God heeft zich zelf tegen ons gekeerd" MOSKOU zaaide „paniek" tussen de bondgenoten Sjastri had ondankbare een taak coldrex 7st een &OJntc hJj, Catastrofale droogte in Rhodesia Ian Smith in de knel Newyorkse stakers zitten zonder geld DINSDAG 11 JANUARI 1966 thHE dr Indiase premier Sjastri heeft -»het akkoord van Tasjkent een dra- JL •'matisch effect gegeven, g ÏHet ware te wensen, dat het voor Qjjlndia en Pakistan meer dan gewone zjjbetekenls heeft gekregen. Dan is er iwiwaarhorg, dat werkelijk vreedzame coi betrekkingen zullen groeien tussen ""jjdeze volken, die zo sterk op elkaar eaGangewezen zijn. Op zichzelf was het al een verras- iaj sing, dat een zij het gedeeltelijk akkoord kon worden getekend. j(Pas op het laatste ogenblik kon .mede dank zij krachtige interventie de Russische premier Kosygin ea^— overeenstemming worden bereikt, i <*De overeenkomst is van groot be llang voor de toekomst van Azië. Als de toenadering tussen India en ^Pakistan voortgang vindt, verliest ^communistisch-China een belang- mogelijkheid om in Zuidoost- niaAzië zijn verdeel-en-heers-politiek te loibedrijven. 3töVoor het eerst sinds jaren krijgen uilJbeide landen dan ook wellicht ge- legenheid, plaimen uit te voeren om 5r^.de in armoede levende bevolking yzet een hoger levenspeil te verschaffen, tvijj Blijft de onenigheid betreffende Kasjmir de oorzaak van de on verklaarde oorlog welke deze zomer tussen India en Pakistan heeft ge- '1 woed. Mogelijk ligt hier nu een kans voor de organisatie der Verenigde Naties om een vreedzame regeling van dit probleem uit te werken. Voor premier Kosygin van de Sowjetunie is het akkoord van Tasjkent een grote diplomatieke ,ee!,overwinning. Hij is er, in geslaagd de ve; invloed van communistisch China kei uit te schakelen en twee Aziatische d landen nader tot elkaar te brengen, ceri Dit succes kan invloed hebben op de besprekingen, die een Russische erS delegatie op het ogenblik in Hanoi q® voert over een vreedzame regeling van het Vietnamese probleem. Provo Een legerpredikant die demonstra tief de rangtekenen van zijn militaire rg„ uniform verwijdert, daardoor moei- »ee,lijkheden schept hetgeen uiteraard „„.zijn bedoeling is en dan met de .J.J compromisoplossing: het burgerpakje in de kazerne verschijnt, lijkt me iemand toe die er alleen maar op uit aan zijn „image" te werken. I Terecht is er m.i. discussie over de j] positie van de legerpredikant. Laat .J men die functie maar goed blijven riJdoorschouwen, zodat er wellicht een oplossing moge komen die veler, zo f' mogelijk ieders, volle instemming heeft. Het pakje-provoceren doet echter in dit verband op zijn minst erg overdreven aan omdat het met va!het wezenlijke der huidige discussie niet zo heel veel te maken heeft. Pe Tactisch bezien na alle trammelant in lint deze sector, lijkt de „actie" helemaal een misser. Terecht heeft de pas he rnoemde hoofdlegerpredikant zich over de „pakjeskwestie" weinig geïnteresseerd betoond. Ook al, omdat hij deze niet belangrijk achtte. rui Den Haag W. K. Koevoedt Prediking Uw verslag van mijn lezing over ;0SJ „De prediking in discussie", in uw blad van 22 december 1965, kan ik niet voor mijn rekening nemen. De „happen" hier en daar uit mijn lezing overgenomen geven een vertekend beeld en geven als mijn mening weer wat zo mijn mening niet is. Vooral uw beide opschriften: „Ds Blok eens met dr. Graafland" en „Geref. Bonds- prediking terug naar Calvijn" doen geen recht aan het door mij gesprokene Ik ben het met dr. Graafland eens, dat vooral de natijd der Nadere Reforma tie, wel genoemd de meer piëtistische periode, nadelige gevolgen gehad f heeft voor de Gereformeerde predi king, maar dat wil niet zeggen, dat