Nieuwe Leidlse Courant DR. FISCHBÖCK GEVONDEN Stem PBO beter af bedrijfsleven op Uitplunderaar van ons land woont in Essen IW iiKREcmiNO woitirr rijf Ambonese gezinnen: we vertrekken niét Commentaren PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. Vrijdag 14 januari 1966, 46$te jaargang edacteur. Or e. diemer CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 III. WIKSEIWDAL SI,A AT WEER TOK In onze krant van gisteren meldde onze speciale verslaggever Link van Bruggen als eerste de arrestatie van de oorlogsmisdadigers Harster, Zoepf en Slottke. Vandaag heeft hq de primeur van het bericht dat dr. Hans Fischböck, de uitplunderaar van Nederland tij dens de bezettingsjaren, door ir. Simon Wiesenthal in Essen is ont dekt. IK\ MOEILIJKE ZAAK (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) ESSEN Dr. Haiis Fischböck, de dood gewaande minister van financiën en economie in bezet Nederland, blijkt in leven te zijn. De thans 70-jarige voormalige Oostenrijker, die de Nederlandse autoriteiten in de eerste jaren na de oorlog tevergeefs hebben ge zocht, woont onder zijn eigen naam in Essen, waar bij het beroep uitoefent van adviseur voor industriezaken. Na twintig jaar boven water. EXCLUSIEF In opdracht van het ministerie van justitie wordt door de rijksrecherche nagegaan in hoeverre het nog mogelijk is Fischböck te berechten, in casu uitgeleverd te krijgen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft in deze stappen bij de Westduitse rege ring ondernomen. Fischböck was de persoonlijke vriend van de in Neurenberg terechtgestelde rijkscom missaris dr. Seyss-Inquart, en in zyn functie van „General kommissar für Finanz und Wirtschaft" diens rechterhand. Op 7 juni 1940 werd hij als zodanig aangesteld in Den Haag, waar hy tot het eind van de oorlog werkzaam was. let flatgebouw aan de Alfred- rasse in Essen, waarin Fiscli- öck al een jaar of vijf woont. Op de zevende etage bevindt zich zijn luxueuze appartement, dat 800 gulden per maand zou doen. Kinderen in de Schattenberg hebben honger (Van een onzer verslaggevers! STERBORK Vijf Amboneze innen weigeren te vertrekken uit woonoord Schattenberg (het rmalige kamD Westerbork). Zii ïsen hun barakken, die eesloont ïten worden voor de bouw van grote radiotelescoop, te verlaten, termorgen om elf uur kwam de trwaarder uit Assen met een ge- htelijk bevel tot ontruiming, ar de Ambonezen bleven, waar waren. Vermoedelijk deze week zal de rijkspolitie de weigerach- bewoners eruit zetten. )at zal dan de climax zün van een ima, dat al lange tijd slepende is. De gezinnen, waarom het gaat behoren de groep-Leasa. die 22 leden telt. Dr- 22 gezinnen hebben ongeveer 100 i deren. )e groep wil nog steeds worden on- 'houden door de staat. In januari van vorig jaar besloot men niet meer te rken. Dat betekende geen inkomen Wel kwamen de gezinnen in het onoord in aanmerking voor het bij- ndsgeld van de gemeente Westerbork geld wilden ze wel ontvangen, maar mor tekenen. Want. zo is de re- bering, wij als KNIL-officieren, staan Het gevolg van deze houding is dat de 100 kinderen onvoldoende eten krijgen en honger hebben. Ambonezen krijgen hier en daar wat toegestopt door landgenoten. Maar de toestand in de gezinnen is onverant- De hele winter heeft er praktisch nog geen kachel gebrand in de barakken. Deze zijn ook te klein voor de grote ge- zinnenzinnen en erg toobtig. Riante woonwijk In Assen echter is een riante woon wijk gebouwd voor de Ambonezen. Maar de groep-Leasa wenst in de Schattenberg te blijven. „De regering heeft ons hierheen gehaald", zo zegt de heer Leasa, „en daarom moet zij ons ook hier onderhouden. Onze pro testhouding is gebaseerd op de be lofte, gedaan door generaal Scheffe- laar. Deze belofte houdt in, dat wij via Nederland weer naar onze geboor tegrond zouden worden