BRTTHTES Officier eist vijftien jaar tegen fabrieksarbeider VIEUX Requisitoir in moordzaak-Zundert coldrex Claus von Amsberg kocht een Porsche Polen wijst Amerikaanse correspondent uit Bonn retourneert vluchtelingen Jjt een Oud-Gestapo's veroordeeld in Bonn alles goed/ en( wer 1 Vanaf morgen geen olie naar Rhodesië Verzoek tot vervolging van IJlbricht s DINSDAG 28 DECEMBER 1965 Rhodesië jVEDERLAND heeft zich geschaard bij de landen, die een olie- embargo voor Rhodesië hebben af gekondigd. Het is solidair met de Britse regering, die een vreedzame oplossing voor het Rhodesische pro bleem wil zoeken. Overigens is het de vraag, of het embargo werkelijk effect zal sorte ren. Zolang de mogelijkheid bestaat, via Portugees Mozambique oliepro- dukten naar Rhodesië te zenden, zullen de blanken er niet in ernstige moeilijkheden komen. Wèl doen zich reeds grote problemen voor in het buurland Zambia, dat nu van de normale toevoer van olieprodukten (via Rhodesië) is verstoken. Een luchtbrug moet de economie van Zambia zo goed mo gelijk gaande houden. Zoals het nu gaat lijkt het olie embargo voor de landen, die er het meest op hebben aangedrongen, als een boemerang te werken. De posi tie van de afgezette premier Smith wordt er eerder door versterkt dan verzwakt. Dit laatste is ,-ïiet de schuld van Engeland, noch van de landen die bereid zijn, de regering van dit land te steunen. Premier Wilson heeft 3dik( het olie-embargo niet van harte af gekondigd. Hij deed het onder druk van de Afrikaanse landen, die ge bruik van geweld eisten. In dit licht dient men ook het Ne derlandse besluit te zien, in navol ging van Engeland een olie-embargo chjvoor Rhodesië af te kondigen. Het Is een mogelijkheid om Wilson te steunen in diens pogingen, gebruik van geweld te voorkomen. Groot financieel schandaal in Bazel ontdekt BAZEL In Bazel is een financieel schandaal van naar het zich laat aan- xien grote omvang aan het licht geko men na de vlucht van de 34-jarige za kenman Henri Schihin die kort voor Kerst met de noorderzon vertrok en een miljoenenschuld zou hebben ach tergelaten. Hij maakte deel uit van verschil lende handelsondernemingen en was ook in de kredietbranche werkzaam. Men vermoedt dat hij naar Zuid- Amerika is uitgeweken. Volgens de recherche heeft Schihin bedrog en ver duistering gepleegd en stukken ver valst. BREDA „Ik acht moord met voorbedachte rade wettig en over tuigend bewezen en eis daarom vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest." Dit zei gis teren mr. Louëtt-Feisser, officier van justitie by de Bredase recht bank, in de zaak tegen de 31-jarige Zundertse fabrieksarbeider Jos. ke begaafdheid van de B., die ervan wordt ver dacht op 3 maart in Zundert Tinus van Hasselt te hebben vermoord. Verdediger acht bewijs niet geleverd (Van een medewerker) Nadat op 9 december reeds 15 getuigen charge waren gehoord, was het giste- ;n de beurt aan de getuigen a décharge, terwijl te elfder ure nog twee getuigen a charge waren opgeroepen. Het ging er vooral om of de verdachte op de avond voor de moord een blauw-grijs, dan wel een bruin pak aan had gehad én of de verdachte zich op de vroege morgen der derde maart nog had gewassen of niet. Kleine feiten weliswaar, maa: officier achtte ze belangrijk voor bewijsconstructie. De 35-jarige broer van de weduwe kon geen uitsluitsel geven over de kleur de hoed en het pak. De verdachte een gele hoed te hebben gekocht, terwijl er een