Nieuwe leidse Courant INDIA ROUWT WEER: SJASTRI OVERLEDEN Even was er contact met Hanoi India eerbiedigt de overeenkomst Scherpere sancties tegen Rhodesië Verslagenheid en onzekerheid Nanda tijdelijk premier Akkoord van Tasjkent Felle branden in Woerden en Etten-Leur Controle via de nummerborden W egenbelastingkaart vervalt 1 oktober Minimum-loon toch f 120 Pieter kuurt op Soestclijk Wilson naar Lagos vertrokken Commentaren Ontploffing in drankwinkel: drie gewonden Inbreker krijgt berouw Dinsdag 11 januari 1966, 46ste jaargang F. DIEMER „StantYMtich ii ghebleven CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD h Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 7ó Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De tijdelijke premier van India, Goelzarilal Nanda, die vrijdag wellicht de definitieve opvolger van Sjastri zal worden. Zeven kinderen in lammen omgekomen WADESBORO (North Carolina) en armoedig huis in de buitenwijken gisteravond afgebrand. Zeven kinderen, an wie de oudste zeven jaar was, zijn iarbij om het leven gekomen. De 'inderen waren alleen thuis. Vermoede- ik is de petroleumkachel omgevallen. Verduistering van 52.000 Drie maanden naar gevangenis UTRECHT De rechtbank heeft anmorgen de 57-jarige kandidaat- otaris A. van D. uit Maarn wegens 'erduistering veroordeeld tot een ge- 'angenisstraf van zeven maanden, paarvan vier voorwaardelijk met een troeftijd van drie jaar. In het vonnis verd verder bepaald, dat hij geduren- !e een periode van vijf jaar het nota risambt niet mag uitoefenen. Hij mag in die tijd ook geen waarnemend no taris zijn. De kandidaat-notaris pleegde vorig iar verduisteringen bij een notaris in ^aren (f 12.000) en bij een notaris in [rave, die hij tijdelijk verving (f 40.000). et bedrag, dat hij in Laren verduister- zuirverde hij later weer aan. In het ïde geval gebeurde dirt, niet. In beide evallen had hij het beheer over de kas. NEW DELHI Dc dood van pre mier Lal Bahadoer Sjastri van In dia, op 61-jarige leeftijd, heeft in de gehele wereld grote verslagenheid gewekt. Zyn heengaan brengt nieu we onzekerheid in een deel van Azië", dat als een probleemgebied wordt beschouwd. Ruim negentien maan den na de dood van premier Nehroc staat India opnieuw voor de moei lijke opgave een leider aan te wij zen, die in staat is het land de weg te wijzen naar een betere toekomst. Kort nadat in New Delhi bekend was geworden, dat Sjastri was ge storven, werd de minister van bin nenlandse zaken, Goelzarilal Nanda, als tijdelijk premier beëdigd. Deze aanwijzing betekent niet, dat Nanda deze functie zal blijven bekleden. Wel acht men het mogelijk, dat Nan da weer door politieke schermutse lingen zal trachten het premierschap te behouden, zoals hij in 1964 ge daan heeft na de dood van Nehroe. Ook toen trad Nanda op als tijdelijk premier. Vrijdag zal waarschijnlijk reeds over de opvolging van Sjastri worden beslist. (Voor vervolg zie pag. 7) Khan en Kosygin dragen kist van Sjastri JEW DELHI India zal de giste- ren gesloten overeenkomst met j Pakistan, die premier Sjastri kort voor zijn dood ondertekende, eer- biedigen. Dit verklaarde de tijde- lijke premier Nanda in een radio- j toespraak. Hij zei, dat Sjastri de belangen van India met vaste hand i leidde. „Hij overleed na met succes een grootse vredespoging bekroond te hebben. Wij zullen de door hem i gesloten overeenkomst eerbiedigen en getrouw naleven", jitiissen noemen zowel Indiase als j Pakistaanse woordvoerders het ak koord meer een