Nieuwe Leidse Courant Wij willen overleg op reële basis rjta) ekkramp in legerplaats Ijdssendrecht Soekarno krijgt steun van strijdkrachten ok Hitzacker gaat op 10 maart feesten Paul de Groot zal aftreden als Kamerlid Spanning neemt toe Geen verdrinkingsgevallen Veel schaatsers met nat pak naar huis We kunnen Fischböck (nog) niet vinden VAN ZIJP PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE N.V. Heel Europa in greep van winter 1961 |«teur. Or. E. 04EMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich m ghebla> Maandag 17 januari 1966, 46ste jaargang Abonnementsprijzen p.w. 0,8 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorg oogovens samen met Duits concern Staatsgreep in Nigeria mislukt BEURS VERWACHT RENTESTIJGING Pagina 7 Pagina 5 PAGINA 7 (evrouw Indira idhi, dochter van en premier Neh- wordt vermoe- jk de opvolgster h( de vorige week rieden Indiase inier Sjastri pagina 5 „Ban de benzinemotor uit de binnenstadpleit dr. Schneider Pagina 7 Dominee preekte in café Pagina Kernmerk „Waarom zult u zich zorgen maken. Ik heb toch een slecht rapport." (Van }T HAAG -i- Bij twee militaii-en legerplaats Ossendrecht is ïp geconstateerd. Een van opgenomen in een ziekenhuis »en op Zoom, de ander in een ,ldams ziekenhuis. Een derde -plir, die naar alle waarschijn- f id eveneens nekkramp hééft, is laar een ziekenhuis in Bergen jom gebracht. ■oestand van de drie patiënten is k tot goed. de overige militairen van de le- iats Ossendrecht zijn de gebruike- maatregelen genomen: sulfaat- en en lichte dienst, voorlopig voor sek. „Als jullie me niet meer lusten DJAKARTA Leger, marine en luchtmacht hebben president Soekar no verzekerd van bun volle steun. De verklaring werd onder meer ge tekend door generaal Nasoetion en generaal Soéharto. Soekarno had za terdag in een openbare kabinetsver gadering in zijn zomerpaleis te Boeror geroepen, dat zij die hem trouw zijn hem moeten volgen, verdedigen en hun gelederen moesten sluiten. ,,Als jullie mij niet meer lusten trap me er dan uit", zo brulde Soekarno tril- ederlandse kleuren in straatbeeld TZACKER Het stadsbestuur ét Elbestadje Hitzacker, de ge- eplaats van de heer Claus von terg, heeft de plannen voor het üjksfeest op 10 maart, bekend akt. Het ligt in de bedoeling traten en huizen met vlaggen in leuren van het koninkrijk der panden, van het Huis van je, en van de stad zelf versierd én. i de vooravond van de trouwdag een publiek toegankelijk bal ge- in het Kurhotel Op de feestdag lullen herauten in historische kle ïcht „den volke kond aoen". van iuwelijk tussen kroonprinses Bea- n de heer Claus von Amsterg Die middag komt de gemeenteraad in lijke zitting bijeen Tevens zal een er voor gelukwensen worden ge leerd. plaatselijke muziekkapel onder g van de heer Hans Baóing heef' toegezegd op de uitnodiging van lentrum-comité Koninginnedag" van em in te gaan en over te komen een défilé door de straten van de >enstad. De heer Bading houdt ech ter een slag om de arm voor het geva' rijn muzikale aanwezigheid in Hitzacker zelf onmisbaar mocht blijken. 