Nieuwe Leidlse Conramt Brood vier cent duurder DERBY COLA DRINK Scheepsramp op Wester schelde PRIJSVERHOGING GAAT MAANDAG IN AFGEHAALD BROOD TWEE CENT OMHOOG Bakkers blijven het dubbele eisen Amerika gaat krachtig optreden als Vietcong geen vrede wil Auto reed op spoorbaan sneltrein tegemoet ACV PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. Op oudejaarsavond weinig treinverkeer Wisselstoring veroorzaakte treinvertragino; Commentaren Vrienden Beatrix en Claus vieren reünie 1 Direcfstrr: P. DIEMER j Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Donderdag 30 december 1965, 46ste jaargang „Stantvastigh i» ghebleve* mijn hert in teghenapoetl" ^Kantoren Leidei Steenstraat 37- - Postbus 76v - Telefoon 31441- - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.'w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10, 70 - Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Huisvrouwen protesteren: verpakte melk is te duur pagina kernmerk Het 19-jarige Velsense badmin- tonsterretje Imre Rietveld vierde gisteren haar come-back met een zege op een der sterkste speel sters van Europa: Angela Bainstow. Toch verloor Neder land van Engeland pagina 9 Prijzen varkensvlees drastisch omlaag - boer gedupeerd - pagina 7 MARGIE IN TOP-X In onze tienerrubriek Top X vandaag onder meer een verhaaltje over Margie Bal uit Voorscho ten, het zangeresje, dat met de Nederlandse ploeg naar het Festival van Knokke zal gaan. Margie op weg naar tiener- populariteit. Op pagina 7 is onze rubriek opgenomen. Bij raadsvergadering in Huissen is de publieke tri bune propvol. Er valt al tijd wel wat te beleven. zie pagina 7. DEN HAAG Met ingang van maandag moet voor in de winkel afge haald brood twee cent meer en voor bezorgd brood vier cent meer wor den betaald. Het ministerie van economische zaken, dat zyn goedkeuring aan deze prijsverhoging heeft gehecht, zegt in een toelichting, dat uit een onderzoek naar rentabiliteit en kostenontwikkeling in het bakkersbedrijf is gebleken, dat deze prijsstijging aanvaardbaar is. „Op onze universiteit is sport niet het belangrijkste. U kunt uitstekend voetballen, maar u bent amateur $n student. U krijgt slechts een vergoe ding van 800 dollar per week om de was voor u te laten doen...." WASHINGTON In verband met het grote vredesoffensief, dat de Ver. Staten thans kennelijk op verscheidene fronten voeren, herinnert men eraan, dat president Johnson verklaard heeft, harde maatregelen te zullen nemen, als zijn pogingen niets uithalen. Het alter natief van vrede zal een aanzienlijke vergroting van de Amerikaanse oor logsinspanning zijn. Aldus welingelich te kringen in de Amerikaanse hoofd stad. Dat er thans inderdaad sprake is van een groot Amerikaans vredesoffensief, moge blijken uit de reis van Johnsons speciale ambassadeur Averell Harriman, naar Polen, het bezoek dat Johnsons am bassadeur bij de Ver. Naties, Goldberg, gisteren aan de paus heeft gebracht en het gesprek, dat de Amerikaanse ambas sadeur te Moskou, Kohier, gisteren voer de met de nieuwe Russische president. iPodgorny. Harriman bracht onmiddellijk na aan- jkomst in Warschau een bezoek aan Adam Rapacki, de Poolse minister van buiten landse zaken. Zoals men weet is Polen met Canada en India lid van de interna- itionale commissie, die moet toezien op naleving van de Geneefse akkoorden over Indochina. Polen heeft echter altijd toe- izicht onmogelijk gemaakt Aanvankelijk werd verondersteld, dat Harriman ook een onderhoud zou hebben met de Chinese communistische ambas sadeur te Warschau. Volgens nog onbe vestigde berichten bevindt deze zich echter met vakantie in Peking. Overigens is de missie van Harriman strikt geheim. Goldberg arriveerde (eveneens volko men onverwacht) in Rome om de paus te {bedanken voor diens bemoeienis ter ver zekering van het kerstbestand in Viet nam. Goldberg zegde de paus ook dank voor diens voortdurende inspanningen voor het verwezenlijken van vrede in Zuidoost-Azië, Het gesprek van Kohier met Podgorny duurde een uur. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade zei, dat het een beleefdheidsbezoek was. Aangenomen wordt echter, dal Kohier van de gelegen heid gebruik heeft gemaakt, de kwestie Vietnam ter sprake te brengen. Intussen heeft president Ho Tsji-Minh Van Noord-Vietnam in een aan de paus gerichte boodschap gezegd niet te zullen ingaan op het Amerikaanse aanbod voor pnvoorwaardelijke onderhandelingen ter beëindiging van het Vietnamese conflict. De boodschap is een antwoord op de brief pie de paus vorige week aan de leiders Van Noord, en Zuid-Vietnam had gezon den. De strijd in het zuiden duurt voort. De Vietcong veroverde vanochtend vroeg een buitenpost bij Dai Loc op 20 km van Da Nang, Het gevolg van deze prijsverhoging is, dat het waterwitbrood, afgehaald in de winkel 60 cent in de grote steden kost, 61 cent in een aantal pro vincieplaatsen en 62 cent in de rest van het land. De prijs van volks- bruinbrood ondergaat dezelfde ver hoging en blijft dus twee en drie cent beneden die van waterwitbrood. De nieuwe situatie is zo, dat voor thuisbezorgd brood in alle gevallen ten hoogste drie cent meer kan worden berekend dan voor afgehaald brood. Tot dusverre bedroeg dat verschil een cent. De prijzen van melkbrood en ver pakt brood worden eveneens met de zelfde bedragen (dus afgehaald met twee en bezorgd met vier cent) ver hoogd. Commentaar De bakkersorganisaties bleken van morgen bijzonder onaangenaam verrast door dc beslissing van de minister inzake de hogere broodprijs. De bakkers menen, dat de broodprijs tenminste met het dubbele bedrag omhoog moet en dat de minister bij een nauwkeuriger berekening van de rentabiltleit in het bakkersbedrijf ook tot eenzelfde con clusie gekomen zou zijn. Het arbeids intensieve bakkersbedrijf kampt de laat ste tijd sterk met forse verbeteringen van Ionen en andere arbeidsvoorwaarden. Bij deze verbeteringen kunnen de bakkers niet achterblijven omdat dan al het personeel wegloopt. De laatste tijd is toch reeds veel personeel uit het bakkersbedrijf vertrokken. De zater- dagsarbeid die nog steeds voortduurt wordt naar het oordeel van velen on voldoende gecompenseerd. De bakkers organisaties hebben daarom al laten weten dat zij niet zullen berusten in deze beslissing van de minister en nieuwe stappen zullen ondernemen bij het departement. Ontstemd zijn zij er ook over, de minister de beslissing over de brood prijs bekend heeft laten maken door zijn ambtenaren, terwijl hij zelf op dit moment in het buitenland vertoeft. De bakkers hebben er begrip voor dat een forsere broodprijsverhoging slecht in het loon- en prijsbeleid van de regering past, maar zij menen dat de thans aan gekondigde broodprijsverhoging minder goed past in het beleid vai bakkersbedrijf. MORGEN Oudejaarsdag zullen onze kantoren om 1 uur gesloten zijn. Op Nieuwjaarsdag zal de Nieuwe Leidse Courant niet verschijnen. Bij De Vink te Voorschoten (Van een onzer verslaggevers) VOORSCHOTEN Een even merkwaardig als tragisch ongeluk deed zich gisteravond omstreeks zeven uur voor op de spoorbaan naast de door ahobs beveiligde overweg by De Vink. De in Zwitserland wonende 72-ja- rigc Nederlander J. Holtzapfel naderde met zyn personenauto, waarin ook zyn 70-jarige broer George zat, bewoner van het Rotterdamse bejaarden centrum Schiebroek, uit de richting Haagsche Schouw de overweg met de bedoeling rechts af te slaan om via de ruim vyftig meter verder gelegen Leidseweg naar het centrum van Voorschoten te rijden. Op de goed ver lichte overweg gekomen, heeft de bestuurder van de auto echter om on begrijpelijke redenen gemeend, reeds toen rechts af te moeten slaan, zodat hij de spoorbaan opreed. Ongeveer tien meter verder kw; de auto tussen de biels tot stilstand. Waarschijnlijk heeft de bestuurder nog getracht, de auto te keren. Toen dat niet lukte, zou hij volgens een ver klaring van een op dat moment pas serende automobiliste moeten zijn uit gestapt, terwijl de ahobs zich begon nen te sluiten. Met een rood lampje zou hij hebben getracht het naderende gevaar in de vorm van een uit de richting Den Haag aanstormende sneltrein Rotterdam Amsterdam te keren maar de machi nist kon toen uiteraard de trein niet meer tijdig tot stilstand brengen. Met vrijwel onverminderde snelheid wierp de trein de auto opzij. De heer George Holtzapfel, die zich op dat moment nog in de auto bevond, werd op slag gedood. Zijn broer liep lichte verwondingen op en kreeg een De auto