4*5 Oost, west, thuis best VLEET De Vreugd: Polen zijn erg aardig voor mij 3 an arrestatie was geen sprake Kunstschilder Jac. Eriks te Laren overleden r- Alléén dinsdag en woensdag: flanel en poplin meisjesblouses 49S Terlenka meisjesrokken Visserij nieuws bij de Snelle reactie redt leven van militair Simon Vestdijk getrouwd s&nFsssï* NIEUWE LE1DSE COURANT MAANDAG 27 DECEMBER 19. Chauffeur rampbus is - op borgtocht - thuis 1 V) DOORN De 34-jarige N.B.M.- chauffeur Th. de Vreugd uit Doorn heeft op borgtocht van de Poolse autoriteiten verlof gekregen naar Nèderland terug te keren. Zo als bekend, bestuurde de heer De Vreugd, die N.B.M.-bus met 46 Poolse toeristen uit Engeland, die op 25 oktober van dit jaar bij Skwier- zyna van een brug in de vyf meter dieper gelegen rivier Obra stortte. Er waren toen 15 doden te betreuren. De heer De Vreugd is sinds het ramp. zalige ongeluk in Poznan geweest. Ook mi nog is hij ter beschikking van de poolse autoriteiten, die een nauwgezet onderzoek naar de ramp instellen. Zij beslisten vorige week evenwel gunstig op een verzoek van de heer De Vreugd en zijn directie om de Kerstdagen bi- vrouw en vier kinderen te mogen door brengen. Zijn chefs haalden hem op. getuigenis. De Poolse autoriteiten zijn met de beantwoording van de schuldvraag echter nog niet klaar. ,Ik wil weer naar Polen rijden als ik beter ben", is de wens van de heer De Vreugd, die deze week zijn Poolse vriend Zalik met dochter in Doorn op bezoek krijgt. De kans is groot, dat de heer De Vreugd samen met zijn vriend terug keert, want half januari verwachten de Poolse autoriteiten hem weer in Zielona Gora. „Ik ga graag, want het zijn daar fijne mensen en het is voor het onderzoek nodig", aldus de heer De Vreugd. Nog gewond De heer De Vreugd, die bij het on geluk zelf ook verwondingen opliep, is nog niet helemaal genezen. Zijn rechterarm zit nog in het gips. Bo vendien is de schouder nog uit de kom. Daaraan zal hij waarschijnlijk moeten worden geopereerd. Vanzelfsprekend is de heer De Vreugd blij weer thuis te zijn, hoewel hij ovei zijn verblijf in Polen beslist niet te kla gen heeft. Overal heeft hij medeleven er vriendelijkheid ondervonden, zowel var de autoriteiten als van de burgers var Poznan. Hij logeerde daar bij een goedi vriend, de 38-jarige kelner Frenc Zalik. Tegenstrijdig „Ik begrijp niet hoe sommige Neder landse kranten hebben kunnen schrijven dat ik gearresteerd ben geweest. Daar is geen sprake van", aldus de heer De Vreugd. Hij is zelfs niet in staat beschuldiging gesteld. De ramp is langs gereconstrueerd, omdat een klaring van de heer De Vreugd niet overeenstemt met die van de Poolse vrachtauto chauffeur, die met zijn wa gen op een niet verlichte wegversmal ling tegen de bus botste. De collega var de heer De Vreugd, de heer Van Asselt uit Hilversum, sliep, zodat hij niets kon verklaren. Alleen enkele gewonde pas sagiers van de rampbus zorgden Jacht overvaren: een meisje verdronken AMSTERDAM Op het Amsterdam- Rijnkanaal onder de gemeente Diemen is vrijdagmorgen het jacht, de Adriana K., door een binnenschip overvaren. De 16-jarige dochter van de heer Kooiman uit Teil is hierbij vertlronken. De heer Kooiman had het splinter nieuwe jacht uit Amsterdam opgehaald en had vrouw en drie kinderen bij zich De oorzaak van het ongeluk is het afslaan van de motor. De boot is daar na door de wind naar het midden van het kanaal gedreven. Daar werd het door het motorschip Esperanto overvaren. De Esperanto heeft het