Peking en Hanoi hebben een meningsverschil Stak tuinder uit Maasland zelf bedrijf in brand? Europa diep in winterjas Noodtoestand in Brazilië Regen en storm: meer dan honderd doden Geen liqidatie draadomroep Ontvoerd kind uit Kopenhagen teruggevonden Volgens nieuwsagentschap Foto-Ciné Jan Wolfslag Commentaren Omar Dhaiii vermoord na bezoek aan ons land Woensdag 12 januari 1966, 46ste jaargang |-*ct0ur> F. DIEMER urt Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastich i* ghebleva mijn hert in teghenipoet Kantoren Leiden - Steenstraat 37 -- Postbus 76 - Telefoon 31441 - Giro 58936 - Abonnementsprijzen p.w. 0.88. p.m. 3.75, p.kw. 11,30 - Klachtendienst bezorging 18.00-19.00 Rio de Janeiro wordt geteisterd door storm en regen. Velen vonden de dood of werden gewond. Talloze hebben geen dak meer boven het hoofd. Ook de vrouw op de foto niet. Zij werd door een brandweer man bevrijd uit de puinhopen van haar schamele huis. I RIO DE JANEIRO De hevigste [egenval sinds ruim 30 jaar gepaard faande met zware storm, hebben tot iu toe aan meer dan honderd men- pn het leven gekost. De zware re- :nval was er de oorzaak van, dat het 'ater van de heuvels van de stad laar de lager gelegen wijken stroom- Ig le. Met name de volksbuurten zijn ll [waar getroffen. De gouverneur van Rio de Janeiro ;eft de noodtoestand afgekondigd en een lrag van ongeveer 9000 dollar ter be- likking gesteld om de noodtoestand het >fd te bieden. Het trein- en luchtver- eer is enige tijd gestoord geweest, maar i nu weer normaal. Veel doden zijn gevallen doordat de 'aak primitieve optrekken aan de rand an de stad door rotsgesteente werden edolven. Een stuk graniet viel op een waar veel kinderen het slacht- ROTTERDAM Minister Suurhoff leeft gisteren het landelijke comité Iraadomroep de principiële toezegging edaan niet tot liquidatie van enkele letten over te gaan als blijkt, dat er in toekomst netten overblijven, waar- n de exploitatie zonder verlies kan vorden voortgezet. Op basis van deze toezegging zal het :omitë zijn actie voortzetten. i Met ingang van 1 februari is be- oemd tot burgemeester van Groesbeek le heer A. J. A. Baltussen, met gelijk tijdig eervol ontslag als burgemeester 'an Appeltern en Batenburg. Hij is 'ooms-katholiek en lid van de KVP. feAmmumimun Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele sneeuwbuien. Matige, aan de IVaddenkust tijdelijk krachtige noord oostelijke wind. In de kustprovincies lichte vorst elders lichte tot matige vorst. 'Opgemaakt om 115 uur) offer werden- Water en modder staan op sommige plaatsen twee metier hoog en belemmeren het bergingswerk. Aan de lopende band zijn huizen in gestort door het geweld van het wassende Sinds 1 januari is meer dan 250 mn regen gevallen, bijna het dubbele van he normale totaal van de gehele maand uo KOPENHAGEN Het drie maan den oude meisje Tina Wiegel, dat op 14 december op klaarlichte dag in hef centrum van Kopenhagen uit haar kin derwagen was meegenomen is gisteren in Elsenor gezond en wel teruggevon den. De vrouw, die het kind had weg gepakt zei dat 't haar eigen kind was Het viel de buren echter op, dat het kind te oud was om als pasgeborene ti kunnen doorgaan. De politie werd ge waarschuwd waarop de vrouw en haar man zijn gearresteerd. Zij hadden het kind goed behandeld. Het is gistermiddag weer aan de ouder.' een studentenechtpaar, teruggegeven. De ontvoering heeft in Denemarken grote beroering verwekt. De nieuwjaarsbood schap van de Deense premier stond zelf® geheel in het teken van de ontvoering van het kind. De politie heeft meer dan drieduizend aanwijzigen behandeld en verscheidene particulieren hadden beloningen uitge loofd Communisten willen van Dominica tweede Vietnam maken HAVANNA Een afgevaardigde van de Dominicaanse Republiek op de ,,drie