Paar wil serviesgoed, glaswerk, tafelzilver Toekomst Ping An nos steeds onzeker Nieuwe aula Delftse TH wordt morgen geopend Elke bank en spaarbank Journalisten krijgen 7 pet. Geef vermogenstitels de kleine mari ingeschakeld Assen: „Het was een vergissing" WEER Hoogheenraad Delfland: Brand in dok in Amsterdam Krater spoedig ondercontrole? aan Commentaren Prioriteit voor Caransa-liotel Schweitzerprijzen voor hoogleraar en kunstenaar Miljoenen verlies voor onze kaashandel? NIEUWE LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 JANUARI 196< Nationaal comité ontvouwt plannen DEN HAAG Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg willen voor hun huwelijk graag serviesgoed glaswerk en tafelzilver hebben voor het serveren van een goede avond maaltijd. Omdat er velen zullen zijn die hier iets aan willen geven, is er een comité in het leven geroepen dat een nationale inzameling wil organi seren. Als eerste voorzitter van het comité gaf mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, gisteren aan vertegenwoordigers van de pers een overzicht van de samenstelling en de totstandkoming van het comité en lichtte hij summier toe hoe men dacht te gaan werken. Het comité werd na het publiceren van de goedkeuringswet in december in het leven geroepen. Op 17 december hield men de eerste vergadering. De naam „Nationaal Comité" heeft men gekozen, niet omdat het gehele volk erin zoi vertegenwoordigd, maar wel omdat het uit het volk voortkomt. De meeste leden hebben er zitting omdat ze een vooraanstaande functie heb ben in bepaalde groeperingen, hoewel dat weer niet inhoudt dat ze elk lid van die groepering vertegenwoordigen. Eer ste en tweede voorzitter zijn de presiden ten van de Eerste en Tweede Kamer, secretaris is de heer H. J. de Koster, voorzitter van de Raad van Nederlandse Werkgeversbonden, en penningmeester is dr. M. W. Holtrop, president va Nederlandse Bank. Voorzitster van het uitvoerend comité is mevrouw mr. J. M. Stoffels-' Haatten. Secretaris en penningmeester AMSTERDAM Er is overeenstem ming bereikt tussen de onderhandelings-| delegaties en de besturen van de Neder landse Dagbladpers en de Federatie van Nederlandse Journalisten over een nieuwe1 c.a.o. Behoudens de noodzakelijke goed keuring zal de c.a.o. ingaan op 1 januari en een looptijd hebben van anderhalf De verhoging van de salarissen zal zeven procent zijn met inbegrip van de 1,25 procent compensatie huurverhoging. Verder zal de zogenaamde uitkering standig laten in hun activiteiten. De ineens van 1965 in de c.a.o. worden opge- bedoeling is dat de persoonlijke vrijheid nomen als een uitbreiding van de vakan- van de gevers nauwlettend in het oog tietoeslag van vier tot zes procent, wordt gehouden. Geen acties dus waarbij De nieuwe c.a.o. is op nog enkele andere ljgC moreie dwang spra-punten verbeterd onder SER-voorzitter stelt voor: (Van een onzer verslaggevers) daarvan zijn weer de heren Koster Groot aantal ke de positie Het mooiste is het als het publiek van dagbladen, zelf reageert. Dit is zo gemakkelijk mo gelijk gemaakt doordat elke bank of spaarbank bereid is het geld in ontvangst te nemen en over te maken. Voor h< die gireren, is er het postrekening nun Holtrop. j 25 t.n.v. Nationaal Comité Huw Voorts is er een Koninkrijkscomité Hjksgeschenk. Lange Voorhout 35. Zü die in voorbereiding, waarin als erevoorzit-1 ideeën hebben of die inlichtingen willen ters de drie ministers-presidenten zullen, krijgen kunnen (070) 110591 draaien, zitting nemen. j Tot 10 maart 1967 zal de Stichting leven blijven. Als er meer geld binnen komt dan verwacht werd, dan zal het Prinselijk paar hier later een bestem- Door het grote aantal leden en het! ming aan geven. De beide huwelijkskan- grote