Vietnam voor gecompliceerd Sowjetunie probleem nieuws Zes staan voor 'n belangrijke taak :i Japan en Rusland regelen geschillen Aanvullende Russische hulp voor N.- Vietnam Wilson heeft nu tijd weer even Pakistan houdt zich aan het akkoord van Tasjkent ZATERDAG 15 JAM/AKI 1966 Sjilina naar Moskou i vertrokken 'OKIO, 14 jan. Vandaag ge v»anse minister van buitenlandse (Van een correspondent) rijke zaken, zoals de luchtvaartonder handelingen, heeft Japan vanzelfspre kend al gepoogd de Russen en Ameri kanen tegen elkaar uit te spelen. De regering van premier Sato en de zakenwereld, die haar steunt, hopen dat Sjiina's bezoek een eerste en grote stap voorwaarts zal betekenen intussen"^ STORM BLIJFT BRAZILIË TEISTEREN RIO DE JANEIRO Na een nachtmer rie van stormen, overstromingen en aardverschuivingen scheen vrijdag een vriendelijke zon over het geteisterde Rio de Janeiro, waar honderden stra ten versperd zijn door water of puin van ingestorte huizen. Volgens de officiële cijfers heeft men tot nu toe 300 lijken geborgen. Men schat dat nog 700 mensen onder de modder van grondverschuivingen en het puin van ingestorte huizen liggen. In zieken huizen verblijven thans 3000 gewonde burgers van het ruim vier miljoen tel lende Rio. Tussen de 25.000 en 50.000 zijn hun huizen kwijt. begin gemaakt met de j Gunstig Sjiina naar Moskou vertrokken 15 d)r een bezoek van een week aan de iD,e voortekenen zijn gunstig. Men ssische hoofdstad. Het is voor de niet uit het oog verloren, dat ste maal sinds tien jaar, dat Mos-1 bliyoorbeeld de Russen de Japanse a een dergelijk Japans bezoek ont- j ^'e "J de 0PP0s'- ngt. Het is zelfs pas het derde offi- le Japanse bezoek aan Deniw. Dit wijst niet op uciuc urn- hebben laten weten, dat zij Moskou deze j minder duidelijk merkbare onderlinge een warme I banden wensen. Een stap, waarmee de .standhouding tussen beide landen, ?u.sse.n. .hun wensen voor verbeterde tenslotte buurlanden zijn. betrekkingen met de regering kenbaar Die koele verhouding lijkt nu ech- j hebben willen maken. Noc verleden tijd. Na Washington arbueft nu ook Moskou een toenemende angstelling voor Japan als een be- I igrijke tegenpool van China in Azië u Sato maakt pok van de gelegen- ;oond. Bemiddeling S S$inds Mikojan in 1964 Japan voor ierin tweede maal bezocht, hebben vrees j®1 verbittering bij wederzijdse on- 15 ^handelingen plaats gemaakt voor «gelijkheid en menselijkheid. Voor- d '"■wat de handelsmogelijkheden aan- 'at, heeft Japan met graagte toege- e pt onder de goedkeurende blikken oumHoewel het voorbarig is van een nerikaans-Japans-Russische as te een,reken beschouwt men in Japan de ■oruitzichten daarop niet bij voor- iat als een fictie. In minder belang- Kei Training (slot) e- .Toen ik de discussie in deze ru- „'jj-riek volgde of David nu veel ge- „«.i/aind moet hebben om Goliath pre- p nes zo met zijn steen te treffen dat Ij ter aarde viel en stierf, of dat jaining helemaal niet nodig was ma-jndat God Davids bewegingen leidde, vjwam mij het volgende kinderversje r3nh gedachten, dat ik wel leuk vind •n de lezer door te geven. Het luidt: npeDaar was ereis zeker Goliath/Een ds'tan van roemrijk bloed/Die kwispels zijn schouders had/En pluimen op ienjjn hoed/Hij droeg een rood scharla ken pak/En was een echte bulle bak/Er kroesden knevels om zijn "éus/Hij leek een harig dier/Hij was o groot wel als een reus/Zo trots elijk een stier/Er hing een sabel aan ijn zij/Van zeven vaam tennaaste- rs. ij/Daar kwam van bos en velden f/Een jong'ling zwak en kleen/Hij roeg een rieten herdersstaf/Een slin- Br«r en een steen/Hij zei: al zijt gij terk en trots/Ik kom hier in de na- ,„jie Gods!