Dave Berry ontsnapte aan hysterische fans Meppel wordt door water bedreigd Reactie op geldbederf bij levensverzekering Phonogram reikte op NSDM-werf gouden plaat uitwaarna Lijk vermiste bejaarde man gevonden Niet thuis met Kerst In Deventer nog meer bedrijven dicht? Polis op basis van aandelen DONDERDAG 23 DECEMBER 1965 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Op handen en voeten naar een zijdeur kruipend en telkens dekking zoekend onder tafeltjes; zó ontsnapte Dave Berry (23) gis termiddag ternauwernood aan een „lynchpartij" door ongeveer 5C0 krij sende tieners, die hij met zijn clowneske gebaren zélf tot hysterie had ge bracht. De Britse zanger, die duidelijk liet merken dat hij genoot van de chaos, kwam er zonder schrammen en kleerscheuren af. Alleen zijn hoedje werd in het strijdgewoel van zijn lange haardos gerukt. Dave Berry een paar dagen jns land om televisieopnamen voor de VARA te maken was de gast van Phonogram, die hem een gouden plaat voor zijn „This Strange Effect" wilde aanbieden. Het was vondst om die trofee nu eens nie af amder hotelzaaltje uit te rei ken, maar op de NDSM-werf: m een omgeving, die hij als ex-lasser goed kent! Op papier leken de voorbereidingen stipt te kloppen, maar toen de rond vaartboot, die het tieneridool en groep journalisten van het Damrak naar de overkant van het IJ had gebracht, bij de werfsteiger arriveerde, begonnen de eerste moeilijkheden. Op de kade stonden opstapwagens klaar om Dave Berry en de gasten van Phonogram naar de grote lasloods te rijden. Dat ging nog net. Honderden werf arbei ders versperden weliswaar de weg, maar Dave's begeleiders hadden toch de kans gezien hun „werkgever" op van de wagens te hijsen. Spektakel Bij de lasloods begon het spektakel pas goed. De meeste arbeiders had den eerst het enthousiasme van tienercollega's een beetje spottend beke ken-, maar daarna begonnen ze ook te schreeuwen, te rukken en te stompen Ondertussen was Dave Betnry de loods binnengewerkt en naar een stellage ge leid. Phonogram's perschef Rolf ten Ka- te (directeur Jack Hasldnghuis liet de honneurs graag aan hem over) wilde een toespraak beginnen, maar hij bracht het niet verder dan een paar woorden. Hij kon miert boven het ge joel uitkomen. Dave Berry kreeg toch zijn gouden plaat en hij begon er prompt mee over de stelling te sprkn- Lassers als figuranten op een stuk achtersteven gegroepeerd zorg den voor nog een stukje „sfeer", toen ze onder een stortbui van von ken aan hert werk gingen. Dave vond het prachtig. Hij pakte de lastamg één af zien otf hij zijn oude beroep nog onder die knie had. NDSM wil héirii' zó Kwistig met foto's strooiende bege- Onbestendig DE BILT Donderdagochtend kwam boven de Ierse zee een nieuwe oceaandepressie aan. Deze vervolgt zijn weg over midden-Eng eland naar de Noordzee. Het eerste front van de nieuwe serie storingen drong vannacht ons land binnen, maar veroorzaakte weinig regen, in het oosten van het land 1 mm. De regenzone van een tweede front bereikte donderdagoch tend de Noordzeekust. Dit front heeft vooral in Engeland en west-Frankrijk veel regen veroorzaakt. De wind wak kerde voor de kust tot 7 baufort aan. Verwacht wordt dat de depressie zich morgen dicht langs ons land over de Noordzee zal verplaatsen en later langzaam opvult. Achter het front stroomt met zuidwestelijke wind iets zachtere oceaanlucht met verander lijke bewolking en aanvankelijk nog enige regen of enkele buien. Midden op de oceaan wordt een nieuwe depressie in de westcirculatie opgenomen. Deze verplaatst zich snel naar het oosten. Waarschijnlijk gaat deze morgenavond het weer in ons land al weer beïnvloeden, zodat het weer de komende dagen een