aantal groeperingen dat zo ver- didaten hebben reeds twee bedrij tegenwoordigd en bereikt wordt, heeft zocht waar eventueel hun geschenken de inzamelingsactie grote kans van sla-kunnen worden gekocht, uiteraard Ne gen. Men wil steden en provincies zelf- j derlandse leveranciers. i journalisten bij fusies egenaanleg-belasting ASSEN* De verbitterde huiseige naars, die van de gemeente Assen een aanslag hebben gekregen voor de aan leg van wegen langs hun eigendom men, variëren van 500 tot 6000 gulden, hebben nader vernomen dat deze slag op een vergissing berust en verkeerde uitleg betekent van hetgeen enkele jaren geleden in de raad is be- En inmiddels gevormd actiecomité heeft zich daarom weer ontbonden en zijn leden geadviseerd de vlaggen die halfstok hingen in verband' met deze onbegrijpelijke maatregel binnen te ha len. AMSTERDAM universiteit voor kand. sens (Amsterdam); doet. rechten: S J Blalsse (Amsterdam); doet. soc. geografie; P Brands- ma (Amsterdam); kand. soc. geografie: P G Aanhoudend droog DE BILT. Het continentale hoge. drukgebied neemt op het ogenblik langzaam in betekenis af. Toch onder- gaat een oceaanfront boven Ierland geen noemenswaardige verplaatsing in de richting van het vasteland Dit hangt samen met kleine golfvormige storingendie langs het front van zuid. west naar noordoost lopenEr zijn daarom voor het komende etmaal geen belangrijke veranderingen in het hui dige weertype te verwachten. Het dm. ge weer duurt voort. Terwijl de vorst in de nacht overwegend licht blijft. Overdag komt de temperatuur weer gedurende enige tijd boven het vries punt.'In de afgelopen nacht kwam in zuid-Duitsland plaatselijk strenge vorst voor. Maar in ons land en noord- Duitsland vroor het over het algemeen slechts licht. HET WEER IN ElIROP V 'Jlapporten hedenmorgen zeven uur Den Helder I. bcw. Ypenburg half bew. Vllssingcn 1. bcw. Eelde zw bcw De Bilt half bew Eindhoven 1. bew. Z.-Llmburg 1. bew. Helsinki 1. bew.1 Stockholm sneeuv Oslo gch. bew Kopenhagen zw, bew Londen zw bcw Amsterdam onbew Luxemburg 1. bcw (Van een onzer verslaggevers) DELFT Het staat nog steeds niet vast wat er gaat gebeuren met de vrachtvaarder Ping An uit Hong kong, die sinds eind november hoog en droog op het strand bij Terheijde zit. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delf land hebben gisteren langdurig over de zaak gesproken, maar nog geen defini tief besluit genomen. Zoals men weet, voert het hoogheemraadschap het be heer over het schip sinds het kort voor Kerstmis onder de Wrakkenwet werd geplaatst. Na afloop van de vergadering, die ook werd bijgewoond door de vier leden van de financiële commissie uit de algemene vergadering, zei secretaris-rentmeester dr. A. H. Böhm: ,.Er is lang en 'breed over gepraat. Aan alle oplossingen zijn bezwaren verbonden. We zullen nu de kosten J yan de diverse mogelijkheden naast elkaar leggen en ook proberen de ri sico's in cijfers uit te drukken Voor Delfland is het van belang, dat de meest economische oplossing met het kleinste risico uit de bus komt". Met de rederij heeft het hoogheemraad schap nog geen rechtstreeks contact ge had. Dr. Böhm heeft dezer dagen wel een onderhoud gehad met de gezagvoer der, maar dat heeft ook geen nieuwt gezichtspunten over een eventuële finan ciële regeling opgeleverd. Inmiddels heeft Delfland van enkele slopers aanbiedingen gehad, het schilp op het strand in stukken te branden. Het hoogheemraadschap is daar nog niet op ingegaan. Dr. Böhm verwacht, dat Frankfort zw Munchen zw. Zurich half Geneve on Wenen half Innsbruck zw. Belgrado zw. Athene Barcelona geh Madrid geh oew wmasui o Mallorca zw bew windst. 