gebracht, als de toestand in Indonesië weer is als voor de erkenning van Soekarno." Leasa en zijn mannen lopen nog altijd in KNIL-uniformen rond. Hij kon giste ren nog niet zeggen of zij geweld zouden gebruiken wanneer de deurwaarder met behulp van de rijkspolitie tot ontruiming zou overgaan. De gere-nomm eerde Oostenrijkse nazi. die nauwe betrek kingen met Hitler en Göring onderhield, en door de laatsten voortdurend werd gepousseerd, was voordien minister van financiën in het kortstondige kabinet-Seyss-Inquart (1938). In 1944 werd hij nog tot rijkscommissaris voor de prijsvor ming in het Derde Rijk benoemd, waardoor hij Nederland slechts eens in de veertien dagen kon bezoeken Toevallig op het spoor De Weense „vervolger van nazi-vervolgden", ir. Simon Wiesenthal is Fischiböok eind vorig jaar bij toeval od het spoor giekomen. Omdat hij veronderstelde dat de uitplunde raar van Nederland nog wel eens in lieven kon zijni, zocht hij contact met diens in Oostenrijk wonende, eerste vrouw (in 1942 gescheiden). Deze vertelde hem dat haar eerste man het ini Duitsland goed naar zijn zin had. Sinds zijn terugkeer uit Argentinië, waar hij. na een onderduiktijd van tien jaar in Beieren, naartoe was gevlucht, woonde hij als „Industrie- berater" in het niet ver over de Nederlandse grens liggende Essen. Het heeft Simon Wiesenthal nog veel moeite gekost deze informatie op haar juistheid te toetsen. In het telefoonboek van Essen vond hij de naam vaai Fischböck niet. ook niet in de registers van de burgerlijke stand. De algemene index van adviseurs voor industriezaken gaf ten slotte het nodige hou vast. Fischböck stond erin venmeid, en ook zijn adres: een luxe welvaartsflat in het hart van Essen. Volgens Wiesenthal is Fischböck op 't ogenblik een van de economen achter het Rotterdamse slaalproject. Hij zou in dienst staan van de staal- en steenkoolbaronnen in het Ruhr- gebied. die belangen in het Botlekgebied trachten te krijgen. In 1948 is de affaire Fischböck herhaal-1 deliik in de Tweede Kamer aan de orde geweest Op schriftelijke vragen heer Donker antwoordde de toenmalige minister van justitie Van Maarseveen od 16 februari: ..Fischböck behoort tot de personen, die worden gezocht om in Nederland als oorlogsmisdadiger terecht te staan. Daar hij tot nu toe onvindbaar is gebleven waarschijnlijk overleden is. heeft het onderzoek zich nog niet beziggehouden met het nauwkeurig vaststellen van zijr strafrechtelijk aandeel in de uitplunde ring van Nederland." Op 30 maart bracht hij naar voren: „Anders ligt het geval van de voor malige „Generalkommissar für Finanz und Wirtschaft" Fischböck. wiens antwoordelijkheid moet worden gezocht op het gebied van de economie, l beeld: maatregelen tegen de Joden in het bedrijfsleven: maatregelen ten aan zien van de Joden betreffende hun parti culiere bezit: de onjuiste behandeling van het ..Feindvermögen": de opheffing van de deviezengrens: zijn rol in wat men meer rechtstreeks de economische uitplundering van Nederland pleegt te noemen, en vele andere handelingen gedragingen, die ver uitgingen boven het op dit gebied aan de bezettende macht bij het Landoorlogreglement toe gestane minimum". (Zie verder pagina 5) Russisch signaal via Venus naar Engeland JODRELL BANK Rusland heeft met succes een radiosignaal via Venus naar Engeland uitgezonden. Het 's het eerst» radiokontakt tussen twee landen via e planeet, zei een functionaris van 1 Britse observatorium te Jodrell Bank. Het signaal werd uitgezonden vanaf een volgstation op de Krim. Zes minuten later werd het te Jodrell Bank opg» vangen. De dag daarop is het experiment wederom met succes herhaald. Er gebruik gemaakt van een speciale elek tronische techniek. ,Gemeenteboeren' ook onder Landbouwschap (Van onze soc-econ. redactie) DEN HAAG De staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. J. F. G. M. de Meijer, is voorne mens ook de landbouwbedrijven die door gemeenten worden geëxploiteerd onder het Landbouwschap te laten vallen. Op grond van een KB werden deze bedrijven (op enkele uitzonde ringen na) in 1955 aan de werkings sfeer van het Landbouwschap onttrok ken. Het ligt in het voornemen van de be windsman alle exploitaties, die winst ma ken, nu toch onder het Landbouwschap te brengen, evenals de zgn. schaarwei den. Hij heeft de Sociaal-Economische Raad hieromtrent advies gevraagd. Als de raad zich met het thans verschenen ontwerp kan verenigingen zal het advies instemmend luiden. Weersverwachting Aanhoudende vorst De Bilt verwacht lot tnoiger.avond: Opklaringen maar tijdelijk ook enke: 1 m morgenochtend op dc meeste plaatsen batige vorst. Morgenmiddag lichte vorst. Opgemaakt om 11.15 uur. Loonvoorstel in bouw „moord aanslag op welvaart - pagina SER wil meer werk voor vrouwen pagina Firestone ontvoerd- Zie pagina 2 „Zwarte" dag voor Claus Pagina 9 Nasoetion bezig Soekarno te verdringen pag. 7 „Het is bedoeld als een compli Ontwerp-advies aan regering: GELUKWENS Minister Bogaers zal niet de illusie hebben dat er in het land alleen enthousiasme is over zijn bouwbe leid. Ondanks alle respect voor zijn energie blijven er punten van kri tiek. We noemen de ministeriële koudwatervrees voor meer vrijheid en de tendens tot socialisatie van het woningbezit. die valt te bespeuren in het uitdijen van de woningwetbouw. Als een paal boven water staat ech ter, dat deze minister erin geslaagd is. veel meer huizen te bouwen dan een van zijn voorgangers. En daar gaat het ten slotte om. Met gerecht vaardigde trots kon de minister gis teren meedelen, dat vorig jaar bijna 115.000 huizen gereed kwamen en 148 000. In aanbouw waren. Oog in oog met deze recordaantallen dient de kritiek een ogenblik te zwij gen en plaats te maken voor een har telijke gelukwens. Als de minister inderdaad en alles wijst erop, te gen 1970 de woningnood uit de we reld helpt, mag hij wat ons betreft als volksvriend no. 1 de geschiedenis ingaan. PBO De ontwikkeling van de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie bevindt zich al jaren in een impasse. Er is veel kritiek geweest, die soms terecht maar vaker nog generali seerde. Dikwijls wordt vergeten dat van de 42 bedrijfschappen en 15 pro- duktschappen zeker 50 naar volle tevredenheid van de bedrijfsgenoten werken. De vele bezwaren die niettemin in het land leefden, droegen ertoe bij. dat deze vorm van samenwerking elders niet van de grond kwam, zodat een nieuwe gestalte van de PBO-gedacbte noodzakelijk werd. In de SER is thans een advies aan de regering ontworpen, waarin waar devolle suggesties zijn gedaan. Dat daarbij volledig wordt vastgehouden aan de basis van vrijwilligheid, is een teken dat het vertrouwen in de waarde van de PBO-gedachte nog steeds hoog wordt gehouden. OPLOSSING Dat bij de herziene PBO-gedachte onderscheid is gemaakt tjissen be- drijfslichamen mei verordenende be voegdheid en een eenvoudiger type. dat deze bevoegdheid niet zal hebben, vinden we een gelukkige oplossing. Immers heeft de PBO juist door de dwingende verordeningen bij velen een slechte naam gekregen. Bedrijfs takken. die uit vrees daarvoor de PBO hebben afgewezen krijgen via de „lichte" schappen wellicht een nieuwe kans. Ook dc „commissies van overleg en samenwerking" Lijken ons een geluk kige greep- Nog steeds ontbreekt in een aantal bedrijfstakken het regel matige overleg tussen werkgevers en werknemers. Gedacht moet bijvoorbeeld aan de bouwnijverheid, die al zo lang be hoefte heeft aan een plateau voor ge zamenlijke aanpak van allerlei nood zakelijke taken, zoals research, pro- duktiviteitsstijging en vakopleiding. Johnson gaat door met vredesactie WASHINGTON