/Hij sprak en lei de steen 't leer/ en smeet de snorker ,ood/De kleine smakte hem ter eer/Al was hij nog zo groot/'t Is liet de langte die 't hem doet/Maar an rel de zelfbewuste moed." lotterdam Mevr. A. M. Grund Waarheid Samengaan kan. Maar °°J!jeuwing zonder de Waarheid. Het 1 dVoord van God bevat volledig het- {een de mens heeft te geloven om lehouden tc worden. De gehele wijze •an dienst zoals God die wenst van ins is daarin uitvoerig beschreven. p6et is daarom aan de mensen niet '[eoorloofd er iets anders te lezen. Mies wat niet met het onfeilbare Voord overeenkomt dient daarom ver- -/Rotterdam C. Deijkers Dienst aan naaste Neen ik ga niet praten over de intaarde jeugd, maar over „bravo, iongelui". Vier jongens, van 16, 17 en 19 jaar hebben belangeloos mijn ka- 1 mer gewit, behangen en de venster banken betegeld, wetend dat ik finan- I-Vieel niet in staat ben dit te laten doen. Het blijkt maar weer eens dat er best „goeie" onder al die jongeren n. Van tegenwoordig schuilen. Dank Ab. QnGert, John en Rob. Jullie ziin jongens K"taiet een open oog voor jullie mede- altnensen. Jullie offerden je vrije zater- estnag en zelfs je nachtrust op in daad. Den Haag r deze Mevr. R. Lammertsma Wreed Het lijkt me nuttig op deze plaats 'Ijeens te signaleren hoe discriminerend, hoe verschrikkelijk het is een la ten .ve zeggen vooraanstaande fi- jguur zijn superieur driemaal hoffelij- -I&er te zien groten, dan zijn chauffeur. Daarmee demonstreert zo iemand niet alleen weinig innerlijke beschaving, maar mijns inziens zelfs een mentale wreedheid, die ik kenmerkend acht voor ons tegenwoordige cultuurpa troon. Is dit iets voor de krant om (eens nader op in te gaan? Zeist D. Witzand Rustig blijven Kort geleden bracht Erhard bezoek ad'aan lohnson in de V.S In de krant i ilas ik .Duitse wensen tot hun meld dat de bondsrepubliek gelijke rechten heeft en krijgt en niet als n tweede rangsbondgenooot wordt be- ialschou\vd. Erhard erkende van zijn ■vi kant de „wenselijkheid" dat Johnson e<in kernwapen-aangelegenheden het recht \an veto heef* Straks zijn dit misschien wel Goldwaters of Nixons die nu al wel willen gooien. Heus. De Gaulle is verstandiger dan menig- n een 'denkt. Volg het spoor terug: [J kernwaDenen. vliegtuigen, duikboten, leger. We ziin weer even ver als in de jaren 1928 tot 1932. Toen behoef den we al evenmin verontrust te zijn. Den Haag W Zeedijk Lekeuredikers (4) 3 Alle kinderen Gods worden door vrije genade van God geleerd. Dat zijn wel degelijk God-geleerden en in I feite afkomstig van de hoogste theolo- w) gische school. A's het de Heere bc- ,j haagt dan voegt Hii daar nog bij gaven en talenten om te zijn tot een getuige der Goddelijke Waarheid. Den Haag J- M Petri sr. heid gebruik de eerste Japanse bij drage tot bemiddeling en het Vietna mese geschil te leveren. Sjiina zal. naar al is meegedeeld, Washingtons vredesboodschap aan de Russische leiders voorleggen met het verzoek Hanoi te proberen over te halen tot onderhandelingen over te gaan. Naar alle waarschijnlijkheid zullen de besprekingen tussen de U.S.S.R. en Japan succes hebben voor zover het de ondertekening van een akkoord voor een gezamenlijke trans-Siberi sche luchtdienst betreft. Minder goede vooruitzichten zijn er voor wat betreft de territoriale kwes tie. De Japanners willen er bij de Russen opnieuw op aandringen enkele van de Kurileeilanden, die in Russisch bezit gekomen zijn, weer aan Japan terug te geven. En dat is een eis, die de Russen wel weer ver gaat. doende levensmiddelen zijn hamsteren en prijsopdrijving gestraft zullen worden, waren brood, melk en meel schaars. Daardoor zijn de prijzen omhoog gevlogen en in sommige wij ken is zelfs een run op winkels ontstaan. Terwijl de stad druk doende is orde op zaken te stellen maakte de minister voor toerisme bekend, dat hij de gou verneur ruim twee miljoen gulden ter beschikking had