continentensolidariteitscon ferentie" heeft gewaarschuwd dat bin nenkort een nieuwe en bloedige bur- i geroorlog zal uitbreken in zijn land. ..Wij zullen het land tot het Vietnam van het Caraibische gebied maken", aldus de afgevaardigde Rodriguez del Prado, lid van de communistische groep MPD. Deze beweging is georiën teerd op Peking. Hij zei voorts, dat de geest van de revolutie in zijn land sneller groeit dan in enig ander land van de wereld". Op de conferentie is een resolutie goed gekeurd waarin de Amerikaanse inter ventie in San Domingo werd veroordeeld. De resolutie laakte voorts de Organisatie van Amerikaanse Staten, die bestempeld werd als een politiek instrument van de V S. bij hun streven naar koloniale over heersing in Latijns-Amer (Van een correspondent) LONDEN Het officiële Noordvietnamese nieuwsagentschap heeft zon der commentaar he* bericht gelanceerd, dat de Franse diplomaat Jean Chauvel, die op een missie voor generaal de Gaulle Hanoi en Peking be zocht heeft, „ontmoedigd" was door de „negatieve houding" van de Chi nese leiders en de resultaten van de ontmoeting met de Noordvietnamese leiders „bemoedigend" genoemd had. Hanoi heeft dientengevolge zijn politieke kader in de provincie mee gedeeld, dat een bevoegde Franse rnemer en de communisten dragen tegenwoordig de Fransen een m hart toe een principieel ver schil in de verhoudingen van China en Vietnam heeft ontdekt. Iets der gelijks is nog nooit tevoren door een officieel orgaan in Hanoi wereldkun dig gemaakt. Men heeft daar tot he den slechts te kennen gegeven het met China volkomen eens te zijn, dat de oorlog naar een succesvol einde geleid moet worden en dat belang stelling voor welke vorm'van bemid deling dan ook als een teken van zwakte moet worden opgevat. Dat er sprake was van onenigheid tussen Hanoi en Peking kon tot dusverre alleen maar worden afgeleid uit be richten in de Chinese pers. die voort durend waarschuwingen afdrukte, ken nelijk met de bedoeling de hand van de Peking-gezinde groepering in Noord- Vietnam sterker te maken. In dit licht gezien kan de recente berichtgeving het Noordvietnamese persagentschap dan ook beschouwd worden als een poging de hand van de Russisch georiënteerde groepering in Noord-Vietnam sterker te maken, daar haar strekking anti-Chinees is of om de naar vrede strevende groepering in Hanoi te onderstem omdat er letterlijk gezegd wordt, dat Hanoi belangstelling heeft voor -Franse pogingen een vrede te bewerk stelligen. Dit houdt vanzelfsprekend nog niet in, dat de voorwaarden van de Verenigde Staten worden aanvaard, omdat president De Gaulle duidelijk gemaakt heeft, dat hü die niet goedkeurt. Er komen uit Parijs overigens geen aanwijzingen, die de conclusie wettigen, dat Chauvel uit Hanoi onderhandelingsvoorstellen heeft meegebracht. Hamman CANBERRA Averell Harriman is van mening dat het Amerikaanse vredes offensief toch van Invloed zal z(jn op de toekomst, ook al zou de eerste ronde geen succes opleveren. De reizende am bassadeur van president Johnson ver klaarde gisteren op een persconferentie uit de Noord-Vietnamese uitspraken in het openbaar te kunnen afleiden, dat Hanoi nog niet bereid is aan de confe rentietafel plaats te nemen. Hij legde de nadruk op „in het open baar". Hij dacht ten slotte dat andere landen wellicht Zuid-Vietnam militair zullen steunen als het vredesoffensief geen resultaat zou opleveren. Fabriek uitgebrand in Heerlen HEERLEN Gistermiddag heeft brand gewoed in de veroakkingsafdeling en d« opslagplaats van de N.V Glasmaatschap. Dii Heerlen. De brandweer die het vuui met groot materieel bestreed, kon niet voorkomen dat beide afdelingen geheel uitbrandden. Uit Moskou wordt sident Podgorny paus Paulus op diens nieuwjaarsboodschap over Vietnam ge antwoord heeft dat Rusland