'rfÊÊÈk ij Staatsgreep in Nigerië mislukt AIDA Nehroes dochter zeker van zege maar menéééér... SENATOR Uitvinder Spoetnik en Wostok overleden Staatsgreep Z.-Vietnam tegengesproken Frankrijk wil front van Vijf breken /ft ecft Ky, Vliegramp in Columbia: 54 doden MAANDAG 17 JANUARI 1966 Ll Aboebakar Tafawe ontvoerd >lr"j 7 Izijn actie wee regionale scheppen, J tie en vi premiers stxj I ldoodgeschoten actie bedoeld was om een „sterk, en welvarend Nigerië te dat vrij zal zijn van corrup- verdeeldheid. Eerder was ge- meld, dat Nzoegwe gesneuveld was bij j een gevecht. Volgens gewoonlijk wel- I ingelichte kringen zou de majoor bij I dit gevecht alleen een verwonding aan I een hand hebben opgelopen. W.LAGOS De militaire coup J Nigerië is mislukt. De centrale jjgering is weer meester in de ms)ofdstad waar de toestand nor- aal begint te worden na de op- vejinding van de militaire staats- at reep van zaterdag door majoor ^oegwe. De regering heeft voor- aflpig de macht in handen gelegd loyale legereenheden en de »litie onder leiding van generaal- lieajoor Ironsi. en de twee regionale pre- pjers sir Ahmadoe Bello, zijn echtge- y^te en Samuel Akintola vermoord. uk brigade-generaal Admoelagoen en erjn vrouw zijn doodgeschoten, terwijl i ministers zouden zijn gevangen ge- tnqmen. e Volgens nadere berichten is rebellen ider Nzoegwe in leven en bevindt Lf rich te Kadoena, waar hij de de ipperste revolutionaire raad" leidt 'huj verklaarde via *-adio-Kadoena dat tie-Eboh, zouden naar Calabar zijn gebracht om hen te dwingen met Awo- lowo te onderhandelen, die in 1963 ge vangen werd gezet wegens samenzwe ring tegen de regering. De federale eenheden hebben de steun gekregen van legereenheden te Lagos, Ibadan, Enoegoe, Benin en Kano, terwijl de opstandelingen zich hadden geconcen treerd te Kadoena. Ontevredenheid Er zijn aanwijzingen dat de opstandi ge actie begon, toen een groep jonge officieren had vernomen, dat de cen trale regering van plan zou zijn het leger te gebruiken om een einde te maken aan de ongeregeldheden ii West-Nigeria. Er was nogal ontevre denheid in het leger over de wijze waarop de regering in Lagos de ge beurtenissen in dat gebied behandel de. Intussen heeft de president van Ni gerië, Azikiwe, die zich in Londen be vindt, laten weten dat hij zo spoedig mogelijk naar zijn land zal terugkeren om de twee tegenover elkaar staande partijen met elkaar te verzoenen. Hoe wel hij in het algemeen het gebruik van geweld veroordeelde, onthield het staatshoofd zich van een uitspraak /er het optreden van majoor Nzoeg- e en de zijnen. Het leger zal instaan voor de vei ligheid van alle ministers en de orde in het land handhaven tot er een grondwet kan worden opgesteld, die aan de verlangens van het volk tege moet komt. De artikelen van de grond wet inzake het parlement,de functie de premier en de benoeming van gouverneurs en regionale premiers zijn buiten werking gesteld. Generaal Ironsi is \40 jaar en vader van vijf kinderen. l:j NIGERIA ^ETS meer dan een jaar geleden schreven we reeds, dat de na- llonale eenheid van Nigeria op het pel stond. Dit als het meest stabiele «an Afrika bekend staande land, 'verd toen al zwaar beproefd. Nu is iet in grote moeilijkheden, jjfotdusver bestond er in Nigeria riog een precair evenwicht tussen dstammen, godsdiensten en wat men ^Ideologieën zou kunnen noemen. «Eenheid bestond er in feite echter djl niet meer als gevolg van de con troversen tussen de mohammedaan- conservatieve politici in het {'oorden en hun coalitiepartners in gpt Zuiden. p® 1964 nam de tegenstelling al vormen aan. toen tegen de erwachting in een volkstelling het overwicht van het Noor- bevestigde. Voordien was men r in het Zuiden stellig van over- FMiigd, dat dit overwicht niet be tond. Men ging zich dan ook afvra- een of er niet geknoeid zou zijn met •Ofe bedoeling, de dominerende posi- van het Noorden te bestendigen, zijn nog pogingen gedaan om de igenstellingen te overbruggen en scheiding tussen Noord en Zuid overbruggen. Daarin is men ech- ir nooit werkelijk