18 AMSTERDAM Doordat bij werk zaamheden op de Britse zuiger Sea Way een stuk dekzeil in brand raakte en over boord viel is in een dok van de Amsterdamse droogdokmaatschap pij vanmorgen op het water drijvende olie in brand geraakt- Het ook in dok liggende Noorse vracht schip Bonita is door de tot boven het schip oplaaiende vlammen aan de ach terzijde geblakerd. De bedrijfsbrand weer wiet het vuur in korte tijd te be dwingen. Dijk in de Vecht hersteld GRAM3BERGEN - De dijk bij Vil- sierdag die door de hoge waterstand in de Overijsselse Vech, tweemaal is doorgebroken is hersteld. Landbouwers uit de omgeving hebben dit karwei ge- klaarci. Het waterschap De Boven-Vecht heeft provisorisch de weg Haandruk Laar die ernstig was beschadigd, her steld. De waterstand in de Vecht is nog iets boven normaal. Ook n de polders zakt het watei. Over de aan gerichte schade kon nog niets concreets worden gezegd Olirlaag bijna bereikt EMMEN Over een week hoopt de Nederlandse Aardolie Maatschappij de gasspuiter op de boorlokatie ..In het Haantje" onder controle te hebben. Dan zal de gashoudende laag p 1850 meter zijn bereikt Op net ogenblik is en tot 1300 meter gevorderd. Tot dusver zijn er bij de boring geen moeilijkheden opgetreden, maar men blijft op alles voorbereid. De beruch ge worden krater waarin op 1 december een complete boorinstallatie verdween, werkt nog steeds de van de maand over het lot van de Ping An wordt beslist: of het schip wordt gesloopt of het wordt drijvende gebracht. Hij had gehoopt, dat dijkgraaf en hoogheemraden het gisteren eens wa ren geworden. ..Maar dat bleek niet mogelijk. Het belang van de zeewering waarvoor het schip een gevaar vormt is primair, maar de kosten spelen toch ook wel een grote rol De zaak is heel ingewikkeld, vooral juridisch". Russen bouwen ook met ijs DEN HAAG Het is een fabeltje dat alleen de Eskimo's hun woningen van sneeuw en ijs bouwen. De Sowjets doen het ook en misschien nog wel op veel groter schaal en in een veel grotere verscheidenheid. Sowjetspecialisten geloven dat ijs goed bouwmateriaal is in de zóne van ae eeuwige vorst. Zij hebben reeds dammen door rivieren gelegd, met ijs (vermengd met een chemische stof) pieren en havendammen gemaakt. Binnen de poolcirkel zijn vele onder- en boven grondse pakhuizen gebouwd. De ondergrondse worden ge bruikt voor opslag van vloeibare brandstoffen en smeermiddelen. Dat de Sowjetunie voor deze bouwwijze veel belangstelling heeft is niet verwonderlijk, want de helft van het grondgebied van de USSR l'.gt in het gebied van de eeuwige vorst. Politie speurt naar vermiste Ghanese AMSTERDAM De politie speurt sinds 23 december naar de 30-jarige echtgenote van de Ghanese student W T. Attu. De vrouw heeft op 22 decem ber de echtelijke woning in Amster dam verlaten en is sindsdien spoor loos. Het echtpaar heeft een baby van zes maanden. Omdat de vrouw zwaar moedig is wordt een ongeluk gevreesd. Inschakeling van vakbeweging C1 O (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG In zijn nieuwjaars rede heeft SER-voorzitter drs. De Pous kritiek uitgeoefend op de in- i voering van belastingspaarbrieven en izich afgevraagd of we geen andere weg zouden kunnen inslaan ter sti mulering van individuele besparing en bezitsvorming. Zijn gedachten gingen daarbij uit naar de mogelijk heid dat de overheid vermogenstitels, verbonden aan de betreffende acti viteit of combinaties van activitei ten, tegen zodanig aantrekkelijke voorwaarden in de particuliere sec tor plaatst, dat bij een groot publiek een nieuwe brón van besparingen wordt aangeboord Dit beleid zou volgens de heer De Pous tevens dienstbaar kunnen worden gemaakt aan het bewerkstelligen van een meer aanvaardbare vermogensverdeling, indien deze vermogenstitels bij voorrang zouden worden geplaatst bij hen. die tot de