ik het oordeel van dr. Graafland zo zon der meer onderschrijf. Hij doet in zijn boekje m.i. te weinig recht aan het edele streven van de „Oude Schrijvers" en evenmin aan hun gro tendeels waardevolle inhoud. „Terug tot Calvijn" kan ik alleen onderstre pen als het gezien wordt als een met Calvijn mede terugkeren tot een meer bijbelse methode van prediking dat wil zeggen voornamelijk bijbels uitlegkundig bepaald, met het geloof in de God des Woords en de Christus der Schriften centraal. Het geloof en niet een bekeringsweg. Rdderkerk Ds. L. Blok Van onze correspondent j SALISBURY Het ziet er naar uit dat de nog steeds toene mende droogte in het zuiden en westen van Rhodesië voor het re- iginie van premier Ian Smith een groter gevaar oplevert dan de eco nomische sancties van Engeland len andere landen. De combinatie van béide feiten, de droogte én de j sancties, zouden wel eens een eind aan Smiths regime kunnen ma- j ken lang voordat de sancties al léén hun volledige uitwerking héb- ben gehad. Zoals een Rliodesische boer verbiteerd opmerkte: „Ver stel Wilson maar dat zijn sancties ions totaal niet interesseren. Het jis God. die zich nu tegen Rhode- jsië heeft gekeerd." Ramp De Rhodesische dagbladen publice- I ren dagelijks foto's waarop de droogte. die al bijna de afmetingen van een i nationale ramp heeft aangenomen, tot uitdrukking wordt gebracht. De rege- Iring blijft, althans in het openbaar. zeer optimistisch, maar in de afgelo- j pen weken zijn in alle haast vele pa- j j niekerige maatregelen genomen, die afdoende duidelijk maken dat ook de I {regering zeer bezorgd is. Steeds meer wordt er openlijk de j nadruk gelegd (in hoofdartikelen, in gesprekken tussen regeringsfunctiona rissen en Britse parlementsleden en in particuliere gedachtenwisselingen met Rhodesische ministers), dat de onder handelingen tussen Salisbury en Lon den opnieuw moeten beginnen, omdat Rhodesië de ramp anders niet zal over leven: - Het vee De landbouwredacteur van de Rho desia Herald. George Nicholas, op zijn gebied een van de meest ervaren jour nalisten van Afrika: reist door het ge hele land om feiten te verzamelen over de droogte. Hij bracht ook een bezoek aan de provincie Victoria in Zuidoost-Rhodesia, waar naar schat ting dagelijks 250 stuks vee sterven van de dorst, dat is 7.500 stuks per maand. In dit gebied heeft het in geen veertien maanden geregend. Mijlenver in de omstreek is geen sprietje gras te zien, terwijl het gras hier normaal bij na veertig centimeter hoog staat. De rivieren en stuwdammen staan droog en zelfs de inheemse bomen sterven af. De maïsoogst is totaal mislukt, in I vrijwel het gehele binnenland van j Rhodesia. Men probeert noodvoorzie ningen te treffen door geïmproviseerd veevoer, zoals de uiteinden van riet stengels, uit andere delen van Rhodesi- a naar het binnenland te brengen. Wil men nog iets van de veestapel redden, dan zal men enorme kudden vee van de droge naar de minder droge stre ken van het land moeten overbrengen. Daarbij gaat het om een „volksverhui zing" van ongeveer 350.000 stuks vee. De regering heeft een urgentieplan hiervoor ontworpen, maar het zal nog wel een dag of tien duren voordat dit volledig uitgevoerd kan worden. Pas dan is men eraan toe vijfduizend stuks vee per week over te brengen. Men zal dit tempo moeten vertienvoudigen indien men enorme verliezen van tien tallen miljoenen guldens wil voorko men. Gevolgen De enige oogsten, die bestand schij- I nen te zijn tegen de droogte, zijn die j van tabak, katoen en sorghumgierst. Duizenden hectaren maïsland worden j opnieuw beplant met sorghumgierst en tienduizenden hectaren met aardno- ten. Wat de gevolgen van dit alles zijn voor