ieuwe jLeidse Courant ERTIG UUR LANG GEEN SCHOT lAmerikaj GEEN KERST THUIS VOOR DUIZENDEN Hulp voor Deventer Mits Vietcong niet blijft aanvallen Spoorbaan werd oliesloot - rails totaal ontwricht Belgische regering sluit zes mijnen ït iet zonder meer in oringen toestemmen Het sneeuwt in Beieren Johnson wil zegsman niet zijn Commentaar Op Duitse stations bleven vele Nederl. gastarbeiders achter Verzuimd passage te boeken Donderdag 23 'december 1965, 46?te jaargang CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvaitigh it ghablavan mijn Karl in teghenipoeH" 0,83, p.m. 3,55, p,kw. 10,70 Klachtendiens» bezorging 18.00—19.00 Bernliard: veel mensen verwachten alleen maar narigheid - zie pag. Kernmerk Hein praktisch gevangene 1 Aardbevingen in Lima pagina d pagina 5 Waardedaling van 't geld: nieuwe verzekeringsvorm nader toegelicht pagina 7 Te weinig aandacht voor Maria - pag. 2 EROLME VOND NIEUWE WEGEN - PAGINA 9 Dave Berry vlucht voor krijsende tienerhorde IN ONZE KERSTB1JLAGE. die u vandaag met de krant thais bezorgd krijgt, hebben wij getracht met ieders smaak rekening te houden. Er staan gedegen artikelen in, zoals over de toekomst van het christendom en een gedocumenteerde beschouwing over het Duitse vluchtelingen probleem, maar ook luchtiger verhalen, bijvoorbeeld over de omzet in Kerstversieringen en de stijgende vraag naar delicatessen. Verhalen en interviews ontbreken niet en v maakt met ons een winterreis door ons vlakke land. Traditiegetrouw hebben wij gezorgd voor een pagina met vier puzzels, waarmee fraaie prijzen zijn te winnen, terwijl de jeugd zich kan uitleven op een prachtige kleurplaat. - pagina urgemeester v. Hall inderscheiden door toningin Elizabeth HAAG De Briitse ambassadeur Nederland, sir Peter Garran, heeft eravond in Den Haag de ereteke- uitgereikt van de ondierscheid in - die koningin Elisabeth van Grooit- t heeft toegekend aan de bur- vam Amsterdam, mr. G. Hall, en acht andere Nederlanders hebben bijgedragen tot het welsla- de Britse week in Amsterdam van dit jaar. Burgemeester Hall werd benoemd tot Knight nander in de „Order of the Bri- Treinvert ragin gen TRECHT Het treinverkeer tussen Alphen is gistermiddag enige gestremd geweest omdat bij Wad een treinwagon ontspoorde. De werden met bussen vervoerd, de lijn Tilburg-Eindhoven liepen ermiddag acht treinen vertraging op i storing in de beveiliging. I In Emmen is gistermiddag een nieuw de Nederlandse Spoorwegen lebruik genomen. De openingsplechtig. fl werd verricht door de burgemeester Emmen Voor u na tuurlijk het bestel Origineel Amerikaans kalkoenkuiken op tafel! Kerstkalkoen uit U kunt zich niet beter wensen! Bestel vooral tijdig bij uw evensmiddelenleverancie grootwarenhuis of bij de j goede slagerij, de voorraden viiegen weg! Panklaar v a. ca. 21 kg. voortreffelijk! Vrachtauto reed bij Wezep door overwegbomen tegen goederentrein WEZEP Vanochtend om half zes is een met stenen geladen vracht auto by Wezep door een gesloten overweg gereden en tegen een goederen trein gebotst. De schade was aanzienlijk. In de trein, die onder andere uit enkele tankwagons bestond, brak brand uit. De olie stroomde de spoorbaan op, de bovenleiding kwam naar beneden en de rails werden totaal ont wricht. De chauffeur, de beer R. Slangen uit Millingen, is met derde graads-brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Zün bijrijder, de heer L. Heerlen eveneens uit Millingen, liep licht letsel op. Treinverkeer werd onmogelijk. Ook het wegverkeer werd omgeleid. In Kampen vreest men. dat het on geluk ook gevolgen zal hebben voor de kwaliteit van het drinkwater door de tienduizenden liters olie die uit de tankwagons over de spoorbaan zijn ge stroomd. Het waterwingebied van Kampen bevindt zich vlakbü de plaats van het ongeluk. Het waterleidingbedrijf van Kampen m vanmorgen zo spoedig mogelijk maat regelen nemen om binnendringen van de olie in het watergebied te voorkomen. Men dacht aan het graven van sleuven de olie af te voeren en het verbran- van de weggestroomde olie. Men kon echter pas maatregelen nemen als het op- ruimingswerk