geslaagd. Slechts leine oppositiegroepen waren be- met ,,de anderen" samen te (erken. ;gen de tijd dat verkiezingen ge- i (ouden moesten worden bleek, dat ropagandisten uit het Zuiden hele- jaal niet welkom waren in het nu- leriek sterkere Noorden. Elke kans de noordelijke overheersing on- lliedaan te maken leek toen te zijn rkeken. Iet is intussen nog te vroeg om de liste betekenis van de gebeurtenis- het afgelopen weekeinde te tonnen beoordelen. Er zijn te wei- ilg- gegevens bekend en wat we we en is nog moeilijk met elkaar in terband te brengen, foch zit er een lijn in, als men in ianmerking neemt, dat de federale iremier sir Aboebakar Tafawe Ba- èwa een noorderling is en dat deze met premier Akintola 'an het westelijke district. Balewa Akintola in diens strijd te- jen Awolowo, zijn voornaamste ri- jaal in genoemd district. Lwolowo werd in 1962 na een mis- ukte poging de macht te grijpen, arresteerd en tot vijftien jaar ge- ingenisstraf veroordeeld. Dit ge- iurde onder protest van de zuide- _ke politici. Het was van toen af uidelijk, dat van de wijze, waarop kwestie zou worden opgelost, n belangrijke mate zou afhangen, of de eenheid van de Nigeriaanse i federatie bewaard kon blijven. hJ)e zuidelijken propageren al gerui me tijd de splitsing van Nigeria in ien groot aantal staatjes, volgens de )ude koloniale indeling. Zij menen, flat de federale regering daardoor iiPersterkt zou worden. We dienen af a te wachten, welke weg Nigeria zal "inslaan na de jongste gebeurtenis Drie aardschokken si gevoeld in België President Brezjncf van de Sowjctunie CHARLEROI Drie aardschokken verweet zaterdag ter gelegenheid whebben gisteren lichte materiële scha- Senator echt 'n goeie sigaar! Aida... de lekkerste die er bestaat! Weet U wel hoe geurig Senator is?? Wel 'ns geproefd hoe licht Aida smaakt Half Nederland rookt Senator, meneer andere helft rookt Aida, meneer! heeft gelijk? Neem zelf de proef (probeer daar tussendoor k 'ns een gewone sigaaren schrijf Uw mening Maar menéééér postbus 540. Eindhoven. aanstekelijk lekker! heerlijk licht! MOSKOU De 59-jarige Rus sische geleerde Sergei Korolof, tot nu toe in de Russische pers altijd aangeduid ais „hoofdcon» structeur" om het incognito van de geestelijke vader van de Rus sische ruimtevaart te bewaren, is vrijdag plotseling overleden. Hij stierf aan een hartaanval na een zware operatie waarbij een ge zwel werd weggenomen De levensbeschrijving van Korolof is ondertekend door partijleider Brezj- nef, premier Kosygin en andere promi nente leiders. In deze verklaring staat: „In Korolof verliest ons land en de gehele wereld een uitmuntend raket en ruimtevaartgeleerde, de eminente bouwer van de eerste kunstmanen en ruimteschepen". Korolof trad nooit op de voorgrond, hoewel hij tot twee maal toe geëerd werd met de titel „Held van de socia listische arbeid" en de Leninprijs kreeg. Zijn collega's Blagonrarof Sedof verzorgden de contacten met het buitenland. Hij bleef de geheimzin nige man achter de schermen en werd in de nieuwsbulletins altijd aangeduid als de „Hoofdconstructeur". Morgen zal hij bij de muur van het Kremlin worden begraven. Moskovieten naar „Alleman" bij 27 graden onder nul MOSKOU Bert Haantsra heeft het met verbazing: aangezien; de Moskovie ten verdrongen' zich bij zevenentwintig graden onder nul om in de Moskwa-bio- scoop zijn film „Alleman" te kunnen zien. Achthonderd belangstellenden kre gen een plaats, velen moesten worden teleurgesteld. De film, uitgebracht onder de Russi sche vertaling voor „Twaalf miljoen", had ook de interesse van de filmregis seurs Roman Karmen, Uja Kopalin en Alexander Zgoeridi. Kopalin, die kortgeleden een bezoek aan ons land bracht, stelde Bert Haan stra aan het publiek voor als „een mees ter van de filmwereld, een subtiel en gevoelig artist, die 'Weet hoe hij ingewik kelde en ernstige problemen op levendi ge en interessante manier moet bren gen." Te oordelen naar het applaus na de vertoning, onderschreef het Moskouse pu bliek deze woorden ten volle. Zes mensen in VS vergast ABILENE (VS) De lijken