Nieuwe Leidse Comiramit Coude houdt aan: vorst in de nacht strenger Is Fisehböck weer in Argentinië? Nog meer fusies van bedrijven Toestand in Indonesië is gevaarlijker dan ooit In '72 geen O.S. in Amsterdam Friesland rekent op 10 maart nationale feestdag Harster was niet hard' Elfstedentocht Knackebröd te weinig gegeten Commentaren DC-4 stort in zee: 49 doden Iredaeteuri Or. E. DIEMEB CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich ia ghebfevwi mi}o hart 'm teghenipoat Zaterdag 15 januari 1966, 46ste jaargang Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 \amermuziek: over de (K)VP - I Een van onze sportredacteuren. Ton 'choordijk, heeft in Noorwegen gesprekken evoerd met de leden van de Nederlandse •.emploeg, die zich in een trainingskamp te 7agerness voorbereiden voor de strijd op iet Europese kampioenschap schaatsen- ■ijders. Hij sprak daar ook met bondscoach Inton Huiskes, met buitenlandse rijders en Noorse schaatsjournalisten. Zijn eerste van •en reeks bevindingen kunt u lezen op pagina 11. Zorg om de zondagsarbeiders pagina Kernmerk pagina 11 NIEUWS ACHTER HET NIEUWS - pagina De wieg van Esso Nederland stond aan de Maas en de ener gieke Rotterdammer Otto Horstmann heeft goed begrepen welke kansen er lagen in de tweede helft van de negentiende eeuw. In ons Zondagsblad het verhaal van de maatschappij, die 75 jaar bestaat en die in menig huisgezin de rust tijdelijk heeft verstoord met zijn beroemde blad De Automaat, waarin Pijpje Drop iedere veertien dagen nieuwe avonturen beleefde. Nu definitief: Scholen dicht, bedrijfsleven vrij DEN HAAG De regering heeft >sloten 10 maart, de huwelijksdag in prinses Beatrix, te beschouwen s nationale feestdag. Dit betekent nor de ambtenaren een dag ex tra- Kilof, terwijl de openbare scholen die ag gesloten zullen zijn. Aan het bij moer onderwijs zal worden verzocht iruzelifde gedragslijn te volgen. Ook de werknemers in het bedrijfs- •ven zullen een vrije dag, met behoud ui loon. krygen, Ned. verzetstrijder: MUNOHEN Het Beierse ministerie 'an binnenlandse zaken heeft gisteren 'erklaard. dat een aanbevelingsbrief 'an de verzetstrijder P. Prins uit Rotter- lam dr. Wilhelm Harster, die zoals wü beidden donderdag werd gearresteerd, tan een overheidsfunctie in M/7nchen leeft geholpen. Harster was het hoofd 'an de SD in Nederland in de tweede Vereldoorlog. De heer Prins was in de oorlog een •^tan de adjudanten van prins Bern- iard. In de brief wordt Harster be- \chreven als fair en correct, met be grip voor het Nederlandse volk een man, die hardheid vermeed. De brief bevindt zich in het archief van Hars ter en werd in juni 1956 geschreven DEN HAAG Met ingang van van- laag is in het kader van de bestrijding tran het mond- en klauwzeer een aan- ïengesloten gebied aangewezen, waar- linnen en waaruit het vervoer van Barkens is verboden. Het gebied om- pat de provincies Overijssel. Gelder land en Limburg, alsmede het zuiden Van Drente en het oosten en midden van Noord-Brabant. De nieuwe maatregelen maken het mogelijk, dat varkens binnen het ge hele besmette gebied kunnen worden vervoerd. nog een raadsel (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) WENEN Behalve Bonn is ook Wenen ingeschakeld bij het voortge zet onderzoek naar het oorlogsver leden van dr. Hans Fisehböck, die twintig jaar lang werd dood ge waand, doch blijkt te leven. Het Ne derlandse ministerie van justitie, dat sinds onze publikatie van gisteren versneld tempo aan het verzame len van belastend materiaal werkt, VOLAUTOMATISCHE Weersverwachting Enkele sneeuwbuien De Bilt verwacht tot hedenavond: Opklaringen, maar ook enkele sneeuw buien. Zwakke tot matige wind tussen noordoost en noordwest. In de ochtend od de meeste plaatsen matige vorst, in de middag lichte vorst. Wie