Nieuwe Leidse Courant Booreiland kantelt in zee door defect aan de pompen W ACHT DODEN - 22 OPVARENDEN GERED Kleine stukjes van 65 m lange poten nog te zien Op 10 maart: Rit door Amsterdams centrum 18 Pieter uit Annakliniek Vietcong: de volgende maand nieuw bestand Verkeer hield zich goed op besneeuwde wegen Boom in restauratie Prinses Irene in Nederland Commentaren PIANO OF ORGEL? MOSSEL &VERSTEEGE NV. Dinsdag 28 december 1965, 46»te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh ghebltvan Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. r 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 Eis van 15 jaar in de moordzaak- Zundert Geen Nederlandse olie Er zijn gunstige tekenen naar Rliodesië r in de muur van apartheid pagllia O is niet te verwachten. Al- dus de Zuidafrikaanse t\ r> 7 theoloog professor Geyser, L)e nieuwe rorsche Kin die in Nederland vertoeft. Een onzer redacteuren in- C/«ws von Amsberg twviewd, h™. Zie pagina Kernmerk - pagina d HULL Zeker vier mensen zijn gistermiddag om het leven gekomen toen het 5600 ton metende booreiland Sea Gem met geweldig geraas in de Noordzee stortte op tachtig kilometer ten zuidoosten van Flamborough Head. Van de dertig Britten die zich op het eiland bevonden op het mo ment van het ongeluk, worden er nog vier gemist. In de loop van de mid- dag konden er 22 uit het water worden gehaald. SCHAATSEN IN DEVENTER: GRANDIOZE OOGTEPIJNTEN IN EEN ONGEKENDE STRIJD - PAGINA Russen moeten Kerstfeest nog vieren. Ook in Den Haag komen vele bejaarde vluchte lingen in januari weer bijeen. Van het (Britse) booreiland, dat met tien poten van 65 meter lengte l op de zeebodem rustte, steken nog l slechts de resten van deze poten bo- ven de golven uit. De oorzaak van Zie pagina Kernmerk Na kerkdienst van een uur Vier dagen durende receptie in be n Haag j (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Volgens het voor lopige programma zal de dienst in de Amsterdamse Westerkerk, waar in op donderdag 10 maart het huwe lijk tussen prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg wordt be- jvestigd, om half twaalf beginnen en een uur duren. Het paar vertrekt omstreeks 10 uur van het paleis op de Dam. Geëescor- j teerd door militaire eenheden rijdt de gouden koets naar het Prinsenhof voor de burgelijke huwelijksslui ting. Na de dienst in de kerk wordt een rit door het centrum van Am sterdam gemaakt. Omstreeks 14.00 wordt het paar in het paleis op de Dam terug verwacht. Vierhonderd Een vierhonderd gasten nemen ver- i volgens deel aan een déjeunerdina- toire, te houden in de Burgerzaal van het Paleis (waar het bruidspaar zal aanzitten) en in een van de ge- renommeerde Amsterdamse hotels, j Na afloop zullen de Prinses en de i heer von Amsberg de hoofdstad N| verlaten. •iteit P°°rafgaande aan de huwelijksplechtig- held wordt in Den Haag een receptie van vier dagen gehouden waarop ver tegenwoordigers uit alle lagen der bevolking gelegenheid krijgen het paar hun gelukwensen aan te bieden. Als bezi plaats van deze receptie is gekozen het paleis Huis ten Bosch. Weersverwachting Koude nacht De Bilt verwacht tot morgens Aanvankelijk opklaringen, morgen ln raamde loop van dc dag weer meer bewol king. In dc kustgebieden enkele lokale pneeuw- of hagelbuien. In de nacht en ochtend weinig wind, lichte tot matige Vorst en plaatselijk mistbanken. Midden lp de dag temperaturen om bet vriespunt, Iwakke tot matige wind uit zuidelijke Hjn Hchlin*cn. (Opgemaakt om 11.15 uurj. tweehonderd genodig- Bruidsjapon Een vraag, die nog steeds vrouwelijk Nederland bezighoudt is: waar wordt de bruidsjapon van prinses Beatrix gemaaktHet schijnt, dat de opdracht is gegeven aan de mo de-ontwerper M. Leon te Den Bosch. Er is nl. een foto vervaardigd van de chauffeur van de auto AA S3, op het ogenblik waarop hij met een groot pakket het modehuis Linette