:Nïeuwe Leidlse Courant Vietcong schond bestand Verloofden gisteren in Westerkerk Skilift open: scheurde zes doden Water van de Maas zakte nog niet RfV COMMUNISTEN GEEN VREDESGESPREK PRES. JOHNSON WENST VERLENGING SESTAND Luchtaanvallen no» niet voortgezet Waarom bleef beslissing 9 jaar uit? Door rukwind viel stroom uit Kolendamp verstoort kerstdienst Meubelfabriek uitgebrand Een ton voor India Vergeefse vlucht naar vrijheid Vopo's schoten hun geweren leeg op West-Berlijner Door de muur maar dodelijk gewond Verkeer eist dertien doden in kerstdagen Margriet was bij verloofde Vanmorgen 3 doden bij ongelukken Bestelwagen botst tegen trein Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebleva n hert in teghenipoetl" Maandag 27 december 1965, 46ste jaargang Leiden 100.000 inwoners Abonnementsprijzen p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 SAIGON Helaas heeft het mis- lukte kerstbestand van 30 uur in Vietnam aangetoond, dat de commu nisten geen belangstelling hebben H voor het beëindigen van de sitrijd, hoewel een dergelijke maatregel hun .militair wel goed zou uitkomen. Ondanks het feit, dat het bestand tientallen malen werd geschonden hebben de Verenigde Staten pogingen lin het werk gesteld, het voor onbe paalde tijd te laten voortduren. Hier toe werd contact opgenomen met communistische diplomaten. Ook de paus deed een beroeo op de Noord en Zuidvietnamese leiders, het be stand te laten voortduren. De Ameri- 'kaanse en Zuidvietnamese militairen kregen opdracht, na het verstrijken van het 30-urig bestand slechts uit r zelfverdediging te schieten. Spoedig jbleek echter, dat de Vietcong in ge- iheel Zuid-Vietnam weer in het offen- De Amerikanen en Zuidvietnamezen tregen gisteroohtend, omstreeks vier het verstrijken van het Kerst- jestand van 30 uur bevel, de strijd te lervatten. De luchtaanvallen op Noord- Vietnam werden nog niet voortgezet. Dit laatste tot groot ongenoegen van piloten, die vrezen dat de commu nisten nu gelegenheid krijgen, hun htverdediging te reorganiseren. Het de afgelopen dagen goed vliegweer. President Johnson wilde het bestand jaten fungeren als inleiding van een tvapenstilstand, ook al was hij ervan Overtuigd, dat Amerika bij een bestand te verliezen dan te winnen had. "{lotussen hebben de Noordvietnamezen srklaard, dat zij het bestand hebben ge ëerbiedigd, maar dat de Amerikanen welbewust oorlogsdaden hebben begaan. De ongeveer 80 door lien veroorzaakte hcldenten deden zich voor een deel tijdens hun ..eigen bestand" van tvaalf uur, dat samenviel met het be- van het bestand van Amerikanen Zuidvietnamezen. Tenminste tien Amerikanen en 50 ot GO Zuidvietnamese miltitairen zijn bij die incidenten om [het leven gekomen. Het aantal gewon- ls ongeveer hetzelfde. Niettemin was er op verschillende {plaatsen in Vietnam een vreedzame {kersttijd. Een officier verklaarde zater- ,.Het was vannacht zo stil, dat 'ik er 'niet van heb kunnen slapen". Op geweldige luchtmachtbasis droeg Newyorkse kardinaal Spellman de op voor 4000 Amerikaanse mili- en. Een Vietnamees jongenskoor :ong kerstliederen. Kamerlid Van Dijken (ARP): DEN HAAG Waarom nam de Kroon pas op 23 september 1965 een beslissing Ei het beroep van de N V. stoomsteen- briek De Lek te Vianen tegen het be- ■luit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland van 4 november 1956. waarbij «n verzoek om ontheffing van een ver »d tot zandwinning werd afgewezen Dit vraagt het Eerste-Kamerlid Van [lijken (ARP) de minister van verkeer m watersrtaat. Wordt op beroepen :rent ontgrondingen als regel binnen beslist? Als dit niet zo is. wil de rter dan bevorderen, dat als regel linnen een jaar in genoemde zaken eer )eslissing wordt genomen Het Eerste-Kamerlid de heer Van Ee- ten (ARP) vraagt de minister van ver