Nieuwe Leidse Courant Spoorwegen leden ernstig verlies in afgelopen jaar NOODTOESTAND IN DELEN AFRIKA Giften verloofd paar zijn aftrekbaar Toezeggingen mogen ^worden gehonoreerd Spanning stijgt in Santo Domingo ingeland helpt ook Rhodesië Prinses Irene in ziekenhuis onderzocht Geen einde staking in zicht Massale inenting van ruim 700.000 varkens Commentaren cteuf: F. DIEMER fdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTEIIJK-NATIONAAL DAGBLAD „SWntv«i8di r» ghebUvcn miïr) h«rt in f«ghen»poet Zaterdag 8 januari 1966, 46&tc jaargang BOOT - BODEGRAVEN Kantoren Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 0,88, p.m. 3,75, p.kw. 11,30 Klachtendienst bezorging 18.00 19.00 Bergen herademt: water zakt PAKIJS WACHT De nieuwe samenstelling van het Franse kabinet heeft voor en kele verrassingen gezorgd. Ex- fpremier Edgar Faure, die hier na een gesprek met president De Gaulle het Elysée verlaat, komt 'ook in de nieuwe ministersploeg. f— zie PQ0- 5 Li Burgemeester wordt m textielfabrikant Sneltrein ontspoord Boxtel Even voorbij het stations emplacement van Boxtel is gisteravond een rijtuig van de sneltrein Maastricht- Amsterdam - Zandvoort ontspoord door dat een wielband van het rijtuig was afgelopen. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. De spoorstaven en dwarsliggers wer den over enkele honderden meters be schadigd. Gisteravond was in het geheel geen treinverkeer op de beide spoor lijnen mogelijk. Groenten en fruit: een miljard DEN HAAG De gezamenlijke groen ten- en fruitveilingen hebben in het afge lopen jaar voor het eerst in de geschie denis een totale omzet bereikt van meer dan een miljard gulden. Hun omzet steeg ten opzichte van 1964 met 145 miljoen. I Werkgevers-centrales: (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De vier centrale dustriële werkgeversorganisaties bben gisteren een verklaring uit geven waarin zij ter vermijding n mogelijke misverstanden ïedelen dat hun afwijzend stand - int ten aanzien van de individuele voordeling van vakbondsleden niet loudt, dat de werkgevers die in 65 een in dit opzicht onvoorw; lijke toezegging hebben gedaan araan geen uitvoering mogen ven. ■ïet afwijzend standpunt van de rkgevers-centrales geldt alleen voor i6. De verklaring is kennelijk uitgege- omdat in werkgeverskringen geen blijkt te bestaan over het indpunt van hun organisaties met be- ekking tot de toezeggingen die door tal- jke bedrijfstakken en ondernemingen >rig jaar voor individuele bevoordeling georganiseerde werknemers zijn ge- Het gaat *"er *n t0*33* om c bp miljoen. gedeelte hiervan is echter niet Visoorwaardelijk toegezegd, dat wil zeg- 'raïn, afhankelijk gesteld van het bereiken ^Gedetineerden mogen .„i vaker naar huis plaats van twee keer met weekeind erlof Kon men tot nu toe pas tien weken lark binnenkomst in aanmerking komen dit verlof, thans is de wachttijd maar vijf a zes weken. 'Nederlands seliip met olie naar Rhodesië DEN HAAG. Er gaan geruchten at het Nederlandse schip Sloterkerk ^ten met olie vervoert naar Beira I Mozambique, die bestemd zijn oor Rhodesië. Het Tweede-Kamerlid lotermaker de Bruine (Pac. Soc.) eeft de ministers van economische n van buitenlandse zaken hierover ragen gesteld. Hij wil weten wat de regering tegen en dergelijke doorbraak van het olie- mbargo kan doen en wat om dergelijke evallen te voorkomen. een akkoord over het vraagstuk ge- organiseerden-ongeorganiseerden op cen traal niveau, zoals bijvoorbeeld bij de AKU het geval