'eersverwachting Aanhoudende vorst Bilt verwacht tot morgenavond: ei bewolking met plaatselijk lichte aw en hier en daar opklaringen. Op Ie plaatsen mist. Zwakke wind, maar de kust matige zuidelijke wind. Ma- plaatsclijk strenge vorst. (Opge- (t om 11.15 uur), DEN HAAG Het communistische Tweede-Kamerlid S. (Paul) de Groot zal op eigen verzoek over enkele weken aftreden als lid van de Tweede Kamer. Hij wordt opge volgd door mevrouw H. J. van Om meren-Averink, thans lid der Eer ste Kamer. Paul de Groot wil zich volledig wijden aan partijwerk en publicistische werk zaamheden. Nu hij 66 jaar is acht hij de tijd daartoe gekomen. Het partijbestuur van de CPN spreekt in een communiqué veel waardering uit voor de werkzaam heden van de heer De Groot die 21 jaar Kamerlid is geweest. De heer De Groot werd in 1930 secre taris van de CPN, in 1938 algemeen se' cretaris. Sinds 1962 is hij vooraifote:. Ns de bevrijding nam hij zitting in de na tionale adviescommissie die het voorlo pig parlement samenstelde, lend van woede, In het Nederlands op de bijeenkomst, terwijl buiten ongeveer der tigduizend studenten het ontslag van ae „stomme" ministers eisten. Deze vergadering in het paleis was bedoeld om de catastrofale economische toestand te bespreken. De studenten, ge wapend met potten verf in zeventig vrachtwagens en andere vervoermidde len uit Djakarta naar Bogor gekomen, drongen op een gegeven ogenblik zo op. dat de paleiswacht de bajonet op liet geweer plaatste en een aantal waarschu wingsschoten loste, waarna de menigte wat tot bedaren kwan., Soekarno maakte uok bekend, dal sinds de mislukte communistische op stand er in totaal 87.000 Indonesiërs waren gedood. Dit dodencijfer werd hem gegeven door een commissie, die een onderzoek in Midden- en Oost- Jave. Bali en Noord-Sumatra had vol- ln slaap De sfeer op de kabinetsvergadering kon overigens moeilijk uiterst gespan nen worden genoemd. De minister van politie, reoht tegenover Soekarno geze ten, sukkelde tijdens een toespraak van ruim een uur ir. slaap, terwijl andere kabinetsleden af en toe geeuwden. De ministers verlieten na de bijeen komst het paleis door een achteruitgang om de studenten te ontlopen, die buiten de hekken in grote plassen rode, groene, zwarte en blauwe verf rondstapten. De leuzen die in veel Indonesische steden op de muren worden gekalkt en als pamfletten op de voorruiten van auto's worden geplakt, worden met de dag scherper. Enkele daarvan luidden: „Waar wacht u op. boengl (boeng is le popu laire naam van Soekarno). Zuive*- het kabinet van de geheime beschermers van de Indonesische communistische De eerste vice-premier dr. Soeban- drio heeft erop aangedrongen een Soc- karno-front te vormen ter verdediging van het staatshoofd en zijn leerstellin gen. Hü stelde voor dat het front in alle delen van Indonesië in fabrieken, kan toren, enz. zal worden gevormd. Brigade-generaal Hartono. comman dant van het marinierskorps, heeft ver klaard dat zijn korps „wit" zal zeggen als Soekarno „wit" zegt, en „zwart" als Soekarno „zwart" zegt, Het gemeenschappelijk actiecomité van studenten, dat zaterdag de studenten betoging voor het paleis te Bogor leidde, heeft verklaard Soekarno trouw te blij- De Partai Nasional Indonesia heeft verklaard dat zij achter Soekarno staat en vastbesloten is diens bevelen zonder voorbehoud op te volgen Dokters verboden Soekarno te vasten DJAKARTA President Soekarno heeft zich tegenover de Mohammedanen verontschuldigd, omdat hij in de vasten maand niet gevast heeft. De dokters had den hem dit om gezondheidsredenen af geraden. Hij zeide voorts nog: Het is niet waar wat de necolim (neo-kolonia- listen. kolonialisten en imperialisten) ln nun pers beweren dat ik aan de rand van het graf zou staan ACHTXARSPELEN Zaterdagavond is onder Achtkarspelen (Fr.) een wiel- rijdster aangereden door een tegemoet komende bestelauto. Het slachtoffer, de 21-jarige fabrieksarbeidster G. Vietmeyer uit Zwagerveen, overleed vrijwel direct na het ongeluk. 