Nieuwe leidse Courant Ze krijg en loonsom van stakers Werkgevers worden statutair schadeloos gesteld: Populaire auto's bijna uitverkocht Bijdragen variëren van 0.5 tot 5 procent Jongetje bij spelen overleden Benzine niet 2 maar 3 cent duurder Sluier nu opgelicht Diplomatiek feest bij Fanfani aanleiding grote politieke rel .Noodlanding van helikopters na botsing in de lucht Commentaren Werkgevers en werknemers gaan 3 dagen confereren Mr. Van Hall trouwt Beatrix en Claus Woensdag 29 december 1965, 46ste jaargang Directeur: F. D1EMER Hoofdradaeteun Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvsstfgh is ghebleva* mijn hart in teghenipoafl" Haagse Courant Abonnementsprijzen p.w. f 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 De weg naar Delft De weg naar DelftMet dit verhaal besluiten wij onze serie verhalen, die we hebben ont leend aan het jongste boek van Thijs Booy „De levensavond van koningin Wilhelmina". Zie pag. 7- Jaar lang feest in Engelands nationale kerk - pag. kernmerk Klachten over kerst rede koningin Elisabeth - pag. 5 Eenheid blijkt niet te verwezenlijken pag. Kernmerk Gibson: nu eis van 12 jaar - pagina 5 Jiuux Carlos weigert Franco op te volgen - pagina 5 EXCLUSIEF Tweede Kerstdag is in de Centraal Israëlitische ziekenverpleging overle den prof. dr. N. A- Donkersloot (An thony Donker). De crematie van het stoffelijk overschot vond gisteren plaats. Dr. C. Rijnsdorp wijdt op pa gina 4 een In memoriam aan hem. Ondernemingsraad Noury: „Wij hebben niets verklapt" DEVENTER In een bekendmaking an de raad van bestuur van Noury en Van der Lande, heeft de ondernemings raad van de meelfabriek verklaard het jenoht over de sluiting van de fabriek piet vroegtijdig te hebben verspreid. Ge ruchten deden de ronde als zou de di rectie van Noury en Van der Lande door een lek in de ondernemingsraad genood zaakt zijn geweest het bericht eerder te publiceren dan het plan was. AMSTERDAM De 10-jarige Martin Deege is gistermiddag bij het spelen met twee andere jongens in het toekom stige Rembrandtpark in Amsterdam-west plotseling in elkaar gezakt en overleden. Vandaag zal sectie op het lijkje worden verricht om de doodsoorzaak vast te Varkensvlees tijdelijk goedkoop (Van een onzer redacteuren) NAARMATE het eind van het jaar nadert wordt meer gedetail leerd nieuws bekend over de prijs verhogingen die per 1 januari zullen gaan gelden. Opzienbarend is dat de benzine, die als gevolg van de belas tingmaatregelen van minister Von deling met twee cent per liter zou gaan stijgen een prijsverhoging van drie cent ondergaat. Reden: die cent willen de oliemaatschappijen hebben omdat de aanvoerpryzen hoger zijn geworden. De gedetailleerde verhogingen van olie-produkten zijn: gewone benzine 2.9 ct per liter super benzine 3.3 ct per-liter petroleum voor par ticulier gebruik ct per liter petroleum voor niet- particulier gebruik f 2,— per 100 liter tractorpetroleum f 1,65 per 100 liter autogasolie uit pom pen, gasolie voor an dere doeleinden, en huisbrandolie 1 voor niet-particulier f 1,60 per 100 liter f 1,50 per 100 liter bruik dunne stookolie, huisbrandolie 11 niet-particulier huisbrandolie 1 particulier gebruik f 0,50 per 100 liter huisbrandolie 11 voor particulier gebruik f 0,30 per 100 liter stookolie 300/500 sec. f 7,10 per 1000 1. stookolie zwaardere kwaliteiten f 7,40 per 1000 kg Anderzijds Is voor de consument een scherpe prijsdaling voor varkensvlees te wachten. Dit komt omdat de EEG-Ianden, behalve Italië weigeren verder Neder lands vlees in te voeren als gevolg van de heersende mond- en klauwzeer onder de dieren. Een uitzondering geldt vlees in blik. Dit betekent voor veehouders ee: zonder zware tegenslag. Eerder weiger den EEG-partners al vlees uit bepaalde Nederlandse