gesteld, die deze naar eigen goeddunken mag gebruiken voor het c val... Landingsverbod voor toestellen naar Rhodesië DAR ES SALAAM Kenia, Oegan da en Tanzania zijn overeengekomen het overvliegen en landen van alle vliegtuigen die Rhodesië aandoen, te verbieden. Door deze maatregel worden zes Europese en Afrikaanse luchtvaart maatschappijen getroffen. De drie lan den zullen tevens een eind maken aan het doorzenden van post van en voor Rhodesië. Minister Luns en zijn collega van verkeer en waterstaat Suurhof hebben in een brief de Nederlandse reders verzocht overeenkomstig de Veilig heidsraadsresolutie te handelen en geen aardolie of aardolieprodukten Akkoord gesloten Humphrey bij Johnson MOSKOU De Russische dele gatie onder Sjelepin, die van 7 tot 13 januari aan bezoek aan Hanoi heeft gebracht, heeft daar met de Noordvietnamese regering een overeenkomst gesloten voor aan vullende Russische hulp. De delegatie heeft de volledige steun betuigd met de strijd van het volk tegen de Amerikanen en met de vier punten (de voorwaarden waaraan voldaan moet worden wil Noord Viet nam aan de onderhandelingstafel plaatsnemen) van Hanoi, zo staat een communiqué. Vice-president Humphrey, die te New Delhi met de Russische premier Kosygin gesproken heeft over Viet nam, is in de V.S. teruggekeerd en heeft verslag uitgebracht aan presi dent Johnson. Bijzonderheden hoer over werden niet gegeven. Een woord voerder van het Witte Huis verklaar de dat Johnson zijn vredesoffensief zal blijven voortzetten. Hij zei dat op het ogenblik nauw overleg met Saigon wordt gepleegd over de mogelijkheid v an vredesonderhandelingen met Ha noi. China Peking heeft de oprechtheid van het Amerikaanse vredesoffensief in twijfel getrokken. Het beschuldigde de V.S. van „afschuwelijke misdaden" in Viet nam. „De Amerikaanse imperialisten bewandelen de weg van Hitler, Musso lini en Tojo", aldus de minister van buitenlandse zaken Tsjen Ji. Hij ver klaarde, dat „Johnson wreder en laf fer" is dan genoemde personen. „De Amerikanen gebruiken op grote schaal gifgas en giftige chemicaliën terwijl zij doorgaan met hun zwendel over vredesonderhandelingen", verklaarde Tsjen Ji. Vietnam is ook voor de Sowjet unie een bijzonder gecompliceerd probleem. Zij heeft er groot belang bij, dat de strijd zo spoedig moge lijk wordt gestaakt. Vandaar dat men in Moskou even benieuwd is naar de gevolgen van het bezoek, dat de Russische delegatie onder leiding van Sjelepin aan Hanoi heeft gebracht een bezoek, dat nog werd gevolgd door een kort oponthoud in Peking. Bij het uitblij ven van een bestand kan de Sowjet unie rechtstreeks betrokken wor den bij een gewapend conflict met de Verenigde Staten. Noordvietnamese leiders te verzeke ren van de Russische solidariteit met de strijd tegen de Amerikanen en Zuidvietnamezen. Het bewijs daarvoor moest hij leveren door toe te zeggen dat de Sowjetunie haar wapenleveranties aan Noord- Vietnam zal vergroten en ver- Sjelepin, het hoofd van de Rus sische delegatie, die een bezoek bracht aan Hanoi en Peking. snellen. Het grote probleem van de Russen is echter dat zij ook nog moeten proberen de toegezegde wa pens en andere oorlogsmateriaal in Noord-Vietnam af te leveren. Voor dit laatste schrikken de Rus sische leiders op het ogenblik nog terug. Vandaar dat zij evenals de Amerikanen overigens alles doen wat mogelijk is om een wa penstilstand te bewerkstelligen, die gevolgd kan worden door onderhan delingen, of er door kan worden voorafgegaan. Slagen zij er niet in, Hanoi tot rede te brengen, dan zal binnen niet al te lange tijd de strijd met nog groter hevigheid worden hervat. De Russen zouden Verandering WE moeten veranderen, om de veranderingen de baas te blij ven, verklaarde president Johnson in de afgelopen week in zijn