"Nieuwe Leidse Courant Weer gaat grote fabriek in Deventer dicht Ri-ha iAmerikai AVRO nu B-omroep door ledenverlies RPV Beslist u of moet regering het doen? Angst in het Westlancl Geen vermindering zendtijd f 2375.- Ex-Bruggroep naar de PSP Aardschok in Luik Commentaren Dader èn slachtoffer door kogels getroffen Konstantijn staat deel salaris af Kreet.» Hoofd" Hoofdredacteur: Or. E. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvastigh h ghebleven mijn hert in teghenipoeti" Dinsdag 21 december 1965, 46ste jaargang Abonnementsprijzen p.v m. f 3,55, p.kw. 10,70 Klacbtendienst bezorging 18.00—19.00 Geheimzinnigheid om Minister Vrolijk is gisteren in de Tweede Kamer bijna vier uur aan t woord geweest. Zeer uitvoerig: be. j sprak hij het ra- |\QCOPtl011 dio- en televisie- iiCtaUCUUII vraagstuk. Zie pagina 9. De zon ging vandaag om 14 minuten voor 9, toen iedereen allang aan het werk was, pas op en verdween om half vijf precies, nog voor u de krant ontving, weer on der de horizon. De kort. ste dag van 1965 was weer voorbij. Diep zie pagina 7 Twee predikanten in de Westerkerk - pag. Kernmerk „VIJF" DOEN FRANSEN GEEN CONCESSIE - pag. 5 (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Volgens de bepa- igen in het op 1 december inge- ane nieuwe radio- en tv-besluit van linister Vrolijk is de AVRO thans tn B-omroep. Haar ledental ligt na- iel ijk onder de 400.000 en bedraagt het opzienbarend nieuwe HUISKAMER-ORGEL met de GOUDEN KLANK Dagelijks vrijblijvende demon stratie in onze showroom. Dit wonder van electronisch vernuft biedt U aa. eigenschappen van orgels uit twee- tot driemaal hogere prijs klasse. stereo Hi-Fi weergave met nagalm 5 voetmaten op 1 manuaal, totaal 33 registers vi brato naar wens intonatie-re- geling vereenvoudigde bespe ling kleine afmetingen en fluis- terzachte bespeling, dus ook ge schikt voor kleine flatwoningen. Prijs geheel compleet, incl. bank MOSSEL&VERSTEEGE NV. (Alle goede merken in één zaak) Zoutmanstraat 40c en 53d. Tel. 070-333970* Den Haag. Weersverwachting Ongeveer dezelfde temperaturen De Bilt verwacht tot morgenavond: inavond en vannacht plaatselijk enkele en matige tot krachtige westelijke ind. Morgen overdag zwakke tot matige rind tussen west en zuid. Plaatselijk :htendmist, overigens enkele opklarin- :en. Ongeveer dezelfde temperaturen als ''indaag (Opgemaakt te 11.15 uur). thans 385.172. Dit blijkt uit een over zicht, dat minister Vrolijk (Cultuur, recreatie en maatschappelijk werk) de Tweede Kamer heeft aangeboden bij het debat over de begroting. Het zal voor de AVRO niet direct zend tijd vermindering betekenen omdat in het nieuwe besluit een over gangsperiode is bepaald. De AVRO is niet de enige omroep van ie het ledental is gedaald. Ook KRO, VARA en VPRO hadden met ledenver lies te kampen. Deze drie omroepen heb ben thans resp. 566.000, 484.000 en 120.0001 leden. Alleen het aantal leden van de NCRV is gestegen. Het bedraagt thans 465.000. Sterke daling Vooral het afgelopen jaar is het aan tal leden bij de AVRO sterk gedaald. Op 31 december van het vorig jaar ston- er nog ruim 411.000 geboekstaafd. In van dit jaar werd een stand van 402.000 bekend gemaakt. De magische grens van 400.000 werd belangrijk toen minister Vrolijk In zijn radio- en tv- besluit een nieuwe categorale omroep- indeling bekendmaakte, waarin omroep organisaties met een ledental van 250.000 tot 400.000 in de B-klasse vielen, Dit be tekende minder zendtijd. Geen nadeel Toch zal dit ledenverlies voor de AVRO nog geen zendtijdvermindering beteke nen In het nieuwe radio- en tv-besluit dat 1 december ls Ingegaan, heeft een overgangsperiode van twee jaar gehouden. In deze periode behouden de vyf grote omroeporganisaties dezelfde status die zij vóór de invoering var besluit hadden. Dat betekent, dat het voor de AVRO pas kritiek wordt als het ledental over twee Jaar nóg onder de 400.000 ligt. (Gortzak, Wagenaar) AMSTERDAM De leden van de de zomer van 1959 opgerichte Socialis tische Wei>kers Partij (SWP) hebben besloten de partij met ingang van januari op te heffen en de uitgave van het partijorgaan De Brug te staken. Het bestuur van de SWP heeft de SWP-leden en de lezers van De Brug opgeroepen om zich aan te melden als lid van de Pacifistisch