Radio onverwoestbaar bij grote tv - experimenten wil je een stok kaas uit bet vuistje Het geheime dorp re* Spannende Interland Geen sprake van „het oudje Eddy MAANDAG 10 JANUARI 1966 fiTHÊRGOLVEN-ETHERGOLVIN-ETHERGOtVEN-ETHERGOlVEN 11 ÈÏHERGOLVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN-ETHERGOIVEN. ^Commentaar ijnd 1 Met de hakken over de sloot heeft Nederland zaterdagavond de stand inj ie Interland-quiz met België op 21 lebracht. Dat gebeurde na een span-j lende wedstrijd, waarin Enkhuizen en hun krachten maten. Het rommelige spektakel in beide mV1teden, dat dankzij de speelse regie hls een vermakelijk kijkspel op hei; Dcherm kwam, was vooral bij ae Sloegenwedstrijd opnieuw de som van jnleele vindingrijke opgaven. Trou-' pens: dat gold ook de krachtmeting n het verzamelen van oude kranten, paarvan wankele bergen werden ge haakt. j Zowel in Enkhuizen als in Tongeren bas de bijtende vrieskou geen spel- Weker. Er stonden vele honderden nensen als enthousiaste supporters langs de hekken. Het gure weer had tok geen vat op de verslaggevers, die in het vuur van de wedstrijd door de manning werden gegrepen en voor Reportages heet van de naald zorgden. Mies en. Bijna een uur lang was de schijnbaar onvermoeibare Mies Bouwman gast- .jtrouwe in het Amsterdamse Frascati vaar haar nieuwe programma zater- edag van start ging. Opvallend was voor illes de bijzondere actualiteit van dit programma, dat tevens met vaart werd febracht. Zeer uiteenlopend waren de )asten die de revue passeerden, onder A vie een bekend voetballer, artiesten die 161 hebben meegewerkt aan het omstreden Duitse tv-programma „Hallo Nach- )arn" (met als verrassing een overi- jens onschuldig liedje uit het onlangs jerboden programma), de Rotterdamse filmster" mevrouw Langstraat en de pas herstelde tienerster Trea Dobbs Inet haar verloofde. j Bijzonder up tot date was het vraag- eriiesprek met de heer Kreuger die lan Cremer van plagiaat beschuldigt in een direct hierop vertoond filmin- ierview met deze zo langzamerhand aardig ver-Amerikaanse Cremer zelf in zijn hotel te New York. De hem in terviewende Friso Endt verwees na af loop terecht verschillende door Cremer genoemde getallen naar het rijk der fabelen. De Spaanse zingende schoonmaak ster en de schatgravers van Seroos- kerke waren heerlijk echt menselijk. De grote verrassing was tenslotte de 1bijzondere gastRotterdams burger- bezig met opiniepeilingen aangaande Weester W. Thomassen. Deze gaf de luisterdichtheid. Uit de jongste is neester W. Thomassen. Deze gaf ütstekend geformuleerd hoogst loeiende antwoorden op de tien hem lestelde vragen. Wij wensen Mies nog teel succes met haar programma waar- mn de eerstvolgende aflevering over veertien dagen op het scherm komt. Heksen Waren we niet zo verwend geweest net het al lang lopende, speelse feuill eton „De schone heks" dan had het elevisieblijspel (eveneens van Ame- ikaanse herkomst) dat de AVRO listeravond uitzond, ons om de dwaze ntuaties bepaald meer gefrappeerd; aten we er eigenlijk op te teach-1 dat Petra Laseur haar neus zou ichudden zoals Samantha dat zo ver nuftig doet en keken we niet meer :o bar op van de camerafoefjes die het ,1toveren" waar moesten maken. Niettemin was het een aardige tijd passering en er viel te genieten van 'm*lieel bekwaam spel in alle rollen, want regisseur Walter van der Kamp had een viertal tonelisten van grote naam bij elkaar gebracht. Mary Dresselhuys nam genoegen met een weinig bete kenende bijrol (waar zij nog best iets van