STEEDS ANDEREN - WEER TIJD VOOR IN - NOOD W eer een auto door gesloten overweg Druk gezin, drukke zaak, maar. „In zaken zouden contracten overbodig moeten zijn Wij stonden niet achter roep om bemiddeling Kentekenbewijs is zaak van gebruiker Delftenaar in W.-Duitsland veroordeeld Lelystad: Gemeente met 100.000 zielen Tv-apparatuur op rijksweg 13 defect Net rondom Gerrit de G. sluit zich 9 VRIJDAG 24 DECEMBER 1965 CATHARINA VAN BOKHOVEN (Van een onzer redacteuren ROTTERDAM „Anderen, die in moeilijkheden verkeren, bijstai Dat is een eerste plicht van elk men- Pjsenkind". Als mevrouw C. van Bok- hoven-Gijze dit zegt dwaalt haar blik door de hoge ramen naar het ge- boomte langs de Heemraadssingel, waar zij haar woning en haar kan toor heeft. Heldere zonnestralen spe len afscheid je met de onmiskenbare symptomen van een weergaloos mooie herfst: duizenden fel en warm on gekleurde bladeren, geschilderd door fa een onzichtbare hand Heit os Catharina van Bokhoven een lust om hier, me1 bijna binnen handbereik dit heerlijke brokje na tuur in een gonzende wereldstad, te imogen werken aan de verdere ver- wezelijking van de idealen van de man, die haar dinie jaar geleden ontviel. Vanaf de wand aiet hij als het wane neer op haar monumenta- ed^ le bureau, op al haar zakelijke doen en laten, waarvan hij de grondleg ger is geweest. Ook dat geeft haar inspiratie en moed om door te gaan, méér nog dan een brokje natuur builten. ZWARE OPGAVE We zitten tegenover een fascinerende zakenvrouw. Haar kantoor is een, eigenlijk vanzelfsprekende combi natie van huiselijkheid en zakelijk heid. Br staan drie telefoontoestel len, maar ook bloemen-. Er zijn ar chiefmappen, maar ook een zilveren koffieset met huiselijke kopjes voor de bezoekers. En op een strakke materialienkast staan foto's van de kinderen. Hat rode lampje voor ..niet storen" aan de kant van de deur geldt niet voor hén. Van wel ke importantie een zakenrelatie-op- bezoek ook mag zijn, zij mogen al tijd zonder Moppen binnen komen. ,,Stel je voor ,dat ik de deur zou imoeten sluiten voor mijn kinderen!" zegt mevrouw Van Bokhoven. „Ik ben dan wel een zakenvrouw, maar in de eerste plaats ben ik toch moeder". Zij kreeg de zorg voor tien kinderen (negen meisjes, één jongen), waarvan er vier nog thuis zijn. Plotseling zwaailt de deur open. Marijke (9) stormt binnen om te vertellen dat ze al het zakgeld van die week nog over heeft en om haar moeder even te laten weten hoe vreselijk druk ze die dag wel is: na school naar gym, na gym vlug een hapje eten en dan nog nét op tijd zijn voor zang.... „Het is een zware opgave", merkt Cathariina van Bokhoven op als het meiske weer verdwenen is. „Mijn gezin, het bedrijf en dan nog al die dingen, die je er zo bij doet. Maar ik doe het toch allemaal met ple- J- - PLANNETJE In 1947 ging ze eens met haar man, toen nog grossier, door een oude buurt in de binnenstad. Het was mid den vakantietijd, maar in de smalle, vuile straten, waar nauwelijks een reepje zon kon doordringen, speel den bleke kinderen, 's Avonds zed NVV tot CNV UTRECHT Het NVV heeft gis teren op de hoofdbesturenvergade- ring in de Domstad bij monde van secretaris A. de Boon kritiek gele verd op de houding van het CNV )j vlak na de breuk tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de arbeid. Zoals bekend heeft het CNV toen een verklaring uitgegeven waarin het zijn ernstige verontrusting uitsprak over de verscherping van de verhoudingen en aandrong op pogingen om de geschillen zo mogelijk nog langs de weg van over leg en bemiddeling bij te leggen. De heer De Boon betreurde het. dat het CNV zijn opvattingen openbaar maakte voordat daarover in het overleg orgaan van de drie vakcentralen was ge sproken. Met nadruk stelde hij, dat NVV en NKV zioh niet achter het beroep op bemiddeling van het CNV hebben ge schaard. „Iedereen kan wel eens uitglijden", al dus de heer De Boon, „Men moet