onbe- stendia karakter behoudt HOOGWATER SCHEVENINGEN 24 december: 4.04 v.ra.; 16.16 n.m. Zon en maan Vrijdag 24 december: zon op 8.47, onder 16.32; maan op 10.29, onder 17.41. Vrijdag 31 december: eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur I Temper. I ii u f- a IE is i| Ypenburg Rh. bew. Vlissingen Rh bew. Eelde Rh. bew De Bilt gh. bew tea Nice 0016 Berlijn Locarno Barcelona Madrid Mallorca Lissabon motregen windstil -7 -7 leiders gaven het startsein voor complete bende. Mannen van in veertig vergaten, dat zij vaders tieners zijn en vochten om de p Jes. Als hartstochtelijke fans omstuwden z(j de zanger, rukten aan zijn wollen trui, aan zijn hoedje en aan Dave's bewakers kregen het zwaar te verduren. Op van de zenuwen deel den zij Knies en rechts klappen uit en liepen zij zelf ook stevige opstoppers op. Dave was de enige, die zich wei nig druk maakte Rustig zette hij hand tekeningen op zijn foto's, op vodjes pa pier en op handen en armen. Maar dat was nog niets bij wart even later volgde, toen de fabrieks- poort werd geopend en honderden tie ners schreeuwend het terrein opstorm den. Buiten hadden zij zeker al een uur op diit moment gewacht, zodart zij helemaal „opgeladen" waren nu het zo ver was. In de kantine werden zij sa mengedrukt achter hekken, die een hoekje voor Dave Berry en genodigden moesten afschermen. Precair „We want Dave, we want Dave!" be gon eerst aarzelend, maar daarna zon der ophouden een spreekkoor. De ach terste rijen, die niets konden zien (ea deinende massa. Gejuich! HU wierp zoutjes en blokjes kaas naar zijn bewonderaars. Nog groter gebrul Capriolen Enkele gasten zochten intussen al een veilig heenkomen, maar Dave kwam er nu pas goed in. Hij maakte nog meer grimassen en capriolen en toen brak het gekkenhuis los. Hysterische meisjes en tierende jongens klommen over de hekken en vielen de zanger om de nek. In de benauwde ruimte was het kookpunt bereikt. Tafeltjes wer den omver gesmeten, glazen sneuvelden, bloemen werden vertrapt Het vrouwe lijke kanrtinepersoneel begon snel fles sen met drank en schone glazen op te Zo ongeveer was de situatie, toen de politie die buiten had staan wachten, verscheen. Hardhandig pakten de agen ten iedere tiener, die voor hun voeten liepen, beet en smeten hem (of haar) de deur uit Ook één van Dave's bewa kers kreeg een paar rake klappen van een agenrt, die dacht dat hij ook bij de opstandige bende hoorde Dave Berry was inmiddels als een lenige kat en ongezien naar buiten ge vlucht. Bij de zijdeur stond een auto klaar, die hem naar de rondvaartboot bracht De hele „plechtigheid" had bij elkaar nog geen drie kwartier geduurd! Terug in Amsterdams centrum werd hij op een stil plaatsje aan de kant gezet. Zijn boze manager, die aan het werfbezoek een pijnlijk been had overgehouden, duwde hem ach terin een auto en daarna ging het vol gas naar Hilton. Dave Berry had zijn gouden plaat in ontvangst ge nomen. En hoe. AMSTERDAM Tussen het riet op een stuk land aan de voet van de IJ-dijk langs het Amsterdam-Rijnka naal hebben twee chauffeurs gister middag het lijk van de sinds 15 de cember uit een verzorgingshuis ver miste 82-jarige J. van Leeuwen ge vonden. De hoed en de wandelstok van de man lagen op enkele meters afstand van het Kchaam. Volgens dr. Zeldenrust is de man vermoedelijk enkele dagen na zijn verdwijning overleden, mogelijk ten ge volge van een ziekte, dan wel is hij ter plaatse gestruikeld en daarna ge storven. Onderzocht wordt hoe de man, die een op 22.30 uur afgestempelde tram kaart bij zich had, op dit afgelegen stuk land terecht is gekomen. Commissaris Mouwen van de politie deelde gister avond mee, dat alleen nog theoretisch de mogelijkheid