. Denk maar eens aan de geruisloze karretjes van de bakker en de melkboer, welke tegenwoordig overal zijn te zien. Of aan de elektromobielen van de Atax. die Amsterdam jarenlang hebben bediend. Brandstofcellen „Waar het om gaat", vervolgt dr. Schneider, „is, of de weten schap erin slaagt brandstofcellen te ontwikkelen, die voor normaal, .dagelijksgebruik kunnen worden J „Glaasje op, laat u rijden" heeft goede invloed gehad, tn Eindhoven wilde de politie vorige week wel eens we- ten of iedereen aan de slag- zin gevolg gaf. In één nacht werden 1237 auto's aange- houden. In totaal drie auto- mobilisten gingen op de bon, omdat zy te diep in het glaasje hadden gekeken Niet diep in 't glaasje, maar wel diep in haar geweten had een aangehouden vronw gekeken Zij schrok hevig. Zy had daar reden toe oro- - dat zy geen rijbewijs had De agent had nog geen woord gezegd of daar ging gemaakt 1 het met een vaartje rechts, omkeert. Althans dat bedoeling. De lieve, onbe- voegde automobiliste was de betonnen middenbermbevel- liging vergeten. De wagen was na aflooD total loss. i Omgedraaid de oudejaarsnacht. Met vriend kreeg hij het de stok met twee poli agenten. De vechtlusti- In hetzelfde Eindhoven kan men Chinees eten en gratis met een auto huis gehaald worden. Het petitie beeld-truc, De doelpunten werden kort nadat zij ge scoord waren nog eens af gedraaid. De handelwijze gen wisten in het is erg eenvoudig. In de stu dio in Bussum draalt men gewoon de ampex-band een aantal seconden terug, waar na het beeld nog eens aan onze ogen voorbijtrekt. Het generale gisteravond. Paul Vlaande ren wist luisterend Neder land weer aan het radio toestel te kluisteren. Deel drie van het spannende hoorspel was in volle gang Maar hoor. ineens niets meer. Vertwijfeld draaiden veel luisteraars aan de knoppen van hun radio-toe stel. Maar het hielp niet. D» zender Lopik gaf ineens de pijp aan Maarten. Tot tegeD half elf bleef Lopik defect. Paul Vlaanderen had toen al het veld geruimd. Vrijdag zal de AVRO het hoorspel van gisteravond samen met het vierde deel uitzenden. In de Leeuwarder gemeen- Huf, kennelijk bang voor de rel die zijn interview met Fischböck in de Kerstweek zou kunnen ontketenen, heeft zelf zaterdagavond in de KRO- rubriek Echo de zaken precies omge draaid Hij stelde daar o.m dat de zaak-Fischböck in de openbaarheid was gebracht door een vroegtijdige publikatie in een Haagse krant. Vijf gi-ote vrachtwagers zullen mor gen uit Rotterdam naar Frankrijk ver trekken met een door de IHC Holland in Den Haag vervaardigde snijkopzuiger (een baggervaartuig), bestemd voor een Franse maatschappij in Bauvin bij Lille. Op de rijksweg Zwolle—Apeldoorn is gistermiddag een auto geslipt en tegen een boom gereden. Drie inzittenden wer den ernstig gewond, van wie twee le vensgevaarlijk. betreft een nieuw restaurant dat om eens iets anderi te doen deze service aar zijn klanten biedt. Men be. hoeft slechts te bellen er üe waoen komt voor. Als doeling is men zich te goed gedaan finish nog heeft wordt men weer net- brengen. fes voor de huisdeur afge leverd de reportages de Europese schaats- worden gehouden. De be- iedere rit c o in beeld gegeven moment werd het A.R.-lid O, Heidinga te machtig: „Ik laat me niet door u als een snotjongen Tja, maar wat te doen behandelen Krasse taal een politiepet. Je kan die was bedoeld voor bur- je gemeester A. A. M. van der De opperman Meulen. Witheet verliet de een politiepet mee, een stuk textiel dat nog altijd een waarde van twintig gulden vertegenwoordigt. moeilijk kampioenschappen die het werk gaan. aanstaande weekeinde op besloot het degelijke hoofd- heer Heidinga de zaal. Een de kunstijsbaan In Deventer deksel te verbranden. Maar tweede fractiegenoot volg de Utrechtse politie liet het de zijn voorbeeld. Wat was er niet bij zitten. Per slot het geval. De burgemeester van rekening met een koud weigerde een voorstel in hoofd rondloven is ook aeen behandeling te nemen, dat i heeft die 31-jarige Het kome hem week dinsdag, werd gebruik de hij nog iets goedmaken Het liep tegen vijf flinke Wat voor voorstel de heer Heidinga wilde indienen, bleef voor de nieuwsgierige toeschouwer een vraag. Het spanning boze raadslid wees slechts voor tien op een rood mapje. Loonsverhoging van 7 procent (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM De vakbonden van havenarbeiders zijn met de Scheepvaartverenigingen Zuid (Rot terdam) en Noord (Amsterdam) een nieuv/e cao overeengekomen, die evenwel door de Rotterdamse leden van de Nederlandse Bond van Ver voerpersoneel (NW) prompt werd afgewezen. Dit gebeurde tijdens een zondagmorgen en -middag gehouden vergadering met ca. 750 tegen ca. 250 stemmen De Rotterdamse leden van de bedrijfs groep havens der Christelijke Bedrijfs- Grote onderneming lil DORTMUND Hoogovens gaat samenwerken met een nieuwe Duitse onderneming die tot stand komt na de fusie tussen de Dortmunder-Hoer- der Huettenunion a.g., waarin Houg- ovens bijna 43 procent der aandelen bezit, en Hoesch a.g. De commissa rissen van de drie ondernemingen hebben reeds hun fiat gegeven, het woord is aan de aandeelhouders. In de nieuwe combinatie zal Hoogovens met vijftien procent verreweg de grootste aandeelhouder ziin. De aan delen van Hoesch zitten erg ver spreid, de grootste aandeelhouder van het huidige concern bezit vier procent. Lid van de raad van bestuur van Hoogovens. P. R. Bentz van den Berg, zei, dat Hoogovens volledig staat achter de opvatting dat in de toekomst het zwaartepunt van de Europese ruw- ijzer- en staalproduktie aan de kust zal moeten liggen, de Duitse fabrieken hebben het grote voordeel van hun ligging in de nabijheid van de verbrui ker en van hun krachtige positie bij de verwerking. VERDELING Hoogovens zal voornamelijk ruwijzer- en ruwstaalproduktie, alsmede halffabri katen voor haar rekening nemen, de Duitse combinatie de vervaardiging van eindprodukten. Ook de aamenwerking op andere gebieden, bv. export naar landen buiten de EGKS wordt ter hand geno men, de verkooporganisaties vallen niet onder de regeling. Op het gebied van investeringen zullen geweldige besparingen mogelijk zijn (al leen voor de Duitse combinatie een half miljard mark in de jaren tot 1972). an derzijds zullen nieuwe en grotere moge lijkheden ontstaan. Volgens de heer Bentz van den Berg wordt de nieuwe onderneming krachtiger dan de twee ge scheiden. ONTSLAGEN Door de fusie zullen ongeveer 2000 tot 4000 werknemers moeten af vloeien. De huidige personeelssterkte van de twee bedryven bedraagt on veer 77.000 man, waarvan 48.000 man bij Hoesch. De onderhandelingen zijn, hoewel vriendelijk, langdurig en moeilijk ge weest. Bij Hoogovens stonden ze bekend onder de codenaam „motel", omdat zij zich voornamelijk hebben afgespeeld In het motel-Arnhem. Met de bovenge schetste samenwerking komen in het EGKS gebied deelgenoten samen, die 9.3 pet der ruwijzerproduktie, 9.5 pet der ruwstaalproduktie en 10.1 pet der pro- duktie van walserijprodukten vertegen woordigen. De juridische moeilijkheden die nog moeten worden overwonnen en de goed keuring van de Hoge Autoriteit zuLlen nog wel weken in beslag nemen, maar zullen geen beletsel zijn, meent men. i groepen Centrale en van de R.K. Bond van Vervoerspersoneel hebben de nieuwe cao tijdens zaterdagmiddag ge houden vergaderingen wel aanvaard. Vandaag leggen de drie vakbonden het akkoord ook nog voor aan hun leden, die bij werkgevers van de Scheeovaart- verenlgingen Noord in dienst ziin. Georga niseerde n De afwijzing door de NBV-lcden ge schiedde voornamelijk op grond van het feit dat de vakbonden geen akkoord hebben getroffen ter bevoordeling van de georganiseerde werknemers. Ook de leden van de twee andere vakorgani saties toonden daarover hun teleurstel ling, maar zij lieten hun besturen toch niet met een „nee" naar huis gaan. in tegendeel, het nieuwe contract werd door hen met algemene stemmen aan vaard. De leden van de Ned. Bond van Ver voerspersoneel, die tegen de cao hebben gestemd, hadden ook bezwaren tesen enkele daarin opgenomen detailpunten, o.m betreffende de aanvangstijd van de maandagmorgenwerktijd der werkne mers in het machinaal havenbedriif «n de lengte van de aaneengesloten vakan tie Overeenkomst De vakbonden zijn met de werkge vers in de havenbedrijven van Rot terdam en Amsterdam een loonsver hoging van 7 procent overeengekomen, inclusief 1.25 procent voor compensa tie van de huurverhoging. De huur- compensaties van 1962 en 1964 zullen in de contracten worden verwerkt. Voorts is men het eens geworden over geleidelijke werktijdverkorting tot 40 uur per week. Daarmee wordt op 1 juli 1967 een begin gemaakt. Dan zal