blauwe met spatjes bloed erop gevonden was. De broer van de weduwe wist het gisteren niet meer. Toch had hij op 6 december nog verklaard dat de verdachte, met wie hij de eerste uren van de avond voor de moord carnaval heeft gevierd, een blauwe hoed en grijs jasje had. „Het is al weer zo lang geleden". Wel had de verdachte zich in zijn aanwezigheid geschminkt. „Hij smeerde het er dik op." ,Ja, hoe dik?" luidde de vraag van Stemfoort, de president van de recht bank. „Nou, gewoon", was het antwoord. „Gewoon, gewoon, hoe is dat? Ik loop nooit mee", aldus mr. Stemfoort. „Zo gewoon dat het er vlug van af zal zijn gegaan." Een veehandelaar uit Zundert, die op maart met de familie Van de B. zaken had willen doen, had geen schmink i op het gezicht van de verdachte gezien. Ook had hij niet gezien dat de verdachte zich had gewassen. Psychiaters De drie psychiaters, die de verdachte hadden onderzocht, waren het op ii-hillende punten met elkaar eens. achtten zij het in verband met de z\ Bah ...alweeb dieb vebstobte neus Maar verkoudheid is meer dan'n neusverstopping alleen.Verdri.jf uw hele verkoudheid met Coldrex! Bij een verstopte neus komen koorts, snelt het herstel en geeft extra weer- hoofdpijn en rillen. U voelt u ziek. stand door vitamine C. Neem uw Bestrijd niet één van de symptomen, verkoudheid serieus. Bestrijd hoofd maar de hele verkoudheid. Neem pijn.neusverstoppingen koortstege- ColdrexHet tweelaags Coldrex lijk met Coldrex. tablet heft niet alléén dc stopping op. maar het verdrijft ook hoofdpijn en koorts. Coldrex dag. DEN HAAG Wat vele Nederlanders al voor hem gedaan heb ben en andere Neder landers op het nip pertje misschien nog zullen doen, deed dezer dagen de verloofde van prinses Beatrix. Hij kocht nog voor de jaar wisseling een nieuwe auto. Het is een sport wagen van het merk Porsche geworden. Kos ten 19.500. De oude wagen, van hetzelfde merk. staat thans in Amsterdam te koop voor 9500 gulden. Een historische auto. Iets voor verzamelaars? De nieuwe wagen van de heer Von Amsberg draagt geen AA-ken- teken, kenmerk van alle wagens van ons Koninklijk Huis. Dit betekent, aldus insiders, dat de verloofde van prinses Beatrix hem op eigen naam heeft gekocht. Alweer voor liefhebbers: het kenteken luidt 94—47 AE. Het is een blauwe viercilinder, type 912, met vijf versnellingen en een houten stuur. De bekleding in de wagen, een produkt van de Volks- wagenfarieken, is zuiver leer. Over de kleur kon de heer Von Amsberg maar moeilijk beslisseh. Eerst werd hem in de Koninklijke Stallen te Den Haag een lichtblauwe wagen voorgereden, die hij echter iets te opzichtig vond. Vervolgens haalde men een donkerblauwe Porsche van stal, maar die vond Claus nu juist weer te somber. Tenslotte is de lichtblauwe aangeschaft die in de stallen zal worden overgespoten en in een z.g. Bali-blauwe kleur op de weg zal ver schijnen. De directeur van Autopon. de heer Jack van Zanten, was hoogst persoonlijk naar de Koninklijke Stallen gekomen om de heer Von Amsberg voor te lichten. Op de foto Claus en de heer Van Zanten. erdachte (IQ 58) onwaarschijnlijk dat de verdachte een leugenverhaal, hier alibi, zou kun nen verzinnen. Ook achtten zij het onwaarschijnlijk dat de verdachte een rivaal uit zou schakelen om een vrouw of boerderij te krijgen. Bovendien had de verdachte volgens de psychiaters geen agressief of explosief karakter. Hij was tevreden met zijn leven en had geen behoefte om te