te Den Bosch verlaat. Maar of het waar is niemand weet het nog met zekerheid. Het modehuis Linette zwijgt in alle talen. Maar ja, dat grote pakket Intussen werpt de grote gebeurtenis haar schaduw reeds vooruit. Op oudejaarsavond zullen een zestig gasten met de Koninklijke familie op kasteel Drakestevn het afscheid van het jaar vieren. Koninklijk gezin weer naar Lec/i DEN HAAG De gehele konink lijke familie zal 20 jan. naar het Oos tenrijkse Lech vertrekken voor een wintersportvakantie. die tot 10 febru ari zal duren. Hoewel er soralke is ge weest van een ander reisdoel im de Beierse Alpen is de bestemming toch weer het Oostenrijkse Lech geworden. LEIDEN De verloofde van prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven is vandaag uit de Annakliniek te Leiden ontslagen. Zijn verloofde wachtte hem vanmorgen omstreeks half twaalf by de uitgang van de kliniek op met de hof- auto AA-5S. de ramp. die zich zeer langzaam vol trok, moet waarschijnlijk worden gezocht in. een defect aan het hy draulisch hefsysteem. Enkele in de buurt liggende sche pen. waaronder de Nederlandse sleepboten Friesland en Smit-Lloyd, de Vlietstroom en de Rotterdamse kustvaarder Lady Diana, snelden direct naar de plaats des onheils. Het Britse schip Baltrover, dat het eerste ter plaatse was, nam negentien dren kelingen op van wie er drie ernstig waren gewond. Hefschroefvliegtui- gen wierpen bij het vallen van de avond lichtfakkels naar beneden. Een wentelwiek haalde drie ver kleumde mannen uit het ijskoude Een van hen verklaarde dat men even voor het vergaan van het eiland bezig was met het beproeven van het hef systeem. Deze man. de 42-jarigeRobert Hewitt, was een uur tevoren op het boor eiland aangekomen om mee te werken aan het verplaatsen van het eiland. Dan zou vandaag hebben moeten gebeuren. ..Wij hadden het platform een beetje om hoog gebracht, maar ik weet niet wat er verkeerd is gegaan. Ik moet eerst rapport bij de maatschappij uitbrengen voordat ik meer kan zeggen". Ooggetuigen De gezagvoerder van de Baltrover zei: „Wij waren slechts een paar kilo meters van het eiland verwijderd toen wij zagen dat het ging overhellen. Ik kan niet zeggen waardoor. Ik zag man nen in het water springen. Het eiland was binnen enkele minuten verdwe- Een der geredden, de 22-jarigè William Maddock, vertelde bij aan komst in Hull: ..Ik was in de kom buis toen plotseling alles om mij heen begon -te schuiven, terwijl het water naar binnen spoot. Ik rende naar boven, pakte een reddingsvest en sprong in zee". De 22-jarige Parr.v Burton ze hij met kracht uit zijn kooi werd ge smeten. ..Ik kwam op het dek te recht. Hoewel versuft slaagde ik er in wat kleren te pakken. Daarna sprong ik in zee", zo vertelde hij. In tegenstelling tot eerder berichten heeft zich geen ontploffing voorge daan op het eiland. Men vermoedt dat er een defect was aan het hydraulisch systeem. Het plat. form, 7.5 meter lang en 27.4 meter breed stond op tien hydraulische poten. Doordat dit systeem niet werkte is het platform ineen gestort. Het zoeken naar de vermisten door red dingsvliegtuigen en schepen wordt nog voortgezet. Het 5600 ton metende booreiland Sea Gem, dat op 50 mijl ten zuidoosten van Flamborough Head in de Noordzee gas heeft aangeboord voor de BP. Gistermiddag is het in elkaar gestort en gezonken. Hier steekt het eiland nog in volle glorie boven de zee uit. Vier (lagen om nieuwe maanjaar te vieren SAIGON De Vietcong heeft be kend gemaakt dat een bestand van vier dagen in acht genomen worden tegen de Zuidvietnamese regeringstroepen tijdens het nieuwe maanjaar, dat door het Vietnamese volk gevierd wordt. Het was overi gens voor de vijfde achtereenvol gende dag dat de Amerikaanse en Zuidvietnamese vliegtuigen geen aanvallen op doelen in Noord-Viet- nam hebben gedaan. Hoe lang deze Gisteren bij Breukelen twee doden DEN HAAG Het verkeer heeft van daag minder last van de licht besneeuw de wegen ondervonden dan gisteren. UTRECHT. In Rhenen is men begonnen met de restauratie van de z.g. „duizendjarige linde van Levendaal" op het erf van de heer Arissen. De restauratie wordt uitgevoerd door de gebroeders Copijiu Zij werken voor een Duitse specialist op het gebied van het restaureren van historische bomen. Het is het eerste karwei in Nederland. Rijk en gemeente betalen. 