was Abraham v. d. Hart Zondagsblad Na Bonn ook Wenen ingeschakeld Ware nationaliteit deling alleen op vertoon van een geldig paspoort kan. In Wenen <nu wordt beweerd dat de tot Argentijn genaturaliseerde Fisehböck al leen nog Oostenrijker kan zijn, als hij ten tijde van zijn overgang naar een nieuwe nationaliteit dit specifiek heeft aangevraagd. Ncch dit verzoek, noch de noodzakelijke toestemming, die door de minister van justitie moet worden ver leend, zijn te vinden. Dr. Hans Fisehböck (links), tijdens de oorlogsjaren in Nederland Generalkommissar für Finanz und Wirtschaft, in de oorlog gefotogra feerd, samen met dr. Seus-Inquart, rijkscommissaris voor de bezette Nederlandse gebieden. heeft het Oostenrijkse ministerie van binnenlandse zaken benaderd zekerheid te krijgen inzake de ware nationaliteit van de economische uitplunderaar van bezet Nederland. Het bureau, dat zich sinds het mid den der jaren vijftig met zaken te gen oorlogsmisdadigers heeft belast, heeft onmiddellijk de desbetreffen de archieven omgespit. Met grote stelligheid wordt daar thans beweerd dat Fisehböck niet langer Oosten rijker is. Dit laatste is in lijnrechte tegenspraak met de informaties, welke wij via de burgerlijke stand in Essen ontvingen. Daar werd ons verzekerd dat de vroege re vriend en handlanger van Seyss-In- quart als Oostenrijker staat ingeschre ven. Op 13 januari 1961 liet bij zich als zodanig registreren, wat voor een vreem- Illegaal In bevoegde kringen wordt thans ge fluisterd dat de onderduiker en vluchte- wiens naam na de oorlog op de ge allieerde lijst van onvindbare oorlogs misdadigers heeft gestaan, wel eens in het bezit kan zijn van een Oostenrijks paspoort, dat hem op illegale wijze werd verstrekt. Indien dit zo is, moet dit docu ment ook illegaal verlengd zijn, daar de geldigheidsduur per periode van zes jaar verstrijkt. Een ander probleem vormt de tegen woordige Duitse wetgeving. Iemand, die als buitenlander bij o.m. de Waffen-SS heeft gediend, wordt, indien hij daar aan spraak op maakt, als Duitser beschouwd de dag van zijn indiensttreding af. Fisehböck was SS-Gruppenführer, een eretitel, die hem door Himmler persoon lijk was verleend. De mogelijkheid bestaat dan ook dat de voormalige minister van financiën en jmie in bezet Nederland zich op drie nationaliteiten kan beroepen. Dit is de Nederlandse justitie een uiterma te moeilijke zaak, daar dit een even tuele uitlevering ernstig hindert. Alleen als hij Argentijn is, met andere woorden: ook niet nog eens Duitser of Oostenrijker, in deze richting een verzoek worden gedaan. Wat wel kan, en waar men in Den Haag hard aan werkt, is het verzamelen belastend materiaal dat dan naar de openbare aanklager in Essen moet wor den gestuurd. Zo Fisehböck er de voor keur aan geeft zich na zijn ontdekking toch maar liever in zijn geboorteland Oostenrijk te vestigen, geldt deze proce dure voor een daar gevestigde ambte van het O.M. (Voor vervolg zie pag. 8) (Van een onzer verslaggevers) DE BILT De winter blijft voor lopig. Vannacht vroor het in het oos ten van het land op sommige plaat sen meer dan 10 graden. De komen de nacht kan de temperatuur bij op klaringen, nu er overal sneeuw ligt, sterk dalen. De weerkaart van gisteren be loofde stralend winterweer en weekeinde met veel ijspret: schaats- toertochten en wedstrijden op de schaats. Maar de plotselinge sneeuw val van vannacht en vanmorgen heeft veel winterse vreugde bedor ven. Het ijs werd zacht en stroef. Dat zijn geen voorwaarden voor een ple zierige tocht door de Hollandse pol ders. Een kleine depressie, die deze keer niet van de Noordzee kwam, maar uit het oosten, was verantwoordelijk voor de sneeuw. Deze depressie wordt ge volgd door drogere en vooral koudere lucht, zodat de temperatuur nog ver der zal