Nieuwe Leidse Courant MINIMUMLOON IN 1966: F 120 ffv Ri-ha Kerstbestand nog een mysterieuze zaak Regering: bij wijze van voorlopige voorziening Stichting kan weer aan het werk Commentaar Pseudo politie-agenten gingen op roof f 2375.- Tweede Duitse Starfighter neergestort Sfj NV. „Wandelende berg" bedreigt 43 gezinnen CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh it ghebUvan mijn hert in teghenipoetl" i p.w. 0,83, p.m. 3,55, p.kw. 10,70 Vrijdag 24 december 1965, 46ete jaargang Elektronische Orgels Piano's Keuze uit vele merken BOOT Bodegraven Einde EEG-crisis (De Gaulle gaat akkoord met de uitnodiging van de Vijf) zie pagina 5 Geen controle op Duitse stations zie pagina 3 Dit is mevrouw Meilink, die in een interview met een onzer verslaggevers van een schrikbarende toestand ver telt. Documenten rotten weg in de West pagina 7 Boeren in angst - zie pagina 7 STEEDS WEER TIJD VOOR ANDEREN zie pagina 9 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering heeft besloten bij wyze van voorlopige voorziening 1 januari a.s. het minimumloon voor het hele jaar 1966 te stellen op f 120 per week (het bedraagt nu f 110). Aan het College van ryksbemiddelaars zal worden verzocht dit regeringsbesluit vast te leggen in een bindende regeling voor 1966 op grond van artikel 12 van het Buiten gewoon Besluit Arbeidsverhoudingen. De regering heeft aan haar beslis sing de uitdrukkelijke voorwaarde gekoppeld, dat het hogere minimum, loon niet in de loonschalen mag wor den verwerkt. Anders ontstaat eer opwaartse druk op het gehele loon niveau, waardoor onze economie vol gend jaar in de „gevarenzone" recht zou komen. Nu de regering in de minimumloon kwestie het breekpunt in de Stich- van de Arbeid de knoop heeft door gehakt, mag worden aangenomen dat het overleg in de Stichting over de cen- tarel loonpolitieke vraagstukken be gin volgend jaar zal worden voortge zet Formeel moet de Stichting eerst nog advies uitbrengen over het rege ringsbesluit. Daarna kan het College van Rijksbemiddelaars de bindende regeling vaststellen. Geluk bij een ongeluk het opzienbarend nieuwe HUISKAMER-ORGEL met de GOUDEN KLANK Dagelijks vrijblijvende demon stratie in Onze showroom. Dit wonder van e/ectronisch vernuft biedt U cr.a. eigenschappen van orgels uit twee- tot driemaal hogere prijs klasse. stereo Hi-Fi weergave met nagalm 5 voetmaten op 1 manuaal, totaal 33 registers vi brato naar wens intonatie-re geling vereenvoudigde bespe ling kleine afmetingen en fluis- terzachte bespeling, dus ook ge schikt voor kleine flatwoningen. Prijs geheel compleet, incl. bank MOSSEL&VERSTEEGE NV. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970*Den Haag EINDHOVEN De Eindhovense politie en de rijkspolitie hebben gis termiddag een voortreffelijk staaltje van opsporingswerk geleverd door zes uur na de brutale roofover val op een eenzame weg in Nuenen twee jongemannen in de kraag te grijpen, waarvan er een direct een volledige bekentenis aflegde. De neven J. H. en L. H. (resp. 29 en 27 jaar) overvielen gistermiddag om streeks een uur de chauffeur van een bestelauto en maakten zich met een geldkistje met lonen tot een bedrag van ƒ25.000 uit de voeten. De twee jonge ro- »rs waren als politiemannen verkleed. Chauffeur F. Gevers uit St. Oedenrode vervoerde in zijn auto de weeklonen van het personeel van de fiüaalfabriek in Geldrop van een 9taalwarenbedrijf. De beide jongemannen hielden de auto de heer Gevers aan en sommeerden hem, terwijl zij een vuurwapen op hem gericht hielden, zijn raampje open te doen. Zij wilden