Nieuwe leidse Courant Drie ,schrijftafelmoordenaars' van Nederlandse joden in arrest Y erantwoordelijk voor de dood van tienduizenden Reizen per trein weer duurder? Recordaantal van huizen gebouwd in Nieuw proces op komst tegen dr. Wilhelm Harster India kiest morgen Sjastri's opvolger 115.000 1965 Transport staking ten einde Commentaren (jota) Donderdag 13 januari 1966, 46ste jaargang Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Postbus 76 „StenWatiich ia ehebleven ifMft kort in teghenipoet I" Abonnementsprijzen p.ve. 0,88, p.m. 3.75. p.kw. 11.30 - Klantendienst bezorg,nq 18.00-19.00 Een foto uit 1953 van de gepensio neerde Westduitse hoge ambtenaar Wilhelm Harster, die in de oorlog in Nederland betrokken was bij de deportatie van Joden. Hij is thans opnieuw gearresteerd. Gehandeld op belofte van een man Jongen door ijs gezakt en verdronken ROTTERDAM De zevenjarige Ed ward van der Windt uit Rotterdam is gistermiddag door het ijs van de boezem aan de Slachthuiskade in Rot terdam gezakt en na enkele reddings pogingen verdronken. Omstanders knoopten dassen aan el kaar en vriendjes staken een kerst boom naar het wak. Het kind wist de ze vast te grijpen maar moest, over mand door de kou, loslaten. Het ongeluk gebeurde toen de jongen een vat wilde pakken dat op het ijs lag. Volgens verhalen van vriendjes zou een man aan de kinderen koeiehorens i uit het naburige slachthuis hebben be loofd als zij het vat van het ijs haal den. De politie van het bureau Boe zemsingel ontferzoekt de juistheid van deze verklaringen. 4 De tienjarige Stefanus Knoops uit Heel, 7 km ten zuid-westen van Roer mond is gistermiddag bij het schaatsen door het ijs gezakt en verdronken. Zijn stoffelijk overschot werd na een uur door de politie opgedregd. i FXCLUSIEF (Van onze speciale verslaggever Link van Bruggen) MUNCHEN Twee Duitsers en een Duitse, die tijdens de bezettingsjaren de directe verant woordelijkheid hebben gedragen voor o.m. de deportatie en de daarop volgende vernietiging van 110.000 Nederlandse Joden, zijn gisteren, nog vrij plotseling, in hechtenis genomen door de officier van justitie in het district München II, dr. B. A. Huber. Het zijn de thans 70-jarige dr. W i 1 h e 1 m Ha r s t e r, die in de periode 1940-1943 bevelhebber van de veiligheidspolitie en de veiligheidsdienst in Nederland was, Willy Zoepf (58), voormalig hoofd van het beruchte „Referat IV B 4" in Den Haag, enGertrud Slottke (63), in de logsjaren de belangrijkste medewerkster van voornoemd bureau. tie bestaan nauwe contacten die meer dan eens in bezoeken over en weer zijn uitgemond. Een groot deel het belastende materiaal, dat enkele streklkende meters bevat, is door ge noemde Nederlandse instanties aange bracht. Huber, die in zijn functie van open bare aanklager meer oorlogsmisdadi gers aan de kaak heeft gesteld nog onlangs werd de massamoordenaar en oud-SS-generaal Wolff door zijn toe doen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld heeft jaren aan deze drievoudige zaak gewerkt. Tussen hem en het Nederlandse ministerie van justitie de rijksrecherche en het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumenta- Overheid nog in beraad (Van oen onzer redacteuren) UTRECHT „Wij verwachten nu elk ogenblik goedkeuring voor ta riefsverhoging. Ik had zelfs gehoopt dat hier vanmiddag een bode van de minister was komen binnenhollen met de goede tijding", verklaarde gisteren ir. J. Lohmann, president-directeur van de Ned. Spoorwegen op de jaar lijkse Nieuwjaarspersconferentie. „Maar toch kan zelfs een flinke tariefs verhoging