provincies. Maar de uitbrei ding van de ziekte heeft de landen tot deze maatregel genoopt, zoals we giste ren al in een deel onzer edities meldden, Vandaag is het produktschap voor vee en vlees in spoedvergadering bijeen ge komen. betreft, uit de adviesprijzen die Philips n rondschrijven aan de radiohandel heeft bekend gemaakt blijkt dat deze ge middeld slechts een half procent onder de verhoging door de omzetbelasting op deze artikelen liggen. Televisies gemiddeld 6% procent duur der. De verkoop van-het-oude-jaar is in tegenstelling met die van auTo's bijzonder laat op gang gekomen. December blijkt een flinke uitschieter te zijn. Na nieuw jaar verwacht men in diverse sectoren een rustpauze. Radiotoestellen gaan gemiddeld 7% pro cent omhoog en platenspelers bijna 12 procent. Naar vandaag bekend werd, zal ook het bier per flesje flink in prijs stijgen. De pullen worden drie cent en de smal lere flesjes twee centen duurder. Maatregelen tegen mond- en klauwzeer UTRECHT De veeartsenijkundige dienst heeft ter bestrijding van het mond- en klauwzeer besloten de zoge naamde stamp-out" (afslachtingen) voorlopig te handhaven. Brabant en Lim burg blijven afgesloten van de rest van het land. Het vervoer vanuit Zeeland naar andere provincies zal weer worden toegestaan, In Overijsel en Gelderland wordt een algemeen vervoersverbod voor varkens ingesteld. Het vervoer runderen vanaf de bedrijven in Brabant naar andere provincies zal wel worden toegestaan. AMSTERDAM De autohandel iü ons land die een bijzonder goed jaar achter de rug heeft is zo goed als he lemaal door zijn voorraden nieuwe wagens heen. En dat terwijl diverse Weersverwachting Later zachter De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt, met tij delijk regen. Op de meeste plaatsen voor afgegaan door sneeuw of (jzel. Krachtige tot stormachtige wind, ruimend van zuidoost tot zuid naar zuidwest en wat afnemend. Temperaturen aanvankelijk om het vriespunt. Later zachter. (Opge maakt om 11.15 uur). merken van de fabrikanten meer dan normale hoeveelheden wagens betrok ken. Het is overduidelijk dat de ver hoogde omzet in auto's die van allt andere produkten met stukken slaat. Men kan. aldus deskundigen, rustig van een koopwoede spreken. Van de populaire wagens, zoals Volks wagen per dag worden ruim 500 VW's in Amersfoort gelost Opel, Ford 12 in, 17 m en Cortina, Citoën (lelijke eenden) is alles uitverkocht. Tot het laatste ogen blik worden door fabrikanten noodvoor zieningen getroffen om Nederland extra auto's te leveren. Ook de bromfietsen gaan zeer goed van de hand. Voor versnelde aankopen van caravans, die ook onder de verhoog de omzetbelasting zullen gaan vallen, voelen de meeste kampeerders niets. Er is in deze sector nauwelijks van verhoogde omzet sprake. (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG Ondernemingen, die door een sta king worden getroffen als gevolg van niet-inwil- liging van vakbondseisen tot bevoordeling van ge organiseerde werknemers, kunnen uit het „anti- stakingsfonds" van de vier centrale werkgevers organisaties een uitkering ontvangen die gelijk is aan het totale loon van de stakende werknemers over de dagen waarop is gestaakt en wel met een maximum van f 45 per werknemer per werkdag. Als bijvoorbeeld 500 werknemers gedurende vyf dagen het werk neerleggen dan ontvangt him werkgever een vergoeding •an maximaal f 112.500. Dit blijkt uit de statuten en het reglement van de Stichting Onder linge Werkgeversgarantieregeling, die de vier industriële werkgevers- centrales in het leven hebben ge roepen om een dam op te werpen tegen eventuele stakingsdreiging. Onder stakende werknemers wor den ook gerekend de werknemers, die tengevolge van staking van an deren in hetzelfde bedrijf hun ar beid