jacht waarschijnlijk te laat opgemerkt. LAREN Op 70-jarige leeftijd is na een langdurige ziekte in- de naiht van Eerste op Tweede Kerstdag over leden de kunstschilder Jac. Eriks. Ge boren te Amsterdam bezocht hij daar de Academie voor Beeldende Kunsten nog onder Allebé en Der Kinderen. Na zyn studie vestigde hij zich als schilder te Laren in 1924 in een van de huizen van de voormalige „Kolonie" van prof. Van Rees, in welk huis, meer dan eens verbouwd en uitge breid, hij tot aan zijn dood woonachtig is gebleven. Op volwassen leeftijd tot bekering gekomen sloot hij zich aan bij de Ge- ref. Kerken in welke kringen hij grote bekendheid genoot, mede door vele portretten van hoogleraren voor de se naatszaal van de V.U., o.a. van de oude prof. Woltjer, en ten laatste door de portretten van de hoogleraren Waterink en Wille. Voor de rijksuniver siteit te Utrecht schilderde hij de por tretten van de hoogleraren Severijn en Hugo Visscher. Naast een bekwaam portretschilder. hij schilderde o.a. verschillende sta tieportretten van de Koningin voor di verse instanties, legde hij zich ook toe op het landschap, met name de berglandschappen in Frankrijk en de Ardennen en in de laatste jaren, toen hij door ziekte aan zijn huis ge bonden was, vond hij een grote vreugde in het schilderen van bloemen. Voor diverse instellingen vervaardigde hij ook muurschilderingen, o.a. voor dc Johannastichting te Nieuwkoop, waar hij het Bijbelse tafereel van Mozes die 's Nachts lichte vorst DE BILT. Gedurende de Kerst dagen heeft zich een vlakke rug van hoge luchtdruk, die zich bevindt tus sen een depressiegebied boven Scandi navië en een ander depressiegebied boven de Golf van Biscaje, langzaam over west-Eurova naar het noord-oos ten verplaatst. Dit gaf in ons land aan leiding tot een toenemend aantal op klaringen en een afnemen van de wind. Het depressiegebied boven de Golf van Biscaje breidt zich over Frankrijk naar het oosten uit. Het oaf in Bretagne aanleiding tot veel regen. Dit neerslag- gebied zal waarschijnlijk ons land niet bereiken en zich over Frankrijk naar midden- en zuid-Duitsland verplaat- Rond de depressie boven Scandina vië hebben krachtige noordelijke win den koude lucht uit de poolstreken naar het zuiden gevoerd. Deze lucht heeft zich intussen tot over Engeland en de Noordzee uitaebreid en in het uiterste noorden van ons land vielen enkele hagel- en sneeuwbuien. Naarmate het depressiegebied bij Frankrijk zich naar het oosten verwij dert. zal deze koude polaire lucht zich verder naar het zuiden uitbreiden, waardoor de kans ov sneeuw- en ha gelbuien bij ons vooral in de kustge bieden groter wordt. In de nacht zal het overwegend licht vriezen, terwijl de temveraturen midden op de dag in het alaemeen iets boven nul zullen zijn. HOOGWATER SCHEVENINGEN 28 dec.: 6.26 v m.: 18.42 n.m. Zon en maan Dinsdag 28 december: zon op 8.48. on der 16.35; maan op 12.11, onder 22.16. Vrijdag 31 december: eerste kwartier. Caamano: gezag handhaven in Dom. Republiek SAN DOMINGO De leider van de constitutionalisten, kolonel Caamano, heeft gewaarschuwd voor ergere din gen dan de burgeroorlog van dit jaar in de Dominicaanse Republiek als er geen maatregelen worden getroffen om orde en gezag te handhaven. Op een persconferentie zei de kolo nel, dat eenheden van de luchtmacht het afgelopen weekeinde hadden ge poogd hem en zijn volgelingen uit de weg te ruimen. Rechtse en militaire leiders waren verantwoordelijk voor de terreurdaden. Volgens Caamano worden