maakte) en liet de eer van de hoofdrol over aan haar talentvolle dochter Petra, die Koen Flink als voortreffelijke tegenspeler had. De gesprekspartners in Opspraak hielden zich eerder op de avond veel beter aan het gestelde onderwerp dan gewoonlijk het geval is, maar verloren zich toch weer in te veel getheoretiseer; is'paardoor het voor buitenstaanders [allemaal zo nodeloos ingewikkeld jcordt gemaakt. Misschien wordt het langzamerhand ook tijd, dat men voor I Jdeze op zichzelf toch interessante m- fcrieJc eens een andere vorm gaat zoe- fco,. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Ze hebben ongelijk, al die verwoede televisie- minnenden, die in de laatste jaren de „goede ouwe radio" een wisse dood voorspelden en, laten we maar eerlijk zijn, dat nóg steeds doen. Jawel, we kennen ze bij velen tegelijk, die gelukkige kijkers, die zo overtuigend kunnen zeggen: ,,De radio? O welnee, die komt bij ons nóóit meer aan!" Nu ja, als er tieners in huis zijn, wil het ding nog wel eens schetteren en brullen, maar serieus luisteren naar een radiopro gramma Dat staat immers niet meer! nen (van alle leeftijden!) zelfs 's avonds tussen 6 en 12 uur regelmatig naar de radio luisteren. En ook thuis. Uiteraard heeft de Amerikaanse ra dio voordeel bij het feit dat er in dit .land heel veel zeer lange afstanden Maar vraag je: „Waarom het toestel per aut0 worden afgelegd en dat dan niet opgeruimd?" dan komt er I practisch elke automobilist in zijn 1 een ontwijkend antwoord. Neen, het wagén een toestelletje heeft dat hem blijft „maar". Ook al doe je er zoge-de rijtijd helpt korten. Misschien wel Vi Draadomroep vanavond MORGEN m. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Meditatie. 7.15 Lichte grammofoonmuziek. -.30-7.32 Nieuws; 7.45 KNAC/ANWB we geninformatie). 7.55 Overweging. 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammofoonmuz. (8.30- 8.32 Nieuws). 8.40 Voor.de hulsvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10.00 Geva rieerd muziekprogramma. 1.0.50 Lichtbaken, lezing, (herhaling van zaterdag jl.). 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Lichte grammofoon- k. 11.50 Volaanvooruit, praatje. Angelus. 12.03 Operettemuziek (gr). 12.20 Voor de boeren. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoonmuziek. 12.50 Lichte grammofoonmuziek en praatje. 13.35 Voor de plattelandsvrouwen. 13.45 Licht muziekprogramma. 14.45 Zie, ik maak alk :en. 16.40 Prograr luiste- i V V O 17.00 Voor de jeugd. 1 "ers. 17.50 Overheidsvoorncnting. iö.uu ionale volksliederen. 18.20 Uitzending Christelijk Historische Unie. 18.30 Radio Volks-Universlteit. Hilversum II. 298 m. AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgymnastiek. 7.20 Lichte gram mofoonmuziek. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.10 Lichte grammo foonmuziek. (Om 8.25-8.30 De Groenteman). 8.45 Morgenwijding. 8.55 Klassieke grammo foonmuziek. 9.00 Voor de zieken. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (Om 11.00-11.02 Nieuws. Om 11.02-11.32 R.V.U.: Balletactualieiten)12.00 Licht maestoso. Rot Franse I Allegro Larghetto, Rondo. Viva- Györgv Czlffra, piano; Orkest van de i .o.ise nationale Radio o.l.v. Manuel Rosen thal. II. Hector Berlioz. Harold in Italie, Harold in de bergen. Mors van de pelgrims die hun avondgebed zingen. Serenade van een bergbewoner van de Abruzzen aan zijn geliefde. Banket van de rovers. Yehudi Ménuhin, altviool: Philharmonia Orkest o.l.v. Colin Davis. III. Franz Liszt. 