werd aan achterkant en zij kanten volkomen vernield; de trein liep geen noemenswaardige schade op maar gedurende drie kwartier was het treinverkeer op dit drukke baanvak gestagneerd zodat treinreizigers via Gouda moesten reizen. De toedracht van het ongeluk wordt Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. nog merkwaardiger als men weet. dat de verongelukte auto als vierde in een file reed, die even eerder voor de ook toen gesloten ahobs had staan wachten. UTRECHT Op oudejaarsavond wordt het treinverkeer na negen uur drastisch ingekrompen. Over het alge meen kan men zeggen dat na die tijd negentig procent van het aantal trei nen uitvalt. Dat zijn bij elkaar 273 treinen. Reizigers die precies willen weten welke de beperkte mogelijkheden op oudejaarsavond zijn kunnen gratis by elk NS-loket een vouwblad verkrijgen waar in alle treinen staan vermeld die niet rijden. Ook op speciale mededelingen borden op de stations kan men van dt beperkte dienstregeling kennisnemen. Temeer is dit noodzakelijk daar ooic de bekende srevice inlichtingen reizigers- vervoer om half negen sluit. Men kan dan nog wei telefonische vragen stellen aan loketambtenaren voor zover de dienst dat toelaat. o C UTRECHT Van half elf tot kwart -ver elf vanmorgen heeft zich bij Half- veg een wisselstoring voorgedaan, die ■eel treinen nogal wet vertraging heeft opgeleverd. De stoptreinen uit Dordrecht de richting van Amsterdam moesten Leiden keren; het treinverkeer tussen Amsterdam en Haarlem ondervond ook veel vertraging. Op de spoorwegovergang De Vink tussen Voorschoten en Leiden is gisteravond een per sonenauto met twee bejaarde in. zittenden door een trein gegre pen. Eén van de inzittenden vond de dood. De kustvaarder Willemijn is gistermiddag in de Rotterdamse haven gekapseisd. Het schip zakte weg tegen de havenkant, vermoedelijk om dat de ballasttanks niet helemaal in orde waren. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Noorse tanker zonk (Van een onzer verslaggevers) RILLAND-BATH/HANSWEERT Vanmorgen omstreeks zes uur is de Noorse kustvaarder City (558 brt) bin nen enkele ogenblikken gezonken na aanvaring met de Belgische bin- nentanker Fina 2. Acht van de elf kop pen tellende bemanning sprongen van boord. Vijf van hen werden door de Belgische tanker aan boord genomen. Drie Noorse zeelieden bleven langer aan boord en zijn later met een rub berboot naar de wal gevaren. Drie worden nog vermist. De drie zeelieden in de rubberboot kwamen bij Bath aan land. Zij zijn opge- bij de familie Walraven. De drie i klopten hier aan omdat zij licht zagen branden. Het Noorse schip, dat tot voor kort onder Britse vlag voer, was van Rotter dam met een lading ijzer op weg naar Antwerpen. Het schip is eigendom de rederij Harald Sandoy en Co, uit Sta- vanger. Het werd midscheeps geramd door de tanker en kreeg een groot gat onder de waterlijn. Het verdween bin- sn tien minuten in de golven. De Fina 2 is op de plaats van het on geluk voor anker gegaan. Dit schip heeft zware averij en is in zinkende toestand. Vanuit Antwerpen is de Fina 1 onderweg om de lading olie over te nemen. Gevreesd wordt dat de losse tanks van de beschadigde tanker gaan drijven. Het ongeluk gebeurde op precies de zelfde plaats waar in 1963 twee tank schepen. de Miraflores en de Abadesa met elkaar in aanvaring kwamen. Hierbij kwamen negen opvarenden om het leven. De rijkspolitie te water noemt deze plaats, waar zeer gevaarlijke zijstromingen staan] een internationaal schepenkerkhof. Er liggen veel wrakken van eerder gezonken schepen. In de overloop van Hansweert is van morgen vroeg de binnentanker BP 12 aan de grond gelopen. Dit schip, dat al drie honderd ton olie is kwijtgeraakt, staat op breken. In Hansweert hangt een ondra gelijke stank als gevolg van de wegdrij vende olie. Voorouders van Claus woonden in Amsterdam ZEIST Claus von Amsberg heeft voorouders, die in Amsterdam hebben gewoond. Tot deze conclusie is Jj 57- jarige genealoog dr. A. R Klein uit Zeist gekomen. De grootvader van Claus bet-overgrootmoeder Maria Minet (1830 —1896) blijkt de in Amsterdam gedoopte Italiaanse koopman (Pierre Antoine Bolongraro Crevenna te zijn. In 1736 was hij uit Milaan naar de hoofdstad ge komen en