Socialistische Partij. De leden van de SWP willen him aandeel in de strijd voor vrede en cialisme blijven leveren. Dit kan r hun mening het beste geschieden door toe te treden tot een partij, wier doelstellingen en organisatorische principes die van de SWP het meest nabij komen, aldus een communiqué, De SWP is voortgekomen uit de communistische Brug-groep, die Ger- ben Wagenaar en Henk Gortzak in 1958 hebben opgericht nadat zij als lid van het partijbestuur van de CPN ook als partijlid waren geroyeerd. In 1959 werd de heer Wagenaar voorzit ter van de SWP en de heer Gortzak redacteur van de De Brug. DEVENTER Opnieuw gaat een grote fabriek in Deventer op slot. Na de textielfabriek Ankersmit (ruim duizend man) heeft nu de meelfabriek Noury en Van der Lande besloten de produktie 4e beëindigen. In deze fabriek werken ongeveer tweehonderd mensen, van wie een derde kan worden overgeplaatst naar dochter- en zusterondernemingen. Deze meelfabriek vormt een onder deel van het concern Zwanenberg- Organon in Oss. De raad van bestuur van Noury en Van der Lande was gisteren door voor tijdige publikaties over de stilzetting gedwongen nadere mededelingen te doen, nog voordat het overleg over een afvloeiingsregeling is voltooid. Het be drijfsresultaat van de fabriek, zo zegt de raad, gaf reeds een aantal jaren re den tot zorg. De broodconsumptie loopt zowel per hoofd van de bevolking als in absolute zin voortdurend terug. Dit heeft een overcapaciteit in de maal- industrie doen ontstaan. Men eet minder brood Bij voortzetting zouden aanzienlijke In vesteringen moeten worden gedaan om een grotere efficiency te kunnen berei ken. Deze investeringen zouden echter het structurele probleem van de overca paciteit in geen enkel opzicht tot een op lossing brengen. Ook de belemmerende maatregelen van de overheid, waaronder de meelfabriek moet wenken' maken de verdere exploitatie van de fabriek niet verantwoord, aldus het communiqué. Noury en Van der Lande zal natuurlijk in haar werknemers bemiddeling ver lenen bij het zoeken van plaatsingsmoge lijkheden in andere industrieën ln Dé- venter öf elders. Het lag in bet voorne men voor deze werknemers, in het bij zonder voor de ouderen onder hen, in overleg met de werknemersorganisaties en met medewerking van de bedrijfsver eniging en het Gewestelijk Arbeidsbureau een afvloeiingsregeling te treffen. Voor dat dit overleg is voltooid is de stilzetting echter uitgelekt. De raad van bestuur was van plan het besluit op 3 januari bekend te maken. Davo niet Geruchten over moeilijkheden bij de Deventerse haardenfabriek Davo worden door de directie ontkend. „Er is niets wat zich dreigt te concretiseren, al wordt wel studie gemaakt van de ontwikkeling van het bedrijf', aldus het commentaar. Volgens de directie berusten de geruch ten op eon misverstand. Men heeft het bedrijf verward met de voormalige Nederlands-Amerikaanse Fittingfabriek Crane Nederland, waar een conflict is ontstaan tussen directeur H. A. van Goor en de aandeelhouders. Dit conflict leidde tot zijn schorsing. Voor u na tuurlijk het bestel Origineel Amerikaans kalkoenkuiken op tatell Kerstkalkoen uit U kunt zich niet beter wensen! Bestel vooral tijdig bij e k levensmiddelenleverancie grootwarenhuis of bij de t goede slagerij, de voorraden vliegen weg! Panklaar :a. 2j kg. Voortreffelijk! j I VERLOOFDEN IN DE WESTERKERK AMSTERDAM. Prinses Beatrix en de heer Claus von Amsberg hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Westerkerk, waar op 10 maart hun huwelijk wordt ingezegend. Zij waren een uur in het kerkgebouw om zich op de hoogte te stellen van de voorbereidingen van de plechtigheid, onder andere de indeling van de plaatsen. Toen zij vertrokken, gaven zij hun toestemming voor de plannen. Het bezoek van de Prinses en haar verloofde was niet aangekondigd. Het kerkbestuur en de in dienst van de kerkvoogdij zijnde architect wisten van niets. Alleen kaptter zee jhr. H. de Jonge van Ellemeet, die belast is met de regeling van het kerkelijk huwelijk, was ingelicht. Hij leidde het paar rond en zorgde aan de hand van plattegronden voor de toelichting. In de kosterij schonk de vrouw van koster F. M. Venema (69) thee. Met het fiat van de Prinses en de heer von Amsberg kan de aannemer