4 Is de boom opgeknapt iszal hij met enkele vierkante meters grond een natuurreservaat vormen. toen door mist op de rijkswegen 20 e tal van kettingbotsingen te melden ren. Vanmorgen kwamen er nog geen meldingen van kettingbotsingen binnen. Een gewaarschuwde chauffeur telt bliik- Gisteravond verloren de 25-jarige A. Wink en de twee jaar jongere mejuf frouw G. G. Rake bij een verkeerson geval op de rijksweg UtrechtAmster dam het leven. Onder Breukelen raakte hun sportauto, zonder dat iemand dit opmerkte, van de weg. Toen men later het wrak onder aan de berm ontdekte, bleken de inzittenden, die naast de lagen, dood te zijn. Volgens de politie moet de bestuurder met grote snelheid hebben gereden. Ver moed wordt. d3t hij geslipt is. De rijks politie in Breukelen '043621455) ver zoekt eventuele getuigen van het onge val zich met haar of de plaatselijke politie in verbinding te stellen. De Nieuwe Waterweg is gistermiddag meer dan een uur gestremd geweest voor al het in- en uitgaande verkeer als gevolg Gisteravond laat vond een we genwachter langs de rijksweg UtrechtAmsterdam ter hoogte van Breukelen in de berm het wrak van deze sportwagen. Bij de vernielde auto. die met grote snelheid door het olifantsdraad moet zijn geredenlagen de twee lijken van de inzittenden. van een dichte mist. Tussen Perrids ei Schiedam kwamen tal van lichters n moeilijkheden. Deze binnenschepen, di> geen radar aan boord hebben, durfden bij zo'ji 30 a 40 meter zicht niet verder te varen. Het Duitse motorschip Drachen- fels kwam midden tussen de lichters terecht en moest stoppen. Om half was de stremming voorbij. Beatrix' huwelijk op Eurovisie (Van onze radio- en Uv.-redactie) BUSSUM Zoals te verwachten, heeft de N.T.S. een reportage van het huwelijk van prinses Beatrix en de heer von Amsberg in Eurovisie aange boden. Hoeveel landen er interesse voor hebben is nog niet bekend, maar men vermoedt vele in Europa. „pauze" in de bombardementen zal voortduren, is nog niet bekend. Dit wordt zorgvuldig geheim gehouden. Washington zwijgt Wel werd gisteren in Washington me degedeeld, dat in de reactie van de com munisten niets is ontdekt, dat de moeite van het vermelden waard is. Men wilde niets zeggen over de mogelijkheden, dat gestreefd wordt na een Nieuwjaarsbe stand in Vietnam. De gevechten op de grond zijn na een korte periode van rust in volle hevigheid hervat. De Sowjetunie en andere nlet-Aziati- sche communistische landen hebben be weerd, dat de Noordvietnamezen geen vredesonderhandelingen willen beginnen, zolang de bombardementen op hun grond gebied voortduren. Ook bevriende lan den hebben de Amerikanen aangeraden, een langere pauze dan vijf dagen na te streven om Hanoi in de gelegenheid te stellen, positief te reageren op het voor stel. onderhandelingen te beginnen zon der voorwaarden vooraf. Begrijpelijk Het is begrijpelijk, dat de Amerikanen heel voorzichtig te werk gaan. Zolang de bombardementen niet worden hervat hebben de communisten gelegenheid, hun posities te consolideren, zowel wat de versterking van de troepen in het zuiden als wat de militaire installaties e.d. in het noorden betreft. Ook kunnen vredeson derhandelingen. die op niets uitlopen, de militaire positie van Amerikanen en Zuidvietnamezen ernstig verzwakken. SCHIPHOL Teneinde in de familie kring oud en nieuw te vieren zijn van middag prinses Irene en haar echtgenoot, prins Charles