van !S mensen uit een gezin zijn zaterdag vergast aangetroffen in hun boerderij ten noorden van de Amerikaanse stad Abilene (Kansas). Een defect aan een gaskachel is kennelijk de oorzaak van het ongeluk geweest, aldus de poli tie. Rusk en Harriman terug naar V.S. SAIGON In de Zuidvietna- mese hoofdstad circuleerden giste ren geruchten als zou er een staats greep door de militaire leiders worden voorbereid. Deze gerucht ten staken de kop op toen dertig vrachtwagens met Vietnamese mariniers mochten doorrijden na dat de wacht daarvoor van hoger hand toestemming had gekregen. Zowel van Zuitvietnamese als van Amerikaanse zijde werd gezegd dat een „onafhankelijk onderzoek had uitgewe zen dat er geen reden was om aan te nemen dat de geruchten een grond van waarheid bevatten". Een Zuitvietname se militaire woordvoerder weigerde te antwoorden op vragen of in de nacht van zaterdag op zondag militairen wa ren gearresteerd. Later bleek dat de troepenbewegingen in Saigon betrek king hadden op het vierde bataljon ma riniers, dat naar de hoofdstad werd overgeplaatst „om de veiligheid te ver hogen". Intussen zijn Averell Harriman. de rei zende ambassadeur van president John- -on, en de minister van buitenlandse za ken, Dean Rusk, naar Washington terug gekeerd na besprekingen te hebben ge voerd met onder meer de premier van Zuid-Vietnam, Ngoeyen Cao Ky. Rusk en Ky waren het er over eens, dat er op het ogenblik geen enkele aanwijzing bestaat dat Noord-Vietnam bereid zou zijn posi tieve stappen met betrekking tot vrede te doen. „Zuit-Vietnam en zijn bondgenoten zullen voortgaan alle nodige militaire maatregelen te nemen, daarbij openstaan de voor elk voorstel of initiatief dat tot vrede zou kunnen leiden. De fundamen tele standpunten van de twee regeringen zijn aan elkaar gelijk", aldus een geza menlijk communiqué. Voor Rusk en Har riman naar de Ver. Staten terugvlogen hebben zij nog een onderhoud gehad met de Pihilippijnse president, Ferdinand Mar- BREZJNEF "de aangericht in het zuiden van Bel- De schokken waren het sterkst voel- *baar in de plaatsen Morlan-Welz, Cha- Mpelle-Lezaherlaimónt en Carnières. De derde aardschok om 13.45 uur 0 .was zelfs in de zuidelijke voorsteden de ondertekening van een verdrag met Mongolië de Amerikanen dat hun vre despogingen slechts schijn zijn en dat zij in werkelijkheid de oorlog in Vietnam willen uitbreiden. Als de Amerikanen de strijd werkelijk willen beëindigen, aldus Brezjnef, wat weerhoudt hen ervan d« rechtvaardige aanspraken van het Viet namese volk te erkennen en daarmee de weg naar de vrede in te slaan? De Russische partijleider zei dat de Sowjetunie zich niet alleen wegens het Amerikaanse optreden in Vietnam zorgen maakt over de wereldvrede. Er komen ook onrustbarende berichten uit Indonesië en in Zuidoost-Azië zouden dè „imperia listische interventionisten" hun oorlogs- GEVECHTEN Behalve in de omgeving van Saigon is het op de meeste fronten in Zuid-Vietnam tijdens het weekeinde rustig gebleven. Amerikaanse troepen maakten slechts melding van kleine schermutselingen op enkele plaatsen. Wel hebben vliegtuigen de Amerikaanse luchtmacht en de _ne gisteren zes uur lang een schuil plaats van de Vietcong in een bos dichtbij Saigon bestookt. Hierbij zijn zeker veer tig Vietcong-militairen gedood. In de af gelopen nacht hebben querrillastrijders van de Vietcong een Zuitvietnamese mi litaire akademie aangevallen. Er zouden elf burgers om het leven zijn gekomen. Spoedig verkiezingen in Engeland? LONDEN Het Labourparlementslid Palmer heeft gezegd te geloven dat nog dit jaar algemene verkiezingen gehouden zullen worden. Maart en oktober achtte hij gunstige maanden. Hij hield het op maart mits de Rhodesische kwestie zou zijn opgelost. de mislukte staatsgreep' Nigeria is de toestand daar nog zeer gespannen. Zo wordt in de hoofdstad Lagos de telefooncentrale streng door de politie bewaakt. Vraag Lecanuet over Ben Barka PARIJS Lecanuet, centrumkandi daat tijdens de jongste presidentsver kiezingen, heeft het geval Ben Barka in het parlement aan