Honderdduizendste van bevolkte stad van t land Leiden ingeschreven Leiden op één na dichtst Tweede dochter van jong gezin DE 100.000 STE BUOfiFRES VAN ZO DEDEN WIJ DAT IN 1928 Honderd gulden, een wieg, een LEIDEN Pierrot 39 raadsleden Boerengehucht rammelaar en een grote .taart Leiden van 37 naar Van Romeinen tot ruimtevaarders Uit de N.L.C. van 12 dec. 1928 hebben wU verrast met een fraaie ZILVEREN KINDERBEKER EN KINDERCOUVERT. gegraveerd met naam en geboortedatum GEFELICITEERD Grote collectie reboortegeschenken vindt U JUWELIER - HORLOGÈR MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL 20778 Het gezin Jonker waarin de 100.000ste Leidenaar werd ge boren. De zuster (in het mid den) heeft het eerste kind van mevrouw en de heer Jonker op schoot. Foto N. v. d. Horst (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Hoe groter het inwonertal wordt, hoe labieler een bepaalde \ijlpaal, zoals nu die van de 100.000ste inwoner. Immers, een uur later 'anisbn men alweer beneden die grens zitten en binnen korte tijd kan het ver- 4 tepil in de honderden gaan lopen. Daarom is het heel gunstig voor Lei- pi, dat zeer waarschijnlijk medio 1966 de grenswijziging definitief wordt, aarmee Leiden dan „onwrikbaar" boven de 100.000 inwoners komt. 3en. Hoe het aantal inwoners kan schommelen, blijkt wel uit het feit, dat op rks-fond van allerlei prognoses de 100.000ste inwoner tot voor kort pas in (aart 1966 werd verwacht. Vooral door een groot vestigingsoverschot is het fereiken van deze mijlpaal enkele maanden vervroegd. I Wethouders te'Hoe interessant het voor een gemeente ook mag zijn, boven de 100.000 Immers te komen, ingrijpende consequenties heeft dit niet. Het gemeente- (jke leven gaat, enkele uitzonderingen daargelaten, onveranderd door. Belangrijkste consequentie is dat het aantal raadsleden van 37 op 39 kan nnÉiorden gebracht. En aangezien komend jaar raadsverkiezingen worden ge- Ouden met als criterium het aantal inwoners op 1 januari 1966 krijgt Leiden asser volgend jaar dus twee raadsleden bij. In principe kan het aantal wethouders de-P zes worden gesteld, maar het is te verwachten, dat het huidige aantal ags-*ijD niet verandert. "I Salarissen om Ook voor de politie zijn geen veranderingen te verwachten. Instelling van met In hoofdcommissariaat wordt pas actueel bij 125.000 inwoners, aers Het merendeel van het gemeentepersoneel zal ook niets merken van de !?c- DO.OOO inwoners, althans niet in het salariszakje. Als op 1 januari 1967 het zal antal inwoners nóg 100.000 bedraagt, wat dus te verwachten is. dan wordt leen het salaris van degenen, van wie dit is gekoppeld aan het salaris van gemeentesecretaris, verhoogd. Dat is dus prettig voor enkelen en sneu oor de rest. LEIDEN Onze stad, nu 100.000 inwoners tellend, is qua grootte de vijftiende stad van ons land. Leiden behoort daarmee tot de middelgrote steden. Daarnaast heeft Leiden een weinig benijdenswaardig record op zijn naam staan: op één na dichtst bevolkte stad van ons land. Het inwoner tal is in de loop der eeuwen aan bijzonder grote schommelingen onder hevig geweest. En we kunnen ons wat dat dicht bevolkt zijn, troosten met de wetenschap, dat Leiden nog geen drie eeuwen geleden, in 1670, nog veel dichter was bevolkt: toen woonden alleen binnen de Leidse wallen (de singels dus) al 70.000 mensen en va niet gehoord. Met het boekje „Portret van Leiden" als leidraad willen we enkele snel le sprongetjes door de geschiede nis van Leiden maken. In de Romeinse tijd liep langs de Rijnarm een heerbaan in de rich ting van de zee. Dit werd de aan zet voor de huidige B reestraat. Plm. 800 n. Chr. ontwikkelt zich een van de drie boerengehuchten, die samen Leithon („aan de wa teren") worden genoemd aan een kruising van waterwegen tot markt plaats en in het begin van de 13- de eeuw kreeg Leiden stadsrech- i hoogbouw hadden ze toen echt nog Snelle groei Toen de Spaanse bevelhebber Valdez in 