keer en waterstaat of het waar is, dat een nieuwe zgn rondweg om Hulst be gin oktober 1965 is gereedgekomen, maai ïiet voor het gebruik kon worden open. gesteld, omdat een spoorwegovergang liet tijdig werd aangepast en beveiligd Hij vraagt verder waaraan het gebrek tan coördinatie tussen rijkswaterstaat de N.S te wijten is. De heer Van Eeten verzoekt de minister te bevorderen, dat de spoorwegovergang zo spoedig moge lijk wordt aangepast en beveiligd, opdat ie nieuwe rondweg in gebruik kan den genomen. CLERMONT FERRAND Zes mensen werden gedood en elf ge wond toen op Eerste Kerstdag de cabine van de nieuwe luchtkabel spoorweg van de Mont Dore naar de skihellingen van de Puy de Sancy, verongelukte. Het ongeluk gebeur de nadat de stroom door de hevige rukwinden was uitgevallen. Met een schok kwaim de cabine tot stil stand; alJte inzittenden een 60- tail schoten tegen de aluminium voorwand aan diie onder het gewicht bezweek. Zeventien mensen stortten door de gapende ruimte naar beneden op de met sneeuw bedekte rotsen, 20 meter lager. Een kind dat in de diepte dreigde te valHen, kon men nog juist aan een voet vast grijpen. Vierender tig passagiers slaagden er in, in de cabine te blijven en kwamen behou- an op hun bestemming aan. De slachtoffers zijn allen Fransen, af komstig uit Orleans, zo werd gezegd. Weersverwachting Lokale sneeuwbuien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking, met enkele lokale sneeuw- of hagelbuien. Aanvanke lijk weinig wind en plaatselijk mist. la ter overwegend matige wind tussei Jnoord en west. In de nacht en ochtend pop de meeste plaatsen lichte vorst. Mid den op de dag temperaturen In het al gemeen even boven het vriespunt. (Op gemaakt om 11.15 uur) „Het is een tijd van vraag tekens. Alles wordt op de korrel genomen, gekriti seerd, ontleed Men zoekt naar her-waardering van alles, waaraan tot nog toe werd gehecht". Aldus de Koningin in haar kerst rede. De volledige tekst staat op pagina 2. Godsdienstleiders op Borneo bedreigd Zie pagina Kernmerk Kerst aan muren Berlijn en Jeruzalem zie pagina 7 VLOOT VAN TANZANIA LEKT ALS MANDJE zie pagina Chauffeur van rampbus vierde Kerstdagen thuis pagina 8 EEN JAAR IN DE SPORT Op de sportpagina passeert het bijna verstreken jaar de revue. Pagina 11). MAARSSEN Koolmonoxyde heeft aan de Kerstnachtdienst in de hervorm de kerk snel een einde gemaakt Een paar minuten nadat ds. J. Vermaas de dienst had geopend, werden enkele kerkgangers onwel. Zij werden bewus teloos het kerkgebouw uitgedragen. De toestand van twee vrouwen was zo stig dat zij naar een ziekenhuis Utrecht moesten worden vervoerd. Op het plein voor de kerk zongen de bezoekers nog het Ere zij God, voordat zij naar huis teruggingen. De hervormde gemeente heeft beide Kerstdagen gekerkt in het wijkcentrum en in de kleine hervormde kapel Bovag: grens f2500 duur 3 maanden Garantiebewijs bij aankoop gebruikte auto's DEN HAAG Met ingang van het nieuwe jaar zullen bij de Bovag aan gesloten automobiel- en garagebedrij ven een garantiebewijs kunnen gaan afgeven bij de aankoop van gebruikte auto's. Er is een grens gelegd bij een prijs van f 2500. Garantie wordt ver leend voor een gebruik van 10.000 k.m, met een maximum van drie maanden. Het garantiebedrijf heeft in hoofdzaak betrekking op „verborgen gebreken", maar gaat in sommige gevallen ook wel wat verder. Wanneer over de uitvoering van de garantie verschil van mening mocht ont staan tussen koper en verkoper, dan kan de koper „in beroep gaan" bij het se cretariaat van de Bovag in Den Haag. Slaagt een poging tot een minnelijke schikking niet, dan moet de koper zich tot de rechter wenden De gedachten van de Bovag gaan ech ter uit naar een onafhankelijke commis sie van deskundigen, die bij meningsver schillen tussen koper