de orde gesteld door een vraag tot premier Pompidou te richten. Lecanuet wil weten of de beweringen van de Franse politieman die van ontvoering wordt beschuldigd, juist zijn. De man had beweerd dat een lid van de staf van president de Gaulle en een- functionaris van binnen landse zaken van de ontvoering van Ben Barka afwisten. Stafchefs India en Pakistan binnenkort bijeen NIEUW DELHI De Indiase minis ter van buitenlandse zaken Swaran Singh heeft voor de radio verklaard, dat de stafchefs van India en Pakistan binnenkort bijeenkomen om over de terugtrekking van de troepen achter de linies van 5 augustus te spreken, daarmee gevolggevend aan hetgeen in Tasjkent is overeengekomen. Singh noemde de overeenkomst van Tasjkent het begin van een nieuwe periode in de betrekkingen tussen de beide landen. Engeland wordt het lokaas LUXEMBURG Minister Luns en staatssecretaris De Block zijn gisteren reeds in Luxemburg aan gekomen om ruim te tijd te hebben voor overleg met minister Schro der, in wie Nederland de kampioen tegenover de Franse wensen inzake de E.E.G. ziet. Frankrijk weet dat het front van de Vijf tegen presi dent De Gaulles wensen is en zal dus proberen dit front te doorbre ken. Velen menen dat minister Couve de Murville vandaag in de openingszit ting zal verklaren dat Frankrijk geen bezwaar heeft tegen toetreding van En geland. In ruil daarvoor verwacht Frankrijk dat de EEG-partaers ge makkelijker te vinden zijn voor be paalde wijzigingen in het Verdrag van Rome die president De Gaulle wil doorvoeren: Meerderheidsbesluiten afschaffen en bevoegdheden Europe- commissie beperken. Vrouw als premier NEW DELHI Het is vrijwel zeker, dat de dochter van wijlen premier Nehroe, mevrouw Gan- dihi-Nehroe, de vorige week in Tasjkent (Sowjetunie) overleden Indische premier Lal Bahadoer Sjastri zal opvolgen. Elf van de twaalf staten hebben haar hun steun gegeven. De voornaamste kandidaat van de rechtervleugel, Desai, heeft besloten, zijn kandidatuur te handhaven. Tijde lijk premier Nanda en minister van defensie Chavan, hebben zich ten gunste van mevrouw Gandhi terugge trokken. Men probeert nu ook Desai te bewegen, zijn kandidatuur in te trekken, zodat de partij-eenheid kan worden versterkt, Desai is leider van de rechtervleugel in de Congrespartij. Mevrouw Gandhi staat als een linkse socialiste bekend. In een interview met een Ne derlands tv-team (waarschijnlijk van de KRO), zei zij desgevraagd, geen vertegenwoordigster van links maar geheel India te zijn. En om haar positie van toekomstig premier duide lijk te maken voegde zij er aan toe: „Dat betekent, dat ik alle opvattingen vertegenwoordig. Als het voornaamste probleem van India ziet mevrouw Gandhi de drei ging, die van rood China uit gaat. Wel haast even groot is het vraagstuk van de voedseltekorten, dat haar vader en diens opvolger (Sjastri) nog niet kon den oplossen. In dit verband zei zij dat de agrarische en de industriële pro- duktie niet van elkaar gescheiden kunnen worden. Wat het akkoord van Tasjkent be treft, dat premier Sjastri sloot met de Pakistaanse president Ajoeb Khan zei mevrouw Gandhi, voort te zullen gaan op de door Sjastri ingeslagen weg. Tasjkent was een eerste en een goede stap. Het is van groot belang, als In dia en Pakistan gaan samenwerken bij de ontwikkeling van hun econo mieën. Mevrouw Gandhi is een 48-jarige weduwe. Zij heeft twee zoons. Toen de berichten bekend werden over haar kansen op het premierschap verzamel de zich een menigte voor haar huis om haar geluk te I Twee Westduitse jon gens hebben getracht 25.000 mark van de West duitse spoorwegen af te persen met het dreige ment dat zij ergens een trein in de lucht zouden laten springen. Toen een van de twee kwam om het geld in ontvangst te nemen, liep hij in de armen van de gewaar schuwde politie. Zijn me deplichtige werd spoedig daarna aangehouden. I Jacqueline Kennedy is zaterdag met haar kinde ren Caroline en John-John voor een wintervakantie in de Zwitserse plaats Gstaad aangekomen. Zij verblijft in het chalet van Engelse vrienden van