van hem weten, wat hij vervoerde en toen hij het verteld had, eisten zij, dat hij hun het kistje met het geld zou overhandigen. De man gaf hieraan gevolg en gaf de overval lers tevens zijn contactsleuteltje, die lannen hadden opgeëist. Vervolgens verdwenen de mannen in een andere aiuto, die zij hadden gestolen. Weersverwachting Depressieweer Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met tijde lijk regen en in het noorden vai land mogelijk natte sneeuw. Ook plaat- Wijk mistvorming Zwakke tot matige jrind uit oostelijke richtingen, daarna batige tot krachtige wind uit uiteen lopende richtingen. Over het algemeen (reinig verandering in temperatuur (Op gemaakt te 11.15 uur). Aanrijding Deze auto werd korte tijd laiter Waalre gesignaleerd. Weer enige tijd later had in Eindhoven een ongeluk plaats, waarbij een groene auto was trokken. De rijkspolitie, die dit ter kwam, ging poolshoogte nemen, n moest constateren, dat dit een andere wagen was. In dezelfde straalt stond echter nog een groene auto geparkeerd die wel aan de beschrijving beantwoord- die het gesignaleerde nun voerde. Van de eigenaar kreeg de politie toen aan wijzigingen over de richting ïen naar de daders moest ken. In zeer korte tijd wist de poditrie de twee jongemannen daarna aan t( houden. De buit is nog niet gevonden. Koningin t win tig minuten in file DEN HAAG Koningin Juliana en prinses Beatrix en haar verloof de. de heer Claus von Amsberg heb- ben gistermiddag ongeveer twintig minuten op de weg van Utrecht naar Den Haag in een file moeten wach- Onder Woerden was een ongeluk beurd, waardoor de weg van kwart drie tot vier uur geheel afgesloten ls weest voor het verkeer van Utrecht i de Residentie. Twee vrachtauto's w: gekanteld bij een poging een langzaam rijdende auto in te halen. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De auto van de rijkspolitie heeft d auto's van de Koningin en van het ver loofde paar langs de file naar Den Haag geloodst. De Koningin en het verloofde paar waren van plan in Den Haag kerst inkopen te doen. De regering nam haar beslissing giste- :n tijdens de (vervroegde) wekelijkse vergadering van de ministerraad. Nadat uit het laatste advies van de Stichting nogmaals de onmogelijkheid van overeen stemming tussen werkgevers en werk nemers was gebleken, zat er voor het kabinet niets anders od dan (conform het Stichtingsstandpunt) zelf met een (voor. lopige) regeling van het minimumloon te komen. Het nu vastgestelde bedrag f 120 per week is lager dan wat de vak centrales aanvankelijk verlangden maar hoger dan waartoe de werkgevers Dereid waren. Voor alle duidelijkheid zij meld. dat het minimumloon geldt voor loongerechtigden van 23 resp. 25 jaai ..Redelijk" Od een korte persconferentie na af loop van het kabinetsberaad noemde minister Veldkamp gisteravond de keuze van f 120 een „arbitraire beslis sing, gelet op de uiteenlopende stand punten in de Stichting. De vraag welke berekeningsmethodiek aan het bedrag ten grondslag ligt, ontweek de bewinds man. Hij noemde de keuze van de rege ring „redelijk en verantwoord, mits het nieuwe minimum niet in de c.a.o.'s wordt verwerkt". (Voor verüolg zie pag. 7) MÜNCHEN Gisteren ls opnieuw en Starfighter van de Westduitse lucht macht neergestort. De vlieger kwam om het leven. Woensdag gebeurde eveneens n dergelijk ongeluk. Het toestel is op vier kilometer ten noorden van Laichingen in een open veld neergestort. In tegenstelling tot woensdag heeft de piloot zich niet met zijn schietstoel kunnen redden. Het aantal neergestorte Starfighters