ter plaatse achter de rug was. Het staat nog niet vast waarom de wa rn van het expeditiebedrijf H Haukes i Zn in Kekerdom, door de gesloten overwegbomen is gereden. De politie neemt aan. dat de remmen weigerden. Schade De schade was aanzienlijk. Over een lengte van ruim 70 meter werden de rails totaal ontzet. Hier en daar zaten er zelfs knikken in van 90 graden. Onmiddellijk brak brand uit in de tankwagons. Tien duizenden liters olie stroomden de spoor baan op, zodat gevaar bestond voor uit breiding van de brand. Brandweerkorp sen van heel de noord-Veluwe. Hattem Zwolle hebben het vuur in korte tijd bedwongen. Ondanks dit snelle optreden as er veel schade. De hitte was zo sterk, dat een van de IT Polderbestuur tot boeren: IOOFDDORP Het bestuur van Haarlemmermeerpolder heeft zich jde landbouwers gericht met het igende advies niet zonder meer te gaan tot het verlenen van ;emming voor het verrichten van ingen naar olie of aardgas in f landerijen. grondgebruikers moeten zich ter- /eersverwachting Veranderlijk Bilt verwacht tot morgenavond invankclük enige regen. Morgen g veranderlijke bewolking met verspreid voorkomende buii tot krachtige aan de kust aa telük nog af en toe harde zuidelijke draaiend naar zuidwest tot west. het algemeen weinig verandering temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 dege realiseren welke risico's deze bo ringen met zich meebrengen. In de Haarlemmermeerpolder, aldus het be stuur, hebben zich al. explosies voorge daan, waardoor wellen ontstonden die met grote moeite konden worden ge dicht Het Noordhollandse college van GS. heeft intussen de regeling verzocht te rug te komen op haar besluit en even tuele voornemens tot het verlenen van exploratievergunningen voor het IJssel- meer en voor de waterwingebieden op het vasteland. Het college toont zich zeer verontrust, met name door de rampzalige gebeurtenissen in Sleen waar grote schade is ontstaan bij het vor men van een krater op de exploratie- hoorplaats voor de Nederlandse Aard olie Maatschappij. De boringen kunnen voorts ook de drinkwatervoorziening in gevaar brengen. G.S. hebben de regering duidelijk ge maakt, het niet meer dan redelijk te achten, dat in de toekomst geen moei lijkheden ontstaan over de vraag wie aansprakelijk is voor het vergoeden van eventuele schade die als gevolg van boringen in welke vorm dan ook door derden kan worden geleden. bovenleidingpalen halverwege smolt en afbrak. Ook de schade aan het perron is aanzienlijk: ook al door de hitte zijn hou ten huisjes vernield, lantaarnpalen ontzet en is veel metaal verwrongen. De perron- wand is zelfs over een korte afstand weg geslagen. De vlakbij het station gelegen noodwoning en de bomen in het gazon werden geblakerd. De ruiten zijn ge sprongen. Militairen van de genie uit de Prinses Margriet-kazerne in Wezep hebben de vrachtwagen opgetakeld en de vele ste nen van de spoorbaan verwijderd De machinist van de trein heeft niets van het ongeluk gemerkt. De botsing had plaats toen al twintig wagons van de vrachttrein de overgang waren gepas seerd. Hij bemerkt pas. dat er iets aan de hand was toen de luchtdruk wegviel. Goecl nieuws voor ski-liefhebbers OBERSTDORF Er is goed voor de ski-liefhebbers: het is in Beieren gaan sneeuwen en de kans op een groene kerst i» definitief voorbij. In het zuiden van Duitsland was men nogal pessimistisch. Het zag er na melijk naar uit, dat men voor het eerst sinds zes jaar geen witte kerst zou beleven. Toen echter de eerste volle extra-treinen Obersitdorf, Gar- misch Partenkdrchen en andere zuid- Duitse ski-oorden binnen reden, maakten de reizigers meteen kennis met de eerste sneeuw sinds november in deze streek- Tussen twee haakjes, alle pensions en hotels in de ski-centra zijn met de kerstdagen en de jaarwisseling vol. En: er zijn weer veel Nederlanders bij. vooral in Oberstdorf. De Nederlanders spannen daar zelfs al jarenlang de kroon bij de buitenlandse bezoekers. Er doen ook nu weer hardnekkige ge ruchten de rondedat de koninklijke familie in februari haar wintersport vakantie in Oberstdorf