de ar- beidstiid worden teruggebracht van 42 tot 41V* uur per week. Wel is bepaald dat de arbeidstijd in de zgn. late nacht nu reeds een kwartier eerder, nl. om 7 uur zal eindigen. De vakantietoeslag is van 4 op 6 pet gebracht. Voorts werden diverse verbe teringen overeengekomen In de bestaan de premies, extra beloningen en vergoe dingen. Voor de veemarbeiders en de loodsknechten zal een eigen regeling worden getroffen. De nieuwe cao moet met terugwerken de kraoht op 1 januari jl. ingaan. Zij heeft een geldigheidsduur van een jaar. DK. ECHNE1DER aoedkope energie en stille binnensteden bestemd. In de ruimtevaart en op het militaire vlak wordt al van deze elektriciteitsaccumulatoren gebruik gemaakt. Ze hebben een levensduur en een vermogen, die op een bepaald object zijn afge stemd en, wat belangrijker is: naar de kosten wordt niet geke ken. Men smijt er als het moet miljoenen tegenaan, met andere woorden: voor huis-, tuin- en keu kengebruik zijn ze ongeschikt". Niettemin, zo overtuigt de elek- trochemicus ons. is de brandstof cel als leverancier van goedkope energie in opmars. In vele landen van de wereld wordt eraan ge werkt. ook in Nederland, Delft en Eindhoven hebben in samenwer king met elkaar al hoopvolle re sultaten bereikt. Het zou te langdradig en ook te ingewikkeld worden, als op deze plaats zou worden ingegaan op de groei van de meer dan 150 jaar oude galvanische cel to4 brand stofcel. Hoewel de vaak moeizame ontwikkeling interessant genoeg is tientallen geleerden hebben er hun wetenschappelijk leven voor gegeven is de Draktische toe passing in het tijdperk van de draaistroom voor de leek meer spectaculair. Uit de mond van dr. Schneider tekenen we od: „U kunt niet autorijden zonder accu. U kunt geen draagbare ra dio- of televie-ontvanger en geen mobilofoon gebruiken zonder droge batterijen, gasdichte nikkel- cadmium cellen, of transportabele loodaccumulatoren. U kunt niet telefóneren zonder de talloze bat terijen in de versterkerstations. U kunt geen hardhorende aan een modern hoorapparaat helpen, als er geen galvanische cellen beston den". Stroom „tanken" Terug naar de binnenstad en de auto met een elektromotor. Als de elektrochemicus zijn zin krijgt, dan zouden onder alle parkeer plaatsen in de stad stationaire brandstofcelbatteriien moeten worden geplaatst, die ee- vermo gen van 30-60 KW bezitten. Dag en nacht zou er dan zeer goedkope stroom „getankt" kunnen worden, welke uit aardgas geleverd wordt. Toekomstmuziek? Dr. Schneider beaamt het meteen. De brandstof cel zal eerst volwassen dienen te worden. Problemen op het gebied van de levensduur, het volume en de kostprijs moeten primair wor den opgelost. Later is het volgens hem misschien wel mogelijk de auto met een brandstofcel uit te rusten. Ten aanzien van de actie radius en de snelheid zouden er dan helemaal geen moeiliikheden meer ziin. De wetenschapsman, die zelf in de landeliike rust van het Eind- hovense forenseneebied woont, ziet de praktijk als volgt: „De conventionele motor gaat en moet er zeker niet uit Iemand, die met z'n waeen een stad bin nenrijdt. parkeert deze op speciaal aan te leggen terreinen en ver volgt zijn weg met een voertuig, aat door middel van een elektro motor voortbewogen wordt. Dit kan een taxi zijn. maar ook een bus. In sommige plaatsen rijden bijvoorbeeld al trolleybussen. Een met een elektromotor uitgeruste auto kan natuurlijk ook het eigen dom van een particulier zijn. Door wie. of hoe de geruisloze wagen wordt geëxploiteerd, doet er niet toe. als hij er maar komt". Dr. Schneider weet zich gesterkt annr een Britse ontwerper, die op naam van de Harborough Con struction Company onlangs met f-pn ..accu-auto" op de proppen «wam De krachtbron van het voertuig ontwikkelde 13 pk en nad slpchts een diameter van 12.7 centimeter. Tien uur aan één stuk Kon het opgeladen batterijencom- Diex energie leveren. De accele ratie was vrij fel. terwijl de top snelheid bij de 55 kilometer per uur lag. heer H M Mckel (Arnhem); kand sociale geogra- mej T Jongebreur (Hilversum), de heer J J C M de i Swart (Hoogla gen); doet g - Wel (Waterln- K Odink (Eiberben), J Post (Rotterdam), J E Schröder (Oud- Loosdrecht) Jhr M Stratenus (Bloemcndaal), mevr J J Ploem-Zaayer (Amsterdam), mcj. mej M M C

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 7