was. Zoals bekend heb ben vakbonden van industrie-arbeiders Jfc..kennen gegeven dat zij zwart op wit gedane toezeggingen desnoods via rechter zouden opeisen. ChitO „Rita, wat heb je met gedaan." (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Naar wjj vernemen hebben de Nederlandse Spoorwegen over 1965 een ernstig verlies geleden van niet minder dan f 25 miljoen. Dit verlies is voor een deel toe te schrijven aan de gestegen Ionen en andere kosten, maar ook in niet onbelangrijke mate aan de onrendabele lijnen, die de spoorwegen moet blijven exploiteren, omdat hiervoor een vervoers plicht bestaat. Ook wat betreft de toekomst leven er bij de NS-directie geen optimistische verwachtingen, omdat voor 1966 weer een aanzienlijke kostenstijging wordt verwacht. Het deze week gepubliceerde rapport-Van der Dussen heeft aange toond dat het spoorwegpersoneel nog een aanzienlijke achterstand in belo ning heeft, vergeleken bij het be drijfsleven en rijksoverheidpersoneel. Loonstijging De achterstand, die ook door de direc tie wordt aanvaard, omdat deze mede dit onpartijdige onderzoek heeft ge steund, zal voor 1966 na naar ver wacht wordt een extra loonstijging betekenen. De totale loonsom by de NS ls op dit moment van f 275 miljoen per jaar en zal daardoor dit jaar waar schijnlijk nog met tien procent stijgen, wat tenminste een loonkostenstijging betekent van f 30 miljoen. De NS zien zich, het verlies over 1965 meegerekend, daardoor geplaatst voor een tekort van meer dah f 50 miljoen. Hoe voor deze financiering een oplos- SANTO DOMINGO De spanning is gisteren in Santo Domingo zeer toe genomen nadat rechtse militaire lei ders hebben geprotesteerd tegen het bevel van president Gervia-Godoy de buitenlandse diplomatieke posten te gaan bezetten die de president heeft aangewezen. Volgens legerleiders worden de com munisten zo in de kaart gespeeld. In totaal gaat het in feite er om 34 leiders van de partijen die sinds de burgeroor log nog steeds tegenover elkaar sbaan, in ballingschap te sturen. Kolonel Caamano bevindt zich onder hen. Nadat eerst radio San-Isidro in handen as van de militairen is dat nu ook het geval met de staats radio- en tv-stations. De strijdkrachten hebben instructie ge kregen over deze zenders alleen gehoor te geven aan bevelen van militaire zijde. Amerika staat achter de beslissing van president Gervia-Godoy. Volgens de mili tairen gaat het niet om een poging de gevestigde orde omver te werpen, maar zij gaan er niet mee akkoord dat schade wordt toegebracht aan de strijdkrachten. Er zou een communistische omwenteling dreigen. Drie landen sturen graan op het sportveld urnen niet duur wel heerlijk Weersverwachting Om het riespunl De Bilt verwacht tot hedenavond: Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen zuid en oost. Temperaturen om het vriespunt tot •bkele graden boven nul. LONDEN Hoewel Engeland de Afrikaanse landen op de conferen tie in Lagos volgende week een al gehele boycot van Rhodesië wil voor stellen om sneller een eind te maken aan de rebellie van de regering Smith, zal Rhodesië, dat ernstig door droogte wordt geteisterd, graanzen- dingen krijgen. Het Pkw van premier Wibon om de Afrikaanse landen, waar in grote gebie den het vee sterft van dorst en honger en de maisoogsten worden bedreigd met spoed van graan te voorzien, heeft nu ook steun van Canada en Australië ge kregen. De zendingen aan Rhodesië zul len worden behandeld door Sir Hum phrey Gibbs. de Britse gouverneur-gene raal in Rhodesië Zambia en de Britse protectoraatsgeble- den van Basoetoland en Beetsjoeanaland in Zuid-Afrika zullen voorrang krijgen, omdat daar de nood het hoogste is. In Basoetoland wordt de droogte een „nationale ramp" genoemd. Ir Kenia Ls in vele streken een voedsel tekort. De veestapel in vele landen i.