begin dan een ein- Het lost geen vraagstukken op, ynaar opent de weg voor de oplos sing ervan. Een der kwesties di* in het ongewisse zijn gelaten is het I v raag stuk-Kas jmir (nzeker is ook hoe dc terugtrekking van de troepen zal worden toegepast voor i Kasjmir. India staar op het standpunt. |dat het jongste conflict het gevolg was j van Pakistaanse infiltraties. Pakistan «preek van „vrijheidsstrijders". toekomstige rol van Kosygin is ook ■nog niet duidelijk. Pakistan verwacht, [dat de Sowjetunie haar bemiddelende vol zal blijven spelen. India meent dat I niets wijst op voortzetting van de taak. Gisteravond bood premier Kosygin zijn gasten een receptie aan, waarop 2000 mensen aanwezig waren. Hij zat meer dan een uur bij Ajoeb Khan en Sjastri. De drie leiders ke ken naar Oezbekistaanse dansen en luisterden naar volksliederen. Alle drie waren in een uitstekend hu meur, maakten grapjes en lachten veel. Sjastri, die geheelonthouder was, was de enige die met mineraalwater genoegen nam. De anderen dronken champagne of brandewijn en deden zich tegoed aan de Russiche delicatessen. Sjastri maakte echter vrijwel geen gebruik van het gebodene. Kort nadat hij in zijn villa was terug gekeerd overleed de Indiase premier. Enkele uren nadat gisteren in Tasjkent het akkoord tussen India en Pakistan was getekend stierf premier Sjastri. Zijn stoffelijk overschot is vandaag naar New Delhi overgebracht. Onder dege nen die de kist naai het vliegtuig droegen, waren president Ayoeb Khan van Pakistan en premier Kosygin van de Sowjetunie. De kist was gedekt met da Indiase vlag. (Telefoto) WOERDEN De explosie die het ge volg was van een felle brand heeft gis termiddag tegen vijf uur een dubbele opslagloods grotendeels in de as gelegd. De loods werd gebruikt door het bouw- materialenbedrijf A. van Oudenaken en de aannemersfirma Trio. Rond half vijf brak een felle brand uit. Omdat in de loods een aantal gas- en zuurstofflessen opgeslagen waren be stond het gevaar voor een ontploffing. De politie zette het verkeer stop. Geen overbodige maatregel, want enkele minu ten later kwam de verwachte explosie. De weg Woerden-Bonegraven werd bezaaid met puin. Niemand werd ge wond. ETTEN-LEUR Een papieropslag plaats met kantoorgebouwen van de ge broeders Broere is gistermiddag tot de grond toe afgebrand. Het personeel wist zich in veiligheid te stellen. De schade wordt geraamd op een half mil joen gulden. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden met op énkele plaatsen wat lichte sneeuw. Krachtige tot matige wind tussen oost «n noordoost. Aanhoudend lichte vorst. In de nacht en ochtend hier en daar tige vorst (Opgemaakt om 11.15 uur). Loonexplosie gevolg van beleid Onderzoek tegen fabri kanten van slaappil vol- Top X: - pa". 2 WILLY VALJO, C ANNE-LINE New Yorkse stakers zitten zonder geld - pag. 5 Rhodesië: een ach tergrond-artikel zie pagina 5 Peter Nero komt voor AVRO en VARA Schatkist laat veer IPaus cloet mee aan vredesoffensief WASHINGTON Het Ameri kaanse vredesoffensief duurt onver minderd voort. Gisteren hebben de Verenigde Staten een krachtige steun gekregen van het Vaticaan. Paus Paulus sprak de diplomatieke verte genwoordigers in Vaticaanstad toe en zei, dat hij zeer teleurgesteld was omdat Moskou, Peking en Hanoi nog niet hadden gereageerd op zijn vre desoproep. Het hoofd van de r.