achthonderd constitutionalisten door de inter-Amerikaanse strijdmacht in een militair kamp vastgehouden. Als enige uitweg uit de moeilijkheden ziet Caamano vrije verkiezingen, nadat eerst de rust hersteld zou zijn. Northwestern and Pacific Hypotheek bank zal in februari 9 (vorig jaar i.7)% dividend voorstellen en f3,98 4.75) per bewijs van deelgerechtigheid. de Tweede Nw Pac. Hyp bank (8)%. op de steenrots sloeg in beeld bracht: terwijl hij voor de trouwzaal van het gemeentehuis te Huizen de seizoenen van het leven verbeeldde. In zijn vroegere jaren heeft de heer Eriks zich vaak toegelegd op het schilderen van Bijbelse onderwerpen, maar later kwam hij hiervan terug: „het onzegbare -t zich ook niet schilderen," zei hij. Vele jaren is ...j voorzitter geweest van de Ver. van Beeldende kunstenaars Laren/Blaricum. Zijn werk, dat aan vankelijk sterk onder de invloed stond van de Amsterdamse School, ontwik kelde zich bij het ouderworden tot een lichte, levensblije kunst, maar behield bij alle ontwikkeling het bijzondere, eigen karakter, dat evenals zijn naam iets Scandinavisch had: krachtig, soms bij eerste aanblik zelfs wel eens nors, maar als men het beter leerde kennen, altijd doortrokken van een eerlijke op rechtheid en warme menselijkheid. Willeke en Joop zeiden ja AMSTERDAM In de raadszaal van het Amsterdamse stadhuis is van ochtend het burgerlijk huwelijk vol trokken tussen de zangeres Willeke Al- berti en ex-lid van de Jumping Jewels, thans medewerker van de Jay Jays, Joop Oonk. Honderden oudere en jongere fans verwelkomden het paar toen het in een HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur 'ïx Sa BÜ e- 2b Stockholm Kopenh. r Aberdeen si Londen Amsterdam Luxemburg Zürlch sneeuw Genève sneeuw Locarno gh. bew. Wenan zw. bew. Innsbfuek gh. bew Barcelona Madrid Mallorca Lissabon Prachtige aanbieding blouses met lange mouw. In uni kleuren, geruit of gestreept. Slechts 2 dagen: 9 tot 12 jaar 8.95, 6 tot 8 jaar 6.95, 2 tot 5 jaar Vlotte meisjesrokken in divers dessins in tal van modekleur 9 tot 12 jaar 8.95, 6 tot 8 je plooistellingen. Ruit en. Slechts 2 dagen: ar 6.95, 2 tot 5 jaar LEIDEN TILBURG ARNHEM NIJMEGEN koets getrokken door twee schimmels op de binnenplaats van het stadhuis veerde. De koets met het bruidsDaar werd gevolgd door nog vijf koetsen en een J Plezier De bruid was gekleed in I lang-wit met een sleep die werd opj houden door twee bruidsmeisjes. Om elf uur werd het huweliik kerke lijk ingezegend in de Pius X-kerk. Van middag werd in het restaurant Treslong in Hillegom een receptie gehouden. Het paar gaat wonen in Osdorp. „Het kan nog", moet vader Alberti gedacht hebben toen hij zijn dochter een zoen gaf. Bruidegom Joop Oonk kijkt goedkeurend toe. In dc Radio- en TV-gids van de VARA staat deze week het tweede interview met twee tienersterren, dat men kan beschouwen als een soort intelligentietest. Deze week nam Co de Kloet Ria Valk en Imca Marina onder het mes. Belde zangeressen hebben een plaat Santo Domingo gc- maakt. Vraag: „Waar ligt Santo Domingo?" Ria: „Och, beden d'r is oorlog ge weest, maar Ik weet niet meer waar Santo Do mingo inne o wat -- erg. Ik weet het niet (lacht), boeken staat het kerstver J Ten slotte zing ik Santo Do- haal?" Ria: „Ik weet het niet. min go, dus heb ik er niets Ik de tiende etage van een flat onbwaardden bewoners het omgekeerde hoofd van Met het Vraag: „In welke b|jbel- nog altijd stuwen. Hierdoor werd de te maken". Imca: „In kerk en ik luister altijd