0 MIERLO Gisteravond is de 72-ja- rige W. A. Smulders uit Nuenen (N.Br.) op de provinciale weg in Mierio om hel leven gekomen, toen hij plotseling over stak en door een wagen werd gegrepen. De Boon (KW): „Ontbreken bereidheid moet «orden doorbroken" soc.-econ. redactie) UTRECHT De komende dagen valt de beslissing over de vraag, of in een aantal Nederlandse onderne mingen stakingen zullen uitbreken. De werknemersvakbeweging houdt op het ogenblik het geweer nog aan de voet. maar blijkt definitief, dat de werkgevers niet meer willen pra ten over extra financiële tegemoet komingen aan de georganiseerde werknemers, dan zullen de drie fa brieksarbeidersbonden in Nederland, stakingen ontketenen. Deze acties zullen door de drie vakcentrales, het NVV. het NKV en het CNV moreel en financieel worden gesteund. Op het demonstratief congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Cen trale legden zaterdag zowel de voor zitter van deze bond. de heer W. Liefaard. als de tweede voorzitter van het NVV. de heer A. de Boon, hierover verklaringen af. Tevens wa ren op het congres hoofdbestuursle den aanwezig van de chr. en r.-k. werknemers-textielbonden en de chr. en r.-k. fabrieksarbeidersbonden. In het gevecht tussen werkgevers iverknerrlérs, dat tot nog toe alleen met woorden is gevoerd, lijkt de AKU de kwalijke rol van koploper te zijn toebedeeld. Dinsdag heeft er nog een laatste gesprek plaats met de directie van dit bedrijf. De vakbonden weten niet waarvoor, want de directie zou alle wegen om tot overeenstemming te komen al hebben geblokkeerd. De werknemersvoorzitter van de AKU- ohdernemingsraad verklaarde zater dag: ..Na dinsdag zullen de werknemers van de AKU demonstreren dat hun strijdbaarheid nog (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT Het demonstra tief congres van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale keurde zaterdag een resolutie goed. waarin aan het hoofdbestuur wordt opgedragen alle daartoe geëigende middelen aan te wen den om de moeilijkheden met de werkgeversverbonden tot een op lossing te brengen. De verslechtering van de ver houdingen werd geweten aan onvoldoende bereidwilligheid van werkgeverszijde om tege moet te komen aan in de vak beweging levende verlangens. Met name gaat het hierbij om het vraagstuk van georganiseer- den-ongeorganiseerden. Bijzonder moeilijk is op het ogenblik de situatie bij de AKU. Morgen is er nog een gesprek van de directie met de vakbon den, maar de verwachtingen zijn niet hoog gespannen. Woensdag vergadert het be stuur van de Stichting van de Arbeid. Ook hier komt het vraagstuk georganiseerden-on- georganiseerden weer aan de orde. Deze vergadering wordt uiterst belangrijk geacht voor de verdere ontwikkeling. ONEEUW en ijs bezorgen het weg- en scheepvaartverkeer moeilijkhe den. Menige automobilist kon een slip niet voorkomen, wat hier en daar ernstige gevolgen had. Ook het op vele plaatsen nog niet betrouw bare ijs veroorzaakte ongelukken, al kwam hierbij niemand om het leven. In Rotterdam zakte een heel gezin, vader, moeder en zoon, door het jjs in de Heemraadssingel. Zonder hulp kon den zjj de kant bereiken. In de Maasstad zakten het afgelopen weekeinde maar liefst tien mensen door het Ijs. De hele bezetting van het politiebu reau Bergsingel (tien a vijftien man) rende zaterdagmorgen het gebouw uit toen in de Bergsingel twee jongetjes en een vrouw door het ijs waren gezakt. De twee broertjes Leendert en Jos Cou- mou (acht en vier jaar) raakten, vlak bij een boot, in het water. De 44-jarige mevrouw Saglas-Middeldorp ujt Berkel zag dat, rende de singel op, en zakte en kele meters verder ook door het ijs. Een voorbijganger trok haar op het droge. Op het hulpgeroep van de omstanders stormde toeri de hele politiebemanning buiten. Hoofdagent J. C. Post liep Voorzitter Liefaard merkte op. dat de AKU niet moet menen als wereldconcern onkwetsbaar te zijn. „Er zijn grotere veld heren geweest, 'die zich achteraf vergist bleken te hebben". De acties, die de vak beweging gaat ondernemen, zullen doel treffend zijn. aldus de heer Liefaard. In dien het nodig is, zal de strijd komen. Zelfs sneller dan de werkgevers zich op dit momc t nog voorstellen. Op de kortst mogelijke termijn kan de actie beginnen. Kennelijk is deze actie in bepaalde be drijven al voorbereid en behoeft alleen nog maar het beginsignaal gegeven worden. (Voor vervolg zie pag. 4) Oostenrijkse justitie meldt: (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN De Oostenrijkse justitie is er nog niet in geslaagd dr. Hans Fischböck te localiserem De econo mische uitplunderaar van bezet Nederland, wiens ontmaskering door Simon Wiesenthal de vorige week in de publiciteit kwam, zou in de tussen Innsbruck en Salz burg liggende wintersportplaats Kitzbühel verblijven. De bijna 71-jarige, thans in Essen wo nende oorlogsmisdadiger hij zou zich zowel op de Argentijnse als op de Oos tenrijkse en Duitse natior aliteit kunnen beroepen zou daar reeds voor Kerst heen zijn gegaan. Eerst heeft hij overigens een bezoek aan zijn eerste vrouw gebracht, die in een villa in We nen woont, welke onmiddellijk naast die van de eerste vrouw van dr. Rajako- witsch gelegen is (de laatste, het admini stratieve brein achter de vernietiging van de Nederlandse Joden, werd in 1964 eveneens door Simon Wiesenthal opge- Bevreemding In Den Haag wekt het enige be vreemding dat Fischböck nog niet is gevonden. Reeds vrijdag jl. is de be middeling van Wenen ingeroepen voor het huidige adres van de uitplunde raar. wiens uitlevering, of althans be rechting. alsnog door het ministerie van justitie wordt bestudeerd. In be voegde kiringen vraagt men zich af. of de vogel niet al gevlogen is. (Voor vervolg zie pag. 7) SCHAATSEN Alle prijzen, alle soorten. Haarlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 Jackie Kennedy, de weduwe van de vorige Amerikaanse pre sident, en haar kinderen John en Caroline genieten in het Zwit serse Gstaad volop van de sneeuw. In oorlog bevelhebber le Amerikaanse leger Generaal Hodges overleden SAN ANTONIO Generaal Court ney Hodges, die in de tweede wereld oorlog het bevel voerde over het eer ste Amerikaanse leger in Europa is gisteren op 79-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. Onder conv mando van Hodges nam het eerste Amerikaanse leger deel aan de door braak vanuit Normandië. Het kwam als eerste in Parijs aan, viel als eer ste Duitsland binnen en maakte het eerste contact met de Russen. Hodges werd in 1949 gepensioneerd. In zijn militaire loopbaan heeft hij vele on- derscheidngen gekregen, onder meer het distinguished service cross en de silver star for heroism. Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. Winter in Nederland. Dat be-, tekent ook, dat er op vele plaat sen schaatstoertochten worden gehouden. Deze foto werd ge maakt in de AlbUtsserwaard (Molentocht: zie sportpagina's). het afgebrokkelde ijs op, sprong van schots op schots en bereikte zo de boot. Hij haalde de jongetjes uit het nog geen meter diepe water en gaf ze door aan de hoofdagent M. Poutsma, die tot zijn middel in het water stond. Deze trans porteerde de broertjes naar de wal. Op het bureau konden de jongetjes droog worden. Een zusje bracht kleren. Diepe indruk had het hele avontuur niet op de jongens gemaakt: opgewekt verlieten ze na een poosje het bureau. Brandweerlieden moesten eraan te pas komen om de 28-jarige K. H. Westerhuis een touw uit het ijs van het Schie- kanaal te redden. De 44-jarige L. J. Scholman wist de achtjarige T. Raatsen uit de Schie te redden. Een achtjarig vriendje kon op eigen gelegenheid de kant bereiken. In Leiden heeft het er zaterdagmiddag •g om gespannen. De achtjarige J. Fille- man was 15 meter uit de kant door het ijs van hef Rijn-Schiekanaal gezakt. De 22-jarige monteur Hendrik de Nie waag de het erop en schoof met een plank on der zijn buik over het dunne ijs naar de drenkeling. Hij slaagde erin de jongen op het ijs te trekken. Voorzichtig schuivend wisten zij veilig de kant te bereiken. In Raamsdonksveer heeft wachtmees ter der rijkspolitie G. Volmerjnk door mond-op-mond-beademing het leven van twee jongens gered, die door het Us van de parkvijver waren gezakt. Vier reddingen In Enschede heeft de 28-jarige L. Stul- venberg in een uur vier jomgens van de verdrinkingsdood gered. De man was aan het schaatsen op een vijver toen hij werd gealarmeerd door hulp geroep. Onmiddellijk haalde hij de drenkeling uit het ijs. Nadat hij zich thuis verkleed had en weer wilde gaan schaatsen, moest hij op dezelfde plaats nog drie jongens redden. In Den Haag dreef gisteren een muts op het water van een wak In het ijs langs de Saffierhorst, waar kinderen hadden gespeeld. De 45-jarige heer D. Schoon- lingcn, die het uit het raam van zijn woning zag, rende de trap af en dook gekleed te water. Onder het ijs voelde hij het lichaam van een kind. Hij wist het snel op de kant te krijgen en bemerkte dat het nog bij be wustzijn was. Het was de vijfjarige Mi chael G.. die de eerste tijd zo overstuur was dat hij niet kon zeggen hoe hij heette. De GGD heeft' het kind ter ob servatie naar Bronovo gebracht Scheepvaart Het scheepvaartverkeer ondervindt steeds meer hinder van het U's. Vele ka nalen zijn niet meer bevaarbaar. Het IJs- selmeer kan men alleen oversteken met behulp van sleepboten. Vanmorgen is men in Noord-Brabant begonnen met het openbreken van de vaarwegen. Ook op zee heeft het winterweer ge volgen gehad. De Groningse kustvaarder Batavier die in de Oostzee door ijsafzetting slagzij maakte, is zaterdag veilig een Zweedse haven binnengelopen. De bemanning is goede welstand. Een klein gat in de boeg kon worden gedicht. Europa. Het koudste was het wel in de Russische stad Soesieman. Daar daalde het kwik tot 60 graden on der nul. In Tirol had men met 27 graden vorst te doen. Ook in de Franse jura was het allesbehalve gerieflijk bij een temperatuur van 31 graden onder nul. Temperaturen in Nederland van 10 tot 17 graden onder het vriespunt steken hierbij nog tamelijk gunstig af. In het centrum en oosten van Europa trekken hongerende wolven weer naar de bewoonde gebieden. In Oost-Polen is een grote jacht op dieren georgani seerd. Op de Donau is in het geheel en op c'e Main slechts op enkele plaatsen scneepvaart mogelijk. Alleen Portugal ligt nog buiten het wintergebied. Daar is de temperatuur 14 graden boven nul. maar dit gaat ge paard mei zware regenval.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1