Nieuwe leidse Gönrant Washington gaat ondanks teleurstelling stug door Lord Snowdon: de best geklede man Geen bomaanvallen in Vietnam Strijd opgelaaid Johnsons afgezanten maken vorderingen nat*") Auto door spoorbomen: een dode en gewonde Nieuw artsenconflict dreigt in België Grootscheepse reportage huwelijk Beatrix Jeugdhuis afgebrand: schade f 50.000 Maandag 10 januari 1966, 46*te jaargang Hoofdredacteur- Dr. E. OIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Telefoon 31441 „Stanteastkh ia ghebieve i hert in teghempoet I" 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Drieduizend studenten in Djokja naar huis gestuurd pagina 5 Premier lan Smith van Rhodesië wil wel weer Onenigheid in Republikeinse Partij pagina 5 0p bevroren velden utercl toch gevoetbald. Volleybal, schaken enz. pag. 4, 6 en 7 Ruim 100 gasten bij T.H. in Delft pagina Kernmerk Geeii publikaties tolereren, die belijdenis aanvallen pagina Kernmerk WASHINGTON Ondanks de teleurstellende ervaringen van de afge lopen weken blijven de Verenigde Staten hun vredesoffensief intensief voortzetten de bombardementen op Noord-Vietnam werden nog niet hervat. Wel is de strijd in Zuid-Vietnam nog feller opgelaaid. Wat een tijdverspilling. En dan te bedenken dat we reken machines zijn." De twee afgevaardigden van pre- sident Johnson, Mennon Williams en 5 Averell Harriman, meiken een „reis 5 om de wereld" om het standpunt van l de Ver. Staten in de kwestie-Vietnam te verduidelijken. Van de Japanse s regering zou Harriman al de verze- 3 kering hebben gekregen, dat zij de Amerikaanse politiek zal steunen. I Williams, die een reis door Afrika l maakte, kreeg het bij een aantal lan- s den gedaan, dat deze contact zullen 3 opnemen met Hanoi. 3 Intussen zijn drie Amerikanen, die l een bezoek aan Hanoi hebben gebracht, in de Ver. Staten teruggekeerd. Zij maakten de reis zonder toestemming Washington en riskeren een vei 3 deling tot een gevangenisstraf va jaar. Uit de verklaring die het drietal gde, bleek slechts dat vrede in Viet- 1 alleen mogelijk is als de Ver. Sta- en Zuid-Vietnam alle communiisti- 5 sche voorwaarden aanvaarden. Geen resultaat Vice-president Humphrey verklaar- l de gisteren dat het Amerikaanse vre- 1 desoffensief nog geen enkel resultaat I heeft opgeleverd. Hij zei gehoopt te j hebben, dat ook de Sowjetunie naar 3 vrede io Vietnam zou streven. Tot dus ver heeft hij daar echter nog niets van gemerkt. De Noordvietnamese premier Pham van Dong ziet niet veel heil in het vi j desoffensief van de Amerikanen. Het een rookgordijn om de openbare me- ning te beïnvloeden, zo denkt hij. Rusland heeft ook weer een aanval gedaan op de Amerikaanse politiek in Zuid-oost-Azië. Dit werd in een nota gedaan en overhandigd aan de Britse ambassadeur in Moskou. In Vietnam hebben Amerikaanse en Australische troepen een grootscheeps offensief ingezet tegen de Vietcongs. Felle gevechten werden geleverd in het gebied rond de Mekong-delta, een bolwerk van de guerrillastrijders. Hoe veel doden er zijn gevallen is nog niet bekend. Voordat het gebied werd aangevallen hadden bommenwerpers eerst bommen gegooid op communistische troepencon centraties in de buurt van het gebied dertig km ten noordwesten van Saigon. Zuidvietnamese kanonneerboten hadden op een rivier ten zuiden van Saigon eveneens in de Mekong-delta een aan tal Vietcong-vaartuLgen in de grond ge boord. Aan boord van deze schepen werden later wapens van Russische ma kelij gevonden. LOENERSLOOT Op de provinciale weg tussen Hilversum en Haarlem is de nacht van zaterdag op zondag de bekende artiest Johnny Kraaykamp met zijn auto over de kop geslagen en van de weg geslingerd. Hij liep een lichte hersenschudding en een ver stuikte