Noordviet- s voorwaarden ten volle steunt. Als oplossing voor het conflict ziet hij be ëindiging van de „Amerikaanse agressie" Intussen heeft het regime te Hanoi bekendgemaakt, dat het ter gelegenheid van het Vietnamese Nieuwjaar 54 Zuid- vietnamese soldaten, die bij de slag om Dau Tieng krijgsgevangenen gemaakt waren, in vrijheid zal stellen. Sensatie om kassla Pagina 9 Veler handen (en hoofden natuurlijk) zijn in Beverwijk weer ijverig in de weer. Gis teren werd er het 28ste Hoog ovenschaaktoernooi geopend. We hopen er telkenmale uit voerig verslag van te doen Zie pagina 9. In één dag heen en weer naar Italië om een vakantiebun galow te kopen, is een voor vele adspirant-bezitters aan trekkelijke nieuwigheid. Een onzer verslaggevers maakte zo'n reis naar het Lago Maggiore mee en op pagina 7 vindt CBffT) Diakonaat over de grenzen Pag. Kerainerk New York blijft wandelen - MAASLAND De politie lieeft maandag de 26-jarige tuinder A. v. d. A van de Oudecampseweg tussen Maasland en De Lier gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht zondag 19 de cember op zijn eigen tuinderij brand te hebben gesticht, waarbij zijn be drijf totaal werd verwoest. Bovendien zou hij dezelfde week diverse tuindersbedrijven vemdeMngen hebben aangericht. Er waren verden kingen tegen de tuinder gerezen maar aanleiding van tegenstrijdigheden in verscheidene verklaringen van men sen, die in verband met de kwestie waren gehoord. Deze tegenstrijdigheden brachten v. d. A. gisteren zo in het nauw, dat hij tijdens de middagmaaltijd in het politiebureau toen een agent zich omdraaide, kans zaf met een tafelmes zijn pols door te snij den. IJlings bracht men de zwaarge wonde, nadat een arts eerste hulp had verleend, naar het ziekenhuis Bethel ii Delft, waar hij een spoedoperatie moest Na de medische ingreep was het le vensgevaar geweken. Gisteravond nog werd hij voor de officier van justitie in Rotterdam geleid. Van dert A. heeft nog geen volledige bekentenis afgelegd. Bedding In februari 1965 brandde de houten woning van Van den A. volledig af. Toen berichtte men. dat de tuinder met gevaar voor eigen leven een van twee kinderen uit de brandende woning had gered. De man wordt er nu ook var. verdacht zijn vorige huis in brand te heb ben gestoken. Voor het gezin bouwde men een bun- galow bij het bedrijf, waarvan Van den A. kort tevoren eigenaar was geworden en dat hij van zijn vader had gekocht. Tussen Sint Nicolaas en Kerstmis 1965 werden in een week t(jd zes maal ver nielingen aangericht op Westlandse tuin dersbedrijven. Verscheidene tuinders ontdekten, dat men 's nachts de kranen de voorraadtanks had opengedraaid, Enorme koopjes in onze foto-opruiming Boeken - Papier - Camera's - Statieven - Schermen, enz. enz. Verkoop onder garantie BREESTRAAT 123 HAARLEMMERSTRAAT 102 Wanhoopsdaad na arrestatie (Van een onzer verslaggevers) zodat tonnen stookolie waren wegge vloeid. Deze aanslagen stichtten verwar ring ln het Westland, zodat verscheidene tuinders 's nachts gingen patrouilleren. Alarm Op zondagavond 19 december werd Van den A. gealarmeerd door een dat er iets met de brandstof voor de warming van zijn warenhuis niet in orde was. Een fles propaangas en het oliere servoir in het ketelhuis bleken te zijn opengedraaid. Toen Van den A. het licht aanstak volgde een ontploffing, waarna brand uitbrak. De schade werd geraamd op meer dan een halve ton. Deskundigen van het gerechtelijk laboratorium in Den Haag concludeerden, dat mogelijk ook aanslag was gepleegd op de 26-jarige tuinder. Hij zou liet leven te danken heb- aan het feit dat hij in een deurope ning stond, toen hij het licht aandraaide. De rijkspolitie van de groep De Lier onder leiding van groepscommandant ad judant G. Been, kwam aanvankelijk niet Onbewogen kijkt de Are de