de familie. Een fregat van de Brit se marine heeft gisteren 132 vluchtelingen uit Haï ti gered, die na een tocht van 300 mijl aan boord van een vissersboot van elf meter drie dagen tevo ren op het onbewoonde eiland Bonavista in het zuidwesten van de Baha- ma-archipel waren ge strand. I De Hamburgse Stich ting Freilierr von Stein heeft de Van Tienhoven- prijs, genoemd naar de oprichter van de Neder landse vereniging tot be houd van natuurmonu menten, toegekend aan de Franse oud-minister van landbouw, Edgar Pi- sani. De prijs, ter waarde van tienduizend mark, zal hem in de zomer of in de herfst van dit jaar door de rector van de uni versiteit van Bonn wor den overhandigd. Koning Leopold België, die vorige week woensdag bij een auto-on- I geluk te Cannes gewond werd zal het ziekenhuis spoedig verlaten. I Het Britse fotomodel Christine Keeler, die rig jaar oktober in het huwelijk trad, is haar man weggegaan. Zij kwam indertijd in het nieuws door het Profu- mo-schandaal. In New Delhi verwacht m dat mevrouw Indira Gandhi, dochter van wijlen premier. Nehroe, de opvolgster wordt van Sjastri. Elf van de zestien In dische staten steunen haar reeds. Mevrouw Gandhi is nu minister van voorlichting. Minister Luns stelt zich ten doel de Duitse delegatie te harden in hun strijd tegen inwilliging van Franse eisen. Zoals bekend hebben de minis ters van de Vijf ermee ingestemd voor één keer te vergaderen zonder Europe se commissie, daarmee een uitweg zoe kend voor de impasse die was ontstaan na de Franse boycot. BOGOTA Het ongeluk met de Columbiaanse DC-4, die zaterdag ter hoogte van de havenstad Cartagena in zee stortte, heeft aan 54 mensen het leven gekost. Onder de slachtoffers bevinden zich drie baby's. Acht inzittenden hebben het ongeluk overleefd. Zij zijn in een ziekenhuis van Cartagena opgeno men. Vorige week zondag stortte een Co lumbiaanse DC-3 neer bij Bogota, waarbij elf personen om het leven kwamen. van België te voelen. Johnson schreef Turken brief op poten WASHINGTON Eerst nu heeft de Amerikaanse regering een- brief gepu bliceerd die president Johnson aan pre mier Inönü van Turkije schreef ten tijde van de kwestie-Cyprus. Johnson zei dat het twijfelachtig was dat de NAVO Turkije te hulp zou komen indien Russische interventie zou vol gen op een Turkse invasie op Cyprus. Naar aanleiding hiervan sohortte Turkije het besluit tot eenzijdig hande len op. Vier overlevenden bij vliegramp ATHENE Bij het wrak van het Ame rikaanse militaire vliegtuig dat tegen de berg Heimos in Zuid-Griekenland is ge vlogen zijn vier overlevenden aangetrof fen. De andere zes inzittenden waren dood. De vier, die allen min of meer ernstig fewond waren, zijn naar de luchtmacht- asis in Libië gebracht. Naar verluidt had de piloot van het vliegtuig dat van Italië naar Turkije op weg was een nood landing willen maken. Honger in India ROME De VN voedsel- en land bouworganisatie FAO heeft laten we ten dat in India meer dan honderd miljoen mensen, onder wie achttien miljoen kinderen beneden de 14 jaar, voedselgebrek hebben. Het voedselte kort veroorzaakt door grote droogte zal nog zes tot negen maanden aanhou den. De FAO pleit voor snelle hulp. Koekoek tegen Van Rappard in Boerenpartij DEN HAAG De samenwerking tussen de liberale staatspartij van de Gorkumse burgemeester mr. L. R. rid der van Rappard en de Boerenpartij van de heer Koekoek gaat niet door. De heer Koekoek heeft er bezwaren tegen, dat de heer Van Rappard voor zitter is van een contactorgaan voor technische bijenhoudersbelangen, dat onder auspiciën van het Landbouw schap werkt. De (vijfde) plaats op de lijst van de Boerenpartij zal nu worden bezet door de heer Snoek, boerenafgevaar- digde voor de Rijnmondraad. De heer Van Rappard heeft na een drie uur l-.ng onderhoud met de heer Koekoek in Bennekom zaterdag ver klaard het te betreuren, dat „een zo onbelangrijke zaak zo is opgevijzeld". Ook hij is tegen dwang van de p.b.o., maar zag bezwaren hiertegen liever langs wettige weg weggenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5