van misdrijf openblijft. /Vog een lijk Bovendien is gisteren uit het water van de Zwanenburgwal in Amsterdam het lijk opgehaald van een naar schat ting 18-jarige jongeman, dat vermoedelijk een dag of tien in het water heeft ge legen. Amerika schenkt Indonesië geroofde boeken DJAKARTA De Amerikaanse regering heeft Indonesië de 60.000 technische boeken geschonken, die voor de staatsgreep door communisten geroofd waren bij de Amerikaanse voorlichtingsdienst. Amerika had reeds afstand van de eigendom gedaan op voorwaarde dat zij niet verbrand zouden worden. Als zinne beeldig gebaar heeft de Amerikaanse ambassadeur vijf dezer door de Indo nesische regering in bewaring geno men boeken overhandigd aan de Indo nesische minister van hoger onder wijs eft wetenschappen Sjaref Tayeb. wés nog niets te zien), gingen opdrin gen. De voorsten zetten zich schrap, moesten capituleren. De ijzeren hekken werden van hun plaats gescho- hert gereserveerde gedeelte met ta feltjes. waarop drank, sigaretten er tenhapjes op de gasten stonden te wachten, werd steeds kleiner. De toe stand werd precair. Eén van de werf functionarissen rende naar het spreek gestoelte en vroeg om stilte met de stem van een slechte Sinterklaas. Ho nend gebrul en nog meer gedrang wa m de reacties. Snel werden er een paar potige werf- arbeiders opgetrommeld, maar ook zij konden tegen zoveel geweld niet op. De tieners wilden Dave zien! En toen kwam Dave. Hij sprong op de buffetten heen en weer en trok gek ke gezichten. De tienerhorde kwam in extase Hij pakte een doosje lucifers goöide de inhoud tussen de heen en Tsjechische economie - noodgedwongen - in vrijere banen PRAAG De Tsjechoslowaakse communistische party zal het ortho doxe communistische stelsel van gecen traliseerde planning en bestuur ophef fen; in de plaats hiervan zal de leiders van fabrieken genoeg ruimte worden gegeven om hun zaken te regelen op een wijze die doet denken aan de eco nomie van de vrije markt in het wes- Dit staat te lezen in een communiqué dat vandaag in de Tsjechische kranten is gepubliceerd, en waarin de ideologische en economische richtlijnen van de party worden geformuleerd. Het document, dat 19.000 woorden be vat, bevat verder bittere zelfkritiek op de foutieve planning en achterblijvende produktiviteit, waardoor een verlies van duizenden miljoenen kronen is geleden. Voor het hervormingsplan, dat een ant woord op de verhezen moet vormen, zal een grootscheepse campagne worden ge voerd; bij de partyfunctionarissen is ei op aangedrongen in het hele land open lijke discussies te organiseren om de stel lingen uiteen te zetten In verband met de benoeming var drs. Th. Coppes tot mede-directeur van De Volkskrant heeft het Nederlands Ka tholiek Vakverbond tot algemeen s taris ad interim benoemd de heer J. Dorp, die ook al penningmeester vai NKV is. Hij neemt beide functies waar zolang geen definitieve opvolger voor de heer Coppes is gevonden. Dave Berry, een 23-jarige Britse zanger, is gistermiddag ternau wernood ontsnapt uit een der werkhallen van de NDSM Amsterdam, waar hem een gou den plaat voor „This strange effect?' werd aangeboden. Dave, in trui en met hoed, kon aan vankelijk de vraag naar hand tekeningen van de ongeveer 100 lassers en 500 tieners nog aan; kort nadat deze foto werd ge maakt moest hij echter op han den en voeten vluchten voor de opdringende massa. PERSONALIA Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. Nieuwenhuis, wethouder der gemeente Doesburg. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer J. van Maarle- veld, commandant van de gemeentelijke vrijwillige brandweer te Alkmaar. T Benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heer A. C. M. Wolf, directeur van de te Amsterdam geves tigde bijkantoren Sarphatistraat en Dia mantbeurs van de Amro-bank N.V. Polder bij Coevorden staat blank door dijkgat van 30 m MEPPEL/COEVORDEN Door een gat in een dijk, dertig meter breed, stroomt op het ogenblik het water met grote kracht de Coevorder Marspolder binnen. Vanmorgen heeft men nog geprobeerd de dijk te be houden. doch dit was onbegonnen werk. De provinciale waterstaat in Drente kampt met een nog groter ge vaar. Gevreesd wordt dat de sluizen en stuwen in de Hoogeveensevaart het niet zullen houden, waardoor Stichting van de Arbeid verzoekt regering Minimumloon zaak van de rij ksbemiddelaars DEN HAAG Het bestuur van de Stichting van de Arbeid heeft de regering verzocht, gezien de vast gelopen besprekingen over het mi nimumloon. artikel 12 van het bui tengewoon besluit arbeidsverhoudin gen toe te passen. De procedure is nu zo, dat het bestuur van de Stichting van de Arbeid moet adviseren over een zulk een door het college vast te stellen bindende regeling houdende een voorlopige voorziening per 1 januari voor het minimum-inko- Gisteren 4 doden en 7 gewonden op de weg TIEL De zestienjarige scholier A. C. E. van der Veen uit Lienden is gisteren in Echtveld door een auto aangereden- Hij was op slag dood. Bij een uitwijkmanoeuvre botste de auto tegen een lichtmast. De bestuur der en een mede-inzittende werden gewond. EINDHOVEN Gisteren is in Leende de 88-jarige H. G. van Asten uit deze gemeente, toen hij met zijn fiets de door Leende lopende rijksweg Eindhoven - Roermond overstak, door een auto ge grepen. Het slachtoffer werd met ernstige verwondingen naar een ziekenhuis in Eindhoven overgebracht, waar hij in de loop van de dag is óvëriëÖèn. ZUTPHEN De 56-jarige heer H. J. Vruggink uit Hengelo (Gld.), die maan- in Vorden werd aangereden door bromfietser, is gisteren in een zieken huis in Zutphen aan zijn verwondingen overleden. BERGUM Ter hoogte van de brug tussen Buitenpost en Visvliet is gister middag de 53-jarige wielrijder J. Herre- ma, uit Kollum bij het oversteken van de rijksweg Leeuwarden - Groningen door een bestelauto aangereden. Hij overleed ter plaatse. SCHAIJK Bij een frontale autobot sing op Rijksweg 55 's-Hertogenbosch - Nijmegen ter hoogte van de gemeente Schaijk zijn gistermiddag vijf personen erstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat de 22-jarige B. J. M. van R. uit Schaijk met zijn auto in een onoverzich telijke bocht een vrachtauto inhaalde en daarbij frontaal in botsing kwam met tegemoetkomende personenauto. De minister van landbouw en visse rij heeft de varkensmarkt in Meppel ge schorst wegens het optreden van tien ge vallen van mond- en klauwzeer in de provincie Overijssel, Meppel bedreigd wordt door mil joenen kubieke meters water. Vooral de uit 1929 darterend e Rogat- sluis. vier kilometer ten oosten van Mep pel, heeft het hard te verduren. Door de enorme kracht van hert water zijn scheu ren ontstaan in de damwand, terwijl ook de sluisdamwand tekenen van verzwak king vertoont. Plastic zeilen met zand moerten de ramp afwenden; met ladingen zand durft men echter het gat niet te dempen uit vrees voor te zware druk op de damwand. Provinciale waterstaat achrt de toestand wel zorgelijk, maar heeft nog hoop. Geïsoleerd (Vervolg van pagina 1) Trieste zaak kele duizenden gastarbeiders hun aansluiting wegens gebrek aan plaats in de treinen zullen missen. Een trieste zaak. maar de Duitse spoor wegen treft geen schuld. De dienst regeling in deze drukke kersttijd is toch al overbezet en meer extra- materiaal is niet beschikbaar. Hou ders van reserveringsbiljetrten heb ben nu eenmaal voorrang, zo rede neert men