dalen. In Friesland betekent dit, dat men nog meer rekening gaat houden met de Elfstedentocht. Op somimige ge deelten van de route is het ijs al betrouwbaar. De organisatie van de schaatsmarathon begint dan ook langzaam op gang te komen. Vast staat reeds dat ..De Groene Weide" niet meer het eindpunt van de wedstrijd kan zijn. Als de tocht door gaat, overweegt men de grote overdekte Frieslandhal als de veilige thuishaven na de inspa n ne nde toer. Als voorwaarde voor feet meedoen aan de tocht geldt, dat men lid moet zijn van de Vereniging de Friese Elfsteden tocht. Tot nu toe heeft de secretaris 4.200 leden geregistreerd. Is men in Friesland min of meer en thousiast over de winter, in vele plaat sen in oost-Groningen ziet men reikhal zend naar de lente uit. Want voor d< tweede keer dit jaar is de toevoer van het aardgas als gevolg van de vorst ge stagneerd. Deze keer z\jn de plaatsen Bellingwolde, Nleuwschans, Oude- en Nieuwe-Pekela, Veendam en Munten dam de dupe. Bij Winschoten ontstond een grote gas- spuiter. Deze is snel gedicht. Maar water en modder liepen de buizen binnen, die onmiddellijk bevroren. De gasdruk laag en in het oosten van Groningen het weer kleumen. DEN HAAG Is het juist, dat de burgemeester van Valkenburg/Houthem in zijn funotie van burgemeester en met gebruik van officieel briefpapier politie ke propaganda voert om als lid van d< KVP steun te krijgen voor zijn kandi datuur bij de komende Statenverkiezin gen Dit heeft het Tweede-Kamerlid Tans (PvdA) de minister van binnenlandse zaken gevraagd. De heer Tans voegt aan zijn vraag de informatie toe, dat bij het bedrijven van propaganda tevens de dienst van het gemeentelijk apparaat is ingeschakeld. GLAIFA-NEON TILBURG vraagt voor Rotterdam en omstr. VERKOPER Inlicht lel. 04250 24362-32913 Prinses Margaret van Engeland droeg gisteren een rond dopje, geborduurd met kruissteekjes. toen zij een tentoonstelling van kunstschatten opende in de Westminster Abdij te Londen. Onlangs werd de Prinses uitgeroepen tot de slechtst geklede vrouw van 1965. Staatssecretaris Bakker verwacht. DEN HAAG Staatssecretaris Bakker meen dat ook in de toekomst nieuwe fusies en verwante gevallen van samengaan van ondernemingen zijn te verwadhiben. Hoewel de ge volgen van een concentratie van be- dmijven voor de werkgelegenhedd van geval tot geval zullen verschillen, aan passingen in het personele vlak on vermijdelijk zijn. Vanaf 1958 tot medio 1965 zijn er In ons land 258 fusies of andere vormen van samengaan in de industrie tot stand gekomen. Staatssecretaris Bakker heeft dit de Tweede Kamer meegedeeld in een overzicht over het voorkómen en de verschijningsvormen van fusies en dere overeenkomsten tot samengaan in het bedrijfsleven. Hij komt tot de conclusie, dat de concen tratietendensen in ons land ertoe bij- Drie jaar geëist voor diefstal in vereniging AMSTERDAM De officier van jus titie heeft gisteren drie jaar met af trek van voorarrest geëist tegen de in België geboren chauffeur G. E. (28) en E. H C. (30) zonder beroep uit Am sterdam wegens diefstal in vereniging. Buit werden gemaakt 15 dozen bonbons, 8 tabletten chocolade. 200 pakjes siga retten, 192 stuks dames- en herenon dergoed, badhanddoeken, twee hoeden en wat contanten. Beide verdachten hebben alles bekend. De chauffeur had bovendien een gehuurde auto voor f 1600 doorverkocht. Hij deed dit toen hij pas uit de gevangenis was ontsla gen. Hoge prijzen en voedselschaarste DJAKARTA De grote prijs stijgingen, de voedselschaarste en de verbitterde machtsstrijd tussen pre sident Soekarno en generaal Nasoe- tion maken de toestand in Indonesië nu gevaarlijker dan ze ooit was sinds de mislukte communistische staats greep van oktober. Het volk roert zich. Bijna in alle be langrijke steden worden betogingen