jaar lijkse boodschap aan het Ameri kaanse volk State of the Union" genaamd. Gelijke tred houden met de veran deringen in de wereld en thuis. Dat dan genoodzaakt kunnen worden, was centrale thema, dat men i. Totdusver heeft communistisch Chi na echter geweigerd mede te wer ken aan versnelling van het tran sport. Zij eisen van Moskou, dat het oorlogsmateriaal per schip in Noord-Vietnam wordt afgeleverd, verd. de toegezegde wapens zelf in Noord vietnamese havens af te leveren. En de Amerikanen zouden daarop kunnen reageren met het blokke ren van deze havens waarvan Haiphong de voornaamste is. Zou het zover komen, dan ontstaat voor de kust van Vietnam eenzelfde situatie als ruim drie jaar geleden bij Cuba het geval was. Toen besloo premier Chroesjtsjef de Russische schepen, die met raketten naar Cu ba onderweg waren, naar de Sow jetunie te laten terugkeren. Het is echter de vraag of de huidige Russi sche leiders onder de omstandighe den die zich thans voordoen zich een dergelijke terugtocht kunnen veroorloven. Als zij besluiten, de verschepingen zelf ter hand te ne men, aanvaarden zij reeds het risi co van een conflict met de Ver- Staten. Het is dan ook begrijpelijk, dat president Johnson met bijzonder grote omzichtigheid te werk gaat. Het is in het belang van de Ver. Staten en de Sowjetunie, dat het Vietnamese probleem niet tot een grote oorlog in Azië leidt, omdat die wel eens zou kunnen uitlopen op het gehele document kon terug vinden. Dit thema heeft betrekking op vele problemen, waarvoor de Verenigde Staten zich in eigen land en in de wereld geplaatst zien. Voor de Europeanen zijn uiteraard de inter nationale problemen het meest in teressant. In onze wereld voltrekken zich gro te veranderingen. Zij betreffen niet alleen de betrekkingen tussen de grootste wereldmachten, de Ver enigde Staten en de Sowjetunie. Ook laten zij de relaties in beide vroegere machtsblokken niet onge moeid. In Azië trachten de Ver. Staten zich aan te passen aan de zich wijzigen de omstandigheden. Het wordt daarbij voor de voeten gelopen door communistisch China. Ook in Europa zal met name wat het Duitse probleem en de verhou ding tot Frankrijk betreft het ge wijzigde wereldbeeld aanleiding zijn tot een grootscheepse heroriën tering. een nieuwe wereldbrand. Hierover Spanningen kunnen daarbij niet wordt echter niet in Moskou of Washington beslist, maar in Hanoi en in feite nog steeds in Peking. Pas wanneer dit laatste niet langer het geval is, heeft de strijd in Viet nam zijn gevaarlijk karakter ver loren. vermeden worden. Van belang is echter, dat de Verenigde Staten niet achter de feiten aan zullen lopen. Zij moeten de veranderingen de baas blijven. En dat is een bij zonder moeilijke opgave, Premier Wilson van Engeland heeft op de Gemenebestconferentie te Lagos in Nigeria een gedeelte lijke overwinning behaald. Men geeft hem tot juli gelegenheid, door middel van economische sancties en andere vreedzame middelen ie trachten, het illegale bewind van premier lan Smith ten val te bren gen. In het slotcommuniqué van de conferentie stond echter eveneens vermeld, dat het gebruik van ge weld niet bij voorbaat kan worden uitgesloten. Oostduitsers uit Bondsdaggebouw verwijderd BONN Twee Oostduitse regerings functionarissen zijn gisteren het Bondsdaggebouw binnengedrongen om een brief van Ulbricht te overhandi gen aan Bondsdagvoorzitter Gersten- maier. Zij verlieten het gebouw zon der protest toen zij werden ontdekt. De brief die de twee afgezanten bij zich hadden behelsde dezelfde voorstel len die partijleider Ulbricht heeft ge daan in zijn Nieuwjaarsrede, namelijk het gezamelijk afzweren van kernwa pens, het erkennen van bestaande grenzen en een verklaring inzake we derzijdse bereidheid tot ontwapening, ning. Wrak