dit jaar bedraagt nu 26. PEKING China heeft bij Indonesië eprofesteerd tegen de vervolging waar- an Chinese onderdanen op Bali zou den hebben blootgestaan. In de Chinese nota wordt gezegd, dat er op Bali Chi nezen zijn afgeranseld en vermoord. Ruim honderd Chinezen op Midden- en West-Bali hadden geen onderdak en geen geld. Vier dochters van een Chinees hadden in hun angst getracht zich van het leven te beroven. Ondanks een spoedbehandeling waren er twee gestor- KERST-CONCERT -OUDEKERK.' SCHEVEMK/GEN- Johnson zwijgt - Ho Tsji Minh: vecht door HANOI/SAIGON/WASHINGTON Terwijl president Johnson niets loslaat over een eventueel staakt- het-vuren van dertig uur en de Noordvietnamese leider Ho Tsji Minh, zijn soldaten steeds maar weer oproept door te blijven vech ten, wordt op beide strijdende par tijen via radio-zenders een drin gend beroep gedaan tijdens de Kerstdagen de wapens neer te leggen. Of deze oproepen nu door de Vietcong of door de Ameri kanen worden gedaan is niet be kend. Niemand wil dat toegeven. Deze berichten brengen de be roemde wapenstilstand uit de Eerste Wereldoorlog in herinnering. Die was echter niet door de leger leiders uitgevaardigd en bracht consternatie teweeg in de hoofd kwartieren aan beide kanten van het front. Op Kerstdag 1914 zwe gen langs de gehele frontlinie de vuurmonden en kwamen Britse en Duitse soldaten in het niemands land bij elkaar. Zij zongen Kerst liederen, ruilden sigaretten en speelden zelfs een partijtje voet bal. Ook tijdens de Kerstdagen van 1951 in de Koreaanse oorlog werd het vuren gestaakt. Zwaar bombardement Zover zal het echter niet komen, want de Noordvietnamezen hebben gisteren nog een zwaar bombardement van de Zuidvietnamese luchtmacht te verduren gehad. De rebellen hebben van hun kant een Zuidvietnamese le gereenheid overvallen. Zestig militai ren werden gedood. Intussen maakte Rusland bekend, dat het economische en technische steun zal geven aan Hanoi. Het Kremlin reageerde ook op de Chinese beschuldiging over het leveren van verouderd oorlogsmaterieel aan Noord-Vietnam. „Dat is laster", aldus een Russische woordvoerder. Uit Genève wordt nog vernomen dat Saigon met Kerstmis een aantal Viet- cong-gevangenen zal vrijlaten. Een vertegenwoordiger van het Internatio nale Rode Kruis zal voorts in de ge legenheid worden gesteld een bezoek te brengen aan Vietcong-krygsgevan- genen. Vanmorgen vroeg heeft de Vietcong een zware mortieraanval gedaan op buitenpost 50 km ten zuiden van Da Nang. De verdediging leed zware verlie zen, de hoofdpost bleef behouden, twee voorposten gingen verloren. Op verdenking van diefstal van elf auto's in Noordholland en de Zuidhol landse bollenstreek zijn de 30-jarige mon teur J. K. uit Haarlem en de 23-jarige vrachtrijder H. J. B. uit Heemskerk aan gehouden. Ook de vader van de monteur is op verdenking van heling aangehou- B. en W. van Utrecht: Splinternieuw Jaarbeursgebouw afbreken UTRECHT Bij een eventuele verplaatsing van de Jaarbeursgebou wen van het Vredenburg naar het Croeselaanterrein in Utrecht moet het hypermoderne secretariaatsgebouw, dat in 1962 in gebruik is genomen en dat inclusief de Beatrixhal vier mil joen heeft gekost, worden afgebroken Dit hebben B. en W. van Utrecht aan de raad meegedeeld. Het college laat de raad o.m. weten dat de aanleg van een onoverdekte kunstijsbaan wordt treffend is. Stofzuigers zijn waardeloos bij regenachtig weer en bovendien kan het vuil niet onder geparkeerde auto' worden verwijderd. VOLAUTOMATISCHE KERSTFEEST Lukt het. dan wordt in de oorlog daar ginds