1. Les Preludes, symphonisch gedicht nr. 3. Suisse Romande Orkest o.l.v. Ataulfo Argenta. 2. Mephisto wals. Philharmo fifg o.l.v. Chrlstoph v Münchcn semble. 12.27 Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw. 12.30 Overheidsvoorlichting. 12.40 Licht ensemble. 13.r gf- *A -j Journaal. 13.30 "t iws. 13.10 Muzikantenuur. 14.40 9.00 Nieu< 16.02 Musetteklanken (gr). 16.15 York ca r/NCRV: 9.02 Instrumentaal allerlei (gr). calling, "FM-kanalen!' NRU/NCRV: 110.00 Nieuw! (gr). (Om 11.00 Nieuws). 12.00 Nieuws. Volksmuziek (gr). 12.30 De Top Tien deze week (gr). 13.00 Nieuws, eventueel actualiteiten. 13.02 Elektronisch pianospel met ritmische begeleiding (gr). 13.30 Klan ken van eigen bodem (gr). 14.00 Nieuws. 11.02 Lichte vokale muziekjes (gr). 15.00 Nieuws. 15.02 Licht platenprogramma. 16.00 Nieuws. 16.02 Platenshow voor de tieners. NRU/VARA: 17.00 Nieuws. 17.02-18.00 Ver- zoekplatenprogramma. Beetje miskenning deert haar niet naamd „niets meer mee"., dat „beste i ^uist daardoor gaat het dan opvallen, oudje" is een stuk van het huis ge- wat de radio allemaal heeft te bieden, worden, de deur uit gaat het met. Intussen....wanneer men dat „oudje" Zelfde mededelingen bereiken ons dan eens bekijkt, blijkt het gewoon- ,uit andere landen. Bovendien zijn lijk een fraai, modern toestel te zijnJdaar de talrijke buitenlandse diens- want het een beetje geringschattend ten. Deze doen enorm veel goed en behandeld medium wordt qua appara- worden heel druk beluisterd. Hier tuur toch wel keurig bijgehouden. j vervult de radio voor vele emigranten De radio is nog altijd niet doodge gaan, en zal nog een heel lang leven hebben, niet minder lang dan zijn gróte concurrente, de televisie. Die „goeie ouwe" heeft nl. de tijd. Zelfs in landen, die van de ochtend tot de avond, ja zelfs 22 uur per etmaal televisie uitzenden. de band met het verre moederland. Geen wonder, dat de Nederlandse regering heeft toegestemd in de fi nanciering voor een radio-steunzen- der op Bonaire ten bate van de Wereldomroep. Er zullen daar twee stations worden j gebouwd, ieder met een vermogen v„ ivan 250 kW, die via de korte golf Wat wordt ons shield uit de er lsaan werken zodat de s(em vm) Staten, waar men ook. de jaren heeft j Nederland op he, gchEie Amerikaanse continent sterker zal worden hoord. Dat is een kwestie van groot en algemeen belang: ook op deze wijze jaren zal zij ook in Europa gaan werken: dat er algemeen wordt geëx perimenteerd weet U sinds lang. Een tweede belangrijke ontwikke- ling in de televisie-overbrenging is de knechting van de ruimte. Wat wij vroeger een sprookje dachten te zijn, is al „oude" waarheid geworden: dat 1 kunstmaantje, draaiend om de aarde, j dat men dagelijks een paar halve i uurtjes kon gebruiken als relaiszender over de oceanen. De met de aarde meedraaiende, j bijna 24 uur bruikbare satelliet heeft dat experiment allang' weer in de schaduw gesteld. Straks zal er een collectie van „Early Birds" zijn... en eer het zover is zal men wel hebben uitgevonden, dat er geen satellieten meer nodig zijn, maar dat men de maan en wie weet andere planeten kan gebruiken. Of we daar allemaal zoveel geluk kiger door zullen worden? Een vraag, welke hier liever niet moet worden beantwoord, dat is nl. een heel ander verhaal. Wel weten we, dat de radio zich van dit alles niets behoeft aan te trek ken: zij profiteert van elke nieuwe mogelijkheid tot televisierelais rustig mee: het geluid laat zich nog altijd veel beter „sturen" dan het beeld. En haar ondergan wordt dit alles beslist niet: zij behoudt haar eigen taak, zij blijft bemind, zij mag een tijdlang bij deze en gene worden miskend.... och, dat haalt zij vanzelf r op. Jit de Haagse Kof geplukt. gekend waarin het niet „stond' radioprogramma's te beluisteren? Daar stijgt de verkoop van radio toestellen met het jaar- In 1965 wer den er maar liefst 32 miljoen ver kocht. Vanzelfsprekend overwegend transistor-apparaten, want nu dat mogelijk is geworden wil men zijn radio zoveel als maar kan bij de hand hebben. En dat in een land, waarin het draagbare televisietoestelletje geen goud meer kost In Amerika houdt men zich ook Hond met een gouden tand NORTH HYKEHAM (Enge land) Dinkie een vijfjarige zwart-witte collie zou de eer ste hond zijn met een gouden tand. Een paar dagen geleden ging Dinkie naar de tandarts, lag op zijn rug in de stoel, werd verdoofd en in een behandeling van een half uur kreeg hij een 18-karaat gouden kroon. De tandarts wiens naam vol gens Brits gebruik niet mag worden bekendgemaakt zei dat het gevaar bestond, dat de hond tijdens de behandeling zou bij komen en hem zou bijten, maar het dier bleef rustig slapen. De eigenaren van Dinkie, Peter en Eunice Day. hebben een aantal dressuurprijzen met Dinkie gewónnen en zij willen hem opleiden tot politie-hond. Maar Dinkie brak een van zijn tanden op een ketting en met een gebroken tand zou hij niet in staat zijn om een misdadiger ua-st te houden. Dierenartsen hadden aange raden de tand te trekken, maai de Days wilden dit niet, omdat Dinkie er dan minder mooi zou uitzien. Tenslotte stemde een tandarts erin toe om de hond een gouden kroon te geven. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 NTS 7.05 uur film over reptielen. 7.35 uur Flipper in moeilijkheden. 8.35 uur documentaire over Ernst Hemnnngway. voorafgaande aan de hoofdfilm „Zo rijst de zon op", gemaakt die dezelfde titel draagt en r zijn roman 9.00 uur op het scherm komt en beslist niet geschikt is voor jeugdige kijkers. Ned. 2 NCRV 8.01 uur met Tanja Koen en Hans Rensenbrmk dieren kijken. 8.20 uur kunstjes met handboeien en de gevolgen^ daarvan in een aflevering van ,,'t Is zó bij de luchtmacht 8.45 uur tienerprogramma „Hullabaloo". 9.45 uur zullen in „Wijzer worden" een oudere en een jonge bouw vakker met elkaar praten. 10.05 uur filmpje over Franse kunstenaars die kerkramen maken. VANAVOND TE HOREN Hilverum I NCRV 7.30 uur gevraagde muziek. 8.30 uur Russische kunst en cultuur in „Adam, wie zyt gy. 9.50 uur tweede programma gewijd aan werken van Heinrich benut 10.50 uur Zuidamerikaanse amusementsmuziek uit Londen. 11.25 uur Signaal. Hilversum II AVRO 7.20 uur muziek voor militairen. 8.05 uur quiz „Weet ik veel". (kostbare) satellieten of een opzien barende vereenvoudiging van beeld- zou men de radio nooit meer kunnen missen, alle televisionairê vooruitgang ten spijt. In lie toekomst Wie in de toekomst wil -kijken, kan zeggen: op den duur zal alles beeld kunnen zijn, ook de „stem" van Euro pese landen over de oceanen. Toege geven dat dit, bij intens gebruik van overbrenging (die dan nog moet wor den uitgevonden) verwezenlijkt zou worden, dan nog zal men het niet zonder radio kunnen stellen. Want wie is altijd in de gelegen heid, en wie wil ook voortdurend de buis bekijken? Nu al doet zich bij velen kijkmoeheid voor. Een nadeel van de televisie blijft altijd, dat er niets anders bij kan doen. Geen automobilist vindt baat bij een kijktoestel: hij dient zijn ogen op de weg te houden. In geen werk plaats, hoe modern ook, kan een televisietoestel