verongelukte toestel gevonden ATHENE Ir het zuiden van Grie kenland. bij Kalavryta, is gisteren het wrak gevonden van een Amerikaanse militaire Dakota die sinds donderdag werd vermist. Er waren geen overle venden. Aan boord waren tien Ameri kaanse militairen. Sjcistri arm gestorven NEW DELHI Premier Sjastri heeft geen cent nagelaten. Zijn maandsalaris van 3.000 roe- j pie 2250 gulden) schonk hij steeds geheel aan de „dienaren i van India", een instelling voor sociale en economische vooruit gang van het land. Daarente gen zorgde deze instelling er- I voor dat mevrouw Sjastri vol- doende ontving om de uitgaven I die aan het premierschap ge paard gaan te bekostigen. Sjastri had geen banksaldo en bezat i geen eigendommen. Mevrouw Lalita Sjastri krijgt nu een maandelijks pensioen van duizend roepie (750 gulden tijdschema. Ook in Juli zou het bewind van Smith nog zou be staan hij nog niet genoodzaakt zijn, geweld te gebruiken. In die maand zullen de landen van het Gemenebest eventueel opnieuw bijl een komen om de situatie zoals die dan is te bespreken. Ook dan echter is het aan Engeland om uit te maken, welke maatregelen geno men zullen worden om de Rhode- siërs tot rede te brengen. Overigens was de meerderheid het met Wilson eens, dat een perio de van rechtstreeks bestuur nodig zal zijn om een meerderheidsrege- ring te kunnen voorbereiden na het doen om de landen, die het liefst ineenstorten van het blanke minder- onmiddellijk naar de wapens zou- heidsbewind. Wat hiermee bedoeld den willen grijpen, tevreden te stel- wordt is nic, helemaal duid( len. De Bnste premier heeft zich Dal is wellicht ook de bedo, echter niet laten vastleggen op een geweest van de opstellers van het slotcommuniqué. We kunnen ons voorstellen, dat premier Wilson er geen enkele behoefte aan had, zich ook op dit punt aan bepaalde voor waarden te binden. Dat zou slechts leiden tot beperking van de moge lijkheden om met Smith c.s. tot overeenstemming te komen. Al met al heeft Wilson nu weer enige tijd de handen vrij. Dit betekent echter niet, dat hij niet langer aan kritiek blootgesteld zal zijn. Hij heeft dat in Zambia ervaren, waar men het Volgende week komen de minis- aanwijzing van de personen, die na ters van buitenlandse zaken van de fusie van de drie executieven lei- Zes te Luxemburg bijeen om te ding zullen geven aan het werk spreken over de toekomst van de van de gemeenschappen. EEG De Europese Economische De gekwalificeerde meerderheid Gemeenschap. Van deze bijeen- behoeft ook geen groot probleem te zwaarst getroffen wordt door de te- komst zal afhangen, of Frankrijk weer volledig gaat meespelen het overleg, of dat het daarmee zal wachten, tot aan bepaalde voor waarden is voldaan. ven, dat zij in vitaal van nationaal belang zijnde kwesties niet be vreesd behoeven te zijn, overstemd te zullen worden. Dat geldt niet alleen voor Frankrijk, maar in nog veel sterker mate voor kleine lan- len. Khan roept op tot zelfbeheersing Indiase minister neemt ontslag Uit New Delhi wordt vernomen, dat KARATSJI President Khan de Indiase minister voor maatschappe- van Pakistan heeft gisteren ge- lijk herstel, Tyagi, sinteren is afsetre- reageerd op betogingen tegen de|£»- "l- Jog. in Tasjkent bereikte ov ereen-j overeenkomst met Pakistan, stemming met India door in een radio-rede het volk op te roepen tot nationale eenheid en zelfbe heersing. januari jl. af geldende gekwalifi- waarin het wantrouwen niet meer het Sjastri duidelijk te hebben gemaakt dat er geen sprake kan zijn van een duurzame vrede, noch van een niet-aanvalsverdrag zonder regeling van de kwestie. ceerde meerderheid in de Minister raad handhaaft, is betreurenswaar dig. Nu het eenmaal zo is biedt dit feit echter ook groter kansen voor het komende gebrek, omdat