-k. kerk overweegt nu speciale vertegen woordigers naar deze communisti sche hoofdsteden te zenden om te pro beren langs deze weg de vrede Vietnam te bewerkstelligen. In Washington is gisteren meegedeeld dat. als onderdeel van het vredesoffen sief er een rechtstreeks contact is ge weest tussen de Verenigde Staten er Noord-Vietnam. Een Amerikaanse diplo maat heeft een boodschap overhandigd aan een officiële vertegenwoordiger van Hanoi. De Amerikaan en Vietnamees hebben een paar minuten met elkaar ge sproken. Maar onderhandeld is er niet. Intussen wordt ook weer diplomatieke aktiviteit gemeld uit Warschau, De afge lopen weken hebben twee Amerikaanse delegaties onder leiding van Harriman er senator Mike Mansfield de Poolse hoofd stad bezocht. Gisteren voerde daar eer Noordvietnamese delegatie onderhande lingen. Arthur J. Goldberg heeft gisteren eer gesprek gehad met Oe Thant, waarin hij verslag uitbracht over de Amerikaanse vredespogingen. De Russische leider Slelepin is nog steeds in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi. Hij zei, dat Noord-Vietnam zich met alle kracht moet cooncentreren op het terugslaan van de vijand. Gisteren van kracht: van vier ton DEN HAAG Staatssecretaris Hoefnagels van Financiën heeft een wet ingediend waarin de wegenbe lasting op twee belangrijke punten wordt gewijzigd. Voor personenauto's die niet meer dan 500 kilo wegen be hoeft per jaar 40 in plaats van 48 gul den te worden betaald. Daarbij ko men nog de 65 opcenten voor het we genfonds. De belastingkaarten ver vallen. Automobilisten zullen niet meer worden aangehouden voor con trole, maar de kentekens zullen wor den gefotografeerd of genoteerd. Door dit systeem wordt oponthoud op de weg vermeden. Ambtelijke werkzaamheden moeid met de afgifte van deze kaar ten, worden daardoor overbodig en het publiek behoeft niet langer ii rij te staan voor het afhalen van de kaarten. Bovendien zal een einde ko men aan het grote aantal bekeurin: wegens overtreding van het vo schrift dat tijdens het rijden dc belas- tingkaart bij het motorrijtuig aanwe zig moet zijn. Ook de strafzaken wegens het niet be talen van de belasting zullen tot het verleden gaan behoren. Volgens het nieu we systeem zal ingeval van rijden zon der betaling van de verschuldigde be lasting, naheffing met verhoging plaatshebben. Controle Volgens het voorgestelde controle systeem wordt de voldoening van de belasting aangetekend in een centraal betalingsregister. Bij controle op de weg neemt de ambtenaar de kentekens op, eventueel door deze te fotograferen. Hier. na wordt door middel van het betalings register nagegaan of de belasting was voldaan. De staatssecretaris wil de nieuwe wet in werking doen treden od 1 oktober 1966. Het minimumtarief voor personen auto's is verlaagd tot f 35. Dat wordt bij 251 kg f 40. bij 551 kg f 48, om daarna volgens het huidige tarief regel matig met f 8 per 100 kg te stijgen, dus bij 651 kg f 56, bij 751 kg f 64 en. Plus steeds bij procent voor hetweg enfonds. Andere categorieën motorrijtuigen die onder de nieuwe betalingswet vallen zijn: Het minimumtarief voor vrachtauto's is verlaagd van f 72 tot f 20 (thans het minimumtarief voor driewielige bestel auto's en carriers). Dit wordt bij 121 kg f 30.bij 251 kg f 40 en bij 551 kg f 54 om daarna regel matig met f 9 per 100 kg op te klimmen en bij een gewicht van 751 kg en hoger het thans bestaande tarief te volgen. Dc driewielige motorrijtuigen (thans begrepen in het tarief van de tweewieli ge). zijn overgebracht naar de vier wielige, onder verlaging van de minima voor die beide tariefklassen. In het tarief voor de motorrijwielen en scooters is