ge houden tegen de hoge prijzen en zelfs tegen het staatshoofd. Voor het eerst misschien sinds Indonesië onafhanke lijk werd zijn op muren te Djakarta opschriften verschenen die beledigend zijn voor de president. Zo kon men le zen: „Stop de invoer van vrouwen". „Vrouwen"' dan nog weergegevm door het Indonesische woord „bini" dat in deze samenhang nogal plat klinkt. Deze betogingen werden vooral door studenten georganiseerd. Maar dit is nog maar een voorproefje van wat zich zou kunnen voordoen wanneer de moham medanen aan het einde van deze maand (vastenmaand) weer op straat gaan. Nasoetion Nasoetion heeft Soekarno al gewaar schuwd, dat hij zijn kabinet eens moet reorganiseren en een krachtige en dui delijke richting geven aan de Indonesi- sohe politiek. Ten aanzien van de eco nomische hervormingen staat Nasoetion geheel afwijzend. Eerst de politieke toestand oplossen, dan pas de economi sche problemen aanpakken", aldus Na soetion. Soekarno trekt zich niets wan de manende woorden en van de betogingen door het volk aan. Hij heeft geen haast met het zoeken naar een politieke op lossing. Vandaag werd een spoedbijeen- komst gehouden ter bespreking var prijsstijgingen. Op deze kabinetsverga- dering, onder voorzitterschap van Soe karno werd besloten 10 studentenleiders te ontvangen, die in Djakarta demon straties tegen de prijsstijgingen hebben geleid. Zij verwijten het kabinet de flatie, die het land teistert. In Bandoeng demonstreerden 3000 studenten tegen het economisch beleid van de regering. Ze werden door cava leristen uiteengejaagd. dragen de positie van de Nederlandse ondernemingen ten opzichte van vooral grotere buitenlandse eenheden te ver sterken. „Deze versterking kan als ge wenst worden beschouwd" zo meent de staatssecretaris. Markt In het overzicht wordt voorts opge merkt, dat de concentratie in het alge meen niet heeft geleid tot een verder gaande beheersing van de nationale markt. Uit de cijfers blijkt o.m. een toenemende vervlechting van de chemi sche sector met de buitenlandse markten. Het invoeraandeel in de textielsector ls over de gehele linie aanzienlijk ver groot Dit houdt in ondanks belang rijke'fusies in deze branche dat de concurrentie op de binnenlandse markt is toegenomen. In de metaalsector kwamen de meeste fusies tot stand (54), gevolgd door de chemie (49) en de textiel (48). Fabriek in IPeerf vandaag dicht WEERT De knackebrödfabriek van Finbrood, sinds april 1963 in be drijf, wordt vandaag stilgelegd. Hoe wel volgens de directie de verkoop in de Benelux zeer bevredigend is, blijft de verkoop in West-Duitsland. voor welk land het grootste deel van de produkbie bestemd is, steeds verder op de planning achter. Eind december viel geheel onver wacht een belangrijke verkoopmoge lijkheid in West-Duitsland uit. De daar door te verwachten verliezen zijn zo groot, dat voortzetting van het bedrijf let verantwoord is. Aan vrijwel het gehele personeel is ontslag aangezegd. Het gaat om een fa- brieksbezetting van 125 man, een admi nistratieve afdeling van 12 personen en een verkoopafdeling in Nederland en België van 36 mensen DEN HAAG De Koningin zal op za terdagmiddag 22 januari een gedeelte van de Europese kampioenschappen hardrijden op de schaats bijwonen, die worden gehouden op de kunstijsbaan te Deventer. OPEN PARTIJ Is er in de politiek altijd wel Iets gaande en komende ook politie ke partijen vertonen ontwikkelings processen. Niet moeilijk ware het, uit de politieke geschiedenis van ons land daarvan voorbeelden aan te voeren. Belangwekkend is nu weer de ver andering die zich met betrekking tot de KVP voltrekt; van het deze week verschenen KVP-rapport dien aangaande hebben wij in de krant al een uittreksel gegeven. Men wil de KVP doen delen In de algemene karaktertrek