trouwen of een gezin te stichten. Mr. Louëtt-Feisser maakte tijdens het verhoor van dr. Schnitzler een aanmer king over het feit dat deze in zijn rap port had geschreven dat de verklaringen van de weduwe op hem een weinig be trouwbare indruk maakten. „Hoe kunt u zo'n mening hebben, terwijl u de wedu we nooit hebt gesproken?" Dr. Schnitzler had dit echter van een reclasse- rings-ambtenaar, die een diepgaand onderzoek had ingesteld in de gesloten dorpsgemeenschap van Zundert. Over een eventueel motief konden ook de psychiaters niets ontdekken. Requisitoir De officier somde in zijn requisitoir punt voor punt de tegenstrijdige verkla ringen van de verdachte op. Op drie maart had Van de B. gezegd een blauwe hoed te hebben gekocht. Later sprak hij over een gele. Op drie maart had de verdachte gezegd de geruilde boerenkiel te hebben aangetrokken. Later zei hij dat de kiel in een auto was blijven lig gen of anders thuis moest liggen. Van de de grenspost bij Zundert gepasseerd. Van daar is het volgens de politie ongeveer vijf minuten naar het centrum van Zun dert, waar Van de B. dichtbij woont. Hij zou echter pas tegen half twee thuis zijn geweest. „Waar is hij de rest van de tijd geweest?", zo vroeg de officier zich af. Ook over de bloedspatten op schoenen, nagels had Van de B. zijn eerste erklaringen veranderd, toen de deskun digen hadden uitgemaakt dat het mense- bloed van recent odatum was. „Dat is bloed van mij. Ik heb een bloedneus gehad", zei de verdachte. Dat de kroonge tuige. de weduwe, zo lang had gezwegen, kon de officier wel begrijpen. „Zij was bang voor zichzef en haar kinderen. Toen zij alles rustig had overwogen (dit heeft negen weken geduurd is ze met de waarheid voor de dag gekomen. Haar schroom is juist gebleken, want later is zij door haar schoonvader mishandel i". aldus de officier, die verder niet op de persoonlijke omstandigheden inging cn de rechtbank er opwwees te oordelen naar de indruk die deze getuige bij het verhoor moet hebben achtergelaten. „Helaas is de kachel in de eerste dagen niet onderzocht." Volgens de weduwe waren én het gele carnavalspak én het blauw-grijze pak in de kachel ver brand. Welk feit? Aan het eind van zijn requisitoir vroer mr. Louëtt-Feisser zich afweik strafbr feit hij moest stellen. Moord, doodsl.-" l mishandeling de dood ten gevolge hc j- bend. Op het voor hem gunstigste ogen blik had de verdachte volgens de officier toegeslagen. Er was dus een ruimte ge weest tussen de daad cn het bedenken. Conclusie: voorbedachte rade en kalm Over de motieven tastte ook de officier in het duister. Naar zijn mening had de verdachte zich in zijn onschuld inge leefd. Bovendien had hij geen redelijke argumentatie aangevoerd tegen de zwaarlijke feiten. Op grond van al het bewijsmateriaal achtte mr. Louëtt-Feis- moord met voorbedachte rade bewe- Verdediging Mr. P. Lag, de verdediger van Van de I. had gezocht naar motieven. Ook hij ad er geen kunnen vinden. Volgens de erdediger had de officier een voorzich- ig en objectief requisitoir gehouden. Hubert Humphrey naar Tokio WASHINGTON De Amerikaanse vice-president Hubert Humphrey is gistermiddag uit Washington naar To kio vertrokken waar hij besprekingen zal voeren met de Japanse regeringslei ders. Humphrey staat aan het hoofd van de Amerikaanse delagatie die de installatie van de nieuwe Philippijnse president, Ferdinand Marcos, in Manil la zal bijwonen. De Amerikaanse vice-president zal ook