de duotoeslag van f 5 verwerkt. De toeslag van f 13,50 voor een zijspanwagen vervalt. Het minimum bedrag aan belasting voor tweewielige motorrijtuigen is gesteld op f 15. Het maximum f 40. Nu bedraagt hét mini mumtarief f 10 terwijl geen maximum is gesteld. Geschat wordt dat deze tariefs wijzigingen de staat per jaar op f400.000 komen te staan. Nederlander gewond bij gasontploffing in Denemarken AALBORG Bij een ontploffing in dc gasfabriek van de Deense stad Aal- borg zyn gisteren vier mensen gewond, onder wie een Nederlander. De explo sie, waardoor de honderdduizend inwo ners van de stad zonder gas kwamen te zitten, deed zich voor in het gebouw waar pas een nieuwe produktie-eenheld was geplaatst. Dit gebouw werd ver woest De gewonde Nederlander is de werk- leider A. J. Kuittschreurter, verbonden aan Petrogas. ingenieurbureau en con structiebedrijven N.V. te Rotterdam. ingang van het loontfjdvak, waarin 10 januari 1966 valt. Dit blükt uit de gis teren door het college van rijksbemidde laars vastgestelde beschikking inzake het minimum-Inkomen voor het jaar 19( Volgens deze beschikking zal dit nimum-inkomen gaan gelden voor volwaardige mannelijke werknemers 25 jaar en ouder in een volledige dienst betrekking. Indien echter in een in 1965 geldende c.a.o. of loonregeling een nimum-inkomen van 110 gulden gegaran deerd was, dan geldt de verplichting ten aanzien van dezelfde leeftijdsklassen als waarvoor het minimum inkomen var gulden gold. SOESTDIJK Mr Pieter v. Vollenho ven, verloofde van prinses Margriet, ver blijft thans op Soestdijk. waar hij nog een dag of tien zal blijven om een rust kuur te ondergaan- De kuur dient oir zijn been, dat een jaar geleden tijdens een skivakantie op enkele plaatsen brak waarvan hij last bleef houden ïlemaal tie genezen. Na de rustkuur hoopt de heer Van Vollenhoven loopgins te krijgen. LONDEN Engeland gaat de eco nomische sancties tegen Rhodesië nog verscherpen. N.adere bijzonderheden zullen binnenkort, waarschijnlijk op de Gemenebest-conferentie te Lagos worden bekendgemaakt. Premie Wil- zei dit gisteren vlak voor zijn vertrek naar Lagos waar de confe rentie wordt gehouden. Wilson verwacht, dat de Afrikaanse eilanden hem vooral onder druk zullen zetten om geweld te gebruiken in Rho desië. „Deze landen beseffen niet dat wij met cw.ze maatregelen al veel verder zijn gegaan", aldus Wilson. Hij legde er de nadruk op, dat Rhodesië „een Britse aangelegenheid is en moet zijn'. Belofte les op alles zal zetten i sche situatie te herstellen. Zolang Rho desië rebelleert, zullen wij dc samoties handhaven en zonodig verscherpen, zei de Britse premier. Tenslotte is Wilson van mening, dat dc blanke leiders in Rhodesië wel wil len confereren, maar dan alleen om door de onderhandelingen dingen te berei ken die ze op onwettige wijze hadden trachten te krijgen. HART Het menselijk hart heeft in deze tijd veel te verduren. Niet zelden worden de spanningen het te veel. Dan is het ogenblik aangebroken, waarop het hart het dreigt te begeven. Dit geldt groten en kleinen. Want ook de klei nen onder ons kennen de situaties di« zich moeilijk laten verwerken. Maar met name voor de groten zijn de ver antwoordelijkheden vaak wel te groot voor het menselijk hart- Ook het hart van India's premier heeft het nu op het onverwachtst be geven. Was het zo onverwacht? We kunnen ous de inspanningen bevroe den, die deze laatste dagen van ein deloos confereren, van bedachtzaam afwegen, van moeilijk beslissen, met zich hebben