Nieuwe Leidse Courant ZIJLSTRA WAARSCHUWT: INFLATIE NEEMT TOE RfV .Ameri kaanse Aparte voorlichtingsman Kon. Huis niet nodig Begroting Geen ongeluk maar moord in Houten solina f.1495.- I\SU kalkoen „topzwaar Den Uvl wil sluiting tegengaan Mishandeling na „bijles*' in lezen Wateroverlast duurt nog enkele weken Directeur RVD onderhoudt de contacten Commentaren Prijzen in horeca omhoog Weense jury sprak nazi-Verbelen vrij Woensdag 22 december 1965, 46sle jaargang pirecteur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „StantvajtigK is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" K329 Geen vakantiegeld voor bejaarden zie pagma KEUR UIT DE KERSTNUMMERS - pagina Kermnerk Minister Veldkamp en de Bonn krijgt aandeel Amerikaanse pre- 7 /-r Tr 7 1 r mt Lyndon John. 7ni m m urn lone/i - pagina 7 m Kernverdediging - pag. 5 ^Lstajnnvie't"- WIM SONNEVELD HAALT 81 PCT. KIJKDICHTHEID Zie pagina 5 OP KRO-TELEVISIEDAG - Ethergolven vrouw bekent nedeplichtigheid HILVERSUM De Hilversumse re- lerche heeft vanmorgen de vrouv irresteerd van de 44-jarige arbeider P. Valk, wiens stoffelijk overschot ■ige week in een sloot bij Houten ;rd gevonden. Ze heeft bekend de ird te hebben gepleegd samen met p reeds maandag gearresteerde ager, een beroepsmilitair. ">als bekend, legde deze een bekente- af, waarbij hij verklaarde, dat hij z op de avond van 1 december in centrum van Hilversum had ontmoet. j. een woordenwisseling zijn ont- die ontaarde in een handgemeen, veronderstelling, dat zijn tegen- inder dood was, zou de militair heni iben verborgen onder een stapel plan- in de tuin van zijn pension. .Jlt de bekentenis van de vrouw van {t slachtoffer is gebleken, dat Valk in |n woning is vermoord. Bijlmermeer tot 1978 bij Amsterdam i (Van onze parlementsredactie). 'DEN HAAG De Tweede Kamer beft gisteren een eind gemaakt aan k sedert 1958 slepende Bplmermeer- pestie. Met alleen de stemmen van de VD en de Boerenpartij tegen werd het porstel van staatssecretaris Westerhout invaard om de gemeente Weesperkars- kl met een deel van Ouder-Amstel tot 178 bij Amsterdam te voegen. Daarna j het vuur als |l de Kamer nader beslissen over de örijf sloeg Om de gedupeerde arbeiders van de textielfabriek Ankersmit in Deventer tehelpen heeft het gewestelijk arbeidsbureau in de fabriek een kantoor ingericht voor arbeiders die elders werk willen hebben, als straks de fabriek gesloten wordt. ZWITSERS TRANSISTOR ORGEL wint elke vergelijking- in vorm, toon, registratie èn prijs. Komt u maar kijken, luisteren en spelen bij: MOSSEL &VERSTEEGENy. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. U? nu nog beperkt leverbaar vanaf 4.650,— V eersverwachting Onbestendiger Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaar bewolkt met nu en Q regen. Aanvankelijk matige later »chtigc. aan de kust wellicht harde zuidwest en zuid. Dezelfde tnperaturen of iets hogere. (Opgemaakt 11.15 uur). Fabrieksbrand in Joure: schade een miljoen JOURE Naar schatting een miljoen gulden bedraagt de schade van een brand die vanmorgen uitbrak In de carrosse- riefabriek Smit in de Friese plaats Jou re. Volgens deskundigen moet het be drijf helemaal herbouwd worden. De brand brak vanmorgen omstreeks kwart voor negen uit bij laswerkzaam- heden in het noordelijk deel van de fa briek. Een ongunstige omstandigheid dat ook de wind noordelijk was, waardoor explosie door het be- in een ogenblik tijds het BUlraer- i in lichterlaaie zette. Het personeel kon nog drie in aanbouw zijnde bussen buiten brengen. Aan de bestrijding van het vuur werd deelgenomen door de bedrijfsbrandweer van Douwe Egberts in Joure en korp sen uit Heerenveen. Haskerland en Sneek. Slechts het magezijn en het woonhuis van de directeur bleven gespaard. De brand veroorzaakte in Joure verschrikkelijke stank, door het vele plastic-materiaal dat in vlammen opging. In hele Koninkrijk Inzameling voor geschenk bij huwelijk van prinses Beatrix DEN HAAG In de drie delen van het Koninkrijk