Taipeh en Seoel bezoekpn. maar de argumenten waren niet talrijk genoeg voor een bewijsconstructie. Mr. lap moest ernstig bezwaar maken tegen het feit dat de officier uit een aantal naar diens mening onjuiste verklaringen van de verdachte had geoordeeld dat de moord bewezen was. „Als mijn cliënt met zijn zwakke begaafdheid zich ver gist. is dat dan een belangrijke aanwij zing" Zeker niet. Een leugen mag na tuurlijk njet als bewijsstuk worden ge bruikt". aldus mr. Lap. Vervolgens vroeg de verdediger zich af of er nu werkelijk geen lifter geweest kan zijn. ,,'s Morgens werd de auto ge vonden. Het rechterportier zat dicht, ter wijl dc achterdeur open stond. Volgens mijn cliënt zat de lifter achterin. Is het dus zo onwaarschijnlijk? Ik ben het nog maals niet eens met de officier dat dit een leugen is die tot bewijs strekt." Ook over de kleding waren er volgens de verdediger nogal wat vragen overge bleven. De officier had de verklaringen van de vader genegeerd. De weduwe zegt dat er een grijs pak is verbrand. „In een kacheltje dat iets breder is dan een schoorsteenpijp." Er is echter een bruine broek ter onderzoek opgestuurd. Die had dus niets met de moord te maken. Mr. Lap moest de verklaringen van de kroon getuige/weduwe sterk in twijfel trekken. „Na haar bekentenis was haar huwelijk ineens slecht en bestond er een rivaliteit tussen de twee mannen. In Zundert was daar echter niets van bekend. Moet een dergelijke getuige, die in hoge mate me deplichtig moet worden genoemd, als kroongetuige, dus als sluitstuk van het bewijs dienen?" Waarom „Wie heeft er aangetoond dat mijn cliënt geslagen heeft? Wie heeft er aange toond waarmee en waarom er geslagen is? Waarom kan er geen lifter zijn ge weest en waarom kan er niet iemand de dodelijke slag hebben toegediend, toen he'. slachtoffer bewusteloos op de grond lag?" (dr. Zeldenrust had dit laatste niet voor uitgesloten geacht), zo vroeg mr. Lap zich af. „Is er nu behalve enkele aanwijzingen één bewijs naar voren ge bracht om de verdachte wegens moord te veroordelen? Is er de laatste tijd niet enorm gehamerd op kleine aanwij zingen, die omgebogen totaal geen aan wijzingen meer vormen?" aldus mr. Lap. die meende dat de verdachte we gens het totaal ontbreken van bewijs niet veroordeeld kon worden. De rechtbank zal over veertien dagen uitspraak doen. Berichtgeving lasterlijk? WARSCHAU Polen heeft giste ren David Halberstam (31), correspon dent van de New York Times, gelast het land binnen een week te verlaten. Deze maatregel is het gevolg van de „lasterlijke en beledigende berichtge ving van de Amerikaan en diens con stante vijandige houding jegens Po len", aldus een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken. Halberstam, die bijna een jaar gele den in Warschau arriveerde, is de tweede correspondent van de NYT in zes jaar tijd die door Polen is uitgewe zen. in 1959 overkwam dit Abe Rosen thal. In het bijzonder wordt Halberstam een artikel verweten dat een week geleden werd gepubliceerd en waarin (Van onze correspondent) BONN Economische nood is voor de Duitse Bondsrepubliek <ieen reden een vluchteling uit een der landen van het communisti sche Oostblok asiel te verlenen. Daarover is enige deining ontstaan, die de naam van de Bondsrepubliek geen goed heeft gedaan. Toch kon de regering in Bonn, in samenwerking met de „landsregering" van de deel staat Beieren niet anders handelen, omdat het asielrecht nu eenmaal