weg Coeyorden Vilsterborg sfeerioze rujmte de Dominicaanse republiek". Vraag „Een Nederlands maar waar bet oudcjaarsavondlied begint hi het evangelie met de regel „Uren dagen jÉ| maanden Jaren". Weet Jü de tweede en derde regel?" Ria: waar het nou staat, de zoveelste en zo maarre ik weet het niet". Imca: „Je bedoelt van de ge- intensief gebruikt, dat mannen van het water schap Bovenvecht aanvan kelijk geen kans kregen de dijk met zandzakken te ver stevigen. De marechaussee moest eraan te pas komen om de weg te ontruimen. macht en mate riaal kwam de politie. Na een korte tocht over het dak vond zij een achttienjarige Inbreker. Hij wilde niet in breken. verklaarde hij. Nee, alleen maar gluren Een Groningse fabriek be leefde haar jaarlijkse aan deelhoudersvergadering. Een van de aandeelhou ders trok van leer tegen dc entourage waarin dc verga dering zich afspeelde. De kantine vond hü een kille, hij 1 zucht voorbij, of moeten weten, want droom Ik weet een heleboel van de ik weet het echt bijbel (stilte). Is het niet in Matthcus Het is niet in Mattheus bè? d'r als e zo iets voorbij? niet. Mijn oma kent dat lied". Vraag: „Wie was George Bernard Shaw"? Ria: „ja, ik weet het wel, een oudere man met een grote witte baard. Eh was het een schilder? Het is een heel be roemd Iemand. Beter dan al overdreven Valk. Nou „ja goed". Imca: de toestand „Dat was een componist veel musicals Shaw i allerlei grote ter in de Vecht steeg op dat Ja grote werken eigen- moment in werkelijkheid als personeelslid nooit willen vertoeven. Voortaan wilde hij een wat meer pas sende ruimte voor de verga deringen. De koffie was niks („Vanmorgen in de trein heb Ik zc beter gedronken"). Ook het koekje kon zijn goed- keuring niet wegdragen. Het was wel een vooruitgang De rijksdienst voor oud- met vorig jaar, toen er hele- heidkundig bodemonderzoek maal niets bü was. Maar deze ontdekte onlangs in de koekjes waren maar van buurt van Oirschot iets. margarine gebakken. En waarvan men dacht dat het waarom sigaren presenteren een ringwal uit de bronstijd van 33 cent? Een sigaar van was. Er werd gewikt, ge- 42 cent was het minste dat praat, gewogen en nog eens men kon aanbieden. Hij ging gepraat. Toen bleek het een z0 in zijn betoog op, dat h|j afgedankte wielerbaan te geen t|jd had zijn koekje te zijn, die kort voor de oorlog veroberen. Het lag na afloop was aangelegd onaangeroerd op z|jn scho- teltje. De fabriek heeft negen In Groningen is men vo- aandeelhouders. Z|j zijn niet automobilisten wél. Na liet rige week geschrokken. Op allemaal betzelfde. De radionieuwsdienst ver spreidde in een van haar uitzendingen vorig jaar nog- de Vecht. Het water centimeter stijgen. Het De Kempensche Zink Mij. zal zonder vooruit te lopen od haar later dividend- beleid 10 initerim-dividend uitkeren. De laatste jaren is seen interim-uitke ring geschiede. Over 1964 (1963) was het dividend 16 (14) Dow Chemical Company: Op 1 januari wordt te Zürich de Dow Chemical Euro pa S.A. opgericht, waarin de werkzaam heden in Europa i Afrika worden ver- IJMUIDEN De haring die de laatste tijd niet zo gemakkelijk was te vangen liet zich vorige week in de IJmuider vishallen eindelijk eens uan de beste kant zien. Men kwam tot een totaal van 4750 grote en 6800 kleine kisten en dat was ruim voldoende voor de eerste plaats. Vooral aan hei eind van de week was er opeens veel te koop. De prijs was aan de stijue kant; alleen vrijdag viel een kleine inzinking te bespeuren, maar het ge middelde