NCRV en VPRO krijgen elk een nieuwe voorzitter NTS wil overheidslening tot aan reclame-tv Het geheime dorp Uit de Haagse hof geplukt Brick Bradford 11 DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 ETHE«GOlVENlTHEBOOtVtN-ETHERGOlV£N-ETHEIGOLVEM vanavone AVRO: 18.00 Nie 8.15 Aktualiteiten. 18.20 UiUendlng 1—Partij. 18.3T IWERGOtVEN-nMERGOLVEN^fHERGOlVEN-ETHERGOlVEN- In totaal 258.000 „Van Harte" rekent Afscheid en welkom bij de omroep VARA en AVRO zullen in 1966 volgen Lichte orkest '16.55 Voor de kinderen. 19.00 Gesproken brief. 10.05 Sportparade. 19.30 Muziek voor de jeugd 20.00 Nieuws. 20.05 Don Carlos, opera van Verdi. (In de pauze: Kunstkro niek. 22.30-22.40 Nleuwa). 23.55-24.00 Nws. Hilversum n. 298 m. NCRV: 19.00 Nieuws en weerpraatje. 19.i0 Radiokrant. 19.30 Gees- i telijke liederen. 19.45 Op de man af. praatje. 19.50 Lichte grammofoonmuziek. 20.10 Boe. ren en burgers in Buitenveen. hoorspel (deel 401. 20.35 Lichte grammofoonmuziek. 22.00 Pianorecital (opn.): klassieke muziek. 22.15 Avondoverdenking. 2230 Nieuws. 22.40 Boek- bespreking. 22.45 Kerkorgelconcert (opn 1. 23.15 Oude kamermuziek 2330 Voordracht van gedichten. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM Henk van Stipriaan en Kees Buurman hebben gisteren de afrekening van de „eerste ronde" van het programma „Van Harte" bekend ge maakt- Het totale resultaat was een som van 258.000, plus 600 kamers voor stu denten welke ter beschikking werden ge steld en dan nog talrijke gaven in natu- ra. vooral voor het feest van de Griekse gastarbeiders. Een prachtig resultaat, dat met heel veel dank aan bet goedgeefse Nederlandse volk werd vermeld. In de eerste uitzending, op 19 juli j.l., werd ƒ20.000 gevraagd voor het oude Koetshuis (ten bate van bejaardenzorg! in Den Haag, dat o.m. voor de aflossing van ƒ14.150 hypotheek, voorwaarde voor be houd van het pand. Er werd een som van ƒ28.000 gegeven en aan Het oude Koetshuis geschonken. Op 2 augustus werd eveneens ƒ20.000 gevraagd voor steun aan de sterk verarm de „goede Duitser" Ernst Bruno Motz- ko.... er kwam ƒ85.000 binnen. Hiervan krijgt de heer Motzko, zoals een speciaal daarvoor in het leven geroepen comité gisteren vaststelde, de helft. Van een som van ƒ24.000 ontvangt hij tien jaren lang 200 per maand en de rest, 18-500, wordt in overleg met hem op zijn naam vastgezet. Een blij incident: de heer Motzko vond door deze openbare actie zijn dochter uit zijn eerste huwelijk, die hij dood waan de, terug. Zij woont thans in Polen en geloofde ook dat haar vader In. de oorlog was overleden, totdat zij de Duitse radio- uitzending hoorde. De andere helft van het geld, ƒ42.500, wordt gelijkelijk verdeeld onder drie instellingen: het Joods maatschappelijk werk, het Karei van Staalfonds van de Expoge en de Nat. Fed. Raad voor het voormalig verzet in Nederland. Op 30 augustus: gevraagd ƒ50.000 voor een vakantieoord voor gehandicapte kin deren: ontvangen voor dit doel 85.000. De 27ste september leverde 600 van de gevraagde 800 studentenkamers op. de 25ste oktober 109.000 voor de dochter van generaal Maczek, terwijl er ƒ20.000 werd gevraagd voor de overtocht van het gezin van Spanje naar Schotland. Het resterende geld is als volgt verdeeld: 40.000 is zo geschonken voor de invali de dochter en 50.000 wordt voor haar toekomst vastgezet. Ten slotte brachten de uitzendingen op 22 november en 20 december ƒ51.000 van de gevraagde ƒ70.000 op voor het Griek se feest, echter plus vele gaven in natu- ra. hulpkrachten enz. De organisatoren van „Van Harte" ma ken