in het verre oosten door beide elkaar fel bestrijdende fronten op Kerstfeest een bestand in acht genomen. Even stilte, even geen bommen, even geen verraderlijke overvallen. Verblijdend en beschamend tegelijk. Verblijdend, omdat dit nog mogelijk is en het Kerstfeest dit nog weet te bereiken- Maar tegelijk beschamend, omdat het niet meer is. En omdat het in feite bewijst hoe het machtige Kerst gebeuren verschrompeld raakt tot wat stemmigheid op de Kerstdag. Want heel die oorlog en allo oorlogen en alle menselijk tekort is in wezen een aanflniting om het Kerstgebeuren. Of mogen we mis schien zeggen: een roepen om het Kerstgebeuren Maar dan geen voorbijgaand be stand. dat juist in zijn voorbijgaan de verschraling van het Kerstge beuren aantoont. Zeker, morgen is het Kerstfeest en we mogen nog dankbaar zijn dat dan de wapens stilliggen. Echter, Kerstfeest mag het elke dag zijn. El ke dag een feest van de gekomen Christus, gekomen om vrede te brengen in onze harten en op de wereld. Een bestand dat niet voor bijgaat, vrede biedt Hij ons. En een aarde waarop het krijgsrumoer blij vend zwijgt. Elke dag laat ook de krant zien, hoever we van de verwerkelijking daarvan nog zijn verwijderd. Maar dat ligt aan onze aarzeling om het geschenk te aanvaarden. En die aar zeling komt ook uit in het schoor voetende, moeizaam bewerkte en vooral voorbijgaande bestand daar in Vietnam. Het wordt tijd dat de mensheid en dan wezenlijk en dan blijvend openstaat voor hem om wie het ook op dit Kerstfeest in feite gaat. Een blik in 1966 een volkomen nieuwe collectie Gordijnstoffen uit diverse Europese landen. Graag zullen wij U adviseren, hoe U deze exclusieve stoffen 't beste kunt toepassen in uw eigen in- BULTHUIS BOTERMARKT 23 Evacuatie nodig SAARBRÜCKEN In de Saarlandse gemeente Koerprich zijn 43 gezinnen uit 20 huizen geëvacueerd, die do:r een „wandelende berg" worden bedreigd. De aardmassa, die door de sterke regenval van de laatste weken aan het schuiven is gegaan, verplaatst zich vrij snel over :en breedte van 400 meter. Na af f ai re-N ed er 1 ïorst Drie prominente uit leiding van Het Parool AMSTERDAM Drie leden van bestuurscolleges van Het Parool hebben hun functies neergelegd, om dat zy bezwaren hebben tegen het beleid van hoofdredacteur mr. H. W. Sandberg. Ir. H. Vos. lid van de Eerste Kamer voor de PvdA, trad uit hot stichtingsbe stuur. Dr. P. J. Koets (oud-hoofdredac teur) van Hot Parool, thans wethouder van onderwijs in Amsterdam) en mr. J. Cramer (oud-Commissaris van de Konin gin in Drente) hebben voor het curato rium bedankt. De heer Vos zei,, dat hij zich niet lan ger kan verenigen met de wijze, waarop Het Parool de laatste tijd wordt geredi geerd. Publikatie van de brief van drs. Nederhorst heeft voor hem de doorslag gegeven, zijn zetel ter beschikking te stellen. Ook de heren Koets cn Cramer zeiden dat zij geen verantwoordelijkheid wilden dragen voor de door mr. Sandberg ge creëerde politieke geest in Het ParooL „Ik vermoed, dat de publikatie van de beruchte brief de druppel is geweest, die de emmer voor de drie heren deed over lopen", aldus het commentaar van de heer Sandberg. Hot stichtingsbestuur bestaat uit acht leden. Het curatorium heeft alleen een adviserende taak. Dc draaibrug over het Zwartewater in Hasselt, die gisteren door aanvaring door een pont ernstig werd beschadigd, kon later op de dag weer zover worden opengedraaid, dat voetgangersverkeer mogelijk is. De pont zal niet voor maan dag of dinsdag worden gelicht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1