van deze tijd, namelijk die van meer openheid, en in aansluiting daarop dan van meer aantrekkingskracht. Het toetreden van anderen moet gemakkelijker worden. De KVP zelf, zo ligt het in de bedoeling, zal losser komen te staan van de kerk, welker uitspraken zij als zodanig niet meer als bindend aanvaarden zal. Weliswaar wil men de eigen KVP niet langer zien als een noodzake lijkheid, echter nog wel als een kwestie van wenselijkheid, immers als een punt van doelmatigheid. VOORBARIG Buiten de KVP zelf hebben ver- scheidenen zich al gehaast om deze veranderde zienswijze binnen de KVP aan te duiden als het begin van het einde der „verzuiling" bin nen de politiek. Deze mening is stellig voorbarig. Want z(j ziet voorbij aan het feit. dat ook in een gewijzigde politieke partij het levensbeschouwelijke zijn betekenis behoudt. Alleen wordt straks naar opzet de KVP meer ver gelijkbaar met partijen als de AEP en de CHU. Het is dan ook niet toevallig, dat in hetzelfde KVP-rapport met nog meer klem dan voorheen een gemeen schappelijke CDU van protestan ten cn rooms-katholieken wordt be pleit. Dat levensbeschouwelijke element in de politiek blijven ook wij waarde vol achten. Inderdaad behoeft het niet tot afzonderlijke partijvorming tc leiden, maar binnen een eigen partij heeft de levensbeschouwing ook als stimulans en als mogelijk heid tot onderlinge aanspreekbaar heid toch wel eigen kansen. Daarom geven we er vooralsnog de voorkeur aan, hier een kans tot ver sterking van de politiek te zien, lie ver dan zoals wel beweerd tot ver troebeling ervan. VOOR ZICHZELF Door haar kerkelijk gezag uit haar program te schrappen zal de KVP straks meer voor zichzelf moeten gaan spreken. Zij ziet dan immers in zoverre ook af van de steun van het kerkelijke gezag. Ook de protestant zal dit als een juiste ontwikkeling zien. Een politie ke partij moet het hebben van eigen program en vooral ook van eigen beginsel. Een ontwikkeling als deze wijst daarom op mondigheid en be wustwording. Intussen, voor de KVP moge In het verlengde van deze ontwikkeling een gemeenschappelijke CDU liggen, wij vermoeden dat die zich niet spoe dig laat verwerkelijken. Reeds onder de protestanten alleen blijkt de een heid moeilijk na te streven. Daarom achten wij het verstandig, dat de KVP afziet van elk program om hier te gaan forceren. Ook ontbreken van eenheid in orga nisatie behoeft trouwens eensgezind heid, telkens wanneer daartoe mo gelijkheden zijn, niet in de weg te staan. Laat men zoals het KVP-rapport voorstelt voorlopig maar gaan studeren; dat kan nooit kwaad. Bij Cartagena (Columbia): BOGOTA Een DC-4 van de Co- lumbiaar.se luchtvaartmaatschappij Avi- anoe is gisteravond in zee gestort ter hoogte van Cartagena. Slechts vijftien de 59 inzittenden zijn gered. Vam de- geredden zijn vijf personen overle den. Hot toestel was vijf minuten eerder opgestegen van een vliegveld bij Car tagena. mot bestemming Bogota. bij de televisie niet duur wet heerlijk DEN HAAG De regering kan in het licht van de economische en fi nanciële lasten waarvoor ons land in de komende jaren geplaatst ziet, de gevraagde garantievreklaring voor het organiseren van de Olympische Spelen in 1972 aan de gemeente Am sterdam niet geven. Dit is gisteren door de RVD bekendgemaakt. Het kabinet heeft daarbij mede in aanmerking genomen, dat in ver band met de voor de aanmelding by het Internationaal Olympisch Co. mité geldende termijnen de tijd, die nodig is voor het opstellen van een financieel en organisatorisch ver- Het is evenwel bereid medewerking te geven aan een onderzoek naar naar mogelijkheden, de O.S. bij een van de volgende daarvoor in aan merking komende gelegenheden in Nederland te doen plaatshebben, al dus de RVD.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1