neen, ik noem beslist nog geen orde van grooótte de NS niet uit de financiële moeilijkheden helpen. Daarvoor hopen wij op reële •verheidsvergoedingen wegens sociale prestaties en concurrentieschade. In sobere bewoordingen schetste ir. Lohmann de oorzaken van het feit dat de NS in het slop geraakt zijn (waar van wij u enkele dagen geleden al be richt gaven): het verlies van rond 25 miljoen gulden in 1965 opgelopen, is te wijten aan de met 7 pet gestegen kosten. Niettemin stegen de opbrengsten ook, en wel met 5 pet tot rond 685 mil joen gulden. Dit is echter te danken aan de tariefsverhoging, want de om vang van het vervoer liep wat de rei zigers betreft met 2 en wat de goede ren aangaat met zelfs 10 pet terug en de marktpositie van de NS liet niet toe, de kostenstijging geheel te com penseren met tariefsverhogingen. Voor 1966 ziet de normale gang van zaken er niet rooskleurig uit: 45 pet van de totale uitgaven drukken op de post personeel en het is te voorzien dat deze kosten in het lopende jaar ver der zullen toenemen, deels als „infla tie-", deels als reële loonstijging, en dit londanks een te verwachten daling van de personeelssterkte met 500 man. Toe nemende sociale lasten, huurcompensa- ties en hogere pensioenlasten zullen Waarvoor wel zorgen. Bovendien dient de Weersverwachting Meer vorst DE Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met opklarin gen, maar plaatselijk ook enkele sneeuw- Overwegend matige wind in hoofdzaak noordoostelijk. Lichte, vannacht op de meeste plaatsen matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uur). in het rapport-Van der Dussen aange toonde loonachterstand nog te worden weggewerkt Nadat hij had uitgelegd dat het te ruglopen van de personeelssterkte niets heeft te maken met ontslagen, maar een normale afvloeiing van krachten betreft, die niet worden vervangen vanwege de toenemende automatiseringen van het seinwezen. van overwegbediening e.d., het vereenvoudigen van de reizigerscon trole en de afschaffing van conducteurs op goederentreinen, waardoor men met voortdurend minder personeel toe kan, noemde ir. Lohmann nog enkele facto- welke de NS-bedrijfsresultaten on gunstig beïnvloeden. (Voor vervolg zie pag. 7) Op nieuw Sijes De inhechtenisneming van het in Ne derland gewerkt hebbende drietal bete kent een persoonlijke overwinning voor de heer B. A. Sijes, die ook in de zaak- Rajakowitsch zijn sporen heeft verdiend, Als eerste medewerker van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie heeft hij onverdroten geijverd vc spannen van een proces tegen deze „schrijfitafelmoordenaars" van Den Haag die willige werktuigen waren van joden- vernietiger Adolf Eichmann. Wanneer het proces tegen het trio zal aanvangen, is nog niet bekend. Het moeden bestaat dat het in zal beginnen en enkele maanden zal du ren. Het is zeker dat er heel wat Neder landse getuigen gedagvaard zullen wor den. De tenlastelegging heeft als kern medeplichtigheid aan moord op 110.000 Nederlandse joden. Zes jaar HARSTER, die onmiddellijk na de log kon worden gearresteerd, is reeds in Nederland berecht Het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam veroor deelde hem in 1949 tot een gevangenis straf van veertien jaar, doch hij kreeg na acht jaar gratie. Na de veroordeling van de bevelhebber van de veiligheidspolitie en de veilig heidsdienst in Nederland hij was in deze functie de rechterhand van de ge- excecuteerde politiechef Rauter werd in binnen- en buitenland nog veel ongebruikt belastend materiaal ont dekt Een deel hiervan is door dr. Huber aangegrepen