komt doorbren gen. Maar VVV-directeur Geiger rea geert als volgt: ,Jk weet van niets". Het voorste deel van de trein, dat In de rails bleef, is vanmorgen doorgereden naar Zwolle. De grote ravage ontspoorde wagons, geblakerde tankwagons, puin en stenen maakten treinverkeer onmogèlijk. De herstelploeg van de Nederlandse Spoor wegen werkt nog steeds met man en macht om het baanvak zo snel mogelijk weer begaanbaar te maken. De sneltrei nen tussen Amersfoort en Zwolle worden omgeleid via Deventer. De stoptreinen uit het noorden pendelen lot Zwolle en die uit het zuiden tot 't Harde. Tussen beide plaatsen rijden bussen. Het wegverkeer wordt omgeleid via 't Harde en Hattem. Deze omleiding zou volgens de politie tot vannacht of mor genochtend vroeg duren. Een overzicht van de grote ravage die vanochtend ontstond, nadat een met stenen geladen vrachtauto door een gesloten overweg reed en tegen een goederentrein botste. De oliewagons kantelden en vlo gen in brand, terwijl de olie zich over de rails verspreidde. SAIGON Amerikaanse en Zuid- vietnamese militairen in Vietnam zullen tijdens de kerstdagen een wa penstilstand van 30 uur in acht ne men. Dit bestand zal duren van n genmiddag zes uur tot zaterdag te middernacht. Het zal slechts worden verbroken, als de Vietcong blyft aanvallen. Twee weken geleden had de Viet cong via de radio bekend gemaakt, dat zij een bestand van 12 uur zou eerbiedigen van vrijdagavond 6 uur tot zaterdagochtend 6 uur. Zij wilde de Amerikaanse en andere troepen in de gelegenheid stellen, het kerst feest te vieren. De voorwaarden kwamen er echter op neer, dat Amerikanen en Vietna- mezen buitenshuis geen wapens bij zich mochten dragen. Gisteren meldden we reeds, dat president Johnson een bestand met de kerstdagen in overwe ging had genomen. Uit Saigon werd toen kortaf gereageerd met de mede deling. dat er geen sprake zou zijn van een kerstbestand. Naar aanleiding daarvan verklaarde men in Washing ton. dat deze begrijpelijke militaire reactie niet al te letterlijk moest wor den opgenomen. Later bleek, waarom deze verklaring werd verstrekt. Bombardementen Intussen heeft een woordvoerder van president Johnson medegedeeld, d^t Sai gon en niet Washington zal besluiten, of met de kerstdagen de bombardemen ten op Noord-Vietnam al dan niet ge staakt zullen worden. In New York verklaarde Goldberg, de Amerikaanse ambassadeur bij de VN het „ondenkbaar te achten, dat de VS in Vietnam ooit kernwapens zul len gebruiken". Gebleken is voorts, dat Amerikaanse vliegtuigen sinds enkele weken rijst velden in door de Vietcong beheerste gebieden vernietigen. Het verdelgings middel tast alleen het gewas aan doch is onschadelijk voor mens en dier. Het middel werd al jaren toegepast bij het „openen'' van oerwouden, waarin re bellen een schuilplaats hadden gezocht. Rood-China heeft de Sowjetunie be schuldigd verouderd militair materiaal Noord-Vietnam te leveren. Staatssecretaris Bakker grijpt in (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG Staatssecretaris Bakker van Economische Zaken heeft een drietal maatregelen getroffen om de gevolgen voor de werkgele genheid van de sluiting van het tex tielbedrijf Texoprint en de meelfa briek van Noury en Van der Lande in Deventer zoveel mogelijk op te vangen. Ter stimulering van de vestiging van nieuwe industriële bedrijven in Deventer heeft de staatssecretaris de volgende maatregelen getroffen: 1. Invoering van de premie- en prijsreductieregeling voor indus triële vestigingen, zoals deze geldt voor de kerngemeenten; 2. Bij de vestiging van nieuwe pro jecten zal de bijzondere financie ring via de Herstelbank toegepast worden. 