Tïdës III IPS! „Mensen weinig richten" zich te op het Eeii woord voor vandaag Geref. Bondsprediking terug naar Calvijn Haast U garantie Statistiek van de baptistengemeenten Australische anglicanen willen naamsverandering Liever bijbels dan vakers preken over Maria UYGKS Wereldstatistiek van christendom Joden worden christen om te trouwen Oecumenisch klimaat in miljoen matk voor Polen weinig merkbaar NIEl DONDERDAG 23 DECEMBER 1%5«== Als Maria Elisabeth antwoordt, begint ze opeens te zingen. Sommige dingen kan men niet zeggen, alleen maar zingen. Als het gaat om Gods genade, zijn we als een stotteraar. Maar het wonderlijke is dat zo iemand vaak wel kan uit zingen wat hij niet kan zeggen. Ik zou geen krantenverslag kunnen maken van de woorden van Maria. Maar wij kunnen en mogen ze wel mee zingen: ,Mijn geest heejt zich verblijd over God mijn Heiland, omdat Hij heeft omgezien naar de lage staat Zijner dienstmaagd." Zij spreekt niet verheven als de rooms-katholieke theologen over de „Maagd Maria". Voor Gods aangezicht blijft zij de dienstmaagd Maria", Er is verwondering in haar lied. De grote God heeft omgezien naar haar. Het is een echte evangelische verwondering. In deze wereld zien we op naar de groten, en die weer naar de nog groteren. Maar hoe hoger we klimmen op de maatschap pelijke ladder hoe eenzamer we worden, en hoe ongenaakbaar der. Dan zijn we omringd door secretarissen en secretaressen die ons programma bepalen, die indringers buiten de deur houden, die onze agenda voor ons invullen. Maar de grote God laat Zich niet inkapselen, niet door pries ters en niet door predikanten. Hij heeft aandacht voor de kleinsten. Hij is de God van de armen, de verworpenen, de geslagenen, de hongerigen. Hij zag om naar mij, zingt Maria, en wij mogen haar lofzang nazingen, mits we klein genoeg willen zijn en onze armoede willen erkennen. We lezen vandaag: Mattheüs 1125. Ds. Blok eens met dr. Graafland (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het lijkt wel. of veel dominees niet meer weten, wat ze preken moeten. Men vraagt zich zelfs af, of de preek nog be staansrecht heeft. En terwijl de predikanten in verlegenheid zijn over de preek, vervelen de mensen zich ónder de preek. Aldus ds. L. Blok uit Ridderkerk, die gisteren op de Kerstvergadering: van de Citas studiosorum in fundamen- to reformato sprak over „De prediking In discussie". Het bijbelse woord voor „prediking" is niet „dialoog", maar „kerugma". Dat betekent, dat de predikant in de preek niet moet discussiëren, maar een heraut is, die een boodschap moet brengen: „Zo spreekt de Here". Want in en door de prediking openbaart en schenkt God Zijn heil. Dr. Graafland De studenten van de CSFR komen voor een belangrijk deel uit de Gere formeerde Bond en het was dus niet verwonderlijk, dat ds. Blok vooral in ging op de discussie, die daar mo menteel voer de prediking aan de gang is. De prediking in Er zijn weer SINAASAPPELEN met de volsap zoet zonder pitten Het allerbeste uit de topklasse Kerstbrief uit Bethlehem De schrijver Thijs Booy bevindt zich ln de velden van Efratha als hij zijn belevenissen optekent. In dit dunne boek je geeft hij zijn indrukken van het Heili ge Land. ook wel het vijfde evangelie genoemd. Het Heilige Land in onze tijd ke verdeeldheid en de commercie. Toch blijft ondanks al deze „sohoon- hetdsfouten" de geboorte van Jezus in Bethlehem ook voor de wereld van van daag van eeuwige waarde. Kerstbrief uit Bethlehem is een uitgave van W. ten Have, Amsterdam 08 blz., l.f Post voor „de christen