KOM OVER EN HELP ONS Kerst: muren open in Jeruzalem en Berlijn Mars tegen vrijspraak van Verhelen Vloot van Tanzania lek als een mand alles goed en wel /ft een. étaafce Ky MAANDAG 27 DECEMRER 196S Een Amerikaans sportvliegtuigje maakte gisteren een noodlan ding op de grote George Wash ington-hang brug over de Hudson (tussen New York en New Jer sey). Terwijl de politie de wrak stukken opruimde, ging het verkeer op de andere weghelft rustig door. Passagier zwom niet VLIEGTUIGJE LANDT OP HANGBRUG NEW YORK Een éénmotorig vlieg tuigje is gisteren neergestort op de George Washington-hangbrug die de rivier de Hudson overspant en de stad New York met New Jersey ver bindt. De twee inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. Ver der deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het toestel, dat met motorstoring te kampen had, wilde een noodlanding maken op de middelste rijbanen van de brug, die op dat moment juist voor het verkeer waren gesloten. De poging mislukte doordat het lan dingsgestel het begaf. Het vliegtuig je sloeg met een klap tegen het weg dek. Het duurde uren voor de rava ge was opgeruimd. De 19-jarige piloot ïppolleto, vertelde later de politie dat hij eerst een noodlanding op de rivier had willen maken maar van dat plan was afge bracht door zijn passagier, die zei niet te kunnen zwemmen. In de Kerstnacht raakten in de Tuin straat in Amsterdam twee Turken slaags. De politie heeft de 30-jarige Turkse spoorwegarbeider A. P. gearresteerd. Hij wordt er van verdacht zijn even oude landgenoot I. C. met een mes recht in zijn borst te hebben gestoken. Drie getuigen, onder wie ook Turken, hebben P aangewezen als de man, die heeft gestoken. ROTTERDAM Kerstfeest heeft in Berlijn en in Jeruzalem de muren geopend. In Berlijn be zochten 350.000 Westberlijners hun familie en verwanten in de oostelijke sector. Rumoer in Wenen WENEN In de Oostenrijkse hoofdstad hebben vrijdagochtend en kele honderden mensen een mars ge houden uit protest tegen de vrijspraak van de voormalige Vlaamse SS-offi- cier Verhelen door een jury. In de optocht, georganiseerd door de socialistische studentenvereniging en de Oostenrijkse verzetsbeweging, werden spandoeken meegedragen met slagzinnen als „Oostenrijk mag niet het vaderland worden van de Nazis tische oorlogsmisdadigers" en „elk jaar worden er moordenaars vrijge sproken: Murer, Novak en Verbelen". Talrijke voorbijgangers sloten zich spontaan bij de betogers aan. 9 In Uruguay zijn de bijzondere vei ligheidsmaatregelen ingetrokken, die op 7 december waren afgekondigd ir verband met de grootscheepse sta kingsacties in het land. Kerstplechtigheden wilden bijwonen. Te Bethlehem hebben 15.000 pelgrims in stromende regen en bij felle kou deelgenomen aan de traditionele Kerst processie. Ook de drie Nazi-leiders die in een gevangenis te Berlijn zitten werden niet vergeten. Zij kregen een kalkoen, geserveerd door de Amerikaanse be waking. Het zijn Baldur von Schirach, Albert Speer en Rudolf Hess. Te New York verzamelden zich ruim tweehonderd jongelui die liede ren tegen de oorlog in Vietnam aan hieven in plaats van de traditionele Kerstzang. Alleen in communistisch China is Kerstmis onopgemerkt voorbijgegaan. Eerste Kerstdag was daar een normale werkdag. SCHIPHOL De hele vloot van Tan zania is zo lek als een mandje. De wanden van de vaartuigen vier houten vissersboten zijn verrot. De schepen zijn niet zeewaardig. Dit trieste verhaal deed vrijdag luite nant H. C. van der Meijden, toen hij met zijn detachement van 12 marine mannen op Schiphol aankwam. Deze terugkeer betekende het einde van de spontane hulp, die Nederland aan Tanzania had aangeboden bij het officiële bezoek dat de premier van dit land, Julius Nyerere onlangs aan ons land bracht. Het detachement had de opdracht tische hulp en technische bijstand te verlenen bij het opleiden van de politie te water. Maar het werd een grote teleurstel ling. De vloot bleek verrot te zijn. Van een opleiding van de opvaren den kon geen sprake zijn. Sinds de Duitsers in februari het land hadden verlaten was aan het onderhoud de schepen niets meer gedaan. Het Nederlandse detachement was 18 augustus vertrokken en zou een half jaar tot een vol jaar in Tanzania blijven.' Maar gezien de droeve omstandigheden besloot men voor de kerst naar het vaderland terug te keren. Wel heeft men de bemanning va vloot van Tanzania enige technische instructie gegeven en heeft men de Duitse instructies voor de vaartui gen in het Engels vertaald. de echte griepbestrijder krachtig, direkt! Verstaanbaar (2) Aan hetgeen de heer Wolthaus schreef over de artikelenreeks van dr. Riinsdorp wil ik nog toevoegen, dat het mij verbaasd heeft, dat een litera tor zich bedient van een telegramstijl, die met het woord literatuur niets uitstaande heeft. Het geheel had meer de vorm van een aantal losse flod ders. Om die reden was