bij de Bundesbahn. N.S.: geen gehoor De Nederlandse Spoorwegen, die vla drie grote reisbureaus de mogelijk heid van extra-treinen hebben gepro pageerd, vonden alleen maar gehoor bij de Spanjaarden. Vier extra-trei nen werden ingelegd. De overige gastarbeiders, die tijdig plaats hadden gereserveerd, maakten gebruik van de normale reizigerstreinen. De overigen behoren bij de teleurgestel- den, want de normale reizigerstreinen zitten eivol. In de Coevorder Marspolder zijn reeds twee boerderijen geïsoleerd. Met behulp van draglines is men druk be zig dijkjes op te werpen van een tot twee meter hoog. Deskundigen hebben geen hoop dat deze dijkjes het zullen houden, het water zou in dat geval een halve meter hoog in de huizen komen te staan. Voor Coevorden zelf bestaat nog geen gevaar. In verband met de aangekondig de regendepressie zijn ook andere water schappen vanmorgen aan het werk ge gaan. Bij het tuinbouwcentrum Erica zal een kanaal worden afgedamd. Het peil van de Overijsselse Vecht blijft stijgen en is nu 10.30 meter boven NAP, dit is 1.20 meter hoger dan normaal. De gemeenteraad van Zwartsluis heeft een adres gericht aan de minister van verkeer en waterstaat om doeltreffende maatregelen te nemen om de waterover last eens en voor goed de baas te worden. Volgend jaar Thans reeds wordt nagegaan, hoe men deze pieken volgend jaar kan voorko men. Men kan daarbij de medewerking van werkgevers en gastarbeider* niet missen. Aan die medewerking heeft dit jaar veel gemankeerd. Verf werk gevers hebben pas vorige week laten blijken, dat ze tegen een kerstverlof van hun gastarbeiders geen bezwaar hoddon. ..Dat is veel te l®at", zo oorde len de spoorwegautoriteiten in Neder land en Duitsland. Bondskanselier Erhard zal eind ja nuari naar Parijs vertrekken voor be sprekingen met de Franse president De Gaulle. Aan de orde komt de kwestie van de nucleaire medezeggenschap van Duits land in de NAVO. Moeilijkheden binnen groep Ubbink-Davo (Van t soc.-econ. redactie) DEVENTER Na Texoprint en Noury-van der Lande blyken er thans ook moeilijkheden te zijn bin nen de groep Ubbink-Davo in De venter. By de N.V. Davo Haarden- fabriek dreigt eveneens een sluiting van het bedrijf en ontslag voor 280 werknemers. De directie heeft zich de afgelopen dagen reeds in ver binding gesteld met het departement van economische zaken en van rege ringswege worden thans pogingen ondernomen een sluiting te voor komen, teneinde Deventer niet nog zwaarder te treffen. De directie van Ubbink-Davo deel de mede, dart de besprekingen ter. departemente nog voortduren en dat op korte termijn een nadere medede- 'ing zal volgen. Het bedrijf, dat in li- ouiditeitsmoeiHijkheden verkeert, zou dringend een miljoenenlening nodig hebben. Tegen vallei De Davo-haardenfabrlek produceert olie-, kolen- en gaskachels en kleine centrale verwarmiingsihaarden. Vorig aar werd er geen dividend uitbe taald. Vooral de afzet van gashaarden is tegengevallen. Bij sluiting van het bedrijf zou de produktie overgebracht worden naar de Davo-bedrijven Coevorden. Ook over de Crane Nederland N.V. circuleren geruchten, maar deze lij ken uit de luaht gegrepen. In de on dernemingsraad is een eventuele slui ting van het bedrijf met klem tegen gesproken. Het conflict dat er be stond tussen directeur Van Goor en AMSTERDAM De dnrustbarende langdurige waardedaling van het geld heeft het levensverzekerings bedrijf ten slotte doen besluiten, het publiek in de gelegenheid te stellen zich hiertegen enigszins te bescher men door zich te verzekeren niet op basis van de gulden, maar op basis van belegging in aandelen. Natuur lijk blijft de mogelijkheid voortbe staan om zich in guldensbedragen te verzekeren