zullen gelden worden ingezameld om aan prinses Beatrix en de heer Claus von Ams- berg bij hun huwelijk een geschenk te bieden. Deze inzamelingen worden gecoördineerd door een ko- ninkrijkscomité, waarvan de drie mi nisters-presidenten ere-voorzitters De voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, van de Staten van Suriname en de Nederlandse antillen, alsmede de commissaris van de Koningin in Friesland, mr. Linthorst Homan (de oudste commissaris), maken deel uit van het comité. Als secretaris treedt op de heer H. J. de Koster, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgevers, terwijl dr. M. W. Holtrop. president van de Nederlandse Bank. penningmeester is. Het uitvoerend comité wordt voorgezeten door mevrouw Stoffels-Van Haaften (lib.), onder-voorzitter van de Tweede Kamer. Voorzitter van de Werkgroep inzamelingen is de heer S. van der Ploeg, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Onechte Veronica den HAAG In samenwerking met de rijkspolitie in Slochteren is gisteren een clandestiene zender opgespoord, die uitzond onder de naam Veronica. Tegen de 29-jarige service-monteur H. S. uit Siddeburen is proces-verbaal opgemaakt. Op uw Kersttafel originele Kalkoenkuikens, reeds vanaf ca. 2j kg, panklaar. Kalkoenbouten, reeds vanaf ca. 1 j kg, panklaar. Versgevroren, niets van de kostelijke smaak verloren! Vraagt uw leverancier de gratis kleur rijke receptenfolder met complete Kerstmenu's van mevrouw Lotgering- Hillebrand! (Van onze parlementsredactie) DEIN HAAG De produktivkeit moet het leidend beginsel worden bij de toekomstige loonpolitiek. Wan neer dit niet gebeurt zal de inflatie voortdurend in kracht toenemen. Deze zienswijze ontvouwde prof. Zijlstra (a.r.) dinsdag in de Eerste Kamer tijdens de algemene financiële beschouwingen. Hij wees er op dat Nederland gelei delijk aan een autonome inflaitiehaard geworden. Dit openbaart zich al dus de oud minister, in krapte op de kapitaalmarkt. Bovendien ondervinden veel bedrijven momenteel liquiditeits- ert rentaöiliteitsmoeilijkheden. Loonexplosie Als oorzaken voor de huidige pro blemen wees prof. Zijlstra op de forse loonexplosie van eind 1963 en de zeer sterke opvoering van de woningbouw De plannen van minister Vonde ling schetste hij als: „een loodzware begroting die over een topzware eco nomie wordt geschoven." Zij zullen inflatoir werken omdat er onmiddel lijk prijsstijgingen optreden, die ge volgd zullen worden door looneisen. De dekking is wel verzekerd maar die komt vertraagd op gang. De sprong der overheidsuitgaven past niet in deze overspannen situ atie, meende de heer Zijlstra. De vraagstukken die wij moeten aanpak ken, liggen niet in het jaar 1980 of 2000 maar zij staan nu voor de deur, betoogde hij. Hij gaf minister Vondeling de raad het program in etappes uit te voeren. De AR-senator was van oordeel dat het voorgenomen systeem van de spaar- brieven waarover nog een wetsont werp moet worden ingediend een solide financieel beleid onmogelijk maakt. Tenslotte wees prof. Zijlstra er op dait zijn betoog bedoeld was als een ernstige waarschuwing voor bevriend kabinet Spaarbrieven Ook bij de overige sprekers bestond weinig waardering voor de spaarbrie ven. De heer Van Caimpen (kath. v.) noemde het een te speculatief plan. Volgens de liberale senator De Wilde is het vQlsterkt onaanvaardbaar. Slechts mr. Van Hall (soc.) nam het voor dit denkbeeld van de bewindslie den op. Kapitaalmarkt Mr. Van Ilall vroeg de aandacht van de minister voor de moeilijke finan ciële positie der gemeenten. Als de si tuatie niet gewijzigd wordt, verwacht ik dat in 1966 het tekort van alle ge meenten gezamelijk, zal oplopen tot een bedrag dat ligt tussen de 260 en 300 miljoen, betoogde de Amsterdam se burgemeester. Mr. De Wilde kritiseerde het voor nemen van de regering voor de dek king van 65 miljoen een beroep op de kapitaalmarkt te willen doen. Hij acht te gezien de krappe kapitaalmarkt een dergelijke financiering niet