in Sneek" SNEEK Dezer dagen kwam er in Sneek een brief, die gea dresseerd taas aan „De Christen te Sneek". Prompt bezorgde de PTT het poststuk bij ds. J. van Dam, de voorganger van de bap tistengemeente. Reden: ds. Van Dam is hoofdredacteur van De Christen, het orgaan van de Unie van Baptistengemeenten. Helemaal gelukkig is hij er be paald niet mee. In De Christen schrijft hij: ,Jiu is het een goe de zaak, wanneer men in de stad zijner inwoning als christen bekend staat, maar als dè chris ten? Dat zou inderdaad eev lelij ke aanmatiging zijn." De beste, eerlijkste en mooiste naam voor het blad zou volgens ds. Van Dam „Baptistenweek blad" zijn. Ook al omdat met de huidige naam ,J)e Christen" te veel nadruk wordt gelegd op de méns al is dat dan ook de christenmens. In 18 jaar 50 procent groei de Gereformeerde Bond oriëntert zich sterk op de Nadere Reformatie van de 17e en 18e eeuw en men bezint zich op de vraag, of deze stroming het erfdeel der Hervorming zuiver heeft doorgegeven, of dat er sprake is een verkeerde accentsverschuiving. Dr. C. Graafland uit Veenendaal, die deze discussie met een geruchtmakend boekje op gang bracht, meent het laat ste. Volgens hem is er een geleidelijke verstarring opgetreden. Op belangrij ke punten zoals het geloof en de heils zekerheid, stond Calvijn dichter bij de Bijbel, dan de „oude schrijvers". Ds. Blok was het hiermee eens. Maar hij kon begrip opbrengen voor bij voorbeeld ds. I. van Sliedregt te Baarn, die in De Waarheidsvriend liet uitkomen, dat hij niet heel achttiende eeuwse piëtisme voor zijn rekening wil nemen, maar nog veel banger is voor een afglijden naar de midden-orthodoxie. In de tweede helft van de Nadere Reformatie (te beginnen met Johan nes Teelinck) kreeg het geloof een lij delijke trek. Een dogmatisch stelsel jover verbond en verkiezing schaafde iGods Woord bij. Het gevolg is, aldus ds. Blok, dat in onze gemeenten begrippen als doop, verbond en aanbod van genade vaak niet functioneren. De verantwoorde lijkheid van de mens komt door het accent op Gods vrijmacht in het ge drang. Wij moeten het aandurven minder in voorvaderverheerlijking te doen, i betoogde ds. Blok. De waarheid van Gods Woord en de nood der zielen dwingt ons desnoods tegen de stroom in të roeien. (Van onze kerkredactie) SCHEVENINGEN De baptis tengemeenten in ons land hebben sinds 1947 een winst geboekt van vqftig procent, wat het ledental betreft. Waren er toen 6.051, be gin dit jaar waren er 9.135 leden. Het aantal gemeenten steeg in die periode van 38 tot 64. Deze getal len worden door ds. H. Ploeger ge publiceerd in het blad van de Unie van baptistengemeenten „De Chris ten". Deze predikant gaat in op de vraag die in baptistenkring nog al eens ge steld wordt: „Waarom zijn er zo wei nig bekeringen?" Hij komt met een wedervraag: „Zijn er zo weinig beke ringen?" Bekering is meer dan een bevlieging, schrijft hij. Het werk var God is gericht op gemeentebouw. Daar om gaat hij het aantal leden na dat per jaar door de doop belijdend lid werd van de baptistengemeenten Direct na de oorlog in 1946 werden er 239 mensen gedoopt of vier procent van het aantal leden. In 1952 werden i 280 mensen gedoopt. Dat was 4,2 pro- cent. Daarentegen bedroeg het aantal in 1950 slechts 206. Groei Hoewel er jaren van achteruitgang i zijn te bespeuren zijn er ook weer jaren van groei. In 1956 waren er 348 dopelingen, in 1961 348, en in 1964 312. Zijn conclusie is dat het aantal dope lingen zich vrij constant beweegt in een op- of neergaande lijn. Er is de laatste jaren