1574 het beleg sloeg voor Lei den was deze stad de dichtstbevolk te van Holland. Tweevijfde deel van de bevolking stierf tijdens het beleg aan honger er, epidemieën. In 1581 telde Leiden 12.000 inwoners, welk aantal nog geen honderd jaar later, in 1670, onder meer door de opkomst van de lakenindustrie was gestegen tot 70.000. Daarna zette zich weer een bijna even snelle daling in tot 30.000 inwoners tegen het eind van de 18de eeuw. In de vorige eeuw begon het aan tal inwoners weer te stijgen door vergroting van het stadsgebied (1896) en uitbreiding van de werk gelegenheid (60.000). Voor het eerst wei-den toen straten buiten de wal len aangelegd. In deze eeuw zet te de groei zich gestadig voort tot de mijlpaal van vandaag. Vijftiende stad Bij de volkstelling van 1960 telde Leiden 96.592 inwoners, welk tal naar godsdienstige gezindte als volgt kon worden verdeeld: Her vormd 35.006. Rooms-Katholiek 27.009, Gereformeerd 7150, andere kerkelijke gezindten 4660 en geen kerkelijke gezindte 22.765. Voor mensen, die graag willen we ten welke veertien steden Leiden wat het aantal inwoners betreft vóór zich heeft, laten we hier de cijfers van 31 december 1964 vol gen: Amsterdam (866.290), Rotter dam (731.564). Den Haag (598.709). Utrecht (267.001), Eindhove (178.336). Haarlem (172.017). Gro ningen (152.513). Tilburg (145.045). Nijmegen 139.781, Enschede (134.281). Arnhem (130.399), Breda (115.782), Apeldoorn (112.235), Hil versum (102.992). Het zal al deze heerlijkheden zelf nog niet waarderen, maar de oiiders waarschijnlijk dés te meer. W AT ER VERANDERT (Van onze stadsredacteur) LEIDEN Er lagen vanmorgen twee briefjes van 25 in de gang het stadhuis, achteloos verloren blijkbaar. Voor het loket „Aangifte stond een gelukkige vader, de heer Jan Jonker (26), land- ;undige, zyn tweede dochter aan te geven. Hij bleek de bankbiljetten weg naar het loket te hebben verloren toen hij papieren uit zijn bin- :ak haalde. Begrijpelijke nervositeit van een jonge vader. Een vader, vandaag onvoorbereid het middelpunt werd van het gehele gemeen- lijke apparaat. Want zijn gistermiddag om kwart voor zes geboren doch- Annette Marlijne (donker haar, zeven pond en 1 ons) bleek vandaag 100.000ste inwoner van Leiden te zijn geworden. Of het kind echt in eiden was geboren, informeerde ambtenaar M. Brak. En toen het ant ioord bevestigend luidde: of meneer Jonker maar even wilde mee gaan, Zeker iets niet in orde, peinsde de {er Jonker, terwijl hij meeliep. Bur- meester V.d. Willigen hielp hem de droom. Hij feliciteerde de heer nker met de voorspoedige geboorte n diens tweede dochter, informeerde ar de toestand van moeder en kind tweemaal uitstekend! en deelde arop de heer Jonker mee, dat zijn chter de eer te beurt was gevallen 100.000ste inwoner van Leiden te Tweeed kind ,,Moet u nagaan", vertelde de heer nker, wonend Boshuizerkade 5, ons en later. „Ik zou eerst naar de druïc- r gaan om de kaartjes op te geven aar terwijll ik naar de stad reed in n Volkswagen dacht ik: toch eerst even lainigs het stadhuis. Nou, De heer J. Jonker, gelukkige vader van de 100.000ste, voor het loket van de afdeling Bur gerlijke Stand. Ambtenaar M. Brak stond hem te woord. Foto N. van der Horst 'avelijk op 4 februari 1964 kwamen we 1 in Leiden wonen. Ik 'ben hier directie assistent bij Bonda's veevoederfabrie ken NiV. Op 9 januari van dit jaar werd ons eerste kind geboren, ook een meisje, Ineke. Dat zijn dus twee kinderen in één jaar. Annette hadden we eigenlijk nog niet zo vlug verwacht want giste ren zouden we zelfs nog naar mijn ouders zijn gegaan om haas te eten. Maai- halverwege de dag heb ik ze op gebeld om te vertellen, dat ze het maar zonder or.s moesten doen. De verloskundige mevrouw De Jong Van der Pol heeft bij de geboorte geassisteerd. Alles ging heel voorspoe dig. Alls hulp hebben we nu een kraamver zorgster, E. H. Louis van het Oranje- Groene Kruis in huis. Maar mag ik misschien