de gevers en geefsters er op attent, dat een bepaald vastgesteld percentage van de bruto-opbrengsten moet worden gereserveerd voor te maken onkosten buiten de programmakosten om. Een afrekening daarvan volgt, wanneer het programma „Van Harte" zijn activiteiten voorgoed besluit. HILVERSUM Het jaar 1966 zal in de historie van de omroep om velerlei redenen geboekstaafd worden. Niet alleen zal het een jaar worden waarin tal van ont wikkelingen zich voordoen in ver band met de nu te verwachten snelle groei naar een nieuwe stijl in het bestaande bestel en een lang verbeide omroepwetgeving aangepast bij moderne openheid, ook zullen vier omroepen een nieuwe voorzitter krijgen. De voorzitters van NCRV en VPRO nemen, zij het door onder scheidene oorzaken, op 1 januari afscheid. De voorzitter van de VARA zal, naar hij heeft medege deeld, dit in het komende voorjaar doen en bij de AVRO meent men te weten dat mr. Slotemaker om streeks 1 juli met pensioen zal gaan. Alzo vier nieuwe stuurlieden aan het roer op de woelige omroep-wate- ren. Voor de heengaanden wordt het geïnteresseerd toekijken, voor de nieuw komenden een extra-zware taak in de ze overgangsperiode. Zonder op de komende dingen voor- Roosjcn Prof. dr. G. P. Nodig: 17 miljoen gulden uit te lopen, hebben wij nog deze week te maken met het afscheid en welkom bij NCRV en VPRO. Mr. A. B. Roosjen, de man die op 71-jarige leef tijd nog strijdbaar in het harnas staat, moet noodgedwongen zijn voorzitter schap van de NCRV opgeven: minister Vrolijk heeft hem geroepen tot een andere taak: het voorzitterschap van de Ned. Radio Unie. Een functie, wel ke hij reeds jarenlang bekleedde, maar die nu, na de Kroonbenoeming, een geheel andere inhoud krijgt. Gedurende de op twee jaren geschat te overgangsperiode zullen NTS zowel als NRU met geheel nieuwe besturen en veel zwaardere taken zich moeten inwerken als organen met grotere ver antwoordelijkheden en uitgebreider opgaven dan tot nu toe het geval Daarvoor is vaste en bekwame lei ding vereist en al valt het scheiden van zijn zeer geliefde omroep na 18 jaren voorzitterschap mr. Roosjen allesbehalve licht, het nieuwe werk lokt hem niettegenstaande zijn hoge leeftijd nog heerlijk aan, en bovendien ziet hij zijn benoeming door de Kroon terecht als een onderscheiding. Moeten wij u mr. Roosjen nog voor stellen? In 1913 stond deze Aalsmeer der van geboorte als onderwijzer in Stadskanaal voor de klas. later werd hij leraar aan de Herv. Kweekschool in Amsterdam, waar hij na avondstu die aan de VU zijn doctoraal rechten behaalde. In de politiek speelde hij al spoedig een grote rol: als lid van de Amster damse gemeenteraad en Tweede Ka merlid (ARP) werd hij snel onder kend als de man van het fikse woord en met de scherpe pen, reden waarom de bezettende Duitsers hem vier van de vijf oorlogsjaren in diverse gevan genissen en kampen vasthielden. Na de oorlog was hij er vlug bij om onvermoeid en ongebroken zijn werk in de politiek, omroep en onderwijs, als schrijver en spreker én als motor van verscheidene organisaties, te her- In omroepzaken behoeven wij hier in Hilversum zijn krachtige stem en stuwende werkkracht nog niet te mis sen: wij zullen hem na 1 januari op .een andere plaats blijven ontmoeten.... want voorbijzien kan men een man als Met dezelfde rust kan de VPRO de nabije toekomst van het beleid in eigen kring tegemoet zien: de man die dr. J. A. de Koning opvolgt, is even min een vreemde in de ingewikkelde problemen van de omroep. Ir. K. Kooij, een Leidenaar die op 17 december jl. 