de economie van Rhodesia is niet te zeggen. Men kan er alleen maar naar raden. Onder normale omstandig- j heden had Rhodesia een verzoek om hulp kunnen richten tot de gehele we reld. Nu echter krijgt het van nie mand hulp, maar wordt het integen deel geconfronteerd met economische sancties èn met het probleem dat de regering de door de droogte getroffen Afrikaanse stammen te hulp zal moe ten komen met bedragen tot tientallen miljoenen guldens. Als Ian Smith en zijn regering dat 4ZL. Leer het leven kennen T~lE Zweedse zangeres Alice Bdbs Sjöblom ontvangt hier het Amerikaanse negermeisje Helen Barry. De Zweedse fami lie heeft niet minder dan 53 negerjongeren uit de achter buurten van Chicago uitgeno digd. Het initiatief is uitgegaan van het Zweeüse echtpaar Kos- trubala in Chicago als onderdeel van een experimenteel program ma, dat leer het leven kennen" Boeroendi wijst ambassadeur van Amerika uit BOEJOEMBOERA De Amerikaan se ambassadeur in Boeroendi. Donald Dumont. en twee van zijn medewer kers is gisteren bevolen het land bin nen vierentwintig uur te verlaten. De Amerikanen zouden zich hebben bemoeid met binnenlandse aangelegen heden. De maatregel houdt echter geen verbreking van de diplomatieke betrekkingen in. Ook een Griekse ambassade-emplo yé is tot persona non grata verklaard. In de uitwijzingsnota staat dat de regering van Boeroendi van andere landen verlangt dat zij zich niet met de binnenlandse politiek bemoeien. Alleen wanneer aan deze voorwaarde wordt voldaan wil de regering de ge loofsbrieven van volgende Amerikaan se diplomaten accepteren. Amerikaanse hulp in Egyptische raketprogramma? TEL AVIV De Israëlische Amerikaanse pers weten te melden dat de Israëlische regering al enige tijd geleden heeft geprotesteerd tegen de medewerking van Amerikanen aan de bouw van raketten in Egypte. Het gaat hier in het bijzonder het werk van een zekere Smith, die als opvolger van de Duitse professor Wolfgang Pilz de leiding op zich heeft genomen bij de uitvoering van het Egyptische raketprogram. De Amerikanen zouden de Egyptena- ren hebben geholpen bepaalde moei lijkheden, verband houdend met het geleidingssysteem, te overwinnen. Het Amerikaanse ministerie van bui- t tenlandse zaken te Washington ver- l klaarde later dat niets bekend is over i de medewerking van Amerikaanse des- kundigen. geld nergens vandaan kunnen halen, worden zij geplaatst voor een nog veel groter probleem het in bedwang j houden van een dbodhongereilde- bevol king in eën land, waarvan de hulpmid delen toch al tot een minimum zijn teruggebracht. Het Britse parlementslid voor de Li berale partij, P. Bessell, die een bezoek aan Rhodesia bracht, zei de indruk gekregen te hebben, dat premier Smith zo spoedig mogelijk weer nor male betrekkingen met Groot-Britan- nië wenst aan te knopen. Bessell, die deze week een onderhoud had met Smith, zei: „Ik geloof dat premier Smith de gevaren van de huidige situa tie volledig inziet en het standpunt, dat hij inneemt, getuigt van realisme en praktisch inzicht." Westduitse regering BONN Een woordvoerder een doodhongeren^ bevol- van de Westdujtse regering heeft land. waarvan dp hnlnmid- gisteren verklaard, dat Moskou geprobeerd heeft tweedracht te zaaien tussen Westduitsland en zijn bondgenoten door bekend te maken, dat tien jaar geleden er contact is geweest tussen Moskou en Bonn. De woordvoerder, perschef Von Hase, gaf commentaar op besprekingen die in 1955 en 1956 in Oost-Berlijn zijn gehou den, kort nadat West-Duitsland door de westelijke geallieerden soevereiniteit was verleend. Deze besprekingen hadden als onderwerp: de neutralisering en here niging van Duitsland. Von Hase zei op een persconferentie, dat