aan bepaalde „grenzen" is gebonden. Begin september hebben de Bondsre gering en de landsregering van Beie ren zich genoodzaakt gezien, vijf jon ge Hongaarse vluchtelingen, die in afwachting van een asielbesluit in het internationale vluchtelingenkamp Zirn- dorf vertoefden te laten deporteren. De vijf vluchtelingen werden door de Bei- Frans-Russische samenwerking in ruimteonderzoek MOSKOU De 72-jarige Russische geleerde Blagourawow heeft gisteren verklaard, dat er kontakten zijn ge legd tussen Russische en Franse geleer den met het oog op samenwerking op het gebied van het ruimteonderzoek. Stilzwijgend is overeengekomen dat geen nadere mededelingen over deze kontakten zullen worden gedaan. Zij worded onderhouden tussen geleerden die geen publiciteit wensen, aldus pro fessor Blagonrawow, vice-voorzitter van het internationale comité voor het on derzoek van de kosmos. Hij liet zich vaag uit over de moge lijkheid van het in de ruimte brengen van Franse satellieten met behulp van Russische raketten. erse politie van hun bedden gelicht en nog dezelfde dag met een vliegtuig van de Hongaarse staatsluchtvaart maatschappij op de nonstop-route München-Boedapest gezet. De vijf Hon garen waren z.g. „Wirtschafts- Flüchtling", die ontevreden wa ren met de economische toestand in hun land en hoopten -in de Bondsre publiek asiel te kunnen krijgen om daar meer geld te verdienen. De Hongaarse televisie filmde op het vliegveld de aankomst van de vijf gedeporteerde vluchtelingen en commentator sprak onverbloemd over „teruggekeerde landverraders". Hij voegde er onmiddellijk aan toe: „En zij zullen hun gerechte straf niet ontlo pen". (Volgens art. 205 van het Hon gaarse Wetboek van Strafrecht kun nen vluchtelingen, die in het buiten land om asiel hebben verzocht, gevan genisstraffen van 6 maanden tot 5 jaar worden opgelegd. Ook hun bezit wordt geconfiskeerd. De regering in Bonn heeft met deze uitwijzingen weinig te maken. Zij moet er slechts op toezien, dat de inter nationale bepalingen omtrent asiel er deportatie door de regering van de deelstaten worden nageleefd. In boven genoemde gevallen was de landsrege ring van Beieren in München voor de uitwijzing verantwoordelijk. Onderzoek zaak Deutseh rond BONN Het gerechtelijk onder zoek in de zaak Hans Deutseh is afges loten. Zijn advokaten kunnen tot 10 januari hun bezwaren inbrengen tegen de tenlastelegging: oplichting. Deutseh zou de Westduitse regering voor miljoenen marken hebben opge licht door het verkrijgen van vergoe ding voor een kunstcollectie die aan het einde van de Tweede Wereldoor log uit Boedapest verdween. vieux speciaal" N.V. DISTILLEERDERIJ v/n SIMON ENDE ZONEN SCHIEDAM I Ferruccio Miotti, de eige naar van het in de vijf tiende eeuw gebouwde Marosini-paleis, is met een bulldozer begonnen aan de sloop van dit gebouw. Hij wil op deze wijze proteste ren tegen het feit dat hem geen subsidie is ver leend voor de restaura tie van de vele scheuren in het paleis. De gemeen te zal Miotti gerechte lijk vervolgen. asiel gevraagd na een muiterij aan boord van een trawler op Kerst avond in de Oostzee. De kustwacht heeft later de schipper in zijn hut ge vonden. Twee matrozen hadden hem daar opge sloten nadat ze het bevel aan boord hadden over genomen. De ergste hittegolf van deze eeuw in Brazilië heeft alleen al in de stad Sao Paolo deze maand aan 135 kinderen het leven gekost. De temperaturen lopen soms op tot veertig graden in de schaduw. De mensen worden aangeraden, veel te drinken en zich luch tig te kleden. 