57 jaar werd en in Delft (1932) de titel scheikundig ingenieur behaalde, is sinds 1955 als penning meester van de VPRO lid van het da- gelijsk bestuur en voor hem is het geen ontstellende stap naar de voorzit tereplaats. Toch zal hij een andere figuur zijn als zijn voorganger: hij is volop mo- dern-geörienteerd zakenman als direc teur van een bedrijf in Geldermalsen en brengt deze strijdbaarheid zeker mee. Het verenigingswerk is hem ook vertrouwd door vele functies (waarbij verscheidene voorzitterschappen) in het vrijzinnig christelijk jeugdwerk. De VPRO zegt: „Ir. Kooij heeft een warm hart voor het vrijzinnig protes tantisme en ziet de vraagstukken, waarmee het in deze jaren worstelt, scherp. Hij heeft echter een groot ge loof in dc mogelijkheden van de mo derne tijd, vooral op de grensgebieden van geloof en cultuur". Herinnering Aan dr. J. A. de Koning, die van verdiende rust gaat genieten, zullen wij de herinnering bewaren van een hoffelijk man, die met veel vitaliteit een reeks van jaren de VPRO leidde en zich vurig voorstander betoonde NedetUnd I. NTS: 1« 'kort. 19.01 Klaas Vaak. Jeugdjoui KRO: 1035 De Flintstones, tekenfilm (afl. 70). NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.20 Brand punt. 20.50 Der Zigeunerbaron, operette. 22.40 Epiloog. NTS: 22.45 J Ég '- Toverzlcht Buitenland. Internationaal .15 Van gewest tot gewest. 5 Journaal. 22.50-23.20 Nederland n. NTS: 20.00 Nieuw» ln het kort. AVRO: 20.01 Rooster...!, tele-tijdschrlft voor Jongeren. 2030 De schone hek». TV-film. 20.55 The Saint, TV-feuilleton. NTS: 21.45 Populair wetenschappelijk pro gramma. 22.10-22.15 Journaal. iuziek.""(730-736 Van de voorpagifta.) Nieuws. 8.10 Lichte grammofoomnuj 'RO: 9.4. intUohe orkestwerken (gi 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Oude muziek (gr.). 12.00 Stereo: Lichte orkestmuziex (opn 1. 1237 Mededelingen Nieuws. 13.30 Stere (13.10-4330 Journaal.) 14.00 CarMownu- programma. 15 30 Top- VPRO: 18.00 Nieuws. Aansl.: Rondom Midwinter, lezing. 16.15 Mu- de film Marry Poppins. 18.45 Nieuws kinderen. 16.49 Voor de jeugd. 1730 Wiener Festwochen 1965. Hilversum II. 298 m. KRO: 7 00 Nieuws. 740 Het levende Woord. 7.15 Lichte gramrno- (7.30—7.32 Nieuws). wegeninformatie. 7.55 O- «lus. o.w l,«JW8. 8.10 Lichte grammM muziek. (830-832 Nieuws.) 8.40 Voor de huis- vrouw. 9.40 Klassieke orkestmuziek (gr.) 10.05 Gevarieerd muziekprogramma vooi oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken 41.40 Lichte grammofoonmuziek. 12.00 Ange- ARP en pacifist ROTTERDAM Baptistenpredikant J. Ketelaar uit Drachten vroeg ons goed te laten uitkomen dat hij geen lid is van de ARP, dit in tegenstelling tot wat in een verslag van de Arjos-vergadering van 11 december in Utrecht werd gesug gereerd. Ds. Ketelaar zegt inderdaad paci fist te zijn en hij meent dat dat zijn christenplicht is. Hij wil echter belsist niet vereenzelvigd worden met de partij die in ons land deze naam voert. Een en ander om een verkeerde indruk weg te nemen. lus. 12.03 Populaire grammofoonmuziek. 1237 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 1230 Nieuws. 12.40 Actualiteiten of grammofoon muziek. 12 50 Wlssewassen. 13.10 Lichte gram mofoonmuziek. 1335 Voor de vrouw. 13.41 Gevarieerd muziekprogramma. 15.00 Strijkers van het radio kamerorkest. 1530 Voor de zieken. 18.35 Zar.g en plano. 17.00 Voor da Jeugd. 1730 Licht muziekprogramma voor llRUveraunreiih' (F.M. - kanalen). NRU/ AVRO: 9.00 Nieuws. 9.02 Vrolijke ziek (gr.) dleën (gr.). 11.00 Nieuws Operettemelo- 02 Gevarieerd platenprogramma12.00 Nieuws. 