aan de slag gaan met de restauratie-werkzaamheden. Minister vraagt Stichting van de Arbeid DEN HAAG „De regering staat niet afwijzend tegenover de totstand brenging op korte termijn van eei wettelijke regeling van het mini mum-inkomen. Uiteraard zou daar omtrent eveneens op korte termijn advies moeten uitgebracht door de Sociaal-Economische Raad". Dit schrijft de minister van sociale za ken en volksgezondheid aan de Tweede Kamer. Deze voorziening, aldus dr Veldkamp, zou achterwege kunnen blij ven, als de Stichting van de Arbeid, nc kennis genomen te hebben van hei standpunt van de regering, alsnog zelf tot overeenstemming zou kunnen komen over een voorlopige norm voor het nimum-inkomen. „Noch een voorziening ex artikel 12 van het B.B.A. 1945 (een eenzijdige beslissing van de regering), noch een door de Stichting van de Ar beid overeen te komen norm zou naar de mening van de regering mogen pre- judiceren (vooruitlopen) op de defini tieve voorziening in verband waarmede waarborgen gegeven moeten worden te gen verwerking van deze norm in de loonschalen". Minister Veldkamp heeft dit rege ringsstandpunt meegedeeld aan de St. Arbeid en deze gevraagd, indien mogelijk, op zeer korte termijn te doen weten, of zij er de voorkeur aan geeft zelf te traohten tot overeenstemming te komen inzake een voorlopige norm van het minimum-inkomen, om dat zij er de „Einde snelheidsbeperking" wie kan zou zien op deze ,.water"weg bij Hattem harder dan 50 kilometer te rijden (of te varen), mag het proberen. Het water blijft in deze record- natte decembermaand grote delen van het land overstromen. Zie ook pagina 7. voorkeur aan geeft aan een voorziening (art. 12 van het BR.A. 1945), waarover advies wordt ingewonnen bij de Stich ting. De minister heeft de Stichting tevens gevraagd hem te laten weten, of zij be reid is het overleg inzaike de overige centrale loonpolitieke elementen voort te zetten en af te ronden, teneinde de volledige uitvoering van het loonpolitie ke systeem voor de overgangsfase mo gelijk te maken. Erhard sprak met Johnson en Rusk WASHINGTON Bondskanselier Er- hard heeft gisteren im een onderhoud van een uur en een kwartier de voor naamste internationale problemen met president Johnson besproken. De kwes tie van medezeggenschap in het kern- arsenaal van de NAVO kwam zeker ter sprake. Erhard sprak voorts met minis ter Rusk over problemen betreffende de Westduitse economie. Uit Bonn wordit nog vernomen, dat oud-bondskanselier Adenauer in januari naar Parijs zal vertrekken op uitnodi ging van prseidenit De Gaulle. Hij zal met hem praten over „kwesties van ge meenschappelijk belang'*. Koningin houdt Kersttoespraak HILVERSUM Koningin Juliana houdt zaterdagmiddag Eerste Kerst dag een kersttoespraak. Deze toe spraak wordt in een nationaal program ma van een uur tot kwart over een uit gezonden via de zenders Hilversum L i III. Schoorstenen vielen om LUIK Even na elf uur gen werd deze Belgische stad getrof fen door een aardschok. Gebouwen beefden op hun grondvesten en veel schoorstenen vielen om. Er zijn tot nu toe geen persoonlijke ongelukken gemeld. OVERHEIDS PERSONEEL Over de nieuwe arbeidsvoorwaarden voor het overheidspersoneel heeft minister Smallenbroek met de orga nisaties geen overeenstemming kun nen bereiken. Wie echter heeft kennis genomen van de door ons gepubliceerde verbete ringen moet erkennen, dat het over heidspersoneel niet uitsluitend reden heeft tot ontevredenheid. Het krijgt vijf procent verhoging, maar blijkt in 1966 het bedrijfsleven hoger te komen, dan wordt dit ver schil later alsnog uitbetaald. Deze na betaling. waaraan de organisaties veel waarde hechten, is dus gehand haafd. Minister Smallenbroek verdient hier voor erkentelijkheid van het over heidspersoneel, want het kabinet heeft moeilijk kunnen instemmen. Het twistpunt was de bodem die de organisaties wilden leggen in de vakantietoeslag, namelijk f 600 en een extra vakantie-uitkering van f 50 per kind. De organisaties wilden dit wel op de overige verbeteringen in min dering brengen. Naar de kant van het overheidsper soneel geen onbegrijpelijke zaak, maar voor het bedrijfsleven moest het als een olievlek werken. Nationaal- economisch zou dit een aanzienlijke extra-loonkostenstijging veroorzaakt