mensen wantrouwend dienen te staan tegenover alles wat openlijk door lid van de Sowjet-geheime dienst wordt gezegd. Zijn verklaringen hebben als doel de aandacht af te leiden van de onthullingen van kolonel Penkovsky, die door de Russen wegens spionage voor het westen werd doodgeschoten, wantrou wen onder de westeilijke bondgenoten te zaaien en Westduitse regeringsinstanties in discrediet te brengen. Volgens von Hase hebben de besprekingen geen po litiek resultaat opgeleverd. Verzinsel Der Spiegel heeft deze besprekingen j onthuld in een interview, dat dit week- blad heeft gehad met Karpov, die aan df besprekingen heeft deelgenomen en lid zou zijn geweest van een geheime dienst in Rusland. Karpov legde zijn verklaringen tegen over Der Spiegel af in verband met een aanval over de lezing die in het westen onder de werkzaamheden van Penkovs ky gepubliceerd is. Karpov zei, dat Pen kovsky in hoge mate door de Amerika nen overschat was en herhaalde, dat de Penkovsky-documenten in hoofdzaak door de Amerikaanse centrale inlichtin gendienst waren verzonden. Een zwaar beproefd man Jongens, 't klopt zo boem in mijn hoofd boem boem... Maar verkoudheid is méér dan alleen een bonzend hoofd .Verdrijf uw hele verkoudheid met Coldrex! Hoofdpijnis maar één symptoom van snelt het herstel en verhoogt boven- een verkoudheid. Ook koorts, neus- dien uw weerstand, omdat het vitami- verstopping en dat gevoel van ziek neC bevat. Neem uw verkoudheid se- zijn moet bestreden worden. Daarom rieus. Bestrijd hoofdpijn.neusverstop- hebt u Coldrex nodig. Coldrex be- ping en koorts tegelijk met Coldrex I strijdt uw hete verkoudheid. Coldrex stilt de pijn en.verjaagt uw verkoud- heidsnarigheden radicaal.Coldrex V' (Van een onzer redacteuren) Bijzonder tragisch is het plotselinge overlijden van Lal Baha- doer Sjastri, die als premier van India in Tasjkent (Sowjetunie) vertoefde. De spanningen, welke het premierschap met zich bracht, waren in de afgelopen negentien maanden voor hem te veel geweest. Hij had al tweemaal eerder een hartaanval gehad. De onverklaarde oorlog met Pakistan stelde hem deze zomer zwaar op de proef. En de moeizame onderhandelingen in Tasjkent, welke leidden tot een gedeeltelijk akkoord tussen beide landen, brachten zoveel emoties teweeg, dat zijn toch al zwakke hart het begaf, nadat de spanning was weggevallen. Het is heel moeilijk, nu al een indruk te geven van hetgeen Sjastri als premier voor zijn land heeft betekend. Hij nam in juni 1964 de ondank bare taak op zich. Pandit Nehroe op te volgen. Wellicht wist niemand beter dan Sjastri zelf, dat hij niet in de schaduw van deze grote In dische leider kon staan. Nehroe was voor iedereen de grote leider, in wie men vrijwel tot aan zijn dood een onbeperkt vertrouwen had. Toen Nehroe stierf stonden de zaken in India er echter bijzonder slecht voor. De veiligheid van het land werd bedreigd door com munistisch China. Pa kistan veroorzaakte moeilijkheden in Kasjmir en in het binnenland waren er talrijke problemen, die dringend om een oplossing vroegen. Midden het voedselprobleem, dat vooral veroorzaakt werd door de weige ring van de plattelandsbevolking, de moderne landbouwmethoden toe te passen. Enkele weken gele voor het premierschap. De keus den kon echter melding gemaakt gen. Honger Probeerden prominente figuren uit de Congrespartij in het eerste jaar van zijn bewind nog op ver vanging van Sjastri aan te sturen, sinds augustus is dat niet meer het Leibbrand: ik heb geen onrecht gedaan STUTTGART De Internationaal be kende duitsc verkeersdeskundige prof. dr. Kurt Leibbrand ziet in zijn in de oorlog gegeven bevel een groep Italianen dood te schieten, geen onrecht. Voor