1 Zeven Tsjechen hebben van een Kerstreis naar Oostenrijk gebruik ge maakt om de wijk te ne men naar het westen. Onder hen bevindt zich een artsenechtpaar met twee kinderen. Twee politieagenten heb ben te Bad Oldesloe (W. Duitsland) te midder nacht een naakte man overmeesterd, die reeds negen maanden lang de bewoonsters van een verpleegstershuis de ze nuwen op het lijf had gejaagd. Ml Te Rome wordt tot 5 januari een proef geno men met afsluiting van een groot stuk van de binnenweg gedurende het grootste gedeelte van de dag voor autoverkeer. Alleen bussen, taxi's en auto's van degenen die in deze koop- en ver- maakwijk moeten zijn, hebben daar toegang. hij het had over de ideologische passi viteit van het Poolse volk. Een half jaar geleden trad hij in het huwelijk met Elzbieta Czyzewska, een populai re ster van film, tv en toneel. Eerder dit jaar stak er in de Poolse pers een storm van verontwaardiging op, toen hij schreef dat er in Polen nog steeds van een wijdverbreid anti-semitisme sprake was. Voordat hij naar Polen kwam werkte Halberstam in Kongo en vervolgens in Vietnam. Zijn kriti sche beschouwingen over de Ameri kaanse politiek in Vietnam bezorgden hem een Pulitzer-prijs. BONN Een rechtbank te Bonn heeft gisteren zes Duitsers die kort voor het einde van de wereldoorlog elf dwangarbeiders zonder vorm van proces hadden doodgeschoten tot ge vangenisstraffen variërend van zeven tot drie jaar veroordeeld. De veroor deelden zijn bovendien voor de tijd van twee jaar hun burgerrechten ontnomen. De misdaad kwam aan het licht toen- spelende kinderen in 1960 in de Eiffel een hand boven dc grond zagen uitste ken. Er werd toen een massagraf ge vonden met de lijken van elf dwang arbeiders. Hun nationaliteit heeft men niet kunnen vaststellen maar vermoe delijk waren er enige Belgen bij. De veroordeelden behoorden tot het Gestapo einsaïzkommando vier. De voornaamste beklaagde, 71-jarige vroe ger majoor van de politie Arthur Hen- necke, zal later terecht moeten staan omdat hij thans ernstig ziek is. Cosa Nostra-lid schrijft in cel zijn memoires WASHINGTON Ex-lid van de be ruchte Cosa Nostra, Joseph Valachi. die al twee jaar in de gevangenis wacht op de voltrekking van zijn von nis, heeft toestemming gekregen zijn memoires te publiceren. Gewoonlijk verleent de regering ge vangenen geen toestemming om publi citeit aan hun misdaden te geven. Va lachi heeft volgens een woordvoerder van de strafgevangenis echter al be langrijke onthullingen over de misdaad organisaties in de Verenigde Staten ge daan en de regering acht het wense lijk dat Valachi nog meer bijzonderhe den verstrekt. Het manuscript draagt de naam „De werkelijkheid" pn telt bijna 1.200 pagina's. Rustig kunnen de jonge Romei nen voetballen in de Via Con- dotti, het centrum van Rome. Zij worden daarbij sedert een paar dagen niet meer „gehinderd" door het drukke verkeer, want dit deel van de stad is voor alle voertuigen afgesloten. De winke liers zijn er echter minder met in hun sas. Huwelijk Verleden week zag ik een foto van ds. Sillevis Smitt, die de preek zal houden bij het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Vermoedelijk gemaakt op een dolle studentenjool. Laat deze man zich zo voor het publiek fotogra feren? Den Haag J. van RIJ (De betrokken foto werd genomen op 18 december 1963, toen ds. SlUevIs Smltt voor hem