12.02 Lichte orkestmuziek. 1230 De Koninklijke Militaire Kapel. NRU/VARA: 13.00 Nieuws 13.02 Geva rieerd platenprogramma. 14 00 Nieuw». 14.02 Vrij (R) entree: cabaretprogramma 14.55 Wapenprogramma'6 NRU/AVRO: 16.00 Nieuws. 16.02 Lichte grammofoonmuziek. In stijl zendtijd worden verlengd? Moet de kwaliteit van de programma's worden verbeterd, moet er meer schooltelevi sie komen en meer gewestelijk nieuws, en hoe moet men zich voorbe reiden op kleurentelevisie in 1967? Bij alles moet worden afgewogen wat het gaat kosten en dan moet men overwe gen, welke wensen voorrang dienen te krijgen. Begin januari zal het nieuwe be stuur ten aanzien van al deze zaken, ook de financiële, overleg plegen met minister Vrolijk. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Gezien de zwakke financiële toestand van de omroep zou den wij voor de televisie een over heidslening van 17 miljoen gulden willen aangaan ter overbrugging van de tijd tot aan de invoering van recla metelevisie. Dit op dezelfde basis als de staat in 1953 de televisie 70 miljoen gulden leende om van de grond te komen. Dat geld is langzamerhand te rugbetaald en dat zou nu ook zo kun nen gaan". Dit deelde de voorzitter van de NTS, de heer E. A. Schütten- helm, gisteren mee in zijn maandelijk se persconferentie. De NTS wil echter nog meer: zij heeft bij het behandelen van de begro ting 1966 de minister voorgesteld, de televisiezendtijd met tien uren per week uit te breiden. Argumenten: het streven is, de twee' netten, die weldra door het gehele land zichtbaar zullen zijn, gelijkwaar dig te maken. Dat kan niet, zolang Ned. I over 34 en Ned. 2 over 17,5 uur zendtijd per week beschikken. Bovendien gaat het verlangen van de kijkers uit naar meer uitzendingen i uitgave waarop hun afbeelding net op zaterdag- m zondagmiddag. Tien "fat. omvat weinig vernieuwd (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Het in nieuwe gedaan te verschenen programmablad van de NCRV, thans NCRV-gids voor radio en televisie geheten, verschilt slechts op enkele punten van het oude. Een vrolij ke omslag met het grapje dat alle omroe pers en omroepsters lezen hun afbe i blad dat geworden, maar enigszins is echter nog lang niet verwerkelijken, j men'n^de diverse program- want het verschil tussen het eerste en rnabesprekingen bij elkaar voorin, is de het tweede net bedraagt al 16,5 uren tienerpagina „vast" geworden en staan per week. i Tien uren zouden dus niet meer dan een tegemoetkoming in de wenselijkhe-1 den betekenen. De minister heeft echter geantwoord, dat onder de huidi ge omstandigheden alles voorlopig bij het oude moet blijven. De NCRV blijft in stijl wat dc tijde lijke opvolger van mr. Roosjen be treft: In prof. dr. G. P. van Itterzon, die de voorzittershamer zal hanteren totdat in de komende maanden de Ver enigingsraad over het bezetten van de voorzittersstoel heeft beslist, verwel komt zij weer een in levenswijsheid en ervaring vergrijsde, niettemin krachtige figuur. universiteit in Utrecht. Driemaal oer dag ga ik naar mijn Een kwart van de hulpvragende de soepelheid verliezen om nieuwe schoonouders, want "de situatie is daar Haagse bejaarden (in preciese cijfers dtaatM» rMiM^aan"' de bejaarden levensgevaarlijk. Moeder ziet heei 573) kon eenvoudig geen hulp gege- VOTlteh^ am^e hejaarden - =«- worden, omdat de instanties ook (waar begint dat bejamtl-njrL ae een met de*kacheï of het gas; "vader rookt noeg beschikken de hele dag. Pijp en sigaar worden op snappen zelf helemaal niet waar wij ons zo druk