gaf geen enkele reden'tot mopperen. Met de tong was het weet raak. De aanvoer van deze nog niet zo lang geleden schaarse vissoort be droeg niet minder dan 390.000 kilo of ruim 7500 kisten en dat betekendt een mooie tweede plaats. De kleinere soorten waren sterk in de meerder heid en moesten met een lage prijs genoegen nemen. De tong 2 kwan dicht bij de gulden per kilo. Door de grote aanvoer per schip kwamen er toch behoorlijke besommingen uit de biLS. De derde plaats was voor de schelvis met 3900 kisten. Over het algemeen liet de belangstelling voor deze vissoort te wensen over. Af en toe haalden de gro tere soorten een redelijke notering, maar het gemiddelde lag op een laag niveau. Dat was overigens te verwach ten want 'de interesse van de consument gaat om deze tijd van het jaar meei naar andere eetwaren dan vis. Dat ook te merken bij de wijting die met 2900 kisten in ruime mate voorhanden was. In het begin van de week behoefde de kattencentrale er nog niet aan te pas te komen maar op de laatste dagen er voor deze instantie veel werk aa winkel. Bijna de hele produktie moest worden afgevoerd. De koolvis was met 2350 kisten lang met sleciht vertegenwoordigd. Het be- in hoofdzaak de kleine zwarte soort daarvoor liep de handel zich beslist niet het vuur uit de flloffen, dat was het geval met de gul en kabelj Verscheidene handelaren konden voor teer zacht prijsje een mooi voorraad je vormen. De schol die lange tijd wat de prijs betreft vooraan marcheerde verhuisde de achterhoede. Deze terugval te kende zich maandag al af. Maar toen men nog enigszins tevreden zijn, later vertoonden de gezichten var aanvoerders sombere lijnen want naar mate de week vorderde ging het holder debolder achteruit. Nu moet worden ge zegd dat de kwaliteit van de scholletjes steeds slechter wordt. Zij steken om de- jd van het jaar in een niet zo goed Uit de verre wateren werden ruim 700 kisten roodbaars in de markt gezet. Ook hiervoor was de belangstelling niet groot als wenselijk was. De tarbot stak op het prijzengebied met kop en schouders uit boven de andere vissoor- scheveningen. isten schelvis. 1020 kisten tarbot. 1490 kantjes g»- SCHEVENINGEN. berichten. Besomrr.— 188-3150, SCH 91-6100. SCH 92—3100. SCH >5—6340, SCH 48—6350. SCH 69—370». IJMUIDEN, 27 december Besommingen in guldens: KW 3—10.750, KW 51—18.060, KW •".270, KW 172—5690, KW 134—6600, KW 640, KW 162—5030, KW 114—5270, KW 113—3220, KW -2580, KW 63—4170, KW 1—4000, KW 197—7320, KW KW 164—45: KW 200—6250, KW .5.220, KW 143—13.270, KW 136—8380. KW 263890, KW 55—3430, KW 193—8560, KW 79—3210, KW 92—4600, KW 17—3490, KW 103—4290, KW 116—4430. KW 178—3310, IJM 73— 380, IJM 66—3150, IJM 4—2360. IJM 64—4990. Markten BARNEVELD, 27 december Vette kal- .eliijk. Prijzen: 1 (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De razendsnelle reactie van de 44-jarige Utrechtse hoofdcon ducteur B- Werner, in de vanmorgen om 12 minuten over 7 naar Utrecht vertrekkende brein, heeft het leven gered van een 27-jarige beroepsser geant van de luchtmacht. in Amersfoort wonende militair wilde op de treeplank van de reeds rij dende trein springen. Hij kwam tussen het perron en de trein terecht, gelukkig op de plaats van de koppeling tussen twee wagens. Hoofdconducteur Werner had dit zien aankomen, zoals hij later vertelde, en trok onmiddellijk aan de noodrem. De trein kwam vrijwel direct tot stilstand. De sergeant kreeg nu slechts een grote snijwond aan de linkervoet, snijwonden aan de rechter