en verkoper een bindend advies zou kunnen geven. Mo gelijk kan een dergelijke commissie reeds volgend jaar worden samengesteld, zegt de Bovag. De kabelbaan werd in 1962 geopend is een van de snelste in Europa. Het hoogteverschil tussen begin- en eind punt is 400 m. De lemgte bedraagt 1000 e in 2% min kan worden afgelegd. MAURIK In enkele uren tijds is hier gistermiddag de twee jaar oude ka pitale meubelfabriek van de heer H. Valk uitgebrand. De schade wordt ge schat op anderhalf miljoen gulden. Het vuur sloeg zo snel om zich heen. dat de vrijwillige brandweer van Mau- rik voor een hopeloze taak stond. Het dak van de laagbouw-fabriek, waarin veel teer en pek was verwerkt, brand de als een fakkel. Cantatedienst met het Magnificat AMSTERDAM Prinses Beatrix en haar verloofde Claus von Ams- berg, hebben gisteren in de Wester kerk in Amsterdam (waar hun-hu welijk zal worden ingezegend) een cantatedienst bijgewoond. Uitge voerd werd Bachs Magnificat. Het verloofde paar was uitgenodigd door de predikant van de Westerkerk gemeente. ds. Visser. Beatrix en Claus zaten in de zogenaamde burgemeesters- bank tegenover de preekstoel. Aan hun komst was geen ruchtbaarheid gegeven. Ds. Visser had als tekstwoord geko zen Lucas 1 46 „Mijn ziel maakit groot de Heer". Onder leiding van de vaste organist van de kerk. Simon C. Jansen, werd het Magnificat uitgevoerd door het Westerkerkkoor en het Bach orkest. Bestuursleden van het kunstcentrum Westerkerk leidden het verloofde paar binnen. Het kunstcentrum organiseert ge regeld cantatediensten in deze kerk. De uitvoering van het Magnificat is een jaarlijkse traditie geworden. Na de dienst heeft het verloofde paar nog enige tijd met de bestuursleden en met ds. en mevrouw Visser gepraat De Prinses dankte ds. Visser hartelijk voor zijn uitnodiging en zei het zeer op prijs te hebben gesteld dat zij en de heer von Amsberg deze dienst hadden kunnen meemaken. DEN HAAG - De Nederlandse re genmig heeft besloten een bedinaig van 100.000 gulden te schenken voor de Lemiiigiinig van de direigenidie honigers- ntood in India. Een woordvoerder van het moniis- iteriie van buitenlandse zaken heeft driit officieel meegedeeld. De honid/endd'Uiizen'd gulden zullen wonden gebruikt voor Levering van melkpoeder en babyvoeding. O BERLIJN Een paar uur nadat de 27-jarige Heinz Schoeneberger gistermorgen vroeg hevig bloedend West-Berlqn was binnengestrom- peld, straalde de kerstverlichting weer aan beide kanten van de muur tussen Oost- en West-Berlijn. Een dichte rij auto's reed tussen de oostelijke en westelijke sector van de stad toen de brandweerlieden de laat- Dit is de 27-jarige Heinz Schoene berger, die in de kerstnacht door de Oostduitse grenspolitie bij de Berlijnse muur werd neergescho ten. Hij overleed later in een zie kenhuis in Wgst-Berlijn JJET aantal doden in het verkeer met Kerstmis is tot een betrekke lijk klein aantal beperkt gebleven. Er zijn dertien dodelijke ongelukken ge meld. In de Verenigde Staten kostte het verkeer met de Kerstdagen 700 mensenlevens. APELDOORN Eerste-Kerstdagmor- gen raakte in de beruchte bocht van de Amersfoortseweg bij de Koningslaan een grote huurauto in een stip, tolde over 200 meter over de weg en botste tegen een boom. Verscheidene inzittenden, al len Antillianen die in Deventer wonen, werden uit de auto geslingerd, onder wie de 26-jarige E. L. Borgschot, die op slag dood was. De anderen werden gewond. AMSTERDAM, Op de Amstelveense- eg is gisteravond de 34-jarige H. M. uit de hoofdstad in beschonken toestand met zijn auto tegen een bus gebotst en om liet leven gekomen. De auto reed op de linker weghelft, schoot onder de bus en kwam samen met de bus op de andere rijbaan terecht. AMSTERDAM Eerste-Kerstdagavond botste in de Molukkenstraat een gemeen