niet kunnen verrichten. Het be stuur van de stichting is bevoegd om bij werkstaking in zeer bijzon dere omstandigheden hógere uitke ringen toe te kennen dan f 45 per staker per dag, terwijl het ook de bevoegdheid heeft vergoedingen te verstrekken bij andere vormen van arbeidsonrust. In het reglement is voorts bepaald dat het recht op uit kering vervalt indien de werksta king wordt beëindigd als gevolg van inwilliging der bedoelde vakbonds eisen, terwijl uitkering eveneens kan worden geweigerd indien deze eisen binnen het lopende boekjaar alsnog worden ingewilligd. verklaarde onlangs op een persconfe rentie, dat het er ,jieel veel" zijn, „waar onder zeer veel grote ondernemingen". Op grond hiervan kan worden aan genomen dat het „anti-stakingsfonds" in geval van nood de beschikking heeft over tenminste vele tientallen miljoe nen guldens. (Het totale looninkomen van de werknemers in het particulie re bedrijfsleven wordt door het Cen traal Planbureau voor dit jaar geschat op ƒ29 miljard en 1 procent daarvan is 290 miljoen. In geval van nood Uit de statuten en het reglement blijkt, dat dit geld inderdaad alleen in geval van nood op tafel komt. Wel zijn de deelnemers verplicht een voorschot te storten ten bedrage van een-tiende ge deelte van hun garantieverplichting. De rest is, voor zover nodig, door het be stuur op te eisen. Aan het einde van elk boekjaar worden de kosten met de ver kregen voorschotten verrekend. Het anti-stakingsfonds heeft alleen tot doel uitkeringen aan werkgevers te verstrekken, die door staking ge troffen worden als gevolg van niet- Financiering De vergoeding van of tegemoetkoming het verlies, dat een onderneming als gevolg van staking lijdt, wordt uiter aard alleen verstrekt aan werkgevers, die ook aan de financiering van de ga rantieregeling deelnemen. De uitkering van maximaal 45 per stakende werk nemer per dag is gebaseerd op een drage van 1 procent van de loonsom der onderneming waarover a.o.w.-premie ia ingehouden) over het kalenderjaar, voorafgaande aan het deelnemingsjaar. (Het eerste deelnemingsjaar loopt van 1 mei 1965 t/m 30 april 1966). Het bestuur is evenwel bevoegd een deelnemer desgevraagd toe te staan zich garant te stellen voor een ander percentage van de loonsom en wel met een minimum van 0,5 procent en maximum van 5 procent. Wordt deelnemer door een staking getroffen dan wordt de uitkering evenredig hier mee verlaagd of verhoogd. Het is buiten de muren van de werkgeversorganisa ties niet bekend hoeveel ondernemingen aan de garantieregeling deelnemen, maar ir. J. Bosma, de voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Zoals bekend hebben de vier centrale werkge versorganisaties (het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond, het Verbond van Nederlandse Werk gevers, het Nederlands Katholiek Werkgevers Verbond en het Ver bond van Prot. Christelijke Werkgeversin mei van dit jaar opgericht de Stichting Onder linge Werkgevers Garantierege ling, die bekendheid heeft gekre gen als ,het anti-stakingsfonds". Nog onlangs hebben de oprich ters duidelijk te verstaan gege ven dat het fonds daadwerkelijk zal gaan draaien, indien arbeids onrust als gevolg van niet-inwïl- liging van bepaalde vakbonds eisen ontstaat. Over de inhoud en de werkwijze van de regeling zijn de werkgevers evenwel steeds bijzonder geheimzinnig geweest. Het spreekt vanzelf, dat vooral de vakbonden nieuwsgierig hier naar zijn. Welnu, vandaag zijn wij in staat de sluier over het anti-stakingsfonds van de werk gevers zo goed als geheel op te lichten. inwilliging van vakbondseisen op het gebied van „elke rechtstreekse of in directe bevoordeling van de leden van een of meer vakbonden boven an dere werknemers of enige toezegging van een zodanige bevoordeling". De