eerst even mijn vrouw bel len of ze het goed vindt, dat u zo een foto komt maken?" Zo werd ook mevrouw Jonker van het blijde nieuws op de hoogte ge steld. ,,'k Heb nog een nieuwtje voor je", leidde haar man het gesprek in Mevrouw Jonker kon het bijna niet geloven. Intusschen zal hiermede de gemoeds rust van velen in onze stad, die een heimelijke hoop hadden, dat het hun kind zou zijn, wel weer zijn teruggekeerd. In dezelfde kolom volgt na het tus senkopje Binnenlandeen verslag van een bijeenkomst in Tivoli te Utrecht. De toenmalige oud-minis ter H. Colijn had gesproken, over „Om het behoud van ons partijka rakter". Colijn kreeg drie keer zo veel ruimte toegemeten als de Leid se 70.000ste... LEIDEN Op 12 december 1928 bereikte Leiden ook een mijlpaal: de 70.000ste inwoner werd ingeschre ven. Dat is nog niet zo heel lang ge leden maar toch leefden de Leide- naars van die dagen onder heel an dere omstandigheden, waarvan onze eigen Nieuwe Leids(ch)e Courant van die dag een aardig beeld geeft. In de kleine advertenties werden paarden te koop aangeboden inplaats van auto's en luxe salonpathefoon inplaats van grammofoons. En wat die 70.000ste inwoner betreft, daar over schreef onze N.L.C. op 12 de cember 1928 onder één-koloms kop jes groter koppen werden toen niet gebruikt. De 70.000ste IS GEBOREN. EEN WELGESCHAPEN DOCHTER. Wie vandaag in de krant de Burger lijke Stand naziet en welke op rechte inwoner van onze goede stad doet dat niet zal daarin met vette letters aantreffen onder het kopje „Geboren": Christina Johanna Maria Elisabeth, dochter van Thomas van der Burgh en Jo hanna Maria Elisabeth Stokhuyzen. tebestuur een spaarbankboekje met f 100 zal presenteren. De fa. J. L. Eyers van de Nieuwe Rijn, riet- meubélfabrikante, heeft een fraaie wieg ter beschikking gesteld, de fa. Driessen van de Botermarkt een prachtige rammelaar, bestaande uit een aantal zilveren belletjes; de fa. W. F. van der Reyden Jr., van de Nieuwe Rijn, een groote taart, terwijl last but not least door een bekende levensverzekeringmaat schappij het kind gratis zulk een verzekering heeft gekregen. Dit topografische beeld beheer ste eeuwenlang de stad Leiden. In feite is de toestand nog zo, al is de stad inmiddels véle keren „uitgelegd" en wonen talloze Leidenaars nu buiten de singels. Nu leven we dan ook in een tijd van overbevolking, zal menig een denken. Maar wat dit be treft-, overtreft het verleden ons: omstreeks 1670 woonden BIN NEN de Leidse wallen (singels) maar liefst 70.000 mensen Men kan niet zeggen dat Lei den na de bevrijding een grote vlucht heeft genomen, maar de 100.000 van vandaag kan daar voor ongetwijfeld een uitgangs punt vormen. Er is hier al veel ten goede veranderd; wie even wel het wensen- en nodenpakket ziet, krijgt de indruk dat we nog maar aan het begin staan. Lei den gaat een belangrijke perio de tegemoetdie wordt geken merkt door uitbreiding en ver nieuwing. Zo lag Leiden in het verleden ingeklemd tussen zijn wallen. Vélen hadden een dak boven het hoofd, maar van „woonkultuur" was nog geen sprake. Die erfe nis zijn wij nog steeds niet hele maal kwijt. Dit kleine wichtje, dat op maandag JO december in het Diaconessenhuis het levenslicht aanschouwde, is de zeventigduizendste inwoonster van Leiden en aan dit kind zullen de heerlijkheden ten deel vallen, die al maanden geleden werden toege zegd. Laten we direct alle bezorg de moeders gerust stellen met de mededeling, dat moeder en kind wel zijn. Overigens diene voor de volledigheid, dat de vader ambte naar is bij de afdeeling financiën ter gemeeentesecretarie en dat het geheele gezin, dat thans uit 4 le den, vader, moeder en twee kind- ren (het oudste kind is ook een meisje) bestaat, woont in het per ceel Zijlsingel 56. En nu de cadeaux. Allereerst kun nen we mededeelen, dat Wethou der Aug. L. Reimeringer vanmid dag om 5 uur namens het gemeen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 3