Triomphe naar het 20 tot 30 cm dikke sneeuwpak, dat Parijs tot een stad met dubbelzware ver keersmoeilijkheden maakt. LONDEN IJzige win den uit de Russische step pen zijn tot ver in Europa doorgedrongen. Zelfs het gewoonlijk zonnige zuiden van Italië huiven van de kou. Ook in ons land biedt het weer een winters beeld, al blijft de sneeuw (nog?) weg. Een groot gedeelte van het continent is bedekt met uw. Parijs heeft, de zoals gisteren in een gedeelte oHities meldden, zwaar ste sneeuwval (15 20 cm) in twintig jaar tijd gemeld. Het verkeer ondervond veel over last. De metrotreinen, die ge deeltelijk bovengronds rijden, kwamen tot stilstand door kortsluitingen. In Veneti6 gaan de contou ren van de pittoreske gondo la's schuil onder een pak sneeuw. Zelfs in het zuiden, waar de sinaasappels groeien, is het kwik beneden 't vries punt gedaald. Italiaanse Hoe ren houden bij hun kudden He wacht met jachtgeweren om aanvallen van hongerige wol ven, die door de kou uit de Apenijnen verdreven ziin, af te slaan. Het zuiden van Engeland en Wales wordt geteisterd door sneeuwstormen, waardoor het auto- en spoorwegverkeer ontwricht is. Zweden meldt fijn winterweer met wel zeer lage tempueraturen (28 gra den onder nul). In Denemar ken is men nog steeds bezig de massa's sneeuw op te rui men, die een week geleden gevallen zijn. Joegoslavië is ook voor een groot gedeelte met sneeuw bedekt. De berg wegen zijn onbegaanbaar. Het warmst op 't continent is het in Spanje, dat een van de zachtste winters van de laatste jaren meemaakt. In Huelva aan de zuidwestelijke kust werd een temperatuur geregistreerd van 18 graden. In het midden van Spanje komt het kwik evenwel niet verder dan het vriespunt. verder met het onderzoek dan vast te stellen, dat de hele kwestie van de ver nielingen draaide rond Van den A. en diens bedrijf. Het was gebleken dat de dader goed de weg kende op de tuin- Verdenking De vrees voor herhaling leidde er toe, dat de plaatselijke politie versterking kreeg voor extra surveillances in het tuindersgebied. Intussen zochten adju dant Been en zijn mensen ijverig naar een spoor, dat naar de dader zou kunnen leiden. Langzamerhand kreeg de politie zoveel houvast, dat de verdenking rees, dat Van den A. zelf zijn woning in brand stak en zijn bedrijf verwoestte. De ver nielingen bij andere tuinders hadden dan als een afleidingsmanoeuvre moeten die- Maandagavond werd hü gearresteerd. Ondanks de diverse tcgenstrüdigheden kwam Van den A. niet tot een bekente nis. Bü de verhoren van gisteren, waar bij de verdenking alleen sterker werd, bleef de tuinder volhouden onschuldig te zün. PSP-er: betaalde secretaris voor fractie UTRECHT De heer P. Spans, woordvoerder van de tweemans fractie van de PSP in de Utrechtse gemeenteraad, wil een betaalde fractiesecretaris. „Het is voor de kleine fracties allemaal niet meer bij te houden", zei hij bij de be grotingsbehandeling. „Een onmen selijke taak", noemde de heer Spans de huidige werkzaamheden van het raadslid. Medebeslissen is mogelijk, maar meebesturen gaat niet meer. omdat het raadslid ge woon geen tijd heeft om allerlei ingewikkelde plannen te besturen. Burgemeester De Ranitz. die begrip heeft voor deze moeilijkheden, stelde de heer Spans voor. zijn suggestie te bespreken met de overige fractievoorzitters. ONVRIJ Wat in Indonesië ook na de verijde ling van de communistische omwen teling niet is veranderd, is de hoo ding jegens de pers. Aan de belem meringen die de vrije pers daar reeds ondervond heeft Soekarno nu toegevoegd de uitwijzing van alle Amerikaanse correspondenten. Van die correspondenten wordt be weerd, dat zij een misleidend beeld hebben gegeven van de toestand in het land. We vrezen echter, dat deze motivering op zichzelf misleidend is. Wat deze correspondenten als re