een rechtbank in Stuttgart, waar hij zich gis teren voor de derde maal moest verant woorden wegens het laten doodschieten van 26 Italianen verklaarde Leibbrand. dat hij „met uiterste krachtsinspanning" zijn geweten had onderzocht voordat hij bevel tot de executie gaf. Leibbrand was in 1944 compagniescom mandant bij een Duits regiment spoor wegpioniers. waarbij ook Italiaanse vrij willigers behoorden. In oktober 1962 is Leibbrand in eerste aanleg vrijgespro ken. Het openbaar ministerie tekende be- j roep aan en in 1964 diende de zaak - België 74.743 verkeersongevallen opnieuw. Toen werd het proces evenwel I daan, waarbij 988 doden waren verdaagd. Het proces zal. naar verwacht treuren. Fn dit dodencijfer zijn niet de wordt, vier weken duren. slachtoffers begrepen, die later aan de worden van een grootscheeps plan om dit grote Indische vraagstuk te lijf te gaan. Als dat wordt uitge voerd kan India binnen niet al te lange tijd wellicht in de eigen be hoeften voorzien. viel op Sjastri, die als figuur van het midden met een grote aanhang voor vrijwel alle partijen in de sterk verdeelde Congrespartij aanvaardbaar was. In feite had Nehroe hem reeds als opvolger voorbestemd. Tijdens de ziekte, die aan. de dood van Nehroe voor af was gegaan, trad Sjastri reeds als zijn plaatsvervanger op. Spoe dig werd Sjastri eahter het mik punt van de kritiek van de ver- schillende groeperingen. Nehroe nenlandse zaken Nanda. Deze was kon zich door zijn persoonlijke 'n 00^ tijdelijke opvolger macht en zijn grote allure veroor- van Nehroe. Niettemin werd Sjas- loven, te doen of hij geen kritiek 1 la*er ats premier aangewezen. Nanda had gehoord. Sjastri, dig man, voortgekomen uit de armoe van een afgelegen dorp, kon dat niet. Harder De lange, magere Nanda is enkele opzichten het tegenbeeld van de kleine Sjastri. Hij is een gelovige hindoe, die naar wegen heeft gezocht om bij de ontwikke ling van India gebruik te maken van de „heilige mannen" (hin does). Aanvankelijk was hij hoog- Sjastri moest streven naar een leraar in de economie te Bombay, gemeenschappelijk standpunt, wil- Later werd hij leider van de socia- de hij kunnen regeren. Het was listen. Hij maakte deel uit van de een kwestie van geven en nemen, onafhankelijkheidsbeweging en tij- Als er echter handelend moest dens de dagen van de Britse over- worden opgetreden, bleek Sjastri heersing werd hij drie maal gevan- een harder politicus te zijn dan gen gezet, zijn voorganger Nehroe. Hoewel Sjastri evenals Nehroe de politiek der geweldloosheid predikte, schrok hij er niet voor terug, de Indische strijdkrachten Pakistaans grondgebied te laten binnenruk ken, om de regering van Pakistan Anderen Nanda komt in aanmerking als opvolger van Sjastri. Hij heeft eohter eveneens zijn rivalen. Zoals te dwingen, zijn troepen uit Desai, een harde conservatief, die Indisch Kasjmir terug te trekken. i::J In zulke gevallen slaagde Sjastri er in, zijn wil aan de anderen op te leggen ook als het er op aan kwam, zich beperkingen op te leg- lange tijd minister van financiën en tweede man onder Nehroe is geweest, maar die op een zijspoor werd gerangeerd. Een derde kan didaat is Patil, een harde politi cus uit Bombay, die er geen ge heim van maakt, dat hij pro-Ame rikaans is, Ook dient Nanda reke ning te houden met Nadar, de lei der van de Congrespartij. Hij is regeringsleider geweest in de staat Madras. Zijn Zuid-Indische af komst pleit echter tegen hem. Het zijn in de regel de leiders geval geweest. Niettemin bleven het Noorden geweest, die het land er enkele grote problemen be- staan, waarvoor de premier geen oplossing vond. Hel grootste was In België meer dan 2000 doden in het verkeer BRUSSEL In 