geen achteruitgang die verontrusting moet scheppen. Maar er zijn ook getallen waar hij niet zo blij mee is. Ds. Ploeger zegt dat de „bekeerden als levende stenen ingevoegd moeten worden in de ge meente". Maar ook moeten zij mede werkers en medebouwers worden. Zaaiers De baptistengemeenten geven het evangelisatieblad „De Zaaier" uit. Tus sen 1947 en 1964 is er geen noemens waardige vermeerdering van het to taal aantal Zaaiers dat door de ge meenten werd afgenomen voor ver spreiding. Er is zelfs iets van een achteruitgang. Het kerstnummer niet meegerekend werden er in 1947 in to- j taal 20.073 afgenomen en in 19641 slechts 19.530. vrouwen. Het aantal leden van de ..Zusterhulp-afdelingen" steeg in die periode van 1.004 tot 1.791. Maar daar staat tegenover dat het aantal kinde ren op de zondagsscholen nauwelijks is gestegen. Het jongens- en meisjes- werk is wel flink uit de kluiten gewas sen, maar wordt niet in alle gemeen ten krachtig aangepakt. Het rijpere jeugdwerk vertoont over de gehele li nie een achteruitgang. Rev •erk NED. HERV. KERK Beroepen te Amsterdam (vac. dr. E. J. Beker)J. A. Eekhof, stud. pred. te Leiden. Bedankt voor Huizen-N.H. (vac. G. H. v. Kooten): J. v. d. Velden te Amers foort; voor Noordeloos (toez.): J. C. Ter- louw te Lage Vuursche (U.). GEREF. KERKEN Beroepen te Amsterdam-West (vac. dr. E. de Vries): H. Sweepe te Scheveningen; te Ede: J. Hengeveld te Gouda; te Hoo- geveen (6e pred. pl.): W. Bos te Zaan dam: te Oosterbierum: H. Feddes te Raard. Aangenomen de benoem, tot hulppred. te Kockcngen (U.'i: dr. H. Kake?. a.s. em. pred. te Rotterdam-Kralingen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Emmeloord: C. Harinck te Utrecht. Waarom niet een gasaansteker met een wereldnaam? SILVERMATCH FIR8T CLA88 Prins Bomhard in Kersttoespraak: UTRECHT „Het lijkt wel of veel mensen tegenwoordig niets goeds meer kunnen verwachten, maar alleen narigheid. Men richt zich niet op het licht maar op de duisternis. Men ver wacht het kwade van het leven, van de toekomst, van de mede mens. Het is net alsof men bijna uitsluitend zoekt naar wat de medemens afbreekt, wat hem heiast, wat de mensen van elkaar scheidt". Deze woorden sprak gisteren getuigen van het Licht, dat verper- prins Bernhard tijdens de Kerst feestviering op paleis Het Loo, die werd bijgewoond door de koninklij ke familie en het bijna voltallige te bieden. Gemakzucht, defaitisme, paleispersoneel. Behalve de Konin- zijn niet te verontschuldigen. soonlijkt werd door Jezus Christus, Gods Zoon, en zodoende de duistere machten, in en om ons het hoofd gin en de prinsessen Beatrix, Mar griet en Christina, was ook de ver loofde van de Kroonprinses, de heer Claus von Amsberg, aanwe zig. „Het wordt bijna zo", aldus ver volgde prins Bernhard, „dat de mensen bij wijze van spreken iede re steen die zij vinden, optillen in de verwachting er een addertje Voordat de Prins zijn toespraak begon had koningin Juliana het Kerstevangelie gelezen uit Lucas 2. De bijeenkomst werd besloten met een opvoering van het Kerstspel „Vader Martijn" door enkele perso neelsleden van Het Loo. Daarna voorzagen koningin Julia- „w w» na en de Prinsessen het personeel onder te vinden en dat zij haast zoals gebruikelijk van chocolade- teleurgesteld zijn als dit niet zo melk en krentebollen. Het eerste blijkt te zijn. Men moet volgens kopje dat prinses Beatrix inschonk, hem voor alles een open oog heb- was uiteraard voor haar verloofde, ben, maar niet speciaal voor de die als dank voor dit gebaar steeds kwade dingen die men om