hebben, waartegen de regering niet ten onrechte bezwaar heeft gemaakt. Voor de toekomst lijkt een dergelijke maatregel aantrekkelijk niet echter nu gewaakt moet worden tegen te grote stijgingen en de beruchte spi raal. Overigens zal een eventueel nieuw minimumloon voor het bedrijfsleven ongetwijfeld ook gelden voor het overheidspersoneel. MINIMUMLOON De Tweede Kamer begon vandaag met de begroting van sociale zaken. Een niet onbelangrijk punt zal zijn het nieuwe minimumloon voor 1966. Binnen de Stichting van de Arbeid is dit een breekpunt geworden, zodat dit centraal overlegorgaan van het bedrijfsleven thans onvoldoende functioneert. De centrale werkgevers- en werkne mersorganisaties hebben zich de af gelopen week tot resp. de regering en de Tweede Kamer gericht met voorstellen om via het politieke vlak uit de loonmoeilijkheden te komen. Wonderlijk doet aan, dat, wanneer gestreefd wordt naar groter vrijheid en meer bevoegdheden voor het be drijfsleven, dit bedrijfsleven de hulp van regering en volksvertegenwoor diging inroept. Anderzijds dient bedacht, dat het be drijfsleven alleen over het minimum loon een politieke uitspraak uitlokt, in de hoop dat het daarna weer het initiatief kan overnemen. Door een beslissing van het parle ment uit te lokken over de minimum lonen is voorkomen, dat de minister van sociale zaken het hele loonpoli tieke bedrijf, dat bij de Stichting van de Arbeid thuis hoort, aan zich trekt. Men kan stellen, dat het bedrijfs leven deze kleine politieke manoeu vre heeft ondernomen om grotere politieke inmenging te voorkomen. (Van onze R'damse redactie) ROTTERDAM In het Dijkzigt- ziekenhuis liggen twee mannen die ieder zijn geopereerd aan het hoofd om kogels te verwijderen. Het zijn de 23-jarige monteur E. H. en de 25-jarige smeerder H. R. H. R. heeft beide kogels afgevuurd: één naar zijn vriend en de ander in zijn eigen hoofd. De toestand van beiden is redelijk. Waarschijnlijk zouden zij reeds vandaag worden gehoord. Slechts deze twee kunnen de politie opheldering verschaffen van wat zich gistermidag in him pension, aan de Banierstraat heeft afgespeeld en wat de directe aanleiding is tot de schietparij de hospita was tijdens de schiet partij niet aanwezig. Ruzie De jongens wonen samen op eer kamer en hadden sinds enige tijd onenig heid; waarschijnlijk om een meisje. De ruzie liep zo hoog op dat de hospita de huur opzegde, hetgeen tot grote span- ningen leidde. H. R. zou zich tegenover anderen zelfs hebben uitgelaten in d geest van „Ik ga mij een pistool aan schaffen en een bloedbad aanrichten' Zijn woorden werden echter niet serieus genomen. Maandagmiddag om kwart over vier was de monteur in gesprek met hospita, toen plotseling de smeerder binnenkwam. Er ontstond een fel twist gesprek, waarop de hospita de kamer verliet en boodschappen ging doen. De smeerder ging ook weg. doch kwam spoedig terug met een pistool. Zonder een woord tt spreken richtte hij het wapen op zijn kamergenoot schoot die. toen hij de andere kant uitkeek in het achterhoofd. De monteur overleefde het schot en was zelfs in staat zich te verdedigen. De jongen vloog op de smeerder af. Vechtend rolden de twee mannen de twee trappen van het hui. af. Buiten op straat gelukte het H. zich los te rukken. Hij nam de benen en vluchtte een café H. R. heeft nog geprobeerd op de vluchtende monteur te schieten, maar dat lukte niet omdat zijn wapen ketste. Tenslotte richtte hij het wapen op zich zelf en schoot zich door het rechteroor. De kogel richtte geen ernstige verwon- ATHENE Koning Konstan tijn van Griekenland heeft in een schrijven aan premier Ste- phanopoulos voorgesteld, twee jaar lang twee miljoen drach men minder te ontvangen op een bedrag van 18 miljoen drachmen (ongeveer 2 140.000 gulden) dat hij jaarlijks krijgt. De koning zegt. dat ofschoon zijn inkomen niet voldoende is, het toch nodig is offers te bren gen ,op een ogenblik van na tionale crisis om het iand ie helpen". Het Griekse begrotingstekort Als maatregelen tor bestrijding van dit tekort zijn voorgesteld een verhoging van de inkomsten belasting met 10 pet en een ver hoging van de omzetbelasting tot 20 pet Verder zou de belasting op auto's met 40 pet moeten stü-

Nieuwe Leidsche Courant | 1965 | | pagina 1