in deze ontwikkelingen geen verslechtering in de verhouding van de vakcentralen Het hoge water in de met waterover- ast kampende gebieden van West-Duits- and is aan het zakken. De Main bereikte 'isternacht met 3.82 meter zijn hoogste ;»and in Frankfort. De Duitse weerkun- 'igen voorspellen voor de komende da "•n stijgende temperatuur en nieuwe re- Henk van Bokhoven: „daar moest je eigenlijk eens wat aan kunnen doen, hè? Je moest iets kunnen be denken waardoor dde mensen er ook eens uiitkonden gaan". Enige tijd la ter stapte hij met een weloverwogen plannetje naar de Nederlandse Spoorwegen en weer een tijdje verder sloot de hr Van Bakhoven met de diireotie 'n merkwaardig con tract af: heit Hoboka-relisbonnen- systeem was geboren. Huismoeders, die bij een deelnemende winkelier hun inkopen deden, ontvingen gra tis zegeltjes, enreischeques van de Nederlandse Spoorwegen. Reis cheques, die dank zij een korting van de N.S. een grotere waarde had den dan „gewoon geld". Het in een smalle, donkere straat geboren plan netje werd een sensatie. En het reis- bonnensysteem groeide in snel tem- op uit tot een onderneming, die de basis legde voor het huidige Animo- zegelbureau dat zijn diensten ver leent aan rond 15.000 winkeliers, over het gehele land verspreid. Nog steeds zijn Animo-zegels (bèhalve tegen contant geld) inwisselbaar te gen originele N.S.-reischeques. GEEN CONTRACTEN Maar niet alleen hieruit blijken de so ciale motieven, waardoor Henk en Catharina van Bokhoven gedreven zijn. Mevr. Van Bokhoven gunt ons een blik in de zakelijke archieven, en die tonen aan dat er veel meer gedaan wordt dan alleen maar ze geltjes leveren aan winkeliers. Zo zijn er bijvoorbeeld acties gevoerd om moeders ter gelegenheid van de geboorte van een kind een passend cadeau aan te bieden. Maar vooral de belangenbehartiging van de deelnemende winkeliers heeft in de zakelijke overwegingen van de Van Bokhovens een belangrijke rol ge speeld. In oktober 1961 bijvoorbeeld werd een regeling ontworpen, op ba sis waarvan onder de winkeliers de winst wordt verdeeld die het zegel bureau uit niet-verzilverde bonne tjes zou kunnen opstrijken, zoals de meeste particuliere zegelonderne mingen dan ook doen. (Een goede uitzondering hierop maakt ook de KES-zegelactie, waarvan het kantoor eveneens in Rotterdam is gevestigd. Red.). JMijm man en ik hebben bij ons zaken doen altijd geprobeerd zoveel moge lijk voor onze rélaties te doen en in deze geest ben ik drie jaar geleden alléén doorgegaan. Gelukkig kan dat, want ik heb altijd zeer nauw met hem samengewerkt. Hij ont wierp de grote lijnen en ik werkte ze uit". En ander, wel heel indruk wekkend voorbeeld van de geest waarin dat gebeurde geeft mevrouw Van Bokhoven als zij vertelt dat er met de deelnemende winkeliers geen contracten worden afgesloten. „Als er van de 15.000 deelnemers 10 a 15 (op hun verzoek) een contract heb ben, dan is het mooi. Maar zelfs deze mensen zullen wij niet aan dit con tract houden. Iedereen kan vandaag of morgen zeggen: we houden er mee op. Wij hebben altijd geloofd dat vertrouwen en vriendschap de basis van zakendoen moeten zijn". EXTRAATJE Uit het gesprek blijkt dat het geloofs leven van mevrouw Van Bokhoven (lid van de Geref. Gemeenten) een belangrijke rol speelt op de achter grond van deze visie. Een geloof dat o DEN HAAG De wet schrijft de kentekenregistratie voor auto's in de eerste plaats voor om de opsporing mogelijk te maken van degeen, die verantwoordelijk is voor het gebruik van een voertuig. Overschrijving van een kentekenbewijs is dan ook niet maatgevend voor de eigendoms rechten op de motorvoertuigen. Dit zegt minister Suurhoff in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Schakel (ARP), naar aanlei ding van kritiek in het Nederlandse ju ristenblad op de huidige kentekenrege ling. in verband met het stijgende Zeven kranten in Noordholland verschijnen niet