haalbaar en onjuist. Jhr. mr. De Geer (c.h.) sloot zich hierbij aan. Aan de hand van citaten uit de Handelingen der Tweede Kamer over Dit is de in Japan geboren Ratna Sari Dewi, derde vrouw van president Soekarno. Zij is in het nieuws gekomen doordat het Maleisische dagblad Oetoe- san Melayoe verklaard heeft, dat zij een communistische spionne is. Zij zou thans de gevangene van het Indone sische leger zijn. Zij zou als bemiddelaarster optreden tussen Soekarno en de Indonesische communistische partij. Ook staat zij in contact met de communisten in Japan. Het blad weet verder te vertellen, dat zij op 30 september, de dag van de Indonesische revolutie getracht zou hebben naar Japan te vluchten. Er zou daar een huis voor haar en president Soekarno staan. j O O DEVENTER Minister Den Uyl (eco nomische zaken) probeert sluiting van d< Davo-haardenfabriek te voorkomen. Als zijn bemiddelingspoging lukt, hoeven 300 werknemers niet te worden ontsla- De bewindsman heeft het bedrijf een voorstel gedaan om uit de liquiditeits moeilijkheden te komen. Het overleg met de directie rechtvaardigt de hoop, dat de tussenkomst van de minister ces heeft. De Davo-haardenfabriek kampt met moeilijkheden, omdat de afzet van gas kachels is tegengevallen. KROMMENIE De rijkspolitie te Krommenie heeft de 31-jarige Kromme- niër G. in arrest gesteld wegens mis handeling van zijn 6-jarig zoontje. De man wilde het kind, dat nog maar enkele maanden de lagere school bezoekt, bij geven in lezen. Omdat het kind vol gens de inzichten van de vader niet ge noeg zijn best deed. ontaardde dit enkele malen in handtastelijkheden. Gisteravond wilde vader zijn zoontje weer onderwij- De jongen, die normaal om zeven naar bed gaat, werd het spoedig beu, waarop de vader het kind een ge duchte aframmeling toediende en het de grond gooide. De moeder vluchtte wanhoop de woning uit en riep de politie te hulp die de vader in de cel opsloot. Directeur Drentse waterstaat: COEVORDEN Ir. Bekink, direc teur van de provinciale waterstaat, verwacht dat de wateroverlast zoals die zich nu in grote gebieden van de provincie manifesteert nog zeker enige weken zal duren. Komt er in die tijd veel neerslag, dan kunnen naar zijn mening de gevolgen beslist zeer ernstig zijn. De hoge waterstand wordt in de eerste plaats veroorzaakt omdat er niet voldoen, de water in het Usselmeer kan worden geloosd. Daar is de waterstand op het ogenblik extreem hoog. Ook in het Zwarte water, waarin vrijwel alle kana len en rivieren uit een groot deel van Drente en Noord-Overijssel uitmonden, kan niet worden geloosd. Aan het grote gat dat in de dijk bij het dekkingsplan van minister Vonde ling kwam de christelijk-historische woordvoerder tot de conclusie dat de AR en de KVP met tegenzin het fi nancieel beleid van dit kabinet steu- Van twee kwade zaken binetscrisis of inflatie hebben zij het laatste gekozen, aldus jhr. Geer. Regering in memorie van antwoord: DEN HAAG „De regering is van mening, dat een goede en tij dige voorlichting over de aangele genheden van het Koninklijk Huis meer dan ooit onmisbaar is. Zij acht dit een eis van ware democratische samenleving. Bij de verloving van prinses Beatrix bleek reeds een gro te openheid en de regering streeft ernaar die openheid te bestendigen in een sfeer van vertrouwen met de publiciteitsmedia. Dit schrijft premier Cals in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer over de regeringsnota betref fende de ministeriële verantwoorde lijkheid voor het doen en laten van de leden van het Koninklijk Huis. In dit stuk zegt de minister-presi dent, dat de privésfeer van de leden van het Koninklijk Huis door de ont wikkeling van de communicatie-media is ingeperkt. Het vraagstuk van de ethiek en de grenzen dei massamedia bijzonder urgent geworden. De regering acht het van groot belang, dat pers en omroep dit vraagstuk zelf aan de orde stellen. Alleen RVD voor het Koninklijk Huis. Deze voor lichting is en blijft opgedragen