tegen Harster een nieuw proces te beginnen. Volgens de Duitse rechtsopvatting moet de eerste de overtuiging hebben dat de strafmaat veel te laag is geweest Van het vonnis, dat straks moet wor den geveld, moeten de jaren worden afgetrokken, welke Harster al in ge vangenschap heeft doorgebracht. (Voor vervolg zie pag. 7 Uitslag niet te voorspellen (Van een correspondent) NEW DELHI Indiërs, die zich anderhalf jaar geleden afvroegen „Wat gebeurt er na Nehroe zien zich nu geconfronteerd met de vraag „Wie komt er na Sjastri Morgen wordt wellicht reeds een beslissing genomen. Tot verrassing van de In diërs werd het eerste probleem goed opgelost, toen de leiding van de con grespartij (die in India aan de macht is) haar keuze liet vallen op Sjastri. Dat het een wijze keuze was bleek later uit de algemene steun, die Sjastri ontving gedurende zijn ru moerige ambtsperiode als premier. De situatie aan de top van de congres partij is echter veranderd. Kamaraj, de voorzitter van het congres, heeft niet meer de macht en invloed, die hij altijd had. Hij dankte zijn tweede ambtsperiode als partijleider aan Sjastri. Dat Kama- irvvloed geleidelijk verminderd was bleek ook uit het feit. dat Sjastri uit eigen beweging de minister van finan ciën Krisjnamachari van zyn functie onthief en hem verving door een kandi daat van de Bengaalse congresleider. Atulya Ghosj. Sjastri had geleidelijk aan zijn positie binnen de partij versterkt en zich laten kennen als zeer besluitvaar dig. Hij was niet langer de bleke en zwakke man van het compromis die hij leek toen hü Nehroe ODvolgde DEN HAAG Vorig jaar zijn 114.700 nieuwe woningen gereed ge komen. dat is 13.700 meer dan in 1964. Op het eind van 1965 waren rond 148.000 huizen in aanbouw. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In geen ander jaar werden zo veel huizen voltooid resp. in aan bouw genomen. Het recordaantal is mede te danken aan de ongekend hoge produktie in december 1965 toen 14.100 woningen gereed kwa men, tegen 13.936 in december 1964 Minister Bogaers (Volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) heeft deze cijfers vanmorgen verstrekt op een persconferentie. Hij wees erop, dat de verwachtingen voor 1965 steeds zijn opgevoerd, maar desondanks telkens weer werden overtroffen. De aanvan kelijke prognose bedroeg 105.000 wo ningen, maar in de regeringsverkla ring van het kabinet-Cals werd een Bogciersuon in gen f25.000 (Van onze parlementsredactie) cijfer van 110.000 genoemd en in de toelichting op de begroting-1966 werd gegokt op 112 a 113.000. Het jaarge middelde van de periode 1959 t/m 1963 komt uit od 81.606 gereedgeko men woningen. Zuid-Holland voort op In 1965 kwam in Zuid-Holland het grootste aantal woningen gereed, nl- 24.770 tegen 20.612 in 1964. Het meest werd in Rotterdam (af)gebouwd, nl 4.545 ('64: 3.872). tegen 3.595 in Am sterdam en slechts 1.625 in Den Haae In 1965 werd met de bouw van 119 890 huizen begonnen, tegen 108.799 in 1964. 93.766 in 1963. 91.880 in 1962. 101.768 in 1961 en 86.025 in 1960. Over het aantal afgegeven machtigingen tot gunning, premiebeschikkingen eD rijksgoedkeuringen in de jaren 1962 tot en met 1965 verstrekte minister Bogaers de volgende gegevens: 38.000 woning wetwoningen en 27.067 premiewoningen in 1962, 37.262 resp. 25.558 in 1963, 49 608 resp. 26.265 in 1964 en 59^87 resp. 29.499 in 1965. Voor de ongesubsidieerde sector bedroegen de cijfers 23.894 in 1962, 26 750 in 1963, 23.363 in 1964 en 31.584 in 1965. Verruiming Minister Bogaers kondigde vanmor gen ook een verdere verruiming van het