3. Aanvragen voor Rijksgoedkeu ring voor bedrijfsgebouwen zul len met voorrang behandeld en goedgekeurd worden. (Voor vervolg zie pag. 7) GROEI De meeste omroepverenigingen heb ben de laatste Jaren een niet onbe langrijk ledenverlies geleden. De AVRÖ is zelfs gekomen beneden het voor de huidige uitzendtijd vereiste minimum al heeft dit ook voor deze organisatie voorlopig geen ge volgen. Een opmerkelijk verschijnsel, bewij zend dat bij deze media de band met de ledenkringen over het algemeen minder hecht is dan hij is bijvoor beeld in de wereld van de pers. Het gemak waarmee men door het in drukken of omdraaien van een en kele knop kan overschakelen van de ene uitzending op de andere draagt tot die losheid uiteraard bij. Tegenover het verlies bij de andere omroepverenigingen treft te sterker de winst aan leden die de NCRV kon behalen, een winst, die een compli ment waard is en die niet het minst ook de straks scheidende voorzitter tot voldoening mag stemmen. De winst van de NCRV toont aan. dat ook in deze tijd een confessionele organisatie het nog zeer wel kan „doen". Er blijft, ondanks allicht ge maakte fouten, waardering voor het pogen om de evangelische levensbe schouwing de belangrijke media, waarover de mens van vandaag de beschikking heeft, te hanteren. Die waardering zo is ook onze ervaring is zelfs groeiende. Wij zien het bij onze eigen bladen aan een dank zij ook de medewerking van de lezers nog altijd niet on belangrijk stijgend lezerstal. Zoiets bemoedigt en stemt daDkbaar. En het betekent een aansporing om tekortkomingen ten spijt het belangrijke werk, ons op de handen gelegd, met te vuriger inspanning en te groter verantwoordelijkheidsbe sef te blijven verrichten. FRANKFORT Door eigen schuld zullen vele duizenden gastarbei ders uit Nederland en Duitsland Geen volledige ufzetvunproduktie BRUSSEL De Belgische rege ring sluit in 1966 zes kolenmijnen om de produktie in dat jaar met meer dan een miljoen ton te verminderen. Gebleken is dat de huidige produk tie niet meer volledig kon worden afgzet. Er zullen ook geen subsidies meer worden gegeven. Dit is gisteren door minister-president Harmei op een persconferentie bekend gemaakt. Vjjf van de mijnen liggen in Wal lonië, de zesde is de mijn van Zwart berg in de Kempen. Harmei deelde mee. dat tegelijkertijd een industria lisatie-programma is aangekondigd voor de betrokken streken. De rege ring zal een bedrag van byna drie miljard gulden irwesteren ter verbe tering van de infra-structuur. Onderstreept werd, dat België één van de eerste slachtoffers is van de crisis in de steenkolenindustrie. Van de 122 mijnen in 1956 zijn er nog slechts 54 over en het aantal werk nemers daalde met 67.500. Tegenover de sluiting van de zes mijnen staat, dat de regering in 1966 nog een bedrag van 1600 min frank moet uittrekken voor het subsidiëren van 26 met verlies werkende mijnen. Gehoopt wordt, dat door de sluiting de bestaande surplus-voorraden niet zullen toenemen en dat in 1967 kan worden begonnen met de verkoop van de reeds gevormde overtollige voor raden. het kerstfeest niet in de familie kring kunnen doorbrengen. De Duitse spoorwegen hadden uitge breide voorzorgsmaatregelen ge nomen om de stroom van ruim 400.000 verlofgangers te vervoe ren. Maar tienduizenden geloof den het wel en gingen niet in op de aangeboden mogelijkheid tot plaatsreservering. De gevolgen waren ernaar. Gisteren en ook vanmorgen staarden velen op de Duitse stations, die zich niet van een plaatsbiljet hadden voor zien, somber de vertrekkende trei nen na. Hier en daar, met name In het Ruhrgebied, waar ook de Ne derlandse gastarbeiders op aan sluiting wachtten, ontstonden chaotische toestanden. Reeds in novemher begon de Bundesbahn met de actie „Gastarbeiders", die be oogde met normale treinen en 177 extra-treinen ruim 400.000 verlofgan gers naar huis te brengen. In novem ber reden veel extratreinen bezetting en ook begin december ren heel wat treinen slecht bezet. halve Grote toeloop De grote toeloop kwam pas vorige week. Vrijdag vervoerde dc Bundesbahn 95.000 gastarbeiders, zaterdag waren 1 er 86.000. Voor 100.000 gastarbeiders waren er toen nog dertig extra-treinen De grootste toeloop kwam echter pas gis teren. Het betrof hier grotendeels Ita lianen. die geen reserveringsbiljet had den. Evenals de andere gastarbeiders waren ze bepakt en bezakt Dc Bun desbahn signaleerde zelfs Italianen met elk 53 koffers bij zich. (Voor vervolg zie pag. 7

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1