aan de rijksvoorlichtingsdienst (RVD). Er is een nauwe samenwerking tot stand gekomen tussen de RVD en de particuliere secre tarissen van het hof. Deze samenwerking is vastgelegd in een koninklijk besluit, op basis waarvan de Koningin een in structie gaf voor de secretariaten, de premier en de RVD. Dr. G. J. Lammers. directeur van de RVD. zal de contacten onderhouden. Premier Cals is daardoor in staat tijdig kennis te nemen van uit gaande publikaties over aangelegenheden van het Koninklijk Huis. waarbij het staatsbelang ln het geding kan z(Jn. De tijd is nog niet gekomen om een permanente post van de RVD op of ln de omgeving van Soestdijk te vestigen. Wel zal van geval tot geval een tijdelijk perscentrum nabij het palels worden In gericht. zoals in het recente verleden ook gebeurde. Uiteraard behandelt mr. Cals zjjn antwoord uitvoerig de mi nisteriële verantwoordelijkheid inzake het Koninklijk Huis. Er zijn volgens hem geen nieuwe legislatieve voorzieningen nodig. In de loop van de jaren heeft zich op het stuk van deze ministeriële verant woordelijkheid een gewoonterecht ont wikkeld. Deze ontwikkeling is nog niet afgesloten. Andere leden De algemene ministeriële verant woordelijkheid voor de belangen van de staat kunnen het noodzakelijk ma ken, dat opgetreden wordt tegen ieder een, inclusief de leden van het Ko ninklijk Huis, die de staatsbelangen schaadt of dreigt te schaden. Er be staat dan ook geen speciale verant woordelijkheid van de ministers ten aanzien va- andere leden van het Ko ninklijk Huis dan de koning (in) zelf- De regering heeft de ministers van staat, dr. W. Drees en mr. P. J. Oud (die reeds geraadpleegd werden bij het sa- menstcL n van de nota) nader advies gevraagd over de omschrijving „het Ko ninklijk Huis". In het voetspoor van him nadere advies ziet de regering van deze omschrijving af. De mogelijkheid is er immers inci denteel te regelen, dat iemand van het Koninklijk Huis is. Vilsterborg is geslagen, kan weinig wor den gedaan. Dit kan niet worden gedicht voordat het water voldoende is gezakt. De wateroverlast in de Gelderse Vallei moet voornamelijk worden toegeschreven aan de geweldige regenval van de laatste weken, zo Is gisteren op een vergadering van de Gelderse maatschappij van land bouw meegedeeld. Een andere oorzaak wordt steeds meer gezien in het in 1939 gereed gekomen Valleikanaal, waarop de vallei afwatert. Gevreesd wordt namelijk, dat door de toenemende ontsluiting van het betreffende gebied dc afvoercapaci- teit van dit kanaal te gering |s geworden. Limburg Ook in delen van Limburg weet het water nog niet van wijken. In Itteren bij Maastricht is het water over de Maasdijk gekomen en staan enkele straten blank. Ook de weg naar Borgharen is gestremd. Even onder Roermond is de stuw op nieuw geïsoleerd van de buitenwereld Het Noordllmburgse dorpje Bergen is. na nauwelijks een week uit zÜn isolement te zijn verlost geweest, vanaf gistermid dag drie uur weer van de buitenwereld afgesloten. Vooral in het aangrenzende plaatsje Ayen zien de bewoners de stij ging van hef water somber in. Irene en Charles waren 3 dagen in Nederland SCHIPHOL Prinses Irene en haar echtgenoot prins Charles Hugues de Bourbon-Parma zijn erin geslaagd drie dagen in Nederland door te brengen zonder dat dit publiekelijk uitlekte Het paar kwam zaterdagavond per KLM uit Madrid op Schiphol aan en is vanochtend per Austrian Airlines doorgevlogen naar Wenen De boekingen voor beide vluchten werden verricht onder de naam Hertog van Madrid. DEN HAAG De Scheidende plaats vervangend algemeen secretaris van het Landbouwschap, mr. J. S. Biesheuvel, heeft gisteren op een afscheidsreceptie de versierselen ontvangen die behoren bij het officierschap in de Orde van Oranje Nassau. WAARSCHUWING De ernstige waarschuwing aan het adres der regering, die de heer Zijl stra gistermiddag in de Eerste Kamer liet horen, klinkt, ook afgezien van liaar feitelijke inhoud, te overtuigen der. nu zij afkomstig