ALKMAAR Gisteravond is op de centrale drukkerij van de Verenigde Noordhollandse dagbladen een staking uitgebroken. Het technisch personeel kon zich niet verenigen met de hoogte van de kerstgratificatie. De staking gold zowel de nachtploeg die gister avond moest opkomen, als de dag- ploeg die vanmorgen vroeg aan het werk zou gaan. Naar het technisch personeel aai directie mededeelde duurt de staking tot zondagnacht Zeven kranten verschenen daarom vandaag niet. Geschil over hoek „De Joden"in der minne geregeld PARIJS De Rothschilds en Peyre- fitte hebben hun geschil over het boek „De Joden" in der minne geregeld. De bekende bankiersfamilie had een klacht ingediend tegen Peyrefitte. schrijver van het boek, en geëist dat het boek (vol anekdotes over De Roth schilds), verboden werd. De auteur heeft nu besloten in totaal drie passages in de nieuwe uitgave weg te laten. Een Parijse rechtbank had al eerder bevolen een van deze passages te schrappen maar hiermee hadden de Rot- schilds geen genoegen genomen. In het omstreden boek wordt o.m. gezegd, dat koningin Elizabeth van Engeland, presi dent de Gaulle en president Johnson Joods bloed in de aderen hadden. De Rothschilds zullen nu van hun kant geen nieuwe stappen tegen Peyrefitte en diens ujtce'-ei- ondernemen Mevrouw Catharina van Bokho ven in haar kantoor, waar huise lijkheid en zakelijkheid strijden om de Voorrang haar, ondanks alle drukte van gezin en bedrijf, ook roept tot het. in stilte verrichten van allerlei andere bezig heden, die nauw verband houden met het welzijn van de medemens. Deze activiteiten ontplooien zioh vooral op het gebied van de bejaar denzorg en voor gehandicapte kin deren en daarbij wordt niet alleen het eigen gezin, maar dikwijls ook het ruim veertig man tellend perso neel ingeschakeld. Zo stelde bijv. een groot deel van het personeel zioh be schikbaar om binnen afzienbare tijd eens een fijne uitgaansdag te bezor gen aan gehandicapten. Mevrouw Van Bokhoven vertelt bin nenkort de beschikking te krijgen over een dependance. Op enig aan dringen zegt ze bescheiden: „Daar zal ik misschien ruimte vinden om nog wat meer te doen". Over de singel, in het speelse zon nelicht, nadert een evanigelisatie- draaiorgel van „Het Visnet". Voor de deur blijft het instrument staan en speelt „Houdt Gij mijn handen beide" Een meisje beneden geeft de orgelman een extraatje. Opdracht [van boven". KONSTANZ De 25-jarige Delf tenaar G. D„ die in oktober van dit jaar wegens toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot een jaar gevan genisstraf werd veroordeeld, is er gisteren bij de behandeling van zijn zaak in hoger beroep met negen maanden gevangenisstraf voorwaar delijk afgekomen. D- had tijdens zijn vakantie een handelaar met een wijnfles neerge slagen om zijn middelen aan te vul len. Hij kreeg echter de schrik te pakken en vluchtte zonder buit D. kan Kerstmis thuis vieren. Taxichauffeur om beseh erming AMSTERDAM De Amsterdamse taxichauffeur C. J. Wilson heeft gis teren een telegram aan de minister van justitie gezonden, waarin hij opnieuw aandringt op maatregelen ter bescher ming tegen overvallen. De heer Wilson richtte zich tot de minister, omdat bin nen een tijdsbestek van enkele dagen twee collega's, t.w. in Duitsland en En geland. op bestiale wüze van het leven zijn beroofd. Moet Clay toch in dienst? WASHINGTON De Amerikaanse regering overweegt bepaalde categoriën jongemannen, die aanvankelijk op medische of psychologische gronden be neden de maat bleven, weer voor mili taire dienst op te roepen. De zaak is op het ogenblik in studie in verband met de strijd in Vietnam. Het gaat in de eerste plaats om re kruten van de zogenaamde 1-y categorie waartoe ook de wereldkampioen boksen zwaargewicht Cassius Clay behoort. Clay werd in het voorjaar voor militaire dienst afgekeurd. Hij slaagde er toen niet in bepaalde psycho-technische test met goed gevolg