en men verwacht dat de meesten dit zullen blijven doen. maar men heeft thans de keus. Deze nieuwe vorm van verzekering zal op 1 juli worden ingevoerd al thans niet vóór die dag door de be drijven die lid zijn van de Neder landse vereniging tot bevordering van het levensverzekerinaswezen. Zij, die zich vóór die tijd verzekeren, kunnen desgewenst het recht be dingen, dat hun verzekering op het ogenblik van invoering veranderd wordt in een verzekering op basis van aandelen. In dat geval zal de verzeke ring luiden niet in guldens, maar in fracties, die op het ogenblik van in voering één gulden waard zullen zijn, Verandering van risico voor polishouder (Van een onzer redacteuren) maar waarvan vervolgens de waarde omhoog en omlaag zullen gaan met de waarde der aandelen. Voor elke Dolis zal de premie per betalingstermijn ten minste 50 fractie* moeten bedragen. Dit wil zeggen, dat de polishouder meer of minder zal moeten betalen, al naar ge lang de waarde der aandelen schom melt. De tarieven zullen bij deze nieuwe vorm van verzekering iets hoger zijn dan bij de euldensvorm omdat er meer kos ten moeten worden gemaakt, en uitslui tend om deze reden. Beleggin gsdepot Het ligt niet in de bedoeling van de bedrijven om gezamenlijk een beleg gingsdepot in het leven te roepen en daarin de te kopen aandelen in te brengen. Elke maatschappij za] dus hetzij alleen hetzij in samenwerking met andere een beleggingsdepot vormen. De te kopen aandelen zullen alleen waarden zijn die in de beursno tering zijn opgenomen en waarin re gelmatig handel wordt gedreven. Waardedaling Het verschil met de huidige guldens- vorm van de verzekering is. dat de polls houder wordt gedekt tegen het risico van verdere waardedaling van de gulden. Hiervoor komt het risico in de plaats, dat hij minder uitkering ontvangt, als de delenkoersen dalen en meer premie moet betalen als de koersen stijgen. Daartegen, over staan natuurlijk de niet te verwaar lozen winstkansen als er een voortduren de stijging van het koerspeil is MaaT bij kapitaalverzekering is het risico zeker niet gering. Het kan toch voorkomen om van een depressie niet te spreken dat een gebeurtenis zoals de moord op president Kennedy, de koersen plotseling diep doet tuimelen juist op het moment van uitkering. De bedrijven zullen in dat geval bereid zijn uitstel te verlenen en de betaling in fracties Das te verrichten als de beurs weer gestegen is. maar veie polishouders zijn niet in staat daarop te wachten en zullen noodgedwongen de uitkering op een ongelegen ogenblik moeten vragen Op een persconferentie van de ver eniging over dit onderwerp was dui delijk een zekere aarzeling te bemer ken om dit soort belegging aan te be velen, al ontkende men dat men met tegenzin tot de invoering over ging, en al erkende men de noodzaak om hiertoe over te gaan. Er zyn vele redenen voor die aarzeling, in de eer ste plaats omdat men een wezenlijke oplossing niet mogelijk acht. in de tweede plaats omdat men ais Neder lander de twijfel aan de gulden niet wil vergroten. Nu echter bij pensioe nen en sociale uitkeringen de gulden wordt losgelaten, blykt het dat ande ren dit niet algemeen als een bezwaar voelen. Wat de veDigheld der beleggingen betreft, zijn de eisen van de verzeke ringkamer nog niet bekend, doch men mag er op vertrouwen dat deze nauw lettend zal toezien. Elke maand zal de beurswaarde der aandelen, welke de waarde der fractie bepaalt, bekendge maakt worden. Het is mogelijk de ad ministratie van de beleggingen van deze nieuwe vorm van verzekering volkomen te scheiden van die in gul- densvorm. Waarborgen Ook bevat de wet voldoende waarbor gen om in geval van financiële moeilijk heden bij een