dienst doen: niemand kan arbeiden terwijl hij op een beeld scherm kijkt. Zelfs zo gewoon in de huiskamer gaat op den duur de tv teveel tijd roven. De handen kunnen niet gaan als de ogén kijken, wèl als het oor luistert. Daarom zijn radio-exploi tanten noch hun vele program- mamedewerkers angstig bij het zien van de enorme experimenten, welke de zich nog steeds ontplooiende tele visie onderneemt. Niet voor de vereenvoudiging van de toestellen, die in „draagbaarheid" toenemen, niet voor de kleuren, die er hoe langer hoe meer in komen. Wij hier in Europa zitten niet zo bar op die kleuren te wachten, voor ons is het zwart-wit nog goed genoeg.... de kleuren hebben ons nog niet in de greep. In Amerika hebben de kleuren ook al geen veroverende rol gespeeld, pas nu, na 12 jaren experimenteren, groeit de belangstelling plotseling uit. Zentlers verrast Wij kunnen U nu vertellen, dat de zenders verrast zijn door het feit dat de mensen ineens kleurenontvangers gaan kopen: zij moeten die belangstel ling honoreren. Daarom werkt de electronische in dustrie onder hoogspanning. Het is een hausse, het is „in". De fabrieken kunnen niet leveren naar de vraag. Wij kijken daar uit de verte tegen op, maar de feiten zijn ook alweer minder spectaculair dan de berichten: slechts 57 van de 750 Amerikaanse zenders zijn op het ogenblik in staat, kleuren uit te zenden. Daarvan heb ben de grote networks met hun doch terondernemingen de meeste voor hun rekening: 28 NBC-, 12 CBS- en 9 ABC- zenders beschikken over kleuren- camera's, 118 zenders kunnen kleu renbeeldband uitzenden (maar niets „live"!) en 299 stations kunnen kleu renfilm overbrengen. Dat is dus allemaal niet om te gillen. U moet in het oog houden, dat de networks de leiding hebben, en andere, particuliere zendstations, door concurrentie dwingen. Daarbij zit de concurrentie ook bij de networks zelf en deze komt af van het grootste: NBC. Daarbij dient men dan te weten, da1. NBC is gesticht en wordt geëx ploiteerd door.... de grootste electro nische industrie van Amerika. In feite maakt dus deze industrie aan de hand van eigen capaciteit uit, wat er ge beurt op kleurengebied. hoofden, verenigd in de Nederlandse drukt, an de vrije onderne- hem te zwak uitge- noodzaak van sociale zekerheden in loondienst, huiverig is voor de risico's van de zelfstandigheid van het ondernemer- wi.»c vau Vrouwelijke Bedrijfshoof- vrije onderneming in een gezonde schap. De jonge ondernemer kan wel, den in Amsterdam bijeen om gezellig markteconomie. Zonder ondernemer, mits hij vakmanschap bewezen nee». jaar te beginnen. Een gezel- verleent e schap vrouwen, die stuk verantwoordelijkheid drage een onderneming en een ki durft te dragen i stuk er ook geen samenspel voor consument :leiner of De ondernemer stuwt door zijn visie (machines, papier, regenjassen, voorbeeld), middenstanders en groot handelaren. Presidente is mevrouw B. Kiek- Wolffers (uurwerken), vice-presi- dente mevrouw J. J. Schrameier- Verbrugge-van Baaien (Assuranties). Afdelingen zijn er in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Gel derland en Noord-Brabant. Ieder jaar is er een internationaal congres, want de N.U.V.B. is een „provincie" van de Wereldbond Femmes Chefs d'Entrepri- se evenals Frankrijk, België, de Duit- wel schokkend, Drs. Hilbrink keerde zich ook tegen de kreet „prijsbewust" van de consu- uiuua uiuak: utst xmuiiiLo. ».v, ment. In de prijs zit ook de service- tegen het welvaartstekort. Naast zijn verlening ,en als de consument al