lagere en middelbare inkomensgroe- ueringen behoren en die momenteel over geen of zeer weinig vermogen de be schikking hebben beoogde doel waarschijnlijk onvermijde lijk zal zijn de verhandelbaarheid vai deze waardepapieren gedurende een ze kere tijdsperiode te beperken- Vakbeweging De SER-voorzitter erkende dat bU de uitwerking hiervan vele bezwaren moeilijkheden rijzen. Een efficient doelmatig apparaat, dat het vertrouwen de belanghebbenden geniet Is een eerste vere'ste. .Zonder inschakeling van het hiervoor uitstekend geoutilleerde ap paraat van de vakbeweging (intensieve voorlichting, relatief kostbare behande ling van vermogenstitels met kleine cot pures) is de kans op succes vrij gering' Ook achtte drs. De Pous spreiding van risico's noodzakelijk, waardoor belegging in bedrijven waarin de overheid niet is geïnteresseerd eveneens mogelijk zou moeten zijn. Dit vergt de tussenschake ling van een orgaan dat verwantschap ertoont met de figuur van de beleg gingsmaatschappij of het beleggings fonds. waardoor tevens de levensvatbaar heid van dergelijke instituten zou kun- worden vergroot. De heer De Pous meende dat het ter bereiking van Kritiek Mr. Ca Is verricht plechtigheid (Van een onzer redacteuren) DELFT Morgenochtend opent minister-president Cals het nieuwe aula- en collegezalencomplex en het laboratorium voor technische natuur kunde van de Technische Hogeschool- Het laatste bouwwerk kost twee maal zo veel als het eerste (20 miljoen gul den), maar de aula is toch het meest spectaculaire. Naar een ontwerp van het Rotterdamse architectenduo Vau den Broek en Bakcma is een construc tie in voorgespannen beton vervaar digd. die qua gewicht (twee kolommen dragen 1200 ton) en qua vormgeving Het aulacomplex wordt gevormd door twee trapeziumvormige collegezalen voor 250 studenten, twee met 350 zitplaatsen en een groot auditorium dat 1500 man kan bevatten. De senaatszaal en de klei nere ruimten meegerekend komt het ge bouw op een capaciteit voor 3000 perso nen. De parterre van het complex bevat slechts een grote ontvangsthal rr.et garde robes Links en rechts van deze hal ziet MO -examens AMSTERDAM - Geslaagd voor het exa men boekhouden M.O pedagogisch-didac- tisch «edeelte: J A (Eerbeek). W G van Dieke (Neede), A J de Graaff (Tilburg). M F J Faber (Hoogevecn). M J U van Marwijk (Capelle a. d. IJssel), G T Th U Tillemaus (Den Haag), R T Rosendal (Ter Apel). M T G van Zalk (Almelo), W B U P van Tieffelen (Hllvarenbeek). M H C M Vrijhoeven (Waalwijk). AMSTERDAM - Geslaagd voor de m.o.- akte gesch.: J P H Bartholomeus (Gerwen). I M van Boekhout (Den Haag). P J Bor- ergs (Luyksgestel). J J (Leiden). C E H J Verhoef (Soestdijk). M A Visser (Culemborg), A J W Vollebergh (Schijndel). men de overkappingen (beide gedragen door twee kolossale pilarèn) die de rest van het gebouw dragen. Op de eerste verdieping ligt centraal een bal van 60 bij 21 meter, die als foyer voor het auditorium en als studenten- kantine gebruikt zal worden. Een maal tijd voor 600 personen levert hier geen problemen op. Rondom het als amphi theater gebouwde auditorium loopt een buitenrondgang die uitzicht biedt op de T.H.-wjjk en oud-Delft. De architecten hebben de indeling van de zaal geba seerd op de vorm van de Gereformeerde Westerkerk die tot nu toe voor hoogtij dagen van de T H. gebruikt werd. Deze indeling bleek in de praktijk goed te voldoen. een uiterst decoratieve zeildoek over kapping vervaardigd, die de zelfde fune- tie heeft als het klankbord boven een kansel. Voor congressen is de zaal uit gerust met een tolkcabine. Het aulacom plex is echter in de eerste plaats ge bouwd als collegezalen-concentratie. Daartoe is er een verbindingsbrug ge maakt naar het gebouw voor technische