tebus op de tram. De ravage was groot; De gebroken cabine van de kabel baan naar de top van de Puy de Sancy, ten zuiden van Clermont Ferrand in midden Frankrijk. LEIDEN Prinses Margriet heeft een groot deel van de kerstdagen doorgebracht aan het ziekbed van haar verloofde, de heer Pieter van Vollenhoven. Zoals bekend, wordt de heer Pieter van Vollenhoven in de Anna-kliniek verpleegd, na een operatie aan de voet. Samen met koningin Juliana, prinses Beatrix, de heer Claus von Amsberg en prinses Christina, kwam prinses Margriet vrijdagavond naar Leiden. Met de ouders van de heer Pieter van Vollenhoven vierden zij de kers'- avond aan het ziekbed. De eerste kerstdag kwam prinses Mar griet alleen naar Leiden. Ze arriveer de omstreeks 2 uur en verliet Pieters stonde eerst tegen 's avonds 10 uur. Haar lunch bestond uit een saucijze- broodje en haar diner uit een stukje kip. Beneden stuw Borgharen steeg het nog MAASTRICHT Tegen de ver wachtingen in is het water van de Maas tijdens de kerstdagen niet gaan zakken. Integendeel, voor de vijfde keer steeg het waterpeil beneden de stuw te Borgharen verder. Het dorp Itteren is nog steeds door het water in twee delen gescheiden. De weg naar Borghafen is door het water al dagen niet begaanbaar. Alleen in noord-Limburg was van een geringe val van het water sprake. Het dorpje Bergen blijft echter ge- isoleerd. Het naburige gehucht Aijen. dat het meest te lijden heeft van het Maaswater, heeft vrijdag de beschik king gekregen over mobilofoons en portofoons. In België is het blijven regenen. Het gevolg was nieuwe overstromingen. In Gent trad de rivier de Leie buiten haar oevers. De sohade aan huizen en wegen wordt aanzienlijk genoemd. In het gebied van Namen steeg het peil van de Maas tot 2,50 meter boven Verviers Duitse boeren aan de Nederlandse grens bij Coevorden hebben hun onge noegen er over uitgesproken, dat zij in moeilijkheden zijn gekomen doordat op Nederlands gebied aan de noordkant van de Vecht geen dijk aanwezig is. Hun boerderijen zijn door het water ge ïsoleerd en enkele bedrijven moesten zelfs worden ontruimd. Het Duitse Rode Kruis is begonnen met de hulpverlening aan deze boeren. Spoorbaan Wezep UTRECHT De treinverbinding ZwolleAmersfoort was pas zaterdag weer volledig hersteld. Dat wil zeggen, dat de treinen op de plaats van het on geluk bij Wezep met een snelheid van 30 km per uur konden rijden. Op de plaats waar de olie (100.000 li ter) uit de tankwagens stroomde, is de spoorbaan helemaal uitgegraven en van een nieuw ballastbed voorzien. 23 buspassagiers moesten naar het kenhuis. Zeven moesten er blijven tram was bijna leeg. Dodelijke ongelukken worden voorts gemeld uit Heer Hugowaard, Utrecht, 's-Gravendeel, Hilvarenbeek, Beek (LB), Voorburg, Halsteren, Ossendreoht, Delft, Weesp, Zeist en nogmaals Amsterdam, BLOEMENDAAL De 41-jarige rij wielhandelaar N. L. van Schagen uit Haarlem is vanmorgen bij een ver keersongeluk op de provinciale weg HilversumHaarlem in Vinkeveen het leven gekomen. De personenauto, waarin hij naast de bestuurder, zijn broer, zat, reed tegen een vrachtauto, die'in de mist op een andere vrachtauto was gebotst en. zwaar be schadigd en onbestuurbaar geworden, op de linker rijbaan terecht was gekomen. Twee inzittenden van de personenauto werden zwaar gewond en twee andere lichtgewond De bestuurder van de vracht auto werd eveneens zwaar gewond. BARNEVELD Vanmorgen is een per sonenauto in een bocht van de Lunterse- weg bij Barneveld door gladheid van de weg gestipt en tegen een tegemoetkomen de trailer, beladen met stenen, gebotst. De twee jongemannen, die in de perso nenauto zaten, werden op slag gedood. Het waren de bestuurder, de 21-jarige R. van de Zandschulp. en zijn broer, de 19- jarige Jac. van de Zandschulp. beiden