rijksgoedkeuringsbeleid aan ten aanzien van de goedkope huizen voor eigen bewoning. Besloten is de bouw- kostengrens van woningen waarvoor rijksgoedkeuring kan worden verleend buiten bezwaar van provinciale en ge meentelijke woningcontingenten, per J februari a.s. te verhogen van f 2C.000 tot f 25.000 Bovendien zal een aantal voorwaarden, waaraan tot dusver moest worden voldaan voor het ver- nister van buitenlandse zaken optreedt, terzijde te schuiven, zoals dat gebeurde nadat hij in 1964 Nehroe voorlopig was opgevolgd. Hoewel hij geen grote steun van de partij heeft, zal hü mogelük ge zien worden als de kandidaat van het compromis, die voor alle leden zo niet voor de meerderheid van de mldengroep van de congrespartij aanvaardbaar is. De andere groep, geleid door Morarje Desai, de vroegere minister van finan ciën, heeft de strijd om de macht nooit opgegeven. In feite heeft Desai die een aanzienlijke steun geniet, steeds op een come-back gespeculeerd. Tegenover Sjastri's optreden ten tijde van de Chi nese dreiging en het Indisch-Pakistaanse geschil, dat zijn reputatie aanzienlijk vergrootte, staat het Rann van Kutch- compromis, dat in het land geen goede ontvangst kreeg. Mogelijk heeft Desai daar voordeel uit kunnen behalen, maar ook hij had en heeft nog steeds veel tegen zich. Zijn onbuigzaamheid en dogmatische standpunten maken hem voor velen in en buiten de partü niet aanvaardbaar. Nehroe's dochter De groepering waarvan Krisjna Menon en Malaviya deel uitmaken, schuift mo gelijk een kandidaat naar voren. Namen zijn echter neg niet genoemd. Tot de kanshebbers kunnen gerekend worden Patil, die reputatie heeft een sterk en slim politicus te zijn en mevrouw Indira Gandhi. Nehroe's dochter, die naar men zegt geweigerd heeft het premierschap te aanvaarden na de dood van haar va der. maar ditmaal deze mogelijkheid misschien met van de hand zal wijzen. Vu Kamaraj ten dele ..onthand'' is zouden de partijleiders, met name Atulya Ghosj. wel eens nieuwe machtsverhou dingen in het congres in het leven kun nen roepen. Meer dan het principe zal de persoonlijkheid een factor van be slissende betekenis kunnen worden. Voetbal afgelast DEN HAAG De KNVB heeft alle wedstrijden voor het amateurvoetbal van zaterdag afgelast. Het betreft hier ook alle wedstrijden voor zaterdag in de afdeling.- Dieven, die men een zekere t metelheid niet meg ontzeggen, hebben tientallen schilderijen ge stolen uit het museum te Besan- gon (Frankrijk). De oogst was z groot, dat een vrachtauto moest worden gebruikt voor het voer: de wagen werd koelbloe dig tegen de gevel van het mu seum geplaatst. De lijsten ble ven leeg achter. New York opgelucht NEW YORK De transportstaking behoort tot het verleden. Het gezags orgaan voor het transport heeft van daag de aanbevelingen aanvaard van een groep bemiddelaars. Eerder werd door de vakbonden aanvaarding aanbevolen. De vertegenwoordigers van de directie der vervoersbedrijven hebben laten we ten dat de bussen zo spoedig mogelijk, waarschijnlijk morgenochtend al, weer zullen gaan rijden. De ondergrondse zal iets later gaan draaien. OORLOGS- VRAAGSTUK De Gereformeerde Synode wil con tact opnemen met de kerken in het contact in overheidszaken (CIO) ter gezamenlijke bezinning op het oor- logsvraagstuk. Zij is to vertuigd van de noodzaak, dat het besluit zelf met algemene stemmen werd genomen. We juichen deze stap toe. Een van do achtergronden bij de moeilijkheden binnen het contact in overheidszaken- militairen (CIO-M) was het verschil van inzicht over het Hervormde kernwapenrapport. Het is