zijde van het gezicht, en vermoedelijk een jukbeenfractuur. De E.H.D. bracht hem naar het Aca demisch Ziekenhuis. De trein had 18 minuten vertraging. DOORN Om elf uur vanmorgen heeft burgemeester P. ter Haar het huwelijk voltrokken tussen de schrijver Simon Vestdijk en mejuffrouw A. C. M. van der Hoeven. Enkele familieleden en vrien. en waren tegenwoordig. Loonsverho ging bij Hoogovens IJMUIDEN De lonen en salaris sen van het Hoogovens-personeel zul len per 1 januari met 4.75 procent wor den verhoogd. In deze verhoging is be grepen de compensatie van de nieuwe huurverhoging die in januari ingaat. De vakantietoeslag van vier procent wordt verhoogd tot zes procent. De jeugdvakantie wordt met twee dagen uit gebreid evenals de vakantie van werk nemers boven de 55 jaar. B.80—7.80, All 4.408.30, B extra 7.10, BI 6.70—7.90. Bil 2.10—3.20, CII 2.60—3.30, boe renkool 33. Aanvoer: waspeen 34.000 kg. LEIDEN, 24 december Veemarkt. Aan voer: 2 stieren, 60 melkkoeien, 90 vette koeien 25 varekoeien, 9 gra 'jg stuks. Notering: melkkoeien ,'ette koeien schoon 3.354.104.5,6 vare- toeien 750—1050—1400, graskalveren 300—425— schapen graskalveren kalm, vette schapen i december,— Kaasmarkt. Aan voer 2 partijen Goudse kaas. Notering: Goudse eerste kwaliteit tót 3.35, handel lui. ROTTERDAM, 27 december Veemarkt. Aanvoer: totaal 645 dieren, waarvan 645 slachtrunderen. Prijzen per kg: slachtrun- 3.20—3.35. Overzicht: slachtr kort, handel vlot, prijzen hoger. 27 december Graan- Heden werden op de Rotterdamse :urs de volgende prijzen genoteerd ten. Ook dat was niet te verwonderen Deze fijnvis geniet de eer dikwijls uit verkozen te worden voor de kerstdiners in de Horecasfeer en dat had uiteraard een goede invloed op de prijs. In de meeste gevallen werd ruim boven d« zeven gulden per kilo gemijnd. VANDAAG AAN DE MARKT In de havens van het IJmuider SI vissershavenbedrijl lag dit weekeinde groot aantal vaartuigen. Met het oo de komende jaarwisseling hebben schippers niet veel haast met de lossing. Verschillende van hen lieten al wc voor woensdag voor een losbeurt merking te willen komen. Afgei t 24, de KW jubbelaar met 15. de VL 115 Eli sabeth met 375 kisten en 600 kleine kisten harine, de K W113 Wilma met 33, de IJM Adriana met 100. de IJM 51 Nora met 15, ei IJM 3 met 20, de KW 79 Zeearend met 3 ds KW 69 met 35. de KW 94 Willem met 27, de IJM 30 Adeodatus met 87, de KW 191 1 irtje KW 164 Helen: de WR 51 Stella Mlaris met 45, de IJM 211 Wiron 2 met 102, de KW 11 met 26, de WR 61 Bastiaan met 177, de IJM 4 Dageraad 25, de KW 99 Maria Theresia met 152 KW 172 met 56, de KW 173 Aquarius met de IJM 209 Meyert Menno met 127, de K Koraalbank met 470 kisten, 225 kleine ki haring en 170 stuks stijve kabeljauw, KW 200 Antje met 73 kisten en stijve kabeljauw, Mare" Liberui 108 Alida r 38, de KW 197 t 107, de KW 43, de IJM t 35, de KW 26 C t 42, de KW 17 Cornells Jui t 90, de WR 56 Spes Nostra met 50, i de KW 132 Jacoba Catharina met 47, de IJM 66 met 40. de KW 15 Rijnmond - met 25, de I KW 90 met 30, de KW 32 Sakina Martina met 360, de KW 55 Johanna Lydia met 105, de IJM 46 De Hoop 4 met 68. de KW 30 Ermin de IJM 36 Kempha: bot, 642 ki van de schippers bestond de 1352 kisten tong, 64 kisten tar- j sten schol, 1000 kisten wijting, schelvis, 92 kisten kabeljauw, I schoolvis, 765 kisten haring, 215 tuks stijve kabeljauw I laring. SCHEPEN^ REILEN EN ZEILEN Stanislas 04 Anstwerpen iiberoe-t 22 Chelna

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 8