< gedecimeerd en grote stukken vrucht baar land zijn in stofvlaktes veranderd. Uit het westelijke deel var. de Oranje Vrijstaat zijn een miljoen schapen per trein naar betere plaatsen overgebracht. Zuid-Afrika zal, omdat de oogst is mis lukt, dit jaar voor tweehonderd miljoen gulden mais en tarwe moeten invoeren De temperaturen variëren van 25 tot 35 graden Celsius. Het is na de droogte 1933 de tweede grote droogteperiode 'deze eeuw. Andere delen van Afrika worden ge teisterd door stormen en hevige rgenval, die overstromingen hebben veroorzaakt. Mozambique werd eerder deze week door een cycloon getroffen. Enkele tientallen mensen zijn om het leven ge komen. In de rivier de Oembeloezi heeft men vele lijken zien drijven. De zware regenval, die met de wervel storm gepaard ging, heeft overstro mingen veroorzaakt. Een groot aantal dorpen is door het ater overvallen. In het gebied hoofdstad Lourenco Marques zijn naar schatting 150.000 mensen dakloos gewor den. Een groot deel van de inwoners van de stad is de bergen ingevlucht. In Swa ziland, het zuidelijke deel van Mozam bique en het noorden van Zuid-Afrika drie dagen een halve meter regen gevallen. Over de materiële schade is nog wei nig bekend. In Lourenco Marques is geen drinkwater omdat het belangrijk ste pompstation nog enkele meters on- water staat. De vuurtoren is in el kaar gezakt en alle verkeer in de ha- is stopgezet, nadat de boeien door de beukende golven waren weggesla gen. sing ggvonden moet worden is op dit moment nog onzeker. Er lijken drie mogelijkheden te bestaan nl. het door voeren van bezuinigingen via rationa lisatie in het bedrijf, het verhogen de tarieven of het subsidiëren door het rijk van de onrendabele lijnen. Voor tariefsverhoging bestaat weing sympa thie, omdat dit de omvang van het ver voer weer ongunstig zou kunnen beïn vloeden. Ongetwijfeld zal over de financiering de komende maanden intensief overleg worden gepleegd door de directie met de ministers van financiën en verkeer- waterstaat. Vondeling en Suurhoff. UTRECHT Prinses Irene is giste ren voor onderzoek in het Academisch Ziekenhuis geweest. Vroeg in de och tend reed een hofauto met dc Prinses en haar mam het terrein van het zie kenhuis op. Ruim een uur later vertrok prins Charles Hugo naar Amsterdam- Noch de ziekenhuiadirectie. noch prof. Nuboer, die vaak leden van het Konink lijk huis heeft behandeld, wilde geen commentaar geven. Er gaan geruchten dat de Prinses last heeft van haar gal blaas. VEENENDAAL De zestienjarige bromfietser W. van Eden uit Veenendaal is op de Kerkewijk tegen een achteruit rijdende bestelauto gebotst en zo zwaar gewond dat hij in het ziekenhui» is over- leden. Bij IJmuiden is men dezer dagen druk bezig met het uitgraven van het Liberiaanse vrachtschip Santa Kyriaki, dat al enige maanden vastzit op het strand. Gisteren werd de kabel overge bracht vanuit zee om daarmee te trachten morgen bij spring vloed het schip vlot te trekken. Quilt nog niet vrij NEW YORK. Er is nog geen einde in zicht van de staking van het openbaar vervoer in New York. De minister van arbeid Wirtz heeft president Johnson verslag uitgebracht. De stakers hebben verklaard