President Johnson heeft verklaard zün vredesoffensief door te zetten zolang hij staatshoofd blUfG H(j zal voorts doorgaan met het zendea van afgezanten naar het buitenland. Johnson zei dit gisteren op een Derscon ferentie. De president zei op dc hoogte te zijn lm de besprekingen die te New Delhi worden gevoerd tussen Humprey en Rusk met de Rus Kosygin. Dit zou ook oen onderdeel zijn van zijn vredescampagne. Nadere bijzonderheden over het Ameri kaans-Russisch onderhoud maakte hll echter niet bekend. Later werd uit de Indiase hoofdstad vernomen dat de nieuwe premier Nanda eveneens van gedachten heeft gewisseld met Kosygin over de kwestie-Vietnam. (Van onze sociaal-economische redactie) DE NHAAG Dc opbouw van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie moet blijven gehandhaafd op de grondslag van vrijwilligheid ook al is daarvan vertraging in dc totstandkoming van bedrijfslichamen het gevolg. Wél verdient het aanbeveling de pbo beter af te stemmen op de gescha keerde behoeften cn mogelijkheden van het bedrijfsleven, hetgeen zou kun nen worden bereikt door in de wet een drietal gradaties op te nemen: 1. permanente commissies van overleg en samenwerking; 2. „lichte" bedrijf schappen; 3. „zwaardere" bedrijfschappen. Daarnaast kunnen de produkt- schappen met hun eigen specifieke taak blijven bestaan. Tot deze conclusie komt een com missie van de Sociaal-Economische Raad (onder voorzitterschap van prof. mr. W. C. L. van der Grinten) in een ontwerp-advies aan de rege ring over de toekomst van de pbo in Nederland. De SER zal dit ontwerp de volgende week vrijdag in open bare behandeling nemen. Rapportering De voorgestelde overlegcommissies zullen allereerst tot taak moeten heb ben het gesprek tussen de partners in de bedrijfstakken, ivaar (nog) geen p.b.o.-lichaam tot stand kan komen, op gang te brengen over alle onderwerpen die de belangen van de bedrijfstak raken. Het gaat daarbij, aldus het werp-advies. om het creëren en uitbou wen van overleg en samenwerking op de grondslag van de erkenning van de wederzijdse verantwoordelijkheid voor de gang van zaken. Voorgesteld wordt deze commissies heid van een dergelijk lichaam moet voor een ieder zichtbaar gericht zijn op daden van vrij bestuur en niet op verordenend optreden, om de grond weg te nemen voor de (volgens de SER-commissie overigens ongerecht vaardigd) bestaande vrees voor dwang. (Voor vervolg zie pag. 5) meteen een positieve inhoud te gevi door hen de periodieke rapportering over de ontwikkeling in hun bedrijfstakken op te dragen. Dit zal dan niet alleen leiden tot verbeterde aanpak voor hun bestu rende werkzaamheid, maar tevens van groot belang zijn voor het ontwerpen en uitvoeren van het overheidsbeleid op sociaal-economisch gebied, waarbij de commissies tevens kunnen adviseren. De commissies zouden (bij SER-veror- dening) moeten worden ingesteld in over eenstemming met de organisaties, waarbij j naar het oordeel van de SER voldoende meerderheid var de betrokken werkge-| vers en werknemers zijn aangesloter De! instelling moet ook kunnen inhouden het i erkennen van de reeds bestaande organen I van samenwerking, zoals in de metaal- en de textielindustrie. „Lichte" schappen De commissie-Van der Grinten ziet de figuur van het „lichte" bedrijfschap als een openbaar lichaam dat zich niet of nog niet wil begeven op het terrein j van regelend optreden. De werkzaam-1 Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. GROTE BALANSOPRUIMING x 240 van 169.— voor 134.90 225 x 315 van 295.— voor 23 GORDIJNSTOFFEN van 14.50 voor 6,90 Coupons voor HALVE PRIJS EXTRA Koopje VERZET-BOUCLé TAPIJT 100 cm. breed van 25.75 voor 18,75 DIVERSE MEUBELEN MEI 10 TOT 20' i KORTING Interieurverzorging BULTHUIS BOTERMARKT 23

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1