over maken." Een citaat uit een brief van een goede vriendin. „Waar ik me zo bezorgd over maak is mijn moeder. Ze heeft geen tele foon en ik kan onmogelijk iedere dag anderhalf uur heen en terug reizen om te kijken hoe het met haar is. Ze lacht me uit als Ik haar vraag iedere dag een briefkaart te sturen, dan we ten we tenminste dat het goed is." Een stukje telefoongesprek met een nichtje. Het bejaardenprobleem. Sociaal Den Haag. tijdschrift voor Haags maatschappelijk werk, wijdt Natuurlijk zoekt men naar midde- om deze nood op te vangen. Een die middelen acht men een bete re voorlichting aan de bejaarden op huishoudelijk gebied, zodat de „be- Wanneer zijn we bejaard lichting aan bejaarden is moeizaam, zo niet onmogelijk. Wie zijn hele leven gehoord heeft van „armenzorg" en „steun" kan het begrip „bijstandswet" niet meer omvatten. Misschien zou voorlichting aan de generatie daarvoor, die van de veertig tot zestigjarigen meer zin hebben. Die generatie is het nauwste betrokken met de bejaarden, die dikwijls de ouders zijn en groeit bovendien zelf naar het bejaard zijn toe. Uit die ;eneratie komt de hulp voor eigen generatie komt de hulp voor eigen familieleden op het ogenblik dikwijls, driifsvoerinfi" wat eenvoudiger wordt Maar hoevelen zullen die hulp niet rihrniv iprpn maken van wasseret- behoeven te verlenen en zouden dan Gebruik leren maken van wasserei «r murnnn Hoor uitgebracht jaarden die Er rapport dienstcentra. v?£an"d iwodschappcn een bejaarde kennen, hulp kunnen geven? Dan nog zal de moeilijkheid blijven, dat de daadwerkelijke hulp doen en meer thuis laten bezorgen. Men denkt aan het oprichten bijvoorbeeld wasserette gevestigd is. gemeenschap- pelijk een warme maaltijd gebruikt 'n de ding voeren, gegeven of niet gegeven kan worden e.d. kan worden. Het rapport heeft alleen Enfin allemaal goede bedoelingen ,fai ^ac-ceda het betrekking op hulpzoekenden, dus op hen, die zelf geconstateerd hebben: zo gaat het niet langer en de weg naar i instantie gevonden hebben. Vraag gebruik van te maken. niet hoevelen er nog zijn, die i Juist hier zit, geloof ik, de moeilijk- antwoordelijkheid, n tobben. Vraag ook niet hoeveel heid. Bejaard worden is niet alleen juist familieleden en vrienden er zijn, die een kwestie van wat strammer ter rnnar met alle goede wil helpen, maar niet been, wat slechter van gezicht, het i: dank-je-wel" bijkomt, t is een bijna beangstigende ver- cheid. die we dragen hen. die we niet kennen, zouden kunnen leren kennen. Voor hen. die nu zijn, zoals wij later Alexandra Dr. J. A. de Koning Dr. K. Kooij van een nationale omroep, waarvan hij zijn omroep als initiatiefnemer zag. Een van zijn kwaliteiten is, dat hij naast betogen ook luisteren kan naar wat tegenstanders te berde brengen en dat met een interesse, welke niet zel den tot een goed gesprek aanleiding gaf. Dr. De Koning was jarenlang predi kant in Utrecht en diende in het orga nisatieleven meer dan 40 jaren op allerlei wijze het vrijzinnig protestan tisme, dat hij van harte is toege- De VPRO heeft zeer veel aan zijn gestage arbeid te danken, maar ook aan de prsoonlijke hartelijkheid, waar- I mee hij de personeelsleden tegemoet- 1 Prof. Van Itterzon, Amsterdammer j van geboorte en nu 65 jaren oud, stu- Dr- ~e Koning is zeker een figuur, deerde en promoveerde als theoloog in ie 8emist zal worden in de Hilversum- Leiden en was van 1924 tot 1958 predi-se omroepwereld, maar de hem toeko- kant, en dat ruim 25 jaren in Den I menc*e r"st zij hem royaal gegund. Haag. Grote bekendheid verwierf hij