dat dc aangeboden loonsverhoging van 3,2 pro cent beslist onvoldoende is. De bond wenst een verhoging van dertig procent. Dat kost het bedrijf 680 miljoen dollar extra in de komende twee jaar. Het be drijf wil gaan tot 25 miljoen dollar. Er is bij het vervoersbedrijf op aan gedrongen de vakbondsleider Quill vrij te laten. Het bedrijf wil echter de rechtbank hierom verzoeken als de sta kingleiders oproepen tot werkhervatting Het vervoersbedrijf heeft een staats- rechtbank verzocht te bepalen dat de vakorganisaie die veranwoordelijk voor de staking een boete van 322.000 dollar per dag moet betalen als vergoe ding van de schade die het bedrijf lijdt. De rechter, dezelfde die Quill en zijn medewerkers naar de gevangenis zond. zal deze kwestie maandag behandelen om de vakbond de gelegenheid te ge ven zijn standpunt te bepalen. De New-Yorkse kranten veroordelen de staking. DEN HAAG. Giften voor het nationaal geschenk aan prinses Beatrix en Claus von Amsberg zün in bepaalde gevallen aftrekbaar van de belasting. De staatssecretaris van financiën heeft dat geantwoord aan de voorzitter van het Nationaal Comité. Bovendien zal over deze giften geen schenkingsrecht worden geheven. Het bedrijfsleven gaat ermee akkoord, dat 10 maart de dag van het huwe lijk als vrije dag wordt beschouwd. De Stichting van de arbeid heeft dit gistermiddag vastgelegd in een advies aan het kabinet. Studenten worden ingeschakeld (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Het aanvalsplan dat de minister van landbouw, mr. B. W. Biesheuvel, in overleg met het land bouwschap heeft opgesteld om de mond- en kleuwzeer epidemie in ons land te bedwingen is het grootste dat ooit tegen deze besmettelijke ziekte is opgezet. Men staat namelijk voor de taak in zo kort mogelijke tijd nog ruim 100.000 varkens in te enten, verspreid in daartoe aange wezen gebieden. De grootste moeilijkheid bij het rea liseren van deze grootscheepse operatie is gebrek aan voldoende mankracht. Reeds zijn vele dierenartsen, hier en daar gesteund door studenten in de dier geneeskunde, dag en nacht bezig, maar hun aantal moet aanzienlijk worden uit gebreid. Er wordt daarom gedacht aan inschakeling van nog meer studenten, ook mede van dierenartsen die in militaire dienst zUn. Zoals bekend heeft minister Biesheuvel zich bereid verklaard de volledige kosten van deze massale inenting (f 2,70 per dier) voor rekening van het rijk te laten komen. In totaal zal hiermee een kleine f2 miljoen gemoeid zijn. Reeds eerder waren voor deze mas- salle operatie een drietal gebieden aan gewezen, liggende in Noord-Brabant (400-000 varkens in 41 gemeenten, waar van een derde reeds is ingeënt). Gelder land (200.000 varkens op circa 4600 be drijven) en Limburg (80.000 varkens op circa 1000 bedrijven). Deze gebieden zijn inmiddels uitge breid met streken in Overijssel (circa 56.000 varkens op circa 1500 bedrijven) en Drenthe (de eemeenten Koekonge en Echten). Minister Biesheuvel heeft het (nog) niet nodig gevonden het inenten verplicht te stellen. Hij hoopte echter hetzelfde re sultaat te bereiken door alle varkens- PENSIOENEN In een stroomversnelling van prijs stijgingen dient vooral te worden ge let op die groepen die moeten leven van vaste uitkeringen, zullen ze niet dupe worden van inflatie. Hoogconjunctuur en inflatie gaan min of meer samen. Volgens econo men krijgen we geen herhaling meer van depressies als in de jaren dertig. De economie zal meer een blijvend opgaande lijn te zien