mogelijkheid is evenwel opengelaten om de doelstelling van dc garantie regeling te verruimen. Het bestuur van de stichting bestaat uit zeven leden en zeven plaatsvervan gende leden, waarvan de oprichtens er resp. .el-k één aanwijzen. De overige tweemaal drie leden worden aangewe zen door de Raad van Nederlandse Werkgevers. Het bestuur benoemt uit zijn midden een voorzitter en een vice- voorzitter en het heeft tevens de be voegdheid een dagelijks bestuur en een administrateur te benoemen. Ook is voorzien in een raad van beroep, be staande uit tenminste drie leden, waar van de voorzitter feester in de rechten moet zijn. De deelnemers aan de garan tieregeling kunnen bij de raad van be roep protest aantekenen, indien zij het niet eens zijn met te hunnen aanzien genomen besluiten van het bestuur. ROME De Italiaanse premier, Al- do Moro, weigert zijn minister van buitenlandse zaken, Amintore Fanfa ni, te laten aftreden. Hij waardeert Fanfani „hogelijk" als minister en meent, dat noch zijn persoon, noch zijn verbondenheid met de politiek van de regering in het geding zijn gebracht. Aanleiding tot de ontslagaanvrage van Fanfani waarvan we gisteren nog melding maakten, was een feestje, dat vorige week door zijn echtgenote was georganiseerd. Bij die gelegenheid zou prof. La Pira, die onlangs een be zoek aan Noord-Vietnam heeft ge bracht, nogal wat onaardige dingen BENTHUIZEN Gistermiddag om kwart voor drie zijn twee helikopters van dc marine-luchtvaartdienst van het type Augusta Bells tijdens een for- matievlucht tussen Gelderwoude en Benthuizen met elkaar in botsing ge komen. Beide toestellen maakten een nood landing, waarbij het ene zwaar en het andere licht beschadigd werd. De be manning van de helikopters, in totaal acht personen, bleef ongedeerd. Het ongeluk ontstond doordat de twee helikopters elkaar met de rotor bladen raakten. Beide piloten, luite- nant-ter-zee 2e klasse o.c. C. G. Heide- man en luitenant-ter-zee 2e klasse C. Kroeger, wisten hun toestel veilig aan de grond te zetten, al kon niet worden voorkomen dat een van de machines kantelde en brak. Het vloog echter niet in brand. De toestellen, die door de marine worden ingezet voor onderzeebootbe- strijding, waren afkomstig van het vliegkampschip „Karei Doorman" en waren voor een oefenperiode gestatio neerd op Valkenburg. hebben gezegd over de rol van de Ver. Staten in Vietnam. La Pira, de vroegere burgemeester van Florence, ontkent dit. Maar een redac trice van U Borghese, mevrouw Preda, noudt vol, dat La Pira het wel heeft ge daan. Fanfani zegt nu, dat het initiatief van zijn vrouw „ondoordacht" is weest. Tevoren had Fanfani zich reeds tot het middelpunt van kritiek gemaakt, door als voorzitter van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties een rol te spelen in een poging een desgesprek over Vietnam op gang te brengen. Fanfani had nl. een bemid delende rol gespeeld bij het over brengen van de bevindingen van La Pira op diens reis naar Peking en Hanoi, aan president Johnson. In zijn ontslagaanvrage zegt Fanfani, het niet eens te zijn met deze kritiek, maar evenmin werkelijk betrokken te zijn geweest bij het initiatief van (zijn vriend) La Pira. Zijn plicht Fanfani heeft zich volledig gedistan tieerd van de uitlatingen, die La Pira zou hebben gedaan op bedoeld feestje Niettemin acht hij het zijn plicht af te treden, om alle twijfel weg te nemen hij de buitenlandse vrienden van Italië. Hij heeft gevraagd zijn aftreden te doen in gaan op 6 januari, dc dag na de bijeen komst van de commissie van buitenland- «e zaken, zodat hij zich tegenover deze commissie nog kan verantwoorden. Fan fani blijft ook wanneer hij zijn ont slagaanvrage handhaaft voorzitter van de VN-Assemblee. Burgemeester Opnieuw is een