gel heel vakbekwame lieden hebben gedaan, is aan de wereld mededeling doen van hun objectie ve bevindingen. Dat kan lastig zijn. maar een verstandige regering luis tert naar een vrije pers. Ware Soekarno verstandig, dan zou hij niet de stem smoren die hem de werkelijkheid voorhoudt, maar dan zou hij naar verbetering van 6* werkelijkheid streven. HITLER Hoe onvergetelijk hard en meedogen loos hij geweest moge zijn, blijkens thans alsnog gevonden documenten heeft vlak voor zijn aangrijpend einde Hitier betreurd, reeds aan stonds niet nog harder te zijn opge treden. Wat hij dan wel gedaan zou hebben, kan men zich al helemaal niet meer voorstellen. Documenten als deze men leest er elders in deze krant iets meer van roepen de duistere dagen in her innering, toen deze man. in wie zulk een geest was gevaren, vrijwel een heel werelddeel in de klemmende ban hield van zijn verschrikkelijke waan. Vergeten we echter niet. dat hij in al zijn onmenseliikheid een mens was, dat wil zeggen, dat een mens tot dit alles in staat is gebleken. Dat is voldoende om van alle hoge dunk van de mens af te zien. Terwijl men wijs doet, het antwoord op de vra gen die hier rüzen buiten de mens zelf te zoeken. ERGERLIJK Waan spookt er ook in de hoofden van die Amerikanen, die zich hebben aangesloten bij de beweging van de Ku Klux Klan. Nu en dan doet die beweging op als regel ontstellen de wijze van zich spreken in de verwatenheid waarmee zij zich op werpt als beschermster van „het blanke ras". De beweging zit in bepaalde gebie den van het wijde Amerikaanse land diep geworteld en leder behoort respect te hebben voor de volharding waarmede de centrale Amerikaanse regering haar te lijf gaat. Waar zij het op de vrijheid en de menselijkheid van zovelen heeft ge munt, verdient de beweging zelf geen ander lot dan te worden ver boden. Wij weten niet. wat in de Ku Klux Klan het meest te laken. Wellicht echter het ergerlijke en voze gebruik van de Bijbel, wat alleen maar leidt tot vernedering van dit boek dat juist tot heil van de mensheid ons is gegeven. Radio-Londen op drift LONDEN Een van de Britse pira tenzenders, radio London, is varanacht op drift geraakt toen het van zün tros werd geslagen. Onmiddellijk voer de reddingboot van de kustplaats Clacton uit. Hulp bleek echter niet nodig. Het radiosdhip slaagde erin een anker uit te weipen. Verwacht werd. dat het schip vandaag zijn oude positie weer zou in- DJAKARTA Uit alles blijkt dat rechtse elementen ln Indonesië doorgaan met hun pogingen de communistische partij, door het doden van duizenden, uit te roeien. De schattingen van het do- dencüfer loopt van 25.000 tot 150.000 uit een. Het laatste nieuws Is dat na ziin terugkeer uit Nederland Omar Dhani, oud-minister van de luchtmacht, bekend wegens linkse sympathieën, om het le- zou zijn gebracht. Dit bericht brengt vandaag een bij zondere correspondent van het Alge meen Dagblad. Dhani vertoefde midden november in ons land. zogenaamd voor het Fokker-project, maar met deze zaak heeft hij zich niet intensief ingelaten. Eind november vertrok hij per auto uit ons land. Begin december kwam hü op Kemajoran aan, waar men hem aanvan kelijk liet passeren, doch later aanvatte, waarna men nooit meer iets van hem zou hebben gehoora. Veten Het wordt al duidelijker, aldus wordt uit Indonesië gemeld, dat ondanks de herhaalde oproepen van Soekarno zich te matigen tal van plaatseRjke leger commandanten vastbesloten zijn de com munisten volledig uit te roeien, tot in de verafgelegen eilanden in de Indische Archipel toe. Het schünt dat van com munistenjacht ook op vele plaatsen ge bruik wordt gemaakt om familieveten te beslechten Door de vel* arrestaties Is voor velen het dagelijks leven totaal ontwricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1