het gesprek geen ultimatief, maar vol komen open karakter kan hebben. Over de landbouwfinanciering be hoeven zich geen onoplosbare pro blemen meer voor te doen. Die had den reeds voor of kort na de 30ste •erstorend werkt, zal minder vrees voor isolering bestaan. De historie van de meerderheidsregel in het internationale leven bewijst zulks. Voor het overige heeft men nog enkele jaren de tijd om naar oplos singen te zoeken. Als men het thans eens kan worden over voort zetting van de samenwerking, zon der het woord integratie al te na- juni geregeld kunnen worden, als drukkelijk te noemen, krijgt men generaal De Gaulle er aan had len meewerken. De Europese com- de gekwalificeerde meer- slechts uitstel van executie. Daar staat echter tegenover, dat zulk een uitstel gelegenheid geeft om nog derheid zullen de meeste aandacht eens goed te overwegen, welke mo- geraken. Een andere zaak is, of den duur hieruit bepaalde conse- men het eens kan worden over de quenties moeten trekken. Hij zei het te betreuren dat sommi- I ge Pakistanen het tussen hem en wij- j len premier Sjastri tot stand gebrach- i te akkoord moeilijk kunnen verteren. Hij waarschuwde het volk zich niet door zelfzuchtige elementen te laten misleiden. Twee Pakistanen kwamen om het leven en twaalf werden gewond bij gevechten, die zich in Lahore voorde den tussen de politie en studenten. De studenten hielden een protestop tocht tegen het akkoord, waarbij India en Pakistan zich verplichtten hun troe pen terug te trekken en de betrekkin gen te normaliseren. Khan zei dat hij het akkoord zal nakomen, hoewel het probleem-Kasjmir nog niet tot een op lossing was gebradht. Hij verklaarde Halstein sprak Cals en Luns DEN HAAG Professor Hallstein, i voorzitter van de EEG-commissie,1 heeft gisteren met premier Cals en minister Luns van gedachten gewis- j seld over de toestand in de EEG. In 1 Brussel verklaarde men dat Hallsteins bezoek enige weken geleden reeds, tij dens de Europese christendemocrati sche conferentie op Sicilië was afge sproken en dat er dus geen direct ver band bestaat tussen deze bespreking in Den Haag en de ministerconferentie van de Zes in Luxemburg, waarbij de EEG-commissie niet aanwezig zal zijn. /ft Kij. I De Londenaar McDonald, die zonder uitkijken was overgestoken en daardoor de dood van een scooter rijder had veroorzaakt, is gisteren veroordeeld de komende 31 jaar twintig gulden per week te beta len aan de weduwe en dochter van de scooter rijder, Jeremiah Barry. De 29-jarige Malcolm MacDonald zal 60 zijn wanneer hij alles heeft af betaald; de weduwe is dan 64. I Tijdens een opvoering van de pantomime Dick Whittington in de Britse stad Southsea heeft iemand met een lucht buks op de artiesten ge schoten. Vier personen werden getroffen maar geen van hen werd ern stig gewond. Nadat het licht was ontstoken, stel de de gewaarschuwde po litie een onderzoek in op het met jongelui gevulde balcon, maar schutter noch buks werd gevon den. I De Zwitserse politie heeft een vijftigtal poslpaket- ten met communistisch propaganda-materiaal, be stemd voor Spaanse en Turkse arbeiders in Zwit serland in beslag geno men. Het gaat in totaal om 3.300 brochures en pamfletten. Zij ziin ver zonden vanuit Tsjccho- slowakijc, Oost-Duitsland en Frankrijk. I Een makelaar ln Hong kong maakt goede zaken met het verkopen van gronden op de maan. In zijn kantoor heeft hij een enorme kaart van de maan hangen. De mensen mogen zelf kiezen waar zij zich later willen ves tigen. Zij hebben twee mogelijkheden, een huisje laten bouwen op de ver lichte zijde van de maan of op de donkere zijde. De makelaar, Tsjin Pio- pan, zegt dat de belang stelling zo groot is, dat hij nu al bijna geen grond meer over heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5