burgemeester over gegaan naar het bedrijfsleven. Het blijven echter en gelukkig uitzonderingen. Wij hebben tegen het bedrijfsleven net zo min iets als tegen burgemees ters Beiden achten wij voor onze samenleving even noodzakelijk en nuttig. En wij zyn gaarne bereid, ieder van hen om eigen verdiensten respect toe te dragen. Toch juichen wij deze overgangen niet toe Onze gereserveerdheid houdt allicht verband met de ge heel eigen plaats van een burge meester in onze samenleving eer ste burger van zijn gemeente, ty pische representant van het alge meen belang. Dat vraagt ook een eigen instelling. Wie zulk een ambt ambieert, weet wat hij doet. Het heeft iets van een beslissing voor het leven. De eerbied die wij hem toedragen is daar niet vreemd aan In onze bereidheid daartoe worden wij echter niet gaar ne gehinderd. Eenheid De oproep tot eenheid valt tegen woordig allerwege te horen. De ver antwoordelijkheid is groot Dat be seffen de kerken, de organisaties, en zij trachten daarnaar te handelen. Voorzichtigheid blijft geboden, al willen sommigen desnoods met los lating van eigen waarden die een heid doorvoeren. Er liggen hier ge varen waartegen moet worden ge waarschuwd. Aan de andere kant kan een loutere ontkenning van wat er gaande is worden misverstaan. Er is ook een starheid die afbrekend werkt. Moeilijk laat zich voorspellen hoe het organisatiepatroon er over enige tientallen jaren zal uitzien. Over haasting is even gevaarlijk als het verwaarlozen van bestaande en groeiende behoeften en inzichten. Wij als krant zullen onze lezers gaarne van de ontwikkelingen »p de hoogte houden- (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM Naar wij ver nemen hebben de werkgevers-rede rijen in de Rijn- en binnenscheep vaart besloten tot het regelmatig beleggen van driedaagse conferen ties met bepaalde groepen werkne mers. Hiervoor zullen in de eerste plaats leidinggevende functionaris sen in aanmerking komen, zoals ka piteins en toezichthouders. De conferenties zullen worden bijge woond door deskundigen op de diverse te bespreken gebieden. De rederijen heb ben deze stap genomen om te voorzien in de leemte, die bestaat als gevolg van gebrek aan voldoende communicatie tus sen de leiding aan de wal en die op de vloot. De Chr. Bedrijfsgroepen Centrale heeft haar daarvoor in aanmerking ko mende leden geadviseerd een uitnodi ging voor een dergelijke conferentie (waarvan de eerste binnenkort in Noord- wijkerhout wordt gehouden) met beide handen aan te grijpen. De CBC heeft veel waardering voor het werkgevers- initiatief. AMSTERDAM Aan de gemeen teraad van Amsterdam is voorge steld burgemeester G. van Hall te benoemen tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand. Uit dit voorstel kan men de conclusie trekken, dat de Amsterdamse burgemees ter 10 maart het burgerlijk huwelijk tus sen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg in het Amsterdamse stad huis zal voltrekken. VUURWERK: meisje moet oog missen ROTTERDAM Het 12-jarige meisje Heiltje van de Heuvel is gistermiddag in het oog getroffen door een rotje, dat een 17-jarige jongen uit zijn slaapkamer raam gooide. In het Oogziekenhuis moest men vaststellen, dat het kind aan het oog blind is geworden. De Rotterdamse politie treedt krachtig op tegen het ontijdig gebruik van vuur werk. Bij een 14-jarige jongen, die op straat bezig was met rotjes, werden 260 stuks in beslag genomen. Aangezien de Urker Noordzeevloot deze dagen toch in de haven vertoeft, wordt onder leiding van het bestuur van de vereniging Hulp en steun door ver schillende schepen afwisselend gedregd naar de lijken van de opvarenden van een vorige week op het LJssehneer ge zonken binnenvaartschip.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1