uit Lun teren. UTRECHT Vanmorgen is even buiten Deventer, in de richting van de buurtschap De Snipperling, een bestel wagen in botsing gekomen met een goederentrein. De bestelauto vloog in brand. De bestuurder, de veertigjarige J. W. uit Colmschate, is ernstig gewond in een ziekenhuis in Deventer opgeno men. De wagen werd 125 meter mee gesleurd. De treinenloop werd aanzienlijk ver traagd. Lokale diensten werden gedeelte lijk met bussen uitgevoerd. •ervaardigde slagboom waartegen de vluchteling botste was weer in bedrijf. De bloedplekken waren met zand be- Heinz en zijn vriend, beiden uit West Berlijn, hadden in Oost Berlijn, twee Oostduitsers (de verloofde van Heinz en een kennis) in hun wagen meege nomen. Zij trachtten de muur bij de Heinrich Heine-strasse te passeren. Heinz gaf daar geen gevolg aan een stopbevel. Oostduitse grenswach ten schoten direct met hun machine pistolen op hem. Schoeneberger reed eerst met zijn auto tegen een Mer cedes. daarna door de uit stalen buizen vervaardigde slagboom en ten slotte Strompelend Terwijl de Vopo's hun automatische geweren leegschoten op de auto van uit de wachttoren boven de doorlaat post, sprong Heinz uit de auto en strompelde de laatste tien meter naar Westberlijns grondgebied. Op de witte lijn die de grens markeert viel hij neer. Westberlijnse politiemannen trokken hem over de streep. Hij was veilig. Maar bij aankomst in het ziekenhuis bleek Heinz aan de verwondingen te zijn overleden. Een ooggetuige vertelde dat het enige wat de Westberlijnse politie deed was in de lucht schieten. Een schot in de lucht. Doorzeefd Toen Heinz uit zijn wagen stapte was hij doorzeefd door kogels. Hij werd nogmaals, toen hij naar de witte streep strompelde, in de knie getroffen. Uit de Ford werden drie personen wegge voerd. onder wie een meisje dat hevig tegenstribbelde. Nog net kon zij zien dat Heinz door de Westberlijnse politie werd weggevoerd naar een ambulance. Dat hij later is bezweken, weet zij niet. In de zakken van Heinz heeft men de foto van het meisje gevonden. Men neemt aan, dat Heinz gepoogd had met haar naar het Westen te vluchten. Protest Generaal John Franklin, bevelhebber van de Amerikaanse zone, heeft zich in een verklaring met kracht gekeerd tegen dit incident. „Het is tijd dat nu een eind komt aan al deze zinloze moorden". Zijn Franse en Britse col lega's hebben dit onderschreven. Het Oostduitse persbureau ADN ver klaarde later dat aan de muur schoten waren gevallen. Nadere details werden niet gegeven. Klaus Eichmann „Ex-nazi"s hebben internationale organisatie" MÜNCHEN Eiehmanns oudste zoon, Klaus (39), heeft in een vraagge sprek met het Duitse blad Quick ont huld, dat ex-nazi's een wereldomspan nende organisatie hebben opgericht. Er zijn bureaus en afdelingen gevormd naar het patroon zoals dat in het vroe gere Nazi-rijk bestond. Zijn broer Horst, die in Argentinië woont, fungeert als koerier voor deze or ganisatie. zo vertelde Klaus, De zaak is zo grondig opgezet, dat iedere gewezen bureau-leider die ergens in het buiten land woont het materiaal behandelt en verzamelt dat vroeger tot zijn ambtster rein behoorde", aldus Klaus Eichmann. Zijn broer had hem meegedeeld, dat het werk van leiders die niet meer in leven waren door anderen onder dezelf de naam werd voortgezet. Zo was er een „Goering" voor de luchtmacht en een „Goebbels" voor de propaganda Klaus beweert dat hij in het huis van zijn vader de vroegere Auschwitz-arts Mengele heeft ontmoet. ,,Ik leerde hem kennen zonder dat ik het wist Vader zei op een dag: „Vorige week héb je Men gele een hand gegeven". HAMMOND Allee; ivertegenwoordiging MOSSEL &VERSTEEGE NV. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel.070-333970*Den Haag

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1