zich als voorzitter van het Ned. Jonge lingsverbond en als gezaghebbende j deskundige op het gebied van onder- wijszaken. Op het ogenblik is hij hoog leraar in de kerkhistorie aan de Rijks- MORGEN Bovendien kent men hem sinds lan- i Nederland I. NTS: 16.00-I6.35 Liedjespro- ge tijd als bestuurslid en tweede voor- sramma 1945-1065. zitter van de NCRV. Vandaar, dat hij in deze functie voorlopig de leiding van de grote vereniging en het 79 NCRV-bedrijf op zich neemt. De NCRV kan zich veilig voelen onder dit beleid: het is geen vreemde in omroep zaken, die de teugels op 1 januari voor lopig overneemt. de verschillende programma's niet meer verticaal naast, maar horizontaal en onder elkaar afgedrukt, iets waaraan de zer even moet wennen. Een heel nieuwe rubriek is „Etherme- i", waarin elke week een NCRV-lid zijn programmakeuze mag vermelden. „Ik zie echter in de toekomst zeker meer zendtijd", aldus de heer Schüt- tenhelm, die voorts uitweidde over de belemmerende factoren, welke meetel len tegen het spoedig invoeren van reclame in de ether: de vaststelling van de tarieven plus de ingewikkelde weg tot aan de ministeriële goedkeu ring en het bepalen van de code: wel ke reclame wel en niet en op welke tijdstippen, eveneens plus de goedkeu ring, dit alles vergt geruime tijd, waar na men nog enkele maanden van voor bereiding voor het vervaardigen van reclamespots nodig heeft. Ook merkte de NTS-voorzitter nog op, dat uitbreiding van zendtijd de televisie weer voor nieuwe moeilijkhe den zou zetten wat betreft studio-ac commodatie en apparatuurvoorziening. maar als men eenmaal de zendtijd heeft, kan men zorg gaan dragen voor versnelde bouw. Hieraan moet, rezien de zeer lange levertijden, toch al wor den gedacht, en een van taken vat het NTS-bestuur zal zijn, duchtig te reke nen met investeringen en ook daar voor zou een geldelijk overbrugging van de nog reclameloze tijd in 19S6 zeer welkom m nuttig zijn. De heer J. W. Rengeiink, ter verga dering aanwezig, zeide dat het nieuwe, bestuur zeker een prioriteiisscnema1 zal moeten opstellen, want er zijn een aantal dringende vragen: moet de! VANAVOND TE ZIEN Ned. 1 KRO 7.15 uur (NTS) gewestelijk nieuws. 735 uur De Flintstones. 8.20 uur Brandpuntpost. 8.50 uur televisie-operette van Duitse makelij: De Zigeuner ba re dolf Schock in de hoofdrol. Ned. 2 AVRO 8.01 uur tienerrubriek Rooster. 8.30 uur de schone heks en haar echtgenoot krijgen een nieuw buurvrouw en wat gebeurt er dan 8.55 uur The Saint maakt kennis met de magic in een tropisch 9.45 uur Zonder formules: vanavond de computer. VANAVOND TE HOREN Hilversum I AVRO 7.00 uur brief uit Engeland. 7.05 uur sportparade. 7.30 uur jongeren-muziek. 8.05 uur Romeinse uitvoering 1 pauze: kunstrubriek. Hilversum II NCRV i de opera Don Carlos van Verdi. In de r geestelijke liederen, r Lex Karsemeyer ..poetst de plaat", r Spaanse peper in Boeren en burgers van Buitenveer., r liedjesparade 1965. r orgelconcert uit de Michaelskerk in Zwolle: John R. King speelt, r ..Vers in 't gehoor" gewijd aan de dichter Gijöbert Hamoen Toen ze de sparrenlaan indraaiden, die in een flauwe bocht het voorplein van het ziekenhuis omvatte, zag ze in het blauwige verduisterings- lieht iemand op de stoep staan. Het was de genees heer-directeur en naast hem, iets naar achteren stonden de hoofdzuster en haar helpster met de brancard gereed. Het ging allemaal heel vlug in zijn werk. Toen ze op zij ging staan om de ver pleegster vrij baan te laten, droegen ze tante Saartje uit de wagen en legden haar op de bran