Hugues van Bourbon-Par- ma, naar Nederland gekomen. Zij arri veerden per KLM uit Oostenrijk, waar ze een week van de wintersport hebben genoten. Op Schiphol stond een hofauto gereed, waarin het Paar naar Soestdijk reed. Zware fabrieksbrand in Vegbel VEGHEL Vannacht is hier brand uitgebroken In een grote fabriek van landbouwwerktuigen De magazijnen, expeditieruimte en spuiter(j brandden uit. Dc produktiehallen bleven behou den, zij het met enige waterschade. De schade wordt op enige tonnen geschat. VERKEER Terwijl op Kerstfeest de kanonnen zwegen en de vliegtuigen op de grond bleven, vielen alleen in Ame rika meer dan zeshonderd doden in het verkeer. IVfen kan dit cijfer in verband bren gen met de massaliteit die het ver keer heeft aangenomen: soms tach tig miljoen auto's tegelijk op de Amerikaanse wegen. Het aantal do den blijft er niet minder geducht om. En voor al deze gezinnen zal dit Kerstfeest een tot weemoed stem mende herinnering blijven. Kerstfeest behelst de aan een wereld gebrachte redding, behelst de ver lossing van de mens uit zijn verne dering. Maar hoe gebrekkig weten we daarop te antwoorden. Honder den doden op de geboortedag van nieuw leven en nieuw begin. Zulk een trieste ervaring, nog wel op Kerstfeest, bewijst echter van het Kerstfeest te duidelijker de nood zakelijkheid. OPGESCHORT In Vietnam blijven op het moment waarop wij dit schrijven de bombar dementen nog opgeschort. Oo'p -'oor de aanvallen van de Vieteon- heeft Amerika zich niet tot een hervatting ervan laten verleiden. De sfeer is moeilijk om tot onder handelingen te geraken. Aan vredesbesprekingen worden door de noordelijke partij voor waarden verbonden waaraan Ame rika niet kan voldoen, wil het niet heel Vietnam openleggen voor de communistische invloed. Nu zwijgen nog de kanonnen en blij ven de vliegtuigen aan de grond. Dat is een belangrijke bijdrage aan de verbetering van het zo slechte kli maat. En Amerika toont ermee, tot overleg bereid te zijn. Het kan niet anders, of dit zwijgen moet spreken tot de wereld, ook in zoverre deze om de Amerikaanse po litiek bezorgd bleek. Het Amerikaanse zwijgen is echter vooral een vraag aan Noord-Vietnam. Dat heeft nu de kans gunstig te rea geren op een poging, die een uitweg beoogt uit de impasse waaraan hei land alraeer ten gronde gaat. Uitbreiding van industrie in Deventer DEVENTER De directie van Hun ink's Vleeswarenfabriek te Deven- terfZwanenberg Organon) zal begin 1966 in bijzonderheden plannen bekend maken tot uitbreiding en modernise ring van het bedrijf. Wanneer deze plannen worden uitge voerd. kan het personeel belangrijk worden uitgebreid. Grote investeringen zijn nodig. (Zie ook pag. 7) Wateroverlast in Frankrijk door zware regenval PARIJS In Frankrijk is de water overlast door de zware regenval met de Kerstdagen nog toegenomen. Met name ln het noorden, het gebied rond Partjs en Bourgogne, is de toestand nu kritiek geworden. In Douai loopt een 15-tal huteen ge vaar door een aardverschuiving, terwijl bij Valenciennes wegen door het water zijn afgesneden. In de buprt van Parijs zijn de Mam* en enkele andere rivieren buiten hun oevers getreden en staan tal van hui zen al in het water. Het peil van de Seine heeft een gevaarlijke hoogte be reikt. Ook in Normandië doen zich over stromingen voor. vooral in het gebied van Saint Lo. waar de schade zeer groot In Bourgogne dreigen de ©verstre- mlngen zich uit te breiden door de stij ging van de temperatuur, als gevolg waarvan de sneeuw in de Jura is gaan smelten. In het departement Vienne zijn di verse wegen ondrgelopen en te Poi tiers is het water de laaggelegen wijken binnengedrongen. „Pap. kan ik zes maanden voor schot op mijn zakgeld krijgen?" Alle goede merken in één zaak: Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970' Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1