geven, waarbij geldontwaarding moeilijk te vermij den zal zijn. Bij dit toekomstperspectief moet af stemmen van de pensioenen op prij zen en lonen nagestreefd. In wezen is het potsierlijk, wanneer de hoogte van een pensioen wordt bepaald op een moment dat gemiddeld twintig jaar ligt vóór de uitbetaling. Bij be nadering is niet te zeggen wat t« zijner tijd de koopkracht zal zijn. Pensioendeskundigen moeten trach ten te komen met een plan waarin het kapitaaldekkingssysteem-voor- pensioenverzekering naar voorbeeld van de Algemene Ouderdomswet voor een omslagstelsel wordt inge ruild. CULTUUR Volledige instemming betuigen wij met de brief waarin het stichtings bestuur van het Christeliik Cultu reel Studiecentrum de reformatori sche kerken klemmend steun in woord en daad heeft gevraagd, op dat christelijk Nederland zich de waarden bewust wordt die op het terrein van kunst en cultuur op het spel staan. Het is ook hoogste tijd. Dc ontwik kelingen van film, televisie, toneel, literatuur, beeldende kunsten, staan geen werkloze of negatieve houding toe. Mogelijkheden tot culturele vorming van de jeugd in de onderwijsver nieuwing bij mammoetwet geboden mogen wij niet onbenut laten. Reformatorisch Nederland moet tijd en taak verstaan, ook jegens de cul tuur, op welker terrein de striid der geesten zich immers almeer afspeelt. Sinds lang toont ook onze krant dit te verstaan. GELUKWENS Onze collega H. Algra van het Friesch Dagblad is deze week zeven tig jaar geworden. Dat biedt ons een gaarne aangegrepen gelegenheid tot een woord van gelukwens en van ^waardering. 'Algra is een markant man met een markante nen. En zijn krant is ook om zijn artikelen een krant met gezag tot ver buiten het eigen lijke verspreidingsgebied, een uiterst waardevolle stem in de gelukkig nog altijd bestaande verscheiden heid binnen de Nederlandse dagblad pers. een belangrüke uiting en vorm geving van christelijke journalistiek. Er is bij Algra veel dat ons boeit. Daar is ziin omvangriike historische kennis, die ook bii de beoordeling van zovele zaken uit het heden niet kan gemist. Daar is zijn onverdroten aanpak van gebeurtenissen en situa ties en ook als het moet van personen. Daar is echter in en hij dit alles vooral ook zijn evangelische bewogenheid. We hopen er nog lang van te mo gen genieten. Man overleden exHosie Chefaro DORDRECHT De 25-jarige M. Groen veld die maandagmorgen bij de explosie in de peroxyde-afdellng van het che mische bedrijf Chefaro in Dordrecht houders in deze gebieden te laten be- „ZZ IZT u soekeo. De opeet van de operatie is de "wond- »l«"avo„d overleden. De heer Groenveld besmettingshaarden te isoleren door het DnSiT leggen van een ring, waarbinnen alle varkens hun prik kunnen krijgen, Tot I dusver zij, zo verklaarde hij, in totaal reeds circa 110.000 varkens afgeslacht. De schade hiervan wordt geraamd op ongeveer f 20 miljoen, waarbij dan nog komt de schade die aan de exportderving ontstaat. Deze beloopt ongeveer f miljoen per week. Op de Feldberg. de hoogste in het Zwarte Woud, wordt 1.60 meter sneeuw gemeten. De hevige sneeuwstormen in het begin van het nieuwe jaar maakten zelfs skiën onmogelijk. Ge parkeerde auto's moesten uitgegraven worden. VOL-A U TOM A TISCHE Bromfietser dood langs de weg BERGEN Op de Maasbrug Offelt- Gennep is een 43-jarige bromfietshe- rijder uit Boxmeer dood aangetroffen. De toedracht van het ongeluk dat hem is overkomen is in onderzoek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 1