zich weer volle kannen chocolademelk heen bij anderen ziet of denkt te voor haar aandroeg, zien. Menselijker Het lijkt wel alsof er steeds minder mensen van goede wille zijn, alsof velen de weg van de minste weerstand kiezen en niet meer de kracht opbrengen om de afbrekende, de negativistische machten te weerstaan". De Prins noemde het de plicht van alle mensen die van goede wille zijn om hun uiterste best te doen te trachten door beter, intenser, menselijker contact een steun en een troost, een echt medemens te zijn voor ieder die zij op hun weg ontmoeten. Het moet, zo zei hij, een levensbe hoefte rijn voor alle mensen van goede wille om door hun daden te De Koningin schenkt prins Bern hard een kop chocolademelk in tij dens de viering van het Kerstfeest van de koninklijke familie met Ie- den van het paleispersoneel op Het Loo. Spoor van kolonialisme SYDNEY De anglicanen in Australië willen een laatste spoor van kolonialisme verwijderd zien. De naam van hun kerk is velen een doorn in het oog. De kerk der anglicanen in Australië heet nog steeds evenals in Engeland Church of England. Veel Australiërs zien hierin een uiting van kerkelijk kolonialisme. Anderen menen, dat de naam doet zien, dat de kerk zich meer met het verleden bezig houdt, dan met de toekomst. Inderdaad willen sommigen de naam beslist handhaven als herinnering aan de eerste blanken, die zich in Australië vestigden. De provinciale synode van New-South-Wales heeft nu als eerste voor gesteld om de naam te veranderen in Anglicaanse kerk van Australië. De algemene synode van heel Australië kan dit voorstel echter pas overnemen, als de 25 diocesen van de kerk er afzonderlijk mee ingestemd hebben. In Geref. Kerken vrouwen als deputaat UTRECHT De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft een viertal vrouwen benoemd op be- langrijke plaatsen in het kerkelijk werk, namelijk als evangelisatie- en als zendingsdeputaat. Mevr. A. H. de Boer-Everhard uit Den Haag en mej. drs. J. Gierveld uit Amsterdam werden benoemd tot evan- gelisatiedeputaat. Mevr. De Boer heeft in Wormerveer en in Haarlem samen tien jaar evangelisatie-arbeid verricht. Mej. Gierveld is sociologe, verbonden aan de Vrije Universiteit. Naar aan leiding van haar onderzoek verscheen het rapport: Beleving van de gemeen schap der heiligen in de Gereformeer de Kerken. Tot generale zendingsdeputaten wer den benoemd: mevr. C. Korvinus-de Wit uit Nijmegen en mevr. W. A: J. Blom-Aten uit Emmen. Mevr. Kor- vinus is de echtgenote van ds. Kor- vinus, die jarenlang zendingspredi kant was op midden-Java en Sumatra. Mevr. Blom leidt het vrouwen-zen dingsthuisfront in Drente. Haar echt genoot was zendingspredikant op Soemba waar hij bij een auto-ongeluk om het leven kwam. Themanummer Woord en Dienst Triar •lp (Tijd n, b< (Van onze kerkredactie) DEN HAAG Natuurlijk over drijven de rooms-katholieken met hun Mariavrering, maar hebben wij protestanten niet te weinig aandacht voor Maria? Vaak wordt die vraag wel zo gesteld. Maar wat zou er dan konkreet moeten gebeuren? Moeten wij wat meer over Maria preken? Maar het is toch belangrijker, dat er bijbels over Maria gepreekt wordt, dan dat het wat vaker ge beurt! Dat schrijft dr. C. A. de Ridder, wetenschappelijk assistent van prof. dr. G. C. van Niftrik in het Kerst nummer van Woord en Dienst het veertiendaags orgaan voor het her vormde kerktwerk. Dit nummer is een speciaal themanummer over Ma- Wel grote activiteit onder de HOORT ERBIJ Onze kerkredactie heeft voor ons kerstnummer een wereldstatistiek van