goed, dat dit moeilijke probleem nog eens grondig, en dan gezamenlijk, wordt doorgesproken. Een gemakkelijk gesprek zal het nlM worden. Het is zelfs de vraag, of een weg uit dit probleem te Vinden ia. Eveneens, of de kerken wel in staat zullen zijn tot een gelijkluidend rap port. Is daarom een dergelijk gesprek niet te ambiteus? W'e menen van niet. vanuit het evangelie moet met dit probleem geworsteld worden, en wil len de Kerken samen worstelen, dan is al veel bereikt We hopen dat het Initiatief bij de andere kerken gunstig zal wordon ontvangen. TE VEEL HULP In 1964 is in de Tweede Kamer veel te doen geweest over het begrotings bedrag dat het kabinet-Marijnen voor ontwikkelingshulp in 1965 had uitge trokken. In een motie-Smallenbroek eiste de meerderheid geleidelijke ver hoging. De regering gaf schoorvoe tend toe. maar de Kamer kreeg pa* volledig haar zin toen halverwege 1965 het kabinet-Cals optrad en mi nister Vondeling het bewuste bedrag per aanvullende begroting met en kele tientallen miljoenen opschroefde tot ruim 300 miljoen. Uit een verklaring van minister Bot bleek gisteren, dat een derde deel van dit bedrag door beperkt opneem- vermogen van de ontwikkelingslan den onbesteed is gebleven. Gezien de parlementaire voorgeschiedenis een verrassende mededeling. Nieuw Is het verschijnsel overigens niet. Ook in '63 en 64 bleef als gevolg van het ..pijplijn-effect" de feitelijke bestede ontwikkelingshulp beneden de begrotingsraming Desondanks is de Nederlandse biidrage telkenjare verhoogd, voor 1966 zelfs met ruim 100 miljoen. Daaraan willen we niets afdoen, maar wel is duidelijk dat de verhoging zin vol moet zijn. Ze mag niet alleen symbolische en psychologische bete kenis hebben. De meerdere gelden moeten ook daadwerkelijk worden besteed. Daaraan schort het kennelijk nog. Aan het opheffen van de oorza ken dient meer aandacht besteed. KLM-steivardess serveert voortaan in kazak AMSTERDAM De KLM wil van de stewardess nog meer gastvrouw maken. Zij krijgt een nieuw uni form, lichtblauw, minder getailleerd, en aangepast aan de kleuren van de cabines van de nieuwste vliegtui gen. Het donkerblauwe pakje dat acht jaar geleden werd geïntrodu ceerd, gaat dus verdwijnen. Nieuwe ontwerper is de firma George Pisa in Eindhoven Een nieuwtje is voorts de kazak: een korte overgooier, die over de rok en de witte blouse wordt gedragen bij het serveren. krijgen van rijksgoedkeuring buiten het contingent komen te vervallen. Volgens de op 1 januari 1966 in werking getreden Beschikking Geldelijke Steun Eigen Woningen zullen de f 25.000-wonin. gen veelal in aanmerking komen voor een bezitsvorm ingsbijdrage. Minister Bogaers deelde mee contact te hebben gehad me» de directie van de N.V. Fokker over de produktie van plastic woningen. Zoals bekend heeft Fokker hiervoor een project ontwikkeld. Minister Bo gaers zal verdere onderzoekingen in deze richting hebben aangemoedigd Hij hoopte dat de ontwikkeling van plastic huizen en bouwonderdelen zal leiden tot een kwaliteitsverbetering van de woningbouw. Johnson: Volhouden in Vietnam Pagina 5 Hartje winter in Neder land: vallen cn opstaan op de gladde ijzers, heel ge noeglijk op ijsbanen, sloten en vaarten, maar ook vinnig en gespannen tij dens de vele wedstrijden die overal gereden wor den. Zie pagina 9. Klans Vaak verveelt Zie Ethergolven Nederland kan zijn hulp niet kuijl - Zie pagina 7 KALFSVLEES GOED- KOPER - pagina 7 „Ssst, u maakt de oppas wakker' t/WWVVVVWWVVVVVVWWWVVWVWVWVVWVVWWWVVWWWVWWVWWVWWVWVVWV«WW

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1