te Vrouwen en zakenleven derde van de zelf- Nederland blijft beneden Onder die zelf- Oostenrijk, terwijl Mexico het fiscaal behandeld, waaruit menige een bescherming van die onderne mers, die op de onderste trede van niet prijsbewust wordt, d.w.z. alleen nog naar de prijs kijkt, komt de dienstver lening in het gedrang. Een waarschuwende vinger ging omhoog tegen de ondernemers zelf, die de regering om beschermende maatregelen vragen en later ontdek ken in een corset van maatregelen gedwongen te zijn. Vestigingswetten en winkelsluiting werden met name genoemd. Wie denkt dat de kleine onderne ming overbodig is of het zal worden heeft het mis. De kleine onderneming heeft een partnerfunctie voor het grootbedrijf. In de schaduw van het warenhuis bloeit de speciaalzaak. Ik vond het interessante beschou wingen en de moeite van het overden ken waard, Voor ons, heel gewone i grote consumentjes èn het kleinbedrijf beginnen. Nu de de garanties van mini- ziekteverzekering, ouder- minimumblijvende ondernemers, domspensioen en kinderbijslag heeft verworven, achtte hij deze minimum- de voorwaarden voor „het naakte be staan" ook gerechtvaardigd voor de ondernemer. Te meer daar de jonge te Brussel worden gehouden en wordt werknemer de garanties het bestaansrecht van de zelfstandige mumloon, onderneming onder de loep genomen. Vandaar dat dit jaar eregast èn spre ker aan het nieuwjaarsdiner van df N.U.V.B. de heer drs. A. G. Hilbrink, directeur van de Koninklijke Neder- v landse Middenstands Bond, was. Het generatie, opgegroeid met het begrip «wfec^ Brick Bradford NCRV: Radiokrant. 19.30 Ver- ïkprogramma (gr). 19.55 Op de man af, latje. 20.00 Lichte grammofoonmuziek, zuJO Adam. wie zijt gij?, klankbeeld. 21.15 I Oude gewijde muziek (gr). 21.50 Gees liederen (opn). 22.15 Avondoverdenklm Nieuws. 22.40 Boekbespreking. 22." meptsmuziek u," Bttagf 23.20 Klassieke ziek vffiB sm- De ruimte eigen ld. 23.55-24.00 strijdkrachtenprogramma. muzikale lezing. 21.10 (Stereo orkest. 22.40 Radiojourn grammofoonmuziek. 23.15 gramma uit de universitaire we grammofoonmuziek. Nederland I. NTS: 19.00 Nieuws in het kort. 19.01 Klaas Vaak. 19.05 Weerbarstige clowns, TV-film. 19.35 Flipper. TV-film. 20.00 Journaal en weeroverzicht. 20.20 Uitzending van de Boeren Partij. 20.30 Uitzending Stichting Socutera. 20.35 Herinnering - Ernest Hemingway, koi ZO op. speelfili keuringen 18 jaar). 23.05-23.10 Journaal. Nederland II. NTS: 20.00 Journaal. NCRV: i.Ol DJeren kijken, documentaire over die- :n. 20.20 't Is zo bij de luchtmacht, •e aflevering). 20.45 40 minuten ..eners. 21.25 Wijzer worden, documentaire. 21.50 Attentie. 22.06 K< kuni t bezoek NTS: 22.10-22.15 Jour- 87 Zo was de boer van de Iemenhof niet alleen een medewerker, maar ook een strijdvaar- nan; bij hem kon een ieder terecht. De bossen ïn geduldig, ze slokten alles op. Nu had hij weer een auto, die Joden en Engelsen vervoerd had en die te veel in de gaten liep, laten verdwij nen. Hij scheen nooit gevaar te zien en oom Chris, die roekeloosheid in de richting van het Geheime Dorp niet dulden kon, maar aan de andere kant ontzaglijk veel te danken had aan de altijd bereid willig gegeven hulp als erom gevraagd werd, waar schuwde steeds dringender en maande tot grotere voorzichtigheid. Niet alleen de boer van de lemen- hof, maar ook de hele verzetsgroep. Het zou niet veel helpen, dat wist hij wel. De steen op de helling der illegaliteit aan het rollen gebracht, kon niet alleen niet meer in zijn vaart gestuit, maar ook niet