natuurkunde. Technische natuurkunde is een van de oudste afdelingen van de T.H. Reeds in 1842 werd hier gedoceerd. Vooral door de ontwikkeling van de kernenergie »s de afdeling na de tweede wereldoorlog stormachtig gegroeid. Momenteel stude ren er 900 jongelui bij 17 hoogleraren. Het nieuwe gebouw (ontworpen door het architectenbureau Roosenburg. Verhave en Luyt uit Den Haag) is de zesde defi nitieve huisvesting voor de afdeling. Een deel is nog door verschillende omstandigheden elders ondergebracht, zoals bijvoorbeeld de sector kernfysica in het Reactorinstituut. Het complex bestaat uit een voorgedeelte van vier blokken met loodrecht daarop vijf vleugels die door luchtbruggen ver bonden zijn. De frontlengte is 180 me ter, de vleugels zijn 92 meter lang. Voor de fundering waren 1200 palen nodig. Over de afwerking van het in terieur is weinig te vermelden. Dat is bij het aulacorrjplex anders. Voor de uitgebreide houten betimme ringen heeft men bijvoorbeeld scheeps timmerlui aangetrokken die met typische scheepvaartattributen hun werk verricht hebben. Voor de zeildoek-akoestische voorzieningen Kwam men ook al in scheepvaartkringen terecht. Op het plein voor de aula komt een betonconstructie te staan. Voor wand schilderingen heeft men Joost van Rooyen aangetrokken. Carel Visser voor een plastiek en de Parijse Marta Pan voor een ronddraaiende spiraal die in de hal komt te hangen. Van de Delftse studenten krijgt de T.H een beeldhouwwerk van Kor Bekker. Over het regeringsplan tot invoering van belastingspaarbrieven zei drs. De Pous dat dit systeem niet tot een blijven de verhoging van de particuliere bespa ringen zou leiden indien (mede door de gevreesde irritatie als gevolg van het gedwongen karakter van deze in feite kortlopende staatslening en de beknotte beschikkingsmacht) deze besparingen bij aflossing in de consumptieve sfeer zou den worden aangewend. Bovendien zijn weerstanden mogelijk omdat een afge dwongen besparing door een heffing die voor alle belastingplichtigen gelijk is. de bewust sociale gerichtheid van de voor gestelde verlaging van de loon- en in komstenbelasting gedurende de looptijd van deze lening volledig teniet doet. En ten slotte is, aldus de heer De Pous. bij de administratie en de uitvoering van de maatregel een zekere verambtelijking niet te vermijden, waardoor het gevaar reëel is dat hetgeen bedoeld is ter stimu lering van individuele besparing en be zitsvorming juist aversie hiertegen gaat oproepen. Er is echter alle aanleiding om de om vang der besparingen in de particuliere sector te stimuleren, doch daarvoor is meer stabilisatie in de geldwaarde een eerste vereiste. Totale reacties Uitvoerig ging de voorzitter van de SER in on de huidige economische s'tu"- tie, waarbij h(j opmerkte dat Nederland in de inflatoire ontwikkeling met Wes.- Duitsland koploper dreigt te worden in de EEG. H(j achtte het niet onwaarschijn lijk. dat er (mede als gevolg van de be- stedingsbeperkende maatregelen in de Bondsrepubliek) weer een tekort op de betalingsbalans in aantocht is. „Iedere vreemdeling in Jeruzalem of vondeling In Den Haag moet wel concluderen dat er enkele wolken aan de conjuncturele hemel zijn verschenen". Volgens drs. De Pous ziet het er naar uit dat in Europa met een verlangzaming van het groeitempo rekening moet wor den gehouden. „Als de binnenlandse con junctuur aarzelingen vertoont, die wor den aangewakkerd door teruglopende ac tiviteiten in West-Duitsland, een stagne- de vliegtuigindustrie in Engeland sssieve verschijnselen in de Belgische Franse zware industrie, dan kunnen incidentele bedrijfssluitingen psycholo gische reacties oproepen, die deze (eco nomisch misschien volkomen verant woorde) aanpassingen in onze