het christendom opgesteld. De percentages protestanten en rooms- katholieken in de landen van de wereld berusten op de jongste ge gevens. Voor de velen die deze wereldkaart (met gegevens die nergens nog ao overzichtelijk zijn te vinden) willen bewaren en gebruiken zullen wij afdrukken op kunstdrukpapier laten maken. Tot uiterlijk 8 janu ari kunt u uw exemplaar bestellen door de kosten (2,gulden) over te maken op onze postrekening (zie zwarte balk onder de kop op de voorpagina iOp het „bij-strookje" graag „Voor wereldstatistiek" ver melden. De afdrukken worden zo spoedig mogelijk (waarschijnlijk in de eer ste helft van februari) per post verzonden. Volgens het Israëlische parlements lid rabbijn Sjlomo Lorenc zouden de laatste tijd Joodse jongeren die geen huwelijksvoltrekking bij rabbijnen kunnen krijgen in Israël tot het chris tendom overgaan om op die wijze hun huwelijk door een christelijk geestelij ke ingezegend te krijgen. In Israël geldt het kerkelijk huwe- l(jk tevens als het burgerlijke. Het laatste alleen is niet mogelijk. Vele Joodse jongeren hebben echter bezwa- i ren om ten overstaan van een rabbijn! te trouwen indien zij hen niet erken- nen. Ook zijn er in Israël talrijken aan wie geen huwelijk voltrokken kan I worden omdat een van de partners niet voldoet aan eisen in de Joodse wet gesteld. Tot heden werden veel i van dergelijke huwelijken op Cyprus I gesloten, waarna zij door de Israëli sche regering werden erkend. Volgens rabbijn Lorenc is thans een i eenvoudiger weg gevonden: Overgang tot het christendom. De minister van I godsdienstzaken heeft een onderzoek toegezegd. JERUZALEM Hier gaat de meest I volledige wetenschappelijke uitgave I van het Oude Testament verschijnen. Deze zal alle bekende tekstgetuigen van het Oude Testament bevatten, zo- I als de Dode Zeerollen, de codex Lenin- i gradensis uit de tiende eeuw (waarop I de uitgaven van het Hebreeuwse Oude Testament tot nu toe gebaseerd wa- I ren), de Septuaginta en de andere I Griekse vertalingen, en de belangrijk- Van onze kerkredactie MÜLHEIM Van een „oecumenisch kli maat" tussen rooms- katholieken en protes tanten in Polen is nog maar weinig te mer ken. Hier en daar zijn er wat rooms-katho lieke buitenbeentjes, die de oeumene in praktijk brengen. Het Poolse episkopaat ne geert echter de pro testantse minderheids kerken. Dit zei de Berlijnse ste vertalingen in hè.'LÏÏjn" A°i-ameeï. ["««"«'Mr Hara.d Km,- Syrisch en Arabisch. Men verwacht niet, dat deze „Jeruza- lem-bijbel" compleet zal zijn voor het i jaar 2000. Het eerste deel, dat vier I hoofdstukken van Jesaja bevat, is in een voorlopige uitgave verschenen, R.k. sterk zendingsbewustzijn Duitse Kerk geeft bijbelvertalingen ka onlangs op een con ferentie in de evangeli sche academie in Mül- heim aan de Ruhr, die gewijd was aan de situa tie van de verstrooide protestanten in Oost- Europa. Prof. Kruska wees op het sterke zendingsbe wustzijn van de Rooms- Katholieke Kerk in Po len, waartoe ongeveer 28 van de 31,5 miljoen Polen behoren. Het protestant se bevolkingsaandeel is maar 0,4 procent. De lutherse kerk is met ongeveer honderdduizend leden de grootste protes tantse kerk van Polen protestanten in Polen. Hun aantal bedraagt vol gens prof. Kruska 35.000. Voorts vindt men in Po len 7.500 „evangelie christenen". 