gebracht. Welk een las ten krijgt een mens dan te dragen. En de weerslag doet zich gevoelen, wanneer eindelijk een aanvankelijke oplossing is bereikt. Broos blijft hij, de mens. ARBEIDSMARKT De vakbeweging heeft de regering gevraagd het toelatingsbeleid voor buitenlandse arbeidskrachten op nieuw in overweging te nemen. Zij denkt daarbij vooral aan de „spon tane" toeloop. Tegen deze laatste is tot nu toe bj| het bestaande tekort aan arbeids krachten niet al te drastisch opgetre den. Nu zijn er aanwijzingen voor afnemende spanning op de arbeids markt. En niet uitgesloten lijkt dat enkele situaties die zich reeds voor deden, zich zullen herhalen. Daarom is bij toelating van buiten landse arbeidskrachten voorzichtig heid geboden. Buitenlanders toelaten voor wie na enige tijd geen werkge legenheid blijkt te bestaan is onver antwoord. In dit licht zal de regering het ver zoek van de vakbeweging moeten zien. BUITENLANDERS Waarschijnlijk zijn in ons land reeds honderdduizend buitenlandse ar beidskrachten werkzaam, onder wie een groot aantal „spontaan" geko men. Behalve een mogelijk afnemende werkgelegenheid zijn er nog andere moeilijkheden. Aanpassingsproble men maken gedegen maatschappe lijke begeleiding noodzakelijk. Ook is er het probleem van de woongele genheid. Er is het euvel van de kosthuizen, volgepropt met buiten landers, maar zonder elementaire voorzieningen. Heeft men de zaak al niet voldoende in de hand voor buitenlanders die ge reglementeerd zijn binnengekomen, dan loopt de zaak helemaal uit de hand bij wie ongecontroleerd kwa men. Daarom zijn maatregelen onvermij delijk, die de toeloop in goede banen leiden en deze beter afstemmen op de behoeften van het bedrijfsleven. Lek in aardgaspijp MAASTRICHT Bp een aardgasont ploffing in de drankwinkel Maas en Jekcr zün gisteren drie personeelsleden ernstig gewond. Oorzaak van de explosie, die grote materiële schade veroorzaakte, is een lek In de aardgasleiding. Enkele maanden geleden deed zich een soortgelijke ontploffing voor in een rub berfabriek tegenover de drankhandel. Do hoofdleiding ligt onder de rijweg en door Net zware verkeer is er vermoedelijk een •erzakking van de leiding ontstaan. Jongeman gepakt die echtpaar met mes aanviel UTRECHT Gisteren is de 25-jarlgo autohandelaar S. aangehouden, die zon dag het echtpaar De Leeuwe In een flat aan dc Llvlngstonelaan met een brood mes te iyf is gegaan. Beiden werden vrij ernstig gewond. De dader werd in het huis van zijn moeder gearresteerd. De jongeman pleeg de zijn daad kennelijk in een vlaag van waanzin. Er is geen enkel redelijk mo tief. Hij kende de heer De Leeuwe, die voor zijn huwelijk enkele jaren bij de moeder van S. kostganger was. De ver standhouding tussen De Leeuwe en de autohandelaar was in die tijd uitstekend. enige tijd verpleegd in een psychi atrische inrichting. Volgens het Engelstalige ochtend blad Teheran Journal zouden tenminste 200 Irakezen zijn gesneuveld in een Koer dische hinderlaag by Panjevin, dichtbij de grens met Iran. Hierbij zouden 50 rebellen om het leven zijn gekomen. Z'bTnVXe"? dC P0Ü'ieDe man "ekem,e !eoen «roteZbrakZte Gezien dc gevolgde methode bij het inbreken, het binnenklimmen via het het^openmde brandkasten, vermoedde de politie al. dat het inbraken vele duizenden guldens dak steeds dezelfde dader was. Dc machinebankwerker had bij de i de economi- buitgemaakt. Toen hij gisteren bij de politie kwam was het geld schoon op...'

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1