produktie- structuur tot infectiehaarden van depres- ontwikkelingen over een veel bre der vlak doen worden". de EEG-crisis zei de heer De Pous o.m.. dat „de vijf' tegenover Frankrijk t.a.v. het supra-nationaliteits- beginsel dienen te volharden in hun standpunt. Meer auto-industrie naar Limburg HEERLEN Behalve de DAF-fabrie- ken zullen ziah misschien ook andere auto-industrieën in Limburg vestigen. Genoemd worden Ford en een Japanse autofabriek. Zouden de plannen doorgaan een speciale commissie van de staatsmijnen spelt een grote rol bij het aantrekken dezer industrieën dan kan er in Lim burg een omvangrijke auto-industrie ontstaan, die zeer gunstig in het Euro marktgebied is gelegen. Andere bedrijven die overwegen een vestiging in Limburg tot stand te bren- ziin de Verenigde machinefabrieken TERECHT Van de belangrijke woorden door dn De Pous vandaag in de nieuwjaars vergadering van de SER gesproken mag worden gehoopt dat zij de no dige indruk zullen maken. Terwijl aan het loonfront de span ningen toenemen, heeft de heer D« Pous alle partijen opgeroepen tot ma tiging. Terecht, want de loon- er prijsspiraal die in ons land enkele ja ren geleden is gaan draaien kan ge vaarlijke gevolgen hebben voor onz« nationale economie (en dus voor on« aller welzijn), indien de ontwikke ling zich in gelijk tempo voortzet. Wie zijn oor onder de werknemers t« luisteren legt. kan constateren, dal ook zij geen heil zien in loonsverho gingen die weer door prijsstijgingen worden teniet gedaan Dit te weten maakt de gevraagde op gave voor de vakbeweging gemakke- BELASTING Ook tot regering en parlement heeft de oud-minister van economische za ken zich gewend en evenals onlangs werkgeversvoorzitter Bosma is de heer De Pous tot de conclusie geko men, dat de belastingverlagingen die we nog in petto hebben beter achter wege kunnen blijven. De collectieve voorzieningen die getroffen moeten worden willen we de komende generatie niet een chao tisch landje nalaten vergen zulke sommen, dat men zich inderdaad kan afvragen of de belastingdruk niet nog beter kan worden gehandhaafd- De vraag is evenwel, of we er dan ooit nog afkomen en drs- De Pous' suggestie lijkt politiek gezien dan ook nauwelijks haalbaar. Al ach ten we het niet uitgesloten, dat de belastingspaarbrieven over vijf jaar toch nog wel in de schatkist zullen verdwijnen Dit behoeft de regering niet te ver hinderen, het voorstel om aan grote groepen van de bevolking vermo genstitels toe te kennen eens ernstig in studie te nemen. DEN HAAG Op verzoek van B. en W. van Amsterdam is prioriteit verleend i de bouw van een hotel in Amsterdam- rende bedrijvigheid in de staalindustrie Buitcnveldert (door de heer Caransa), boven de bouw van een winkelcentrum. Dit i.v.m. de nijpende hotelsitu^tie in de hoofdstad waarop van verschillende zijden, speciaal door de K.L.M. de aan dacht is gevestigd. Dit deelt minister Bo- gaers (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) mee in antwoord op schrifte lijke vragen terzake van het Tweede- Kamerlid mevrouw Brautigam (soc.). De rijksgoedkeuring valt te verwachten in de herfst van dit jaar Zilveren koksmuts voor KLM-kok AMSTERDAM Op de Horecav. In het RAI-gebouw heeft KLM-chef de partie C. W. van Dusschoten de Zilveren Koksmuts gewonnen na een sportieve kookwedstrijd tegen 35 concurrenten. Overigens kwam de KLM goed uit de bus want de derde plaats werd inge nomen door KLM-kok K. Pit uit Paters- Mejuffrouw G. van Disselberg kook ster van een bejaardencentrum in Breda won een zilveren kqksmes. In de leer lingenklas, die overigens met tien deel nemers matig was bezet won Jan Kip (leerling van de heer Pit) uit Paters- wolde een wisselbeker. De Horecava die gistermiddag is be sloten heeft 52.540 bezoekers Eetrokken. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM Op zaterdag 15 januari wordt voor de vierde maal de Albert Schw,eitzer-prijs uitgereikt. Hij is dit jaar unaniem toegekend aan prof. dr. A. M. A. de Waeihens, hoogleraar aan het hoger instituut wijsbegeerte dat verbonden is aan de universiteit van Leuven, en aan de Amsterdamse grafische en beeldende kunstenaar Peter Alma. De uitreiking geschiedt in de aula tn 't Koninklijke Instituut voor deTro m in aanwezigheid van tal van hoog waardigheidsbekleders, onder wie de ambassadeur van België F. X. baron van der Staten Waillet. onze minister-pre sident mr. J. M. L. Th. Cals en de iter van buitenlandse zaken J. M. A. M. Luns. De Albert Schweitzer-prijs werd op Nederlands initiatief ingesteld ter gele genheid van de 85ste verjaardag van prof. dr. Albert Schweitzer in 1960. Daar Gheimzinnige kwaliteitsdaling (Van een onzer verslaggevers) BODEGRAVEN In de kaashandel is een paniektoestand ontstaan doordat de regering op advies van het produktschap voor zuivel woensdag avond heeft besloten dit jaar niet de overtollige voorraden kaas op te ko pen, zoals in andere jaren gebruikelijk was. Deze beslissing kwam voor de groothandelaren, die enkele miljoenen kilogrammen kaas „over" hebben, volkomen onverwachts. Aangezien in Bodegraven meer dan zestig groot handelaren in kaas wonen, is vooral in deze gemeente de panieksituatie merkbaar. Er zijn en worden vele telegrammen I die de kaashandelaren boven het hoofd naar minister Biesheuvel gezonden.!hangt, dreigt in de miljoenen guldens! Onder meer wordt de minister ver-1 te gaan lopen. zocht zelf naar Bodegraven te komenGeheel buiten onze schuld, zeggen om zich van de noodsituatie op de de kaashan lelaren en zij doelen daar- hoogte te kunnen stellen. De schade, bij op de geheimzinnige kwaliteits-, toe werd een stichting in het leven ge roepen. waarvan Hare Majesteit de Ko ningin beschermvrouwe is. De prijs be staat uit een fraaie oorkonde, die de (gestempelde) handtekening draagt van Albert Schweitzer, een kruis van ver dienste waarin een diamantje is ver werkt en een bedrag van f 1000. De prijs wordt uitgereikt aan „perso nen. die gewerkt hebben in de geest waarin Albert Schweitzer zelf zijn arbeid heeft verricht en wel op de ter reinen van: dienende menslievende ar beid, cultuurfilosofie, geneeskunde en kunst. Hij is niet gebonden aan enige voorwaarde omtrent levensbeschouwing of nationaliteit." Prof. dr. De Waeihens is 54 jaar en rooms-katholiek existentie-filosoof. Hij i voorgedragen voor de onderscheiding om dat zijn „denken en werken op hoog niveau kenmerkend worden bepaald door liefde voor de medemens en de mensheid. Peter Alma, die op 18 ja nuari 80 jaar hoopt te worden, is voor gedragen omdat hij is een „sterk on baatzuchtig, progressief denkend e" dur vend mens, die warm menselijk denken de extroverte kunst schept". De twee bloemenveilingen in Aals meer hebben in 1965 gezamenlijk een om. zet bereikt van f 105,8 min, ruim 18,1 min meer dan in 1964. daling, waaraan de opgeslagen kaas de laatste jaren onderhavig is en waar van de oorzaak i og steeds niet is op gespoord. Nadat kwalitatief uitste kende kaas is opgeslagen, treedt thans op grote schaal binnen een jaar de laatste tijd een onverklaarbare achter uitgang in de kwaliteit op. Voorheen kocht de regering de over tollige voorraden kaas op om ze door te verkopen aan de kaasvenverkende industrie. Het produktschap is echter de mening toegedaan, dat de kwaliteit van de huidige vooraden kaas thans zo beneden peil is, dat het onverantwoord zou zijn er via de regering de kaas- verwerkende industrie mee op te sche pen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1966 | | pagina 8