was uit een het kabinet in het algemeen welgezinde Er is een tijd geweest, waarin het motief opgeld deed dat onze politie ke economie eigenlijk in de interna tionale wereld werd bepaald. We konden er zelf niet zoveel aan doen. Nieste men in het buitenland, dan was Nederland verkouden. Men herinnert zich deze vertogen die voor toen trouwens een grote kern van waarheid bevatten nog wel uit de jaren dertig. De situatie lijkt nu andersom te lig gen. De heer Zijlstra moest gisteren betogen, dat wij bezig zijn de inflatie ook naar het buitenland uit te voe- Ieder zal moeten erkennen: men kan zich een betere uitvoer denken. VOOR TWEE Ons kabinet heet een kabinet van sterke mannen. Voor verscheidene ministers is dat inderdaad zo. Als echter het spreekwoord juist is. dat een gewaarschuwd man voor twee telt. dan is na gisteren het kabinet bovendien verdubbeld. Verdubbeld dan In waakzaamheid. Ook wat thans te Deventer het ge val ls. kan trouwens een aanwiizing zijn dat wij over een economisch hoogtennnt heen zijn. Deventer een teken, moeten wij dan zeggen. Dat daar nu bijzonder rege- ringsingrljpen geboden is. Is even op merkelijk als begrijpelijk. Opmerkelijk in een economische si tuatie die voor het overige door ge brek. niet aan arbeid maar aan ar beidskrachten is gekenmerkt. Gaat dat anders worden? En begrijpelijk, omdat hier sociale taken liggen waarin, nu het bedrijfs leven zwakke plekken vertoont, wel van overheidswege moet worden voorzien. VERONTWAARDIGD De Belgische verontwaardiging om de Oostenriikse vrijspraak van de SS'er Verhelen zal ook in Nederland worden gedeeld. Zulk een uitspraak doet uiterst won derlijk en onbevredigend aan. De man heet in opdracht en onder druk te hebben gehandeld. Deze bewering Is op zichzelf reeds voor bestrijding vatbaar. Maar indien al, dan moet toch gelden dat hij zich vrijwillig ln een toestand heeft begeven waar- In hij zulke afschuwelijke opdrach ten kon verwachten. We begrijpen iets van de bevreem ding, zoals we die nu en dan uit Duitse oren horen. Hoe is, vraagt men zich daar dan af, de gebruikelij ke Nederlandse vriendschap voor een land als Oostenrijk in wezen toch te verklaren tegen de kritiek op Duits land? Een vraag om over na te denken. Bier ivordt Pi vee cent duurder DEN HAAG In verband met de verhoging van de alcoholaccijns en de omzetbelasting op alcoholhouden de dranken heeft minister Den Uyl erin toegestemd, dat de prijzen in de horecasector omhoog gaan. Per 1 januari kunnen de prijzen voor ge destilleerde dranken beneden een gulden worden verhoogd met tien cent boven de thans toegestane prijs. Die van een gulden of meer kunnen worden verhoogd naar rato van de verhoging van de inkoopsprijzen, die een gevolg is van de belastingverho ging. Het bier zal twee cemt 3uurder worden. Voorts zal de thans toegestane afron dingsmogelijkheid zodanig worden ver ruimd. dat voor prijzen beneden een gul den kan worden afgerond op vijf cent (thans od een cent) en dat voor ver strekkingen van vijf gulden of meer kan worden afgerond op 25 cent (thans is dit alleen mogelijk voor verstrekkingen bo de tien gulden). WENEN De voormalige SS'er Robert Jan Verhelen is gisteren door jury vrijgesproken van de hem tenlastegelegde medeplichtigheid aan moord op Belgische verzetsstrijders. De jury was van mening, dat Ver helen niet kon worden gestraft, om dat hü onder dwang van dc Duitse bezetters had gehandeld. sident van de rechtbank bepaalde, dat Ver beien nog dezelfde dag ln vrijheid moest worden gesteld. Hü heeft sinds 1962 gevangen gezeten. De Belgen, die het proces met grote aandacht hadden gevolgd, zyn veront- wardigd over de uitspraak. Hubert Haling, een voormalige ver zetsstrijder, zei: „De HiUerideologie heeft diepe sporen achtergelaten in Oostenrijk. Het is niet de eerste maal, dat een Oos tenrijkse jury een schandelijk vonnis uitspreekt. Het proces-RaJakowlts ]s daar een sprekend voorbeeld van"

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1