het ook moei lijk te volgen. Wanneer u zegt, dat u zoveel gunstige reacties heeft ontvan gen van „eenvoudige lezers", dan is er volgens mij geen enkel bezwaar, om ook de eenvoudige kruiswoord raadsels in uw blad eens af te wisse len met een kryptogram. Schoonhoven E. Binnemars Vliegen (1) Het is mij niet erg duidelijk, wat de heer Van 't Hoff met zijn stukje voor heeft. Is hij zo tegen de Staten vertaling, of wil hij ir Van Dis bela chelijk maken? Mag ik van hem we ten, waar hij thans leergeld aan be- 133117 TT TT Hardinxveld c.a. K. Hartog Vliegen (2) Ik zou de heer Van 't Hoff willen vragen: waar, wanneer en tegen wie heeft ir. Van Dis gezegd, dat de SGP tegen vliegen is, omdat dc lucht voor de vogels is? Heeft hij soms ook ge zegd, dat de SGP tegen varen is, omdat het water voor de vissen is? De heer Van 't Hoff wil blijkbaar- de kant noch wal rakende onzin vandaan haalt Kaatsheuvel A. J. Bogers (Wij moesten het schrijven van de heer Van 't Hoff zeer sterk bekorten. Hij citeerde de desbetreffende opmer king uit een interview met ir. Van Dis in Vrij Nederland van 11 decem ber. Discussie over deze opmerking gesloten. Red.) Iluissen Me dunkt, de Huissense predikant is niet één, maar twee mijl met de pastoor meegegaan in zijn ijver, om dat gemengde paar in de roomse schaapskooi te krijgen. Moet hij daar nu nog mee doorgaan door die open brief aan kardinaal Alfrink, zelfs nu het paar zelf in de hervormde kerk wil trouwen? Schiedam P. F. de Bruyn Beeld (2) Met verbazing heb ik dat stuk van de heer Bouwmeester gelezen over de bronzen Moor. Ergens heeft hij wel gelijk. Ik houd persoonlijk helemaal niet van moderne kunstwerken. Geef mij maar monumenten, die getuigen van beeldhouwkunst Laten ze 375.000 gulden maar gebruiken, o die prachtige monumenten, die Den Haag heeft, schoon te maken en die lelijke moderne er uit te gooien. Je kunt toch nooit zien, wat ze eigenlijk voorstellen. D-n Haag Jeanne de Lion I De Milanese arbeider Guanette raapte vrijdag een tas op die uit een pas serende auto was gegooid. De tas bevatte juwelen ter waarde van ongeveer 11.500 gulden. De politie is thans erg nieuwsgierig naar de identiteit van de automobilist. Het officiële Kerstman netje van Brazilië heeft geen Kerstmis kunnen vieren. Hij ligt in bed met een zonnesteek. Ambte naar Antonio Rodriguez, die veertien dagen lang als officiële Kerstman zou rondtrekken en weldoen, liet het bij een tempera tuur van bijna 40 graden Celsius in de schaduw plotseling afweten. Hij stortte in elkaar toen hij in een wentelwiek een vlucht boven het strand bij Rio de Janeiro maak te. 1 Zeventien gevangenen die voor de Braziliaanse tv Kerstliederen zouden zingen, hebben de vrij heid in plaats van het lied gekozen. De bus waarmee zij van de staatsgevange nis te Curitiba in Zuid- Brazilië naar het tv-sta- tion werden gebracht, kreeg pech. De gevange nen overmeesterden de drie bewakers en de chauffeur en kozen het hazepad. 1 De 88-jarige Gino Am- leto Meneghitti, één van de beruchtste inbrekers van Brazilië, zal voor de 50e maal Kerstmis in de gevangenis vieren. De po litie betrapte hem toen hij probeerde de deur van het huis van de gevange nisdirecteur met een bei tel open te maken. Me neghitti heeft al 50 jaar in de gevangenis doorge bracht. Prinses Irene en haar echtgenoot Charles Hu- gues zijn voor een winter sportvakantie in Kitz- bühel (Oostenrijk) aange komen. Zij zouden tot 28 december blijven. In Troas, op de grens van de werelddelen Azië en Europa, hoort Paulus een stem in de nacht. Hij droomt. Hij droomt van een Macedonische man die roept: Kom over en help ons. Maar als hij de zee oversteekt en voet aan wal zet in Europa, staat daar niemand naar hem uit te kijken. Niemand wacht op hem. En toch: Paulus heeft van de Macedonische man gedroomd. God weet dat de wereld op het Evangelie wacht. Ook al blijkt zij er niet uitdrukkelijk naar te vragen. De wereld zoekt vrede, recht, waarheid. Aan die zekerheid ontleent de kerk het élan en de volharding om verder te gaan met de verkondiging, met het werk dat gedaan moet worden. In de laatste dagen van het jaar kijken de mensen terug. In de laatste dagen probeert de kerk vooruit te zien, de toekomst in. Het nieuwe jaar zal een werk-jaar zijn. Er is zovéél te doen. Zovééljeugdwerk, evangelisatie, opbouwwerk, gezinszorg, vormingswerk, bejaardenzorg, maatschappelijk werk, werk in de havensteden, onder Neder landers in het buitenland, opleiding, ontwikkelingswerk, recreatiewerk, hulp bij geestelijke en materiële nood oudejaarscollecte 1965 Het nieuwe jaar zal een werkjaar zijn. U kunt helpen, door te geven in de kerk op de oudejaarsdag. U kunt óók direct geven per giro. Giro 50292 van de Nederlandse Hervormde Kerk, Den Haag. Wilt u dan op het strookje schrijven: oudejaar 1965 DE KERK WERKT. HELP DAT GROEIENDE WERK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7