volkomen onver wacht het middelpunt werd van het radio-programma „Dit ls uw la ven". Red.) Zondagsurbeid Als lid van het CNV vraag ik: Is het nodig, dat het hoofdbestuur de kerken inzake de zondagsarbeid om raad vraagt? Kan het dat zelf niet uitmaken? Volgens mij moeten wij volgens Gods Woord een duidelijk „neen" tegen de zondagsarbeid laten horen. Onze voorvechters van de vak beweging vochten vroeger zo hevig, dat zij door hun werkgevers ontsla gen werden. Waar is nu in deze wel- vaartstijd ons geloofsvertrouwen? Asperen, D. van Steenis Huissen (2) Het is gemakkelijk, om gezamenlij ke kerstzang- en andere oecumeni sche kerkdiensten te beleggen. Maar dan is de grens van de „oecumene" voor Rome ook wel bereikt, getuige het feit, dat zelfs de zo progressieve kardinaal Alfrink nog niet de moeite neemt, om ds. Otten te woord te staan, nu diens verzoek niet in zijn kraam te pas komt. Pijnlijk voor ds. Otten is, dat hij in zijn oecumenisch optimisme geen kennis heeft van het rooms-katholiek canoniek recht, dat duidelijk stelt, dat de door ds. Otten voorgestelde manier van huwelijks sluiting voor iemand, die in de Rooms-Katholieke Kerk gedoopt is. niet kan worden toegestaan. Hij had zich dus de moeite kunnen bespa- Delft, G. Derkinderen Ziektekosten Nu er zoveel specialité's en medi sche handboeken zijn, zie ik niet in, waarom een gezond mens niet zou kunnen volstaan met een drogist. Ook hebben gezonden het ziekenfonds niet nodig. Zou het niet zo geschikt kun nen worden, dat men alléén lid van een ziekenfonds wordt, als men ziek wordt? Als de ziekenfondspremies als maar blijven stijgen en de dokters als maar meer blijven vragen, kan men beter eerst even uitkijken. Nog beter zou een Nationale Gezondheidsdienst zijn met alle dokters als hoofdamb tenaren. Den Haag W. F. Bingley Nederlandse regering bepaalt: DEN HAAG De regering heeft een in- en uitvoerverbod in gesteld tegen Rhodesië dat mor gen in werking zal treden. Onder deze bepalingen vallen o.m ruwe olie, aardolieprodukten, ruwe ta bak, suiker, wapens, munitie en militair materieel. Tijdschriften, films, platen, dus goe deren die drager van denkbeelden of gedachten zijn, vallen buiten deze maatregelen. Een en ander is giste ren door het ministerie van economi sche zaken bekendgemaakt. De Britse minister voor gemene bestzaken. Bottomley. verklaarde gis teren dat de Rhodesische tabaksoogst in '66 door de regering-Smith zal moe ten worden opgekocht en dan tegen prijzen, die een stuk beneden de we- reldprijs liggen. Dit is de beb-Uenis van de zondagavond door Smith geda ne aankondiging dat zijn regering de tabak zal aankopen, aldus de Britse minister. Intussen is de luchtbrug voor de aanvoer van olie van Leopoldstad naar Zambia te Loesaka geopend. Het pro ject wordt door Canada gefinancierd. Met ingang van donderdag zullen vier Canadese C-130 toestellen dagelijks olie naar Zambia brengen. Op deze wijze zal de eerste twee weken 500 ton in Zambia aankomen en vervol gens 650 ton. WOLFENBÜTTEL De chris ten-democraat Edlehard Rock heeft de federale procureur-generaal verzocht de Oostduitse partijleider Ulbricht te vervolgen in verband met het dood schieten van een Westberlijner op Tweede Kerstdag bij de muur. Rock verklaarde dat Ulbricht het be vel heeft uitgevaardigd dat de grens wachten op vluchtelingen moeten schi- ten. Hij is dus verantwoordelijk voor die misdaad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 5