trouwde daar met Antonio, die met haar familie al geruime tijd in Amsterdam woonde, maar afkomstig was uit Stresa. Na haar dood trouwde Pierre met een Nederlandse. Agatha Cornelia Dommer, telg uit een rijk koopmansgeslacht. Ir. G. Knop, onderdirecteur van de Holland-Amerika-Lijn en cüief van de afdeling technische dienst, is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nas- DUURDER Het nieuwe jaar dat is wel dui delijk wordt duurder. Zoiets laff in de lijn der verwachtingen. Aan genomen moet worden, dat een niet onaanzienlijk deel van de loonstij ging eraan op gaat. Van de regering mag een behoorlijk toezicht worden verlangd. Zij be staat uit sterke mannen welnu, enkelen hunner krijgen nu een ex tra kans Bijzondere aandacht verdienen juist in een situatie als deze de gepensioneerden en die anderen die er bij de loonstijging niet of nauwe lijks op vooruitgaan. Zij vormen zo gemakkelijk de vergeten groepen- Wij nemen ons voor het nieuwe jaar voor, er ook als krant voor te zor gen dat zij toch niet vergeten wor den. Al te spoedig zijn zij het kind van de rekening. MEER DAN VOL Er zijn aanwijzingen, zo blijkt uit een artikel in onze kwartetbladen vandaag (en ook de heer Wemmers wees er gisteravond voor de radio op), dat de loononderhandelingen in het industriële bedrijfsleven moeilijk zullen worden. De vakbon den hebben nu definitief besloten hun aanvankelijk al succesvolle ac tie ter financiële bevoordeling van hun leden voort te zetten en het des noods op staking te laten aankomen. Gezien ook de afwijzende houding der werkgevers en de steun die zij ondervinden van hun onderlinge garantieregeling, lijkt althans in een aantal bedrijfstakken en onder nemingen een krachtmeting voor de deur te staan. Heel misschien kan een krachtme ting wel eens „gezond" zijn om de lucht te zuiveren. Veel liever zou ons een vermijden van de strijd zijn. Het afgelopen jaar was er al meer dan vol van- VUURWERK Nog is het geen Oudejaarsavond, en reeds hebben zich de eerste onge vallen met vuurwerk voorgedaan. Enkele jongelui soms nog kinde ren bleken in het bezit van op merkelijke hoeveelheden „rotjes" en ander rumoerverwekkend spul. Bij de jaarwisseling zelf schijnt het gebruik van dit alles nu eenmaal niet te ontgaan. Het lawaai dat dan wordt gemaakt, heeft weinig uit staande met weemoed om een jaar dat ging- Het zij zo Maar ook hier zijn er grenzen. De ouders doen goed. e enoogje in het zeil te houden, willen zij niet dat straks hun kinderen een oog mis sen. Vreemd doet het aan, wanneer kin deren nog in de gelegenheid bleken zich zoveel materiaal aan te schaf fen. Elk jaar weer gebeurt er bij de wis seling van oud en nieuw waarom daarna soms ernstig moet wor den getreurd. ZAANDAM De 53-jarige wielrijdst er H. Derix uit Zaandam is giateren bij het oversteken door een vrachtauto gegrepen. Zij liep een schedelbasisfraetuur op en overleed kort na aankomst in het zieken huis. Nieuw lekker pittig meesterlijk! Weersverwachting Iets zachter Veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele buien. Matige tot krachtige, aan de kust later weer harde wind tussen west en zuidwest. Iets zaehter. (Opgemaakt te 11.15 uurj. Vanmiddag at men erwtensoep APELDOORN Vandaag en morgen geven prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg een reünie voor vrienden en vriendinnen uit binnen- en buitenland. Het feest begon met een jachtpartij voor de heren in de bossen bij Het Loo, waarna in een grote tent de jachtmaaltijd werd ge bruikt. Hoofdschotel: erwtensoep. De meeste gasten logeren in hotel de Hooge Vuursche. Tot hen behoren gravin Ramona en haar echtgenoot graaf Caspar von Oeyenhausen in wier woning nabij Keulen prinses Beatrix haar toekomstige echtgenoot nader heeft leren kennen. De graaf is een neef van de oma van prinses Beatrix prinses Armgard. Verder prins Richard zu Sayn Wittgenstein Berleburg prins Michael van Pruisen en tal van Britse en Nederlandse gasten die allen ook voor de komende huwelijksplechtigheid zijn uitgenodigd De festiviteiten worden op kasteel Drakensteyn besloten met een groot bal en het afsteken van vuurwerk. Prins Bernhard zal het grootste deel van de reume bijwonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1