enkel op Ongelukken in verkeer AMSTERDAM Enkele uren, nadat hy met zün auto door de spoorbomen op de overweg bü het station Sloterdijk was gereden, is de 24-jarige vertegenwoor diger II. F. Brommer uit Amsterdam, gistermiddag overleden. Een ongeveer achttienjarig meisje, dat voor de spoor bomen stond te wachten, werd door de auto geraakt, maar werd daarbij licht gewond. De bomen waren gesloten. Het licht stond op rood, toen de heer Brommer naderde. De man reed echter door en schoof met een snelheid van ongeveer 30 kilometer per uur met de motorkap onder een spoorboom door. Vrijwel te gelijkertijd werd de wagen door een passel-ende trein gegrepen. Door de klap werd de auto naar de andere kant van de weg geslagen. Volgens d<e politie is de bestuurder uit de walgen geslingerd a Dr. King vestigt in O O zich in krot r. CHICAGO Dr. Martin Luther t-King gaat in Chicago in een krotwo- igning wonen. Dit is een onderdeel van zijn eerste belangrijke actie in het noorden van de Verenigde Staten. De predikant richt deze actie tegen krotwoningen, tegen werkeloosheid in de .^achterbuurten en voor beter onderwijs. Andere steden in het noorden van de rerenigde Staten hebben soortgelijke "lemen, maar dr. King meent, dat als Chicago een oplossing gevonden Advacaat Francois Pauwels overleden AMSTELVEEN Op 78-jarige leef- B ijd is zaterdagmorgen overleden de termaarde strafpleiter en schrijver mr. franco is Pauwels. Zijn gezondheid liet I enige tijd te wensen over. Mr. Pauwels is ruim 50 jaar werk- geweest als strafpleiter, voor de keer in de Baarnse moordzaak, aast schreef hij romans als „Boe- fen en burgers", en „Rechter Thomas." Weersverwachting Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt en geen sneeuw »*n betekenis. Matige tot vrü krachtige •ortelyke wind. Aanhoudende vorst (Op- (fmaakt om 11.15 uur) BRUSSEL In België is het gevaar ontstaan van een nieuw conflict met het geneesherencorps, nadat het afge lopen weekeinde besprekingen over regelingen tussen de artsen en de zie kenfondsen in een impasse zijn ge ëindigd. Hoewel de Belgische rege ring heeft opgeroepen tot bezinning hebben de geneesheren aangekondigd hun honoraria met 25 procent te zul len verhogen. Een van de strijdpunten is nog steeds de kosteloze medische verzor ging voor bepaalde groepen zoals we zen en invaliden, waartegen de artsen zich verzetten uit vrees, dat dit tot misbruik van de geneeskundige hulp zou kunnen leiden. Zij eisen, dat ook deze patiënten een kleine som zelf be talen om dit gevaar tegen te gaan. Ook zijn zij van mening, dat volledige kosteloze medische verzorging slechts ten goede komt aan een aantal socia listische klinieken omdat daar artsen een vast salaris ontvangen en gratis geneeskundige hulp daar gemakkelij ker kan worden verleend dan in ande re medische instellingen. Jongens zakten door ijs en verdronken LOBITH Twee jongetjes van re ven jaar. N. van R. en P. K. zijn gistermorgen by Lobith verdronken, toen zy onder het üs op een stuk on dergelopen land waren geraakt. Verwoede pogingen werden onderno men om de kinderen te redden. Tpen zij onder het üs vandaan waren ge haald bleek echter, dat zy waren over leden. De knapen speelden met een slee op het ijs. Het weiland stond ongeveer anderhalve meter onder water. AMSTERDAM In de Cort van dex Lindekade is zaterdagmiddag de zes jarige Robert Stapper door het nog broze ijs gezakt en verdronken. Twee agenten, die in het water waren ge sprongen. konden het jongetje niet be reiken. doordat hij onder het ijs was geraakt. Een uur later haalde de brandweer zijn stoffelijk overschot uit het water. De minister van staat dr. W. Drees heeft als voorzitter der stichting A. W Gioote-fonds aan de heer A. van Veen (71) in Rotterdam de A. W. Groote-prüs uitgereikt. De federatie van geneesheren be sloot tot verhoging van de honoraria omdat zij zich door het uitblijven van een nieuw akkoord met de zieken fondsen niet meer aan de bestaande overeenkomst als geheel gebonden acht. De kwestie van het „matigingsticket" dus de betaling van een zeker be drag voor geneeskundige hulp door alle verzekerden om misbruik tegen te gaan was ook een belangrijk element in de strijd tussen artsen en regering in 1964, die tot een staking van de Belgische geneesheren leidde. Nog geen einde van Newyorkse staking in zicht NEW YORK De staking bij het openbaar vervoer in New York is van daag haar tiende dag ingegaan, niet tegenstaande het dringende beroep van I burgemeester Lindsay op de twee par-| tijen om voor het begin van de nieuwe werkweek een oplossing te vinden voor het conflict. Hoewel het overleg onder strikte ge heimhouding wordt gevoerd, is bekend dat beide partijen hun standpunten heb ben gewijzigd. Er waren vanochtend vroeg echter geen aanwijzingen die op een spoedig akkoord zouden wyzen. De hele nacht werd in het stadhuis verga derd. waarbij de burgemeester eerst met de partijen afzonderlijk en daarna met vertegenwoordigers van werknemers en werkgevers gezamenlijk sprak. en met zyn hoofd tegen een paal te rechtgekomen. De trein had tien minuten vertraging. TILBURG De 54-jarige Tilburger A. C. B. Ansems, die vrijdagavond met zijn bromfiets op het kruispumit Spooar- laanHeuvelring in botsing kwam met een bestelauto en daarbij ernstig wend gewond is zaterdagavond in een zieken huis overleden,, APELDOORN Dc 57-jarige heer D. Kok uit Epe is zaterdag verongelukt toen hy met zyn auto werd aangereden door een andere auto, waarvan de be stuurder geen voorrang verleende. Door het lawaai van de botsing werd ee de nabyheid wonende politie-agent op geschrikt. Hy, slaagde er In de heer Kok, die met auto n het ApeldoorasDieren- sekanaal was terechtgekomen, op het dro ge te brengen. De man bleek echter reeds overleden te zün. HELMOND In het ziekenhuis gisteren overleden de 41-jarige chirurg dr. R. Smeets uit Oss. Hij was zater dag met zyn auto tegen een boom ge reden. Een van zijn kinderen, die achter in de auto zat, werd onwel. De chirurg draaide zich om en heeft daarby moedelyk een ruk aan het stuur ven. waardoor de auito van de weg raakte. Zijn vrouw en beide kinderen werden licht gewond. SPIJKENISSE Op de Groeoie Kruis weg is zaterdagmiddag de zevenjarige Alex Hilgeman gedood. De jomgen, die met enkele kinderen in de berm stond, stak plotseling over en werd aangere den door een auto. STEENWIJK By een autobotsing op ryksweg 32 is zaterdagmorgen de 28- jarige C. W. M. Vierhout uit Hilversum om het leven gekomen en werden zeven personen gewond. Een auto, waarin een echtpaar uit Amstelveen met drie kin deren, haalde in en botste daarby te gen de auto van de heer Vierhout. OUDENBOSCH Zaterdagmorgen vroeg, tegen half twee is een klein auto busje met een met-verlichte, maar on der een lantaarn geparkeerde vracht auto gereden. De naast de bestuurder gezeten 22-jarige C. Buys uit Ouden- bosch is hierbij om het leven gekomen. De chauffeur van het busje heeft ver klaard verblind te zyn geweest door een tegenligger. NAARDEN Bij een verkeersonge luk op rijksweg 1 onder N aard en zyn vanmorgen twee mensen gedood en werd een derde ernstig gewond. By liet on geluk waren drie auto'6 betrokken. Irene deed Charles uitgeleide Gistermiddag is op de spoor wegovergang by het station Slo terdijk (Amsterdam) een auto door een trein gegrepen nadat deze door de gesloten spoor bo men was gereden. Een dode en een gewonde vielen bij het on geluk te betreuren. Omvangrijkste ooit in Nederland