6.000 metho disten, 5.000 gereformeer den en 2.500 baptisten. Al deze protestantse kerken werken samen in de Poolse Raad van Ker ken, die verder nog als leden telt de Orthodoxe Kerk in Polen (400.000) en twee kerken, die zich van de Rooms-Katholieke Kerk hebben afgeschei den cn met de oud-katho lieken te vergelijken zijn: de Poolse Katholie- Nationale Kerk Hiertoe behoren ook de(80.000) en de Mariaviten meeste Duitssprekende kerk (25.000). (Van onze kerkredactie) BERLIJN De Duitse kerk heeft besloten om per jaar een miljoen mark uit te trekken voor bijbelverta lingen. Dit meldt het Berliner Sonn- tagsblatt. Op deze wijze gaat de Duit se kerk haar steen bijdragen om de financiële lasten te verlichten van het Brits en Buitenlands Bijbelgenoot schap en het Amerikaans Bijbelgenoot schap die een groot aantal vertalingen stapel hebben staan. Ook Nederland wordt indirect op de ze wijze geholpen, omdat ons bijbelge nootschap, dat deel uit maakt van de grote drie (Engeland, Amerika en Ne derland) op bijbelgenootschapgebied, vooral projecten steunt in Kameroen en Indonesië. De Duitsers zullen namelijk gaan bijdragen aan vertalingsprojecten in Kameroen, Tanzania, Togo, Dahomey, Indonesië. Hongkong, Egypte, Libië. Jordanië, Syrië en Irak. Moeten wij zo schrijft dr. De Rif ;r, bepaalde Mariafeesten ren? Het valt toch moeilijk in te ziej wat wij aan zouden moeten met feest van 8 december (Maria's vlekte ontvangenis) of dat van gustus (Maria's ten hemel opri ming). Moeten wij het Weesgegr<^ meebidden? Een protestant, mee begint, omdat het tenslotte ook I de Bijbel staat, zal toch wel moet^ *c stoppen bij de toevoeging „bid Al ons zondaars". 'In de confrontatie met Rome zal hldece protestantisme zich zeker niet kunnÉPassi onttrekken aan een grondig zelfondefctoon zoek. Maar, zo schrijft dr. De Ridde Wi „de vraag of wij misschien niet wfldhc „katholieker" over de moeder des Hl en i ren zouden moeten denken, dient daaf™er bij voor het laatst bewaard te blijver» kl Pas wanneer wij weten waar wij aaj™£ toe zijn met de kerk, de sacramerf ten, de traditie en het ambt zouda wij daar eens aan kunnen begi» Onbevangener „Wat inmiddels wel zou kunnen gi beuren, is iets anders. Wij zouden oi alvast kunnen afwennen steeds mal bij wat wij zeggen over Maria rooms-katholieke Mariaverering in g» dachten te hebben. De reformator* hebben bij al hun kritiek daarop tod royaler en onbevangener over Man gesproken, dan wij gewend rijn I doen. Een voorbeeld van dit laatste get prof. dr. W. F. Dankbaar, als hij in d themanummer van Woord en Dien) laat zien, hoe Luther over Maria dacht heeft. Verder werkten aan dit nummj mee prof. dr. J. N. Sevenster (Maij in het Nieuwe Testament), ds. W. nai'd (Maria in de beeldende kunslj dr. J. F. Lescrauwaet (zelf roor tholiek over wijzigingen ir rooms-katholieke vroomheid aanzien van Maria), prof. dr. P. Hel drix (de symbolische Mariafiguur f de orthodoxie) en prof, dr. A. Bronkhorst (het concilie over Mai a). Prognose Prof. Bronkhorst geeft de volgent prognose over de mariale ontwikmrw ling na het concilie: „De door de paf gesteunde minderheid zal ongetwijf! doorwerken in de oude richtiq Ajiderzijds heeft het concilie at bijbelse vernieuwingsbeweging Mariaverering haast noodzakelijk! wijs tot steeds verantwoorder propi ties zal moeten terugkeren. Het van de gehele ontwikkeling van Rooms-Katholieke Kerk na dit con! lie afhangen, welke tendens uiteincf lijk de sterkste zal blijken te zijn." -M- Drs. S. H. Wouters, socioloog is 1 noemd tot directeur van de Stichtil voor Gereformeerd Maatschappehl Werk in Noord-Holland. Bij de stichtil zijn vrijwel alle gereformeerde kerk» van Noord-Holland aangesloten. PLAATS EEN KOERIER, 'T IS DÈ MANIER

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 2