meer teruggebracht worden naar zijn uitgangspunt. Gewaagde ondernemingen moesten door nog gewaagdere ondernemingen gedekt wor den en zo. raakten ér steeds meer. mensen in de klem. Op een of andere manier kreeg de S. D. lucht van de verzetsgroep, die de wijk genomen had naar de villa aan de bosrand, binnendoor niet zover verwijderd van het dorp, waar Bonsma woonde. En daar de Duitsers langzamerhand leer geld betaald hadden, gingen ze geheimzinniger te werk. Pas de nacht van tevoren lekte er het een en ander van hun plannen uit en toen was het ook al te laat om iedereen te waarschuwen. Wel ontsnapten bijna alle ondergrondse werkers, maai hun hoofdman werd gegrepen. Bij de huiszoeking werden aanwijzingen gevonden, die regelrecht leidden naar de boer van de Iemenhof en de expediteur in het dorp. Nog voor het licht werd, D O O B H. H. VAN NUNATTEN— 3 DOFFEGNIF.S 5 raasden de motoren over de grote weg in de richting der bossen. Maar een ander was hun voor, Heintje! Op het hoofdkwartier bij oom Chris en tante Christina was in het holst van de nacht Gert aan komen hollen. Ternauwernood zelf ontsnapt uit de omsin gelde villa, sloop hij dwars door de bezetting naar hier. Zijn kleren waren gescheurd, zijn gezicht door takken geschramd. Zijn fiets had hij moeten prijsgeven.Er moest gewaarschuwd worden, zo vlug en zo veel mogelijk. In de kamer werden in allerijl de plannen gemaakt. Oom Chris en tante Christina stonden in hun nachtgoed om de uitge putte jongen heen. Hij wou van geen rust, geen eten of drinken weten. Hel was onmogelijk alle betrokkenen te bereiken en de Duitsers hielden belangrijke draden in handen. Onderduiken was voor het moment het enige wat er voor Gert op zat. Binnen een kwartier lag het huisje verlaten. De bewoners waren naar alle vier de windstreken weggevlogen. Over de bospaden joeg Heintje naar de Iemenhof. Vandaar zou hij doorgaan naar het Geheime Dorp. daar de wacht houden en alles klaarmaken voor groot alarm. Hij dankte de hemel, dat de boer van de Iemenhof en die van het vroegere hoofdkwar tier aan de dringende raad van oo mChris gehoor hadden gegeven en hun vrouwen en kinderen al na het grijpen van de jongen uit 'het Geheime Dorp hadden laten onderduiken. Heintje had geen tijd om op of om te kijken. Het begon te scheme ren, maar het was toch nog niet licht genoeg om te zien waar hij reed. Hij bonkte en hotste over boomwortels, sloeg alleen op z'n richtingsgevoel de juiste paden in en laveerde als bij instinct langs de paaltjes, die de weg afbakenden. Als hij nog maar op tijd kwam, als hij die Duitsers maar vóór kon blijven. Een overhangende tak van een den gaf hem een gevoelige tik tegen zijn voor hoofd en schudde een regen van druppels over hem uit. Zijn wiel sneed door een plas en goot een ijskoude scheut water over zijn voeten. Overbodi ge dingen als spatborden, kettingkast en jasbe- schermers bezat zijn fiets al lang niet meer. Het fietspad eindigde op de grote weg en hij moest een honderd meter dwars door liet bos lopen onr ongezien het andere fietspad te berei ken, dat naar de Iemenhof voerde. Voor hij verder ging, stond hij misschien twee seconden te luiste ren, maar hij hoorde niets; alleen het wilde bon zen van zijn eigen hart en zijn snelle ademhaling. Een duif sloeg de vleugels uit en er kraakten wat takjes onder zijn voeten, toen hij verder ging. Alom was de vredigheid van de wijkende nacht, die plaats maakte voor een windstille vochtige oktobermorgen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 9