bedrijf vermenging van het depot met de andere beleggingen en pas siva der maatschappij te voorkomen. Voor bestaande verzekeringen zal het mogelijk zijn de polis premievrij te ma ken in guldenssfeer en voor het verdere verloop der verzekering over te gaan op De bedrijven zelf verwachten niet, dat er een stormloop zal komen voor deze nieuwe vorm vj a verzekering. Zij achten het nodig deze met voorzichtigheid te hanteren. Bij uitkeringen van lijfrenten zal de waarde der uitkeringen van maand tot maand schommelen met de waarde der fractie. de Raad van Commissarissen it legd. Verwacht werd dat de h-.rr Van Goor vandaag in de aandeelhouders vergadering ontslag zou nemen. Hfl wordt opgevolgd door do heer G. J. de Horn. (Vervolg van pagina 1) Staatssecretaris Bakker, die ons hiervan in een vraaggesprek persoon lijk mededeling deed, kon hieraan nog toevoegen, dat vanwege het departe ment van sociale zaken tevens activi teiten worden ontplooid om de werk nemers die bij de op te heffen bedrij ven worden ontslagen zo snert moge lijk weer aan het werk te helpen. Speciale aandacht wordt besteed aan de bemiddeling en aan om scholings mogelijkheden. Van de 1200 getroffen werknemers zullen waarschijnlijk 600 geholpen kunnen worden aan gelijk soortig werk in de eigen woonomge- Meevallen De premie, en prijsreduoöeregeding, die voor Deventer van kracht is ver klaard. houdt om. in, dat op de grond prijs 50 pet wordt terugbetaald en dat bovendien een premie wordt gegeven op de bouwkosten. Daarbij komt dan nog de mogelijkheid tot een speciale finan cieringsregeling via de Herstelbank. Staatssecretaris Bakker hoopte dat hiermee de bevolking van Deventer een hart onder de riem is gestoken. Hij vond de situatie niet alarmerend, maar wel hoogst ongelukkig voor Deventer, waar precies de bedrijven gevestigd zijn, die thans om economische redenen tot her struc tuerlng moeten overgaan. Oorzaken Drs. Bakker geloofde hier niet te maken te hebben met een conjunctu rele teruggang, maar met marginale bedrijven, die de concurrentie niet h.bben kunnen volhouden en in li- qiditeitsmoeilijkheden zijn geraakt. Bij de stijgende loon- en andere kos ten vond hij het een normaal ver schijnsel, dat in de zwakkere bedrijfs takken de marginale bedrijven in moeilijkbeden komen. Dat de her- structuering zich thans voordoet bij de meelfabrieken en in de textiel industrie verbaasde hem niet. In het recente verleden hebben zich ook al dergelijke ontwikkelingen voorgedaan b(j de scheepswerven en bij het mid den- en kleinbedrijf. Groeikansen De heer Bakker geloofde dart onze :onomie nog grote groeikansen heeft cn dat er op dit moment nog geen sprake is van een teruggang in de totale con sumptieve en investeringsvraag. Ook al zouden er hier en daar nog meer fusies of sluitingen van bedrij ven komen, dan zag de heer Bakker hierin toch geen dreiging van een ernstige werkloosheid. Op het ogen blik zijn er nog meer dan 10.000 open staande aanvragen voor arbeidskrach ten. De regering overweegt daarom evenmin, de toelating van buitenland- arbeidskrachten stop te zertten. De arbeidsmarkt vertoont nog alle teke nen van overspanning. Staatssecretaris Bakker meende wei, dat het een taak van het bedrijfsleven is, onmiddellijk het departement op de hoogte te stellen, indien er ergens fusies of sluitingen van bedrijven dreigen of een feit worden. De regering meent hierop decht te hebben, omdat zij ver antwoordelijk is voor de werkgelegen heid en zich steeds op de hoogte stelt van de ontwikkelingen in de bedrijfs takken. Het bedrijfsleven zou zich op zelfde wijze moeten opstellen te genover de betrokken gemeentebesturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 7