af te leggen Plan van prof. C. van Eesteren DEN HAAG Volgens een door prof. C. van Eesteren ontworpen plan moet Lelystad een gemeente worden met 100.000 inwoners. Deze menseD vinden hun woningen in strak ge lijnde rechthoekige woonwyken. In het driemaandelijkse mededelingen blad betreffende Zuiderzeewerken wordt net plan van prof. Van Eesteren die hiervoor enige jaren geleden van de mi nister van verkeer en waterstaat op dracht kreeg, uitvoerig omschreven. Lelystad zal, als dit plan zou worden gerealiseerd, een ruim en goed bereik baar woon- en werkgebied worden met spoorwegverbinding, één door de stad gaande en twee Lelystad rakende autosnelwegen, en buslijnen waarmee van ieder punt in de stad binnen Auteurs verontrust over verkoopverbod van „GandalF AMSTERDAM Zes en veertig schrij vers, journalisten en persfotografen spre ken hun verontrusting uit over het uit de circulatie nemen van het jongeren maandblad Gandalf. Zij doen dit in een brief aan de directeuren van de Alge mene Kiosk-Onerneming (AKO), de uit geverijen Bruna en Van Diibmar, aan de leden van de Tweede Kamer en aan en kele grote gemeenten. De ondertekenaars zijn overtuigd van het fundamenteel belang van de vrij heid en ongecensureerde verkoop van de in druk verschenen meningsuitingen. Voorts zijn zij van mening dat de ver antwoordelijkheid van deze directies er een is van commerciële aard tegenover aandeelhouders, maar dat zijn geenszins verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de inhoud van wat zij verkopen; waaruit mede voortvloeit dat zij niet de aangewezen personen zijn om op po litieke of morele gronden tegen ee tneer tijdschriften te diisorimineren. Minder schadeer passeerde geen trein UTRECHT Een soortgelijk on geluk als gistermorgen vroeg bij We- zep deed zich gisteravond om zeven uur voor op de met de hand bediende overweg in Bijsteen bij Nijkerk op de rijksweg Zwolle-Amerfoort. Een grote Belgische vrachtwagencom binatie reed hier in volle vaart dware door de gesloten spoorbomen. Dit on geluk liep evenwel beter af dan dat bij Wezep, want er passeerde geen trein. De verkeersmoeilijkheden, door het zinken van de Gene- muider pont werden geschapen, zijn gisteren nog vergroot door het feit, dat de brug over het Zwarte wat »r hij Hasselt niet J&T' meer kan worden gesloten. Deze brug werd namelijk bij een aan varing zwaar beschadigd. Het wegverkeer moet nu een grote omweg maken. twintig tot dertig minuten het stadion bereikt. Verder is een scheiding van het verkeer tot stand gebracht, zo, dat Lely stad een stad zal zijn „waar een moeder haar kind weer met een gerust hart naar school kan laten lopen". De ontwikkeldng van de stad is ge dacht in vier fasen: eerst met 7000 in woners (ongeveer gelijk aan de huidige Kern van Emmeloord), dan 17000 en ver volgens via 50000 naar 100000 inwoners. Prof. Van Eesteren noemt zUn ontwerp zo „elastisch" dat een verdere harmo nische uitgroei mogelijk is. Moordzaak- Alblasserdam Van de spoorbomen bleef geen spaander heel. De chauffeur van de wagen ver klaarde later de spoorbomen niet gezien te hebben door een sneeuwstorm. Een merkwaardige samenloop van om standigheden was wel, dat de plaatsver vangend voorlichtings-chef van de Ne derlandse Spoorwegen, de heer A H. R. Hoogezand, het ongeluk voor zijn ogen zag gebeuren. Hij was van Wezep op de terugweg naar Utrecht en don dit spoornieuws uit de eerste hand ver- Het herstel van de spoorbaan bü We zep, duurt langer dan de N.S. gisteren verwachtten. Gisteravond is gebleken, dat het baanlichaam door de tienduizen den liters olie en benzine, die uit de tankwagens stroomden .dermate in aan getast, dat veel meer graafwerk zal moeten worden verricht om de rails weer een stevige fundering te kunnen geven. De bovenleiding is al hersteld, maar de tegenslag bU het repareren van de baan betekent, dat beide sporen gestremd blü- De N.S. hoopte vanochtend gereed