gemaakt (Van onze radio- en tv-redactió) BUSSUM Zoals wij reeds eerder wisten te melden, zal de NTS op 10 maart via Nederland I een re portage geven van alle plechtighe den bij het huwelijk van prinses Beatrixx en de heer Claus von Amsberg. Deze reportage is de Eurovisie aangeboden. Verschillen de Europese landen hebben de uitzending al geaccepteerd. De NTS heeft voor deze reportage 49 camera's nodig, d.w.z. 13 reportage- eenheden. Zelf beschikt de NTS over 5 eenheden zodat voor 8 een bcroev moet worden gedaan op buitenlandse tv-organisaties, met name de BRT (Bel gië) en de ARD (gezamenlijke deelsta- tenomroepen Duitsland). Deze reportagewagens, vol bemand, zul len allen worden verbonden met een technisch centrum, dat speciaal voor dit doel in het Amsterdamse hotel Krasnapolsky wordt ingericht. Hier zullen ook de commentaarcellen en overige faciliteiten voor de buiten landse commentatoren worden onder gebracht. De eindregie krijgt Kees van Lange- raad. het beeldverslag van de kerke lijke inzegening van het huwelijk wordt geregisseerd door Ab van Roon. Dit wordt de omvangrijkste televisiere portage die ooit in Nederland is ge maakt. Ook aan de PTT. die alle tech nische verbindingen tot stand moet brengen, worden hoge eisen gesteld. SCHIPHOL Irene heeft vanochtend haar echtgenoot, prins Charles, bij zijn vertrek per KLM naar Wenen op Schip hol uitgeleide gedaan. De prinses gaf kort commentaar op het bericht van twee dagen geleden over haar bezoek aan het academisch zieken huis in Utrecht: „Dit was het gewone jaarlijkse onderzoek, waaraan ik my steeds onderwerp", zo zei ze. (Van onze Dordtse redactie) DORDRECHT Het houten club huis De Ducdalf aan de Nieuweweg, dat werd gebruikt voor het zoge naamde open jeugdwerk, is gister avond tot de grond toe afgebrand. De schade bedraagt ongeveer f 50.000. De brand ontstond vermoedelijk door oververhitting van een oliekacheL Er was op dat ogenblik niemand in het ge bouw aanwezig, zodat de brand pas werd gemeld toen het reeds tc Laat was. vuur greep zo snel om zich heen dat het clubhuis in lichterlaaie stond toén de brandweer arriveerde. Van de inventaris, o.m. muziekinstrumenten en spelen, kon niets worden gered. Tijdens de blussingswerkzaamheden ontplofte een in het clubhuis aanwezige butagasfles. Niemand werd hierbij ge wond. Minder gelukkig waren de 179 passagiers uit de trein Montreal Vancouver. Op 190 km var.Van couver bleef de trein in de sneeuw steken. Met helikopters toerden de reizigers uit hun onaangename positie verlost. Ontploffing in negerkerk in Washington WASHINGTON In een negerkerk i: Washington is gisteravond een gaskachel ontploft. Slechts een vrouw werd ge dood. Een aantal kerkgangers liep wondingen op. De achterkant var stenen kerk stortte in. Modestichting van de V.S.: NEW YORK De modestichting van de Verenigde Staten heeft Lord Snowdon aangewezen als de best geklede man. President Johnson is uitge roepen tot de best geklede staatsman. Ook koos het bestuur van de stich ting de best geklede burgemeester. Het werd John V. Lindsay, de burge meester van New York. Het zal hem troosten met al die stakingszorgen. Over de best geklede dames heeft men zich niet uitgesproken. Wel is de dame met de mooiste hoed aangewezen. Het is mevrouw Hubert Humphrey, de echtgenote van de Amerikaanse vice-president. Ze is in gezelschap van de sterren Polly Bergen, Lena Home en Barbara Streisand. Aleeen Polly Bergen was aanwezig om de ,&ouden hoed" in ontvangst te nemen. Het aanwijzen van de mooiste hoed en de mooiste heer is niet zo maar een grapje. Niet minder dan 700 vertegenwoordigers van nieuwsmedia uit heel het land doen aan de verkiezing mee.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1