card. Achter elkaar ging de hele karavaan de stoep op en de vestibule in, die de sluis vormde van het verplichte duister naar de verlichte zaal. Christina kwam achteraan. Binnen stond ze I even te knipperen tegen het licht, dat zo plotseling de romantiek en geheimzinnigheid omzette in I nuchtere werkelijkheid. Ze hoorde de hoofdzuster met lichte verbazing in haar zakelijke stem vra gen: „Dus dokter, u zei toch naar de kraamafde- 1 ling?" En het verstrooide, wat ongeduldige ant- I woord: „Ja natuurlijk, naar de kraamafdeling, i waar anders heen?" En de oude tante Saartje, die bijgekomen was i en met doodsbange schrikogen lag te kijken, werd weer opgenomen en naar de lift gebracht. Christina begreep er niet veel van. Ze dacht, dat het komedie was tegenover de zuster of dat tante Saartje misschien het veiligst op de kraamafdeling ondergebracht was. Toen draaide de geneesheer-directeur zich om en zag haar staan. Hij werd op slag verschrikke lijk nerveus, sloeg zich tegen het voorhoofd, fluis terde: „Goede hemel, is u het...." beende, met de witte dokters jas achter zich aan fladderend naar DOOR H. H. VAN NÏJNATTEN— S DOFFEGNIES i de lift, die al bijna in beweging was en riep: „Stop! Stop, zuster....niet naar de kraamafdeling. naar de operatiezaal, onmiddellijk naar de opera tiezaal met deze patiënt." De hoofdverpleegster rolde bijna uit de lift van verontwaardiging en haar stem was tamelijk boos. alle discipline ten spijt: „En ik vroeg u nog: kraamafdeling. Is het nu een kraamvrouw of niet....?" „Nee," snauwde de dokter en hij sloot met vaste hand de deuren van de lift, „het is die andere, over wie ik u vertelde." „Oh", zei de zuster plotseling ontnuchterd. „Oh, ik dacht al, als zo een nog een baby moet krijgen, gaan we zeker terug naar Sara's tijd!" Maar de dokter ging er niet op in, boog zich naar haar toe en fluisterde met een duimbeweging naar de dichte liftdeuren: „De zuster, is die be trouwbaar?" „Daar sta ik voor in; ik heb haar voor de nachtdienst ingezet, juist omdat u zei...." O. K. zuchtte dc dokter opgelucht, „vooruit dan maar". En nu zoemde de lift eindelijk omhoog. Dt geneesheer-directeur keek het gevaarte na tot het de eerste verdieping gepasseerd was. toen. nog met de rug naar Christina toe, begon hij te schud den van het lachen en Christina, die ook ineens het belachelijke van de situatie begreep, lachte mee. Later, toen ze tegenover elkaar zaten in een paar luie stoelen in de zaal, zei de dokter met moeilijk bedwongen pret: „Ja. ziet u, het was mijn schuld. Toen u weg was, telefoneerde er een erg zenuwachtige vader, die hier voor zijn vrouw direct met een auto gebracht zou worden, nou ja en toen dacht ik helemaal niet aan u en dat u ook al zo gauw hier kon zijn. Ik heb helemaal niet gekeken naar de patiënt." Weer begon hij te lachen en veegde met een grote zakdoek de tranen uit de ogen. „Toen de hoofdzuster dat zei van Sara en daarnet, toen ik even naar haar gekeken heb....Stel u voor, dat ze werkelijk op de kraamafdeling terechtgekomen was! Het gezicht van de dokter en de zuster had ik wel eens willen zien!" „Weet u," zei Christina, en haar ogen hadden er nog nooit zo jong en vrolijk uitgezien, „weet u dat ze heus Sara heet? Goede oude tante Saartje, het is slecht van ons om zo om haar te la chen. Toen werd de dokter weer heel ernstig. Hij stond op en zij volgde zijn voorbeeld. Heel lang en vast drukte hij haar hand. „Ik beloof u, we zullen er alles aan doen om haar weer beter te krijgen." (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 11