te komen met het spoor Amersfoort Zwolle. Het laat zich aanzien, dat hèt andere spoor de gehele dag nog gestremd blijft. De verkeersomleiding blijft voorlopig ge lijk aan gisteren. De sneltreinen rijden met ongeveer een uur vertraging via Deventer en de stoptreinen gaan tot t Harde, waar bussen de verbinding met Zwolle onderhouden. DELFT De tv-apparatuur van de Delftse politie op rijksweg 13 is defect. Tot twee keer toe reed vanmorgen een auto tegen een van de schakelkasten aan. Om tien voor zes vanochtend reed een personenwagen tegen een van de scha kelkasten en een lichtmast aan. De oor zaak is onbekend. Wel was even tevoren het licht op dit gedeelte van rijksweg 13 uitgevallen. Bij deze botsing liep een van de inzittenden van de auto een hersen schudding op. De apparatuur werkte nog wel, zij het dat de ontvangst niet al te best was. Men was nog druk bezig met herstelwerk zaamheden toen om half negen een tank auto tegen een andere schakelkast op reed, waardoor de apparatuur volledig defect raakte. Het was overigens niet de enige onre gelmatigheid op rijksweg 13. Vannacht omstreeks half twee reed de twintigjarige T. H. uit Voorburg met auto en al door de middenberm en sloeg op de andere weghelft over de kop. De man had twaalf flesjes bier op. Verder was hij niet in het bezit van een rijbewijs, kentekenbewijs en verzekering. ROTTERDAM Het dossier van de 37-jarige landbouwer Gerrit de G. uit Grootammers bevat steeds meer aanwijzingen, die erop duiden dat hij de man is geweest, die Arie Blokland uit Giessenburg twee we ken geleden heeft vermoord. Bloed sporen die werden gevonden op de werkbroek van verdachte en op een aantal planken van de schuur van zijn boerderijtje stemmen overeen met de bloedgroep van slachtoffer Arie Blokland. Eerder was al vastgesteld dat de bloed groepen van Arie Blokland en Gerrit de G. verschillen. Belangrijk is ook het laatst bekend ge worden resultaat van het buurtonder zoek. waaruit bleek dat Gerrit de G. in financiële moeilijkheden verkeerde. Be kend was dat er tussen de boer en neef Arie geschillen waren over een schuld van f 8000. Gerrit de G. blijft ontkennen, de moord gepleegd te hebben- Vandaag is hij overgebracht naar het huis van bewaring in Dordrecht. Honderd miljoen liter Amstel Bier AMSTERDAM De Amstel Brouwe rij heeft 20 december voor het eerst binnen 12 maanden een miljoen hecto liter gehaald, onder andere dank zij de uitbreiding van het brouwhuis dio het voortbrengingsvermogen verdubbel de en de ingebruikneming van het be drijf te Helmond. In 1953 was de om zet 255.000, 1957 508.000, 1963 809.000t 1964 900.000. Natte Kerst DE BILT De kerstdagen zullen dit jaar in west- en midden-Europa onbe stendig verlopen met zachte lucht, nu en dan regen en een sterke zuidwesten wind. Vier jaar achtereen was het een winterse kerst in ons land met in het binnenland zelfs strenge vorst. De depressies zijn boven de oceaan zeer actief en maken de decembermaand nog natter. In De Bilt kwam deze maand vanmorgen al op 200 mm neer slag tegen normaal 72 mm. Het laat zich aanzien dat in de komende 2 a 3 dagen nog een hoeveelheid regen zal vallen die vele waterwegen opnieuw een te hoge stand zal geven. HOOGWATER SCHEVENINGEN 25 december: 4.42 v.m.; 16.54 n.m. 26 december: 5.16 v-m.; 17.29 run. 27 december: 5.49 v.m.; 18.03 n.m. Zon en maan Zaterdag 25 december: zon op 8.47, onder 16.33; maan op 11.06, onder 18.46. Zondag 26 december: zon op 8.48, on der 16.33; maan op 11.33, onder 19.56- Maandag 27 december: zon op 8.48. onder 16.34; maan op 11.54, onder 21.06. Vrijdag 31 december: eerste kwartier 2.46. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Temper. I I D. Helde/ motregen Eelde De Bilt ZcL-Llmb" motregen gh. bc' Stockholm gh. bew. Grenoble zw. bew. Nice zw. bew. Berlijn gh. bew. Frankfort gh. bew. Wenen Belgrado irlndstil 13

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 9