1965 hebben zich in "11 Op de Parijsc autoritei ten wordt druk uitge oefend een hek te zetten op de plaats waar een weg eindigt aan de oever van de Seine. Tot dusver staat er alleen een bord met het opschrift „ge vaar, einde weg". In de afgelopen drie jaar zijn vier automobilisten op de ze plaats verdronken. I Dingle, dat op de uiter ste westelijke punt van Ierland ligt en een bevol king heeft van nog geen 10*0 mannen, vrouwen en kinderen, telt 48 vergun ningszaken. Dat betekent één kroeg per 20 inwo ners en een voor elke acht I Te Bakoe, in de Rus sische Kaukasus, woont de oudste man ter we reld. Het is de 160-jarige Sjiraldi Misilimow. Zijn goefle gezondheid en zijn hoge leeftijd dankt hij aan de berglucht en lichamelijke arbeid. Mi silimow is vader van 23 kinderen en zijn familie telt op het ogenblik meer dan 200 personen. Zijn vrouw (derde) is 90 jaar. I In het communistische Hongarije heeft het zin om kamaraad dokter voor een behandeling te beta len. Radio-Boedapcst heeft verteld van een pa tiënt die zes weken lang zonder enig resultaat in een gezondheidscentrum behandeld werd. Daarna stelde hij de dokter een geldbedrag ter hand en was in twee dagen gene- tijdens de debatten niet langer met „edelhoogrrht baar" aan te spreken. Van nu af zullen zij elkaar ge woon mijnheer, mevrouw of mejuffrouw noemen. Voor de leden van het kabinet blijft de aan spreektitel „mijnheer (mevrouw) de minister" gehandhaafd. Verder werd bes'iten om de spreektijd per afgevaar digde bij de behandeling van en wetsontwerp in eerste lezing te brengen op 20 tot 10 minuten. Impasse in de onderhandelingen NEW YORK Gisteren hebben tienduizend stakers voor het New. yorkse stadhuis gedemonstreerd om meer loon. De stakers aange sloten bij het 35.000 leden tellende vakbond van vervoerspersoneel, hebben sinds zij het werk neerleg den. geen geld meer ontvangen. De bond kan de werkers niet hel pen omdat zij geen stakingskas hebban. De onderhandelingen hebben intussen nog geen enkele voortgang gemaakt. Toen zij gisteren na dertien uur pra ten werden afgebroken zei een onder handelaar van de bond: Wij zijn geen stap verder gekomen. Een andere vak- bondsfunctionaris riep de stakers op voor de gevangenis te posten, waar acht van zijn collega's opgesloten zit ten. De verkeerschaos was gisteren zo mogelijk nog groter dan vorige week. Bijna een half miljoen auto's reden gisteren op de eerste werkdag van de tweede week in het arbeidsconflict de stad binne. De verkeersmoeilijkhe den waren er, vooral in Manhattan des te groter geworden. gevolgen van hun verwondingen zijn over leden. Volgens nlct-officiële gegevens is het werkelijke dodencijfer hoger dan 2000. Het aantal ongelukken op de weg was in 1965 ongeveer 2000 hoger dan in het jaar daarvoor. Bijna 11.000 personen lie pen ernstige cn 36.000 lichte verwondin gen op. Het steeds stijgende ongevallen- cijfer zal dit jaar worden bestreden door een intensieve campagne voor veiligheid op de weg. De campagne is begonnen met een strenge controle op banden van In Buenos Aires POLITIE SLAAGS METSTAKERS toor van het peronlstisch vakverbond, waar vijfduizend stakers bijeen waren. Toen zij een mars naar het stadhuis wil den houden maakte de politie gebruik van traangas, waterkanonnen en sabels om de betogers terug te drijven. Binnen enkele uren werd op verschillende plaat sen in de stad hevig gevochten. In delen van het centrum van Santo Domingo zijn onlusten uitgebroken, dia geleid werden door communisten. Een man werd dodelijk gewond bij een schietpartij, waarbij Amerikaanse para chutisten waren betrokken. In het groot ste deel van de stad is het rustig.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 5